lij Dactylo. Bezoek Clinton in teken van de handel HIet Sinterklaas geen Barbiepop maar Eurospeelgoed Italiaanse melkquota waren voorwerp van massale zwendel Havens jaarlijks goed voor 28,5 miljard Dg STEM ECONOMIE A7 President naar Den Haag voor herdenking Marshallhulp, maar: Wegener toont zich gevoelig voor eisen van Milieudefensie ^esonSi ECONOMIE KORT NS vindt open balies te duur VNU neemt informatieleverancier over Winst per aandeel Aegon stijgt Overleg horeca-CAO levert niets op i harktorganisatie. Jm van presentatie ten. m/v pet spoed een kandidaat voor ]-/hbo-niveau, een goede be- |püime ervaring met MS Office, naai een half jaar fulltime be lief en hoger personeel. I laboratorium gaat verzorgen. |De werkzaamheden omvatten "en van monsters en hët telefo- ■eheersing van de Engelse taal Tnaast heeft u bij voorkeur er om, afdeling administratief en r kandidaten met een heao-BE, linstelling. Ervaring is niet ver- lal. Ik naar een kandidaat voor het Ig in een logistieke functie en |t en kunt u zelfstandig werkep. IZoom en St. Philipsland zijn wij [eiding. bij voorkeur Werktuig- Issen de 18 en de 25 jaar ën Ificaat? Dan zijn wij wellicht op pfo: Bergen op Zoom, afdeling A/ij kandidaten voor de woning- bent op zoek naar een leuke bast is elektronische kennis en Ifo: Etten-Leur. |id kandidaat voor werkzaamhe- pek naar een kandidaat tot 30 J ochtend en/of de avond. Het Roosendaal. pk naar een flexibel ingestelde nisch beschikt en nog niet veel |lijk routinematige analyses ver en jaar. Info: Bergen op Zoom, lasis, een ervaren kandidaat die |en rijbewijs, heeft ervaring met [te lossen. Info: Etten-Leur. of ouder die van aanpakken we- wij op zoek naar ervaren kandida- k bereid om bestellingen weg te Ijbewijs en bent u niet ouder dan wij een kandidaat op mbo-nivean pranche. Een Assurantie-A ople- Heeft u een commerciële inste- ïel. Leeftijd vanaf 30 jaar. Info. op Zoom zoeken wij een enthoir onge kandidaat. U heeft een of~ horeca. Dit is een parttime baai afdeling industrie. Dactylo Uitzendburo in: irsoneel), rsoneel). ït 108. I en van alle voorkomende Izaamheden Intwoordelijkheid van de Ier mede leidinggeven ■team van vijf tot tien pr(st)ers nen en zelfstandig uitvoe- aantal filiaalleid(st)er- gen van de filiaalleid(st)er afwezigheid Ide leeftijd van 18 tot 25 ling op middelbaar niveau- IrMDS rdelijkheidsgevoel en een Irichte instelling balaris en een aantrekke- Jie len inwerkperiode van ca. ken geschiktheid uitste- brgroeimogelijkheden naar |van filiaalleid(st)er i branche is een pre, doch gt melden: de Souza I I I I I ZATERDAG 17 MEI 1997 mBert Schampers ssej - Als het aan Europees commissaris sgiia Bonino (Consumentenzaken) ligt, vindt :„mi)a met Sinterklaas en Kerstmis euro- bij de haard of kerstboom. Zo kan haar het hele gezin spelenderwijs ken- fflaken met de toekomstige Europese munt. Jók stelt zij voor om in schoolboeken hoofd feit over de euro en haar lange geschiede- isop te nemen. [ujino zei dat in Brussel naar aanleiding van een conferentie over de praktische aspecten rond de in dring van de nieuwe munt. De industrie moet eu- cospelletjes ontwikkelen in plaats van Barbiepop- Jen, vindt de commissaris. ij onderkent het probleem, dat de munten en bil den pas op 1 januari 2002 in omloop komen, ter- Jjjl de euro op papier al op 1 januari 1999 wordt in- oevoerd. Voor de consument is de eenheidsmunt zo- ïoende nog ver weg en lijkt de noodzaak om ermee vertrouwd te raken, niet zo evident. Toch stelt zij oor om juist nu op speelse wijze de euro onder de aandacht te brengen. „Nog afgezien van tal van technische en juridische zaken speelt het element van de voorlichting en opvoeding," aldus Bonino. „De nationale munt is als onze moedertaal en heeft een belangrijke symboolfunctie. De grootschalige omschakeling