Mist rondom Juliet-proces blijft hangen Van de Poel van Ruth /ÏOO,- KORTING BIJ SONY MINIDISC. 'Echte nieuwe herken je aan de ogen' Jaar celstraf voor bedreigen koningin Student past zijn reisgewoonten aan 99,s I )e^e|Hd Tachtig claims van wachtende TBS'ers op RTL heeft mogelijk varkenspest verspreid DE STEM BINNENLAND A3 Hoger beroep is nog onduidelijk 'Flintstone' krijgt vier maanden cel Eerste vaatje nieuwe haring: 65.000 gulden M jfc.» 28 MEI 1997 A2 WOENSDAG 28 MEI 1997 Irittannië en Ierland: droog, alleen in wat wolken- mperatuurop tussen 20 en 25 langs sommige pvr inig en nd soms Middagtempi latsen maar wat en lager Luxemburg: Flinke penoden en droog temperatuur oplopend graden op don- weer 211 Midden i-Frankrijk: en dan een ste- d. Middagtem- 25 graden, hier 30. Flinke zonni- vrijwel overal en tnig. Nu stenwind r rond tegen c.. ankrijk: oden de jucn en vnjwei ove Middagtemperatuur te plaatsen tussen 25 en en. il: Perioden ag met zon en - op een regen- eersbui. Maxima van 22 aan zee in de tegen de 30 in het kans ad of tot and. Perioden met zon. woensdag nog hier en of onweersbuien; up de meeste plaat- -o Middagtemperatuur innenland oplopend tot graden; aan de kusten maxima. Eilanden: Zonnige slechts een kleine enkele bui. Mid- peratuur omstreeks 25 en Ibiza: Flinke zon- irioden en slechts een :ans op een enkele bui. temperatuur ongeveer sn. 'linke zonnige perioden isdag vooral in het mid- ielijk een (onweers)bui. ïg nog bijna overal m 25 graden; donder- minder warm. dand en Kreta: Op de plaatsen vrij zonnig het noorden ook be en kans op een regen- :ersbui. Middagtempe- •ond 24 graden, landin- lier en daar hoger, ad: In het oosten en aanhoudende kans op en soms wat regen of :n. Elders vooral in de geregeld zon, in het linke zonnige perioden, temperatuur uiteenlo- an 13 graden in het tot ruim 20 in het ;ten. land: Perioden met zon meeste plaatsen droog, temperatuur van 20 in het noorden tot ruim t zuiden. ijk: In Vorarlberg en en toe zon. Elders vrij ilken en buiige regen, sn ook wel onweer, lag overal meer zon en Iroog. Middagtempera- ensdag rond 17 graden, hoger. gen- lag 3g ire che n en o een 10 11 12 13 14 15 lopers; 8. tot; 11. pupil; 1. Riet; 5. slipjas; 7. pepil; )pop 'ueui uba jeeq 'uaAoqsW'8" Door Wippel Houben Breda - Een dag voor de sluitingstermijn is het nog onduidelijk in hoeverre het geruchtmakende Juliet-proces een vervolg krijgt bij het Gerechtshof in Den Bosch. De schimmigheid die dit proces zo kenmerkte is er daarmee nog steeds. De vermeen debendeleider John J. zal vandaag in elk geval beroep aanteke nen. Dat zegt raadsman mr. R. Klinkhamer. Andere advocaten zijn dat ook wel van plan, maar zij wachten nog af wat de offi ciervan justitie gaat doen. De vraag of het Openbaar Minis terie in beroep gaat, leverde gis teren twee antwoorden op. Eerst meldde de strafgriffie dat de offi cier beroep heeft aangetekend te gen de vonnissen van alle acht hoofdverdachten. Later zei woordvoerdster mr. Y. Grosfeld dat dit een voorbarige medede ling is geweest. Naar verluidt lig gen de akten van beroep klaar, maar moet de officier ze nog on dertekenen. Hij heeft daarvoor tot donderdagavond de tijd. Strafverlaging De Bredase rechtbank heeft drie »an de verdachten vrijgesproken en de vijf anderen straffen opge legd die ver onder de eisen lagen. De advocaten van deze vijf zien mogelijkheden de straffen nog verder omlaag te krijgen. Bij