'Titel is het werk van iedereen' DE STEM NAC gedegradeerd tot figurant Kampioenschap op (individuele) klasse Cocu en Zenden alle duels van de partij Van Raaij wil nu met begroting naar tachtig miljoen gulden Dick Advocaat danst niet snel op tafels, maar is wel verschrikkelijk blij Christol van Campenhout ontkent molestatie NAC trekt Joegoslaaf Gudelj aan Veertiende landstitel =1 Door Henri van der Steen Eindhoven - PSV is de terechte kampioen van Nederland. Of het een titel is met veel glans, is de vraag. Harry van de Raaij weet het wel: „Dit is een titel met heel veel glans." De voorzitter mag dat vinden. Van Raaij zou zichzelf op de borst mogen kloppen, want hij is een van twee leidende figu ren geweest die heel opzichtig een stempel heeft gedrukt op het PSV nieuwe stijl, zeg maar het PSV na de periode-Ploegs- ma. De andere is uiteraard trainer Dick Advocaat. Van Raaij is al jaren het genie achter schitterende transfers als die van Romario en Ronal- do en nu weer De Bilde. De voormalige penningmeester is een man die niet alleen durft te investeren, maar ook de weg weet in het land der guldens; Van Raaij weet altijd wel een manier om aan geld te komen, tot op heden. Advocaat is erin geslaagd de selectie een beroepsernst bij te brengen die nu dan het kam pioenschap heeft opgeleverd. De glans van de titel lijkt ech ter beperkt in een seizoen dat ook de afgang tegen Brann Bergen bracht, alsmede de uit schakeling thuis tegen een ploeg die gisteren zomaar uit de eredivisie viel, AZ. Twee blamages op rij. Vergeten zijn ook de talloze duffe wedstrijden, het langdu- Eindhoven (anp) - Phillip Cocu en Boudewijn Zenden speelden dit sei zoen alle competitie-wedstrijden mee met PSV. Dat waren er 33. Zen den speelde lang niet altijd in de basis. De eenmalig international viel elf keer in. Stam miste slechts één duel, door een schorsing. Jonk was er twee keer niet bij. Waterreus, Numan en Vampeta onbraken drie keer. Van de 27 spelers die door coach Advocaat werden ingezet, deden er drie maar één keer mee. Pahlplatz, Bouma en de derde doelman, Need. De lijst ziet er als volgt uit: Waterreus (30), Vampeta (30), Faber (8), Stam (32), Numan (30), Jonk (31), Vink (19), Degryse (22), Eijkelkamp (13), Nilis (26), Co cu (33), Zenden (33), Van der Weerden (24), Marcelo (22), Petrovic (24), Van der Doelen (9), Bouma (1), Valckx (28), Nielsen (2), Van Ede (5), Need (1), Pahlplatz (1), Stinga (7), Claudio (3), Rommedahl (2), De Bilde (7), Jensen (2). De afgelopen duels maakte PSV 89 doelpunten. Daarvan kwamen er 48 van een buitenlandse voet. Nilis was de beste met 21 treffers, Marcelo kwam uit op elf, De Bilde schoot er in zeven duels zeven in. Jonk (9), Co cu en Zenden (8) waren de beste Nederlandse schutters. rige gebrek aan brille. Tot Gil les de Bilde tot grote schrik van onder meer Feyenoords Ronald Koeman zich mengde in de titelrace. De Bilde. Mid- voor met een linkerbeen. Snel le, opportunistische jongen. Technische speler, scherp schutter. Wereldspits. Gilles de Bilde geeft PSV een hele boel extra, al kan ook de Belg niet verhinderen dat zijn ploeg als collectief nog geen super eenheid is. Verdedigend is en blijft PSV kwetsbaar, Jonk is te vaak onzichtbaar, voor het eerst in dertig jaar is de eerste keeper van PSV geen interna tional. Rob Boersma was in het seizoen '66-'67 de laatste. Toe val? PSV is in elk geval kampioen. Een beetje omdat Ajax bijna nog meer miskopen kende dan blessures. Een beetje omdat Feyenoord nog altijd geld en dus kwaliteit te kort komt. Vooral natuurlijk