OM Breda heeft meer hulp nodig' Dit overkomt ons echt geen tweede keer' v 10 KEUKEN APPARATEN «GRATIS! Keukens 'Niets geleerd van het Hakkelaar-proces' DE STEM Nieuwe schoolboeken kosten ouders kapitaal Brand Schilderswijk 'een groot raadsel' r KEUKENS: JBSTEM BINNENLAND Onderzoeksleider Juliet: 4Justitie richt aandacht teveel op Randstad' Korpschef Brinkman belooft politie Rotterdam beterschap ACATURES Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 380 vacatures. Maak er werk van C Bestemming Schiphol: vanavond Nederland 1, 19.30 uur OPROEP VOOR ALLE KIJKERS MET BESTEMMING SCHIPHO 1 I )e$re|yd 2e PINKSTERDAG GEOPEND DRUNEN -Tralie -Estrik -Gewest -Esprit -Nestor -Streep -Toneel -Alkoof -Nestel -Detail tegenstand 's>|U!| )|U!|>| 'sjnw 'Êu.iua^J- >17 MEI 1997 Inttannië en Ierland f zon' maar ook een en '1 l'ige regen-of onweersJ I i!® !?peratuur vanl in brj Aberdeen tot bij. ►aden in Zuidoost-En- Jen Luxemburg: Piink r 00k,een lokale maar Een- oi onweersbui. Zo- f™ m? temPeraturen 125 graden. J en Midden-Frankrijk' ■e zon en op steeds meer f. ,een Piuige (on- lui. Middagtemperatuur Lon® fa.den' zondag Jle „0 in het westen en 25 osten. rankrijk: Geregeld zon )k enkele pittige regen- 'eersbuien, vooral op Middagtemperatuur 1 25 graden, zondag warm. I* At en toe zon en en- ien, mogelijk met on- ■ondag eerst nog droog c wat zon. Middagtem- ir van 17 graden langs rdwestkust tot iets bo- 20 in het zuiden, wisselvallig weer met >e zon en enkele regen- sersbuien. Zondag dro- Tij zonnig. Maxima op- naar ongeveer 24 gra- het noordwesten frisser, sehe Eilanden: Flink n, in het noorden ook velden en kleine kans bui. Middagtempera- geveer 24 graden. :a en Ibiza: Veel wolken stevige regen- of on- !ui. Middagtemperatuur er 23 graden. "linke perioden met zon. ms op een lokale (on- >ui. Middagtemperatuur 7 graden. nland en Kreta: Flink Ien overwegend droog, a ongeveer 25 graden, in inenland enkele graden nd: Aanhoudend zo- pet veel zon. Zaterdag in 'sten misschien een loka- fen- of onweersbui. Mid- pperatuur rond 27 gra sland: Perioden met zon. I in de westelijke kantons een regen- of onweers- liddagtemperatuur van aden op de Zwitserse lakte tot 29 aan de zuid- in de Alpen. Irijk: Vrij zonnig en vrij- leral droog. Middagtem- lur ongèveee:28lgf-4'üen. I I ZATERDAG 17 MEI 1997 («onze verslaggever Jja - „Het is uiterst merk- J.ai^jg dat het Openbaar Mi- ,rttfje haar afspraken met Lfflgetuige' P. in het Juliet- 'jerzoek niet tot in detail op „pier heeft gezet." Dat zegt -versitair hoofddocent J. jjjmelink van de KUB in Til- KS' jj officier kon toch op zijn klompen aanvoelen dat dealen met criminelen vandaag de dag een heel gevoelige materie is, waarmee je uiterst zorgvuldig moet omgaan. Maar kennelijk heeft het Bredase parket geen le ring getrokken uit het Hakkel aar-proces en het Zwolsman-ar- rest. Simmelink is in principe niet te gen afspraken tussen een officier en een crimineel, maar die moe ten wel volledig controleerbaar zijn: „Dat kan alleen als ze tot in detail op papier staan. De Parle mentaire Enquete Commissie is daarover duidelijk geweest." Aan de hand van de vele publica ties in deze krant komt hij tot de conclusie dat het heeft geschort aan een goede communicatie bin nen het OM Breda. „Het kan toch niet zo zijn dat een waarnemend hoofdofficier pas iets over af spraken over een schorsingsver- zoek voor de criminele getuige hoort op de middag voor diens ei gen strafzaak." Simmelink vindt de manier waarop advocaten in dit soort grote processen optre den een punt van zorg. „OM en politie worden als boeven afge schilderd en de verdachten als slachtoffers van hun machtswel