Weekend Behandeling van zwaar verstandelijk gehandicapten is en blijft enorm intensief Het zwart-wit van Deep Blue PBSTBM Heel Neder and was tien jaar geleden verontwaardigd over de foto van de zwaar verstandelijk gehandicapte Jolanda Venema. Naakt vastgeketend aan de muur omdat ze zichzelf en ande ren kon verwonden. Na publica tie van de foto was er plotseling geld en extra mankracht voor intensieve begeleiding. Onder meer voor Henriëtte Maatman, bewoonster van Maria Roepaan in Ottersum. ZATERDAG 17 MEI 1997 Ik kan er nog steeds niet over uit. De mens is verslagen door een machine. Zag je die Kaspa- row, zag je de verbijstering op zijn gezicht? „Met een muis is een paard verslagen," ant woordt mijn computer. Ik knik achter mijn bu reau. Mooi gezegd. Of zou Deep Blue in het geniep bediend zijn door Karpov? „De kunstmatige intelligentie heeft dat be roemde gezonde verstand een nederlaag be zorgd," zegt mijn computer. „Zoek geen uit vluchten. Zie het onder ogen. Het is gedaan met de superioriteit van de mensheid. Zo die er al ooit geweest is." Ho, we hebben het hier wel over schaken, een typische zwart-wit sport. Wiskundig, het is het één of het ander. Ik vraag me af hoe Deep Blue liet doet bij korfbal, kogelstoten of schans springen. Kan de computer Ids Postma kloppen op de ijsbaan? Kan de computer zwemmen? Mijn computer maakt een paar rochelende ge luidjes en zegt dan: „In de spiersporten schiet Deep Blue nog tekort. Dat moet ik toegeven. Maar daar wordt aan gewerkt. De mens zal moeten erkennen dat hij niet meer het mach- tigste wezen op aarde is." Het is om moedeloos van te worden. Mijn zoontje heeft deze week al drie keer van jou verloren met Monopoly. Wat voor toekomst heeft zo'n jongen nog? .Hij heeft mij 2.43 uur geleden gevraagd hem volgend jaar te assisteren bij zijn eindexamen. Ik ben er zeker van dat ik hem aan een rijtje tienen kan helpen. Nee, over zijn toekomst toeft die jongen zich niet druk te maken." Wat gaat Deep Blue nu doen? Een paar weken bijkomen op de Bahama's, terwijl al z'n onder delen lekker schoongemaakt worden? Deep Blue hoeft helemaal niet uit te rusten. Deep Blue is nooit moe. Mensen worden moe en maken dan domme fouten. Deep Blue is de politiek ingegaan. Ikkijk mijn computer ongelovig aan. „Wie heeft John Major een nederlaag van jewelste bezorgd?" Was dat écht computerwerk? „Natuurlijk. Lees maar eens verder in de krant, taland en Navo zijn het eens geworden. Na jaren van geruzie zijn ze er nu opeens uit. Hoe komt dat? In het hotel in Moskou was een ka mer gereserveerd voor de gast D. Blue. Nou jij weer." Daar zit iets in. Als Deep Blue de topschaker van de wereld aan kan, pakt hij zeker Bill Clin ton in. De CIA zal er wel intensief mee bezig zijn. Dat ding kan in principe alle wereldpro blemen oplossen. „Weet je trouwens dat Boris Jeltsin zelf een ro bot is? Als je goed oplet, kun je het zien. Me chanisch, met afstandsbediening, bijna perfect. De echte Jeltsin is namelijk allang uitgescha keld. Die zit ergens in een barak in Siberië. Niet meer toerekeningsvatbaar. De Russen zijn al heel ver wat dat betreft, ze doen het ook al langer dan vandaag. Met Brezjnev mislukte het nog, die blies zichzelf op. Gorbatsjov was een gewoon mens, dat was heel duidelijk. Hij kon het dus ook niet bolwerken." Goed, goed, tegen jouw logica kan ik nu even niet op. Maar ik zit nog met de belangrijkste vraag. Wat heeft de computer dat de mens niet heeft? Je stelt de vraag precies verkeerd om," zegt mijn computer. Nou, goed dan. Wat heeft de mens dat de com puter niet heeft? .De mens heeft angst. Hij wordt afgeleid door angst, hij zweet, doet het in zijn broek, haalt zich van alles in zijn hoofd. De computer is koel. De computer is nooit bang. Het komt in hjn programma niet eens voor." Heeft de computer gevoel voor humor? .Verbinding met hoofdsysteem verbroken. Druk ESC in en geef andere opdracht," deed mijn computer kort en koel. 