omdat PSV puur op (individuele) klasse de beste was. Laat dan cynici rustig zeggen dat PSV kampioen is geworden bij gebrek aan beter. Goed be schouwd bestaat er niet eens een andere manier. Van onze verslaggever Breda - NAC heeft een vooro vereenkomst gesloten met de 28-jarige Joegoslaaf Neda Gudelj, momenteel in de Spaanse tweede divisie uitko mend voor Leganés. Deze week wordt getracht de spe ler officieel, voor drie jaar, vast te leggen. „Het is voor 99 procent zeker dat het rond komt," stelt voorzitter John Peek van NAC. „De taalbar rière maakt de onderhande lingen een beetje lastig," ver klaart directeur Martin Vreij- sen het resterende percentje. Gudelj is volgens het tweetal overal inzetbaar aan de lin kerkant en negenvoudig in ternational. De Joegoslaaf speelde in het verleden voor Partizan Belgrado en is feite lijk door Logrones - gisteren uit de Primera Division gede gradeerd - verhuurd aan Le- ganés.Uit de Balkanregio stamt oorspronkelijk ook An te Milicic. Deze 23-jarige spits bezit echter de Australi sche nationaliteit en is vanaf vandaag op proef bij NAC. I I I I I MAANDAG 26 MEI 1997 B1 Sport Van onze verslaggever Eindhoven - Harry van Raaij, je voorzitter van PSV, zei hij „et overtuiging. „Dit kam pioenschap hebben we aan Gilles de Bilde te danken. Door hem kregen we ons zelf vertrouwen terug, waardoor we de hele moeilijke periode na de winterstop konden af sluiten. We zijn kampioen en dat is een hele opluchting." Van Raaij kon gisteren in de kleedkamer het glas heffen op het eerste kampioenschap tijdens zijn voorzitterschap. Een terech te titel, vond hij. PSV was het aan zijn stand verplicht, meende hij ook. „Eens in de drie jaar moet PSV kampioen worden. Dat moet gewoon. De laatste titel da teerde al van vijf jaar geleden, dus we zijn een beetje laat. Vol gend jaar, in het zesde jaar, moe ten we de titel dus weer pakken. Komen we alsnog uit op een ge middelde van eens in de drie jaar." Dat zijn ploeg dit jaar kampioen zou worden, daaraan twijfelde hij wel eens. „Voor de winters top, na de nederlaag bij Willem II (17 november), zag ik het ineens somber in. De twijfel heeft ook lang geduurd. Eigenlijk tot aan de wedstrijd tegen NAC (6 april). Toen was De Bilde er voor de eer ste keer bij en kon je zien dat het goed zat." „Maar ondanks onze mindere pe riode vind ik ons kampioenschap zeer verdiend. We hebben dit jaar drie keer Ajax verslagen, we hebben Feyenoord een keer weg gespeeld. En het feit dat we uit een dal omhoog zijn geklommen, zegt ook weer veel over onze klasse. Ik vind dit daarom zeker een titel met glans." Van Raaij keek met gemengde gevoelens vooruit naar de Cham pions League. „De basis is goed, maar we zullen wel versterking moeten zoeken. We hebben Brug- gink al en er staat een nieuwe lichting te trappelen, maar we moeten uiteraard ook buiten PSV kijken. We zoeken iedere dag en hebben al bepaalde spelers op het oog, al wil ik niet zeggen om wie het gaat. We zullen in ieder geval zo'n type als Jan Wouters, of zoals vroeger Huub Stevens of Eric Gerets, moeten zoeken." „Tegelijkertijd moeten we wel realistisch zijn. Tegen de top clubs in Europa kunnen we structureel niet op. Geld is nu eenmaal een schaars goed, ook voor ons. Anders hadden we Ro- naldo ook wel gehouden. En ik vrees toch dat de tijd voorbij is dat we jongens als Romario en Ronaldo zo kunnen halen." Om de strijd aan te gaan met de Europese (sub)top, zal PSV in ie der geval de begroting flink op voeren. „We gaan komend sei zoen van 45 naar 55 miljoen gul den, en dan tel ik