Wilde planten op grote schaal uit natuur geroofd 'Moei nodig O-Eu Bezuiniging bedreigt bijzondere plantenverzameling in Leiden Aids So-ja- so-nee Kruidenboeken Snuffelpaal Beatrix-planten Diepvriesplanten Aantal vei in Zeelanc Begraven in grafheuvels zeldzaam in Bronstijd DE STEM LIJF LEVEN Koolhydraten Krapper budget WETENSCHAP kort Water in atmosfeer planeten Dit jaar vier shuttlevluchten Voer voor astronomen Nasa-technieken naar industrie Robot naar asteroïde De Spleiï] schoen* w Pleidooi Kok 'Zweepslagen voor rokers' i i i i i WOENSDAG 28 MEI 1997 E4 Door Wim Wormser Zowel particulieren als handelaren maken zich op grote schaal schuldig aan de roof van wilde planten uit de natuur. Orchideeën zijn zeer geliefd, maar ook water- en moerasplanten staan stevig in de belangstelling van de dieven. Dat blijkt uit een enquête onder zestig opzichters van de Vere niging Natuurmonumenten waarvan de resultaten gepubliceerd zijn in het maandblad De Levende Natuur. Een groot aantal soorten wordt meer of minder regelmatig geroofd uit de 270 terreinen van Natuurmonumenten. Op vallend bloeiende soorten hebben de voorkeur. Vooral in het zuiden van ons land wordt veel schade door planten- diefstal gemeld. De slanke sleutelbloem lijkt op de primula's die men in de win kel kan kopen, maar is als wilde plant zeer in trek. Hij komt in kleine aantallen voor in Zuid-Limburg en enkele Bra bantse terreinen. In sommige terreinen keren de dieven elk jaar terug, zo meld den opzichters. Van de zwaar beschermde orchideeën staan vier soorten in de Top Tien van de meest uitgestoken planten. Veertien op zichters meldden dat putjes in de grond de plaats markeerden waar vroeger be paalde orchissen voorkwamen. De plan ten maken weinig kans in hun nieuwe omgeving, want orchideeën zijn meestal erg kieskeurig jegens hun omgeving. Gagel staat vooral tegen de kerst in de belangstelling. Uitgezonderd de enkele terreinen die nog een knipvergunning voor het struikgewas aan bloemisten verlenen, wordt er veel clandestien ge roofd. De dotterbloem voert de lijst van de meest gestolen waterplanten aan. In een Brabants terrein werd waargenomen dat in een poel alle waterviolier werd ver wijderd. Vervolgens werden de planten teruggevonden op een markt, vijftig ki lometer verder. Iemand die werd betrapt met vuilniszakken vol slangewortel, ver telde dat deze bestemd waren voor medi cinale verwerking. Ook mossoorten zijn gewild. Op grote schaal verdwijnen kussentjes mos in kerststukjes en veenmossen in het grondmengsel voor tropische planten. Grappig genoeg blijft het rendiermos in ons land buiten schot, terwijl het in Scandinavische landen grootscheeps commercieel wordt geoogst. Een ander verhaal zijn koningsvaren, jeneverbes, draadgentiaan en bremrapen. Enkele ke ren gingen hele populaties daarvan met de rover mee en bleef de terreinbeheer der met de kale plek zitten. Enkele soorten werden minder gemeld dan verwacht, zoals zonnedauw en val- kruid. Dat zijn plantjes die een genees krachtige werking hebben en vroeger wel regelmatig werden uitgestoken. De twee onderzoekers, dr B. van Tooren en ing T. Pelsma, vragen zich af hoe te rughoudend een beheerder dient te zijn bij het verspreiden van informatie over vindplaatsen van zeldzame soorten. Bij voorbeeld in het geval van excursies komt het nog wel eens voor dat geshow de planten enkele dagen later door on verlaten worden uitgestoken. Het nut van een herbarium Herbaria zijn ook van belang bij het onderzoek naar ge neesmiddelen tegen kanker en aids. Het NCI in Amerika, een van de belangrijkste on derzoekscentra ter wereld op het gebied van kanker, ver zamelt al een jaar of acht in het wilde weg planten in het tropisch regenwoud en test die dan op de aanwezigheid van werkzame stoffen. Het Rijksherbarium is hier zijdelings bij betrokken voor het determineren van moei lijke