heeft niet alleen politieke of macro- economische betekenis, maar vooral ook een psy chologische. Met name de, volgens Bonino, 30 procent nieuwe analfabeten in de Europese Unie zullen grote moei te hebben met de overgang naar de euro. „Er is veel verbeeldingskracht voor nodig om iedereen te hel pen," meent zij. „Neem alleen al de gepensioneer den die veel reizen. Voor hen is het extra moeilijk om de waarde van de euro af te zetten tegen de munten in hun vakantieland buiten de euro-zone. Mijn eigen moeder begrijpt het nu al niet." In alle lidstaten wordt, op verschillende niveaus, de invoering van de eenheidsmunt voorbereid. Afgelo pen december werden de ontwerpen voor de biljet ten gepresenteerd en in juni zijn de munten in Am sterdam te zien. Momenteel buigen Europese consu menten zich over de negen ontwerp-reeksen. De uitslag van deze opiniepeiling wordt meegenomen in de eindafweging, die de ministers van Financiën maken. Die moeten ook nog een besluit nemen over het nikkelgehalte en de vorm van het muntstuk van twintig eurocent. Europees commissaris Jean-Thibault de Silguy (Fi nanciën) is er voorstander van de biljetten en mun ten al in het najaar van 2001 in te voeren. Het Ver drag van Maastricht gaat uit van invoering uiterlijk op 1 januari 2002, maar dat zou voor bedrijven gro te praktische problemen opleveren. De Silguy wil ook de tijd dat de nationale munten in omloop blijven naast de euro inkorten. Het bestaan de voorstel gaat uit van zes maanden, maar volgens De Silguy moeten enkele weken volstaan. Ook over de kosten bij omruiling die de consument moet betalen wordt een regeling uitgewerkt. Welis waar valt na de invoering van de euro het wisselri sico weg, maar blijven nog altijd administratiekos ten te betalen. Welke landen als eerste de euro zullen invoeren, weten we in het eerste weekeinde van mei volgend jaar. De Silguy wilde niet ingaan op de vraag of dan ook meteen de koersen aan elkaar worden vastge- klikt en niet - volgens plan - pas op 31 december 1998. Luxemburg, dat in de tweede helft van dit jaar EU- voorzitter is, werkt aan een voorstel dat speculatie op de financiële markten moet voorkomen. De koer sen van de munten van de eventuele euro-deelne mers zouden in een overeenkomst indicatief worden vastgelegd. Dat zou zelfs nog dit jaar kunnen ge beuren, omdat dit najaar wordt gevreesd voor een speculatiegolf en een aanval op de muntunie. Luxemburg wil absoluut voorkomen dat het euro project alsnog zou mislukken. Over de fraude-gevoeligheid van de euro-biljetten en -munten zei De Silguy nog dat de euro technisch gezien de veiligste munt ter wereld zal zijn. „Maar vervalsing is natuurlijk altijd mogelijk," gaf hij toe. De euro-munten krijgen een nationale en een uni forme Europese zijde. Daardoor zullen er meer dan 120 verschillende euro-munten in omloop zijn. „Voor de consument wordt het niet veel beter, maar ook niet slechter," is overtuiging van commissaris Bonino. Apeldoorn (anp) - Leden van Milieudefensie hebben gister- Biddag enige tijd actie ge voerd bij het hoofdkantoor van krantenuitgeverij Weg ener Arcade in Apeldoorn, ilieudefensie protesteerde tegen het gebruik van papier van bomen uit Finse oerbos sen. Volgens Milieudefensie gebruikt ook Wegener voor zijn kranten dit soort papier en werkt het concern dus mee aan het verdwijnen van de oerbossen. Bij het Wegener- kantoor zetten de actievoer ders een symbolische oer- boom overeind. Ze overhan digden een 'plakje oerboom' aan bestuurslid De Graauw van de uitgeverij. Wegener ziet iets in wereld wijde afspraken over het ge bruik van oerbosbomen. Het concern is bereid een verkla ring ;te, ondertekenen waarin geen papier van oer talen te gebruiken. Volgens een tevreden woordvoerster van Milieudefensie is het con cern dus 