urfiiin Veel minder dealpanden in Terneuzen' mermans verf Schelde Jazzfestival zit na jaren weer in de lift et op ig ANC? DE STEM ODI houdt eenakterfestival in Vogelwaarde Zeeuws-Vlamingen hoog in klassement Woningcorporatie verkoopt lege panden ZMF wil forse ingreep in de Oosterschelde Inwoners eisen verkeersveilig Retranchement Nieuwe definitie betekent dat veel panden uit schattingen verdwijnen Dronken man vernielt auto Marechaussee pakt dieven Meisje gewond Invalidenwagen zonder stroom A5 Zaterdagwedvlucht vanuit Argenton Vrijwilligers proeven nieuwe natuurijsjes Bewoners uit vier straten boos over toename vrachtverkeer door hun dorp JDAG 26 MEI 1997 minderheidspartiien n kunnen geven aan een aal kan opnemen tegen l-onderminister Roel er wil in Zuid-Afrika eer we multi-raciale parti chten, rechts van het mid foto ani raag. De ANC-critici gaar anuit dat een 'overweldi- e meerderheid van ds [afrikanen' de 'toenemends inaliteit beu is.' loedelijk is er eerder spra an een verplaatsing van ds inaliteit van de zwarts loorden naar de blanks enwijken - een gevolg var pheffing van alle vroegers theidswetten. Bovendien robtieke geweld fors afge- en. effectieve oppositie heef :n kans van slagen als zi telijk multi-raciaal is sa- gesteld. Bovendien is eer ere en overtuigende visis le toekomst van het lans waarde, ippositie lijkt te mikken O] groeiende zwarte midden se. Maar dit potentials oraat is zich thans noj bewust dat haar belang itjes, carrièreperspectief .ge belastingen - het mees end wordt door de nieuws -elite. er heeft inmiddels de hul] roepen van een aantd :rikaanse marketingsdes- digen. Dat lijkt een tame- wanhopige noodgreep, te- r daar de belanghebbende! olitiek opzicht ook weer zt elkaar verschillen dat zij maar moeizaam als veij llende stukjes van een pi n elkaar zullen laten schi Uiteindelijk vormen telandstraditionalisten vai >tha, de blanke liberale! de Democratische Partij ej mede door angst voor m; lisering van de Afrikaner uur gedreven, aanhangen Roelf Meyer een moeizami tieke leefgemeenschap, vare oppositie zou wel eeffi lil kunnen gaan binnen hd zelf. Het ANC is immers brede beweging van ven llende stromingen. Met na,- le vakbondsvleugel, alsme- e in alliantie met het ANC sonden Zuid-Afrikaanss munistische partij, tonei toenemend ongenoegen me; economische politiek. Ui; ongenoegen kan mogelijk linkse oppositie groeien ;een natuurlijk iets ander! m Meyer c.s. nastreven. elling in de schandalen raid niet geliefd gemaakt bij de iet niet door is gegaan, likt ;r behagen te scheppen in let eerste politicus in Massactu- zijn die een Kennedy klo}t. heeft het moeilijk, daaris aan. Volgens opinie-ondsr- 'oston Herald zal, als gevug al rond broer Michael, zevin- de kiezers zich nog eens ain- bben vooraleer een stemoP ;en. onderzoekers brengen uws. Een onlangs door ajn 1 Rauch op de markt gebratn I Faith'büjkt nog veel mier m in het harnas te hebben ge- vier. be het getroffen. Als ex-ec.it- :o mogelijk nog meegaander ïote. Toen hij een scheiding e zich niet. Ze vroeg niet etn Toen hij, korte tijd later, hffj 1 medewerkster, wenste ze le uk. Maar de gedweeë Shal m furie toen haar ex-man> is-kathoheke kerk te wehjk met haar wilde la® erk van Rome voorziet in betekent geschokt vertrcn behalve Sheila, een deel va ihang last van te hebben. is verhuisd naar afdeling verf en verhuur bouwmachines Veilingkade 7 Breda 076-5711200 Zeeland Van onze verslaggever ferneuzen - De binnenstad