lust. De Robin Hoods zijn gepakt, ze zijn schandalig behandeld en hun belangen zijn verkwanseld." „Dat geeft een volkomen ver keerd beeld," reageert hij. „Het stoort me dat de verdediging het beeld van een rechtsstaat in het geding brengt. Advocaten bespe len de media, terwijl het OM te rughoudend moet zijn, beperkte mogelijkheden heeft. Advocaten kunnen roepen wat ze maar wil len. Maar rechtszaken moet je niet via de media voeren." IA onze verslaggever i - Het Openbaar Ministerie in Breda móet meer mogelijk- igjen krijgen om grote zaken professioneler te begeleiden. Bij ■et ministerie in Den Haag moet duidelijk worden dat crimina- fleit niet alleen in de Randstad met alle mogelijke middelen ,jet worden bestreden, maar ook in andere delen van het land. jat is de mening van D. van Dop, chef van de Divisie Georga- iseerde Criminaliteit (DGC) in Breda. ','an Dop reageert met teleurstel de uitspraak van de recht- llank in Breda in de Juliet-zaak. lande acht hoofdverdachten die Lr voorkwamen konden er drie L; vrij man de rechtszaal verla- i. De andere vijf kregen straf- liaidie veel lager waren dan dat wat de officier van justitie ste. De politiechef wil de Zwar- li Piet niet per definitie aan het se OM geven. Hij consta- 1 tert echter wel dat zijn Juliet- Mi een knap stukje werk heeft geleverd. Van Dop vraagt zich dof het OM in Breda is toegerust [•-.dergelijke grote zaken aan te fitten zonder extra hulp. .ft praten hier over een zeer in- jiwikkelde en omvangrijke zaak. Ei je kunt je afvragen of dat alle- sal op één paar schouders moet iomen. Justitie trekt steeds meer professionals in hun dienst weg at het land om de grote, landelij- ie, zaken te doen. Dit Juliet-on- itrzoek was en is veel groter dan kt Amsterdamse Hakkelaarpro- res. Hopelijk gaan de ogen in het Haagse na deze uitspraak wél tpen. Voor de goede orde, ik sta zeker niet negatief tegenover de Dianier waarop het OM deze zaak tót gedaan. Ik ben wel zeer geïnteresseerd in de analyse die het OM nu maakt van datgene wat er fout is gegaan in dit pro ces," aldus Van Dop. De avond na de uitspraak kwam het Juljgt-team meteen bij elkaar om de zaak nog eens door te spre ken en elkaar een hart onder de riem te steken. Onderzoeksleider B. van Zon maakte donderdag een sombere indruk. Volgens de DGC-chef is er vanzelfsprekend een grote teleurstelling bij het team dat de afgelopen jaren de handel en wandel van de Juliet- bende in kaart bracht. Bovendien studeert Van Dop op mogelijkheden om een enkele ad vocaat, die zijn pijlen richtte op de integriteit van het Juliet-team, middels de Orde van Advocaten aan te pakken. „Er is wel erg met modder gesme ten. Opmerkingen over bijvoor beeld ambts-edige meineed van een van de verbalisanten. Het is hier geen Italië of Oost-Europa," aldus Van Dop. Volgens de on derzoeksleider moet de samenle ving de gevolgen van de IRT-af- faire niet in ieder onderzoek als een rem laten werken. „Dat soort zaken heeft een zeer negatieve uitwerking op deze mensen die gewoon goed werk verrichten," aldus Van Dop. Dat een deel van de vermeende Juliet-bende nu op vrije voeten is stelt ook Van Dop teleur. Maar niet alles is weg gevallen. We hebben natuurlijk een heel net werk bloot gelegd. Dat gaat door deze uitspraak niet verloren. Het blijft echter moeilijk om deze af loop van de zaak aan biirgers te verkopen. We praten hier over een crimineel netwerk dat de sa- menleving aantast. ai gmu .uygiwiu gr ar biv aoo U Tijdens het Juliet-proces werd de Bredase rechtbank zwaar beveiligd door de politie. FOTO DE STEIWJOHAN VAN GURP BoorWippel Houben en John Lazeroms da - „Het Bredase Openbaar Mi- I aterie is te