Arafats regiem is schrikbewind Rond Kennedy-dynastie hangt geur van whisky en parfum mermans Wie neemt het op tegen machtig ANC? "Mishandelingen door Palestijnse agenten aan de orde van de dag' Nieuwe defii ODI houd DE STEM BUITENLAND ben bang dat ze me weer komen halen maar ik ga toch door Dronken man vernielt auto Marechaussee pakt dieven Meisje gewond MAANDAG 26 MEI 1997 Door Willy Werkman Sur Baher (Westelijke Jor- daanoever) - Riad Badash, 19 jaar en bijna zonder op houden nerveus aan zijn si garet trekkend, zit nu de hele dag thuis op de bank. Hij durft het huis niet meer uit, staat trouwens nog steeds wat zwak op de be nen en is boos op de hele wereld. Een paar dagen geleden werd hij, samen met zijn 20-jarige neef Yassir Abu Abed, door agenten van de Palestijnse veiligheids dienst uit zijn dorp ontvoerd, ge blinddoekt, vastgebonden en vele uren mishandeld. Beschaamd knoopt hij zijn bloesje open. Wonden van brandende sigaret ten, die de Palestijnse agenten op zijn borst hebben gedoofd. Teke nen van slaan en schoppen. Hij kijkt verward. „Eerst droomde ik over onze eigen, vrije staat", zegt hij. „Nu heb ik geen hoop meer. Ik ben bang en boos". Veiligheidsdienst Hij was eind vorige week samen met zijn neef naar een huwelijks feest in zijn dorp geweest. Op weg naar huis werden ze gestopt door twee auto's. Vier van de zes mannen, gewapend met geweren en een zwaard, zeiden dat ze van de Preventieve Veiligheidsdienst van Jibril Rajoub waren. Ze gooi den Yassir op de achterbank van een van de auto's en stopten Riad in de bagage-bak. „We reden een eind weg. Naar een garage", ver telt de jongen. „Daar trokken ze een grote plastic zak over mijn hoofd en bonden ze met een touw mijn handen op mijn rug. Ze be gonnen me te schoppet^ tegen mijn hoofd en mijn rug en ze sloe gen me met een ijzeren staaf. Ze gooiden stenen naar me. En ze maakten hun sigaretten uit op mijn borst en op mijn been". Riad en Yassir's nachtmerrie duurde 12 lange uren. Ze waren het slachtoffer gewor den van een Palestijnse burenru zie. Bijna zes maanden geleden was de meubelzaak van de fami lie Afane in Sur Baher in vlam men opgegaan. De Afane's be schuldigden Rafat Dabash, Riads neef, van de misdaad. Indertijd had het hoofd van de Dabash-fa- milie, de 66-jarige Khader Rama dan, volgens eeuwenoude Pales tijnse tradities ermee ingestemd, dat hij de schade zou betalen, als de Afane's binnen zes maanden konden bewijzen, dat Rafat Da bash de brand gesticht had. Bekentenis De zes maanden waren bijna om, toen Riad en Yassir werden ont voerd, mishandeld en uiteindelijk werden gedwongen hun handte keningen te zetten onder de 'be kentenis'. De Afane's kunnen nu rekenen op de beloofde schade vergoeding voor de brand. De Pa lestijnse veiligheidsdienst deed, kennelijk tegen betaling van een behoorlijke som, het vuile werk. „Ik was bang, dat ze me zouden vermoorden", zegt Riad. „Mishandeling door agenten van de Palestijnse veiligheidsdien sten is nu aan de orde van de dag", zegt Bassem Eid, de beken de Palestijnse activist voor de mensenrechten. „Sinds Yasser Het Israëlisch gezag heeft zich weliswaar teruggetrokken uit de bezette gebieden, maar het vreedzaam coëxisteren van Palestijnen en Israëliërs blijkt vooralsnog een zeer moeilijke zaak. foto anp Arafat drie jaar geleden in Gaza arriveerde, zijn er zelfs al twaalf mensen in gevangenissen en on dervragingscentra gestorven". Mishandelingen Eid, die jarenlang gevallen van mishandelingen noteerde van de Palestijnen onder de Israëlische bezetting, concentreert zich nu op de schendingen van