CTEN IJK!!! - korting herbatint! DE STEM NAC weer geen collectief Engels voetbal verbest met Cantona genie Nilis maakt mooie avond memorabel Van Gastel accepteert machtswoord Haan niet De elf bv'tjes van voor de winterstop zijn in hun schulp gekropen m Jaspers wint finale met moyenne van 3,5 'verf werkt IEL (076) 5 3)2 550 Feyenoorder wil met Oranje mee naar Zuid-Afrika 097 |voer. We bedenken sr en waterbussen. 0800 - 022 09 00. Herbatint Haarverf behoort dat kliederen tot het verleden. Herbatint Haarverven zijn ver krijgbaar bij drogist en reform- puls. Ëen verpakking kost ƒ34,95 en is, [afhankelijk van de lengte van pet haar, goed voor maximaal drie complete behandelingen. £Z£ BON ONTVANGT U ■^„„Sle model uit de HpNetSetver Serie: de hp NetServer LD Pro nat roof meer informatie: ^43 20 55 qHTHIVIE uw partner in automatisering e Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Sport Van onze verslaggever Rotterdam - Jean-Paul van gastel klonk zelfbewust, alsof hij zijn woorden had voorbereid. „Ik accepteer dit „iet, ik laat me niet nóg een interland ontnemen. Dus als ik word geselecteerd, ga ik." üaan wist ervan, zei hij. gaar dat zal wel een me ningsverschil blijven." Vorige week had hij in de krant gelezen wat zijn coach bij Feye- noord had beslist: Hiddink mag begin juni twee Feyenoorders meenemen voor de interland in en tegen Zuid-Afrika, 4 juni, niet meer. En die twee zijn De Goey en Van Bronckhorst, dé vaste jongens. Jean-Paul van Gastel ging on middellijk verhaal halen bij Haan. „Hij vertelde me dat ik wel goed genoeg was geweest voor de wedstrijd tegen Frankrijk, maar daarna weer werd overgeslagen. Nu zou ik dan wel weer aan de beurt zijn, vanwege afzeggingen van anderen. Kijk, daar heeft Haan misschien wel gelijk in, maar ik wil spelen en ik laat me niet nóg een interland ontne men." Van Gastel heeft het gevoel dat hem al zeker drie interlands door de neus zijn geboord. Be gin dit seizoen debuteerde hij als invaller tegen Brazilië, de WK-cyclus miste hij echter van wege een blessure. „Ik zou Wa- les-uit nooit hebben gehaald, maar ik ben waarschijnlijk niet eens geselecteerd, omdat Haan al had geroepen dat ik zwaar geblesseerd was. Dat was ik op dat ogenblik niet. Later werd ik geselecteerd voor Frankijk, maar toen was ik net weer fit en mocht ik van Haan niet. Vervol gens werd ik niet opgeroepen voor de dubbel tegen San Mari no en Turkije." De gedachte aan een ordinair machtsspelletje tussen Hiddink en Haan is ook bij hem opgeko men. „Ja, natuurlijk, maar ik wil spelen. Dus als Hiddink me oproept, ga ik." Hiddink zal blij zijn met de op stelling van Van Gastel. Hij moet het tegen Zuid-Afrika toch al doen met een halve se lectie. Ajax staat vanwege een toernooi naar Zuid-Amerika geen spelers af, Feyenoord le vert dus maximaal drie man, Stam gaat trouwen, Bergkamp durft niet te vliegen, Mulder is geblesseerd, Seedorf zit dan nog in competitie. En de al zo lang gepushte libero van Stuttgart, ex-Ajacied Frank Verlaat, kan ook niet; die speelt met zijn club de Duitse bekerfinale. Door Ad Pertijs ida - Thuis verliezen van RKC. Spelers, trainers, be- I stuur en aanhang van NAC moeten de galbeker tot de laatste druppel leegdrinken. i groot gedeelte van de voet- I ballers zal allicht met de beste bedoelingen aan het duel met