OPEN Is Crisis Vladivostok leidt tot noodtoestand Navo gaat formeel akkoord met verdrag Rusland NIEUW BIJ H \lobutu, president-directeur van 'BV Zaïre Tony Blair doet Sinn Fein laatste aanbod Welkom Kabila Chirac voert succesvol campagne in China President Weizman verbreekt contact met premier Netanyahu iii kSTEM BUITENLAND A5 immentaar j voor de rechtbank tot ver- ivel het rechtsgevoel van de nbaar Ministerie vernomen Iddadige sujetten gaat. Drie door Zuid-West Nederland. Tpel van onveiligheid is het spatroon van veiligheid en ngenaam gevoel. KORT Trein van vredesregeling vertrekt nu' muziek centrum van met vele interessante aanbiedingen buitenlandKORT I I ZATERDAG 17 MEI 1997 .17 MEI 1997 [de misdaad blijft niet be- k hieftn^V0-°rude Breda« d heeft, dan is hetdatgro- aal beweegt, maar zich tot geven betrokkenen als ver- J/linisterie geleden heeft in ig en overbedeling van de debet aan deze mislukkina leren van justitie zijn toch at de volksmond weet dat Men zij toch ook hebben i de zaak. enorme inzet, hoge kwali- l'Sterie vroeg, had een toch n behoren te realiseren. En de minister van Justitie om nicatie binnen het Bredase en te laat stadium in de ga- Ik en wat voor een delicate lijdens de zittingen is die in gaan de organisatie van het hoofdofficier dan ook weer duurt voort vegen is verlengd, maar ning Parijs merkt er ^rdam-Parijs rijdt nor- ar.Reizigers die met de Ier echter rekening mee J treinen rijdt. Dat geldt lien met ernstige vertra- ster van Staat Jsident van de Raad van iet gaat om een eretitel oud-bewindslieden als IStoel. Scholten is sinds Jxe, het hoogste adviesor- |net pensioen, vas Scholten onder meer ppees Parlement. Verder i het kabinet-Biesheuvel |an Agt-I. ïgenslacht Hiayerbod bij de massa- veek b egiifih' Öolc 'Êe Ne- VJ) verzet zich fel tegen hdbouw). pr Van Aai^sen'weten of ncties heeft gedreigd als i aan media-activiteiten, ^gel van de bewindsman Hoevelaken levelaken en zijn vijf zo- 1 jarenlang seksueel mis- hgehouden. srige moeder wist van de pn. Zij is niet aangehou- deden kortgeleden aan- ll zelfstandig waren gaan [edwongen tot ontuchtige Ider en broers. De broers I gezin woonde in een zeer •onllict ker tussentijds af om po- Jaadsleden die na de ver- |emd werden, zijn er tot nen. Een kleine honderd bpende, andere redenen pthouderszetel. Dat blijkt porbecke-leerstoel in op- bestuurders Binnenlands oolitieke 'heenzendingen' lechts 48 wethouders het ietsje werkte 1 ik veel jonge startten wij met hulp tekende kinderen. van bet belang van ook mijn steentje inderen. nood f H O 6 7 «/Clemens Ingwersen (anp) Haag - Het leger heeft jjdent Mobutu Sese Seko l Zaïre uiteindelijk in de "eelt gelaten. De president ■tvluchtte gisteren Kinsha sa deed afstand van de „ebt. De maarschalk had ,,i zijn legerstaf te horen ge- ,gen dat het leger de ydstad niet verdedigt, itotu had het kunnen weten, 0t het leger heeft praktisch "ets verdedigd tegen de rebellen ysinds oktober het land vero- Achter zijn rug om voer- jj kolonels en generaals al tele- imgesprekken met de naderen- rebellen van Laurent-Désiré l,ila, Misschien is er werk 0 hen onder de nieuwe -achthebbers in het land dat ze waarschijnlijk) weer Congo «tanen. Formeel nog als staats lid verliet Mobutu Kinshasa naar zijn geboorteplaats „„lolite te gaan, naar wat zijn "[Bailies in de jungle' wordt fbutu was ruim dertig jaar ijg president van het land en jdftnaar schatting vier miljard jollar aan deze overheidsbetrek- jüg overgehouden. Op de vraag uarom de Zaïrese president jtbutu Sese Seko zo weinig geld ssteedde aan zijn bevolking, jiwoordde hij eens: „Zij kun- mij niet terugbetalen." Het es een antwoord van een ban- Sir of ondernemer, niet van de Président die Mobutu le te zijn: het wijze stam- tofd en de moedige krijger die het algemeen belang van zijn volk diende. De president, die eind 1965 de macht greep, heeft zijn tegenstanders lang tegen el kaar uit weten te spelen, maar tegen de Tutsi-rebellen die met steun van Rwanda en