jan Terneuzen telt nog 28 dealpanden. Dat is aanzien lijk minder dan het aantal dealpanden dat de Schelde stad tot voor enkele jaren ken de definitie die politie, justitie en gemeentebestuur han teren, gaat het om panden waar wonen of verblijven en van waaruit handel in verdoven de middelen plaatsvindt. Het nieuwe cijfer komt van het hoofd van de basiseenheid Terneuzen van de Zeeuws-Vlaamse politie, hoofdinspecteur E. Kint. Het cijfer van 28 ligt aanzienlijk lager dan de vijftig tot vijfen tachtig 'drugsverkooppunten' waar in eerdere berichtgeving sprake van was. Gebrek aan eenduidigheid over de definitie van wat nu precies een 'drugspand' is, lag onder an dere aan die gegevens ten grond slag, aldus Kint. „Het probleem waar we lange tijd mee gewor steld hebben, is de vraag wat we nu precies onder dat begrip moesten verstaan. Als er één klacht over een woning bij ons binnen komt, spreken we dan van een dealpand," legt Kint uit. Met de nieuw geformuleerde de finitie, komt de politie zoals ge zegd op 28 dealpanden in Ter neuzen. Het zijn zowel horecage legenheden als woonhuizen waar drugshandel plaatsvindt. Zowel justitie als burgemeester Barbé van Terneuzen kunnen volgens Kint met de afbakening van het begrip leven. Aantallen voor de gemeenten Axel en Sas van Gent, de andere delen van het werkgebied waar Kint leiding aan geeft, zijn er nog niet. De hoofdinspecteur verwacht dat deze twee gemeenten het binnen kort met elkaar eens zijn over de uitbreiding van het drugsbestrij- dingsproject Houdgreep naar die gebieden. „Dan maken we ook voor Axel en Sas een inventarisatie van de dealpanden aan de hand van de nieuwe definitie," aldus Kint. De politie geeft bij het aanpakken van de dealpanden voorrang aan die van waaruit in harddrugs wordt gehandeld. „Tenzij er erg veel klachten binnenkomen over een pand waar softdrugs worden verkocht," voegt Kint daar aan toe. ffestdorpe - Een 25-jarige dron keman uit Westdorpe is gisteroch tend na een uit de hand gelopen ruzie met een 32-jarige plaatsge noot door de politie aangehouden. Hij is meegenomen naar het poli tiebureau in Terneuzen. Het incident deed zich voor om streeks 6.30 uur. De 25-jarige Westdorpenaar leefde zich na de ruzie met een paal uit op de auto van zijn plaatsgenoot. Hij verniel de de voor- en de achterruit van het voertuig. Ook het rechtervoor- en achterportier liepen beschadi- en op. Na het uitslapen van zijn roes en verhoor op het politie bureau mocht de man naar huis. ferneuzen - Een patrouille van de marechaussee heeft zaterdaga vond in Terneuzen drie jonge scooterdieven aangehouden. De jongens vielen in de Guido Gezel- lestraat op omdat ze zonder helm reden. Toen ze wegvluchtten werd de achtervolging ingezet. Al snel lieten de jongeren hun twee scooters achter. Een zoek tocht met hulp van de plaatselijke politie leidde tot de aanhouding. Sa onderzoek bleek een van de tv» scooters op vrijdag gestolen. Dezestien- en achttienjarige jon gens, uit Sas van Gent en Terneu zen, zijn verhoord en vervolgens in vrijheid gesteld. Hulst - Een 12-jarig meisje uit Hulst is afgelopen vrijdag met lichte verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Ze was aange reden door een 70-jarige automo bilist uit Hulst. Het kind was op de fiets eerst de kruising Absdaal- seweg/Riet en Wulfsdijkweg/Tol weg overgestoken. Daarna draai de ze meteen terug de kruising op om naar de andere kant te rijden. De automobilist, die uit de rich ting Axel