de ■Waalwijkers begonnen zijn, maar ideweg het treffen ging ie- I dereen weer kopje onder in zijn Een feller RKC kon zodoende een volgende belangrijke strohalm grijpen in de strijd tegen degra datie. Van de vele kansen over en weer benutte het team van Bert Jatobs er twee (Van Diemen en Wijnhard, die eerder een straf- o door Karelse gestopt zag). Een gefrustreerd en machteloos NAC, dat wel de nodige kansen kreeg, bleef op nul steken, 0-2. Gebogen hoofd Na afloop durfden slechts een paar spelers het aan de B-side te bedanken voor de steun waarom vooraf gesmeekt was, maar die vanuit het hart amper te geven viel. Geert Brusselers liep symbo lisch met gebogen hoofd naar de Saus. „Wat kun je anders doen," merkte de hard werkende mid denvelder op. „Het zou ook geen pas hebben gegeven om de B-side al te uitbundig te bedanken. Er was geen reden tot jubel. Of die aanleiding er de resterende twee wedstrijden (volgende week ait naar FC Twente, op 1 juni 'buis tegen Fortuna Sittard) komt, is nog maar de vraag. Bij SAC wordt de crisis immers indi vidueel bestreden. „Ik kan alleen voor mezelf spreken," zegt Brus selers, wanneer hem naar de ach tergronden van de neergang ge waagd wordt. „Iedereen probeert voor zichzelf de teleurstelling te verwerken," geeft Ruud Brood aan. Gefrustreerd «Ja, ik ben gefrustreerd," geeft Brood toe. De zaken lopen niet zoals ze moeten lopen. „Rijsber- Sen weet ook wel dat wij geen leam hebben om achterin een-op- te spelen, maar in de thuis wedstrijden zegt hij niet anders Ie kunnen, omdat de toeschou wers aanvallend voetbal geboden moet worden." Het gevolg is dat vanwege een combinatie van on zekerheid en onsamenhangend heid er enorme gaten vallen. Ro- profiteerde er vorige week vm, RKC deed dat afgelopen za- 'erdag. Jagen en drukken heeft alleen zin wanneer alle elf spelers ®t consequent en vol overgave wen, Set NAC van nu is niet in staat w problemen collectief het hoofd 'e bieden. Wanneer trainer Wim «ijsbergen iets te verwijten valt, !s t dat. De elf bv'tjes die in het ae8ui van het seizoen op een bij- "a arrogante manier eigen succes Nastreefden, kunnen nu niet an- ers boen dan in hun schulp krui pen. harde, vaak vernietigende norden van Rijsbergen over een ™ort aan inzet, beleving en tac- 7C vermogen worden door de P niet tegengesproken. Ruud r°od: „Ik kijk in de spiegel, of e anderen dat doen, weet ik vail Brusselers: „Op zijn c™t gezegd kun je zeggen dat ■Ik aar n'et a's team gespeeld ben. Hard werken is altijd de h ?'jVan °ns succes geweest. Ik nim 'n^ruk dut °P dit moment ,ledereen dat kan opbren gt klinkt als een cliché, maar eini Sna^ werkelijk naar het e en een nieuwe start. Een on! iing Waar Rosbergen zich li! d genoeg nog het meest J® verzet. De Leidenaar ha- als 1 Wa6^ 'n week UR °P zaken eer, 'toeschouwers' en 'pre mies' om zijn ploeg scherp te houden. Het is aan dovemansoren gericht, want de rest heeft alleen nog maar oog voor het volgend seizoen. Punten Sportief kan NAC onder Herbert Neumann met een schone lei be ginnen. Commercieel wordt ge vreesd voor een terugval in het aantal seizoenkaarten, maar met een sterke start is ook dat vlekje in Breda in een mum van tijd weggewerkt. „We pakken nu punten voor het volgend jaar," sprak Brusselers na afloop cryp tisch. Hij wil er maar mee zeggen dat de