fan Aartsen onderuit met inediaverbod Ritter ipioenen Ministers botsen Kabila komt aan in Kinshasa over wachtgelden Massaal afmaken jonge biggetjes is begonnen DE STEM Gevraagd: IOO auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Vakantie te duur voor smalle beurs Beste service, laagste prijs! MEUWS kort ipetitie r Dordrecht klasse Keus duel ïotie or van de Velde ainer STEEN (Pers mag doden biggen verslaan Nieuwe plaag door rups van wintervlinder EU: 'Veel stranden I zijn niet veilig' Man ontkomt aan politie Deze week alleen bij Albert Heijn. cm Ik ga maar veertien dagen naar Rundumhausen IrfJJEM.I.M 37 cm beeldbuis. 70 Voorkeurzenders. Sleeptimer. On screen display. Afstandsbediening. »G 20 MEI 1997 B8 let KNVB-zondagvoetbal f tie naar de tweede klasse leslissingswedstrijd tegen bcompetitie in de andere issing brengen, inimaal twee doelpunten houden. RCS was reeds gelopen week tegen Moer e plicht. Het was de indi oorslag gaf. Voor rust was 11-0 bepaalde. Na de her gut Kirzilarslan, die met -'1 in veilige haven brach- een strafschop de marge lug doen in de slotminuut jende voor de tegentreffer^ Boys wordt hoogstwaar- op het veld van MOC of (4-3), ECS 2-0 (3-7). fterd naar de vijfde klasse B-overwinning van Allian- Ide daardoor als laatste in speelde gelijk tegen Alli- |s. Alleen een overwinning II of meer had de Zeeuws- nen houden. waarde 2-1. t reisde gisteren tevergeefs ke OSS het laatste duel in ijfde klasse A van het KN- idende trio - scheidsrech- 'am niet opdagen. Hoe het arschijnlijk zal Corn Boys naar Dordrecht. -zege verzekerde Zeeland fctitie van de zesde klasse A (pauze stond het reeds 1-3 and Sport. Doordat laatst- uel tegen Biervliet had ge- Ilaats in deze nacompetitie. iel Remco Wisse (2x), Rico nd Roos. De treffers voor bbie Boogaard en Kees van I tegen Vosmeer) verzeker- |ipetitie in de zesde klasse B had in de beginfase toch Iremberghe voor de thuis- Iï Artjan Lekaj even later 1- in handen en had RIA het mieuw voor de thuisploeg, t handen geven. Naarmate reer de druk op en toen het Jong moest de thuisploeg te houden. Dat gelijkspel delijke 4-1-zege op ZPR'84 otie via de nacompetitie in irdagvoetbal. t vermoeden bleef het toch am Nieuwland wel op 1-0 ie pauze zorgde Ronald de leef in de zestigste minuut Ibij de thuisclub terug en 'iante zege door goals van In Nederland werden giste- lioenschappen van Brabant lunioren verreden. Mario de jst veld zevende en dat bete- |g de eerste districtstitel. ..raag of Slabbekoom op tijd gelapt is voor de internationale liorendriedaagse van Groot- el die vrijdag van start gaat. jry Koen uit Hulst reed een be ien wedstrijd en bolde met de [te groep mee. Toen de uitslag Jd opgemaakt was hij de eerste luw. Evert Doedee uit Graauw rd de tweede junior in het ster- Ideelnemersveld. Wilfred Raas leleidde de renners in dit kam- enschap. onze sportmedewerker Jansteen - Cor van de Breskens wordt trainer bij de tbalclub STEEN. En daarmee t een eind te komen aan he nersleed waaraan de vierde- ;ser uit St.-Jansteen dit sei- n leed. ils bekend werd coach Edy de tte voortijdig ontslagen, wei (evolgd door voorzitter Ja" unis, die zijn tijdelijke taa irdeed aan Freddy de Rooy, di ineens nog voor het einde van competitie afhaakte. Ex-spe Jo van Remortel maakte daar- het seizoen als trainer af. 1 Cor van de Velde als wij Z11 bitieus, dus hebben we een ■de zet gedaan," aldus Adrie tté, bestuurder van STEEN. s^ODELBO^- DE STEM 4 KATERNEN tojinnenkrant A2 iinnenland A3 A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C3 D1 I ^-programma's D2 E1 t/m E4 Sportieve wraak voor Van den Akker 'Meer actie tegen drank in het verkeer' Wereldomroep bepaalt 'buitenbeeld' van Nederland 8 710311 000218" I I I I I WOENSDAG 21 MEI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Nederlanders