'a, is dat nu humor of gewoon domheid? .Domheid? Domheid? Ik zal je verklappen wat al een tijdje onder de knop bewaar. Ik heb al mijn geld gestoken in een klein Canadees be- Jijf, het heet Bre-X Minerals. Dat bedrijf heeft "P grootste goudvondst van de eeuw gedaan, 'nde Busang-mijn in het regenwoud van Bor- rmo.lk heb alle cijfers op een rij gezet en uitge draaid. Er is geen twijfel mogelijk. Dit wordt «n grote klapper." Met een zucht van verlichting zet ik mijn com pter uit. ik laat hem nog maar even in de wan. Mijn korte depressie is voorbij. Mijn computer heeft net bewezen dat er nog hoop «voor de gemiddelde angstige mens. Nog maar negentien uur per dag vast Door Paul Seelen „En mee..r niet... nee..." „Duu....r. Heeee...l... duu..r.." Henriëtte Maatman zit in haar aangepaste 'kinderstoel'. Haar voeten zijn met canvas riemen vastgebonden. Haar handen - even - niet. Henriëtte praat. Tegen de mum:. Of te gen een beeld dat ze alleen zelf ziet. Op de achtergrond klinkt muziek. VOF De Kunst. Ze is er gek op. Net als op René Froger. Als ze hoort dat iemand haar kamer binnen komt, draait ze haar hoofd naar de deur. Een vage blik van herkenning. Het is Ben, haar broer. „Ha die Jet. Hoe gaat-ie..." 'Jet' zegt niets. Graait alleen begerig in de plastic zak die Ben haar voorhoudt. En trekt er een pak koekjes uit. Haar ogen lichten even op. Ze kirt. „Jet weet dat we altijd wat mee brengen," lacht Ben. Henriëtte ('Jet') Maatman (34), zesde uit een gezin van zeven kinderen, is een van de zeven bewoners van paviljoen 6 van Maria Roepaan in Ottersum. Ze heeft een 'doorzonkamer' in een zijvleugel van het hoofdgebouw. Met uit zicht op een met bosschages omzoomde par keerplaats. Haar domein is ingericht met knuffels, pierrots, schilderijtjes van the Bold and the Beautifull en Alladin... Op een ka merbreed wandrek een tv met videorecorder, een koffiezetapparaat en een geluidsinstalla tie. Verwonden Henriëtte Maatman is verstandelijk gehandi capt. En vertoont ernstig automutulatief ge drag. In gewone mensentaal: ze brengt zich zelf en anderen verwondingen toe. Ze kan plots een kopstoot uitdelen, slaan, trappen, knijpen, of keihard met haar hoofd tegen een muur bonken. Reden waarom ze het grootste gedeelte van de dag is vastgebonden. Henriët te is niet de enige op Maria Roepaan waarmee dat gebeurt. Van de circa twaalfhonderd be woners hebben er honderdtachtig in meerde re of mindere mate probleemgedrag. Terwijl Henriëtte haar zoveelste koekje ver orbert - of beter: verkruimelt - wurmt Ben Maatman zich uit zijn jas en ploft neer op een stoel, naast zijn oogappel. „Pfttt", blaast hij uit. „Dat was weer een hele rit. En dat na een drukke werkdag..." Van Broekland in Overijssel naar Ottersum. Het kost Ben (39) en zijn vrouw Tiny iedere keer zo'n anderhalf uur. Maar ze hebben het er graag voor over. Als Henriëtte haar koekjes opheeft, verdwijnt haar belangstelling voor haar bezoekers als sneeuw voor de zon. „Leu...k... Leu...k..." Mo...oi... mooi..." Waar ze het over heeft? Ben en zijn vrouw Ti ny weten het niet. „Duu...r, duu..r..." Plots begint Henriëtte met haar armen te zwaaien. Ze roept: „Goddd...verdommme... Ja...nnn.. ja... Gevaar...lijk..." Een foto op het wandmeubel in haar kamer toont Henriëtte, een jaar of vier oud. Met een jong poesje in haar armen. Ze streelt het. Een aandoenlijk tafereeltje. Met een op het eerste gezicht doodnormale kleuter als hoofdper soon. Maar de schijn bedriegt. „Jet was toen al niet in orde," weet Ben. „Als je goed kijkt, zie