Het CDA begint weer te swingen GOED KOOP De Antwerpse rosse buurt, een toffe buurt! Idee om Schiphol te verplaatsen is optie' Europese landbouwministers bijeen in Zeeland Nederlanders mogelijk dupe van Belgische pin V vV' 1» 599 Christen-democraten doen een voorzichtige poging naar nieuw zelfbewustzijn V//--' de stem BINNENLAND A3 Vredesprijs genoemd naar Kees Koning binnenland KORT 2 miljoen voor sanering Wilton-Fijenoord Klagers over Turks raadslid voor rechter Veel kazernes nog vol met asbest Vijfduizend mensen bij Memorial Day Regering Antillen wil renteverlaging Wallage wil Roemenië in Navo RUNDERGEHAKT )AG 26 MEI 1997 L7 dl ng cryptogram erdag itaal; 3. Linkerbeen; 6. wip; It; 11. geluidsmensen; 13. I. ineenslaan; 15. lastgever; 17. weed; 18. kachel; 19- I. verstikt. al: 1. Kipwagen; 2. mede; 4. lester; 5. reinigingsdienst; 8. skantie; 9. testleider; 10- 12. eendracht; 20. hes. jfs ■Bnttanmë en Ierland: i„ tland en het noorden van land wolkenvelden en hier ■aar wat regen. Verder pe. n met zon en droog. Mid- imperatuur ongeveer ig :n, in Ierland ruim boven 0, in het noorden van tland rond 12 graden, en Luxemburg: Gere- zon, ook enkele wolken- n en dinsdag kans op een «liddagtemperatuur onve. 7 graden. - en Midden-Frankrijk' en flinke zonnige perio- Middagtemperatuur onge 24 graden, bij Clermont- nd en Limoges lokaal 30 m. -Frankrijk: Perioden met n waarschijnlijk alleen bij itz en omgeving een enke- Middagtemperatuur on- r 28 graden, aan de Mid- ïdse Zee 23 graden, 'gal: Overwegend bewolkt n tijd tot tijd fikse buien net onweer. Middagtem- uur ongeveer 22 graden, t binnenland warmer, je: Half tot zwaar bewolkt in aantal buien, ook met er en veel neerslag. Dins- wat droger en geregeld 'ooral aan de zuidoostelij- losta's. Middagtempera- ongeveer 28 graden, .dag wat lager, risehe Eilanden: Afwisse- zon en wolken en een en- bui. Middagtemperatuur -eeks 23 graden, irca en Ibiza: Perioden jon en droog. Middagtem- uur dicht bij de 20 gra- Perioden met zon, maar noorden en oosten ook mvelden en een enkele Middagtemperatuur tus- j en 30 graden. :enland en Kreta: Zonnig. E maandag op het noorde vasteland veel wolken en enkele bui. Iets minder met maxima van onge- 23 graden, landinwaarts oger. land: Geregeld zon en op neeste plaatsen droog, lag in het noorden veel Iking en toenemende kans gen. Middagtemperatuur 4 graden in het noorden I in het Zwarte Woud. Ierland: Van tijd tot zon oog, maar maandag eerst een enkele bui. Middag- eratuur ongeveer 22 gra- inrijk: Af en toe zon en nog kans op een bui. Mid- imperatuur ongeveer 18 :n. I I I I I MAANDAG 26 MEI 1997 jjor Paul Kokke firecht - „Dit kabinet swingt niet ,ffli het ritme is weg." Ovationeel applaus. [DA-fractievoorzitter Jaap de Hoop jcheffer houdt op de CDA-partij- uad zijn aanvaardingsrede. Vlak jsarvoor heeft de partijraad hem jjjjwel unaniem gekozen als de offi- ■iêie kandidaat-lijsttrekker van zijn «rtij. Met 151 stemmen voor, 3 te- pen één blanco. boodschap op deze zaterdag in de Jlrechtse Jaarbeurs is duidelijk: de par- ij staat als één man/vrouw achter De joop Scheffer. Het CDA snakt ernaar de rijen te sluiten en vooral gesloten lehouden. Be kandidaat-lijsttrekker geniet. Zijn itde, met als dragende titel 'Samen', puilt uit van de kritiek op het paarse ka binet. Maar zijn eigen partij spaart hij eienmin. „Het woord 'bloedgroepen' wil üniet meer horen," zegt hij onder don- ierend applaus. De Hoop Scheffer wil definitief afrekenen met de verlammen- Je discussies over de invloed van de Jaap de Hoop Scheffer. foto anp voormalige KVP-, CHU- en ARP-stro- mingen in het CDA. „Wij zijn christen democraten." Hij prijst zijn