Uganda Zaïre veroverden, bleek hij niet meer opgewassen. Mobutu beschouwde Zaire als zijn eigen creatie. Hij 'stichtte' het 'authentiek Afrikaanse' land. Maar zijn regime vertoonde meer overeenkomsten met een kolo niale onderneming dan met een politieke dictatuur. Na de onaf hankelijkheid van het vroegere Belgisch Congo in 1960 benoem de premier Patrice Lumumba kolonel Joseph-Désiré Mobutu tot opperbevelhebber van het le ger. Nauwelijks een jaar later zette de legerleider de linkse premier buiten spel en liet hem 'per abuis' vermoorden. De onafhankelijkheid bracht Congo oorlog en chaos. Het zui den scheidde zich af. Mobutu greep als legerleider in en redde zijns inziens de eenheid van de uiteenvallende ex-kolonie. Hij ontdeed zich, tot groot genoegen van de Amerikaanse geheime dienst, van bevlogen revolutio nairen als Lumumba. In 1971 gaf hij het land de naam Zaïre en bestempelde het 'au thentiek Afrikaans'. Een jaar la ter nationaliseerde hij de buiten landse ondernemingen en gaf ze aan bevriende Zaïrezen. De men sen aan de top van deze maat schappij en hun verwanten dankten hun positie aan het stamhoofd Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbengdu waza Banga, vrij vertaald: de almachtige krij ger die, dankzij zijn uithou dingsvermogen en onwrikbare wil om te winnen, overwinning op overwinning zal behhlen, een spoor van vuur achter zich la tend. Mobutu was de staat. Hij vestig de een uitzonderlijke, nu eens flexibele, dan weer wrede dicta tuur zonder enige politieke ideo logie en eenzijdig gericht op de exploitatie van delfstoffen. Zaïre werd een succesvolle onderne ming, die de elite in de hoofdstad Kinshasa enorme winsten heeft gebracht. De staat werd als in stituut voor gemeenschappelijke belangen volledig uitgehold. Al les wat niet strikt nodig was voor Mobutu's onderneming, bestaat niet meer. Openbare scholen, ziekenhuizen en wegen waren niet nodig, want de elite liet zich opleiden en verplegen in Europa en reisde per vliegtuig. De land bouw is volslagen verwaarloosd. Zelfs het leger moest het zelf maar zien te rooien. De plundering van het land leid de vanzelfsprekend tot protes ten, die bloedig werden onder drukt. Mobutu bestreed het ver zet ook door etnische tegenstel lingen uit te spelen en door gun sten te verlenen. Politici die het onder Mobutu lang uithielden, waren meestal via financiële be langen 'aandeelhouders' van Mo butu's onderneming. En geen aandeelhouder mocht invloed krijgen op het reilen en zeilen van de president-directeur van de zeer besloten vennootschap Zaïre. De Zaïrese politiek*was daardoor niets anders dan een marathon stoelendans op on voorspelbare muziek van Mobu tu. Niemand zat lang genoeg op een bestuurdersstoel om die functie inhoud te geven of om een machtsbasis op te bouwen. Deze stoelendans heeft de oppo santen opgebroken. Toen ze be gin jaren negentig een kans had den om Mobutu 'weg te demo cratiseren', bleken ze niet te kunnen samenwerken. Boven dien misten ze een achterban. Ze waren al zo lang met Mobutu's belangen verstrengeld dat de be volking hen wantrouwde. Mobutu en zijn Westerse bond genoten, voornamelijk België, Frankrijk en last but not least de Verenigde Staten, hebben elkaar decennia lang wijsgemaakt dat het öf Mobutu öf chaos was. De bondgenoten dienden daarmee hun strategische belangen in de Koude Oorlog, die onder meer in Angola woedde. Voorts werden de economische belangen in het delf stof rijke hart van Afrika vei liggesteld. Aan het einde van de Koude Oorlog leek het gedaan met Mobutu. Hij zette zichzelf ogenschijnlijk af als alleenheer ser 1990. De beloofde democra tisering kwam echter nooit van de grond door de intriges van de president. Het geduld van zijn buitenlandse bondgenoten was vrijwel op. Hij moest het zonder hen stellen tot hij de rol van gastheer kon spelen voor miljoe nen Rwandese Hutu's, die na de etnische slachtpartijen van 1994 het land ontvluchtten. Mobutu Mobutu Sese Seko zag in deze rol zijn rehabilitatie. Maar