ptrijd in Zaïre is voorbij Schilderswijk opgelucht na arrestaties KLM-topman wil nieuwe luchthaven A Van Galen uit selectie NAC gezet Op weg naar het einde reacties op meevaller van f2.300. X ■Slag om Kinshasa blijft uit Fontys DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D I (jiinnenkrant jmnenland jjilenland beland Politie betrapt |236 mensen op irildkamperen I Oe meeste wildkampeerders I Iffl) werden gesnapt tijdens een I Krichte actie van politie en Staatsbosbeheer in de nacht van 'dag op zondag. Eenzelfde I gerichte actie leverde vorig jaar I iet Pinksteren negentig bekeu- Sr* i EUROPA BARKET LAMELPARKET ECHT EIKEN 26 95 'Wielrenners aan dood ontsnapt' Roerig einde Dynamo Open Air festival Vijf jonge Koerden verdacht van brandstichtingen in Den Haag Techniek Werktuigbouwkunde in Eindhoven: opleidingen met dynamiek. Zaterdag 24 mei voorlichtingsochtend van 9.30 -12.30 uur Meer weten? (040) 245 49 35 KLM wil lucht de stem jouXenmit"lkZin9ditlied^: <30) ^S-Eral!r* I (2) Lutrida McMoal - Ain't that just 4) Spice Girls - Mama 5 (8) Hero- Toen ik je zag 6 3) Az Yet - Hard to say I'm sorry <5) FLynr?,nbeyAoursFeat- 8 <6) feeAyoaotee,)'Hed0niS^« 9 (15) Bloodhound Gang - Fire water burn 10 9) Frans Bauer Marianne Weber De regenbooq II (10) The Kelly Family Fell in love with an alien 12 (22) Party Animals - Atomic 13 (11) R.Kelly -1 believe I can fly 14 (12) No Mercy - When I die 15 (18) Sara Brighton Andrea Bocelli - Time to say 16 (14) No Doubt - Just a girl 17 (13) Juggernaut-Ruffneck rules da artcore scene 18 (24) No Mercy - Please don't go 19 (7) Michael Jackson - Blood on the dance floor 20 (16) Katja Schuurman - Wereldmeid... 21 (27) Ome Henk - Ik zing dit lied v Ome Henk 22 (20) Blackstreet - Don't leave me 23 (17) Gala - Let a boy cry 24 (19) Gabber Piet - Love U hardcore 25 (23) Soundlovers - Run a way 26 (24) Republica - Ready to go 27 (39) Arnhemsgewijs - Ik mis jou ,28 (31) Bee Gees - Alone 29 (33) Cirque du Sole» - Alegria 30 (21) En Vogue - Don't let go 31 (34) 'N Sync-Tearin'upmy heart 32 (50) Total Touch - Standin' strong together 33 (32) Gary Barlow - Love won't wait 34 (26) The Blue Boy - Remember mi 35 (45) Bruce Springsteen - Secret Garden 36 (28) Sash - Encore une fois 37 (37) Hakkubar - Supergabber 38 (38) No Doubt - Don't Speak 39 (44) Ruth Jaccot - Hartslag 40 (41) The Source Frat. Candi Statioi - You got love 41 (47) George Michael - Star People '97 42 (42) Willy Alberti 8i Andre Hazes - Jij bent het leven 43 (35) The Course - Ain't Nobody 44 (29) U2 - Staring at the sun 45 (40) Eternal - Don't you love me 46 (54) Toni Braxton -1 don't want to 47 (46) Backstreet Boys - Anywhere for you 48 (36) Nasty - Hou me vast 49 (--) 2 Brothers on the 4th floor - One Day 50 (--) Rene Froger - The number one 51 (62) Gino Politi - Viva la mama 52 (48) DJ Kool - Let me clear my throat! 53 (57) Paul McCartney - Young Boy 54 (--) Katrina en The Waves - Love j shine a light f 55 (51) Dj Jean Perran - Let yourself go 56 (55) Fish - Bother 52 57 (61) Spiros - Denk ook aan mij 58 (66) Daft Punk - Around the world 59 (43) Foxy Brown Feat. Blackstreet - Get me home 60 (68) Monica - For you I will 61 (53) Frank Cunimondo trio feat. L. Marino - Feeling 62 (52) Carlo 8t Irene - Pittige tijden 63 (67) Funky Green dogs - Fired up! 64 (56) B.E.D.