'om'. Bestuurslid De Graauw ging ook in op een uitnodiging om samen met natuurbeschermers een wan deling door een Fins woud te maken. Door Bert Schampers Brussel - Het bezoek dat president Clinton op 28 mei brengt aan Den Haag, in het kader van de herdenking van de Mars hallhulp, zal tevens worden benut voor de halfjaarlijkse top ontmoeting tussen de VS en de EU. Een gesprek dat overscha duwd dreigt te worden door handelsconflicten, een ruzie over bananen, vlees en vliegtuigen. Het jongste geschil heeft betrek king op de voorgenomen fusie tussen vliegtuigbouwer Boeing en branchegenoot McDonnell Douglas. Voor Europa is de me- gafusie onaanvaardbaar, zo liet Europees commissaris Van Miert (Concurrentiezaken) deze week weten. Van Miert tilt vooral zwaar aan de monopoliepositie van de twee bedrijven. Zo heeft Boeing on langs een exclusief leveringscon tract gesloten met Delta Airlines en American Airlines. Volgens Van Miert belemmert dit contract de vrije concurrentie. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Unie, zal zich vrijwel zeker ver zetten tegen de fusie van de Ame rikaanse vliegtuigbouwers. Euro pa neemt het daarbij op voor het Europese consortium Airbus. Boeing heeft al laten weten dat de obstructie van de Europese Commissie zeker leidt tot een nieuw handelsconfliqt met de VS. Volgens Boeing heeft fusiepart ner McDonnell slechts een marktaandeel van 3 procent en blijven er na het samengaan van beide bedrijven in feite twee con currenten over: Boeing en Airbus. Woensdag zei Van Mierts woord voerder dat de Amerikanen met hun dreiging om actie te onder nemen tegen de Europese afwij- Haag (anp) - De havengebonden activiteiten in de Neder landse zeehavens vertegenwoordigden in 1995 een waarde van bijna 28,5 miljard. De directe havenactiviteiten, zoals de op- I ?n overslag van goederen, de chemische verwerking van olie en de verdere distributie boden werk aan 148.000 mensen, bat blijkt uit een studie van het hadden een aandeel van 4 pro cent. De indirecte toegevoegde waar de, dat is wat toeleveranciers bij dragen aan het havenproduct, is nog eens anderhalf keer zo groot. Deze indirecte activiteiten, van bij voorbeeld het bank- en verze keringswezen en facilitaire dien sten zoals beveiligingsbedrijven, worden steeds belangrijker. De bedrijven in de havens trekken zich terug op hun kernactivitei ten en besteden steeds meer niet- specifiek havenwerk uit. De directe en indirecte havenac tiviteiten in de zeehavens hadden in 1995 een totale waarde van ruim ƒ42 miljard, ongeveer 7,5 procent van het bruto nationaal product. Economisch Insti- tat in opdracht van het ministe ns van Verkeer en Waterstaat en Nationale Havenraad. Us zogenoemde toegevoegde Warde komt 5,2 procent hoger J4 dan in het vorige onderzoek 'at in 1990 werd uitgevoerd. Boor de gestegen arbeidsproduc- Wteit is de wergelegenheid met ,9 procent afgenomen. ■ta dan de helft van de op- wengst van de zeehavens wordt Wend in het Rotterdamse ha- yengebied. Bijna een kwart is af- onstig uit het Amster- am/Xoordzeekanaalgebied. De swwse havens Vlissingen en ®euzen zijn goed voor 16 pro tent en Delfzijl en Eemshaven zing op een 'harakiri-koers' zit ten. Hij ontkende ook dat Van Miert de kwestie op één hoop gooit met andere dossiers, zoals het Europese importbeleid voor bananen en het verbod om Ame rikaans hormonenvlees in te voe ren. Op 30 april veroordeelde de We reldhandelsorganisatie (WTO) in Genève, na een klacht van Was hington, de Europese importbe perkingen voor bananen uit Zuid- en Midden-Amerika. De producenten uit deze landen voelden zich gediscrimineerd door een regeling uit 1993, waar bij Europa 30 procent van de im portvergunningen heeft verleend aan bananenproducenten uit de voormalige kolonies van de EU- lidstaten. Deze maand nog zal de