kwam, slaagde er niet meer in haar te ontwijken. Met een ambulance is het meisje naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht. Haar verwondingen vie len mee. The Dudes op de Markt van Terneuzen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Terneuzen - Na vijf magere jaren trekt de belangstelling voor het Schelde Jazzfestival weer aan. Grote namen op jazzgebied, een programme ring voor een breed publiek en dat geconcentreerd rond de Markt van Terneuzen. Dat moet de succesformule wor den voor de komende vijf jaar. Voorzitter Frank Wieland van de stichting Jazzclub Zeeuws- Vlaanderen draagt met een ge rust hart de voorzittershamer over „We hebben een aantal ja ren steeds een neergaande ten dens gehad wat de bezoekers aantallen betreft. Dit jubileum, het 25e festival, mogen we con stateren dat de mensen weer massaal de concerten bezoeken. De tijd van overal een kassa is voorbij. De mensen willen gratis podiumconcerten en zijn bereid voor de grote namen een kaartje te kopen. De horeca werkt goed mee door zelf een band te con tracteren en geen entree te vra gen. We hebben dit jaar ook voor een breed publiek geprogram meerd. Hierop heeft het publiek positief gereageerd." Ruim 200 artiesten uit alle wind streken waren dan ook het afge lopen weekend naar het Schelde Jazzfestival gekomen om hun partij mee te blazen, te slaan of te zingen. Het hele spectrum van de jazz van dixieland tot bebop, van rhythm blues tot soul en van funk tot jazzdance kwam aanbod. De zaterdagavond stond in het teken van de Ladies Night in de Grote Kerk aan de Noordstraat. Een gokje van de organisatie: zet twee van de meest gewaardeerde jazzzangeressen in Nederland, Denise Jannah en Lillian Boutté, in de Grote Kerk met een beetje gospel, soul en jazz, met piano virtuoos Bert van den Brink en David Paquette en wacht af. Dan blijken alle vijfhonderd plaatsen verkocht te zijn. Denise Jannah begeleidt Bert van den Brink op het podium. Het is doodstil als zij zingt over oude vrienden, Bil ly Holiday en God. The First La dy of Jazz in Nederland laat zich niet van het podium sturen. Een jarig wordt toegezongen. Als Bert van den Brink haar op het grote orgel begeleidt vormen de stem en het orgel een prachtig geheel. Bert van den Brink krijgt een staande ovatie van het pu bliek. Lillian Boutté is bang dat het publiek na twee uur zitten op de harde kerkbanken wegloopt. Haar vrees is onterecht. Zodra zij gaat zingen krijgt ze het pu bliek ook mee in de waterval die New Orleans heet. Op de Markt is het dan swingen geblazen met Boogie Boy. Bestuurslid en oud drummer Jan Harpe kan zijn handen niet stil houden en drumt stiekem een beetje mee. Jammer dat het zo koud is anders zat de Markt stampvol. Zondag laat de zon zich van zijn goede kant zien. De terrassen zitten vol en er er is overal muziek. Het festival wordt afgesloten met een optre den van Joep Peeters. Deze en tertainer komt al 25 jaar naar de Scheldestad. Reden voor Theo de Vos, een van zijn fans, om een aquarel van hem te maken en die te overhandigen. Van onze correspondent Vogelwaarde - Door voorzitter Ket Jansen van ODI werd za terdag in de grote tent bij het dorpscentrum van Vogelwaar- do het eenakterfestival geo pend. Hierbij overhandigde hij het eerste exemplaar van het jubileumboekje aan burge meester Steenkamp van Hon- tenisse. te zijn toespraak zei de burge meester blij te zijn met het initia tief van de toneelvereniging ODI, maar hij was ook