Spart Joop Maas prolongeert titel Sluiskil sneuvelt in hel van Breskens Van Ae onderi media Kozakken Boys gelijkwaardig aan Zeeuws-Vlamingen in matig duel Koen en De Ritter Zeeuws kampioenen 5- DE STEM ZEELAND Geslaagd veteranentoernooi tafeltennisvereniging Reynaert West-Zeeuws-Vlamingen gaan door in strijd om promotieplaats SPORTNIEUWS kort Cor van de Velde trainer STEEN pers mag doden l Nieuwe plaag door rups van wintervlinder EU: 'Veel stranden zijn niet veilig' 076-5303132 11111 DINSDAG 20 MEI 1997 Van onze tafeltennismedewerker Hulst - Voor de derde keer hield de Hulster tafeltennis vereniging Reynaert het jaar lijkse veteranentoernooi voor spelers van 35 jaar en ouder. In Hulst waren 24 spelers pre sent, waaronder vier man uit Kapelle, die zich niet door de boot van deelname lieten weerhouden. Door het toer nooi in drie klassen te verspe len, werden bovendien de sterkteverschillen goed geni velleerd, zodat het voor alle deelnemers niet alleen een ge zellig, maar ook een spannend toernooi werd. TAFELTENNIS In de als zevenkamp gespeelde EF-klasse bleven aan het slot drie kanshebbers over. Titelverdediger Joop Maas van SAR nam het in de onderlinge partijen als eerste op tegen de sterk spelende Jan Tange van STV. De eerste game van dit duel werd een zodanig langdurige aangelegenheid dat na de 23-21- winst van Maas besloten werd de partij volgens de tijdregel voort te zetten. Dit houdt in dat de ser veerder binnen dertien slagen het punt moet hebben gescoord. Zo niet, dan gaat het punt naar de te genstander. Hoewel hierin oner varen, bleek Jan Tange in eerste instantie de betere in deze disci pline. Door de passief spelende Maas keer op keer een slag voor te zijn pakte Tange de zege in de tweede game. In de beslissende game nam Joop Maas echter een 4-0-voorsprong, om deze in het vervolg van de game niet meer af te staan. Met een 21-17-zege op zak mocht Maas in de wachtka mer toezien hoe zijn concurrenten het er vanaf brachten. Tegen de voor RDT spelende Rem- co Dijkers speelde Jan Tange ver volgens opnieuw een prima partij. De in competitieverband hoger acterende Dijkers had zijn handen vol aan de Sassenaar, die tot ver in de derde game kansen op de zege bleef houden. Uiteindelijk zag Jan Tange na gen 21-18-verlies zijn kansen op de eindzege echter toch in rook opgaan. In de finalepartij tegen Remco Dijkers bleef Joop Maas vervolgens zonder veel moeite overeind. De ogenschijn lijk eenvoudige, maar veelal geva rieerde manier waarop Maas de ballen retourneerde leverde Dij kers dermate veel problemen op dat de zege van Maas met 21-6 en 21-15 geen moment serieus in ge vaar kwam. Door de winst pro longeerde Joop Maas zijn vorig seizoen veroverde titel Uiterst minimaal waren de krachtsverschillen in de G-klasse, waarin op papier iedereen voor de 'OldtimerW-titel' in aanmerking kwam. Na twee voorrondepoules en de halve finales bleken Joop de Bak ker van RDT en Rudie Asselman van SAR echter toch net iets beter dan de rest. In een van spanning bol staande finale gaven beide spelers elkaar weinig toe. Beiden wonnen een game, en pas laat in de derde game kon Joop de Bak ker afstand nemen van zijn tegen stander. Rudie Asselman kon de demarra ge van De Bakker niet meer af slaan, waardoor Joop de Bakker de G-klasse op zijn naam schreef. Net als de hoogste klasse