1 Verwarring over uitleg akkoord Navo en Moskou Links groeit, maar zal niet winnen Incbnesië vechtend de verkiezingen in Peilingen Franse verkiezingen: Europa-trip moet beeld scheppen van een visionaire Clinton Analyse FIETSEN '97 jESTBW BUITENLAND A5 enbosch r v/m (functie B) BUITENLAND KORT Jeltsin en Loekasjenko tekenen handvest Europese hulp voor Noord-Korea Ook België gaat adverteren voor spionnen Iraanse stembureaus langer open Coalitie Turkije wankelt Circa 280.000 vermisten in Congo Vijf jaar cel voor oorlogsmisdadiger Bloedbad in Brazilië eist 15 levens I I I I I ZATERDAG 24 MEI 1997 (ST)ERS Het paprika's en preien afwegen, in kistjes doen en -aamheden beginnen 's ochtends om 630 -ar en wilt u enkele weken of maanden aan de ormatie: Natasja van de Sanden traat 10, Iel. (076)522 3611 sinenomE atief en productiemedewerkers, kom si 9 abc, tel. (040) 245 50 44. eur. Wij zoeken naar meerdere kandidaten Kunt hrijven. wilt u in twee ploegen werken, heeft u gen een behoorlijke werkdruk en wilt u voor |an. ons dan snel of kom langst rs. raat 17, tel, (0165) 52 46 20. zoeken wij een kandidaat die o.a. de inkoop gaat nische artikelen, telefonisch contact onderhoudt mstrabeve werkzaamheden gaat verrichten U MTS en/of HTS diploma richting elektra, heeft esentatief en heeft goede communicatieve vaar- fulltime baan met uitzicht op vast dienstverband toeken, bel ons! Informatie: Karin Hilbermk aat 16. tel. (013)536 79 50 m in Schijndel zoeken wij vakantiekrachten voor gazijn zoals orders verzamelen, kratten stapelen or verzending. We hebben nog maar een aantal snel bij. U bent dan gegarandeerd van een leuke ntie. Informatie: Lonneke van Veen. 1.(0413)312100 STERS nd dat gordijnen en meubels maakt. Wij zoeken keurig werken Ervaring met een industriële naai- snel bi] ons langs. Informatie: Anouk Deckers 0492)507150. ique.nl ling V ,vc De stad 's-Hertogenbosch met zijn ruim 125.000 inwoners de hoofdstad van Noord-Brabant, realiseert omvangrijke investeringen. Deze onderstrepen de econo mische vitaliteit van een stad die zich met haar stedelijke cultuur ont wikkelt tot een ontmoe- tingsstad bij uitstek. Een stad die kwalitatief blijft groeien door bij voorbeeld een ingrij pende verandering van het station en omge ving, een uniek vrij etijdscentrum, of door een vernieuwde vorm geving van de openbare ruimte en een eigentijds handhavingsbeleid. De organisatie De gemeentelijke orga nisatie werkt met haar 1.200 medewerkers, ver deeld over vijf sectoren, aan een continue verbe tering van de dienstver lening aan burgers, bedrijven en bestuur. Streven naar eenvoud, minder papier en helde re uitingsvormen, accentueren de open heid, klantgerichtheid en slagvaardigheid van de organisatie, zowel naar binnen als naar buiten. pE KUSSISfeffi minister van Buiten landse Zake Primakov en de secreta- nS-generaalan de Navo Solana, kun- nen tot de politieke grootmeesters worden gereend. Terwijl hun hoogste politieke bfen regelmatig hun me- ningsverschlen etaleerden over de aanstaandeiitbreiding van de Navo met een aaisl Midden- en Oost-Euro- >se landerspeelden zij maandenlang op geconcètreerde wijze hun strate gisch, hoogaand spel. Het resultat mocht er zijn. De Navo en Ruslandiereikten vorige week een akkoord oir de toetreding van een aantal kanidaat-leden. De voormali ge vijandeiuit de Koude Oorlog heb ben hun totomstige relatie bevestigd. De contouin van de nieuwe machts verhouding! dienen zich aan. Üerkwaarig is wel dat over de in houd van lt bejubelde en terecht als historisch