het Bossche hof is nog niet bekend wanneer het hoger beroep zal dienen. De acht hoofdverdachten ston den terecht voor deelname aan een criminele organisatie, de pro ductie van en de in- en uitvoer van xtc, beroving, afpersing, ont- Assen (anp) - Piloot W. de N., alias Captain Flintstoné,is gisterochtend door de poli tierechter in Assen veroor deeld tot vier mdhnden cel straf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De straf is gelijk aan de eis van offi cier van justitie mr. K.R. van der Velde. De piloot moest voor de rechter verschijnen voor on der meer het uitzenden van de Flintstone-tune op de fre quentie van de luchtver keersbeveiliging in Eelde in maart 1996. Tijdens de zit ting bleek dat het niet alleen om de tune van de bekende tekenfilmserie ging: ook Bommetje Horlepiep en Pep- pt en Kokki passeerden de revue. De officier kwam niet alleen op grond van de radio-uit zendingen tot zijn eis. Hij legde De N. in totaal zeven feiten ten laste, waaronder huisvredebreuk en vernie ling. Deze aan de piloot toe geschreven feiten vonden plaats na het 'muziekinci- dent'. De N. gaat in hoger beroep. voering, gijzeling en marteling van drugshandelaren en in een enkel geval ook wapenhandel. Omdat 'kroongetuige' Perry P. zich op het allerlaatste moment niet aan zijn afspraak met officier van justitie mr. C. van Spieren burg hield, kon de rechtbank al het door hem aangedragen bewijs tegen de acht niet gebruiken. Er bleef veel minder bewijs over en daarvan hebben de acht geprofi teerd. Van de geëiste 107 jaar cel straf is 28,5 jaar overgebleven. De rechtbank heeft de deal met Perry P., zelf een belangrijk lid van de Juliet-bende, wel geaccep teerd. Zijn verklaringen zijn ook rechtmatig verkregen. Het Open baar Ministerie heeft echter de fout gemaakt de afspraken niet goed op papier te zetten. Daar door is er veel onduidelijkheid en verwarring over ontstaan. Perry P. weigerde tijdens de zit ting zijn verklaringen onder ede te bevestigen omdat mr. Van Spierenburg na overleg met zijn superieuren een van zijn toezeg gingen had moeten intrekken. Het was de bedoeling dat P. in de rechtszaal zou vragen zijn voor lopige hechtenis te schorsen. De officier zou dat goedvinden. Deze afspraak was ten onrechte niet voorgelegd aan de Centrale Toet- sings Commissie. Ripdeals De gevolgen logen er niet om. De rechtbank achtte de criminele or ganisatie niet bewezen. Door de manier waarop de tenlasteleggin gen waren gemaakt viel daardoor het bewijs voor diverse ripdeals weg. Slechts bij een van de ver dachten zag de rechtbank nog be wijs voor het xtc-verhaal. De rechtbank legde de volgende straffen op (met tussen de haak jes de eisen): de als leider afge schilderde John J. 8 jaar (17), Branco P. 6 jaar (18), Remond P. 6 jaar (15), Ludwig P. 4,5 jaar (15), Risto P. 4 jaar (15), Hannes de G. vrijspraak (15), Arjen P. vrijspraak (8) en Jack B. S. vrij spraak (4). De criminele getuige Perry P. heeft als enige een straf gekregen die boven de eis lag. Volgens af spraak eiste de officier twee jaar. De rechtbank legde hem vier jaar op. Bij hem achtte de rechtbank deelname aan een criminele orga nisatie juist wel bewezen. Nog tijdens de zitting tegen de acht heeft mr. Van Spierenburg bekendgemaakt dat hij vier van de acht verdachten nog apart gaat vervolgen voor een aantal ontvoeringen, gijzelingen en rip deals. Dat betreft Risto P., Re- mond P., Arjen P. en Jack