werd ook de H-klasse in een zevenkamp af gewerkt. Na een overwinning op Gerda de Bakker van RDT waren de beste kansen hier al snel voor Jo van Wolffelaar. De speler van Reynaert bracht de spanning ech ter terug door op zijn beurt te ver liezen van clubgenoot Hans Spit- ters, die door De Bakker wel ver slagen was. Zowel Van Wolffelaar als De Bak ker moest dus afwachten wat Spitters in zijn laatste partij zou doen. Bij winst van Spitters, op eventueel onderling resultaat zelf al kansloos, zou de titel voor Ger da de Bakker zijn. Zonder zelf het belang van zijn partij te weten ging Hans Spitters echter ten onder tegen Michel Doolaege, waardoor Jo van Wolf felaar op onderling resultaat met Gerda de Bakker kampioen werd. Hoek sluit af met gelijkspel Door Ton Koomen Hoek - „Het is mooi ge weest. Het seizoen zit er op. Heeft lang genoeg geduurd," stelde Nico van Kerkhove, samen met Johan Ballegeer het trainersduo van Hoek vormend. Beide oefenmees- ters zaten zaterdagmiddag voor het laatst op de bank en zagen KNVB-hoofdklasser Hoek met 1-1 gelijk spelen in de slotwedstrijd thuis te gen Kozakken Boys. Een juist resultaat in een partij tje, waarin voor beide teams niets meer op het spel stond. HOOFDKLASSE A Johan Ballegeer had er vrede mee. De man kijkt al uit naar het vol gend seizoen waarin hij het Bel gische Maldegem onder zijn hoede krijgt. Voor Nico van de Kerkhove betekent het einde tramerschap. „Ik ga het rustiger aan doen. Voor mij hoeft dat fanatieke niet meer," stelde de Koewachtenaar, die zijn boterhammen verdient als docent lichamelijke opvoeding. Van de Kerkhove liep een 'berisping' op van de strafcommissie van de KN VB. Johan Ballegeer was in het du el tegen Quick Boys uit in het boekje van de scheidsrechter ver dwenen omdat hij de bal wat al te lang in zijn bezit hield en hem tijd- rekken werd verweten door de ar biter. De scheidsrechter waar schuwde Ballegeer, maar op het formulier na afloop stond wel de naam van onschuldige Van Kerk hove genoteerd. „Krijg ik eindelijk eens een straf, en dan nog een die ik niet verdiende. Zo'n berisping kan ik alleen maar om lachen," stelde de Koewachtenaar. Verplicht Voor Hoek was het duel tegen Ko zakken Boys een puur verplicht nummer. De Zeeuws-Vlamingen misten de geschorste Patrick Naudts en Jacky Standaert en voorts ontbraken de geblesseerden Frank van Damme en keeper André de Letter. Kozakken Boys trainer Danny Molendijk kon evenmin over zijn sterkste forma tie beschikken. Frenk van de Kley, Jacco Verbaan, Gerard den Haan en Jörgen van Hattem zaten in de lappenmand en Hank Viveen, Dennis van de Ley en Iwan den Haan waren geschorst. Voor de kwaliteit van de wedstrijd was het niet van belang. Te bele ven viel er niet veel voor het 450- koppige publiek, dat de tropische hitte trotseerde. Het meeste vuur werk kwam nog van de jonge Hoek-aanhang, die de voorraad vuurwerk beslist kwijt wilde aan het eind van het seizoen. De eerste speldeprikken waren duidelijk voor het in geel-blauw tenue gestoken Hoek. Al in de tweede minuut liet Angelo Nijs- kens een vuurpijl los die knap ge stopt werd door Kozakken Boys keeper Van de Werff. Diezelfde Van de Werff was tien minuten la ter wel kansloos. Geert de Poorter mocht een vrije trap nemen op de rand van het strafschopgebied. Zijn kanjer werd gelost door keep er Van de Werff