- 1000 jaar 65 (49) Future Breeze - Why don't you dance with me 66 (71) Mosselman - Opzij 67 (63) Candy Dulfer - For the love of you 68 (58) Puff Johnson - Over and over 69 (60) Monaco - What do you want from me? 70 (-) Sash! - Ecuador 71 (59) Puff daddy-Can't nobody hold me down 72 (64) Robbie Williams - Old before I die 73 R The Notorious B.I.G. - Hypnotize 74 (70) Lisa Stansfield - The real thing 75 (75) Mrs. Einstein - Niemand heeft nog tijd 76 (97) Wow! - Keer op keer (loop naar de maan) 77 (74) Blur-Song 2 78 (69) Chris Rea/Shirley Bassey Disco la passione 79 (87) Erikah Karst - My heart goes oul to you 80 (76) Toni Braxton - Un-break my heart 81 (78) Whithey Houston -Step by step 82 (86) N-Trance - D.i.s.c.o. 83 (-) Brand new heavies - Sometimes 84 (84) Rowwen Heze - En dan is't mar j dom 85 (88) Spice Girls - 2 Become 1 86 (81) Whitney Houston -1 believe in you and me 87 (82) Gordon - Niet een zoals jij 88 (80) ICT - Eyes 89 (65) Captain Jack - Together and forever 90 R Mary J Blige - Love is all we need 91 (93) Puff Johnson - Forever more 92 R The Braxtons - The boss 93 R TRE - Take your time 94 (92) Zucchero Sugar Fornaciari - Menta e Rosmarino 95 R Clouseau - Kom naar jou 96 (85) Sandy Kandau-A little bit more j 97 (83) Gerard Joling - Without your love 98 (90) Mr.S. Oliver - Funkin' down tne track 99 (99) Johan - Everybody Knows 100 (-) Live - Freaks ,/^)5£BIBU0^s DE STEM 0311 000218 I I I ^JAARGANG DINSDAG 20 MEI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN I uv-programma Lórt A2 A3 A4 A5/A6 A7 s A8 B1 t/m B8 Japanse en Iraanse films winnen Gouden Palm Cannes ISiishasa (rtr/afp/belga) - Met de inname van de Zaïrese hoofd- pd Kinshasa is een eind gekomen aan de maandenlange bur- ■los in het Afrikaanse land. Isbellenleider Kabila lijkt niets Jaffin de weg te staan. De laatste i van het Zaïrese leger heb- a zich overgegeven, teravond was de Democrati- Middelburg - De Zeeuwse po litie heeft in het Pinkster- Iweekeinde 236 wildkampeer- |ders beboet; ruim tweemaal :1 dan vorig jaar met Pinksteren. werden 109 personen 's I saclits buiten een camping aan- t nu had ruwweg driekwart an de betrapte illegale kampeer de Duitse nationaliteit. De ite wildkampeerders werden I aangetroffen op Schouwen-Dui- I aland en Walcheren, en slechts «tien in Zeeuws-Vlaanderen. Ze kregen een boete van 170 gul- ia en werden doorverwezen I aar campings of de zogeheten I 'ïerloopterreinen. 112IEZEELAND - A5 - Barry van Galen is door ainer Wim Rijsbergen uit de A- %tie van NAC gezet. „En hij speelt pas weer, nadat hij zijn ex cises heeft aangeboden aan de Jainer," zei voorzitter John Peek I "'weekeinde na het met 0-2 ver- iduel met RKC Waalwijk. 1 van de betrokken partijen wilde tekst en uitleg geven over de l|Jag waarom de aanvallende [Mdenvelder voor de wedstrijd «W RKC Waalwijk uit de selec- "e b verwijderd. „Het draait om 1akkefietje op de training, 'sag de rest maar aan de trai- was het enige wat Van Galen Zaterdagavond op de tribune kwijt wilde. „Van Galen zich misdragen en is daarom ™c'plinair geschorst," vertelde «scheidende trainer. zegt het fijne van de zaak 7 te kennen. „Maar laat het lijk zijn dat hij is geschorst medeweten van het bestuur," *s de preses. !"ERVolg op sport - B1 Bram Loomans uitblinker bij Europa-Cup winnaar HGC PAGINA Gullit eerste buitenlandse coach die FA-Cup wint Hoek sluit af met gelijkspel PAGINA PAGINA f MIN./MAX 9/20 WW Buien Mei is