Landbouwtop neemt LTO niet serieus DE STEM Smullen van een malse vette vis Zeeland kijkt tevreden terug op Landbouwtop Overeenstemming over nieuwe naam IP SasGlas krijgt geen nieuwe productielijn voor zonwerend glas Haringpresentatie in Biervliet afgeblazen Boerenorganisatie is gepikeerd VI) wil lagere wegenbelasting Man aangehouden 'dj landbouwtop 076-5303132 Sluis hapt haringen terwijl een enkeling om een toastje vraagt C1 'Waterschap Zeeuws-Vlaanderen' Menselijke resten gevonden bij Kallo Cabriolet verbest passagiers De grootste collectie SERENGE TL zonnebrillen vindt u bij: 1 Zeeland i/an onze verslaggever Sas van Gent - De glasfabriek in Sas van Gent grijpt naast de investering van veertig miljoen gulden voor een nieuwe productielijn voor zonwerende beglazing. Directeur G. Debast van SasGlas kondigt daarentegen de komende jaren echter wel vijftien miljoen gulden inves teringen in glas voor de gevelbouw aan. De glasfabriek was tot een jaar geleden nog in de race voor de komst van de glascoater, meldt Debast. De snel voortschrijdende technologische ontwikke ling in de glasindustrie maakte het echter uit kos- tenoogpunt niet meer interessant deze investering in Sas te doen. Uit het oogpunt van optimalisering van de logistieke kosten besloot de Franse multina tional Saint Gobain, het moederbedrijf van Sas Glas, de glascoater op een nog nader te bepalen plaats in Noord-Europa te vestigen. „De glasmarkt is uiterst competitief geworden," al dus Debast. „Basisglas wordt tegenwoordig aan minder dan de helft van de prijs van zeven jaar ge leden verkocht. De prijzen van gecoat hoogrende mentsglas zijn de laatste drie jaar met veertig pro cent gedaald. Het was gezien de logistieke kosten onverantwoord geweest om deze investering in Sas te doen. Er was al drie jaar sprake van deze investe ring. Spijtig genoeg heeft de tecnhologische revolu tie ervoor gezorgd dat het niet in Sas kon." De glas fabriek vangt de gevolgen voor de werkgelegenheid van de 130 personeelsleden op door alternatieve in vesteringen en verschuiving van het werk. De ont wikkeling kost dus geen banen. „SasGlas blijft door' Van onze verslaggever Middelburg - De boerenorganisatie LTO-raad Zeeland, de voormalige ZLM, gaat een brief op poten sturen aan de Europe se landbouwcommissaris Fischler. LTO diende namelijk, tij dens het bezoek van de Europese landbouwtop aan Zeeland, een verzoek in voor het graanbeleid in Europa, maar Fischler wuifde dat tijdens een persconferentie weg als zijnde een wens van een klein clubje. Fischler noemde de LTO een or ganisatie met maar 1400 leden in Nederland, te klein om beleid op te maken. „Je kunt uit een wens van 1400 mensen geen Europees voorstel maken. Dat moet veel beter worden afgewogen," aldus Fischler. Dat was tegen het zere been van de aanwezige LTO-ers. „Meneer maakt grote fouten," zei LTO- niedewerker Jille na afloop. „We hebben namelijk helemaal geen 1100 leden. Alleen in Zeeland zijn dat er al 4000. Er klopt dus mets van zijn informatie." Braakliggende grond De LTO heeft berichten uitge deeld aan de Europese land bouwministers met de wensen. De boerenorganisatie wil geen verdere afbraak van het zogehe ten MacSharry-systeem, integen deel, dat moet juist worden uitge bouwd. Het percentage braaklig gende grond moet worden ver hoogd, de compensatiebedragen moeten minimaal worden ge handhaafd, zonder extra voor waarden zoals natuurbeheer. De van onze verslaggever Goes - De WD wil de wegen belasting in Zeeland verlagen of het tarief de komende jaren bevriezen. fat blijkt uit vergaderstukken voor de Kamercentrale Zeeland, he provincie heeft enekele mil joenen guldens aan fianciële meevallers gehad en dat geld kan prima worden gebruikt voor las tenverlaging, stellen de WD'ers. Den ander deel van het extra geld zou gebruikt kunnen worden om toch over te gaan tot koop van e® grote scholengemeenschap tegenover de Abdij. Hierdoor kan eén centrale huisvesting voor het provinciebestuur ontstaan. Eer- der dit jaar besloten de Staten af tezien van de koop, wegens geld gebrek van de provinciekas. ton onze verslaggever Middelburg - De politie heeft gisteren een 22-jarige man uit Middelburg aangehouden bij bezoek van de Europse sndbouwministers aan die stad. P.e ®an stond tussen het publiek het stadhuis voor de bussen le de ministers vervoerden. Toen na ahoop het publiek werd ge- aagd zich te willen verwijderen an ."k Plek, om plaats te maken °or de bussen, weigerde de man veg te gaan. Daarnaast gaf hij ley rijft als politieman, wat hij kek te zijn. Hij werd hierna gevoerd door enkele politie mannen in burger, e Middelburger wordt verdacht n het niet voldoen aan een be- e of vordering van de politie. 