Turks leger nog dieper Irak binnen ERS00RT. :4P Twee films delen Gouden Palm Cannes Rusland komt met ambitieuze plannen De onzekere vlucht van Mobutu junior Sinn Fein accepteert aanbod premier Blair bestem BUITENLAND A4 DE STEM COMMENTAAR Internationale kritiek heftig Mogelijk oplossing voor probleem radioactief afval Vreugde en argwaan NIEUWS KORT Londen 'beschermde' Milosevic Weer Palestijnse makelaar vermoord Honderden doden door wervelstorm Treinverkeer in Frankrijk hervat Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720. I I DINSDAG 20 MEI 1997 Mnes (afp/rtr/Belga) - De aationale jury van het estival van Cannes heeft i Gouden Palm dit jaar toe- »Bd aan twee films: Unagi (je Japanse regisseur Sho- i(j imamura en Ta'me e Gui- J (De smaak van kersen) tl je Iraniër Abbas Kiaro- de Nederlands- co-produktie van Mike Diem, werd onderscheiden Z ie Prix du Grand Bail d'Or, van de kleinere prijzen die de te vergeven heeft. 'Karakter' fibaseerd op twee romans van jordewijk. Het verhaal gaat over ju meedogenloze deurwaarder die zijn ambitieuze zoon dwars zit. Unagi (de paling) van de 71-ja- righe Imamura gaat over een man, gespeeld door de in Japan zeer populaire acteur Koji Ya- kusho, die acht jaar voor moord heeft vastgezeten en voorwaarde lijk is vrijgelaten. In de gevange nis heeft hij een paling getemd, zijn enige metgezel in zijn een zaamheid. In Ta'me e Guilass volgt Kiarostami een man in een auto in de omgeving van Teheran. De man stopt bij mensen op straat en stelt hun voor de volgende och tend enkele scheppen zand op zijn lichaam te gooien, nadat hij zelfmoord heeft gepleegd. Een soldaat, een werkloze, een arbei der, zij weigeren allen aan het verzoek te voldoen. Alleen een oude dierenopzetter wil hem ter- wille zijn, maar ook hij probeert in de man de levenslust op te wekken. De 57-jarige cineast is meer dan eens met de censuur in het funda mentalistische Iran in conflict gekomen. Hij kreeg aanvankelijk van de regering in Iran geen toe stemming om het land te verla ten. Hij werd op het laatste mo ment alsnog tot de competitie voor de Gouden Palm toegelaten. Voor het eerst sinds 1993 is de Gouden Palm aan twee films toe gekend. Toen moesten de Nieuws-Zeelandse Jane Campion (The piano) en de Chinees Chen Kaige (Bawang Bieji - Farewell my concubine) de onderscheiding delen. De prijs voor de beste actrice ging verrassend naar Kathy Bur ke voor haar rol in de film Nil by mouth van de Britse regisseur Gary Oldman. Zij speelt een door het leven geteisterde vrouw die desondanks haar waardigheid behoudt. De onderscheiding voor de beste acteur was voor de Ame rikaan Sean Penn voor zijn rol van een wanhopig verliefde man in She's so lovely van Nick Cas savetes. De prijs voor het beste scenario ging naar de film Ice Storm van de Taiwanese cineast Ang Lee. De Belgische film Leo- nie (regisseur Lieven Debrauwer) werd samen met de Franse film Les vacances onderscheiden als de beste korte film. De grote prijs van het festival ging naar de Armeens-Canadese regisseur At om Egoyan voor zijn film The sweet here after. Hierin be schrijft hij het verdriet en de woede in het dorp Sam Dent, na dat kinderen uit het dorp het le ven hebben verloren bij een onge luk met de schoolbus. De speciale prijs van de jury ging naar Wes tern van de Franse cineast Ma nuel Poirier. De jury, die onder leiding stond van de Franse actrice Isabelle Adjani, kende in verband met het vijftigjarig bestaan van het festi val een speciale prijs toe. Deze kwam terecht bij de Egyptische