goed van vertrouwen geweest. Het sluitstuk van de afspra- met Perry P. was dat hij als ge inige zijn beschuldigingen jegens de I andere verdachten onder ede zou be- tigen. Daar heeft hij zich niet aan I gehouden. Wij hebben hier lering uit getrokken. Dit overkomt ons geen I tweede keer." t zeggen hoofdofficier van justitie J. Wabeke en persofficier van justitie nr. W. Koops in een reactie op het von nis van de Bredase rechtbank in de Ju- net-zaak. Zij zijn nog eens met de neus "j> de feiten gedrukt dat boeven boeven "lijven en bijna nooit te vertrouwen zijn. 'ij hebben de deal met Perry P. afgebla zen. Gebleken is dat hij een onbestuur baar projectiel was, ook in de handen van zijn eigen advocaten. „De deal is over. Het verzoek om voor hem een getuigenbeschermingsprogram ma te starten, hebben we ingetrokken. P. is in beroep gegaan tegen zijn straf van vier jaar. We zien wel." Conform de af spraken had officier van justitie mr. C. van Spierenburg twee jaar geëist, maar de rechtbank waardeerde de procesop stelling van P. met een verdubbeling van de straf. Het vonnis langslopend constateren Wa beke en Koops dat de rechtbank de over eenkomst met P. op zich accepteert, hoe wel de totstandkoming niet de schoon heidsprijs verdient: „De 31 verklaringen van P. vol beschuldigingen tegen ande ren zijn rechtmatig verkregen. Dat de rechtbank ze niet betrouwbaar genoeg vindt, is een tweede." Het gevolg was wel dat de deelname van deze acht verdachten aan een criminele organisatie niet meer bewezen kon wor den. Dat leidde er donderdag toe dat drie mannen werden vrijgesproken en vijf anderen straffen kregen die ver onder de eisen lagen. Een gang van zaken waar voor het publiek weinig begrip toont. „Men moet door het stof heen kijken dat de advocaten hebben opgeworpen," me nen de twee officieren. „Ook deze recht bank kan akkoord gaan met het gebruik maken van criminele getuigen en accep teert dat wij met zulke mensen afspra ken maken. Oké, op onderdelen hebben we dat niet handig gedaan, maar het is wel fatsoenlijk gebeurd. Dat is een winstpunt voor het OM." „Een tweede punt is dat wij een crimine le organisatie achterover getrokken heb ben. We hebben enorme voorraden xtc en vuurwapens uit de roulatie genomen en haar leider John J. heeft acht jaar cel gekregen. Dat krijg je niet zomaar. De Hakkelaar heeft zes jaar gehad." Teleurstellend vinden zij het dat Perry P. zich niet aan zijn deel van de afspraak heeft gehouden. „Er had meer ingeze ten," zegt mr. Wabeke. „We hebben er van geleerd. Een volgende keer zullen we op zo'n megazaak meer officieren zetten. En elke afspraak met een criminele ge tuige zullen we laten optekenen door de landsadvocaat, met daarbij ook wat de getuige over de afspraken tegen de rech- ter-commissaris heeft gezegd." Hij is het niet eens met de kritiek dat het OM niet alles wat is afgesproken op pa pier heeft gezet. „Wat er was overeenge komen, is opgeschreven. De advocaat van P. heeft dat op 20 maart nota bene zelf schriftelijk bevestigd. Niemand heeft er rekening mee gehouden dat Per ry P. opeens niet meer wilde meewer ken." „Wij begrijpen niet waarom hij zijn eigen glazen heeft ingegooid. Als hij onder ede had gezegd dat hij de waar heid had gesproken, was hij snel vrij man geweest. We hopen ooit nog eens te kunnen begrijpen waarom hij en zijn ad vocaten zo gemanoeuvreerd hebben." Of het vonnis de verstandhouding tussen officieren en rechters verstoort? „Wel nee, Wij zijn gewend te incasseren. Het hoort bij het juridisch bedrijf. De recht bank heeft naar eer en geweten en met veel inzet een hecht doortimmerd vonnis gemaakt," reageert mr. Koops. botterdam (anp) - De korpschef van de regiopolitie Rotterdam-Rijn- ®®d, l Brinkman, gaat zich 'nog nadrukkelijker in de politiecultuur 'Wiepen'. Deze belofte deed Brinkman in de gisteren verschenen edi- j de Korpskrant, het dagblad van de politie Rotterdam-Rijn- ^man zegt dat hij zich kan vinden in de aanbevelingen die de be middelaars Jansen en Broekhuis hebben gedaan om het conflict tussen en de ondernemingsraad op te lossen. Die raad zegde bijna drie ?