planten. Het NCI had schors verzameld van Cal- lophyllum, een boomsoort op Noord-Borneo die tot de hertshooiachtigen wordt ge rekend. De boom bleek een werkzame stof tegen aids te bevatten. Onderzoekers wer den onmiddellijk weer het veld in gestuurd, maar het bos waar de boom stond was toen gekapt. Callophyllum bleek ook nog eens een be trekkelijke nieuwe, zeldzame soort. Wat een pech! Een herbanum-taxonoom van de Harvard-universiteit wist echter welke soorten verwant zijn aan Callophyl lum en ook waar die familie leden staan. Ze zijn onder zocht en ook daar zit de werkzame stof in, in grote concentraties zelfs. Nu staan al klinische tests op het pro gramma met deze stof. Weet u nog? Om betere soja bonen te krijgen, hadden on derzoekers soortvreemde ge nen in de sojaboon inge bracht. Hun redenering: waarom zou je die lange om weg volgen van generaties lang sojaplanten kruisen? Wat een heisa is er rond die genetisch gemanipuleerde sojaboon geweest! Bijna ie dereen had ethische bezwa ren. Maar of je voor of tegen bent, is niet louter een ethi sche kwestie. Want er zijn wel degelijk gevaren. Je kunt in een laboratorium vreemde genen inbrengen in sla, bij voorbeeld om een krop te krijgen die bestand is tegen vraat door slakken. Maar wat als er sla 'ontsnapt'? Als er zaden in het veld komen en zich daar kruisen met wil de slasoorten als de Kompas sla? Als dit soort ontsnappin gen op grote schaal voor komt, heb je kans dat de na tuur op zijn kop gaat staan. Dat is - als het verder met de gezondheid snor zit - het werkelijke gevaar van deze genetische manipulatie. Je weet niet welk effect die soortvreemde genen hebben op de stabilitiet van de soor ten in het wild. In Leiden is kortgeleden iemand gepro moveerd op een onderzoek naar deze uitwisseling van genen tussen cultuurgewas sen en wilde planten. Een be langrijk hulpmiddel daarbij waren de collecties uit het Rijksherbarium met in de natuur gevonden bastaarden tussen wilde en cultuurplan ten. INFORMATIE Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar:_ 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 7229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. Het Rijksherbarium in Leiden, gesticht in 1829 en inmiddels een van de tien grootste collecties van gedroogde planten in de wereld, dreigt door bezuinigingen in de pro blemen te komen. Moe ten we daar met zijn al len wakker van liggen? Door Peter Janssen Wellicht bent u zelf wel eens aan een herbarium begonnen. Leuke hobby. Maar op een gegeven mo ment gooi je zoiets weg. Stofvre- ters zijn het, die gedroogde plan ten. Af en toe valt er nog eentje uit een boek, jaren geleden daar in gelegd om te drogen, maar stilaan vergeten. Weg dus met de handel. En waarom zouden ze dat bij het Rijksherbarium in Leiden dan niet doen? Heel simpel. Omdat we er profijt van kunnen hebben. Zie bijvoor beeld de stukjes op deze pagina. Maar er is meer. Herbaria als dat in Leiden - waar ruim vier miljoen gedroog de planten worden bewaard - zijn van essentieel belang bij het onderzoeken van de biodiversi teit op aarde. Biodiversiteit, dat betekent grof gezegd de veelvor migheid van het leven op aarde. En veelvormigheid is heel be langrijk, indachtig het principe: het een kan niet zonder het an der. Alles hangt met alles samen. De ene plant is afhankelijk van de andere en dieren zijn afhan kelijk van elkaar en van de plan ten. Met elke boom die wordt ge kapt verdwijnen niet alleen de dieren, schimmels en mossen die hij herbergt, maar ook de scha- duwplanten die hij tegen het licht beschermt en de dieren die weer van deze planten afhanke lijk zijn. En dan kun je natuurlijk zeggen: wat interesseert het mij dat de hazelaar verdwijnt, of de drie- teenmeeuw of de geringde aard worm of de klokjesgentiaan, maar dat is toch een beetje kort zichtig. Elke plant die ver dwijnt, of vooruit, bijna