regisseur Youssef Chahine voor zijn totale oeuvre. In de beginda gen van het twee weken durende spektakel in de Zuid-Franse bad plaats was de Zweedse regiseur Ingmar Bergman ook voor zijn totale werk onderscheiden. Grote vreugde maakte zich meester van inwoners van Kinshasa, nadat de kliek van Mobutu de benen heeft genomen foto reuter Brazzaville - Daar stonden ze dan, de meest besproken fa milie van de wereld tijdens het afgelopen weekeinde: de Mobutu's. De oude dictator zelfwas er uiteraard niet bij, maar zoonlief Kongolo en tientallen andere familiele denen volgelingen stonden in het grootste hotel van de Kongolese hoofdstad Brazza ville te wachten op een privé- bus. Onder zware militaire begeleiding vertrok het gezel schap naar de luchthaven, ondertussen eindeloos bel lend met hun mobiele tele foons. is zaterdagmiddag als Kon- in en bij het hotel adem loos toekijken hoe Kongolo, van wege zijn wrede trekjes hier ook wel Sadam Hussein genoemd, met arrogante gebaartjes zijn meute de bus inleidt. Terwijl aan Je overkant van de rivier zwarte rookwolken boven Kinshaha dnjven, hebben zij, maar ook telloze andere aanhangers van Mobutu al uren eerder de wijk genomen naar Brazzaville. Langs de oever van de Kongo kongen honderden mensen sa men om de uittocht over water 'an de oude Zaïrese kliek te aan schouwen. Soldaten bewaken alle aanleg plaatsen en fouilleren eenieder die aankomt. Maar voor Kongolo en een twintigtal van zijn hevig verwaarloosd ogende lijfwach ten stond een speciaal ont vangstcomité van het Kongolose leger te wachten. Als om 12.00 uur de radio meldt dat Kabila officieel de overwin ning opeist, is de vrolijkheid en tevredenheid onder de Kongole zen voelbaar. Maar er wordt ner gens gejuicht. Daarvoor is de spanning nog te groot. De scho tenwisselingen aan de overzijde zijn hier hoorbaar en de militai ren zijn bloednerveus. Talloze jeeps met tot de tanden toe bewapende soldaten scheu ren door de stad. Al het verkeer over water richting Kinshaha is stil gelegd. „Ze schieten daar ho rizontaal," leggen de Kongolese militairen vol ontzag uit. Enkele westerse zakenlui, die toch pro beren in een boot te stappen, worden door diezelfde militairen letterlijk de oever opgeslagen. Journalisten, die te veel aandrin gen op toestemming voor een overtocht, krijgen een geweer loop tegen het hoofd gezet. De afgelopen twee dagen pa trouilleerden de 'liberateurs' van Kabila op en langs de rivier. De rebellen, maar nog meer de Kon golese militairen, vrezen dat de restanten van Mobutu's elite troepen, de Speciale Presidentië= le Eenheid, via Kongo over land naar het noorden willen vluch ten om via de rivieren weer in Zaïre terecht te komen in Mobu tu's 'thuisplaats' Gbadolite. De legeronderdelen van België, de VS, Engeland, Frankrijk en Portugal die bij de luchthaven van Brazzaville verblijven, zijn in verhoogde staat van paraat heid gebracht, maar zullen uit eindelijk nooit in actie komen. De Kongolese troepen evenmin. De vuurgevechten aan de over zijde van de rivier zijn 's nachts goed te volgen, maar in Brazza ville komt het alleen tegen het begin van de zondagochtend even tot enkele schermutselin gen langs de oevers. De meeste Zaïresen kiezen echter voor een vluchtroute stroomafwaarts van de twee hoofdsteden. Vlakbij ge vaarlijke stroomversnellingen roeien zij him prauwen naar de andere kant. Zaterdagnacht stapte op die manier een slechts in korte broek geklede generaal van Mobutu's leger over naar Kongo. Zondagmorgen blijkt tevens het vliegtuig