Europese Commissie naar verwachting in beroep gaan. Europa wil vooral tijd winnen om argumenten té verzamelen voor het eigen bana nen-regime. De Europese Com missie benadrukt vooral de ar moede in het Caribische gebied en beschouwt de regeling om de voormalige kolonies te bevoorde len als een vorm van ontwikke lingshulp. De beroepsprocedure zal een half jaar duren. Zolang blijft het hui dige importbeleid van kracht. De druk vanuit Amerika komt met name van de kapitaalkrachtige ondernemingen als Chiquita en Dole. Een derde conflict tussen de VS en de EU heeft betrekking op vlees. Zo sloot Europa recent nog de deur voor Amerikaans pluim vee, omdat de slachthuizen in de VS niet zouden voldoen aan de Europese normen voor hygiëne. Binnenkort spreekt de WTO zich uit over de vraag of Europa met groeihormonen behandeld Ame rikaans rundvlees nog langer mag weigeren. Uit een gelekt rapport blijkt dat de arbitrage commissie van de WTO ertoe neigt de Amerikanen gelijk te ge ven. Europa dreigt daarmee de vleesoorlog definitief te verlie zen. Jaak Vandemeulebroucke, Bel gisch Europarlementariër en fer vent tegenstander van het toedie nen van groeihormonen aan run deren, benadrukte woensdag dat het nog maar gaat om een 'pré pré-advies'. Het vooradvies wordt pas op 11 juni afgerond, waarna de Europese Commissie en de VS nog kunnen reageren en beroep aantekenen, al maakt Vandemeulebroucke zich wel zorgen over het eindoordeel. Volgende week is hij spreker op Op Schiphol arriveerde gisteren de eerste van vijf Galaxy-vliegtuigen, die nodig zijn om Clintons bagage naar Nederland over te brengen. foto anp een studiedag, waar ook drie we tenschappers hun argumenten te gen hormonenvlees uiteen zullen zetten. Het gaat om experts die namens de Europese Commissie in Génève hebben gepleit voor handhaving van het importver bod op Amerikaans vlees. Vol gens Vandemeulebroucke kregen zij nauwelijks de kans om het WTO-panel te overtuigen. Ook Frankrijk liet zich al negatief uit over de 'Amerikaansgezinde' ar bitrage bij de WTO. In 1995 kwamen internationale deskundigen in Brussel tot de conclusie dat er geen risico's voor de volksgezondheid zijn verbon den aan het hormoongebruik. Maar volgens Vandemeule broucke worden in de praktijk in de VS combinaties gebruikt van vijf a zes verschillende soorten groeihormonen. Uit recente on derzoeken zou blijken dat dit soort cocktails wel een gevaar opleveren voor de volksgezond heid. De hormonen-oorlog tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie duurt al negen jaar. In 1988 besloot de Europese Commissie onder druk van consumenten- en milieu-organisaties tot een alge meen verbod op het gebruik van hormonen in Europa. In andere delen van de wereld zijn - na tuurlijke - groeihormonen vol strekt legaal. De Amerikanen reageerden prompt met strafhef- fingen op Europees vlees. Na bijna tien jaar zal binnenkort blijken wie aan het langste eind trekt. De vraag is bovendien of de Europese consument wel zo hap pig is op 'bewerkt' vlees, na ja renlange publiciteitscampagnes tegen groeihormonen. In België moest een veearts zijn strijd te gen de hormonenmaffia zelfs met de dood bekopen. tar Aart Heering «me - Italië heeft sinds de instelling van de P uktiequota veel minder melk geprodu- ewd dan uit zijn eigen gegevens blijkt. Ook de 001 Brussel toegekende miljardenheffingen egens overproductie zijn daarom veel te hoog geweest. Ware het niet dat de te hoge productie q gevolg was van een collectieve zwendel. ajn de verrassende resultaten van een on- ItafS rapport van een door de laanse regering ingestelde onderzoekscom- e inzake de melkquota. ^oor Europese Commissie tot een superheffing van 4,6 miljard J, wegens het te veel produceren van melk in tJ._en 1989-'93. Datzelfde jaar werd de aan Italië