™n geleden, gesteund door de politievakbonden ACP, ANPV en B. fie' vertrouwen in hem op. 111 "et donderdag bekendgemaakte rapport stellen de bemiddelaars Wr om de korpsleiding te versterken. Ook vinden ze dat Brinkman Vermoet doen aan draagvlakverwerving en teamvorming. gens Brinkman bieden deze voorstellen aanknopingspunten om de 'houdingen te normaliseren. „Ik kan mij goed vinden in de advie- Ze ondersteunen de uitgezette koers die moet leiden tot een ver- ontwikkeling van ons korps. Ik zelf zal doen wat binnen mijn ver- i?" ügt om hieraan bij te dragen, onder meer door me nog nadruk- 'Jher in de politiecultuur te verdiepen," aldus Brinkman. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) de nieuwsgierige -mrqj MS V5 Wat wacht je als je met acht gemiddeld van de middel bare school komt? Dan zul je later wellicht overspel ple gen. Uit Engels onderzoek blijkt namelijk dat hoger op geleiden twee keer zo vaak vreemd gaan als lieden met minder scholing. Helaas meldt het bericht waarin gerept wordt over het on derzoek, niet hoe dat nou komt. Nu blijf je een beetje in het duister tasten naar de oorzaken van dat de-katjes-in- het-donker knijpen. Datje door te pochen met je diploma anderen kunt ver leiden, veronderstelt dat de verleide partij door gebrek aan scholing niet door dergelijke opschepperij heen kan kijken. But, zo zeggen de Engelsen, it takes two to tango, en dat zou betekenen dat evenveel minder opgeleiden overspel plegen, wat dus niet het geval is. Dat hoger opgeleiden beter zijn in smoezen en daar door hun affaires langer geheim kunnen houden, gaat alleen op in die gevallen dat de bolleboos met een dom mere partner het leven deelt. Een uitleg is wellicht dat kennis niet alleen macht is, maar ook potentie. Intellect en instinct liggen dan in eikaars verlengde, je moet weten wat het woord betekent om pro miscue te kunnen zijn. MERLJN Door Ap van den Berg Breda/Utrecht - De beoogde onderwijsvernieuwing in de hoog ste klassen van havo en vwo gaat ouders handenvol geld kos ten: een paar honderd gulden extra per jaar per leerling voor degenen die studieboeken lenen tot wel duizend gulden meer voor hen die de boeken zelf (moeten) kopen. Dit hebben Bra bantse rectoren becijferd. Vanaf 1998 of 1999 krijgen leer lingen niet zes, maar twaalf vak ken voorgeschoteld, Voor alle vakken zijn splinternieuwe, dure studieboeken in de maak. „De Tweede Kamer maakt zich druk over de datum van invoering van de nieuwe profielen en over de miljoenen voor de nascholing van docenten. Terecht. Maar over de portemonnee van de betrokken ouders hoor je niemand, behalve de kleine christelijke fracties," oordeelt rector Frans Beuvens van het Monseigneur Frencken- collegeih Oosterhout. ',i „nb Samen met collega's maakte hij een,rekensom, metde. .pitkomst 'dat een leerling strétks'in één jaar tijd tussen de 1.500 en 1.800 gul den aan studieboeken nodig heeft. Het drievoudige van wat nu het geval is. Beuvens: „Dit komt bovenop het schoolgeld, dat voor de meeste kinderen dik 1.500 gulden per jaar bedraagt. Dat zit ons niet lekker, omdat sommige ouders nu al hutje bij mudje moeten leggen om de fi nanciële eindjes aan elkaar te kunnen knopen." Ongerustheid