van Mobutu nog steeds in Brazzaville aan de grond te staan. Vlak voor zonsopgang is echter wel een Boeing vertrok ken met onbekende bestemming. Waarschijnlijk betrof dit het vliegtuig met Kongolo en de zij nen die via Gabon naar Marokko proberen te ontsnappen. Maar de autoriteiten van Gabon en. later ook van Kongo, liggen dwars en de Mobutu-clan keerde onver- richterzake terug. In Brazzaville puilen de hotels en appartementen uit van ge vluchte Zaïrezen. Het zwembad van het chique Sofitel-hotel ligt vol met rijke 'vluchtelingen' waar tussendoor Amerikaanse militairen hun baantjes trekken. De twee groepen vermijden elk contact. Vrijwel iedereen in Zaï re is ervan overtuigd dat het de Amerikanen zijn die de tot voor kort redelijk machteloze Kabila aan de macht hebben geholpen. En dus liggen de Zaïrezen in fei te met bondgenoten van hun vij anden in bad. Wellicht valt dit echter nog steeds te prefereren boven de si tuatie waarin Kongolo Mobutu zich nog steeds bevindt. Zijn vliegtuig staat nog altijd aan de grond en het honderd personen tellende bonte gezelschap ver blijft nu al drie dagen op het vliegveld van Brazzaville, over geleverd aan het goeddunken van wie tot een paar dagen gele den nog de politieke vrienden van Mobutu-senior waren. |®ast (rtr) - Sinn Fein, de politieke ®ugel van het verboden Ierse republi- seinse leger IRA, heeft zaterdag een aan- ""d voor besprekingen met Britse rege- ®gsfunctionarissen aanvaard. Maar de organisatie sloot onderhandelingen over ttu wapenstilstand van de IRA uit. Jte leid. Jat hij er van Sinn Fein, Gerry Adams, zei '1 contact had opgenomen met de Britse 'egering om een afspraak te maken. De Brit- se premier, Tony Blair, zette vrijdag de deur J?®01 teler voor Sinn Fein door te zeggen dat organisatie kan meedoen aan de ge- Wtken over vrede in Noord-Ierland. Hij •®twel dat de IRA een ondubbelzinnig Mkt-het-vuren zou uitroepen. "te gaf Blair onder dezelfde voorwaarde toestemming voor een officiële ontmoeting tussen regeringsfunctionarissen en leden van Sinn Fein. Zaterdagochtend hadden Adams en andere leiders van Sinn Fein een ontmoeting met Ierse regeringsfunctionaris sen. Adams en zijn plaatsvervanger, Martin McGuinness, reisden gisteren naar Londen. Zij werden bij de verkiezingen van 1 mei in het Lagerhuis gekozen, maar omdat zij wei geren de eed van trouw aan de Britse konin gin af te leggen, kunnen zij hun zetel niet in nemen. Adams zei dat hij op grond van zijn verkiezing op 1 mei met de Britse regerings functionarissen wil praten. Adams sloot onderhandelingen over een be stand van de kant van de IRA uit. De ter reurorganisatie maakte in februari 1996 een einde aan een wapenstilstand die zij achttien maanden eerder had afgekondigd, en hervat te de strijd tegen het Britse bestuur over Noord-Ierland. „Ik heb altijd geweigerd me te begeven in speculaties over de IRA, omdat Sinn Fein niet de IRA is en wij noch de ver antwoordelijkheid noch het gezag of het ver mogen hebben over een staakt-het-vuren te onderhandelen," deelde Adams mee. De Ierse politie heeft vrijdag een vooraan staand lid van de INLA, een radicale afsplit sing van de IRA, gearresteerd. Hij is zater dag verhoord in verband met de moord op een politieman in Dublin in 1982. De man, die bij toeval werd aangehouden, zou in de jaren tachtig in Frankrijk hebben gewoond en hebben meegedaan aan een reeks overval len in Frankrijk, België, Italië en Spanje. Moskou (afp) - De Russische heeft*81 tor Tsjernomyrdin gisteren enkele plannen frouwd om een