gekwalificeerde akkoord tot nu toe zeer uiteenlopende interpreta ties de ronde doen. De Russische presi dent Jeltsin verkondigt overal luid en duidelijk dat hij alle gewenste conces sies heeft binnengehaald. De Navo-landen bestrijden dit. Zij ontkennen niet dat Rusland voorwaar den heeft weten te bedingen om het president Jeltsin mogelijk maken om het handvest in eigen land te kunnen verkopen. Het zijn slechts verzoeningsgebaren richting Rusland dat nog steeds grote problemen heeft met de ophanden zijnde uitbreiding van de Navo. Het akkoord is echter niet de absolute overwinning geworden waar Jeltsin over spreekt. Het verschil van opvatting is zo we zenlijk dat zelfs over de vertaling van de tekst serieuze problemen zijn ont staan. Dinsdag 27 mei wordt in Parijs een 'Stichtingsakte' getekend, waar van de tekst nog in de juiste vorm moet worden gegoten. Het zijn slechts lin guïstische problemen, zo wordt door insiders beweerd. Het is tekenend voor de verwarring die bestaat over de uit leg van het akkoord van Moskou. De compromistekst die in Parijs wordt ondertekend zal evenmin algehele dui delijkheid verschaffen. De Navo-mi- nisters van Buitenlandse Zaken zullen tijdens hun bijeenkomst op 29 en 30 mei in het Portugese Sintra de eerste lijnen uitzetten die moeten leiden naar de nieuwe machtsstructuren in Euro pa. Door Harry Vermeulen Dat is de laatste voorbereiding op de top in Madrid waar naar alle waar schijnlijkheid een aantal definitieve besluiten zal worden genomen. Een van de meest wezenlijke onderde len van het handvest is de vorming van een overlegorgaan als vervanger van het Partnerschap voor de Vrede. Dit nieuwe forum voor consultatie wordt heel breed van opzet en is minder vrij blijvend dan het partnerschap dat nooit verder is gekomen dan een bila teraal samenwerkingsorgaan. Onder werpen als wapenbeheersing en vre deshandhaving staan in die Euro-At lantische Partnerschapsraad centraal. Rusland krijgt een permanente verte genwoordiging in Brussel (de Navo- Ruslandraad) en wordt intensief be trokken bij overleg over de Europese veiligheid. Wanneer Rusland en de Navo praten over samenwerkingsver banden heeft Rusland een vetorecht. Dat vetorecht geldt niet voor interne Navo-aangelegenheden. Rusland heeft in de onderhandelingen altijd een keihard punt gemaakt van uitsluiting van de stationering van kernwapens en grote troepenmachten in de nieuwe lidstaten. De Navo-lan den hebben die garanties niet gegeven. De Navo zegt geen plannen in die rich ting te hebben. Dit standpunt komt overeen met het bedrag dat de operatie 'uitbreiding' mag kosten. De Navo- landen hebben de kostenfactor zo laag geraamd dat van dit minimale bedrag geen uitgebreide troepenverplaatsin gen kunnen worden ondernomen. De Navo wil die ultieme mogelijkheid echter niet geheel en al uitsluiten. Zeer tegen zijn zin heeft president Jeltsin genoegen genomen met deze bepaling. Een niet te onderschatten element in het toekomstige samenwerkingsver band tussen Rusland en de Navo is de economisch-sociale factor. De Navo- landen zijn de mening toegedaan dat de relatie onder zware druk komt te staan, wanneer Rusland de economi sche zwakke broeder blijft die het nu is. Parijs is het formele begin van een nieuw tijdperk in de machtsverhou dingen tussen Rusland en de Navo. De waarde van het handvest wordt beves tigd door de aanwezigheid van rege ringsleiders en staatshoofden die het document zullen ondertekenen. De discussies over de preciese invulling beginnen daarna. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse conservatieven koersen af op een verkie zingsoverwinning. Volgens de allerlaatste opiniepeilingen, die overigens in Frankrijk zelf niet gepubliceerd mogen worden, halen de huidige regeringspartijen tussen 301 en 320 zetels. lEen lionesische vrouw loopt met haar twee kinderen langs de oproerpolitie die tijdens de laatste campagnedag voor de verkiezingen de rast - Jakarta moet bewaren. foto reuter DoorStef/aessen lakart- Het was niet die ex plosie /an geweld die ge- mesdverd, maar ook op de laatsti dag van de verkie- zingsanpagne in Indonesië kwamhet op verschillende plaatsn tot hevige rellen. Hondden uitgelaten jongeren gooidi stenen naar de oproer- politii en staken winkels in brandDe politie reageerde met taanis en waarschuwings schot!. Politiemensen in burger ginge cameramensen en foto grafe te lijf. Opnamen van de rellei werden in beslag geno- meiue Nederlandse ambassade had,iet als andere Europese ambsades, landgenoten opge- toepi, de laatste campagnedag zo m mogelijk de straat op te gaai Na.e rellen van het vorige weend besloten de drie par tij? de regeringspartij Golkar, de loslimgeoriënteerde partij Wfen de christelijk-nationalis- tisce PDI in Jakarta geen cam- faje meer te voeren in het opibaar. Na deze oproep ver- teen de massale uitbundige van de afgelopen we ken, acuut uit het straatbeeld. De sfeer werd grimmiger. Alleen de durfals trokken nog, enigs zins provocerend, met vlaggen en gekleurde T-shirts op hun scooters door de stad. Dit leidde de laatste dagen steeds opnieuw tot rellen. Een 17-jarige jongen kwam door schoten om het le ven. Er zijn vermoedens dat veel meer doden zijn gevallen. Tutut De dochter van president Suhar to, Tutut, noemde het geweld van de afgelopen dagen 'zeer be angstigend'. Op het militaire vliegveld van Jakarta zei ze dat het de nationale eenheid aantast en dat het snel onder controle moet worden gebracht. Tutut, die ook wordt genoemd als de nieuwe vice-president van Indo nesië, kwam met haar pri- vévliegtuig terug van een cam pagnebijeenkomst in Oost-Java. In haar gevolg zaten bijna alle supersterren van het land die door haar partij Golkar zijn in gehuurd om stemmen te winnen. Ook minister Habibie, van On derzoek en Technologie, kwam gehuld in het geel, de kleur van Golkar, terug van een campag- nereis. De sfeer was uitgelaten. Golkar is, ondanks de rellen, nog steeds in een feeststemming. In vloeiend Nederlands vertelde de minister dat zijn partij zeker 70 procent van de stemmen zal win nen. „Golkar zal doorgaan op dezelfde voet en nog meer de economische groei bevorderen", aldus de minister die een nauwe band heeft met president Suhar to. Met een grote glimlach maar uiterst vastberaden zei Habibie dat de 'criminele elementen die het geweld veroorzaken' hard zullen worden aangepakt. „We zullen nooit accepteren dat onze stabiliteit en ontwikkeling in ge vaar worden gebracht", aldus Habibie. Megawati Ook de tot oppositieleidster ge bombardeerde Megawati liet zich tegenover de pers zorgelijk uit over de rellen. „Dit geweld baart grote zorgen voor de toe komst van Indonesië. Ze liet we ten 'niet van haar democratische recht om te stemmen gebruik te zullen maken'. Ze riep haar aan hangers op niet hetzelfde te doen, dat is illegaal in Indonesië, maar ze zei wel dat ze hun gewe ten moesten volgen. De verkie zingen zijn volgende week don derdag. (ADVERTENTIE) Verrassende fietsroutes Ideeën voor korte vakanties En nog veel meer VERKRIJGBAAR BIJ JW FIETSHANDELAAR De liberale UDF en RPR verliezen