tenreZen c'uote verhoogd van 9 naar 9,9 miljoen eson<ianks produceerden de Italiaanse melk- u"ren r - iaat T D°® a'ti^te vee^'en ^at i™3111 Hun dit voor baan vtT nieuwe boete van 430 miljoen gulden te als Sevol? een reeks van hpft.icfp manifps- bties "h a*° ë.evolS een reeks van heftige manifes- We h n ett'n8en door niet tot betaling genegen aitbrpirf81611 en een nieuwe aanvrage in Brussel tot r mg van het Italiaanse quotum met zeshon derdduizend ton. Het beheer van de Italiaanse melkquota heeft in Brussel meermalen tot woede en wanhoop geleid, maar nu begint een heel nieuwe vraag te knagen. Want heeft Italië al die jaren wel zo veel melk geproduceerd als werd aangenomen? Volgens het rapport is daar namelijk geen sprake van en zou Italië dus miljarden te veel aan boete hebben betaald. Dat wil overigens niet zeggen dat Italië het slachtoffer zou zijn geworden van Euro pese onrechtvaardigheid. Integendeel, de cijfers waaruit de Italiaanse overproduktie blijkt, en die door de Italiaanse overheid zelf aan Brussel zijn verstrekt, zijn het resultaat gebleken van een optel som van slimmigheidjes, zwendel en illegale import, waarvan de eerlijke boeren en de Italiaanse belas tingbetaler het slachtoffer zijn geworden. Uit het onderzoek blijkt dat de melkproductie ja renlang op alle mogelijke manieren kunstmatig is opgeschroefd. Zo werd goedkope melk uit Oost-Eu ropa verkocht als Italiaans product, werden 'origi neel Italiaanse' kazen vervaardigd met al dan niet voor dierlijke consumptie bestemd melkpoeder uit Nederland, Duitsland of Argentinië en werden pro ductiecijfers systematisch vervalst. Bij een telling in 1993 bleken zo 6500 stallen zonder koeien bijna driehonderdduizend ton melk te hebben geprodu ceerd. En volgens officiële cijfers zouden datzelfde jaar de koeien in het agrarisch meest achterlijke (en notoir corrupte) gewest Calabrië anderhalf keer zo veel melk als het landelijk gemiddelde hebben ge produceerd. Volgens de regeringscommissie zijn vrijwel alle officiële cijfers met betrekking tot de melkproductie dan ook volstrekt onbetrouwbaar. Het rapport vermeldt ook hoe werkelijk alle betrok kenen vrolijk hebben meegewerkt aan de massale fraude. In de conclusies wordt gesproken van 'ern stige, duidelijke en niet te ontkennen verantwoor delijkheden van de producenten-organisatie Unalat en de drie standsorganisaties, die het systeem van de quota hebben beheerd op een manier die tot ge rechtelijk ingrijpen heeft genoodzaakt'. De opeen volgende ministers 'gaven bewust opdracht om de quota niet te respecteren', de gewestelijke autoritei ten zijn 'volstrekt nalatig geweest bij de aan hen ge delegeerde taken van toezicht' en van de talrijke peilingen bleek er niet een in staat om een 'waar achtig beeld te geven van de Italiaanse melkproduc tie'. De landelijke overheid heeft voorts nooit een 'con trolerend lichaam ingesteld, zoals vereist door de EU', veeartsen hebben op grote schaal valse slacht- verklaringen afgegeven en agrarische inspecteurs leverden slachtsubsidies voor levende en volop melk producerende dieren. De commissie sluit zich aan bij de Italiaanse Reken kamer, die al in 1994 de officiële productiecijfers veel te hoog achtte. Dat gold dus ook voor de Euro pese strafheffing, maar dat kon de betrokkenen toen nog weinig schelen omdat die toch voor reke ning van de gemeenschap kwam. (De huidige boete van 430 miljoen moet daarentegen op last van Brus sel door de overtreders zelf worden betaald en heeft daarom ook veel meer protesten opgeleverd.) Vol gens de Rekenkamer had Italië zonder de illegale vergroting van de melkproductie slechts 1,7 miljard gulden (in plaats van 4,6 miljard) moeten betalen over de jaren 1989-'93 en is ook de recente heffing van 430 miljoen over 1994-'96 veel te hoog. Protesterende