elke plant die verdwijnt, wijst erop dat er iets mis is met de omge ving waar ze staat. En toevallig is dat op zo'n dichtbevolkte pla neet ook ónze omgeving. Boven dien kunnen andere disciplines profiteren van de kennis die het Rijksherbarium vergaart. Kwe kers, bosbouwers, ecologen, evo lutie-biologen en zelfs geologen. Een herbarium beperkt zich ui teraard tot planten. Maar plan ten zijn ook van eminent belang. Ze staan, zeg maar, aan het be gin van het leven. Planten zetten met behulp van zonne-energie water en koolzuurgas om in koolhydraten, waaruit vrijwel alle andere organismen hun energie en bouwstenen halen. Om een goed begip te krijgen van de plantenwereld, moeten we allereerst inventariseren hoe veel soorten er eigenlijk zijn. Daar zijn alleen schattingen van: ongeveer 400.000 soorten algen, misschien 25.000 soorten mos sen, zo'n 15.000 soorten varens, een slordige 300.000 soorten bloemplanten en nog veel meer soorten schimmels. Een groot deel daarvan - zo'n twintig procent van de bloem planten en negentig procent van de algen - is nog onbekend en het percentage slecht bekende en slecht geclassificeerde soorten is nog veel hoger. Er is dus nog werk zat aan de winkel. Het Rijksherbarium wordt ech ter in zijn bestaan bedreigd door een bezuiniging van meer dan vijftig procent. Het instituut is onderdeel van de universiteit en daar is men meer gespitst op studenten-aantallen dan op de kwaliteit ^an het her- Een oud herbarium uit de barok. Het oudste herbarium in Lei den is dat van Luca Ghini, dat is aangelegd in de eerste helft van de zestiende eeuw. Ghini was hoogleraar medicijnen en plantkundige, een combinatie die toen zeer veel voorkwam. Hij is het die begon met het drogen van planten tussen pa pieren. Zeg maar dat hij het herbarium uitvond. Voor die tijd werd de naam herbarium ook gebruikt voor geschreven lijsten van planten. Van de herbaria uit vroeger eeuwen is niet veel meer over. De weinige die het Rijksher barium heeft, zijn daarom we reldtoppers. Ze zijn cultuur historisch van bijzondere waarde. Maar ook weten schappelijk hebben ze belang. Ze zijn aangelegd voordat Linnaeus in de 18e eeuw de planten de namen gaf die we nu nog gebruiken. In die tijd werden ook kruidenboeken geschreven met de plantenna men die toen gebruikelijk wa ren. Voor ons zijn ze dus onlees baar. Maar dank zij die oude herbaria (en de experts die de opgenomen planten determi neren) zijn die kruidenboeken te 'vertalen'. Een tak van de Calophyllum, die een werkzame stof tegen aids blijkt te bevatten. foto's jacques peeters Dat komt onder meer doordat de universiteiten zelf met een steeds krapper budget moeten draaien. De enige hoop is nu ge vestigd op minister Ritzen die onlangs van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen het advies kreeg de drie Nederland se herbaria - Leiden, Wagenin- gen en Utrecht - samen te voe gen tot één Nationaal Herba rium en daar jaarlijks twee mil joen aan te geven. De drie uni versiteiten zouden daar samen nog eens 8,6 miljoen in moeten steken. Een koopje, volgens de directeur van het Rijksherbarium. Een nieuw Nationaal Herbarium zou mondiaal van groot belang kun nen zijn voor de plantkunde en de natuurbescherming. Honderden amateur-plant kundigen struinen jaarlijks Nederland af om planten te in ventariseren. Al hun gegevens gaan in databanken bij het Rijksherbarium. Door te letten op veranderingen in de gege vens kan de invloed van men selijke activiteit op de flora worden gemeten. Dat is nood zakelijk bij natuurbehoud en bij milieustudies. De wilde flora fungeert dan als snuffel paal. Dreigt een plant uit te sterven, dan kunnen eventueel maatre gelen worden genomen. Want misschien is het milieu wel grondig verstoord. Soms lijkt het er juist op dat een plant het hier lekker doet. Het Deens lepelblad bijvoorbeeld, een plantje dat eerst