voor zijn buren Rwanda, Burundi en Uganda werd hij een levensgevaarlijke bedreiging. Mobutu's gastvrijheid en vooral de bewapening van een deel van de gevluchte Hutu's brachten hem in conflict met de jonge mi- van Huët tolden - De Britse premier Tony Blair heeft Sinn Fein aange- boden Britse regeringsvertegenwoordigers te ontmoeten. Het jingerom eikaars standpunten toe te lichten in afwachting van snnieuw staakt-het-vuren van de IRA. Dat laatste zou de for- nele vredesonderhandelingen toegankelijk kunnen maken voor Sinn Fein, de politieke vleugel van de terreurorganisatie. gaan als de situatie in de provincie en elders dat niet onmogelijk maakte. Blair benadrukte dat hij de politiek van voorganger John Major zou voortzetten en dat de Noord-Ierse bevolking altijd zelf (bij referendum) kon beslissen over de" toekomst. Het was daarom 'absurd' van de IRA om met ge weld naar een hereniging van de beide Ierlanden te blijven streven. „Niemand hier aanwezig, zelfs de jongsten, zal Noord-Ierland waar schijnlijk ooit anders meemaken dan als deel van het Verenigd Ko ninkrijk. Dat is de realiteit. Want het principe van concensus is nu bijna algemeen aanvaard," aldus Blair. Er waren geen snelle oplossingen voor het Noord-Ierse probleem, maar een nieuwe regering had 'tenminste mogelijkheden dingen te veranderen'. De premier raadde Sinn Fein aan de geboden kans te grijpen. Deed men dat niet dan was er 'geen sympathie, geen be grip' en beloofde hij een 'onver biddelijke vervolging van terro risten'. Blairs woorden leidden tot de ver trouwde gemengde reacties. Ge matigde partijden als de Ulster Unionisten (protestants) en de SDLP (katholiek) benadrukten de positieve aspecten. De extreme DUP, de partij van de protestant se helleprediker Ian Paisley, en Sinn Fein waren om tegengestelde redenen 'teleurgesteld'. Martin McGuinness, de tweede man van Sinn Fein betreurde de 'pro-unionistische accenten' in Blairs toespraak. Hij zei dat zijn partij recht had op deelname aan vredesonderhandelingen. Blair deed zijn aanbod tijdens zijn mte officiële bezoek buiten Londen. Omgeven door veilig- en politie schudde handen in de straten toegejuichd door een grote menigte. Ier de vorige, Conservatieve, legering waren alle contacten met Sinn Fein verbroken nadat het ■bestand was geschon- ta. Dat gebeurde met een enor- «t tomaanslag in Londen, in fe- taari vorig jaar. Darbij kwamen twee mensen om a werd voor honderden miljoe- 'ffl guldens schade aangericht. «Mijn boodschap aan Sinn Fein is duidelijk. De trein van de (vre- vertrekt. Ik wil jullie •die trein, die hoe dan ook zal En ik zal niet toestaan to die trein op jullie zal wach- V zei Blair in een toespraak. Jij waarschuwde dat de bespre- 1 !en met regeringsvertegen- alleen konden door- Aanhangers van Kabila beschilderen in een clandestiene werk plaats in een buitenwijk van Kinshasa spandoeken om de rebellen welkom te heten in de hoofdstad. foto reuter (ADVERTENTIE) 'lony Blair 2e pinksterdag van 14.00 tot 17.00 u. Muziekcentrum van Gorp, Kade 87 Roosendaal (west), 0165 - 54 58 24 Duk :°u - Een energiecrisis in het Verre a van Rusland bedreigt volgens lo- «e artsen de volksgezondheid in de re- ij In de marinehavenstad Vladivostok, 'aar het tot protesten kwam, is gisteren noodtoestand uitgeroepen. --.nge delen van de dunbevolkte streek, J lJnmorski Krai, beschikken inwoners (li h 26S UUr '3er da® over verwarming t,eet water. Waterpompen werken spora- waardoor de watervoorziening in ge- slali ^e'tomen- D°k de waterzuiveringsin- "uaties dreigen tot stilstand te komen. W behandelingscentrum voor geslachts- vielen de koelinstallaties uit. Onge- wintig liter besmet bloed is daarop door CT?erS afvoer systeem ge- P Artsen waarschuwen voor het uitbre- j n ePidemieën. y.'ziekenhuizen en kleuterscholen i a deuren gesloten. Honderden mensen e afgelopen week de straat opgegaan Hijat^r?test6ren tegen de crisis. De demon- - en "lekkeerden belangrijke doorgangs- ln de stad. 