en de terugsprin gende bal werd koeltjes door top schutter Jacky Lambert - dit sei zoen goed voor twaalf treffers - in het Kozakken Boys-doel gekegeld. Hopeloos In het tweede deel van de eerste helft herstelde Kozakken Boys het evenwicht. De ploeg uit Werken dam kwam op 1-1 via John Ver baan, na een schitterende combi natie met Freek Vorthoven. John Verbaan was zonder meer de beste man van het veld. Alleen jammer dat de Werkendammer zoveel kansen nodig heeft om een doel punt te kunnen maken. Tegen Hoek kreeg hij legio mogelijkhe den, maar hij faalde hopeloos in de afwerking. Bij een van zijn acties kon Leo Kayser op de doellijn red ding brengen. Na rust nam Benedikt van de Wal- le de plaats in van zijn broer Serge. Hij kwam tot enkele leuke acties, maar het sorteerde uiteindelijk geen effect. Paul Malherbe deed in de tweede minuut na de hervatting Hoek even sidderen toen hij de paal ranselde, maar daarna zakte het spelpeil naar een bedenkelijk niveau. Het werd een slaapver wekkende vertoning, begrijpelijk gezien de belangen die op het spel stonden, de slopende hitte en de 1- 1-cijfers bleven op het bord, on danks de mogelijkeden die Nijs- kens en Lambert nog kregen in de slotfase. Winst voor één van beide partijen zou echter onterecht ge weest zijn. Hoek kan even rusten. Op 7 juni presenteert Hoek zijn nieuwe se lectie. Die is rond. Er kan nog één man bij komen. Nico van de Kerk hove: „Dat betreft dan Mare Min- naert, die vorig seizoen bij de Bre dase eredivisieclub NAC speelde. Er is een kleine kans dat Minnaert nog in het betaalde voetbal in Bel gië aan de slag kan. Is dat niet het geval, dan komt Hoek weer in beeld. Het spreekt vanzelf dat Hoek Minnaert weer graag zou willen inlijven." Voor ex-Lokeren-spelers Angelo Nijskens en Parick Naudts volgt er nog een bezoek aan hun ex-club Lokeren, die strijd leverde om be houd van een plaats in de hoogste Scheidsrechter Breebaart heeft evenals de spelers duidelijk last van de hitte. Hij besluit halverwege de tweede helft van Hoek-Kozak- ken Boys tot een 'drinkpauze'fotowim kooyman klasse van het Belgische betaalde voetbal. Door de winst op Sint Truiden is Lokeren in veiligheid. Lokeren heeft voor de laatste thuiswedstrijd tegen Lommei vijf tig oud-contractspelers uitgeno digd, die tevens als morele steun dienen. Nu reeds heeft een 25-tal spelers positief gereageerd, waar bij dus Naudts en Nijskens. HOEK-KOZAKKEN BOYS 1-1 (1-1) - 12. Jacky Lambert 1-0, 31. John Verbaan 1-1. Toeschouwers: 450. Scheidsrechter: Breebaart. HOEK: Mario Harte, Kurt Pacqué, Leo Kayser,'Peter Nieskens, Erwin Dek, Serge van de Walle (46. Bene dikt van de Walle), Geert de Poor ter, Geertjan de Smet, Angelo Nijskens, Jacky Lambert. KOZAKKEN BOYS: Johan van de Werff, Etiërme Koman, Rini Ko- man, Ronald Visser, Marinus van der Pijl, Marcel Koman, Arjan Sloots (73. Bas de Groot), Freek Vorthoren, John Verbaan, Paul Malherbe, Johan Bruggeman (80. Arjan van Gammeren). Door Fred Rabout Breskens - 'Welcome in the Breskens- heH' gaf een levensgroot spandoek gis teren bij de entree van sportpark Bae- rsande in Breskens te kennen. Het moet indruk gemaakt hebben op het bezoekende Sluiskil, want het sneuvel de in deze Breskense hel. Met 4-1 werd Sluiskil terug naar het kanaal ge stuurd. VIERDE KLASSE A Trainer Bert Timmers had zich een ander afscheid