verbaasd over tmt niet toekennen van subsidie wor het festival door de culturele commissie van de gemeente Hon- tfflisse. Hij beloofde een goed woordje voor de vereniging te °en en wenste het veel succes met het festival en het komende Jubileumstuk. De samenstelsters van het jubi- eumboekje, Mariette Stallaert en el van de Starre, werden in de bloemetjes gezet voor het vele werk dat ze hadden verricht, evice-voorzitter van het Zeeuws 17cm1 voor Amateurtoneel 1 t-A) was verrast over de entou- ®Se en het grote aantal deelne- ende verenigingen. Mariette allaert en George Vink ontvin gen uit zijn handen onderschei- uigen. Beiden zijn al sinds de op drong, 25 jaar geleden, actief lid «n de vereniging. Voor ODI als Jgtag komt er in een later mum ook een onderscheiding, ontwerp was nog niet klaar. n het eenakterfestival werd Van onze verslaggeefster Driekwart - Een invalide vrouw is zondag door de politie gehol pen omdat de accu van haar invalidenwagen het liet afweten. Op het fietspad langs de provinciale weg N252, ter hoogte van Driekwart, stond de vrouw plotseling stil. Ze was uit Terneuzen, via Sluiskil, op weg naar Sas van Gent. De gebruiksaanwijzing van de invalidenwagen meldde keurig dat zo'n afstand met één accu best te doen is. De vrouw zou zelfs nog terug moeten kunnen rijden. Het tegendeel bleek waar. Omstreeks 16.50 uur meldden verschillende voorbijgangers dat de vrouw was gestrand. De politie heeft zowel het invalidenvoertuig als de vrouw thuis in Terneuzen afgeleverd. lilll MAANDAG 26 MEI 1997 De forse inspanningen die de au toriteiten zich tegen de overlast door de drugshandel getroosten, hebben er wel toe geleid dat de drugshandelaren hun werkter rein hebben verlegd. Er is sprake van toenemende handel op de openbare weg. „Dealers zoeken andere plaatsen om van hun spullen af te komen. We zien dat ze vaker minder opvallende en stille plaatsen, de polder bijvoor beeld, uitkiezen om hun activitei ten te ontplooien." Terneuzen - In de uitslag van de zaterdag gehouden wedvlucht vanuit het Franse Argenton zijn opmerkelijk veel Zeeuws- Vlaamse duiven vooraan te vinden. Succesvol was de combina tie A. Thijs en zoon met een tweede en een achtste plaats. Vroegste meldingen: Arnemui- den, J. van Belzen en zoon, 15.43 uur, 1088 mpm; Heikant, A. Thijs en zoon, 15.36 uur, 1067 mpm; Cadzand, C. Riemens, 15.39 uur, 1059 nmpm; Yerseke, E. Minnaart Jz, 16.05 uur, 1057 mpm; Wemeldinge, J. Bras, 16.07 uur, 1056 mpm; St.-Jansteen, Ch. de Beule, 15.42 uur, 1056 mpm; IJzendijke, P. de Smet, 15.39 uur, 1055 mpm; Heikant, A. Thijs en zoon, 15.42 uur, 1054 mpm; Westkapelle, K. Minder hout, 15.59 uur, 1053 mpm; IJ zendijke, P. de Smet, 15.42 uur, 1052 mpm; Axel, C. de Poorter, 15.42 uur, 1050 mpm; Kamper land, combinatie Van Belzen, 16.10 uur, 1049 mpm; Vogel waarde, A. Schuuren, 15.58 uur, 1047 mpm; Zaamslag, J. Braat, 15.46 uur, 1046 mpm; Ootburg, J. de Smet, 15.43 uur, 1045 mpm; Kloosterzande, F. van Kruissen, 15.58 uur, 1045 mpm; Souburg, H. Biemans, 16.01 uur, 1043 mpm; Terneuzen, gebroeders Scheele, 15.50 uur, 1041 mpm; 's-Heer Arendskerke, K. Baijens, 16.09 uur, 1040 mpm; Yerseke, P. Ridderhof, 16.14 uur, 1040 mpm; Westdorpe, H. van de Veecken, 15.44 uur, 1040 mpm; Goes, A. van Leeuwen, 16.12 uur, 1038 mpm; Kwadendamme, J. Raas, 16.07 uur, 1036 mpm; Koewacht, J. Leenknecht, 15.52 uur, 1033 mpm; Borsele, Jaap de Vos, 16.10 uur, 1031 mpm. Van onze verslaggever Terneuzen - De woningbouwvereniging