blijven maar groeien PAGINA Parkeren in Terneuzen goedkoper PAGINA PAGINA PAGINA MIN./MAX. 8/16 Veel regen Van mooi, zonnig en warm zomerweer is totaal geen spra ke meer. De bewolking overheerst en er is nog veel regen onderweg. Mogelijk buien met onweer en rukwinden. De wind is zwak tot matig. onze verslaggever Haag - Minister Van Aartsen van Landbouw mag de pers Iniet weren bij het massaal doodspuiten van jonge biggetjes, I armee gisteren een begin is gemaakt. Je media moeten in alle vrijheid ig kunnen doen van de I jrootscheepse operatie om een I -alf miljoen biggen van 3 tot 17 Ken oud met injecties te doden, t heeft de president van de igse rechtbank gisteren be- Ipiald in een kort geding, dat was lagespannen door de journalis- Iknvakbond NVJ en het Genoot- p van Hoofdredacteuren. I Bijna direct na het horen van bei- I ie partijen gelastte rechtbank- I president mr. Van Delden de mi lkier, alle beperkende regels I toorde verslaggeving met onmid- I «tllijke ingang in te trekken. Het I besluit van de minister kon 'de lm ome verslaggeefster 1 - Op diverse plaatsen Ihet zuiden van het land ver- oorzaken massa's hongerige rup- o van de wintervlinder flinke I waatschade aan het groen. „Een I nenwerupsenplaag," zegt F. Das de Plantenziektenkundige ist in Roosendaal. „Maar de- I snips veroorzaakt niet zo veel overlast als de eikenprocessie- mps. De bomen herstellen gro- I leadeels als de rupsen eind mei I degrond inkruipen om te verpop- I pen. En mensen hebben er geen I lost van." I "e rups veroorzaakt wel schrik j mensen die menen de beruch te processierupsen in hun tuin te ontwaren, hoewel de soorten er 'verschillend uitzien. De winter- 'vlinder-rupsen zijn maximaal 2,5 'm lang en bruin-groen. De pro- «ssierupsen zijn nu nog klein, meteen zwarte kop en een bruin 1 met oranje-achtige banen. Smds half april krijgt de Plan- I :®iektenkundige Dienst mei van rupsenvraat, onder I meer uit Dinteloord en Vught. Brussel - Zo'n 15 procent van de ^waterstranden in Nederland 'oldoet volgens Brussel niet aan Europese normen voor veilig heid en reinheid. Van de Noord zeestranden krijgen er vier geen «uwe vlag als teken van veilig- N, waaronder het Badstrand 5'1 Cadzand. De Kust VW 'eeuws-Vlaanderen betwijfelt de Juistheid hiervan. 5® BINNENLAND - A3 De Nationale Carisma Actie !®OOK ZEELAND -C1 De nieuwe seizoenkrant Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 2: 17.55, Ned. 3: 22.11 en 22.30 uur. "moto Imp.: MMC Auto Nederland B.V., tel. (0252) 26 61 IJ. toets der kritiek niet doorstaan'. De rechter verwijt Van Aartsen dat hij niet is ingegaan op het aanbod van de NVJ om tot af spraken te komen over welke beelden de media wel en niet zou den doorgeven. Van Aartsen verklaarde dat hij de uitspraak volledig zal uitvoeren en niet in beroep zal gaan. Het ministerie legt de pers nu niets meer in de weg, maar het zal ook niet actief meewerken aan be richtgeving over het doden van biggen. De minister wilde de me dia weghouden uit piëteit met de veehouders en de mensen die de biggetjes moeten doden. Het Openbaar Ministerie veroor zaakte gisteren een nieuwe rel rond de varkenspest. Het OM heeft namelijk de Landelijke In spectiedienst van de Dierenbe scherming (LID) de bevoegdheid ontnomen proces-verbaal op te maken als deze dierenleed con stateert in het varkenspestgebied. Directeur W. Koedijk van de LID verklaarde dat zijn dienst alleen nog maar mag toekijken, eventue le misstanden constateren en die melden aan justitie. De dienst, die gelieerd is aan de Dierenbescher ming, heeft officieel opsporings bevoegdheid. Volgens Koedijk is het hem ook verboden, dierenleed en andere misstanden aan de grote klok te hangen. „We mogen er niet over praten met derden. Zelfs niet met onze eigen Dierenbescherming." Koedijk