de men senrechten door de Palestijnse Nationale Authoriteit in de Ga- za-strook en op de Westelijke Jordaanoever. In het eerste rap port van Eid's organisatie, de PHRMG, staat te lezen: „Klach ten over mishandeling worden door de PNA ontkend en zelden onderzocht. De daders worden niet gestraft". „Arafats regiem is een schrikbe wind geworden", vertelt Eid. „Het gebruik van zijn veilig heidsdiensten geeft hem het ge voel van macht. Wie kritiek uit, loopt de kans gestraft te worden. De meeste mensen, die gearres teerd worden, ondergaan mis handeling. Ook ik loop gevaar". Eid verspreidt zijn rapporten in het Arabisch in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoe ver. Hij is een collaborateur van de Israëli's genoemd. Ruim een jaar geleden werd hij door agen ten van de Palestijnse veilig heidsdienst ontvoerd en onder in ternationale druk pas na 25 uur vrijgelaten. Nu zegt hij: „Ik ben bang dat ze me weer komen ha len. Maar ik ga toch door." Onlangs is het angstinboeze- mings-bestuur van Arafat weer uitgebreid: Wie onroerend goed aan de Israëli's verkoopt kan nu de doodstraf krijgen. Salah Idris verkocht niet, maar legde de koopsom neer voor een huis, dat hij in Hebron had gekocht had. De Palestijnse veiligheidsdienst vermoedde, dat hij dat namens een Israëlische klant had gedaan. Hij werd gearresteerd en onder vraagd. Beschuldigingen Nadat hij de beschuldigingen had ontkend, werd hij in een ander halve meter bij vijftig centimeter grote cel gegooid. Zonder toilet. Zonder eten of drinken. Na vier dagen was hij, uitgehongerd en uitgedroogd, bereid van de koop van het huis af te zien. Hij teken de ter plekke een snel opgesteld contract, waarin het gekochte huis in handen van de Palestijnse Authoriteit overging. „Dank je wel", zeiden de veiligheidsman nen. „Over een jaar krijg je je Yasser Arafat omgeven door body-guards tijdens een rondrit in Gaza in 1994. Mishandeling door agenten van de Palestijnse Veiligheidsdienst is tegenwoordig schering en inslag. foto anp geld". Salah kan er vanuit gaan, dat dat nooit gebeurt. Zwijgende acceptatie „Het ergste is", zegt Bassem Eid, „dat de Palestijnen deze ver schrikkelijke situatie zwijgend accepteren. Dat betekent, dat er in de toekomst niets zal verande ren". Een moedige advocaat in de Ga za-strook, Jamil Salameh, was voor korte tijd een uitzondering. Kortgeleden stelde hij, heel voor zichtig, een wat democratischer optreden van Arafat's regeerme- thoden voor. Hij schreef een arti kel, waarin hij zich afvroeg of ooit een politie-onderzoek, zoals in Israël had plaatsgevonden te gen premier Netanyahu in de 'Bar On- affaire', ook in Gaza mogelijk zou worden. Hij stelde zijn eigen advocaten-organisatie voor dit artikel te publiceren. Maar het artikel vond zijn weg naar de openbare aanklager, Khaled el Qedrah, die ter plekke een arrestatie-bevel voor de ad vocaat tekende. Jamil Salameh bracht 7 dagen in de gevangenis door. Zonder vorm van proces. Gewoon als waar schuwing. „De mensenrechten", zegt Bassem Eid bezorgd, „staan bij Arafat niet op de agenda". Door Bart Luirink Johannesburg - De Zuid-Afrikaanse minderheidspartijen worstelen met de vraag hoe zij vorm kunnen geven aan een effectieve oppositie, die het electoraal kan opnemen tegen een nu almachtig ANC. Oud-secretaris van de Nationa le Partij, Roelf Meyer, zegde af gelopen weekend zijn lidmaat schap op. Hij wil zijn handen vrij hebben voor het op gang brengen van een nieuwe multi- raciale partij, rechts van het ANC. Partijleider en oud-president F.W. de Klerk ontsloeg Meyer vorige week als