B. S. *Jan van Zwol uit Raamsdonksveer vindt een 'ouwe nieuwe' ook wel lekker. FOTO COR VIVEEN Door Rosé Lokhoff Breda - De ogen. Daaraan is te zien of je te maken hebt met 'echte' Hollandse nieuwe. De ogen van de visboer wel te verstaan. „Want als ze ouwe nieuwe verkopen, durven ze je niet aan te kij ken," is de tip van Jan van Zwol (75) uit Raamsdonksveer. Hij staat op de Bredase markt aan de vis kraam van Roeleveld uit Scheveningen en komt speciaal voor de haring. „Ik weet ook wel dat ze de Hollandse nieuwe pas morgen verkopen, maar ik ben hier vandaag wel. Dat wil dus zeggen dat 't me niks kan sche len, ouwe nieuwe of echte nieuwe," zegt hij. „Maar ja, ik moet ook aan mijn cholesterol denken en dat doe ik ook niet." Van Zwol is een uitzondering: op de dag voordat de eerste Hollandse nieuwe wordt verkocht, glijden er niet zo veel haringen door de kelen van andere marktbezoekers. De gemiddelde consument wacht tot 28 mei. Omdat dat nu eenmaal de afgespro ken datum is. „En wie ze vandaag toch verkoopt, maakt zichzelf ongeloofwaardig en verpest het bovendien voor ons alle maal," zegt een medewerker van Roele veld. Toch adverteert zeevishandel De Eendracht uit Tholen op 27 mei al met Hollandse nieu we: 'vijf halen, vier betalen'. „We zijn zelf naar Scheveningen geweest, hebben even gemonsterd en zijn onmiddellijk met een voorraad teruggekomen. We staan nu al vanaf zondagnacht met een ploegje van drie man te kaken. Per man doen we er tussen de achthonderd en duizend per uur. Dan wor den ze gepekeld en 24 uur later liggen ze in al onze kramen," zegt Kees van de Velde van De Eendracht. De garantie dat er echte nieuwe worden ge kocht, wil hij de consument wel geven. „De kenner kan het'zien. Zëzijn veel mooier van kleur en er loopt een rood streepje door. Ze zijn dit jaar heel mooi, beter dan vorig jaar." Het hele jaarlijkse circus rond de Hollandse nieuwe wordt door Bredanaar Jan Jonk enigszins gerelativeerd. „Op 28 mei kun je ze ineens op alle hoeken van de straat ko pen. Als moeder de vrouw nou toevallig bij de supermarkt boodschappen doet en ze wil haar Piet blij maken, dan neemt ze er toch gewoon een paar mee. Maar als het om zul ke enorme hoeveelheden gaat, kim je toch nagaan dat niet iedereen de goede kwaliteit kan leveren. De specialist is veel kieskeuri ger dan de supermarkt natuurlijk," vindt de vishandelaar. Over de kwaliteit is hij zeer te spreken: de haring is 'mooi vet'. Maar als de vis nog wat langer in een wat warmere zee kan zwem men, wordt-ie nog wat vetter en dus lekker der. Of, zoals Jonk zegt, „Hij moet nog wat warmte op z'n kont hebben." Scheveningen (anp) - Het eerste vaatje Hol landse Nieuwe heeft gisteren op de visafslag in Scheveningen 65.000 gulden opgebracht. Vanaf vandaag is de haring overal in Neder land te koop. De opbrengst van het eerste vaatje is bestemd voor de stichting Clini- clowns. Den Bosch (anp) - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 51-jarige H.K. uit Eindhoven veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan acht voorwaardelijk, wegens bedrei gingen tegen het leven van de koningin en haar familie. (ADVERTENTIES) Vanaf 1992 uitte hij schriftelijk en telefonisch bedreigingen. De veiligheidsdienst en justitie ga ven geen ruchtbaarheid aan de zaak om de man niet te 'belonen' met publiciteit. Omdat de toon van de brieven en de telefoontjes die bij het Kabinet van de Konin gin