de inkomsten uit de Champions League nog niet mee. In deze regio moeten we vervolgens redelijk vlot op 65 miljoen gulden kunnen uitko men. Daarna willen we door naar tachtig miljoen, maar dat wordt een hels karwei. Omdat ons land en onze regio daar misschien wel te klein voor zijn. We moeten het echter wel proberen, anders zak ken we misschien wel af naar een bedenkelijk niveau. Dat geldt niet alleen voor PSV, maar voor alle Nederlandse clubs." Door Jaap Bakker Eindhoven - Een kwartier na de kampioenswedstrijd (3- 1 op Willem II) had hij zich nog steeds niet op het veld vertoond. Uit bescheidenheid? Nee, beweerde Dick Ad vocaat later, uit voorzichtigheid. Na de veldverwijzing door scheidsrechter Dick Jol twijfelde de trainer van de kampioensploeg of hij binnen de omheining alweer wel kom was. Dus wachtte Advocaat rustig af, in de schaduw van de spelers- lunnel, totdat zijn spelers het mooi genoeg vonden. Met een ge zamenlijke inspanning sleepten zij hun coach het daglicht in. „Maar het was geen bescheiden heid dat ik in de tunnel bleef," beweerde Advocaat. „Al ben ik natuurlijk niet zo'n type dat op de tafels gaat dansen." In plaats van een bescheiden glimlach toonde Advocaat ver volgens een avond lang een hele brede grijns. Zonder daarbij zijn nuchterheid te verliezen. „Ik weet niet of deze titel een hoog tepunt in mijn carrière is," sprak hij dan ook beheerst. „Eigenlijk vind ik elke wedstrijd een hoog tepunt. Maar voor een trainer is hehatuurlijk belangrijk dat hij alen toe iets wint. En geloof me: ik ben hier echt verschrikkelijk blij mee." Over zijn eigen aandeel wilde hij het niet hebben. „Dit kampioen schap is het werk van een heel team. Ik heb alleen impulsen kunnen geven. En wat nu precies mijn aandeel is geweest, moeten anderen maar beoordelen." Jk heb alleen wel afgerekend met het verhaal dat ik een defen sieve trainer zou zijn. Dat stem pel heb ik gekregen in mijn tijd hij Haarlem (1987-1989) en is er lang op blijven zitten. Ondanks het aanvallende voetbal dat Oranje onder mijn leiding heeft Bespeeld. Maar als mensen nu nog zeggen dat ik defensief denk, tja, dan weet ik het niet Deer." Verhaal het knallen van cham- pagnekurken door kwam na tuurlijk eerst zijn veldverwijzing 'er sprake. Of hij nu wilde of Met. „Want laten we daar nou Met het verhaal van de wedstrijd Maar opvallend was het natuur lijk wel; Hagenaar Dick Jol die ajn stad- en voormalige ploeg- genoot (bij het Belgische Ber- ehem Sport) het veld af stuurde. Zeker met in het achterhoofd de 'oorgeschiedenis: Feyenoord- 'rainer Arie Haan die in maart a°g ongelukkig was met de aan stelling van Jol bij de topper tus- sej zijn team en PSV, omdat de arbiter en Advocaat elkaar te S°ed zouden kenden. „Ik denk Eindhoven (anp) - De titel is de veertiende voor PSV. De eerste viel te bejubelen in 1129, de laatste, tot zondag, in 1992. °e Eindhovense club won verder zeven keer de natio nale beker. Dat gebeurde vo rig seizoen voor het laatst, «er keer werd de finale ver eren. In de prijzenkast van PSV staan twee Europese be kers. De EC I werd in 1988 veroverd, de UEFA-beker in 1978. Met kampioenschap werd in de volgende jaren binnenge haald: 1929, 1935, 1951, ™3,1975, 1976, 1978, 1986, 1988, 1989, 1991, 1992 1997. De beker in: 1950, '974,1976 i988 mg igg0 1996. dat Jol vandaag iets te graag wilde aantonen dat hij geen vriend van Advocaat is," was de mening van PSV-voorzitter Har ry van Raaij. Temperatuur Advocaat doet het trouwens wel vaker: een beetje tegen de grens rechter aanpraten, beetje zeuren