Terneuzen stort zich met alle kracht op de verkoop van lege woningen aan, als het even kan, nu nog niet-Terneuzenaars. De woningcorporatie ont vouwt die strategie in de Zeeland Woonkrant, het bewoners-in formatieblad van acht Zeeuwse woningcorporaties. De waarde van de verkoop spreekt niet alleen financieel voor zich. Door verkoop van lege huur woningen aan mensen die nog niet in Terneuzen wonen, vermindert niet alleen de leegstand maar stijgt tevens het inwoneraantal van de Scheldestad. Leegstandsbestrijding heeft voor de Terneuzense woningbouwvere niging de allerhoogste prioriteit. Waarom de corporatie het volle gewicht zet op het verminderen van de leegstand blijkt uit de cij fers. In de huursector in Terneu zen staan volgens de woning bouwvereniging zo'n 650 huizen leeg, waarvan de helft bij woning bouwvereniging Terneuzen. De corporatie heeft al geruime tijd te kampen met het leegstandspro bleem. „Huurders willen groter, mooier, beter. Huren wordt duur der. Huurders worden kopers. De woningvoorraad neemt toe. Er worden nog steeds nieuwe koop woningen gebouwd. De bevol kingsomvang daalt. Bovendien neemt het aantal huishoudens dat aangewezen is op een huurhuis af." Niet alleen de grenzen van de groei zijn ten einde. De financiële grenzen van de woningbouwvere niging Terneuzen zijn eveneens overschreden. De leegstand van die 650 huizen kost de gezamenlij ke verhuurders zo'n 3,5 miljoen gulden. De huurderving kostte woningbouwvereniging Terneu zen vorig jaar ongeveer twee mil joen gulden. Dit ondanks al geno men maatregelen zoals de verkoop van rond de 170 woningen. An ders was de schade nog aanzien lijk groter geweest. Naast de leegstandsbestrijding laat de woningbouwvereniging weten op korte termijn met de ge meente Terneuzen te willen pra ten om ook daar de toekomstvisie van de corporatie uit de doeken te doen. Ook hoopt de vereniging tot afspraken met de gemeente te kunnen komen. Van onze verslaggever Goes - De natuur in de Oosterschelde moet meer worden dan de natuur van plan Tureluur. Dat natuurontwikkelingsplan is zes jaar geleden opgesteld door de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) om de verliezen aan schorren in de Oosterschelde door aanleg van de pijlerdam te compenseren. Diezelfde ZMF vindt nu dat for sere ingrepen nodig zijn voor de natuur van de Oosterschelde, zo als het herstellen van het karak ter van het estuarium door het toelaten van zoet water uit het Volkerakmeer. De voorzitter van de ZMF, J. Jobsen, ontvouwde dit als on derdeel van de toekomstvisie die de milieufederatie heeft op de Oosterschelde. Dat gebeurde afgelopen zater dag aan boord van de salonboot Friesland. De ZMF vierde zo voor haar vrij willigers het vijfentwintigjarig jubileum van de Stichting Na tuur en Milieu en de provinciale milieufederaties. De vrijwilli- gersdag is onderdeel van vele ac tiviteiten die in het kader van dat jubileum worden georgani seerd. Met al die activiteiten wil de mi lieubeweging ook laten zien dat ze springlevend is, toekomstge richt en inspirerend. Tijdens de vaartocht proefden de vrijwilligers het eerste Neder landse natuurijsje. Een dag eer der maakte minister Van Aart- sen al kennis met dit ijsje met EKO-keur. De vice-voorzitter van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) geeft Mariette Stallaert en George Vink een onderscheiding omdat ze al 25 jaar lid zijn van ODI. foto wim kooyman deelgenomen door St.