einde te ma- aan de economische ma- z)jn land. Bij de pre- liet de premier weten fflaatregelen op econo- sociaal en fiscaal ter- land weer groei moe- brengen en de kloof tussen r11 eji rijk moeten verkleinen. rejpring wil de achterstand in - Aarisbetalingen inlopen, de corruptie aanpakken, de subsidies in talloze sectoren verminderen en de belastingdruk voor bedrijven verlagen. Verder behelzen de maatregelen onder meer een ver betering van de algehele belas tinginning. Juist de slechte belas tingontvangst bezorgt Rusland grote problemen. Tsjernomyrdin zegde verbeterin gen toe voor de sociaal zwaksten in zijn land. Daartoe houdt de re gering de uitkeringen tegen het licht. Volgens de premier bestaan er mogelijkheden tot uitkeringen voor honderd miljoen van de 148 miljoen inwoners van Rusland. Om de kloof tussen arm en rijk te verkleinen, moeten de subsidies voor diegenen die zichzelf kunnen helpen, verdwijnen. De plannen kregen gistermorgen de instemming van president Bo ris Jeltsin. Bij die gelegenheid liet hij weten dat „het geen woorden of statistieken zijn, maar een ant woord op ieder probleem dat de burgers en het land in het alge meen aangaat". Verder bleek gisteren dat Rusland de staatsbelangen in zes oliemaat schappijen gaat verkopen. De maatschappijen zijn Vostsibn- eftgaz, Sibour, Vosotsjnaja, TNK, Komitek en Norsi-oil. De twee eerstgenoemde ondernemingen vielen tot voor kort onder de be drijven die van strategisch belang zouden zijn voor Rusland en dus niet konden worden geprivati seerd. De verkoop van de over heidsbelangen moet de energie sector in staat stellen zich verder te ontwikkelen en moet verder de staatskas spekken. Dohuk/Ankara (rtr) - Met steun van Cobra-helikopters en F-4 gevechtsvliegtuigen zijn eenheden van het Turkse leger in het weekeinde verder Noord-Irak binnengetrok ken. Hun klopjacht op Koerdische separatisten van de PKK, die vorige week begon, heeft Ankara veel interna tionale kritiek opgeleverd. In de Noord-Iraakse stad Irbil zouden Koerden een slachtpartij hebben aangericht onder aanhan gers en strijders van de PKK. De Turken bombardeerden dit weekeinde een post van de PKK, de Koerdische Arbeiderspartij, in de omgeving van Zap aan de grens met Iran. Volgens het staatspers- bureau Anatolia is het kamp ver nietigd en zouden PKK-strijders proberen naar Iran te ontvluch ten. Ankara heeft de Iraanse autoritei ten gevraagd te voorkomen dat hen dit lukt. Elders trokken Turk se pantsereenheden op van de Iraakse stad Dohuk naar het in het Noord-Iraakse gebergte gele gen Al Amediyah. Het is moeilijk te achterhalen hoe de operatie verloopt. Noord-Irak is zeer ontoegankelijk en alle com municatielijnen zijn verbroken. Bovendien krijgen journalisten van de Turkse legerautoriteiten geen toegang tot de regio. Volgens berichten in de Turkse pers zijn tussen 25.000 en 50.000 militairen bij de operatie betrok ken. Militaire bronnen beweren dat het aantal dode PKK-strijders in Noord-Irak de duizend nadert. Een kleine honderdvijftig rebellen zijn gevangen genomen. Veertien militairen sneuvelden tot nu toe in de operatie gesneuveld. Maar de pro-Koerdische MED-TV meldde de dood van meer dan dertig Turkse soldaten. Volgens MED-TV zijn drie ge vechtshelikopters neergehaald. Het Turkse leger liet weten er slechts een verloren te hebben door een technisch mankement. Vanuit veel westerse hoofdsteden en het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties is de afgelopen dagen kritiek uitgeoefend op de Turkse regering. Ankara is