voorgesteld. Hij zag het bij zijn jongens opnieuw mislukken. Sluiskil stond immers voor de vijfde keer in zes jaar in de nacompetitie. Ook dat was dus geen gege ven om verder te gaan. Dat mag Breskens wel, want zondag ontvangt het op eigen veld DOSKO. Daarna is Madese Boys te genstander. Dit met als inzet een plaats in de derde klasse van het KNVB-zondag- voetbal. De belangen waren gisteren groot op Bae- rsande. Dat was duidelijk. Sluiskil ging in de beste uitgangpositie van start. Het had immers aan een gelijkspel voldoende. „Dat was bepaald geen voordeel," aldus een dui delijk teleurgestelde Bert Timmers na af loop. „Ze dachten er te gemakkelijk over, ondanks dat ik ze de hele week gewaar schuwd had dat dit een verraderlijke uit gangspositie was. Ik miste vandaag inzet. Zeker vier jongens hebben, nee namen noem ik niet, ver onder hun kunnen ge speeld. Op die manier zal je nooit een prijs pakken." Breskens-Sluiskil werd pas een wedstrijd toen Mario Corthals met een schitterende vrije trap Breskens op voorsprong bracht. Op dat moment was men al zeventig minu ten onderweg. Robin Buitendijk, gisteren in een uitblinkersrol, werd een vijftal me ter buiten de rechthoek getorpedeerd. Haarzuiver knalde Corthals de bal over de Een aanvaller van Sluiskil wordt door drie verdedigers van Breskens op de huid gezeten. .fotowim kooyman muur in het 'kruis', daarmee de wedstrijd openbrekend. Dit na een slechte eerste helft met twee nerveuze ploegen en veel te veel vaak gemene overtredingen. Peter de Putter was daar het grootste slachtoffer van, al was er van een overtre ding op dat moment geen sprake. De Putter en Arjan de Mey knalden met de hoofden tegen elkaar. De Mey was vrij vlug weer op de been, De Putter krabbelde nog wel over eind, maar moest zich later door Terence Zahn laten vervangen. Breskens had in de eerste helft het beste van het matige spel, kon zich ook een paar kansjes scheppen, maar het bleef terecht 0-0, ook al verleng de arbiter Romeijn uit Dordrecht de eerste helft met ruim 12 minuten blessuretijd. „Ik had er ondanks dat het halverwege nog 0-0 stond alle vertrouwen in," aldus Bres- kens-trainer Piet Puype. „We hadden de zaak in de eerste helft volledig onder con trole. We speelden georganiseerd een ster ke partij. Ik heb het de jongens in de rust dan ook gezegd dat ze niet bang moesten zijn. De kansen zouden er ongetwijfeld ko men. Een pluim voor de jongens. Ze hebben het tactisch concept perfect uitgevoerd, hard gewerkt en verdiend gewonnen. Ik durf zelfs te stellen dat dit een van onze be tere wedstrijden dit seizoen was." Ook in de tweede helft bleef voor de neu trale toeschouwer tot twintig minuten voor tijd het kijkcijfer aan de lage kant. Toen opende Mario Corthals, die als laatste man (Tonny van Voren en Serge de Ruysscher zaten bij Breskens een schorsing uit. Aan Sluiskil-kant was dat Danny van de Velde) een keurige partij speelde, de wedstrijd met die schitterende vrije trap. Sluiskil moest nu komen. Breskens kreeg eindelijk wat ruimte en acht minuten later stond het dan ook al 2-0. Mark Boekhout, uitstekend bediend door Terence Zahn, joeg de bal koelbloedig voorbij Sluiskil-doelman Ka- rel de Jonge. Twee minuten later bracht Nicky de Wolf zijn ploeg terug in de wed strijd. Hij knikte een voorzet van Rolf Mo- bach voorbij Nico Knol, wiens