tegen de scheids, mopperen op de vierde official. Als zijn ploeg niet op temperatuur kan komen, hoopt hij op die manier het vuurtje op te stoken. Vierde man Roelofsen was er echter niet van gediend en riep meteen Jol erbij. „Ik heb de official alleen ge vraagd of hij soms een vriendje van John Blankenstein was. Om dat hij onze kampioenswedstrijd toegewezen had gekregen. Dat was alles," zwoer Advocaat na afloop. Blankenstein, voor alle duidelijkheid, regelt in dienst van de KNVB de aanstellingen van de officials. „Maar ik geloof dat Jol een beet je nerveus was. Hij had me toch ook gewoon kunnen waarschu wen. Maar ach, het hielp wel. Ik stond nog niet achter het hek of het was van 1-1 al 3-1 gewor den." En daar was het hem alle maal om te doen geweest. Spits Vervolgens kreeg Advocaat zijn zin en werd alleen nog over de titel gesproken. „We zijn terecht kampioen geworden," vond Ad vocaat. Waarom? „Omdat we 29 wedstrijden bovenaan hebben gestaan. Omdat we 89 keer heb ben gescoord. Omdat we de min ste doelpunten tegen hebben ge kregen. Omdat we de beste ploeg hadden," zo noemde hij wat re denen. „En bij dat alles moet je niet vergeten dat we vorig jaar zomer ook nog de beste spits ter wereld (Ronaldo) zijn kwijtge raakt." Advocaat had alleen liever wat meer progressie gemaakt. „Dit jaar is het niveau hetzelfde ge bleven als vorig seizoen. De vol gende stap naar boven moeten we nu volgend seizoen maar ma ken." Dat moet dan gebeuren zonder Eijkelkamp, maar mét verster kingen en mét De Bilde. „We hadden niet verwacht dat Eij kelkamp een aanbieding van een buitenlandse club (Schalke 04) zou krijgen. Iemand moet Huub Stevens hebben ingefluisterd dat René nog wel even meekan. En hij gaat daar zoveel verdienen dat hij er in Dalfsen nog wel een boerderij bij kan bouwen. Dat gun ik hem van harte. In de tus sentijd heeft Gilles bewezen een geweldige spits te zijn. Van de zeven wedstrijden dat hij mee deed hebben we er zes gewonnen en een gelijkgespeeld. Dat zegt genoeg. Maar de titel is niet het werk van De Bilde of het werk van mij. De titel is het werk van iedereen." PSV - WILLEM II 3-1 (3-1). 22. Ni lis 1-0, 24. Kolkka 1-1, 36. Jonk 2-1, 38. De Bilde 3-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Feskens, Schenning, Mam- paey (Willem II). PSV: Waterreus; Vampeta, Valckx, Stam en Numan (71. Jensen); Petro vic, Jonk, Cocu en Zenden (66. Van der Doelen); De Bilde en Nilis (87. Eijkelkamp). WILLEM II; Mampaey: Prom- mayon, Hyppia, Schenning en Van Hintum (46. Aerts); Konterman, Feskens en Calderwood (78. Sante- goeds); Sanou (87. Ceesay), Loeffen en Kolkka. Dick Advocaat geniet met volle teugen van het kampioensfeest. Hij wordt geflankeerd door assistent-trainer Rob Baan (links) en Art hur Numan. foto wfa Door John Nijssen Enschede - Het ging in En schede gisteren helemaal niet om NAC, natuurlijk niet. FC Twente had een figurant no dig voor zijn laatste thuis wedstrijd van een uitermate succesvol seizoen. En die bij rol is NAC op het lijf geschre ven. Met de 4-0 die bij het eindsignaal in de 89e minuut bereikt was, stelde FC Twente de derde plaats in de competitie veilig. Van Euro pees voetbal waren ze in Ensche de al eventjes verzekerd, maar het feestje werd nu pas echt ge vierd. Hoewel, stadion Het Diek- man zat zelfs nu slechts half vol en overdreven enthousiasme bleef achterwege. Dat FC Twente versus NAC über haupt zou uitmonden in vrolijk heid, daar zag het geruime tijd niet naar uit. Weinig spelers lie ten zich betrappen op motivatie. Ondanks de uitslag vormde deze