gevraagd snel een einde te maken aan de invasie. Bovendien is er bezorgdheid over het lot van de burgerbevolking in Noord-Irak. Syrië, dat steun zou geven aan de PKK, sprak van een invasie en een bezetting van Arabisch gebied. Damascus zegt zeer verontrust te zijn over de ontwikkelingen. De krant van de Iraakse regerings partij Baath riep gisteren op tot een georganiseerd internationaal forum dat het vertrek van de Turkse militairen bewerkstelligt. Volgens Ankara geschiedt de ope- Londen (afp) - Zwitserse na tuurkundigen hebben mogelijk een oplossing gevonden voor het wereldwijde probleem van het radioactief afval dat in kerncentrales ontstaat. Er is een veilige en efficiënte ma nier ontwikkeld om plutonium en andere gevaarlijke stoffen te 'ver branden' in een nieuw soort kern reactor. De methode is ontwikkeld in het centrum voor nucleair onderzoek CERN vlakbij het Zwitserse Genève, aldus de Britse krant The Observer in haar editie van zon dag. Als de methode op industrië le schaal kan worden toegepast, kan zij een oplossing bieden voor de honderdduizenden tonnen ra dioactief afval die sinds de inge bruikneming van kerncentrales al zijn ontstaan. Noberprijswinnaar Carlo Rubbia presenteert de details van zijn me thode volgende maand tijdens een vergadering bij het CERN. ratie op verzoek van een van de Koerdische leiders in Noord-Irak, Massoud Barzani. Zijn DPK, de Democratische Partij van Koer- distan, regeert in het noordwesten van Irak. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken wil dat de operatie doorgaat totdat de ge hele regio gezuiverd is van 'terro risten' en weer volledig onder con trole staat van de DPK. In het vorig jaar door de DPK ver overde Irbil vielen Barzani's man nen gisteren kantoren van de PKK aan. Ze beschoten de gebouwen met zware artillerie, waaronder 106 mm antitankgeschut en exe cuteerden gevangen genomen PKK-strijders. Bij de gevechten kwamen meer dan honderd men sen om, zo meldde een woordvoer der van de Iraakse oppositie. Hij sprak van een slachtpartij. In Zuidoost-Turkije proberen PKK-strijders de aanvoer voor het Turkse leger in Noord-Irak te bemoeilijken. Ze barricadeerden de belangrijkste weg naar de grens en staken twee olietanks in brand. De leider van de PKK, Abdullah Ocalan, dreigde, aldus MED-TV, westerse landen met represailles als zij geen druk uitoefenen op Turkije om een einde te maken aan de militaire operatie. De PKK heeft in het verleden herhaaldelijk aanslagen gepleegd op Turkse kantoren en instellingen in West- Europa. DE KEIZER is weg, leve de keizer! En voor enige vreugde bestaat er vol doende reden in wat nu weer Kongo heet. Mobutu en zijn kleptocra- tische kliek zijn verdreven. Zodoende is er kans dat het land na dertig jaar georganiseerde diefstal economisch weer enigszins op krachten kan komen. Voor bazuingeschal is het evenwel nog veel te vroeg. De nieuwe machthebber, Laurent-Désiré Kabila, noemt het land weliswaar een democratie, maar van democratische plannen zoals verkiezingen is nog niets vernomen. Of het ooit zover komt, is volstrekt onduidelijk. Want wat Kabila voorstaat, behalve de vernietiging van het corrupte Mobu- tu-bewind, weet niemand precies. Toch loopt Kabila al vanaf de Kongolese onafhankelijkheid mee in de politiek. Dat hij de indruk wekt een goedmoedige grootvader te zijn, dat hij van de blauwe knoop is, dat hij uit een welgesteld milieu uit Ka- tanga komt, dat hij in Parijs filosofie gestudeerd heeft, dat hij in de da gen rond de onafhankelijkheid lid was van