ten opzichte van de net ontbon den Assemblée nationale ruim 150 zetels, maar behouden wel de meerderheid. Links komt in de peilingen uit op een zetelaantal dat tussen 232 en 254 ligt. Dat is dus te weinig om de meerderheid van 289 te halen maar gezien het huidige aantal gedeputeerden (communisten en socialisten hadden 93 zetels) is het uiteraard een grote overwin ning. De peilingen werden gepubli ceerd op de Internetsite van het dagblad Libération en in het Zwitserse dagblad La Tribune de Genève. Volgens de uit 1977 stammende kieswet is het verbo den om in Frankrijk een week voor de verkiezingen opiniepei lingen te publiceren. De peilingen zouden de kiezers kunnen beïn vloeden, zo heet het. Dat leidt in het tijdperk van In ternet tot de lachwekkende situa tie dat iedere Fransman met een pc kan kennis nemen van de laat ste cijfers. Een Franse krant be sloot om vandaag het verbod te trotseren. Le Républicain des Py- renées publiceerde de peilingen. De krant kan worden veroordeeld tot een boete van 170.000 gulden. Knokpartij Tijdens de allerlaatste dag van de verkiezingscampagne kwam het tot een knokpartij op de markt in het Zuidfranse Vitrolles tussen anti-racistische activisten en de aanhangers van Front national- kandidaat Bruno Mégret. Bij de vechtpartij raakten twee perso nen licht gewond. In Vitrolles heeft het Front national een grote kans om een kamerzetel te win nen. Uiteindelijk, op de sluitingsavond van de Franse verkiezingscam pagne waren de twee belangrijk ste leiders, Lionel Jospin en Alain Juppé, het over een zaak grondig eens. Zij riepen alle stemgerech tigden in Frankrijk op om toch vooral zondag te gaan stemmen. En om vooral hun stemmen niet verloren te laten gaan in het woud van de kleine protestpartijtjes, maar om direct la vote utile, de nuttige stem uit te brengen. Het was vrijwel het enige punt waarop de twee - Juppé sprak zijn partijgenoten in Lyon toe, Jospin was in Toulouse - consen sus konden bereiken. In de vier weken dat de verkiezingscampag ne heeft geduurd, hebben beide leiders op afstand fel gedebat teerd. Maar de polemiek heeft de Fransen maar nauwelijks kunnen boeien. Uit alle kiezersonderzoe ken blijkt dat nog altijd een derde van de Fransen op 48 uur van de verkiezingen nog niet weten op welke partij te stemmen. Ge vreesd wordt ook dat veel mensen zondag thuis zullen blijven. Vier jaar geleden was de opkomst 69 procent. Volop keus Aan keuze ontbreekt het degenen die wel gaan stemmen niet. Er zijn ditmaal ruim 6300 kandida ten (20 procent meer dan vier jaar geleden) die proberen een van de 577 zetels in het Franse parle ment te veroveren. Het gaat om vertegenwoordigers van partijen als UDF, RPR, socialisten, com munisten en extreem-rechts maar ook om bij voorbeeld vier ver schillende soorten groenen (pro gressief groen, conservatief groen, onafhankelijk groen en groen groen) en een sekte die via transcendente meditatie alle pro blemen van de samenleving te lijf wil gaan. Volgens alle waarnemers in Parijs ontbrak het tijdens deze campag ne aan vuurwerk. Door de verkie zingen vervroegd uit te schrijven heeft president Chirac het politie ke debat over vier jaar conserva tief bewind en twee jaar presi dentschap willen kortsluiten. Dat is hem goed gelukt, want het de bat ging vrijwel uitsluitend over banaliteiten. De Europese een wording leek aanvankelijk een van de belangrijke thema's te worden, maar is uiteindelijk ook nauwelijks aan de orde geweest. 