afscheid door de winst van Breskens dus nog even uitgesteld werd. Drie minuten voor het verstrijken van de officiële speeltijd was het opnieuw Terence Zahn die aan de basis van een Breskens- treffer lag. Hij bediende de voor Mark Boekhout ingevallen Marcel Hendriks, die Cisko Osmanivski in staat stelde Sluiskil de genadestoot te geven: 3-1. Robin Bui tendijk kreeg in de negentigste minuut loon naar werken. Hij troefde een treuzelende Benny van Leeuwen af en liet Karei de Jonge voor de vierde keer zonder verhaal. Dat Romeijn er in de tweede helft ook nog vijf minuten bijtrok had voor beide partijen geen belang meer. Romeijn had ondertussen wel al zes keer geel moeten geven. Dit voor Mario Corthals, Mark Boekhout en Esad Osmanovski (allen Breskens) en Benny van Leeuwen, Fabian du Puy en Martin van de Bossche (allen Sluiskil). Middelburg door in nacompetitie Terneuzen - In de derde klasse A van het KNVB-zondagvoetb I blijft Middelburg in de race voor promotie naar de tweede klass na een 4-1-overwinning op RCS. Een beslissingswedstrijd tegen Vlijmense Boys, de winnaar van de nacompetitie in de ander derde klasse, zal volgende week de beslissing brengen. e Middelburg had een zege nodig met minimaal twee doelpunten verschil om Moerse Boys achter zich te houden. RCS was reeds uitgeschakeld door de nederlaag van afgelopen week tegen Moei^ se Boys, maar voldeed aan zijn sportieve plicht. Het was de indi viduele klasse van Middelburg, die de doorslag gaf. Voor rust was het Ghaza Ambiti, die de ruststand op 1-0 bepaalde. Na de her vatting waren het Steven Seedo en Turgut Kirzilarslan, die met hun twee doelpunten Middelburg al snel in veilige haven brach ten. Nadat Jan de Rijke door middel van een strafschop de marge nog had vergroot, kon RCS pas wat terug doen in de slotminuut Het was Kees Westerweele, die nog tekende voor de tegentreffer evneens uit een strafschop. De beslissingswedstrijd tegen Vlijmense Boys wordt hoogstwaar schijnlijk in Bergen op Zoom gespeeld op het veld van MOC nf DOSKO. STAND 1. Middelburg 2-4 (5-2), 2. Moerse Boys 2-4 (4-3), RCS 2-0 (3-7). Vogelwaarde degradeert Terneuzen - Vogelwaarde is gedegradeerd naar de vijfde klasse van het KNVB-zondagvoetbal na de 5-1-overwinning van Allian ce op Veerse Boys. Vogelwaarde eindigde daardoor als laatste in de degradatie-nacompetitie. Vogelwaarde was zelf uitgespeeld. Het speelde gelijk tegen Alli ance en verloor met 1-0 van Veerse Boys. Alleen een overwinning van Veerse Boys met twee doelpunten of meer had de Zeeuws- Vlamingen nog in de vierde klasse kunnen houden. STAND 1. Alliance 2-4, 2. "Veerse Boys 2-3, 3. Vogelwaarde 2-1 Corn Boys tevergeefs naar Dordrecht Dordrecht - Corn Boys uit Sas van Gent reisde gisteren tevergeefs naar Dordrecht om tegen het plaatselijke OSS het laatste duel in de nacompetitie voor degradatie in de vijfde klasse A van het KN VB-zondagvoetbal af te werken. Het leidende trio - scheidsrech ter en twee neutrale grensrechters - kwam niet opdagen. Hoe het nu verder moet is onduidelijk, maar waarschijnlijk zal Corn Boys volgende week nog eens op pad moeten naar Dordrecht. Zeeland Sport naar vijfde klasse Westkapelle - Via een duidelijke 2-5-zege verzekerde Zeeland Sport zich van promotie in de nacompetitie van de zesde klasse A van het KNVB-zondagvoetbal. Bij de pauze stond