binnenkwamen steeds drei gender werd, is K. begin dit jaar aangehouden. De Eindhovenaar verloor begin jaren negentig een belegging van 250.000 gulden via een beleg gingsmaatschappij in Breda. Hij kreeg het waanidee dat hij werd tegengewerkt door een regering van stromannen van een bank- en handelssyndicaat. De man is sterk verminderd toerekenings vatbaar en moet in zijn proeftijd onder reclasseringstoezicht blij ven. De koningin is van de zaak op de hoogte gebracht. Wat ook het resultaat zal zijn van het overleg tussen minister Ritzen en het openbaar ver voer, een leukere, fijne re of royalere OV-jaar kaart voor de studenten zal het zeker niet wor den. Zo zal vrijwel ze ker het aantal plezier- kilometers dat met de kaart gemaakt kan worden, opnieuw afne men. Van onze verslaggever Utrecht - De studenten verzet- ra zich hevig, in het besef dat ™n marge steeds kleiner wordt, jraar ze zullen hun reisgewoon- w wel weer aanpassen aan de gewijzigde mogelijkheden. Dat 1! tenminste de ervaring van de Nederlandse Spoorwegen. "De grote veranderingen in de feisgewoonten van de studenten zie je optreden als er een veran- ering in de formule van de Kaart optreedt," zegt woord eerder Tijs Manten van de NS. n 1991, toen het bedrag voor ervoer uit de studiefinancie- ng werd vervangen door de jaarkaart, nam het aantal reizigerskilometers van studen ten enorm toe. Sinds de OV- jaarkaart in 1994 werd opge splitst in een weekkaart en een weekendkaart, kiezen de stu denten gewoon de kaart waar van zij het meeste profijt ver wachten." Tevreden Blijkens een begin dit jaar door het Bureau Intomart gehouden onderzoek zijn de studenten in middels behoorlijk tevreden over het huidige systeem met twee kaarten. Studenten die de volledige kaart gekend hadden - de hele week onbeperkt reizen - waren iets minder tevreden, maar gaven toch een waarde ringscijfer van 7.1. De jongere studenten die die kaart niet ge kend hadden gaven een cijfer van 7.9. Het contract dat de minister van Onderwijs jaarlijks met het openbaar vervoer afsluit is ver reweg het grootste contract voor een bepaalde groep reizigers dat Nederland kent. Zowel finan cieel als wat het aantal reizi gerskilometers betreft. Het aantal student-klanten van het openbaar vervoer is op het ogenblik 600.000. Het openbaar vervoer als geheel ontvangt jaarlijks een bedrag van 850 miljoen gulden van de minister. De NS alleen ontvangt 500 mil joen, welk bedrag een kwart van de totale omzet uitmaakt. Mi nister Ritzen wil het totale be drag dat hij voor de kaart be taalt halveren. Het is de minister altijd een doorn in het oog geweest dat de OV-jaarkaart de studenten in staat stelde tot een omvangrijk 'oneigenlijk gebruik'. Het aantal plezier- of lustkilometers dat in de eerste jaren gemaakt werd, bracht vooral bij de NS een schrikreactie teweeg. Woord voerder Manten wijst erop dat dit tot de versnelde invoering van de dubbeldeks treinen leid de. Van de 5.5 miljard reizigerskilo meters die de studenten in 1991 met de NS maakten, zijn er 2.3 miljard geregistreerd als woon- school kilometers, 1 miljard als woon-weekend kilometers (naar de familie), en 2.2 miljard als lustkilometers. In 1995, een jaar na de opsplit sing in twee verschillende kaar ten, was het aantal reizigerski lometers van studenten gedaald tot 3.6 miljard. De woon-school kilometers daalden tot 2 mil jard. De woon-weekend kilome ters daalden met meer dan de