aardig op weg een natte maand te worden. In de ochtend kan vandaag nog even de zon schijnen. Daarna neemt de bewolking toe, gevolgd door buien, wellicht ge paard met onweer en rukwinden. De wind is zwak tot ma tig. sche Republiek Congo, zoals de rebellen Zaïre hebben gedoopt, een feit. President Mobutu sleet zijn laatste momenten op Zaïrese bodem in zijn paleis, in de streek waar hij werd geboren. Pas zondag, inmiddels onder vuur van oprukkende rebelleneenhe- den, steeg het vliegtuig van de president op vanaf het vliegveld van Gbadolite. Gisteravond zou hij zich in Togo hebben bevonden. De nieuwe leiders van de Demo cratische Republiek Congo heb ben dreigende taal geuit naar Frankrijk. „Er zullen represailles volgen wanneer Frankrijk oud president Mobutu opvangt en asiel biedt," aldus een rechter hand van Kabila. Wekenlang is rekening gehouden met een bloedige veldslag om de hoofdstad, maar de machtsover name verliep relatief rustig. Bijna de gehele politieke leiding van Zaïre is zaterdag vertrokken naar het naburige Congo. Veel hoge militairen waren al eer der gevlucht. Legerbevelhebber generaal Mahele was vrijdag avond al door leden van de Spe ciale Presidentiële Eenheid omge bracht. Een van Mobutu's zoons zou hem hebben doodgeschoten omdat hij een akkoord met Kabila had willen sluiten. Waarschijnlijk presenteert Kabila vandaag de nieuwe regering van zijn Democratische Republiek Congo. Volgens de Zuid-Afri kaanse vice-president Mbeki heeft Kabila beloofd zoveel moge lijk verschillende politieke stro mingen een plaats te geven. Zondagavond ging Zuid-Afrika over tot erkenning van de nieuwe staat, gisteravond gevolgd door de Verenigde Staten. Enkele andere landen, zoals Iran, deden dit ook. Bonn, Londen en Tokio spraken reeds de intentie uit met het nieu we bewind te willen samenwer ken. Veel andere landen kijken de si tuatie echter nog even aan. De eerste indrukken van de machtso vername zijn niet onverdeeld gun stig. Onafhankelijke waarnemers meldden meerdere standrechtelij ke executies door de troepen van Kabila. Mensen die volgens de plaatselijke bevolking Mobutu- aanhangers waren geweest, wer den in koelen bloede ter plekke door de soldaten van het nieuwe bewind omgebracht. In een aantal gevallen nam de me nigte het recht in eigen hand. Op verschillende plaatsen werden aanhangers van de oude macht hebbers in brand gestoken, dood geknuppeld of opgehangen. Ook werden plunderaars die op heter daad waren betrapt, zonder vorm van proces geëxecuteerd. Het plaatselijke Rode Kruis schatte het aantal slachtoffers sinds de machtsovername op zeker twee honderd. ZIE BUITENLAND - A4: De onzekere vlucht van Mobutu junior ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 (ADVERTENTIES) Maasbracht (anp) - Noodweer teisterde gisteren Olympia's Ron de. Onweer en stortregens maak ten de ploegentijdrit gisteren tot een 'levensgevaarlijke' aangele genheid. De rit telde ondanks pro testen mee voor het klassement. Volgens ploegleider Arthur van Dongen van de Oosterhoutse club De Jonge Renner is zijn team aan de dood ontsnapt. „Op tien meter voor de jongens sloeg er een blik sem in op het prikkeldraad. Er ontstond een grote vuurbal die ze net niet heeft geraakt." ZIE VERDER SPORT-B5 Eindhoven - Het Dynamo Open Air festival in Eindhoven, is geëindigd in een sfeer van ongere geldheden. Zondagnacht ontston den schermutselingen