1Is ingesloten in het politiebu- Middelburg. Volgens de 1 !e maakte de man een ver arde indruk. graanimport in Europa dient be perkt te worden, de graanexport juist bevorderd. In het wensenlijstje stelt de LTO dat een verdere en letterlijke uit voering van het vrijhandelsdog ma WTO funest zal zijn voor de Europese landbouw en dat ver sterking van de graanproductie- beheersing absoluut noodzake lijk is. Graanprijs Een fragment uit het LTO-be- richt: 'Graanprijsverlagingen, sinds 1987 al vijftig procent, be tekenen een vlucht naar andere teelten, zoals aardappelen en vol- legrondsgroenten of naar andere sectoren, zoals de tuinbouw of de intensieve veehouderij. Dit ver dringingseffect, de spilfunctie van de granen, veroorzaakt over voerde markten en lage prijzen voor vrijwel alle andere land bouwproducten. Akkerbouw Het gevolg is: permanente crisis omstandigheden en verpaupering van de landbouw in de Europese Unie. Dat is slecht voor de econo mische welvaart in geheel Euro pa en dus ook in Zuidwest-Ne derland, waar akkerbouw de be langrijkste sector is met negentig procent van het grondgebruik. De LTO kwam eigenlijk op het verkeerde moment met de wen sen. De landbouwministers had den in Middelburg namelijk maar één onderwerp van gesprek en dat was geen akkerbouw, maar het toekomstig zuivelbeleid in Europa., (ADVERTENTIE) De nieuwe seizoenkrant is uit. Nu u nog! Sluis en alle genodigden lieten het zich goed smaken, een malse vette vis met uitjes. Van onze verslaggeefster Sluis - Een deftige mevrouw weigerde gisteravond tijdens de presentatie van de eerste Hollandse Nieuwe in Sluis het maatje uit het vuistje te eten. Alleen als het vette visje in stukjes op een toastje zou liggen, durfde ze ervan te eten. Ze was in de minderheid want bijna alle aanwezigen lieten het zich goed sma ken. De maatjes werden flink in de uit jes gedoopt en gleden in vele monden. Naast het haringhappen werd er op het ter ras van brasserie De Boeie aan de Sluisse Kaai ook flink genipt van glaasjes koren wijn. Het schijnt de ideale combinatie te zijn, deze jeneversoort met een uiige vis. Waarom wist eigenlijk niemand. „Vis moet nu eenmaal zwemmen," stelde burgemeester C. van Liere en in zijn toe spraak meldde hij dat gistermiddag het eer ste vaatje Hollandse Nieuwe traditioneel in Scheveningen was geveild en maar liefs 65.000 gulden had opgebracht. „Het eerste tonnetje is gekocht door de firma Bols, de le verancier van de korenwijn. Het hoort ken nelijk bij elkaar want Bols had er veel geld voor over. Vorig jaar leverde het eerste vaat je 44.000 gulden op, aanmerkelijk minder." De burgemeester vond de haringpresentatie een waar hoogtepunt voor Sluis en de twin tig aanwezigen beaamden dat. „Maar het echte hoogtepunt moet nog ko men want komende zaterdag zal een echte haringkar in ons stadje de ronde doen en on ze klanten trakteren op een stukje haring. De kar wordt bemand door Leo Benne die maar liefst vijf vaatjes zal schoonmaken om gratis uit te delen aan de bezoekers. Ook hierbij wordt korenwijn geschonken. De ha- Stadsomroeper Cees Blaeke smeerde als een van de eersten zijn keel. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE ringkar is tussen 13.00 en 17.00 uur in het Sluisse centrum te vinden." Natuurlijk smaakte het maatje weer lekker der dan vorig jaar. Iedereen was unaniem: de haring van 1997 is een malse, gerijpte vis met een zacht zilte romige smaak. „Hij is rood tot op de graat, een goed teken dan is de vis van hoge kwaliteit," aldus kenner Leo Benne die jarenlang met zijn haringkar in Sluis stond en het komend weekend dus nog een keertje maatjes zal verkopen. De organisatie van de haringpresentatie was in handen van de Middenstandsvereniging Sluis. Voorzitter Rita Musson vertelde dat volgens het Nederlands Visbureau de haring een behoorlijk hoog vetpercentage heeft dit jaar, waardoor de vis lekker mals is. „Veel zonlicht, een hoge watertemperatuur en vol doende dierlijk plankton in de Noordzee hebben ervoor gezorgd dat de haringen van goede kwaliteit zijn. Het bureau verwacht eveneens dat de maatjes dit jaar goedkoper zullen zijn dan vorig jaar, omdat er nu meer aanvoer is.De schalen met vis en de koren wijn vonden nog lang gretig aftrek daar in Sluis. Door Cees Maas Middelburg - De bestuurders in Zee land kijken tevreden terug op het drie daags bezoek van de Europese land bouwministers en hun medewerkers. En veel van de ministers zelf, vonden het ook de moeite waard. „We hebben laten zien dat we zo'n belang rijk bezoek van ruim driehonderd perso nen aankunnen, dat geeft me een heel goed gevoel," zo reageerde Commissaris van de Koningin Van Gelder gisteren in de perst ent naast het Middelburgse stadhuis. Het diner in de Grote Kerk van Veere maan dagavond, vond hij één van de hoogtepun ten. Het was geen koninklijk bezoek, dus Zee land liep niet helemaal uit, maar toch was de belangstelling voor de laatste vergader dag in Middelburg niet klein. Veel Zeeuw en waren, al dan niet met camera, naar Middelburg gekomen om de aankomst en het vertrek van de ministers bij te wonen. In de winkels in de binnenstad was het het gesprek van de dag. De Zeeuwse politie, die ongeveer zestig mensen extra moest inzetten, kijkt ook niet ontvreden terug. Het bezoek verliep nagenoeg vlekkeloos, vervelende dingen bleven uit. De ministers zelf vertelden genoten te heb ben. Los van de informele werkvergade ring op dinsdag zijn ze heel de provincie doorgevoerd. „Het is hier wat kouder dan bij ons en er is nogal veel wind, maar ver der is het een prachtig stuk Nederland met heel goede boeren. We worden buitenge woon gastvrij behandeld," zei de Spaanse landbouwminister De Palacio tijdens het bezoek aan Neeltje Jans. De Europese landbouwcommissaris Fisch ler, de belangrijkste gast, vertelde nog wel eens terug te willen naar het Badhotel in Domburg. „Zo in dat bos, dat is werkelijk een prachtige ambiance. We hebben ons er goed voor kunnen bereiden op de vergade ring, en verder heb ik van Zeeland alleen I I I I I WOENSDAG 28 MEI 1997 alternatieve investeringen die in de komende drie tot vier jaar gaan plaatsvinden op niveau." Het bedrijf behoudt een coating-activiteit van on geveer twee ploegen, maar ontwikkelt zich in de toekomst op internationaal gebied steeds verder als specialist in glasoplossingen voor de markt van de gevelbouw. Een deel van het personeel gaat in plaats van aan de glascoating bij een andere lijn in de fabriek werken. Bovendien krijgt de vestiging in Sas ook het commerciële en logistieke beheer van de nieuwe coater onder haar hoede. Van onze verslaggever Biervliet - Na negen jaar gaat de traditionele haringpresen tatie bij het standbeeld van Willem Beukelszoon in Bier vliet dit jaar niet door. Het Haringcomité Biervliet vindt het 'niet gepast en maatschappelijk onverantwoord' de presen tatie, met daaraan gekoppeld een haringreceptie met de no dige alcoholische versnaperingen, nog te houden. „We hebben te maken met het imago van de verschillende ha ringparty's in Zeeuws-Vlaan- deren. Momenteel worden di verse campagnes op touw gezet om alcoholgebruik in het ver keer terug te dringen. Zodat we het niet gepast vinden op de huidige voet door te gaan met onze haringpresentatie," aldus J. van Ham van het Haringco mité. Het comité stelde zichzelf daarom de vraag of het in het kader daarvan nog wel goed zou zijn de haringpresentatie op de huidige manier te hou den. „Na enkele discussies be sloten we onze maatschappelij ke verantwoordelijkheid te ne men. De receptie is namelijk niet alcoholvrij. Daarnaast hebben we te maken met het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig. Bedoeld om het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. Dat is ook een reden