helft tot 400 miljoen. Het aantal lustkilometers bedroeg in dat jaar 1995 nog 1.2 miljard. Zowel de NS als de Landelijke Studenten Vakbond LSVB gaat ervan uit dat de reisgewoonten nu in 1997 nog ongeveer hetzelf de zijn als twee jaar geleden. De studenten en het openbaar ver voer zijn inmiddels geheel inge speeld op de huidige mogelijk heden van de OV-jaarkaart. Noch het openbaar vervoer, noch de studenten, willen de kaart kwijt. Reisgewoonten De NS en de overige openbaar vervoerbedrijven onderhande len met de minister, die door de studenten niet bepaald als 'hun onderhandelaar' wordt be schouwd. Zij hebben meer te verwachten van het openbaar vervoer, dat contenter dan ooit is met het stuk basisomzet dat de studenten opleveren. Maar, zegt de NS-woordvoerder: „De minister is onze klant. Die be paalt wat hij wil hebben." Is het denkbaar dat de NS tij dens de huidige onderhandelin gen iets inleveren om hun vele vaste klantjes erbij te houden? De NS-woordvoerder: „In on derhandelingsprocessen is het natuurlijk altijd geven en ne men. Maar de prognoses zijn dat het aantal studenten binnen en kele jaren zal zijn teruggelopen tot 450.000. Dus onze taak ver andert ook. En prijs en prestatie moeten wel met elkaar in even wicht zijn." Deze eigentijdse instapschoentjes met gouden Chanelketting uit de "Vromani" collectie zijn speciaal voor ons in Italië gestyled in fraaie materiaalcombinaties. Multicolor (blauw-rood- groen of blauw-wit) èn uni in zwart, blauw of brons. Maten 34 t/m 42. Normaal ook al aan trekkelijk geprijsd voor 160.-. Maar zolang voorradig geldt nu de verbazende prijs van... Grote Markt 5, Breda. Ook in Den Bosch en Eindhoven. i/ VS Waar zouden we zijn zonder de Marshall-hulp? Dat is moeilijk te zeggen. We zouden waarschijnlijk niet tussen twee happen van een hamburger door kunnen discussië ren over het inbouwen van een geweldchip in de tv. Als we al een boeiend gesprek over zo'n verworvenheid van de vrije wereld zouden kunnen voeren, dan zouden we dat op zachte toon moeten doen, want er zou geen harde muziek zijn waar we bovenuit zouden moeten schreeuwen. Happen van een hamburger zouden er waarschijnlijk niet eens bij zijn en we zouden een hele saaie, inheems klinkende taal hebben waar weinig fun in zou zitten en die dus niet echt zou swingen. Want dat is de keerzijde van die met enig vertoon gesla gen Marshall-herdenkingsmunt. Die Marshall-hulp heeft natuurlijk welvaart opgeleverd, maar tegen welke prijs? We hebben er een wegwerp-cultuur voor mogen kopen en zijn onderweg zo'n beetje elke identiteit kwijtge speeld. We hebben nu een mooie glimmende samenle ving die zo tolerant is dat je er af en toe bang van wordt. Thanks, Uncle Sam. MERIJN Den Haag (anp) - Bij het ministerie van Justitie zijn rond de tachtig schadeclaims binnengekomen van TBS'ers die langer dan drie maanden hebben moeten wachten op een plaats in een kliniek. Het is onduidelijk welk bedrag er in totaal met de claims is gemoeid. Dat heeft de landsadvocaat gisteren ge zegd. Een maand geleden maakte mi nister Sorgdrager van Justitie in antwoord op Kamervragen nog melding van zestig schadeclaims. De claims volgden nadat het ge rechtshof in Den Haag in maart bepaalde dat de staat TBS'ers 150 gulden schadevergoeding per dag moet geven na drie maanden wachten op plaatsing in een TBS- inrichting. Sorgdrager is tegen deze uitspraak in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Vorige