De Vereniging voor het Manage ment in het Voortgezet Onderwijs (WO) deelt de grote ongerust heid onder rectoren. „Ook wij maken ons zorgen," stelt voorzit ter Jan Gispen onomwonden. „Er komen volgend jaar, of het jaar erop, veel nieuwe studieboeken op de markt. Hele fraaie, uitge voerd in kleurendruk en toege spitst op de laatste ontwikkelin gen in medialand. Die zullen niet goedkoop zijn." Zodra de WO de toekomstige lasten voor ouders zelf heeft doorgerekend, wordt een strijdplan ontwikkeld. Rectoren in den lande voorzien dat ouders in 1998 of 1999 in gro ten getale om hulp gaan vragen. „Die kun je vervolgens geen 'nee' verkopen. Je laat je leerlingen immers niet stikken. En dus zul je via de boekenfondsen oplossin gen moeten zoeken. Via voorfi nancieringen. Een dure geschie denis. De scholen hebben nauwe lijks reserves, als je je bedenkt dat ze net met veel kunst en vliegwerk de klappen van de lumpsum-bezuinigingen jmbben geprobeerd op te vangen," aldus Beuven. De educatieve uitgeverijen, vere nigd in de Groep Educatieve Uit geverijen (GEU) en Educatieve Partners Nederland (EPN), zeg gen dat de prijzen van nieuwe studieboeken relatief zullen mee vallen. „Boeken lenen komt het meeste voor en in dat geval zijn ouders rond de 300 gulden per jaar kwijt. Gesteld dat scholen de afgelopen tijd geld opzij hebben gelegd voor de boekenfondsen dan zullen de lasten voor dieftiui- ders volgens ons niet spectaculair stijgen,'.' aldus secretaris Freke Bosscha. (ADVERTENTIE) Fmteiijh opening 75e (iliaaC Weqmt ewuK mm neg één week gepieiengeetd. Hans Verkerk heeft een mijlpaal bereikt. Hans opende vorige week zijn 75e filiaal. Deze opening viert hij met een spectaculaire actieWant bij aan schaf van een complete keuken, die u binnen twee jaar afneemt, krijgt u deze week maar liefst 10 keukenap paraten gratis, of de helft van de geld waarde als EXTRA KORTING. Dat betekent een Gratis Ariston- oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast en vaatwasser, en een Gratis Princess- citrus juicer, table chef bakplaat, fifties toaster, fondeu en sandwichmaker. Dit scheelt u werkelijk duizenden guldens. Dus NU kopen betekent geld verdienen, vraag tevens naar de snel le beslisserkorting Actie niet in combinatie met andere aanbiedingen i/ïfaffVJim GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 OOSTERHOUT WERKMANSBEEMD 8a - 0162-430808 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 D'e prijzen, dot is toch NIH NORMAAL! Wie bij de pinken is, 'lle9t direct naar Klijn Keukens voor de prettigste PINKSTtRPRUSJES! nationaal prijmnkstun! -L-üj^Di-tfomos td'sonwea 4. Bedrijvenpark Groenewoud II, 5151 DJ 0runen Telefoon: (0416) 37 75 II Door Rinze Brandsma Den Haag - Na bijna twee maanden van intensief poli- tie-onderzoek is de brand in de Haagse Schilderswijk, waarbij zes leden van een Turks gezin omkwamen, nog steeds een groot raadsel. Jus titie ontkent met kracht dat het onderzoek naar de oor zaak van de noodlottige brand is vastgelopen. Het rechercheteam van 30 man opereert volgens de Haagse pers officier van justitie mr. S. Hor- stink nog op volle sterkte. De 56-jarige activist Martin de G., die na de brand en de - mede door hem georganiseerde - 'Mars van Verdriet en Wanhoop' dreig brieven had geschreven en ver stuurd en brand in zijn eigen woning had gesticht, zit nog al tijd in voorarrest. Zijn voorlopi ge hechtenis is vorige week met een maand verlengd. Er is volgens justitie geen aan leiding om hem te beschouwen als potentiële verdachte van de brandstichting op 24 maart in de Frans Halsstraat, waarbij de moeder van het Koerdisch- Turkse gezin Kösedag en vijf van