voorzitter van een taakgroep die studeerde op de mogelijkheden van een nieu we politieke formatie. De voor malige toponderhandelaar, me de-architect van Zuid-Afrika's democratische grondwet, maakte zich in de ogen van De Klerk onmogeüjk door hardop te denken over het vervangen van de NP door een nieuwe alli antie. Meyer gokt er op dat een deel van de NP naar hem zal overlo pen zodra hij een nieuwe partij van de grond heeft getild. Voor de landelijke verkiezingen in 1999 moet het zover zijn. Op dit moment staat de grond wet een overstap van de ene naar de andere partij niet toe. Wie van partij verandert, moet aftreden als volksvertegen woordiger. Maar met name een aantal zwarte NP-prominenten maakt geen geheim van hun sympathie met Meyers streven. Ook de kleine Democratische Partij, de Inkathabeweging van chief Buthelezi en het Pan Afri kaans Congres (PAC) worstelen met de vraag hoe voorkomen kan worden dat het ANC bij de komende verkiezingen een tweederde meerderheid haalt. In 1994 kwam Mandeia's partij met bijna 63 procent van de stemmen dicht in de buurt van een meerderheid die haar het recht gunt de grondwet eigen handig te wijzigen. Onder in vloed van de overweldigende autoriteit van Nelson Mandela neemt langzaam maar zeker de steun toe onder de blanke be volking. De huidige oppositie is niet al leen verdeeld en versplinterd, inhoudelijk biedt het amper een alternatief voor het opper machtige ANC. Zinvolle alter natieven voor het regeringsbe leid worden nauwelijks aange dragen, de energie blijft steken in holle anti-ANC-retoriek. Ook het verwijt dat het ANC de verkiezingsbeloften niet na komt waardoor het ongenoegen onder de arme zwarte bevol king gemeengoed is, snijdt vol gens onderzoekers in Kaapstad geen hout. Er is in het dagelijks leven van miljoenen zwarte Zuid-Afrikanen in de afgelo pen jaren wel degelijk iets ver anderd. Miljoenen huishoudens zijn op water en elektriciteit aangesloten. De gezondheids zorg voor zwangere vrouwen en kinderen is gratis geworden. Zeker vijf miljoen kinderen ontvangen dagelijks op school een lunchpakket en zelfs het ambitieuze woningbouwpro gramma lijkt nu op gang te ko men. Het resultaat is dat de zwarte bevolking, volgens re cente metingen, in de afgelopen drie jaar aanmerkelijk optimis tischer is over de toekomst. Of de oppositie, zoals de bedoe ling is, de criminaliteit electo raal kan uitbuiten is eveneens Oud-onderminister Roel Meyer wil in Zuid-Afrika ee\ nieuwe multi-raciale parti oprichten, rechts van het mid den. foto an de vraag. De ANC-critici f, er vanuit dat een 'overweldi gende meerderheid van d< Zuidafrikanen' de 'toenemendf criminaliteit beu is.' Vermoedelijk is er eerder spra ke van een verplaatsing van di criminaliteit van de zwarto woonoorden naar de blanks buitenwijken - een gevolg vai de opheffing van alle vroeger apartheidswetten. Bovendien i het politieke geweld fors afge nomen. Een effectieve oppositie heef alleen kans van slagen als zi werkelijk multi-raciaal is sa mengesteld. Bovendien is eei heldere en overtuigende visi op de toekomst van het lam voorwaarde. De oppositie lijkt te mikken o] de groeiende zwarte midden klasse. Maar dit potentiël electoraat is zich thans noj goed bewust dat haar bela baantjes, carrièreperspectief matige belastingen - het mees gediend wordt door de nieuw ANC-elite. Meyer heeft inmiddels de hul] ingeroepen van een aants Amerikaanse marketingsdes- kundigen. Dat lijkt een tamer lijk wanhopige noodgreep, te- meer daar de belanghebbende in politiek opzicht ook weer z van elkaar verschillen dat z zich