alleen langs de kust voorkwam en nu in grote delen van het binnen land. Maar als er al vreugde was over de toename, dan was die van korte duur. Het Deens le pelblad is een zoutminnende plant en de uitbreiding volgde precies het patroon van de Ne derlandse wegen. De plant gaf een indicatie van de verzilting van wegbermen door de glad- heidsbestrijding. Toen het Rijksherbarium eind vorig jaar een nieuw gebouw betrok, werd dat door konin gin Beatrix geopend. Het in stituut bedacht haar met ge paste cadeaus. Zes 'nieuwe' planten werden direct of indirect naar haar genoemd. Zo hebben we nu het Beatrix-mosklokje, een pad destoel die in 1965 in de kas van een rozenkweker werd ge vonden en die kortgeleden als nieuwe soort werd geïdentifi ceerd. Een nieuwe varensoort op Nieuw Guinea heet nu Varen van Oranje en een varen op Borneo heeft de toevoeging Eerbiedwaardige Koningin gekregen. Koninginnesatijnzwam is de naam van een paddestoel die in Drenthe is gevonden, een boom op celebes kreeg als soortnaam Majestatis en twee orchideeën uit Azië kregen de toevoeging Juweel voor de Ko ningin en Vreugde van de Ko ningin. De grootste liefhebbers van herbaria zijn de rupsen van de tapijt- en de tabakskever. Ze lusten er wel pap van. Vroeger werden ze weggepest met kwikchloride, maar sinds een jaar of vijftien gebruikt het Rijksherbarium een milieu vriendelijker methode, die voor de smikkelende rupsen evenwel net zo desastreus is. De planten gaan 48 uur in een diepvries waarin het dertig graden onder nul is. Iedere an derhalf jaar zijn ze opnieuw aan de beurt. Twee medewer kers van het instituut hebben er ieder een halve dagtaak aan om de dozen met de 4,15 mil joen gedroogde planten naar de diepvries en terug te bren gen. In de tropen is die vriesmetho- de niet voldoende. Daar zijn de insecten zo agressief dat ze de planten tussen twee vries- beurten door toch nog op kun nen vreten. Oude collecties die vroeger met gif zijn behandeld, zijn daar nog intact, terwijl mo derne collecties, die alleen werden gevroren, goeddeeels zijn opgevreten. De infraroodsatelliet ISO van de Europese ruimtevaartorgani satie ESA heeft waterdamp ontdekt in de atmosfeer van de bui tenplaneten Saturnus, Uranus en Neptunus. Omdat die planeten te koud zijn om zelf waterdamp te produceren, veronderstelt ESA dat ze dat water van elders in zonnestelsel hebben opge pikt. De ISO-kunstmaan vindt trouwens water overal in het heelal meldt ESA in een persbericht. Dat is op zichzelf niet verbazing wekkend: zuurstofatomen die ontstaan als gevolg van de kern fusie die de sterren brandende houdt, verbinden zich gemakke lijk met volop in het heelal voorkomende waterstofatomen tot watermoleculen.Ook het water op aarde is oorpronkelijk in het heelal gevormd. Omdat water onmisbaar is voor het ontstaan van leven, aldus ESA, duidt de alomtegenwoordigheid ervan in het universum erop dat ook voor het leven gunstige omstandigheden overal moeten (kunnen) voorkomen. Door het vervroegd afbreken van de vlucht van space-shuttle Columbia half april en het opnieuw inplannen van deze missie heeft het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa enkele wijzigingen aangebracht in het vluchtschema voor de rest van dit jaar. Er volgen nog vier shuttle-ruimtereizen. De hernieuwde vlucht van Columbia staat begin juli op het programma. De geplande wetenschappelijke experimenten op het gebied van micro zwaartekracht worden dan alsnog uitgevoerd. In de eerste helft van augustus volgt dan space-shuttle Discovery. Die brengt een wetenschappelijke satelliet in de ruimte voor onderzoek van de atmosfeer, die ook weer mee terug wordt genomen. Bovendien wordt dan geëxperimenteerd met een Japanse robotarm die str aks wordt gebruikt bij het internationale ruimtestation ISS. In de tweede helft van september gaat Atlantis omhoog. Die brengt weer een bezoek