stelt dat misstanden in het varkenspestgebied wel dege lijk voorkomen. Het D66-Kamerlid Van den Bos wil vandaag over deze kwestie mondelinge vragen stellen aan de ministers Van Aartsen en Sorg- drager (Justitie). VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Biggen in de grijper bij een varkenshouderij in Heesch. Gisteren ging de campagne van start om een half miljoen piepjonge biggetjes te doden teneinde de varkenspest de baas te worden. De biggen wor den doodgespoten en vervolgens als giftig afval afgevoerd naar de afvalverbranding. foto anp Van onze redactie binnenland Breda - Op de vakantiemarkt tekent het verschil tussen arm en rijk in Nederland zich steeds scherper af. In 1985 ging nog 58 procent van de mensen met lage inkomens op vakantie. Elf jaar later, in 1996, was dat gedaald tot 40 procent. Bij de hoge-inkomensgroep steeg de deelname in dezelfde periode van 71 tot 86 procent. Dit blijkt uit het Trendrapport Toerisme 1996-1997 van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme in Breda. Mensen met een smalle beurs blijken eerst de buiten landse vakantie te laten schieten, vervolgens beknibbelen ze op de vakantie in eigen land. Volgens het rapport zijn vorig jaar 29,83 miljoen vakanties ge vierd, ruim 11 miljoen korte en ruim 18 miljoen lange. Populaire korte-vakantielanden waren Groot-Brittannië en Duitsland. In eigen land bleken de toppers de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Drenthe. Van de buitenlandse (lange) va kanties profiteerden vooral Duitsland 23 procent) en Spanje 8 .procent). Beide lan den beleefden in 1995 nog een te rugval. Dat lot was in 1996 Grie kenland en Oostenrijk beschoren met respectievelijk een teruggang met 25 en met 15 procent. Frankrijk bleef voor Nederlan ders het populairste vakantie land met ruim 31 miljoen vakan tiedagen, toch nog een daling met 2 procent ten opzichte van 1995. Spanje blijft op de tweede plaats staan. Van onze redactie buitenland Kinshasa - Na een opmars die acht maanden geleden en 1400 kilometer oostelijker begon, is Laurent-Désiré Kabila gisteravond als pre sident in 'zijn' hoofdstad Kinshasa aangeko men. Kabila, de sterke man in de nieuw uitge roepen Democratische Republiek Congo, landde op de internationale luchthaven Ndji- li. Het kersverse staatshoofd werd opgewacht door kopstukken van zijn Alliantie AFDL. Mogelijk presenteert Kabila al vandaag zijn regering aan de 47 miljoen Zaïrezen. De meeste landen hebben het nieuwe bewind in Kinshasa inmiddels erkend of aangegeven dat ze dat binnenkort doen. Onder meer de VS, Zuid- Afrika, China, de buurlanden Rwanda, Burundi en Uganda en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid hebben Kabila hun zegen gegeven. Frankrijk, dat nauw verbonden was met het regime van de ge vluchte dictator Mobutu, stelt zich afstandelijk op. De Europese ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren tijdens hun overleg in Den Haag besloten een speciale missie te sturen naar Kinsha sa. Voorzitter Van Mierlo onderstreepte dat de Eu ropese Unie het nieuwe regime van Kabila alleen steunt als het zijn belofte voor vrije en democrati sche verkiezingen gestand doet en een democrati sche rechtsstaat vestigt. Ook eist de EU respect voor de mensenrechten en een acute oplossing voor het vluchtelingenvraagstuk in Oost-Zaïre. Hoge ambtenaren van de vijftien EU-lidstaten ko men morgen in Brussel bijeen om de missie naar Kinshasa voor te bereiden. Aan de missie zal in ie der geval minister Van Mierlo deelnemen. Artsen zonder Grenzen waarschuwde gisteren dat Kabila en zijn Alliantie AFDL aansturen op uit roeiing van alle overgebleven Hutu-vluchtelingen in Zaïre. In een rapport stelt AzG dat het AFDL Hutu-vluchtelingen vermoordt of uithongert en dat de alliantie hulp