'oor HertUmmelen Washington - Tijdens president Clintons eerste ambtstermijn leek iet Witte Huis, wat de buitenlandse Politiek betreft, vooral op een brandweerkazerne. Of het nu om de oorlog in Bosnië ging, de vluchtelin genstroom uit Haïti of de financiële crisis in Mexico, de spuitgasten van be Potomac rukten uit om het vuur ie doven. donder succes is dit crisismanagement Met geweest, maar het heeft wel de waag opgeroepen wat nu eigenlijk het concept achter een en ander was. Was er onder Clinton - een president die zich 0()k volgens intimi niet thuis voelt in de M'ernationale arena - wel sprake van 8en buitenlands beleid, een strategische rsie op de ontwikkelingen in de wereld Me rol van de VS daarin? ™gende week hoopt de president, tij tas een reeks zorgvuldig geregisseerde c ''redens thuis en in Europa, de scepti- f Van repliek te dienen. De week zal in 1 teken staan van Amerika's histori- e m actuele engagement met vrede o1 stabiliteit op het Europese continent. V de grond waar twee wereldoorlogen jrden uitgevochten, zal Clinton pose- te als een leider met een plan: de ar- ohitect waar de wereld 'na de val van de v waai ue werei uur' zo'n behoefte boilUmlan in b-i 3 aan had. bouwplan in kwestie voorziet in Het lijdt geen twijfel dat Clintons optreden, volgende week, niet in de laatste plaats bedoeld is voor de Ame rikaanse thuismarkt. foto anp oostwaartse uitbreiding van de Navo, het succesvolle transatlantische bond genootschap. Het initiatief is ook in de VS omstreden, maar dat weerhoudt Clinton er niet van het te presenteren als een doorslaggevend bewijs van zijn internationale oriëntatie en visie. Voor hij goed en wel de oceaan is over gestoken, zal hij maandag de toon heb ben gezet van wat volgens insiders een robuuste show van mondiaal staats manschap wordt. Maanden is eraan ge dokterd. Niet alleen door zijn team van adviseurs op het gebied van de buiten landse politiek, maar ook door het le gertje public reïations-medewerkers dat zo'n prominente rol speelt in Clin tons Witte Huis. Maandag is het in de VS Memorial Day, de dag dat de Amerikanen hun gevalle nen herdenken en eren. De president zal bij gelegenheid een speech houden die een opmaat moet vormen voor zijn trip. Dinsdag is hij in Parijs voor de plechti ge ondertekening van een akkoord tus sen de Navo en Rusland, bedoeld om Moskou's politieke elite te verzoenen met het idee dat oude vazalstaten straks lid zijn van een organisatie die prak tisch een halve eeuw lang de aartsvij and was. De dag erop zal Clinton in Den Haag deelnemen aan de viering van de vijftig ste verjaardag van het Marshall Plan, het grootschalige Amerikaanse steun programma dat West-Europa hielp her stellen van zijn oorlogswonden. Donderdag gaat het, met Londen als tussenstop (de president zal er een on deronsje hebben met de nieuwe Britse premier Tony Blair), weer op huis aan. Op de militaire academie van West Point is Clintons finishing touch ge dacht: een rede waarin hij het Ameri kaanse publiek hoopt te overtuigen van de noodzaak van de nieuwe verplichtin gen in Europa. De voorziene uitbreiding van de Navo vergt de steun van een tweederde meerderheid in de Senaat en regeringswoordvoerders geven toe dat die alles behalve gegarandeerd is. Clinton, gereputeerd bruggenbouwer, zal niet nalaten een brug te slaan tussen het Marshall Plan en de uitbreiding van de Navo met voormalige Warschau- pact-landen. Het beeld is dat het ene initiatief West-Europa redde van de on dergang, of op z'n minst van het com munisme, terwijl het andere zal helpen de grens uit te wissen die Europa tij dens de Koude Oorlog verdeelde. „Een verreikend, breed, historisch, strate gisch doel," aldus nationaal veilig heidsadviseur Sandy Berger eerder deze week op een pers-briefing. Heftig ontkenden hij en onderminister van Buitenlandse Zaken Strobe Talbot dat Clintons initiatief is ingegeven door binnenlands-politieke overwegingen. Het is een populair thema in de Ameri kaanse pers: in plaats van een visie op de veiligheid van Europa zouden de stemmen van Oost-Europeanen in het Middenwesten de doorslag hebben ge geven. 