fouten die het afgelopen jaar gemaakt zijn, volgend sei zoen vermeden worden. Voorzitter John Peek spreekt eenzelfde taal. „Volgend jaar komt er echt een heel andere se lectie te staan. We hebben ge leerd van een aantal situaties. Dit laten we niet meer gebeuren. Daarbij kun je niet wijzen naar de trainer of specifieke spelers. Het is misgelopen door een sa menloop van omstandigheden. Ik kan alleen maar stellen dat dat bij het proces van volwassen worden heeft moeten horen." NAC - RKC 0-2 (0-1). 17. Van Die- men 0-1, 90. Wijnhard 0-2. Scheids rechter: Uilenberg. Toeschouwers: 10.340. Bijzonderheid: Wijnhard mist in 83e minuut strafschop. NAC: Karelse; Vidmar, Brood, Mc Donald en Van As 85. Dirouy); Ja- link (46. Langeveld), Gaasbeek, Staurvik (74. Da Costa) en Brusse lers; Stewart en Roelofsen. RKC: Van Dijk; Van Aerde, Bogers, Hill en Van Diemen; Dick Schreuder (63. Leemans), Brands, Alfred Schreuder en Boogers (70. Van Arum); Wijnhard en Dos Santos. Geert Brusselers (7) scoort. Het doelpunt zou echter wor den afgekeurd. foto cor viveen Manchester (anp/ipa) - Zoals het een koning betaamt, bepaalde 'Eric the King' zelf wanneer hij zijn troon zou verlaten. Eric Cantona verbijsterde zondag het Engelse voetbal en met name zijn club Manchester United met de mededeling dat hij zijn loop baan als voorbij beschouwt. Het le ven heeft meer te bieden dan voetbal, wilde hij maar zeggen. De waarde van de aandelen Manchester United, dat sinds 1991 aan de beurs is ge noteerd, daalde meteen. Bij stadion Old Trafford verzamelden zich treurende supporters. Kranten pakten maandag in superlatieven uit over de poëtische voet baller. Trainer Alex Ferguson en anderen, onder wie FA-baas Kelly, prezen hem uitvoerig om zijn voetbalkunst en de rol die hij speelde bij de opleiding van jonge spe lers. De voortreffelijke balbehandeling van Cantona, die altijd met het kraagje omhoog voetbalde, was een genot om te zien. Hoewel Engelsen wel konden over drijven. Een hakballetje van de Frans man en de commentatoren kwamen su perlatieven te kort. Cantona, die zelf anarchistische helden als rockzanger Jim Morrison (The Doors) en dichter Arthur Rimbaud koesterde, had ook een zwarte kant en daarom was hij zeker zo bekend als om zijn voetbal. Hij gaf toe dat zich tussen de oren wel eens kortsluiting voordeed. Hij had zich dan zelf niet in de hand, gaf een dood schop of een klap. De anekdotes over zijn wangedrag zijn al talloze malen verteld en ze zijn al legendarisch. Twee jaar geleden voltooide de verslag gever Ian Ridley een biografie met de titel 'The Red and the black'. Rood bedoeld als kleur van Manchester United, zwart voor zijn geregelde wangedrag. Een genie was hij. Ridley stelde een positieve en nega tieve top-tien op. Om met de eerste te be ginnen: op één staat de titel in 1993 met United, na 26 jaar wachten voor de fans. En op het tweede lijstje was de topper na tuurlijk de kung-fu-trap naar de suppor ter van Crystal Palace. Cantona was de intellectueel onder de voetballers, zei men wel. Om zijn liefde voor dicht- en schilderkunst bij voor beeld. Om zijn socialistische inborst. „Een champagne-socialist," noemde een anonieme criticus hem in de biografie. Was het vreemd dat hij in 1991 voor het eerst zijn afscheid aankondigde, na een rel in Frankrijk. Tijdens