maar moeizaam als vei schillende stukjes van een puz zei in elkaar zullen laten schui ven. Uiteindelijk vormen d: plattelandstraditionalisten va Inkatha, de blanke liberale van de Democratische Partij e de, mede door angst voor mai ginalisering van de Afrikane cultuur gedreven, aanhanger van Roelf Meyer een moeizam: politieke leefgemeenschap. De ware oppositie zou wel eeit schuil kunnen gaan binnen hi ANC zelf. Het ANC is immer een brede beweging van vei schillende stromingen. Met na me de vakbondsvleugel, alsme de de in alliantie met het ANC verbonden Zuid-Afrikaans) communistische partij, tonel een toenemend ongenoegen met de economische politiek. Ui; dat ongenoegen kan mogelijlf een linkse oppositie groeien hetgeen natuurlijk iets anderl is dan Meyer c.s. nastreven. Door Bert Ummelen Washington - Kwezels zijn het nooit ge weest, de Kennedy's. Zoals andere dy nastieën in Amerika naar olie ruiken of naar kruit, zo hangt rond de Kennedy- dynastie een geur van whisky en parfum. Bij de stralende tanden en de stevige Ierse haardos, de andere handelsmerken van de mannelijke tak, hoort de nabijheid van schandaal. Zonder een superieur talent om te overleven was het allang een keer misgegaan, daar is Amerika's politiek-journalistieke elite het wel over eens. Chappaquiddick staat nog al tijd voor een huzarenstukje op het gebied. Op het pittoreske eilandje voor de kust van Mas sachusetts werd in 1969, ondersteboven in het water, de auto van Edward ('Ted') Kennedy gevonden, met erin het levenloze lichaam van een vriendin. Het was gedaan met Teds presi dentiële ambities, dat wel, maar verder heeft hij er weinig problemen aan overgehouden. Goed, op Internet kun je je vermaken met de Official Ted Kennedy Whipping Post, met on der andere tien suggesties voor klinkende campagneleuzen ('Bent U beter af dan U vier biertjes geleden was?', 'Hij past nog door de deur van de Senaat, dus stem op Ted!') Maar wat telt: hij is nog altijd senator. Toch durft dezer dagen lang niet iedereen zijn hand in het vuur te steken voor het voortbe staan van de invloedrijke clan. De derde ge neratie van Kennedy-mannen voelt de grond onder de voeten trillen. En dat terwijl het juist zo aardig ging. John F. Kennedy Jr., als zoon van de president de vaandeldrager van de nieuwe generatie Ken nedy's, had op 34-jarige leeftijd tenslotte een streep gezet onder zijn vrolijke leventje van Amerika's meest-begeerde-maar-nog-altijd- werkloze vrijgezel. John-John was een poli tiek tijdschrift begonnen Ij George') en boven dien een jaar later in het huwelijk getreden met de Newyorkse schone Carolyn Bessette. Weliswaar in het diepste geheim en onder ge detailleerde huwelijkse voorwaarden, maar voor de rest toch heel sprookjesachtig. De na tie smulde van de nieuwe degelijkheid in Ca- melot-stijl. Affaire Het epicentrum van de beving die de Kenne dy-dynastie doet schudden is een schandaal rond de 39-jarige Michael, zoon van Robert F. ('Bobby') Kennedy, broer van de gelauwerde president en net als hij vermoord. Michael, zo is dezer dagen uitgekomen, heeft een affaire gehad met een tiener, de babysit van het ge zin. Volgens buren was het meisje, dat als twee druppels water op actrice Alicia ('Clue less') Silverstone lijkt, net veertien toen de af faire begon. Michael ontkent niet. Maar, ah-ah, zijn vrien dinnetje was wel zestien toen de romance be gon. Dat is in de VS de legitieme leeftijd voor seks. Michael is een sleutelfiguur in het politieke apparaat van de Kennedy's. In feite had hij net de herverkiezing van zijn ome Ted in 1994 geregeld