'A-historisch' noemden Berger en Talbot die voorstelling van zaken tij dens de briefing, om niet te zeggen: on zin. De komende stemming in de Senaat over uitbreiding van de Navo is niet het belangrijkst. Het maandag te onderte kenen akkoord met Moskou maakt het immers moeilijk vol te houden dat sta biliteit in Centraal-Europa wordt ge kocht tegen de prijs van een verslechte ring van de Amerikaans-Russische be trekkingen. Als elke Amerikaanse president is Clin ton uit op wapenfeiten die hem een eer volle plaats in de geschiedenisboeken zullen geven. Gaat het om de binnen landse politiek, dan zal aan Clinton ge dacht kunnen worden als de president die de federale begroting sluitend maakte en een ingrijpende hervorming van de Amerikaanse verzorgingsstaat op gang bracht. Daargelaten hoe suc cesvol je een politicus moet noemen die goede sier maakt met de agenda van zijn tegenstrevers, op buitenlands-poli tiek terrein ontbrak het tot dusver aan iets soortgelijks. Nafta, het vrijhandelsakkoord met Ca nada en Mexico, is in hoge mate het product van de regering Bush, en de in terventie in Bosnië had zozeer de trek ken van wanhoop en improvisatie dat ze moeilijk door kan gaan voor een proeve van visionair leiderschap. De oostwaartse uitbreiding van de Na vo is eindelijk iets wat de regering Clin ton als haar hoogst eigen idee kan clai men en dat in heilzame tegenspraak is met de populaire voorstelling dat ze op buitenlands-politiek terrein maar wat aan moddert. Moskou - Zes jaar na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie hebben de presidenten van Rusland en Wit-Rusland, Boris Jeltsin en Aleksandr Loekasjenko, een handvest getekend waarin een nieu we unie tussen hun landen is vastgelegd. Een voorstel van Loe kasjenko om de twee landen in elkaar te laten opgaan en direct daarna verkiezingen voor een parlement en president te houden is door Rusland van de hand gewezen, maakte de Wit-Russische president bekend. Brussel - Vanwege de snel toenemende hongersnood in Noord- Korea verstrekt de Europese Commissie het geteisterde land voor 101,3 miljoen gulden (46,3 miljoen ecu) aan directe voedselhulp. Aan de hulp zijn geen politieke voorwaarden verbonden. De ope ratie maakt van Europa de grootste donateur van Noord-Korea. Nederland besloot gisteren uit de begroting van Ontwikkelings samenwerking 600.000 gulden beschikbaar te stellen voor voed selhulp aan Noord-Korea. Volgens de Europese Commissie be dreigt de hongersnood inmiddels dertien tot veertien miljoen Noord-Koreanen. Brussel - In navolging van Groot-Brittannië gaat ook België via dagbladadvertenties nieuwe 'inspecteurs voor de staatsveilig heid' werven. In totaal zoekt de Belgische staat dertig spionnen. Alle sollicitanten rhoeten een uitgebreid examen ondergaan. Daarbij let de staatsveiligheid vooral op schriftelijke en monde linge taalvaardigheid en volwassenheid van de kandidaten. Zo wel mannen als vrouwen met een diploma hoger onderwijs kun nen reageren op de advertenties, die over enkele