voorganger Enneüs Heer- ma, wegens vakantie niet op de partij raad aanwezig. „Wij krijgen zicht op wat inmiddels is opgebouwd. Een inhoude lijk fundament, door Heerma gelegd, waarop ik mag voortbouwen. Niks zoe ken naar een richting. De toon is gezet. Enneüs, bedankt." De grote afwezige op de CDA-partijraad krijgt een langdurige ovatie. Het pijnlij ke vertrek van Heerma, na de machts wisseling tussen hem en De Hoop Schef fer, drukt nog steeds zwaar op het gewe ten van de partij. Zelfbewustzijn Desondanks ontstaat er op deze partij raad een poging tot een nieuw élan, een nieuw zelfbewustzijn. Het wordt aange zwengeld door de kersvers afgestudeer den van de CDA-kaderschool, die met het nieuwe clublied 'CDA-ja jippie jip- pie jee' de honderden partijleden aan het zingen krijgen. De slotregel van het lied luidt 'Ja Jaap jippie jippie jee'. Jaap de Hoop Scheffer glundert. Terug naar de serieuze politiek. Het paarse kabinet mag de vruchten plukken van drie voorgaande kabinet- ten-Lubbers, zegt De Hoop Scheffer. „Maar wij zouden anders met de erfenis zijn omgegaan." Hij noemt de voorbeel den: de zorgpolitiek van het kabinet, de bezuinigingen op de nabestaandenwet, de Ziektewet, de WAO. Het in binnen- en buitenland geroemde poldermodel van de overlegeconomie waarmee dit kabinet zo'n goede sier maakt, komt eigenlijk uit de koker van het CDA, stelt hij enigszins zuur vast. Maar er is ook steun. Steun voor het stre ven van de PvdA om de groeiende inko mensverschillen aan te pakken. „Wat mij betreft gaan stille armoede en schreeu wende rijkdom niet samen," zegt de kan didaat-lijsttrekker. Maar voor concrete maatregelen pleit hij niet. Het initiatief moet eerst bij de sociale partners (vakbe weging en bedrijfsleven) liggen. Het optreden vorige week van de minis ters Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Ritzen (Onderwijs) noemt De Hoop Scheffer spottend 'omgekeerd dualisme met de handen in de lucht'. Beide be windslieden lieten vorige week het ini tiatief aan de coalitie-fracties over om de stadsprovincie- en OV-jaarkaartproble- men op te lossen. Ook CDA-voorzitter Helgers spaart in zijn ochtend-rede het kabinet niet. Paars koopt politieke meningsverschillen af met 'grote bedragen, zoals bij de HSL of met ridicule gedrochten', zoals afgelopen week het compromis rond de stadspro- vinces. „Wat het CDA betreft blijft Bra bant één en ongedeeld, blijft Eindhoven een mooie stad en Waalre een zelfstandi ge plaats." Zetels Het zelfvertrouwen in het CDA is weer zozeer toegenomen, dat Helgers zelfs uit spraken durft te doen over het aantal ze tels dat de partij bij de Kamerverkiezin gen in mei 1998 gaat halen. Niet op de partijraad zelf, maar in het partijblad CDActueel. Helgers verwacht tussen de 34 (het hui dige aantal) en 40 zetels. „Als onze partij 40 zetels haalt, spring ik een gat in de lucht." Vice-voorzitter Lodders verhoogde afge lopen week in het weekblad Vrij Neder land al de druk op De Hoop Scheffer. Hij moet er voor zorgen dat het CDA 'in ie der geval meer dan 34 zetels' haalt. Het CDA maalt even niet om deze uit spraken. Het maakt deze zaterdag een nieuwe start. De partijraad zingt het nog één keer: 'Jippie jippie jee'. Hilversum (anp) - Het idee van de KLM om Schiphol in zijn ge- leel te verplaatsen is voor de luchthaven een van de mogelijk- leden. Dat zei president-directeur ir. H. Smits van Schiphol gisteren tijdens een forumdiscussie over uitbreiding van de luchthaven in Hilversum. .Het is een optie, maar er zitten Haken en ogen aan," aldus de ichiphol-directeur. Smits zei dat Schiphol het idee bestudeert, of- ithoon de luchthaven eerder had alen weten niets voor de