je dat ze op haar voorhoofd Henriëtte Maatman zit in haar aangepaste 'kinderstoel'. Haar voeten zijn met canvas riemen vastgebonden. Haar handen - beeld dat ze alleen zelf ziet. even - niet. Henriëtte praat. Tegen de muur. Of tegen een FOTO FRANCO GORI een klein wondje heeft. Ook toen al bonkte ze met haar hoofd tegen de muur, en verwondde ze zichzelf. Toch vertelde moeder altijd dat Jet goed geboren is. Toen de dokter na de be valling zijn handen ging wassen, had ze ech ter nog veel slijm .in haar longen. Ze liep hele maal paars aan door ademgebrek. Daar moet ze een hersenbeschadiging door opgelopen hebben. Ze ging zo'n vreemd gedrag vertonen dat ze al snel thuis niet te handhaven was." Stroomstootjes Kort nadat de foto genomen is, werd Henriët te in Maria Roepaan geplaatst. Alleen in de vakanties kwam ze nog naar huis. „Hier ging het steeds verder bergafwaarts," duikt psy choloog Willem Cranen in haar dossier. „Ze wilde niet meewerken. Als je haar iets vroeg, kon ze ongelooflijk agressief worden. Tegen over zichzelf - ze had het idee dat ze door en door slecht was - maar ook tegenover ons. Ze sloeg, deelde kopstoten uit. Je had twee of drie mensen nodig om haar te verzorgen. En om haar en jezelf te beschermen. Door een systeem van bestraffen en belonen hebben we geprobeerd haar gedrag te beïnvloeden. Door haar rustgevende medicijnen te geven. Door lichte stroomstootjes toe te dienen. Het hielp allemaal weinig. Begin jaren tachtig, Hen riëtte woonde toen in paviljoen 8, zijn we haar gaan vastbinden. Met pols- en enkelban den, met een buikriem en soms ook een hals kraag... Al snel zat ze bijna 24 uur per etmaal vast." Henriëtte werd beschouwd als 'een hopeloos geval'. Tot de ouders van Jolanda Venema een foto van hun zwakzinnige dochter verspreid den. Naakt vastgeketend aan een muur in een instelling in Drenthe omdat ze zichzelf en an deren afschuwelijke verwondingen kon toe brengen. Heel Nederland was verontwaar digd. Instellingen stelden hun beleid bij en de overheid stelde extra middelen ter beschik king om de bijna vergeten - achter de muren van instellingen verborgen - groep een huma ner leven te bezorgen. Ze bracht onder meer consulenten-teams op de been. Deze consu lenten-teams stellen groepjes externe des kundigen samen rond cliënten met ernstig probleemgedrag. De groepjes adviseren in stellingen over de behandelwijze. Ook voor Henriëtte werd op verzoek van Ma ria Roepaan een groepje deskundigen samen gesteld. Dit groepje schreef - mét begeleiders en de familie - een behandelplan. Besloten werd een nieuwe start te maken. In een ande re omgeving. Op paviljoen 8 was Henriëtte omringd door bewoners van gelijk of hoger niveau. Dat leidde tot nogal wat competitie. Henriëtte moest op haar tenen lopen. Wat haar gevoel voor eigenwaarde nog verder naar beneden haalde. Om daar verandering in te brengen werd ze nu geplaatst bij bewoners, boven wie ze duidelijk uitstak. Henriëtte kan praten, een beetje lezen, schrijven en tellen... Als een kind van een jaar of vijf. Leren genieten „De behandeling", vertelt Willem Cranen, „zou niet langer primair gericht worden op het ongewenste -zelfverwondend- gedrag, maar meer op de persoon. Het gedrag, werd geredeneerd, was een uiting van onvrede. De intentie was voortaan: Henriëtte te leren ge nieten van het leven. In de hoop dat ze daar door een positiever beeld van zichzelf krijgt, en dat haar zelfverwondend gedrag afneemt. We hebben een heel programma voor haar opgesteld. Met onder meer zwemmen, mu ziektherapie, massage, snoezelen, toneel, knutselen, koken en veel wandelen... Waren daarvoor twee begeleiders nodig dan werden die daarvoor ingezet. Dat kon. Dank zij de fi nanciële steun die via het