aan het Russische ruimtestation Mir. In de tweede helft van november maakt Columbia de laatste ruim tereis van dit jaar. Dan worden weer onderzoeken uitgevoerd op het gebied van mi cro-zwaartekracht en wordt opnieuw een wetenschappelijke sa telliet uitgezet en later weer binnengehaald. Astronomen zullen al hun kennis over sterren en zonnestelsels opnieuw op hun juistheid moeten bezien. Dat is een van de con clusies die wetenschappers hebben getrokken naar aanleiding van het beschikbaar komen van de gegevens van de Europese as tronomische satelliet Hipparcos. In juni verschijnen dikke cata logi, zowel op cd-rom's als op het Internet en in druk. Deze be vatten de resultaten van vier jaar aftasten van het heelal door deze satelliet. Er zijn nauwkeurige posities berekend van 120.000 sterren en iets minder precieze van nog eens een miljoen andere. Hipparcos werd in 1989 gelanceerd door een Europese Ariane-4-raket en bleef vier jaar metingen verrichten aan de sterrenhemel. Twee ontdekkingen zijn opvallend: enkele sterrenstelsels bewegen zich in de richting van ons zonnestelsel om ons over één tot acht miljoen jaar te passeren, en het heelal moet groter zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Sommige sterren bleken ouder dan de schattingen over de leef tijd van het universum. Die is nu opgeschoven naar circa twaalf miljard jaar. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa heeft het als een van zijn doelstellingen gemaakt de hoogwaardige technolo gieën die zijn en worden ontwikkeld, aan de industrie ter be schikking te stellen. Begin mei werden weer tientallen high tech-uitvindingen uit de ruimtevaart gepresenteerd tijdens een symposium in Californië. Nasa besteedt jaarlijks vijf miljard dollar aan de ontwikkeling van nieuwe ruimtevaart-technieken. Vele daarvan worden ook voor de (Amerikaanse) industrie ge schikt gemaakt. Bij die nieuwe technologieën is onder meer een systeem om afval te verwerken van metaalbewerking, de productie van elektroni sche halfgeleiders, van fotografische laboratoria, de voedselin dustrie en ont-ijzing van vliegtuigen. Andere ontdekkingen zijn nieuwe, hittebestendige materialen voor remmen van vliegtuigen en auto's, nieuwe soorten magne ten, nieuwe optische sensoren, nieuwe kunststoffen voor ge bruik in motoren, lijmen, medische apparaten, warmtewissel aars en sportmaterialen, nieuwe constructie-materialen, en nieuwe systemen om dikte, stijfheid, kwaliteit en poreusheid te meten. Een robot haalt in september 2003 monsters van het oppervlak van de asteroïde Nereus, die in 1982 is ontdekt. Het Amerikaan se ruimtetuig vertrekt in januari 2002 met een Japanse raket, zo heeft het Amerikaanse ruimtevaartburau Nasa meegedeeld. De terugkeer van de landingscapsule is voorzien voor januari 2006, enkele weken nadat een andere Amerikaanse robot met monsters van een komeet moet terugkomen. Het is voor het eerst sinds de maan vluchten in de jaren zestig en zeventig dat mon sters van hemellichamen naar de aarde worden gebracht. Van onze verslaggever Mensen uit de Bronstijd begroeven maar een klein deel van hun doden in grafheuvels. Nog geen vijftien procent. Dat conclude ren archeologen van de Leidse universiteit, die honderden graf heuvels in Limburg en de Brabantse en aanpalende Belgische Kempen onderzocht hebben. wen en kinderen bijgezet." De meeste mannen stierven tus sen de dertig en veertig jaar, te vergelijken met nu dik zeventig- Er zijn resten van een vrouw van zestig gevonden. Meer dan de helft van 'de kinderen stierf in het eerste levensjaar. Over het waarom van de graf heuvels is weinig bekend. 