weken verschij nen. Eerder deze week zocht de Britse inlichtingendienst MI5 via kleine krante- advertenties nieuwe medewerkers. Teheran - De Iraanse kiezers zijn gisteren in groten getale opge komen om een opvolger van president Rafsandjani te kiezen. Vol gens de autoriteiten was er een 'enorme toeloop', zozeer zelfs dat de stembusgang met vier uur werd verlengd. Telling van de stemmen begon gisteravond, maar de eerste resul taten worden niet voor maandag verwacht. Volgens de autoritei ten is de grote opkomst vooral te danken aan de belangstelling onder jongeren. Maar volgens de Iraanse oppositie in balling schap is de opkomst juist gering en waren de stemlokalen in Te heran vrijwel leeg. Iran telt naar schatting 32 miljoen stemge rechtigden. Ankara - Twee Turkse afgevaardigden van de Partij van het Juis te Pad van vice-premier Qiller (Hikmet Aydin en Samil Ayrim) zijn gisteren afgetreden. Daardoor bedraagt de meerder heid van de regeringscoalitie van de fundamentalistische Welvaartpartij en de Partij van het Juiste Pad nog maar twee zetels. De afgevaar digden zeiden geen deel te kunnen uitmaken van een regering die het fundamentalisme propageert. Door de ontslagen heeft de coa litie nog 278 afgevaardigden achter zich, een meerderheid van slechts twee in het 550 leden tellende parlement. Madrid - Er worden zeker 280.000 mensen vermist in het voorma lige Zaïre. De Europese Commissaris belast met humanitaire hulp, Emma Bonino dringt er bij de nieuwe machthebbers in Kinshasa op aan hulporganisaties toegang te verschaffen tot ge bieden in het oosten van het land. Talrijke eerder uit Rwanda gevluchte Hutu's zijn daar verdwenen sinds de rebellenalliantie van voornamelijk Oost-Afrikaanse Tut si's het voormalige Zaïre veroverden. De alliantie heeft inmiddels een voorlopige regering gevormd van het land dat weer Congo heet. Münehen - Voor betrokkenheid bij een massamoord in het voor malige Joegoslavië heeft een Duitse rechtbank gisteren een Bosnische Serviër tot vijf jaar celstraf veroordeeld. Het was de eerste rechtszaak rond oorlogsmisdaden op Duitse bo dem sinds de Neurenberger nazi-processen na de Tweede Wereld oorlog. Het proces vond in de Bondsrepubliek plaats wegens drukte bij het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag, de instantie van de Vere nigde Naties voor de berechting van misdaden tijdens de oorlog in ex-Joegoslavië. De rechter in Münehen achtte de Serviër No- vislav Djajic medeplichtig aan veertien moorden en een moord poging. De rechtbank zag af van een veroordeling wegens volke renmoord. Sao Paulo - Woede, verslagenheid en vooral onbegrip regeren in het Noord-Braziliaanse dorpje Santo Antonio dos Barreiros waar een overspannen ex-scherpschutter uit het elitekorps van het le ger eergisteren bij zijn woonwijk een bloedbad aanrichtte. De scherpschutter doodde vijftien mensen voordat hij zelf aan zijn einde kwam door politiekogels. Bijna een etmaal lang waande de doorgedraaide ex-militair zich in een schiettent op de kermis. Als Rambo met een automatisch pistool, 38 mm. revolver met ge luidsdemper en bulkend van munitie reed hij in een buitgemaak te taxi door de wijk. Met uiterste precisie joeg hij de meeste slachtoffers van afstand een kogel door het hoofd. De politie kon hem pas in het nauw drijven toen de benzine op was. Onder de slachtoffers bevonden zich ook zijn vrouw, zijn dochtertje en zijn ex-vrouw en haar ouders. De man wilde bewijzen dat hij geen ho mo was, zo had hij in een schrift geschreven.

de Stem | 1997 | | pagina 7