door humanitaire organisaties systematisch blokkeert. AzG zegt van een militaire commandant van het AFDL vernomen te hebben dat 'iedereen die nu nog in het woud verblijft, een vijand is'. Volgens de hulporganisatie bevinden zich nu nog naar schat ting 340.000 Rwandese vluchtelingen in Zaïre. Van ongeveer 190.000 van hen zou onduidelijk zijn waar ze zijn en of ze nog leven. In Kinshasa was het gisteren relatief rustig. De machtsovername is naar omstandigheden vreed zaam verlopen. Niettemin zijn er sinds vrijdag ze ker 220 doden gevallen, vooral door wraakacties tegen en executies van vermeende Mobutu-aan- hangers. Ex-president Mobutu, die vorige week Kinshasa ontvluchtte, bevond zich gisteren nog steeds in het West-Afrikaanse Togo. De aan pro staatkanker lijdende Mobutu zou te zwak zijn om verder te reizen. OP BUITENLAND-A5: 'Kabila doet mensenrechten in uitverkoop' Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) is 'ver- JJ.JJ Steekpartij baasd' dat zijn collega Ritzen (Onderwijs) de samenwerking r met het Uszo wil opzeggen. Volgens Ritzen kan deze medede ling echter geen verrassing zijn geweest. Ritzen kondigde zaterdag in het televisieprogramma Nova aan dat hij wil breken met het Uszo. Die instantie verzorgt onder meer de wachtgelduitkeringen aan werkloze leraren. Daarbij gaat zo veel mis dat Ritzen een andere uitvoeringsinstantie wil inschakelen. Het Uszo valt onder de verant woordelijkheid van Binnenland se Zaken. De samenwerking van Onderwijs met het Uszo is wet telijk vastgelegd tot 2001. Vol gens het ministerie van Binnen landse Zaken kan Ritzen daar niet onderuit. „Afspraak is af spraak," aldus een woordvoer der. Ritzen meent echter dat dat wel kan vanwege 'wanprestatie' van het Uszo. Gisteren krabbelde Ritzen (Pv dA), na de verbazing van Dijk stal (WD) en verontwaardigde reacties van het Uszo en de bon den, een beetje terug. Misschien is het toch nog mogelijk dat het Uszo zijn werkwijze zo verbetert dat het contract niet opgezegd wordt, aldus een woordvoerder. Vorige week kwam Ritzen met een rapport waaruit opnieuw bleek dat het bij de uitkering van wachtgelden een puinhoop is. „Hij is al langere tijd ontevre den," aldus de woordvoerder. „In december heeft de minister al een laatste waarschuwing ge geven. Dit kan dus geen verras sing zijn voor Binnenlandse Za ken." Volgens Dijkstal liggen de zaken anders. „Uit het rapport blijkt dat er problemen zijn, maar ook oplossingen," aldus Binnenland se Zaken. „Deze aankondiging was dus verrassend." Van onze verslaggeefster Ossendrecht - De politie heeft gis teren in Ossendrecht massaal jacht gemaakt op een man die eer der op de dag zonder enige aanlei ding een 51-jarige inwoonster van Putte neerstak. Hoewel er met 85 mensen en zes speurhonden is ge zocht, werd de dader niet gevon den. De vrouw fietste op de Putseweg toen plotseling een onbekende man achter een boom vandaan kwam en haar in de zij stak. Ze moest worden opgenomen in het ziekenhuis. De dader vluchtte di rect nadat hij had toegeslagen het bos in. De politie kon over zo veel speurders beschikken door de hulp van geleiders van politiehon den en van ME'ers in opleiding, die toevallig in de buurt oefenden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Deze week krijgt u een fraaie, stevige en goed absorberende theedoek cadeau bij AH Wasmiddelen! Leuk detailhij past met z'n groene en blauwe dessin, precies bij ons Arzberg-porselein. Cfl Ultra of Color, O OQ navulzak 1.7 kilo Xtëff zf.JJ Nu met een mooie theedoek, van 100% katoen, gratis." Aanbieding geldt t/m zaterdag 24 mei as 'Zolang de voorraad strekt De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor f 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I l £1 Si s s n D a a a a a a a a i k

de Stem | 1997 | | pagina 1