'tok T 'oc°-burgemeester van Vladivo- nou Kopylev, is het energiebedrijf Da- hoofdverantwoordeiijk voor de 'moedwillig gecreëerde energiecrisis'. Kopy- iev noemde de leiding van Dalenergo 'crimi neel'. Hij benadrukte dat Vladivostok vol doende steenkool krijgt aangeleverd om de energiecentrales te laten draaien. „We zullen harde maatregelen nemen tegen degenen die de stad zonder verwarming en licht laten zit ten)' zei Kopylev volgens Komsomolskaja Pravda. De Primorski Krai in het Verre Oosten is een rauwe, dunbevolkte streek waar een pioniers sfeer hangt. De regio heeft wel vaker te kam pen met energietekorten en met stakingen door ontevreden overheidspersoneel. Maar de situatie verslechterde toen mijnwerkers in de regio vanaf 1 mei besloten in staking te gaan, omdat zij hun salarissen niet ontvangen en de kolentoevoer in gevaar kwam. De leiding van Dalenergo heeft bedreigingen ontvangen en de autoriteiten zeggen te vrezen voor massale ongeregeldheden. De mijnwerkers hebben ge dreigd de Transsiberische spoorlijn te blok keren en het lokale vliegveld te zullen bezet ten. Volgens critici van het Kremlin, onder wie de voormalige veiligheidschef generaal Aleks- andr Lebed, staat Rusland aan de vooravond van een sociale explosie. Zij baseren hun uit latingen op het feit dat miljoenen Russen al maanden geen salaris, pensioen of soldij ont vangen. De regering heeft gezegd dat de schulden voor 1 juli zullen worden afbetaald. Maar onduidelijk is waar dat geld vandaan moet komen. De belastinginkomsten waren over het eerste kwartaal van dit jaar drama tisch minder dan begroot. Het bestuur van de Primorski Krai, onder lei ding van gouverneur Jevgeni Nazdratenko, staat al enkele jaren in een kwaad daglicht. Nazdratenko, die een zeer slechte verhouding heeft met eerste vice-premier Anatoli Tsjoe- bais, zou schuldig zijn aan grootschalige cor ruptie en machtsmisbruik. De gouverneur staat, volgens een regerings commissie die een onderzoek instelde naar de crisis in de regio, aan het hoofd van een old boys-netwerk van corrupte politici, bureau craten, zakenmensen en misdadigers. Ook ge neraals en admiraals maken deel uit van deze groep. Zij 'verhuren' de oorlogsbodems van de Stille Oceaanvloot, die in de haven van Vladivostok - de 'Gouden Hoorn' - liggen te roesten, om er smokkelwaar mee te vervoe ren. Anatoli Tsjoebais heeft de jacht op Nazdra tenko tot een persoonlijke opdracht gemaakt. Maar de bekritiseerde gouverneur lijkt de be scherming te genieten van premier Viktor Tsjernomyrdin, met wie hij op goede voet zegt te staan. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse president Jacques Chirac voert verkie zingscampagne in China. Zijn staatsbezoek aan China lijkt op een succes af te stevenen. Daarmee levert hij een belangrijke bijdrage aan de eventuele verkie zingsoverwinning van de conser vatieven in Frankrijk. Vanuit het verre China geeft hij de Fransen de indruk een groot staatsman te zijn. Hij is pas 48 uur in China, maar de Fransen hebben via de media nu al het gevoel dat het staatsbezoek niet meer kapot kan. Vanuit Shanghai riep Chirac de hem ge volgde zakenlieden op tot 'een nieuw elan' bij het binnenhalen van contracten. De term 'Een nieuw elan' werd niet toevallig ge bruikt. Het is de verkiezingsleus van de conservatieven. In hoog tempo volgden de succes nummers. Chirac zette zijn hand tekening onder een koopcontract van 30 Airbussen. De conservatie ve kranten, zoals Le Figaro, juich ten en verzwegen voor het gemak dat aanvankelijk was uitgegaan van de verkoop van 100 stuks. Di rect daarna werd de verkoop be klonken van 5 ATR-regionale pro pellervliegtuigen. Daar was men eerst uitgegaan van 10 exempla ren. In hetzelfde ijltempo werd af gesproken dat Airbus samen met de Chinezen een honderdzitter gaat ontwikkelen voor de Aziati sche markt. Een besluit dat vorig jaar al was voorgekookt. Er was even tijd om adem te halen en vast te stellen dat Axa, 's we relds grootste verzekeraar, toe stemming krijgt