het reeds 1-3 voor een sterker en slagvaardiger Zeeland Sport. Doordat laatst genoemde formatie zaterdag ook het duel tegen Biervliet had ge wonnen (1-0) eindigt het op de eerste plaats in deze nacompetitie. Voor Zeeland Sport scoorden in dit duel Remco Wisse (2x), Rico Heystek, Dennis de Graaf en Raymond Roos. De treffers voor Noormannen kwamen op naam van Robbie Boogaard en Kees van Sighem. RIA pakt promotie in nerveus duel Westdorpe - In een spannend duel (1-1 tegen Vosmeer) verzeker de RIA zich van promotie via de nacompetitie in de zesde klasse B van het KNVB-zondagvoetbal. RIA begon nerveus aan dit duel, maar had in de beginfase toch een overwicht. Nadat Ludwig van Gremberghe voor de thuis ploeg het houtwerk had gestest scoorde Artjan Lekaj even later 1- 0. Daarna nam Vosmeer de wedstrijd in handen en had RIA het moeilijk. De beginfase na rust was opnieuw voor de thuisploeg, maar ook dat overwicht moest RIA uit handen geven. Naarmate de eindfase in zicht kwam voerde Vosmeer de druk op en toen het in de 85e minuut 1-1 werd door Ad de Jong moest de thuisploeg alle zeilen bijzetten om die stand vast te houden. Dat gelijkspel was voor RIA voldoende voor promotie. Nieuwland zeker van promotie Nieuw- en St.-Joosland - Door een duidelijke 4-1-zege op ZPR'84 verzekerde Nieuwland zich van promotie via de nacompetitie in de vierde klasse A van het KNVB-zaterdagvoetbal. Ondanks dat de eindstand anders doet vermoeden bleef het toch lang spannend. In de eerste helft kwam Nieuwland wel op 1-0 door Mike van Kleef, maar kort na de pauze zorgde Ronald de Maertelaere voor 1-1. Toen Mike van Kleef in de zestigste minuut 2-1 scoorde keerde de overtuiging bij de thuisclub terug en stoomde die ploeg op naar een vrij riante zege door goals van Ronny Mesu en Wilco Kwekkeboom. Van onze sportmedewerker Wernhout - Op de grens van België en Nederland werden giste ren de gecombineerde districtskampioenschappen van Brabant en Zeeland voor de nieuwelingen en junioren verreden. Mario de Ritter uit Hoek werd in een sterk bezet veld zevende en dat bete kende voor de tweedejaars nieuweling de eerste districtstitel. WIELRENNEN „Ik heb voornamelijk mijn naatse concurrenten in het oog gehou den. Rein Jan Elenbaas reed goed vond ik, maar ik heb het gered in de spurt. Dat is toch een sterk wa pen de laatste tijd," aldus De Rit ter. Mario de Ritter had zich al ge plaatst voor het nationaal kam pioenschap wegens zijn achtste plaats in de klassieker van Borse- le. De nummer twee, Elenbaas, zou mee mogen naar de nationale titelstrijd, maar Elenbaas rijdt vanwege zijn geloof niet op zon dag en de kampioenschappen worden op een zondag verreden. De wedstrijd werd beheerst door de Brabanders. „Maar toen er drie van het peloton wegreden heb ik die mannen gewoon laten rijden. Vandaag telde voor mij maar één ding en dat was de titel. Dit is een pleister op de wonde, want tot nu toe verliep het niet allemaal vlek keloos. Vier keer geen prijs van wege een lekke band en een keer gevallen. Nu zat het allemaal mee," aldus 16-jarige De Ritter. Elenbaas werd de tweede Zeeuw en als derde mocht Danny Lange- nberg op het podium klimmen. Bij de junioren stond Richard Slabbekoorn langs de kant van de weg te kijken in plaats van zelf mee te doen. Slabbekoorn is tij dens een wedstrijd in het buiten land flink gevallen en het is maar de vraag of Slabbekoorn op tijd opgelapt is voor de internationale Juniorendriedaagse van Groot- Axel die vrijdag van start gaat Ferry Koen uit Hulst reed een be keken wedstrijd en bolde met de grote groep mee. Toen de uitslag werd opgemaakt was hij de eerste Zeeuw. Evert Doedee uit Graauw werd de tweede junior in het ster ke deelnemersveld. Wilfred Raas begeleidde de renners in dit kam pioenschap. Van onze sportmedewerker St.