waarbij de politie bekogeld werd met blikjes, stoelen en modder. Ook werd ge probeerd de staart van een politie- paard in brand te steken. De poli tie hield eenenvijftig hardrockers aan. Tot aan zondagnacht warer, drieënveertig aanhoudingen ver richt. Daarbij ging het om de ver koop van softdrugs, rijden onder invloed en het in bezit hebben van verboden wapens. Desondanks spreken politie, orga nisatie en gemeente over een goed verlopen festival. Er kwamen 57.000 bezoekers naar Dynamo Open Air. Het in Landgraaf ge houden Pinkpopfestival trok ruim 45.000 bezoekers. ZIE VERDER BINNENLAND - A3 Een soldaat die ervan wordt beschuldigd lid te zijn van Mobutu's elitetroepen wordt weggeleid door rebellen in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa. De rebellen executeren hem een moment later. Nadat de rebellen Kinshasa zaterdag binnentrokken, hebben duizenden rege ringssoldaten hun wapens ingeleverd. Bij de inname van de stad zouden ongeveer tweehonderd doden zijn gevallen. foto reuter Door Ririze Brandsma Den Haag - 'Een goed gevoel' en 'blij dat het inderdaad niet om racisme gaat'. Dat zijn de woorden die het meest vallen in de Haagse Schilderswijk. Zaterdag maakte justitie bekend dat de politie vijf jonge Thrks/Koerdische mannen heeft opgepakt. Zij worden verdacht van de brandstichting in een woonhuis aan de Frans Halsstraat en het gooien van brandbommen tegen twee Turks/Azer- beidzjaanse culturele centra en koffie huizen. Bij de brand in de woning op 26 maart kwa men zes leden uit het Turkse gezin Kösedag - de moeder en vijf van de tien kinderen - om het leven. Over de motieven en achtergronden van de vijf verdachten wil justitie nog weinig kwijt. Vandaag worden zij voorgeleid aan de offi cier van justitie en de rechter-commissaris. De verdachten zijn tussen de 16 en 25 jaar oud, hebben allen de Turkse nationaliteit en een Koerdische achtergrond - dezelfde als het gezin Kösedag. Enkelen van de arrestanten wonen ook in de Schilderswijk. Drie werden zaterdagochtend vroeg aangehouden in Den Haag, de vierde meldde zich bij het politiebureau toen hij hoorde dat hij gezocht werd. De vijfde ver dachte, een 19-jarige man, bleek voor een ander, delict in het Huis van Bewaring in Al phen aan den Rijn vast te zitten. In de woningen van de verdachten hield de politie nog zeven personen aan. Zij bleken niets met de brandstichtingen te maken te hebben en zijn in de loop van de dag weer vrijgelaten. Namens vader Kösedag heeft zijn neef Selim verklaard blij te zijn met de arrestaties van de verdachten: „Dat geeft ons rust. Het is goed dat er geen racistische achtergrond is. Maar wie het ook gedaan heeft, van welk volk of ras ook, het blijft beestachtig om zo'n brand te stichten waarbij onschuldige kinde ren en hun moeder sterven." De persofficier van justitie mr. S. Horstink trekt zonder reserves de conclusie dat racis tische motieven in elk geval geen rol ge speeld hebben. Burgemeester Deetman van Den Haag heeft 'met voldoening kennis ge nomen' van de arrestaties. Direct na de brand werd in Turkse kringen verondersteld dat de brandstichting in de woning een racistische achtergrond zou heb ben en dat de politie te weinig werk maakte van de opsporing. Ook door de Turkse rege ring werden soortgelijke verontwaardigde beschuldigingen geuit. Datzelfde deed de Turkse minister van Staat en Mensenrechten Esengün, die