om de 1 miljard Chinezen levensverzekeringen te gaan verkopen. Het moordende tempo van Chirac ging gisteren verder met het heikele punt van de mensenrechten. President Jiang Zemin had al vastgesteld dat Frankrijk wijze bestuurders heeft. Want Parijs kiest niet langer de weg van de 'confrontatie', maar Jacques Chirac foto reuter werkt aan een dialoog op mensen- rechtengebied. Een zeer verheugde woordvoerster van president Chi rac kwam daarop al snel met de mededeling dat China een eerste stap zet op het gebied van de men senrechten. China erkent 'de uni versaliteit' van de rechten van de mens. Onder de titel 'Respect van de pluraliteit' erkennen beide lan den 'dat de historische, culturele, economische en sociale verschillen een bron zijn van verrijking van het menselijk erfgoed. Een serieu ze en constructieve dialoog geniet de voorkeur boven de confrontatie om verschillen van inzicht op te lossen. Beide partijen onderstre pen dat er pogingen moeten wor den gedaan om de rechten van de mens te beschermen, rekening houdend met ieders bijzonderhe den.' Die mond vol is dus het ant woord van Chirac op het Neder landse Europese Unie-voorzitter- schap dat de schendingen van de mensenrechten in China wilde af keuren in de Verenigde Naties. Frankrijk weigerde dat, omdat men een andere strategie wilde volgen. Chirac - daartoe uitge daagd door oppositieleider Lionel Jospin - vroeg gisteren na de on dertekening van de gezamenlijke verklaring om vrijlating van 17 Chinese dissidenten. Tot nu toe re sulteert de 'bijzonderheid' van China er in dat dit verzoek beleefd terzijde werd geschoven. Brussel/Rijswijk (rtr/anp) - De ambassadeurs van de zestien Navo-lidstaten hebben gisteren formeel hun goedkeuring gege ven aan het akkoord dat de toekomstige relatie tussen het bondgenootschap en Rusland regelt. Navo-secretaris-generaal Solana en de Russische minister Prima kov (Buitenlandse Zaken) bereik ten woensdag al overeenstem ming over het document. De lid staten' hadden vervolgens 48 uur de tijd om formeel bezwaar te maken. De acte voorziet in een regelma tig overleg tussen Moskou en de Navo over zowel politieke als mi litaire zaken. Het gaat daarbij puur om consultatie en niet om inspraak zodat Rusland geen veto krijgt op de Navo-besluitvor- ming. De Navo en Rusland zullen het document op 27 mei in Parijs on dertekenen. De presidenten Clin ton (VS) en Jeltsin (Rusland) zul len naar verwachting daarbij aanwezig zijn. litaire regimes aan zijn oost grens. Met name Uganda en Rwanda kregen mede dankzij de Verenigde Staten een uitstekend geoliede oorlogsmachine. Zij zaten achter de Tutsi-rebellie die Mobutu's ruim 31 jaar oude onderneming Zaïre wegvaagde. Berisha ontbindt het Albanese parlement Tirana - De Albanese president Sali Berisha heeft gisteravond het parlement ontbonden en verkiezingen uitgeschreven voor 29 juni. Kort tevoren had hij een omstreden kieswet ondertekend, waarbij hij zich klaarblijkelijk niets heeft aangetrokken van de bezwaren van de oppositie. Die heeft gedreigd met boycot van de verkiezingen. Acht oppositiepartijen maken wel deel uit van de regering van Nationale Eenheid, maar zijn nauwelijks in het par lement vertegenwoordigd. De Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) heeft getracht te bemiddelen tus sen de partijen over een nieuw kiesstelsel in Albanië. Speciale ge zant Franz Vranitzky kwam donderdag in Tirana aan om op nieuw te trachten Berisha en de oppositie nader tot elkaar te brengen. Maar toen hij gisteren het land verliet, zei hij dat zijn missie was mislukt. Akkoord Clinton en Republikeinen Washington - De Amerikaanse president Clinton en de leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat, Trent Lott, hebben een definitief akkoord bereikt over het wegwerken van het begro tingstekort tot het jaar 2002. Dit heeft Lott donderdag plaatselij ke tijd verklaard. Het akkoord kwam tot stand na een dag van on derhandelingen tussen de Republikeinse leiders in Senaat en