om de haringpresentatie dit jaar niet door te laten gaan. Daarnaast werd de laatste ja ren steeds minder inhoud gege ven aan de oorspronkelijke op zet van de presentatie; een ont moetingspunt tussen bedrijfs leven en overheid zijn." Van Harn benadrukt dat de traditionele haringpresentatie in Biervliet zeker niet definitief van de baan is. „We laten het zeker niet los. We doen het vol gend jaar op een andere ma nier. Dan koppelen we de pre sentatie aan de opening van het haringmuseum." ZIE OOK ZEELAND - C3: Biervliets haringmuseum opent vol gend jaar in Oude Raedthuys Van onze verslaggever Terneuzen - Het nieuwe Zeeuws-Vlaamse waterschap krijgt de naam 'Waterschap Zeeuws-Vlaanderen'. Het Bestuurlijk Over leg heeft gisteren voor deze naam gekozen tijdens een vergade ring in Hulst. De nieuwe naam gaat in met in gang van 1 januari 1999 als de drie Zeeuws-Vlaamse water schappen zijn gefuseerd. Gekozen is voor een benaming die duidelijk herkenbaar is voor zowel de bewoners van het ver zorgingsgebied van het toekom stige waterschap, als voor overig Nederland en België. Het voorstel ten aanzien van de naamgeving wordt binnenkort ter definitieve vaststelling voor gelegd aan de Algemene Verga deringen van de betrokken wa terschappen. Het Bestuurlijk Overleg besloot gisteren tevens, unaniem, J. Dek ker te benoemen als secretaris ad interim van het fusie-water schap. Dekker, momenteel secre taris van waterschap De Drie Ambachten in Terneuzen, werd voorgedragen door de Stuur groep Fusie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. Dekker is tot de datum van 1 ja nuari 1999 in deze functie be noemd. Hij zal als secretaris ad interim gedurende het fusiepro ces onder andere de Stuurgroep en het Bestuurlijk Overleg advi seren. Tevens is hij verantwoor delijk voor de aansturing van het fusiesecretariaat. Kallo (B) - In Kallo hebben spe lende jongeren in een vijver een jute zak gevonden met menselijke resten. Het is nog niet duidelijk of het om resten van een man of vrouw gaat. De zak dreef langs de oever van de vijver achter het Fort Sainte Marie. Duikers van de brandweer haalden de zak op het droge. De rijkswacht zette gelijk de vind plaats af en schermde die af voor het publiek. Het parket heeft de zaak in onderzoek. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het ene moment genoten de twee jonge vrouwen nog van een plezierritje op de rugleuning van een cabriolet, een fractie later lagen ze op straat. Een Terneuzense verkeersdrempel, de oorzaak van het ongemak, werd door de bestuurder van de oldti mer te hard genomen. Gevaarlijk bij cabrio's want de auto veerde omhoog en de dames werden gelanceerd. Dit overkwam een 22-jarige vrouw uit Delft en een 20-jarige uit Terneuzen. De 28-jarige bestuurder van auto nam de hobbel op de kruising van de Geraniumstraat en de Rozenstraat in Terneuzen te hard. De sprong in de lucht had voor beide dames ziekenhuisbezoek tot gevolg. Resultaat van het plezierritje in de oude Buggy: een gekwetste arm voor de ene en een hersenschud ding voor de andere passagier. Zowel de bestuurder als de inzitten den kregen een bekeuring van de politie. Het is namelijk verboden om ergens anders dan op de daarvoor bestemde zitplaatsen van een auto te worden vervoerd. De bestuurder had zijn passagiers daar op moeten wijzen, aldus een woordvoerder van de politie. (ADVERTENTIE) maar interessante dingen gezien en er leu ke gesprekken gehad." De Duitse landbouwminister Borchert kende Zeeland van eerdere vakanties en de Brit Cunningham, die zondagmorgen al om zeven uur op het vliegveldje Midden- Zeeland arriveerde vond het bezoek 'heel nuttig en aangenaam'. „Zeker omdat ik nog maar zo kort minister ben in de nieu we regering, is dit een goede gelegenheid om de collega's te leren kennen. En zij wa ren ook nieuwsgierig naar de standpunten op landbouwgebied van de nieuwe rege ring. Daar kun je tijdens zo'n bezoek als dit eens rustig met elkaar over babbelen," aldus Cunningham. EYEWEAR OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 D0RPSSIRAAI19 00SIBURG BRESKENS DE COCK TEL.(0117) 453657 TEU0117) 385300

de Stem | 1997 | | pagina 13