match geen graadmeter, waar het FC Twente betrof in ieder geval. Een omhaal van uitblinker Niels Oude Kamphuis betekende in de 31e minuut de ommekeer. Niet veel later gaf dezelfde midden velder met een spetter in de lange hoek een fraai vervolg aan één van de vele, nog fraaiere momen ten van John Bosman. De vuisten van NAC-doelman John Karelse konden niet voorkomen dat You- ri Petrov de 1-0 binnentikte. Het 'verzet' van NAC was gebroken. In alle ernst mocht niet verwacht worden dat met het opstellen van Tony Vidmar in het hart van de Bredase defensie de verdedigen de malheur te camoufleren viel. Nu was het ook een noodgreep, want Stanley MacDonald was absent. Alsof dat verschil maakte trouwens. Na voorbereidend werk van weer Oude Kamphuis, joeg Erik ten Hag de 2-0 in de touwen (39e). Op slag van rust legde aanvoerder Theo ten Caat ter hoogte van de achterlijn diverse NAC'ers in de luren. Bosman kon de bal er haast inblazen, doch nam het ze kere voor het onzekere door 'm hard hoog in het dak van de goal te knallen, 3-0. Richard Roelofsen, in januari van Roda naar NAC gehaald om het stokje van Graham Arnold over te nemen, stond zo mogelijk nog korter op de doellijn. De boom lange spits faalde jammerlijk. Dat was na tien minuten in de tweede helft, die slechts gespeeld werd ter ere en meerdere glorie van de vertrekkende Twentena ren Wilfried Elzinga, Jeroen Heubach en Arnold Bruggink (Paul Bosvelt zat geschorst aan de kant). Van dit trio invallers was aanstaande PSV'er Bruggink de beste man. Hij schoot een keer op de paal en werd meermaals af- gevlagd wegens buitenspel. Zo kwam NAC genadig weg. In de 63e minuut was het dan toch op nieuw prijs. Zonder te worden lastiggevallen - terwijl zij zich binnen het strafschopgebied be vonden - maakten Oude Kamp huis (de voorzet) en Bosman (de treffer) er 4-0 van. Er dreigde een geweldig pak slaag voor NAC, gelukkig voor de Bredase ploeg vond Twente het welletjes. NAC boekte in Enschede zijn vierde nederlaag op rij. Omdat de Bredase ploeg bovendien sinds de thuiszege op Volendam van 8 maart geen duel meer heeft ge wonnen, is de huidige negende positie op de ranglijst nog een klein wonder. Zeker is deze klas sering allerminst. Fortuna Sit- tard is tot op een punt genaderd en is komende zondag te gast in Breda. Ook Sparta kan NAC op de valreep nog voorbijstreven. Trainer Wim Rijsbergen heeft al licht geen flauw idee meer hoe hij zijn elftal voor het laatst moet aansporen tot een enigszins 'waardige' afsluiting. Was de Leidenaar dikwijls in last na een wanprestatie, gisteren keek hij het allemaal gelaten aan. Niets deed hem opveren. Zelfs, of juist, Barry van Galen niet. De aanval ler, uit de gratie bij de trainer, was present op last van het be stuur en maakte een verbeten in druk. Zijn felle, soms irritante manier van acteren, noch de in spanningen die Geert Brusselers en Ruud Brood leverden, konden NAC helpen. Niks, maar dan ook helemaal niks lukte. Maarten At- modikoro hoefde zich dit zich niet aan te rekenen. Goed en wel hersteld van een breuk zag de rechterverdediger geen kans Berthil ter Avest bij te benen. Tot overmaat van ramp moest Atmo- dikoro vroegtijdig het veld verla ten, met een scheurtje in het nog zwakke hielbot. De Noor Tom Staurvik daarente gen laat het tegenwoordig wel le lijk afweten. Eigenlijk is zijn aanvankelijke waarde tot nul ge devalueerd, vanaf de dag dat NAC de 'uitzendkracht' duidelijk maakte dat een vaste baan niet tot de mogelijkheden behoort. Gevolg hiervan is het ontbreken van dieptepasses op Earnest Ste wart. Zodoende is de Amerikaan - na de winterstop een aantal we ken zeer productief - droog ko men te staan. Maar je kunt niet een enkele NAC'er de schuld geven van het belangrijkste, het gemis aan eer gevoel en gedrevenheid. Te hopen valt dat de Bredanaars gezien hebben hoe de Twente-spelers Ansar Ajoupov en Jan van Halst gistermiddag slaande ruzie kre gen naar aanleiding van een ver- dedigingsfout van eerstgenoem de. Bij een 4-0-stand... FC TWENTE - NAC 4-0 (3-0). 