week werd bekend dat de landsadvocaat probeert tot een schikking te komen met TBS'ers die langer dan zes maanden op een plaats hebben moeten wach ten. Zij kunnen duizend gulden per maand krijgen, met een maximum van tienduizend gul den. Voorwaarde is wel dat zij af zien van een gerechtelijke proce dure tegen de staat. Tot gisteren hadden drie TBS'ers dit voorstel geaccepteerd. Sorgdrager gaf de landsadvocaat opdracht schikkingsvoorstellen te doen in afwachting van de be slissing van de Hoge Raad, die begin volgend jaar wordt ver wacht. Op die manier probeert zij de financiële schade binnen de perken te houden. De aangebo den regeling heeft een voorlopig karakter. Als de Hoge Raad de staat volledig in het gelijk stelt, moet het geld volgens de lands advocaat worden teruggegeven. Het voordeel van een TBS'er om desondanks de regeling te accep teren, is dat hij zelf geen proce dure hoeft te beginnen waarvan de uitslag niet bij voorbaat vast staat. De staa't is echter miljoenen kwijt als het hoogste rechtscol lege het arrest van het hof be vestigt. Het betreft dan alle TBS'ers die sinds 1992 langer dan drie maanden hebben moe ten wachten. DoorTwan van Lierop Boekei - Een cameraploeg van RTL heeft het varkenspestvirus mogelijk verspreid naar een aantal varkensbedrijven in Boekei en omgeving. Dat zegt de Boekelse varkenshouder Geert-Jan van Veen, op wiens bedrijf gisteren het 205e geval van varkens pest werd vastgesteld. Volgens het ministerie van Land bouw loopt er een onderzoek naar het gedrag van de tv-ploeg. Van Veen kreeg het vorige week aan de stok met een filmploeg van RTL, die zonder zijn toestemming op names kwamen maken bij zijn be drijf. „We hebben ze hardhandig van het erf verwijderd en een sta tief afgepakt. Dat hebben we ver volgens ontsmet en een dag later aan de AID (Algemene Inspectie Dienst) overhandigd." Volgens Van Veen bestaat er een reëel gevaar dat de cameraploeg het virus heeft overgebracht naar andere bedrijven. „Aan het einde van de dag kwamen dezelfde men sen van RTL bij ons terug om naar hun statief te vragen. Toen vertel den ze dat ze ondertussen nog bij enkele andere bedrijven geweest waren. De kans is groot dat ze daarbij virus met zich hebben meegedragen, dat toen al op mijn bedrijf aanwezig moet zijn ge weest." Een woordvoerster van het minis terie wist gisteravond niet of er al proces-verbaal tegen RTL is opge maakt. Een woordvoerster van RTL wilde gisteravond geen commentaar ge ven. Honderden, mogelijk duizenden, werknemers in de varkenssector krijgen binnenkort te horen of ze op zoek moeten naar ander werk. Door de lange duur van de var kens-pest en de onzekerheid over het einde van de epidemie komt de invoering van een inschrijvings plicht bij het arbeidsbureau dich terbij. De arbeidsbureaus bereiden zich al voor op de begeleiding van werkzoekenden naar een andere baan. SONY Met MiniDisc neem je je favoriete muziek met digitale kwaliteit op. Afspelen doe je in elke gewenste volgorde. Je kunt een miljoen keer wissen en opnemen zonder kwali teitsverlies. Sony MiniDisc is nu bovendien bereikbaar voor MiniDisc iedereen. Want Sony geeft je 100,- korting bij aankoop I van een Sony MiniDisc-recording deck én een shock- 1 "CJ proof MiniDisc Walkman. Je betaalt dus geen 1098,- co voor deze twee producten maar 998,-. ONLY SONY. 5 SONY MINIDISC. DIGITAAL MUZIEK OPNEMEN.

de Stem | 1997 | | pagina 3