-Jan ten Steene (Prettige dag nog), Sempre Avanti (Het arrangement/Aftel len), duo Kattebel (liedjes van vroeger), Transfiguratie (De Schat), Maniek (Hengelen), De Bromtol (Achter de schermen) en ODI (De buikspreker/De vrouw van Hsueh-Li). Na afloop kon er nog gezellig worden gedanst. Komende week zijn er nog activi teiten van ODI in de tent. Donder dag 29 mei wordt door Axcellent een voorstelling gegeven voor de schooljeugd van Vogelwaarde. Zaterdag 31 mei haalt ODI weer goede rommel op. Die spullen worden op zondag 1 juni vanaf 11.00 uur in de tent verkocht. Ver der geeft die dag een aantal plaat selijke verenigingen acte de pre sence om leden te werven en zelf gemaakte spulletjes aan de man te brengen. Van onze verslaggeefster Retranchement - Bewoners van de Zwinstraat, Markt, Dorpsstraat en Molenstraat in Retranchement klagen over de toenemende verkeersover last in hun buurt. Volgens het bewonerscollectief van mensen uit de vier straten wordt de overlast de laatste maanden alleen maar erger. „Wij ondervinden een toenemende drukte van met name het zwaar dere verkeer door onze buurt. Zoals verwacht volstaan de twee aangelegde verkeersdrempels niet. Zonder bijkomende ver- keersremmende maatregelen blijkt dit maar een halve maatre gel te zijn. Wij ondervinden meer en meer schade aan onze huizen om van de wegschade nog maar niet te spreken," schrijven boze Retranchementenaren in een brief aan het college van B en W van de gemeente Sluis-Aarden- burg. Woordvoerder J. Amys vraagt zich af of er met de aanleg van een verkeersplateau nog moet worden gewacht tot de nieuw bouw in de Noordstraat klaar is. „De gemeente moet nu echt actie ondernemen om het verkeer hier af te remmen. In het kader van Duurzaam Veilig gaat ons dorp pas in 1998 op de schop en dat is veel te laat. De weg moet zo snel mogelijk versmald worden en er moeten meer verkeersdrempels worden aangelegd want op dit moment razen de vrachtwagens gewoon door." Amys steekt zijn woede niet on der stoelen of banken. „De laat ste weken rijden er door omlei dingen steeds meer vrachtauto's via Retranchement richting Bel gië, het is voor hen een korte rou te en wij zijn er de dupe van. Er zijn maar twee lage drempels, waar ieder voertuig amper voor moet remmen. Wij denderen om 5.00 's morgens al uit ons bed." Volgend Amys zijn er al toeristen geweest die in de Dorpsstraat lo geerden en hun vakantie voortij dig hebben beëindigd. „Anderen denken erover om te verhuizen, het lawaai is oorverdovend en de situatie is levensgevaarlijk. Wij hebben inmiddels al drie brieven naar Sluis-Aardenburg gestuurd en hopen dat ze nu echt actie gaan ondernemen. Wij vragen de gemeente dringend ons deze keer niet in de kou te laten staan en de ernst van de situatie te onder kennen." Amys dreigt met verdere stappen als de gemeente niks onder neemt. „Dan stappen we naar de provincie Zeeland om dit aan te kaarten, tot nu toe werden we niet serieus genomen en dat zijn we zat. Er zitten scheuren in on ze huizen, zelfs het dorpshuis vertoont enorme scheuren. De weg verzakt en wordt kapot ge reden, het is een hopeloze situa tie. De gemeente moet maar eens laten zien dat ze behoorlijk kan besturen door een eind maken aan deze onveilige situatie. Het zware verkeer moet zo veel mo gelijk worden geluwd." De brief van het bewonerscollec tief staat op de lijst van ingeko men stukken die de gemeente raad van Sluis-Aardenburg, op donderdag 29 mei, behandeld. rap MH

de Stem | 1997 | | pagina 7