haar tien kinderen omkwamen. Dat hij nog opgesloten blijft, ter wijl zijn rol is vastgesteld en hij bekentenissen heeft afgelegd, verklaart de persofficier met een verwijzing naar 'de ernst van de feiten en de gëschokte rechtsor de'. Andere woning Vader Kösedag heeft inmiddels een andere woning, elders in de Schilderswijk, toegewezen ge kregen. Nadat hij terugkeerde van de be grafenis van zijn vrouw en kin deren in Oost-Turkije is hij nog maals door de politie gehoord over de brandstichting. De pers officier wil niet meedelen of daar nieuwe aanknopingspunten voor het onderzoek uit zijn geko men. Begin april, twee weken na de brand, werd bij diverse media een claimbrief bezorgd, die stelt dat de Koerdische afscheidings beweging PKK opeist de brand in de Frans Halsstraat te hebben gesticht. De PKK liet daarop via het Kur distan Informatie Centrum di rect weten dat zij niets met die verklaring te maken had. Sinds dien wordt de nasleep van de brand beheerst door onderling geruzie en beschuldigingen tus sen Koerdische en Turkse orga nisaties: weerslag van de poli- tiek-etnische strijd tussen Tur ken en Koerden in Turkije. Claimbrieven Volgens mr. Horstink ging het bij de claimbrieven om niet-on- dertekende computeruitdraaien. Toch zijn de verklaringen in be ginsel serieus genomen en be trokken bij het onderzoek. An dere claims zijn niet bekend. De politie houdt het, gezien de aanwijzingen, nog steeds op 'hoogstwaarschijnlijk brand stichting', al wordt de mogelijk heid van andere oorzaken van de brand open gehouden. In de aan de PKK toegeschreven claim brief is sprake van een aanslag. De Koerdische verzetsorganisa tie heeft er echter op gewezen dat een dergelijke aanslag niet past in de strategie van de PKK, en dat de familie Kösedag zelf Koerdisch is. Volgens het Kur distan Informatie Centrum zit de Turkse geheime dienst achter de claimbrief. Een woordvoerder van de Koer dische Arbeiders Vereniging liet burgemeester Deetman van Den Haag weten, geen geweld te wil len, niets te maken te hebben met de brand en last te hebben van alle negatieve publiciteit. Sinds de brand is veel geschre ven over de terreur die de Koer dische afscheidingsbeweging uitoefent, de intimidaties en harde middelen die ze in ons land en Duitsland gebruikt om fondsen voor de vrijheidsstrijd te werven onder Koerdische fa milies en ondernemers. Bruikbaarheid Op de speciaal opengestelde 06- informatielijn is het stil gewor den. De eerste dagen kwamen daar, begin april, een paar hon derd tips op binnen. Justitie heeft 100.000 gulden tipgeld uit geloofd. Op de bruikbaarheid van de binnengekomen tips wil de officier van justitie niet in gaan. In de weken na de brand zijn in de Schilderswijk bij Turkse ge zinnen kaarten en pamfletten verspreid met racistische tek sten. Er stond onder meer in dat 'Turkse mensen met hun poten van blanke vrouwen af moeten blijven'. Volgens justitie ging dat om een incident, dat zich niet op grote schaal herhaald heeft en waar niet al te veel waarde aan wordt gehecht. Prullenbak Ook voorzitter Wim Heijer van de Bewonersvereniging 'De Hoef-eiser', waar Martin de G. bestuurslid is, haalt zijn schou ders op over de racistische pam fletten. „Dubieuze schrijfsels maken we hier in de wijk wel vaker mee. Meestal gaan die gelijk de prul lenbak in. Het gaat doorgaans om sporadische pamfletjes, mas saal verspreid worden ze nooit. De bedenkers vliegen dan even een straat in, stoppen ze gauw gauw in wat brievenbussen en verdwijnen weer in de nacht, bang als ze zijn voor een pak op hun donder. Mensen van buiten de Schilderswijk blazen die ac ties veel te veel op."

de Stem | 1997 | | pagina 3