sugges- ït te voelen. „We onderzoeken lomenteel drie opties. Op 10 juni Hijgen we daarvan de resulta- najiaojs '|aq}ipn| De Schiphol-directie liet eerder reten dat het KLM-plan bij de om Schiphol te ontlasten net was inbegrepen. Wel beziet Schiphol de mogelijkheid om een kunstmatig eiland aan te leggen inde Noordzee. In een tweede plan vertrekt en arriveert een tel van het vliegverkeer op an- tetluchthavens in het land. De He optie is een compleet nieu- Rijswijk (anp) - De Pacifistisch Socialistische Partij '92 heeft gis ten een vredesprijs ingesteld te is genoemd naar de vorig jaar overleden vredesactivist Kees Honing. De prijs wordt periodiek toegekend aan mensen die zich individueel of in een collectief tijzonder hebben ingezet voor de wde. Kees Koning was lid van fSP'92 en wijdde zijn hele leven 'in de strijd tegen bewapening we luchthaven, waarbij Schiphol in kleinere vorm blijft bestaan. Smits vindt dat het kabinet zo snel mogelijk een principieel be sluit moet nemen over de vraag of uitbreiding nodig is. Dat is voor al van belang om bedrijven dui delijkheid te bieden over de eco nomische infrastructuur in de toekomst. Het forum werd geor ganiseerd door de lokale partij Leefbaar Hilversum, onder meer wegens het gestegen aantal klachten over geluidshinder. Sinds de wijziging in de uitvlieg routes van Schiphol, op 10 okto ber vorig_ jaar, is het. aantal klachten vanuit verder weg gele gen gemeenten verveelvoudigd. In Wijk aan Zee protesteerden zaterdag bijna tweeduizend men sen tegen de optie om een tweede Schiphol in de Noordzee te plaat sen. Voorzitter B. van Ojik van Milieudefensie uitte forse kritiek op D66-minister Wijers van Eco nomische Zaken. „Wil D66 zijn groene gezicht nog redden dan moet Wijers eindelijk kleur be kennen in de binnenkort te ver schijnen nota Milieu en Econo mie," aldus Ojik. Het kabinet buigt zich al enige weken over de nota. Naar ver luidt omvat de nota liefst 130 ac tiepunten die onder meer gaan over het bevorderen van het openbaar vervoer, nieuwe vor men van milieuafspraken met het bedrijfsleven en over fiscale be vordering van milieuvriendelijke productie en consumptie. Schiedam - Het ministerie van Economische Zaken trekt twee miljoen gulden uit voor de sanering van het bedrijfsterrein van scheepswerf Wilton-Fijenoord in Schiedam. De totale kosten om een deel van het terrein van het - sterk gekrompen - bedrijf ge schikt te maken voor andere toepassingen, bedragen 4 miljoen. Het terrein van Wilton-Fijenoord moet worden gesaneerd om ruimte te scheppen voor nieuwe bedrijven. In de jaren zestig werkten er nog 10.000 mensen bij de scheepswerf, nu nog 280. Beverwijk - De PvdA in Beverwijk heeft een kort geding aange spannen tegen twaalf mensen die het Turkse raadslid Faiz Yerli- bugak ervan beschuldigen banden te hebben met de extreem rechtse Turkse groepering Grijze Wolven. Het geding dient 30 mei in Haarlem. De kwestie begon in februari toen de twaalf, onder wie FNV-bestuurders, politici en een advocaat, de zaak intern bij de PvdA aankaartten. De fractie stelde daarop een onderzoek in, maar dat leverde volgens de twaalf niets op. In april drongen zij in een open brief aan op een gedegen onderzoek naar de banden van het PvdA-raadslid met de Grijze Wolven. Den Haag - In veel kazernes zijn militairen in het verleden aan ge vaarlijk asbest blootgesteld. In menig militair gebouw zit het spul nog steeds. Dat blijkt uit lijsten die staatssecretaris Gmelich Me- ijling (Defensie) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Kamer had daarom gevraagd wegens de asbestproblemen in het voorma lige Navo-complex de Cannerberg. In circa zestig