-Jansteen - Cor van de Velde uit Breskens wordt trainer bi] voetbalclub STEEN. En daarmee lijkt een eind te komen aan be trainersleed waaraan de vierde klasser uit St.-Jansteen dit sei zoen leed. Zoals bekend werd coach Edy os Witte voortijdig ontslagen, wero opgevolgd door voorzitter a Pleunis, die zijn tijdelijke taai overdeed aan Freddy de Rooy, eveneens nog voor het einde va de competitie afhaakte. Ex-sp Ier Jo van Remortel maakte daar na het seizoen als trainer af. ,/0' wel Cor van de Velde als wij z'J ambitieus, dus hebben we goede zet gedaan," aldus A Totté, bestuurder van STJWW- ^SEBIBUO -^odelbu H7e JAARGANG 4 KATERNEN peBinnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs GidS m «Tv-programma s D2 Lijf Leven E1 t/m E4 A2 A3 A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C3 Dl Jlj Van onze verslaggever Den Haag - Minister Van Aarts niet weren bij het massaal do waarmee gisteren een begin is g De media moeten in alle vrijheid verslag kunnen doen van de grootscheepse operatie om een half miljoen biggen van 3 tot 17 dagen oud met injecties te doden. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank gisteren be paald in een kort geding, dat was aangespannen door de journalis tenvakbond NVJ en het Genoot schap van Hoofdredacteuren. Bijna direct na het horen van bei de partijen gelastte rechtbank president mr. Van Delden de mi nister, alle beperkende regels voor de verslaggeving met onmid dellijke ingang in te trekken. Het besluit van de minister kon 'de Van onze verslaggeefster Roosendaal - Op diverse plaatsen in het zuiden van het land ver oorzaken massa's hongerige rup sen van de wintervlinder flinke vraatschade aan het groen. „Een nieuwe rupsenplaag," zegt F. Das van de Plantenziektenkundige Dienst in Roosendaal. „Maar de ze rups veroorzaakt niet zo veel overlast als de eikenprocessie- rups. De bomen herstellen gro tendeels als de rupsen eind mei de grond inkruipen om te verpop pen. En mensen hebben er geen last van." De rups veroorzaakt wel schrik bij mensen die menen de beruch te processierupsen in hun tuin te ontwaren, hoewel de soorten er verschillend uitzien. De winter- vlinder-rupsen zijn maximaal 2,5 cm lang en bruin-groen. De pro cessierupsen zijn nu nog klein, met een zwarte kop en een bruin lijf met oranje-achtige banen. Sinds half april krijgt de Plan tenziektenkundige Dienst mel dingen van rupsenvraat, onder meer uit Dinteloord en Vught. Brussel - Zo'n 15 procent van de zoetwaterstranden in Nederland voldoet volgens Brussel niet aan de Europese normen voor veilig heid en reinheid. Van de Noord zeestranden krijgen er vier geen hlauwe vlag als teken van veilig heid, waaronder het Badstrand wj Cadzand. De Kust VW Zeeuws-Vlaanderen betwijfelt de Juistheid hiervan. ZIE BINNENLAND-A3 ■ZIE OOK ZEELAND - C1 De nieuwe seizoenkrant is uit. Nu u nog!

de Stem | 1997 | | pagina 24