de Pan-Afrikaanse bewe ging van Patrice Lumumba en dat hij na diens dood in het verzet ge gaan is, die feiten zijn algemeen bekend. Maar wat hij met Kongo voor ogen heeft, is voor de buitenwereld veel minder duidelijk. Dertig jaar lang heeft hij, betrekkelijk comfortabel, in de jungle en in Kongo's buurlanden gebivakkeerd. Hij en zijn toenma lig leger van tweeduizend soldaten ondernamen weinig. Een gijzeling van een Nederlandse biologe en drie studenten, die na betaling van een losgeld van een miljoen gulden vrij kwamen, en naar men zegt handel en smokkel van wapens en diamanten. Pas toen het machtsevenwicht in de regio zich door de burgeroorlog tussen Tutsi's en Hutu's zodanig gewijzigd had, dat hij met betrekkelijk geringe inzet en met steun van de Rwandese en Oegandese presiden ten kans had op succes, begon Kabila zijn offensief. Daarbij verzuimde hij contact te zoeken met de goed georganiseerde burgerrechtbewe ging in Zaïre, nam hij niet deel aan het democratiseringsproces en ver meed de de gekozen Nationale Raad, een samenwerkingsorgaan van oppositionele krachten. Kabila heeft zijn leven lang op de macht gewacht. Of hij bereid is die meteen in democratische verkiezingen weer ter discussie te stellen, lijkt daarom uiterst twijfelachtig. Daarenboven berust zijn overwinning voor een deel op de steun die hij vanuit Rwanda en Oeganda verkre gen heeft. Voor het andere deel is het einde van de Koude Oorlog ver antwoordelijk. Mobutu heeft als bondgenoot van het Westen tot voor kort altijd op steun van de Verenigde Staten, Frankrijk, België en het blanke Zuid-Afrika kunnen rekenen. Wat het voor het machtsevenwicht in de regio betekent dat de nieuwe president van Kongo afhankelijk is van zijn collegae in Rwanda en Oe ganda, kan niemand voorspellen. Wel dat er nog enige tijd en vermoe delijk behoorlijk wat onrust over heen zullen gaan, voordat in dat deel van Afrika rust, democratie en voorspoed zullen heersen. Londen - De voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, Malcolm Rifkind, heeft een internationaal onderzoek wegens oor logsmisdaden tegen de Servische president Slobodan Milosevic gedwarsboomd, aldus de Britse krant The Observer. Rifkind zou zijn vetorecht hebben gebruikt tegen het Amerikaanse voorstel om belastend materiaal tegen Milosevic van de Britse en de Ame rikaanse geheime diensten over te dragen aan het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. Ramallah - Een Palestijnse makelaar, die Arabische grond ver kocht aan Israëliërs, is in Ramallah vermoord aangetroffen. Op 8 mei werd ook al een Palestijnse makelaar vermoord in de buurt van Ramallah, op de Westelijke Jordaanoever. De Palestijnen be schouwen verkoop van Arabisch grondgebied aan Israëliërs als hoogverraad. Chittagong - Een wervelstorm in Bangladesh heeft gisteren aan zeker 350 mensen het leven gekost. Dit hebben de Bengaalse me dia gemeld. De meeste slachtoffers vielen nabij Cox's Bazar. Utrecht - De staking bij de Franse spoorwegen is zo goed als voorbij. Vandaag (20 mei) rijden de meeste treinen naar verwach ting weer normaal. In Italië daarentegen verwachten de spoorwe gen de komende dagen vertragingen. Daar zijn stakingen aange kondigd tot morgenavond. (ADVERTENTIE) I i: V' Mignon, de rnr-ési legendarische van alio Panier modellen, zit nu in een stevig etui. Da( geeft perfecte bescherming aan die 2 0 PaiTferfjes. Geen overbodige luxe, want ze zijn voorzien van een geurig en delicaat Havana dekblad. Mignon de Luxe 7,50.

de Stem | 1997 | | pagina 5