gebouwen, waaronder de kazerne in Rijen, is de asbest reeds verwijderd. In de gebouwen waar nog het goedje nog steeds zit, gaat het volgens de staatssecretaris vaak om bijvoorbeeld platen die goed zijn af geschermd en geen gevaarlijke vezels loslaten. Er zou daarom geen direct gevaar voor de volksgezondheid zijn. Margraten - Naar schatting vijfduizend mensen hebben gisteren voor de 53ste keer Memorial Day op het Amerikaans oorlogskerk hof in Margraten in Zuid-Limburg bijgewoond. De Duitse Navo- generaal D. Stöekmann was voor de eerste keer als gast bij de her denkingsdienst voor de bevrijders van Europa aanwezig. Naast een groot aantal Amerikaanse militairen bevond ook de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, K. Terry Dornbush, zich onder de aanwezigen. Op het Amerikaans kerkhof in Margraten liggen 8320 Amerikaanse militairen begraven. Willemstad - De Antilliaanse regering heeft de centrale bank in Willemstad gevraagd met de banken te overleggen over een verla ging van de rente op particuliere en bedrijfsleningen. Minister president Miguel Pourier betitelt de rentevoet als 'moordend'. De hoge rente die commerciële banken hun klanten op de Antillen in rekening brengen, remt de economische ontwikkeling op de eilan den sterk af. De centrale bank kan de rentevoet - disconto en an dere specifieke tarieven - verlagen, waarna de commerciële ban ken hun daarvan afgeleide rentes kunnen aanpassen. Den Haag - Jacques Wallage, PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, wil Roemenië toelaten tot de Navo. Dat zei hij gisteren in het PvdA-vlugschrift. De uitbreiding van de Navo is politiek om streden. Onder andere de WD-fractie en haar leider Bolkestein zijn tegen een expansie van het bondgenootschap. Tot op heden is de verwachting dat de Navo-uitbreidingstop in Madrid, begin ju li, de toetreding van Polen, Tsjechië en Hongarije zal regelen. Roe menië en Slovenië behoren tot de belangrijkste 'outsiders' voor een lidmaatschap in de eerste toetredingsronde. Landbouwminister Van Aartsen en de Europees landbouwcommissaris Franz Fischler tijdens de informele top in Middelburg. Middelburg (anp) - De vijftien Europese landbouwministers zijn gistermiddag in de Zeeuwse hoofdstad Middelburg gear riveerd voor hun informele landbou wraad. Ook Europees landbouwcommissaris Franz Fischler is aanwezig. De bijeenkomst, die duurt tot en met morgen, heeft een officieus karakter. Het belangrijk ste gespreksonderwerp is de toekomst van het Europees zuivelbeleid. Dat komt echter pas op het eind van de bijeenkomst aan de orde. Maar besluiten daarover zullen tijdens deze top niet worden genomen. De Nederlandse melkveehouders kunnen de toekomst op kor te termijn dan ook zonder angst en beven te gemoet zien. Op het programma van de half- FOTO JAAP WOLTERBEEK jaarlijkse bijeenkomst, die deze keer plaats vindt in Nederland omdat ons land momen teel voorzitter is van de Europese Unie, staan verdere enkele culturele en toeristische uit stapjes. Onder leiding van minister Van Aart sen bezoeken de bewindslieden uit de EU-lid- staten onder andere de Deltawerken, het landgoed Dierikshoeve, Domburg en de ha ven van Veere. Van onze verslaggever Breda - Een nog onbekend aantal Nederlanders is op Tweede Pinksterdag de dupe geworden van een storing bij de geldauto maten van de Belgische banken. Terwijl de Belgen wél geld op konden nemen, kregen Nederlanders via het scherm de waar schuwing dat hun pinpas 'niet ^ruikbaar' was. Vorige week werden de niet uit gekeerde Belgische franken wel afgeschreven van hun rekening. De banken in België waren niet bereikbaar voor commentaar. Collega's van filialen van Bel