toen, volgens de berichten, zijn vrouw Victoria hem met de babysit in bed Michael Kennedy foto reuter Ted Kennedy foto reuter vond. Hij is toen gaan afkicken; niet, zoals men zou denken, van zijn begeerte naar het meisje (de affaire duurde tot vorig jaar), maar wel van de drank. Niettemin heeft Victoria onlangs de benen genomen. Het is niet zeker - nee, het is niet eens waar schijnlijk dat Michael voor zijn lusten zal moeten boeten, anders dan door flink over de brug te komen. Het meisje houdt haar mond stijf dicht en ook haar ouders lijken er niet op uit Michael achter de tralies te krijgen. Michaels problemen staan - hoe kan het an ders met zoveel levenslust in de familie - niet op zichzelf. Een kleine bloemlezing van Ken- nedy-schandalen: Joe Kennedy II nam een vriendinnetje mee op een joj/ridinp-avontuurtje; de vrouw is sindsdien verlamd; Bobby Jr. werd gearresteerd wegens bezit van heroïne; David overleed in een hotel in Florida na een overdosis cocaïne; William Kennedy Smith werd, na een avondje stappen met oom Ted, beschuldigd en vervolgens vrijgesproken van verkrachting. Het zijn wilde jongens, de Kennedy's. Michaels ongerief komt extra slecht uit om dat zijn oudste broer, Joe II, al vele jaren lid van het Huis van Afgevaardigden, zich op maakt om volgend jaar een gooi te doen naar het gouverneurschap van Massachusetts. Een gooi van een Kennedy in Massachusetts, de bakermat van de clan, is altijd een doelpunt. Nooit heeft een Kennedy er een verkiezing verloren. Maar dit keer zou het volgens pro fessionele waarnemers ter plekke weieens an ders kunnen gaan. Het voorwerk is naar behoren gedaan, daar ligt het niet aan. De populaire zittende gou verneur William Weld, een gematigde Repu blikein, heeft van president Clinton de eer volle uitnodiging gekregen ambassadeur in Mexico te worden. Een invitatie die volgens ingewijden een stuk minder te maken heeft met Clintons streven om als president boven de partijen uit te groeien dan met zijn warme band met de Kennedy's. Maar of Weid 'ja' zal zeggen, is nog helemaal niet zeker. Tegen het eind van het vorig jaar leek hij zijn baan, na twee termijnen, beu. Hij wilde graag minister van Justitie worden in Clintons tweede kabinet: dat moest immers een Republikeinse toets krijgen en de zittende minister, Janet Reno, had zich met haar onaf hankelijke opstelling in de schandalen raid het Witte Huis niet geliefd gemaakt bij de president. Nu het niet door is gegaan, UB Weid steeds meer behagen te scheppen in p idee dat hij de eerste politicus in Massachu setts zou kunnen zijn die een Kennedy klojt Moeilijk Joe Kennedy II heeft het moeilijk, daar' geen ontkennen aan. Volgens opinie-ondii- zoek door de Boston Herald zal, als geW van het schandaal rond broer Michael, zevtt- tien procent van de kiezers zich nog eens at»- ter het oor krabben vooraleer een steWP hem uit te brengen. Maar de opinie-onderzoekers brengen K vervelender nieuws. Een onlangs door af ex-vrouw Sheila Rauch op de markt gebra® boek, 'Shattered Faith', blijkt nog veel rrt® kiezers tegen hem in het harnas te hebben ft* jaagd. Eén op de vier. Met Sheila had Joe het getroffen. Als ex-eo'" genote was ze zo mogelijk nog meegaanr dan als echtgenote. Toen hij een scheid» wilde, verzette ze zich niet. Ze vroeg niet eti® om alimentatie. Toen hij, korte tijd later, 1* trouwde met een medewerkster, wenste ze k koppel veel geluk. Maar de gedweeë Shala veranderde in een furie toen haar ex-man, t® lid van de rooms-katholieke kerk te kun» blijven, zijn huwelijk met haar wilde la* annuleren. De kerk van Rome voorzie' in mogelijkheid. 