0™ niet hoe de toenmalige Kempi- sche zandboeren over de dood dachten. Misschien vereerden ze goden, wellicht betekende het cremeren het losbranden van de ziel uit het lichaam, oppert drs- Theunissen. „Het waren in eik geval bijzondere plaatsen, die grafheuvels. Anders zouden W niet eeuwenlang bewaard en ge bruikt zijn. Toen namelijk de ur nenvelden kwamen, werden die vaak tegen de rand van een graf heuvel gelegd. Het kan een vor® van voorouderverering geweest zijn." Wat er met de andere doden ge; beurde, is niet duidelijk. Ook 8J zullen wel verbrand zijn, en resten uitgestrooid over het lw of wie weet in een rivier. Grafheuvels en cremeren zijn hier bekend vanaf 2200 voor Christus, zegt Liesbeth Theunis sen, die komend najaar hoopt te promoveren op de zuidelijke grafheuvels en nederzettingen. „We hebben de periode tussen 1800 en 1100 nader bekeken, de midden-Bronstijd. En dan heel speciaal een graf heuvel vlakbij haar geboorte plaats Knegsel. „Die is zes eeu wen in gebruik geweest en er zijn maar zestig mensen begra ven. Eén dode per tien jaar. Als je aanneemt dat daar minstens drie boerderijen bij gestaan heb ben, je houdt rekening met de gemiddelde leeftijd, dan kom je op hooguit vijftien procent be gravingen in zo'n heuvelmonu ment." Het waarom zal waarschijnlijk van praktische aard geweest zijn. „Plaats was er genoeg, maar het opwerpen van een heu vel kost tijd en energie. Dat von den ze niet iedere dode waard kennelijk. Misschien ging het om familiehoofden. Mahr er werden, waarschijnlijk later, ook vrou- Van Bommel-dealer OOSTBURG (zondags open 14.00-18.^ 4 katernen ge Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B4 C1 tfm C4 D1 t/m D8 RTV-programma's D7 w Van onze Haagse redactie Den Haag - De Amerikaanse pi hebben gisteren gepleit voor m den- en Oost-Europa. Zij dede denking van vijftig jaar Mars! zaal. De plechtigheid werd bijf en 37 Europese regeringsleiders Clinton was in zijn herdenkings rede weinig concreet. Hij stelde dat de lijn van de Marshall-hulp, die in 1947 een begin maakte met de wederopbouw van het door oorlogsgeweld geteisterde West- Europa, nu moet worden doorge trokken naar de voormalige Oostblok-staten. „Toen konden niet alle landen deelnemen," aldus de Ameri kaanse president. „We kunnen nu voor het eerst een onverdeeld en democratisch Europa bouwen." Tijdens een lunch met Clinton en de Europese regeringsleiders op paleis Noordeinde had koningin Beatrix ook al gepleit voor een verdere samenwerking met de Midden- en Oost-Europese lan den. Volgens haar heeft de soli dariteit die na de oorlog in het Westen groeide, zich nu naar die landen uitgebreid. Zowel Kok als Clinton legde in de Ridderzaal de nadruk op de noodzaak van par ticuliere investeringen in de voormalige Oostblok-staten. Vol gens hen is hulp aan deze landen van essentieel belang. Niet alleen voor de verdere ontwikkeling van hun democratisch gehalte, maar ook om van hen een rechtsstaat te maken. „De nadruk moet liggen op de in frastructuur als de sleutel tot het smeden van banden tussen de volkeren van Europa," zei Kok. „Schattingen van de benodigde fondsen komen tot honderd mil jard dollar. Alleen al vanwege de enorme omvang van deze behoef ten zal het grootste deel van het geld van particuliere inves- Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal verslaa groeien in Zeeland. Vooral het vorig jaar toe. Het Zeeuws Consultatiebureau noemt de drugsproblemen in A rassend hoog'. Landelijk mag het aantal alco holverslaafden vorig jaar licht gedaald zijn, in Zeeland nam dat licht toe, meldt het jaarverslag Jeruzalem (ap)-Roken is een zonde en moet bestraft wor den met 40 zweepslagen. Dat is althans de mening van rab bijn Ovadia Yosef van de ul tra-orthodoxe Israëlische Shaspartij. De rabbijn, die zaterdag een nieuwe religieuze wet tegen het roken afkondigde, gaf ook de tabaksindustrie ervan langs. Shas heeft tienduizenden aanhangers onder de Sefar dische joden in Israël. Iro nisch genoeg zijn veel van hen, onder 'wie Yosefs eigen protégé parlementariër Arieh Deri, stevige rokers.

de Stem | 1997 | | pagina 24