gische banken in Nederland be schikten niet over informatie over de storing. *°P ramen, deuren en, zoals op de foto, op auto's maken bewoners van het rawerps Schipperskwartier duidelijk aan de bezoekers dat de 'Rosse buurt een toffe buurt'is. FOTO GERRIT DE HEUS Door Romain van Damme Antwerpen - Paul (62), ex-bewo ner maar nog altijd fervent bezoe ker van het Antwerps Schippers kwartier, wijst naar het begin van de St. Paulusplaats. „Daar op den hoek woonde den pastoor. Kwa men er drie vitrinekes en iedereen dacht, dat zal niet lang duren hé. U ziet het, de pastoor is al lang weg, die vitrinekes niet!" Hij wil er maar mee gezegd hebben dat het Schipperskwartier altijd een buurt van hoeren is geweest. Van de straatmadelief die zich uitdagend laat bewonderen in de vitrines en gerouti neerd klanten naar binnen lonkt. „Al meer dan 400 jaar," zegt Monica Stoces. „Allez, dat heb ik van horen zeggen hè. Maar serieus dan, prostitu tie is hier zo ingeburgerd en daar is niets verkeerds mee. Iedereen mag dat eens komen zien." Daarom werden vrijdagavond en za terdag in een deel van het Schippers kwartier de deuren wijd open gezet voor een kijkje achter de schermen. Een gratis koffie of een colaatje, lek kere hapjes en ...„Nee meneer, u mag binnen kijken, maar de madam is er vandaag niet." Voor de meiskes viel er die dagen niet veel te verdienen. Of juist wel. „Wij willen hier respect," zegt Monica. „Dat is het. Wij willen als iedere bur ger behandeld worden. Als normale mensen die een beroep uitoefenen. Als u toch ziet hoe de meiskes vooral die zwartjes, behandeld worden door de politie en de stad Antwerpen, amai, daar krijg ik spontaan hartzeer van." Monica staat bij de info aan het begin van de Oudemansstraat. Onder het toeziend oog van Maria, Josef en het kindeke Jezus die vanaf de gevel van frituur Tolhuis over de St. Paulus plaats uitkijken. Een zonnescherm onder de Heilige Familie verbergt dis creet de etalageruit waarop geschre ven staat: rosse buurt, toffe buurt! Ui teraard in rood en rose. Die kreet staat ook op alle andere rui ten en deuren en wordt talloze keren vastgelegd door fotografen en televi sieploegen die het straatbeeld bepa len. Ze wringen zich door smalle deu ren in piepkleine kamertjes, gevolgd door tientallen niewsgierigen die gie chelend en met rode koontjes wel eens willen zien hoe er dat nou uitziet. Verkrotting De rosse buurt heeft het al meer ge daan, een open dag. Maar deze keer is er veel meer aan de hand dan een ge baar naar de buurtbewoners en ande re belangstellenden. „Onlangs heeft schepen (wethouder) Patsy Sörensen gezegd dat de Oudemansstraat en de Paulusplaats gesloten moeten worden voor de prostitutie," briest Monica. „Zij vindt dat er te veel verkrotting is, te veel terreur, te veel vrouwenhandel, kortom, dat moet hier allemaal weg. Ongelooflijk hè! Want pas op, vier jaar geleden stond Patsy Sörensen hier ook. Toen maakte ze de toenmali ge burgemeester Cools belachelijk, want die wilde hier ook het een en an der weg hebben. Patsy stond toen aan onze kant. En nu?" Monica vertelt haar verhaal met hor ten en stoten. Want verexcuseer „Ze hebben me hier overal nodig." En weg is ze weer met een cameraman of foto graaf die op zoek is naar een exclusief plaatje. Ze kunnen trouwens ook te recht bij Bert de Keijzer, de nachtbar man van café 't Keteltje. „Weet U wat we willen? Inspraak in het beleid. Altijd wordt er van boven af gezegd wat er hier moet gebeuren. Luister, natuurlijk is vrouwenhandel niet goed. Wat denkt u dan wel? Daar zijn we ook op tegen. Tegen uitbui ting, tegen kindermisbruik, tegen huisjesmelkers. Allemaal akkoord." Maar doe het in