in Den Haag verhaal kwam ha len en de plek van de brand bezocht. In de Schilderswijk wordt verondersteld dat de vijf zijn aangehouden dankzij de videoca mera dië een benzinestation bewaakt, vlak bij een van de plekken waar een brandbom gegooid is. De vijf jongemannen zouden mo gelijk wraak hebben willen nemen, omdat zij niet toegelaten waren tot een Azerbeidzjaans cultureel feest in Den Haag op 23 maart. Ook na een vorig feest, op 29 december vorig jaar, was een brandbom tegen het koffiehuis ge gooid. Toen al werd rekening gehouden met Koerdische achtergronden. Tussen Turken van Koerdische en Azerbeidzjaanse origine bestaan grote spanningen. Ook het Bewonersplatform Schilderswijk toont zich opgelucht en gelukkig over de ar restaties. Er zijn her en der in de Schilders wijk vaker aanslagen met brandbommen ge weest, die nooit opgehelderd konden wor den. ZIE VERDER BINNENLAND - A3: 'Branden door spanning tussen Koerdische jongeren en Azeri's' Amsterdam (anp) - De KLM wil een geheel nieuwe nationa le luchthaven als thuisbasis in plaats van Schiphol. Voor dit nieuwe vliegveld moet Nederland zo spoedig mogelijk ruimte scheppen. haven twintig jaar kost. Tot dan zal Schiphol büjven groeien. De Tweede Kamer heeft vorig jaar een grens gesteld aan de groei van Schiphol tot maximaal 44 miljoen passagiers per jaar. Bouw denkt dat die grens al over zes jaar is bereikt. De KLM-baas heeft geen voorkeur voor een locatie van een nieuw vliegveld. Schiphol is niet van plan de luchthaven in zijn ge heel te verplaatsen. In een reac tie stelt de luchthaven dat mo menteel toekomstscenario's worden bestudeerd. Geen daar van gaat uit van het geheel ver laten van de huidige locatie in de Haarlemmermeerpolder. Dat stelt KLM-topman P. Bouw in het dagblad Trouw. Schiphol en de Vereniging Milieudefensie voelen echter niets voor het plan. Bouw denkt dat Schiphol in de toekomst niet meer kan voldoen aan de scherpere nor men die de samenleving oplegt. Hij wil af van de 'salami-tac tiek', waarin kleine uitbreidin gen op Schiphol telkens moeten worden bevochten in ruil voor beperkte winst op milieugebied. „Dat heeft ook geen zin. We moeten toe naar een grote ver beteringslag, waarin economie en milieu er beiden fors op vooruit gaan." Hij voorziet dat de aanleg van een nieuwe lucht- (AD VERTE NTIE) (ADVERTENTIES) HBO-opleidingen Techniek in deeltijd Hogescholen Fontys Hogescholen bestaat uit Hogeschool Eindhoven, Hogescholen Katholieke Leergangen, Hogeschool Venlo, Pedagogische Hogeschool Eindhoven en Pedagogisch Technische Hogeschool Nederland. De Mitsubishi Galant stationwagon. Nu met airco voor 1.300,- extra. Niet warm, niet koud. Airco op de Galant GLX voor maar 1,300,- extra (i.p.v. 3.600,-). Standaard o.a. ABS, 2 airbags, elektri sche raambediening en verwarmde buitenspie- 1 r c r irvc MITSUBISHI gels. Vanaf 49.195,-. motors Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Prijs incl. BPMIBTW, excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en B streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. a a Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. g Naam: Adres: Postcode:.^.Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening...,Q Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, BS Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda g DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1