'Shattered faith' betekent geschokt vertr® wen. Daar lijkt, behalve Sheila, een deel de Kennedy-aanhang last van te hebben. is verhuisd naar afdeling verf en verhuur bouwmachines Veilingkade 7 Breda 076-5711200 f- Van onze verslaggever Terneuzen - De binnenste! van Terneuzen telt nog dealpanden. Dat is aanziel üjk minder dan het aantf dealpanden dat de Scheldl stad tot voor enkele jaren ke| de. Volgens de definitie die politi justitie en gemeentebestuur hal teren, gaat het om panden wal mensen wonen of verblijven Westdorpe - Een 25-jarige drol keman uit Westdorpe is gisterocl tend na een uit de hand gelopa ruzie met een 32-jarige plaatsgl noot door de politie aangehoudel Hij is meegenomen naar het polj tiebureau in Terneuzen. Het incident deed zich voor on streeks 6.30 uur. De 25-jarigj Westdorpenaar leefde zich na - ruzie met een paal uit op de auil van zijn plaatsgenoot. Hij verniel de de voor- en de achterruit va het voertuig. Ook het rechtervooi] en achterportier liepen beschad gingen op. Na het uitslapen va zijn roes en verhoor op het politid bureau mocht de man naar huis. Terneuzen - Een patrouille van c marechaussee heeft zaterdagal vond in Terneuzen drie jongl scooterdieven aangehouden. Dl jongens vielen in de Guido Gezelj lestraat op omdat ze zonder hein reden. Toen ze wegvluchtten wer| de achtervolging ingezet. Al snel lieten de jongeren hu twee scooters achter. Een zoekl tocht met hulp van de plaatselijk! politie leidde tot de aanhouding Na onderzoek bleek een van d| twee scooters op vrijdag gestolen De zestien- en achttienjarige jonl geus, uit Sas van Gent en Terneu-| zen, zijn verhoord en vervolgen in vrijheid gesteld. Hulst - Een 12-jarig meisje uil Hulst is afgelopen vrijdag mei lichte verwondingen naar het ziel kenhuis gebracht. Ze was aange-l reden door een 70-jarige automol bilist uit Hulst. Het kind was on' de fiets eerst de kruising Absdaal-1 seweg/Kiet en Wulfsdijkweg/Tol-J weg overgestoken. Daarna draai-J de ze meteen terug de kruising op om naar de andere kant te rijden! De automobilist, die uit de rich-I 'ing Axel kwam, slaagde er nielj meer in haar te ontwijken. Met] een ambulance is het meisje naaij ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht. Haar verwondingen vie-j len mee. Van onze correspondent Vogelwaarde - Door voorzitter Piet Jansen van ODI werd za terdag in de grote tent bij het dorpscentrum van Vogelwaar de het eenakterfestival geo pend. Hierbij overhandigde hij het eerste exemplaar van het jubileumboekje aan burge meester Steenkamp van Hon- tenisse. h1 zijn toespraak zei de burge meester blij te zijn met het initia tief van de toneelvereniging ODI, maar hij was ook verbaasd over het niet toekennen van subsidie voor het festival door de culturele commissie van de gemeente Hon- 'enisse. Hij beloofde een goed woordje voor de vereniging te doen en wenste het veel succes mot het festival en het komende jubileumstuk. be samenstelsters van het jubi- oumboekje, Mariette Stallaert en el van de Starre, werden in de bloemetjes gezet voor het vele jterk dat ze hadden verricht, e vice-voorzitter van het Zeeuws entrum voor Amateurtoneel GA) was verrast over de entou- rage en het grote aantal deelne mende verenigingen. Mariette ailaert en George Vink ontvin gen uit zijn handen onderschei- ngen. Beiden zijn al sinds de op- mg, 25 jaar geleden, actief lid van de vereniging. Voor ODI als komt er in een later aaium ook een onderscheiding, net ontwerp was nog niet klaar. an het eenakterfestival werd v..

de Stem | 1997 | | pagina 6