een wedstrijd met Nimes, na Auxerre, Martigues, Mar seille, Bordeaux en Montpellier zijn zesde club in Frankrijk, gooide hij een bal naar de scheidsrechter. In de mondelinge be handeling stapte hij op elk tuchtcommis- sielid persoonlijk toe om hem toe te schreeuwen: „Idioot." Dat was het zoveelste incident met Can tona. Hij sloeg zijn eigen doelman (Auxerre), schold bondscoach Michel uit voor 'zak stront', trok zijn Marseille-shirt uit en gooide het weg, beledigde een ploeggenoot (Montpellier) door zijn schoenen richting diens gezicht te gooien. Na zijn besluit te stoppen, vertrok hij on verwachts naar Engeland, waar hij het ene na het andere succes vierde. In zes seizoenen werd hij vijf keer kampioen; eerst met Leeds United, vervolgens vier keer met Manchester. Twee keer won hij de FA Cup. Hij is het symbool van Man chesters wederopstanding, nadat de club sinds de Europa Cup 1 in 1968 nog maar weinig had gewonnen. Op 25 januari 1995 haalde hij overal ter wereld het nieuws. Na een rode kaart te- Eric Cantona met de trofee, die hij dit seizoen met Manchester United vero verde voor het behalen van het kam pioenschap. foto reuter gen Crystal Palace trapte hij bij het ver laten van het veld een toeschouwer die hem beledigde. Een verbijsterende actie die vaker op tv is geweest dan zijn mooi ste doelpunt. De voetbalwereld sprak walging uit, hoewel sommigen begrip toonden. Eindelijk eens een voetballer die eigenhandig optrad tegen het verbale geweld dat al jaren op de velden neer daalde en dat zo moeilijk is te bestrijden. Na acht maanden schorsing en 120 uur alternatieve straf kwam Cantona sterker dan ooit terug. In 1996 beslist hij de FA Cup-finale tegen Liverpool en werd hij 'Voetballer van het Jaar'. Het afgelopen seizoen was vrij matig. Misschien dat dat feit precies een week voor zijn 31e ver jaardag heeft meegespeeld bij zijn be sluit. Of anders de volharding van bonds coach Jacquet hem te negeren voor de na tionale ploeg. Cantona speelde 45 inter lands, waarin hij twintig keer scoorde. De laatste cap verdiende hij op 18 janua ri 1995, toen de Haantjes het debuut van Guus Hiddink verstierden door in Utrecht met 1-0 te winnen van Oranje. Een week later schopte Cantona de fan van Palace. Zijn vertrek blijft een beetje mysterieus, zoals het eigenlijk hoort bij een speler als Cantona. Hij is op vakantie. Donderdag vertelde hij voorzitter Edwards over zijn voornemen, stelde een briefje op en liet het zondag voorlezen. Hij schreef onder meer: „Ik heb dertien jaar profvoetbal gespeeld. Dat is lang. Ik wil nu andere dingen doen. Ik was altijd van plan op mijn hoogtepunt te stoppen en bij Man chester United heb ik de top van mijn loopbaan bereikt. Mijn relatie met mana ger, spelers en niet in de laatste plaats supporters is uitmuntend geweest. Ik wens Manchester nog meer succes in de toekomst." 