Huis van Afgevaardigden en vertegenwoordigers van Clinton. De begrotingscommissies van het Congres bogen zich gisteren over het compromis. De strijd tussen regering en parlement over een sluitende begroting duurt al twee jaar. Clinton excuseert zich voor experiment Rijswijk/Washington - De Amerikaanse president Clinton zal pu bliekelijk zijn verontschuldigingen aanbieden voor een beleid waarin bepaalde zwarte mannen een behandeling tegen syfilis werd geweigerd. Het overheidsexperiment begon in de jaren der tig en duurde ruim veertig jaar, lang nadat de effectieve werking van peniciline voor syfilispatiënten bekend was. Een kleine vier honderd arme, onopgeleide zwarten uit Tuskegee in Alabama wa ren het slachtoffer. De overheid wilde op deze manier het verloop van de ziekte in kaart brengen. Vijf van de acht nog in leven zijn de slachtoffers maken in het Witte Huis de ceremonie mee. De Britse BBC sprak gisteren over 'een van de grofste schandalen uit de, Amerikaanse geschiedenis'. ,rt3; Turkije versterkt troepen bij Irak Habur,- Op de derde dag,van hun grootscheepsé offensief hebben Turkse troepen gisteren opnieuw de Koerdische rebellen in Irak bestookt. Bovendien rolden opnieuw lange konvooien met nog meer tanks en troepen Noord-Irak binnen om de legeracties tegen de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) te ondersteunen. Er hingen dikke zwarte rookwolken boven de bergen van Bikhary en heli kopters vlogen af en aan. De activiteiten en de massale aanvoer van materieel wijzen erop dat het Turkse leger van plan is de ope ratie in de zomermaanden voort te zetten. Turkse functionarissen hullen zich in zwijgen over de operatie. 'Meer onderzoek Dutroux-zaak gewenst' Brussel - De Belgische rijkswacht eist aanvullend onderzoek naar de fouten van officieren in de zaak-Dutroux. Op grond van de conclusies van de Kamercommissie-Dutroux kan de leiding nu geen oordeel vellen over eventuele straffen voor officieren en agenten. De commissie-Dutroux heeft een kleine tien rijkswach ters uit Charleroi en Luik individueel verantwoordelijk gesteld voor fouten bij de opsporing van de vermiste meisjes Julie en Mé- lissa. Korpsleider luitenant-generaal Deridder zegt dat het com missierapport niet gedetailleerd genoeg aangeeft waar de rijks wachters in de fout zijn gegaan. Jeruzalem (rtr/ap) - Israels president Ezer Weizman heeft het contact verbroken met premier Netanyahu wegens diens hou ding tegenover de crisis in het vredesproces met de Palestijnen. Dat meldde het dagblad Yedioth Achronoth gisteren. De crisis ontstond toen Netanya- weging in Zuid-Libanon. De hu op 18 maart opdracht gaf te beginnen met de bouw van een nieuwe joodse wijk bij Oost- Jeruzalem. „Ik heb alle contact met hem ver broken. Bibi is niet bereid te luis teren. Hij weet ervan," aldus Weizman. Netanyahu's woordvoerder ont kende het bericht. Weizmans woordvoerder was niet bereik baar voor commentaar. De presi dent, wiens functie voornamelijk ceremonieel is, staat bekend om zijn directheid. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisterochtend raketten afgeschoten op bases van de fun damentalistische Hezbollah-be- luchtaanval was een vergelding voor de dood van drie Israëlische militairen bij gevechten gisteren. Een Hezbollah-functionaris maakte bekend dat bij die ge vechten ook twee guerrillastrij ders waren omgekomen. Daar mee komt het totale aantal Hez- bollah-slachtoffers dat deze week bij gevechten in Zuid-Liba non is gesneuveld op zeven. De Israëlische straaljagers scho ten zeker twintig raketten af op bases in Jabal al-Daher, even ten oosten van de plaats waar don derdag werd gevochten. Uit het gebied stegen dikke zwarte rook wolken op. Of er slachtoffers zijn gevallen was nog niet bekend. (ADVERTENTIE) Kijk vanavond om 18.30 uur naar: Met onder meer: Het nieuwste kinderprogramma van Het Land van Ooit -Sap de Aardwortel -Troe de Bionische Vechtstier -Dame Grandeur èn -Jonker Jean d'Orange

de Stem | 1997 | | pagina 5