35. Pe trov 1-0, 40. Ten Hag 2-0, 45. Bosman 3-0, 64. Bosman 4-0. Scheidsrechter: Luiten. Toeschouwers: 7800. FC TWENTE: Boschker; Ajoupov, Ten Hag, Karnebeek (67. Elzinga) en McKinnon (72. Heubach); Oude Kamphuis, Van Halst, Ten Caat en Ter Avest; Petrov (53. Bruggink) en Bos man. NAC: Karelse; Atmodikoro, Vidmar, Van As en Brood; Staurvik (79. Di- roux), Gaasbeek, Van Galen en Brus selers; Stewart en Roelofsen. dermate dreigend voor Meulmees- ter en mij dat ik besloot om de wedstrijd voorlopig te staken." Vervolgens gingen ex-Groen-Wït- trainer Christol van Campenhout en zijn (en Jürgen van Campen- houts) vader over de schreef. Bij het verlaten van het veld pakte eerst Christol van Campenhout Meulmeester bij diens shirtje ter hoogte van de keel. In de rommeli ge situatie die daarna ontstond, raakte vader Van Campenhout De Bok met een welgemikte hoek. De Bok ging neer. Snel toege stroomde Groen-Wit-functiona- rissen alsmede grensrechter Sturms konden niet verhinderen dat De Bok ook nog enkele trap pen kreeg. Ook Sturms moest het ontgelden. Hij liep ook enkele flinke trappen op. Meulmeester: „Mijn shirt is kapot getrokken en ik ben in mijn gezicht geslagen." Een dikke lip was bij Meulmeester duidelijk zichtbaar. In de warrige situatie die ontstaan was, reageer de ook speler Ronald Halkes zijn frustraties op het arbitraal trio af. Het molesteren (schoppen) van een grensrechter werd hem ten ge laste gelegd door de politie, waar bij hij zichzelf meldde. Christol van Campenhout deed dat niet. Hij ontkent de grensrechter vast gepakt te hebben. „En wat er daarna met de scheidsrechter ge beurd is, weet ik niet. Als de grensrechter aangifte gedaan heeft bij de politie, dan vind ik hem een kleinzielige man." Van Campenhout wilde wel ver tellen waarom hij na afloop op de grensrechter afstapte. „Zeven minuten voor tijd floot de scheidsrechter de wedstrijd af. Als je hoorde wat er vanaf de Be-Rea- dy-bank allemaal het veld werd ingeroepen. Bij het verlaten van het veld ben ik naar de grensrech ter gelopen om hem dat te vertel len." Iedereen bij zowel Groen Wit als Be Ready was flink ontdaan. Wat voor beide teams een mooie afsluiting van een zwaar seizoen had kunnen worden, liep uit op een middag vol frustraties. Groen- Wit-voorzitter Christ Buysen: „Het had allemaal zo mooi kun nen zijn en dan krijg je dit. We hebben het gehele seizoen geen schorsing of rode kaart gehad." VERVOLG VOORPAGINA Doelman Jürgen van Campenhout reageerde zijn frustraties vervol gens af op grensrechter Meul meester door hem voor 'lullige ei kel' uit te maken. Nadat De Bok het verhaal van Meulmeester ge hoord had, ging hij naar doelman Van Campenhout toe om hem we gens het beledigen van de grens rechter de rode kaart te geven. Van Campenhout zag de bui al hangen en pakte voordat de rode kaart uit het borstzakje van de scheidsrechter gehaald was, al zijn spullen uit het doel en ver trok. Erik Koenraads trok vervol gens de keeperstrui aan, maar kwam niet meer aan spelen toe. De Bok: „De situatie werd toen

de Stem | 1997 | | pagina 13