1 I I I I DINSDAG 20 MEI 1997 B1 Van onze verslaggevers Eindhoven - Het voorlaatste obstakel op weg naar het kam pioenschap nam PSV zaterdagavond met een stijlvolle sprong. FC Utrecht werd met 6-1 verslagen en het ene doelpunt was nog mooier dan het andere. Toch vielen zes van de zeven tref fers in het niet bij één simpele voetbeweging van Luc Nilis, de topscorer van de eredivisie. Op zijn eigen wijze maakte de Belg een mooie avond memorabel. reidend werk van Jonk af. Eerst haarscherp, daarna snoeihard. Hij bracht daarmee in zijn zesde wed strijd voor PSV zijn aantal doel punten alweer op zes. Scorende Belgen, Nederlanders in de voorbereiding, dat was een beetje het beeld van de wedstrijd. Neem 3-0. Stam op De Bilde, de Belg op Jonk, Jonk op Stam en Ni lis tikte im De zesde kwam van de voet van Zenden, een Limburger, na een voorzet van Vampeta, een Braziliaan, en een hakbal in het luchtledige van Van der Doelen, de Brabantse invaller. Er was ook nog een oud-PSV'er die scoorde, Gerald Vanenburg, vlak voor tijd bij een 5-0-tussen- stand. Ronald Waterreus, fit ge noeg voor negentig minuten, trap te verkeerd uit, Van der Doelen werd bestraft voor onstuimigheid op de benen van Boussatta en Vanenburg schoot de vrije trap vervolgens droog binnen. Hij kreeg daarmee de handen op el kaar van zijn oude publiek. Dat was tekenend voor de geweldige sfeer in het stadion. Nilis had toen zijn publiekswissel al gehad. Hem was nog meer ap plaus ten deel gevallen. Als waar dering voor een mooie avond met een memorabel moment. Bijna veertig minuten waren er gespeeld, Nilis' landgenoot De Bilde had de score al geopend en een vroegtijdige beslissing hing zwaar in de warme lucht. Stam en Jonk pakten de bal af van Mols, Cocu ging er met het speeltuig vandoor en zette aan voor een lan ge ren over de as van het veld. Die manoeuvre trok de aandacht van Nilis. Hij maakte zich op voor zijn aandeel in de aanval en trok van links naar het centrum. De steekpass die Cocu liet volgen, kwam precies op tijd. Nilis ont fermde zich over de bal, passeerde in de breedte van het veld keeper Postma, maar week te ver uit naar de andere kant van het doel. De hoek waarin hij zich ineens be vond, maakte scoren met de wreef of binnenkant van de rechtervoet bijzonder lastig. Nilis deed het daarom anders. Hij keek niet op of om, maar klapte, in volle vaart, het rechterbeen naar voren en gaf de bal met de hak van de rechtervoet een venijnige tik. Met een prachtige stuit verdween het leder over de lijn. Nilis liep te glunderen na afloop. Maandenlang had hij nauwelijks reden tot vreugde, maar zaterdag avond was alles anders. De aan valler had de koppositie van de topscorerslijst (twintig doelpun ten) overgenomen en, nog belang rijker dan dat, leek terug op zijn oude niveau. Met drie treffers nam hij voor PSV de halve productie van de avond voor zijn rekening. „De hakbal was de mooiste. Voor mij was dat een heel belangrijk doelpunt. Ik ben blij dat ik die bal zo durfde te nemen. Het kwam in een fractie van een seconde bij me op om hem met de hak te pakken. Toen ik zag dat hij in het doel lag, zat ik gelijk lekker in mijn vel," aldus Nilis. Na de winterpauze scoorde hij tot zaterdag alleen maar in het duel met De Graafschap (twee keer). Nilis was Uit vorm en kampte lan ge tijd met een hardnekkige en kelblessure. Genezen is hij nog steeds niet. „Als we kampioen worden, ga ik rust nemen. Pas dan kan de bles sure goed genezen. Er komt name lijk steeds opnieuw vocht in mijn enkel. Dat ik mijn gewone niveau niet kon halen de laatste tijd, ligt aan die blessure, dat is voor mij duidelijk. Ik slik pillen tegen de pijn als ik moet spelen, maar voor de trainingen doe ik dat niet. Ik kan daardoor nooit echt goed trai nen. Zo verlies