Italiaanse boeren eisten daarom met een al restitutie van het te veel betaalde bedrag en vrijstelling van de nu toegekende boetes, maar Eu ropees landbouwcommissaris Franz Fischler heeft al laten weten dat daar geen sprake van kan zijn. „Is er sprake van onjuiste cijfers en oplichting? Dan kan ik alleen maar zeggen, dat wij onze berekenin gen baseren op cijfers die ons door de Italiaanse au toriteiten zijn verstrekt," zei hij in een interview met de Corriere della Sera. ER WAART een be smettelijk virus door het bedrijfsleven. In hoog tempo worden ondernemers aangestoken door ethische vraagstukken. En het besmet tingsgevaar is groot, gezien alle ferme uitspraken de laatste tijd over maatschappelijk verant woord ondernemen. De aan deelhouder, die zich lange tijd exclusief mocht koesteren in de belangstelling van de on dernemer, moet alle aandacht plotseling delen met andere stakeholders, zoals werkne mers, de klant en allerlei maat schappelijke groeperingen, die aan de deur rammelen. Bedrij ven struikelen over elkaar heen om maar de eerste te zijn met gedragscodes, convenan- ten, keurmerken en het willen leveren van customer value. Zo werd een afvaardiging van Milieudefensie op de aandeel houdersvergadering van Phi lips het gras voor de voeten weggemaaid doordat de multi national kort voor de bijeen komst zelf stevig het voortouw nam bij het recyclen van de ei gen producten. Kort daarop kondigde Shell geheel vrijwil lig aan de eigen gedragscode aan te scherpen en zelfs exter ne controle op de naleving toe te staan. Deze week werd daar nog een schepje bovenop gedaan door de toezegging voor het jaar 2000 alle milieu-eisen aan te scherpen tot ze voldoen aan externe en onafhankelijke nor men. Gelijktijdig kondigde Unilever aan met een goed koop wasmiddel voor de aller armsten in deze wereld te ko men. Want wie arm is, hoeft nog niet vies te zijn. En het re cent verschenen jaarverslag van het was- en voedingsmid delenconcern werd bovendien opgefleurd met een heuse ver klaring over de plichten van de multinational. „Om blijvend te slagen moeten wij hoge ge dragsnormen aanhouden ten opzichte van de medewerkers, consumenten, de samenlevin gen en de wereld waarin wij werken," zo valt te lezen. En alsof dat allemaal nog niet vol doende is, werd er op de aan deelhoudersvergadering van Ahold ook gestoeid over een algemene gedragscode. On dernemers die altijd schamper Het principe van de computer was geboren. Vanaf dat mo ment kon informatie als een razende over de wereld trek ken. En dat gebeurde ook. De samenleving wordt op dit moment bedolven onder de in formatie. Internet, teletekst, tientallen radio- en televisie zenders en een scala aan ge drukte informatie, beuken on afgebroken op de argeloze burger in. Vaak om moedeloos van te worden. De keuze hoe om te gaan met informatie wordt steeds belangrijker. Als de vos de passie preekt... lieu-eisen, storten zich nu dus zelf, massaal op^t^^hj/an- dernëmen. Hoe komt het toch dat onder nemers plotseling massaal jeuk aan het geweten krijgen? Mo gelijk hangt het samen met een nieuwe fase in het informatie tijdperk. Toen de wiskundige Claude Shannon in de jaren dertig informatie definieerde als het reduceren van onzeker heid, stond hij aan de wieg van het moderne informatietijd perk. Elke vraag kan vanuit die definitie met 'ja' of 'nee' worden beantwoord ofwel in stroomstootjes met een posi tieve of een negatieve lading. Veel mensen zoeken de oplos sing voor dit probleem door de inhoudelijke beoordeling van informatie aan anderen over te laten. Belangengroeperingen ais consumenten-organisaties en milieugroepen krijgen in toenemende mate die rol toe bedeeld. Er is een duidelijke scheiding tussen inhoudelijke kennis en de emotionele bele ving van zaken waarneembaar. De beleving