overleg en op de goe de manier, vindt Bert de Keijzer. „Ze hebben hier de Oudemansstraat een tijdje afgezet met paaltjes. Geen auto die er in kon. Gevolg, een golf van ter reur. Regelmatig kwam de politie om die Afrikaanse meiskes uit de kamers te halen en op straat te zetten. Ge woon op straat. Zonder opvang, zon der papieren, zonder geld! De paaltjes voor de Oudemansstraat zijn alweer weg. „En het is duuzend keer minder erg geworden. Om dat er weer auto's kunnen rijden en de con trole groter is. Weet u wat er moet ge beuren? Een goede reglementering. De vitrines moeten zó groot zijn, de ka mers zó groot. De prostitutie legalise ren, dan weet iedereen waar hij zich aan moet houden." Tikkeltje Een paar straten verder denken ze daar toch een tikkeltje anders over. De bewoners van de appartementen die er nog niet zo lang geleden ge bouwd werden, vinden dat zeker de St. Paulusplaats - op amper een steen worp van de Grote Markt - vrij van prostitutie moet zijn. „Alleen de Oudemansstraat, Verversrui, Schip persstraat en Schipperskapellenstraat komen in aanmerking," vindt het buurtcomité. „En waar moet ik dan naar toe?" vraagt de Griekse Cathy zich in haar kamer op de St. Paulusplaats vertwij feld af. „Ik huur al drie jaar deze ka mer en vitrine. Voor 15.000 franken (ongeveer 750 gulden) per maand. Moet ik dan naar een andere wijk waar het nog veel crimineler is?" Eroscentrum Misschien kan ze straks wat huren in het gebouw dat de Zeeuwse zakenman Gerard Cok liet bouwen in de Oude mansstraat. Het is bijna klaar, maar of het ooit als Eroscentrum dienst doet, valt te be twijfelen. Onder leiding van Patsy Sö rensen verzette de stad Antwerpen zich hevig tegen de plannen van Cok die later zei er een parkeergarage van te willen maken. „Geen mens die weet hoe het met dat pand verder moet," verzucht Bert de Keijzer. „Voor zover wij weten is het nog van Cok, maar wij horen daar niets van. Voor een Eroscentrum heeft hij in ieder geval geen vergunning ge kregen. Maar het is weer een staaltje van beleid van bovenaf. De stad ont vangt wel 52 miloen franken (onge veer 2,5 miljoen gulden) aan vitrine belasting, maar wat krijgen we te rug?" Desondanks kijkt Bert de Keijzer te vreden rond. Het is druk en zijn ver haal is tientallen keren geregistreerd door camara's en pennen. Aangevuld door verhalen van buurtbewoners en regelmatige bezoekers van de wijk die zonder gêne vertellen. „Weette wat hier het mooiste is? Die vriendschap van de meiskes onderling. Daar schrik je van. Hier is geen concurrentie. Deze buurt mag absoluut niet weg." Dat vindt Paul ook. In de Oudemans straat stapt hij café De zevende hemel binnen...Nee, daar woont geen pas toor. „Het is goed mogelijk dat er iets fout is gegaan," aldus woord voerder Vermeulen van de Gene rale Bank Nederland, „Maar wij kunnen dat zelf nooit constate ren. Een fout van een geldauto maat in België, wordt alleen bij de betrokken bank geregis treerd," aldus Vermeulen. Volgens de woordvoerder van de Generale Bank is er een sluitend systeem in dit soort gevallen. „De automaat registreert wie er geld opneemt en als er aan het eind van de dag kasverschil is, wordt uitgezocht aan wie er geen geld is uitgekeerd. Maar de klant moet dat altijd bij ons te melden." Verscheidene andere grote Ne derlandse banken lieten dit weekeinde weten van hun klan ten nog geen klachten te hebben gehoord over de problemen. (ADVERTENTIE) 500 gram CHAUDFONTAINE KOOLZUURVRIJ lemon of orange fles 1,5 liter van,20ST SPINAZIE kilo Aanbiedingen geldig van ma. 26 l/m wo. 28 mei 1997 AAP Seivices B.v. lel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS SI

de Stem | 1997 | | pagina 3