je het contact met de groep en je eigen vorm." Ron Spelbos keek met heel andere gevoelens terug op de wedstrijd. „Bijzonder triest,vond de trainer de vertoning van zijn FC Utrecht. „We hebben de opgaande lijn voortgezet," zei Dick Advocaat aan de andere kant van de tafel over zijn PSV. Maar eigenlijk was terugblikken op zeven doelpun ten, waarvan vijf Vlaamse, zo snel na de wedstrijd ook al veel leuker. Nilis bijvoorbeeld trof nog doel met een betoverende lob, De Bilde rondde tot tweemaal toe voorbe- PSV - FC UTRECHT 6-1 (3-0). 6. De Bilde 1-0, 39. Nilis 2-0, 44. Nüis 3-0, 54. De Bilde 4-0, 63. Nüis 5-0, 87. Vanenburg 5-1, 90. Zenden 6-1. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschou wers: 28.500. Rode kaart: 55. Van Bu- rik (FC Utrecht) 2x geel. PSV: Waterreus; Vampeta, Stam (69. Faber), Valckx en Jensen; Petrovic (65. Degryse), Jonk, Cocu en Zenden; Nilis (75. Van der Doelen) en De Bil de. FC UTRECHT: Postma; Asmus (46. Refos), Van Burik, Nascimento en Obradovic; De Jong, Vanenburg en Witschge (46. Boussatta); Robbe- mond, Mols en Hernandez (66. Van der Net). Bijzonderheid: FC Utrecht speelt van de 83e minuut met negen man. Van der Net viel geblesseerd uit, voor hem mocht geen vervanger komen. Coach Spelbos had al drie spelers gewisseld. Daarvoor al had Van Burik de rode kaart gekregen. u Luc Nillis foto reuter Velden (anp) - Dick Jaspers heeft zondag de BWA-Grand-Prix driebanden in de Oostenrijkse plaats Velden gewonnen. De Brabander walste in de finale met een gemiddelde van 3,5 over de Zweedse wereldbekerhouder Torbjörn Blomdahl heen. Jaspers won in de halve eind strijd met 3-2 van 'angstgegner' Raimond Burgman. In de finale speelde hij ontspannen naar een 3-1-overwinning: 4-15 15-8 15-7 15-3. De Willebrorder is het jaar zeer succesvol begonnen, want hij won in Nederland ook al vier van de vijf nationale Grand-Prix- wedstrijden. Velden. Grand Prix driebanden. Eerste ronde: Sang Chun Lee (VSt) - Scivacz (Oos) 3-2 (10-15 15-9 13-15 15-14 15-14/moyenne 0,883-0,881), Kostistansky (Oos) - De Biasi (Ita) 3- 0 (15-7 15-3 15-3/1,153-0,342). Tweede ronde: Blomdahl (Zwe) - Weyenburg (Ned) 3-0 (15-8 15-7 15- 11/1,500-0,928), Raymond Ceule- mans (Bel) - Stroobants (Bel) 3-0 (15- 6 15-3 15-9/3,000-1,285), Zanetti (Ita) - Velthuis (Ned) 3-0 (15-9 15-5 15-12/1,875-1,130), Caudron (Bel) - Kronlachner (Oos) 3-1 (15-14 8-15 15-8 15-10/0,929-0,839), Burgman (Ned) - Scherz (Oos) 3-0 (15-9 15-14 15-11/1,500-0,928), Jaspers (Ned) - Kostistansky (Oos) 3-1 (15-14 4-15 15-10 15-7/1/moyenne 1,633/1,586), Stenzei (Oos) - Schirmbrand (Dui) 3- 1 (11-15 15-14 15-9 15-11), Leppens (Bel) - Lee (VSt) 3-2 (15-9 10-15 12- 15 15-6 15-6/1,522/1,186). Kwartfinales: Blomdahl (Zwe) - Ceulemans (Bel) 3-2 (6-15 4-15 15-11 15-6 15-13/1,538-1,410), Zanetti (Ita) - Caudron (Bel) 3-0 (15-14 15-4 15-4/1,800-0,956), Burgman (Ned) - Stenzei (Oos) 3-0 (15-9 15-4 15- 6/1,730-0,791), JaSpers (Ned) - Lep pens (Bel) 3-2 (14-15 15-4 15-7 12-15 15-13/2,629-2,000). Halve finales: Blomdahl - Zanetti 3- 2 (11-15 15-3 15-11 14-15 15- 9/1,842-1,394), Jaspers - Burgman 3- 2 (15-10 14-15 10-15 15-10 15- 4/1,468-1,173). Om derde plaats: Burgman - Zanetti 2-0 (15-9 15-4/2,000-0,928). Finale: Jaspers - Blomdahl 3-1 (4015 15-8 15-7 15-3/3,500-2,538).

de Stem | 1997 | | pagina 13