van de feiten, de perceptie, wordt steeds belang rijker. Als Greenpeace of Am nesty zeggen dat het een zootje is, geloven we dat zonder meer. Als de Consumenten bond of de ANWB menen dat iets een goed product is, ne men we dat kritiekloos aan. De inhoudelijke beoordeling dele geren we, de beleving houden we aan onszelf. Voor onderne mingen wordt het sturen van die perceptie daarom steeds belangrijker. Multinationals hebben in de afgelopen jaren nog een les ge leerd, namelijk dat ze het altijd afleggen tegen de publieke opinie. O'ndërzoek heeft aan getoond dat burgers driemaal meer gglp„pS hechten aan uit spraken van bijvoorbeeld con sumenten-organisaties dan aan het woord van bedrijven. Als Shell haar gedragscode in de toekomst door derden laat controleren, wordt deze dus plotseling voor driemaal zo veel mensen geloofwaardig. Die constatering en het steeds meer moeten sturen op de emotionele beleving, maakt dat de multinationals trachten hun merken te laden met ethiek en verantwoord onder nemen. Toch blijft het even wennen als de vos de passie preekt. Utrecht - NS ziet vooralsnog af van de invoering van open balies op een aantal stations. De spoorwegen vinden het te duur. Over schakelen op glasloze loketten op de beoogde 35 stations pakt der tig miljoen gulden duurder uit dan NS had geraamd. De directie van NS Reizigers besloot juni vorig jaar tot open balies op 35 sta tions. Dat mede in het kader van het klantvriendelijker opereren. NS reserveerde er achttien miljoen gulden voor. Een proef op het vorig jaar geopende nieuwe station Leiden klaagden lokettisten al snel over tocht. Ook de Arbeidsinspectie uit de kritiek op de kli maatbeheersing. Haarlem - Mediaconcern VNU neemt een kleine Amerikaanse le verancier van marketing-informatie over. Het bedrijf, National Decision Systems (NDS), is goed voor een omzet van 39 miljoen dollar en telt 250 werknemers. NDS is gevestigd in San Diego en is nu nog in handen van Equifax te Atlanta. VNU verwacht eind mei tot definitieve overname te komen. NDS levert marketing-in formatie aan telecommunicatie- en nutsbedrijven, aan financiële instellingen en hightech- en mediabedrijven. Den Haag - De winst per aandeel van het aandeel Aegon stijgt mo gelijk nog meer dan donderdag aangekondigd. De forse koersstij ging van het aandeel Aegon leidt tot gunstigere transactievoor waarden rond de vorig jaar aangekondigde aankoop van Providi an. Tot nu toe gaat Aegon uit van een stijging van de winst per aandeel in 1997 van 15 procent. Die verwachting sprak de con- cerntop donderdag uit op de aandeelhoudersvergadering. Dat is exclusief de nog eens voorziene 5-procentsstijging op jaarbasis van de winst per aandeel als gevolg van de Providian-transactie. Die transactie blijkt nu echter nog voordeliger uit te pakken voor de Aegon-aandeelhouders. De verzekeraar betaalt de aankoop im mers in eigen aandelen en hoeft door de koersstijging minder aan delen te overleggen. Dat betekent dat de winst per aandeel sterker stijgt. Utrecht - Overleg over een nieuwe CAO voor de horeca (200.000 mensen) heeft gisteren niets opgeleverd. De werkgeversorganisa tie Koninklijke Horeca Nederland (KHN) wilde niet afwijken van het oorspronkelijke standpunt: dit jaar geen structurele loonsver hoging. De KHN-onderhandelaars hebben de onderhandelingen afgebro ken met de mededeling dat ze binnenkort met een eindbod komen. De vakbonden eisen dat dat eindbod uiterlijk volgende week vrij dag op tafel komt. Zo niet, dan worden acties voorbereid. De bon den willen prijscompensatie plus 1 procent structurele loonsver hoging. De werkgevers willen geen loonsverhoging geven en alleen onder voorwaarden aan het eind van het jaar de prijscompensatie uitkeren in de vorm van een eenmalige uitkering.

de Stem | 1997 | | pagina 9