consulententeam binnenkwam." „Vijf jaar geleden kwam Jet op paviljoen 6," vertelt broer Ben. „Ik had er een hard hoofd in. Als haar normale ritme doorbroken wordt, raakt Jet in paniek - met Sinterklaas verza melen we altijd cadeautjes voor haar. Ze weet dat, en is er een week door van slag. In het be gin leek ik gelijk te krijgen. Het ging eerder achter- dan vooruit. Dat was heel moeilijk." „En niet alleen voor jullie," vult groepsleid ster Ingrid Claessen, die even naar Henriëtte komt kijken, aan. „Bij alles wat je haar voor stelde, werd ze kwaad. Schold ze, krabde of sloeg ze. En daarop mochten wij niet reage ren. Ze haalde je het bloed onder de nagels vandaan. Je moest je hart soms 'therapeutisch afdekken'. Maar dat is gelukkig verleden tijd." Ingrid geeft Henriëtte een aai over haar kort geschoren bol en vervolgt haar rondgang over de afdeling. „Van Henriëttes behandeling is een video ge maakt. Als je er naar kijkt, realiseer je je hoe zeer ze vooruit is gegaan," zegt Ben Maat man. „Ze doen veel leuke dingen met haar. Ze gaan naar de dierentuin, naar het Land van Ooit. Twee weken geleden is ze voor het eerst een paar dagen met vakantie geweest, naar Heijderbos. Ze heeft genoten. Op haar ma nier. Haar gedrag wordt er in positieve zin door beïnvloed. Ze eet en drinkt nu meestal zelf. Loopt - aan de hand - naar activiteiten. Krijgt minder medicamenten. Ze verwondt zichzelf nog wel. Maar minder. Waar ze eerst 24 uur per dag vastgebonden zat, is dat nu ook minder. Soms geeft ze aan dat haar han den en voeten los kunnen." Maar als het een dag mis gaat, geeft Ben Maatman toe, zit ze nog steeds zo'n 19 uur vast. Nadat ze minutenlang nauwelijks tekenen van leven heeft gegeven, komt er weer bewe ging in Henriëtte. Ze begint met haar armen om zich heen te maaien. En kraam); onver staanbare taal uit... Twee ton „Of Henriëtte gelukkiger is, weten we niet; ze zegt minder dan vroeger. Wat we wel weten is dat ze door alle extra zorg een humaner leven leidt," maakt Rob Verwaaijen (hoofd behan- delzaken) de balans op. „Door haar omgeving wordt ze geaccepteerd. Ze probeert zich nu zelf te accepteren. Maar intensieve begelei ding blijft noodzakelijk. Anders,valt ze on herroepelijk terug." Of die extra aandacht erin zit, is onzeker. Henriëtte is duur. Ze kost de maatschappij een slordige twee ton per jaar. De overheid stelt voor 1997 ruim 38 miljoen ter beschik king voor extra hulp aan verstandelijk ge handicapten met ernstig probleemgedrag. In 1996 was dat bedrag iets lager. Daar bleef toen geld van over. Maar of dat ook in de toe komst zo zal zijn? Karin Janssen (coördinator Consulententeam regio Noord-Brabant en Limburg): „Zolang we de middelen hebben, zullen we blijven proberen er bij Henriëtte uit te halen wat er in zit. Misschien moeten we met de behandel wijze een andere kant op. De laatste jaren hebben we al onze energie gestoken in de per soon Henriëtte. Ze voelt zich nu prettiger. Het zelfverwondend gedrag is echter nog maar weinig afgenomen." En daar was het toch ei genlijk om te doen. Ben kijkt op zijn horloge. Het loopt tegen achten. Nog even en Henriëtte wordt in bed gestopt, en stevig vastgesnoerd. Tijd om op te stappen, ben en Tiny nemen afscheid. „Hou je taai Jet. Doei..." Een blik op een schema op haar prikbord ver raadt dat Henriëtte pas over twee weken weer familiebezoek krijgt. Het schijnt haar niet te raken. Als Ben en Tiny zich nog één keer om draaien voor ze de deur in het slot trekken, heeft ze zich weer teruggetrokken in haar iso lement. Haar handen spelen met een muziek- cassette die ze heeft laten opnemen. „Moo...i... moo...i..." Henriëttes schelle stemgeluid sterft langzaam weg als Ben en Tiny naar de uitgang lopen. Maria Roepaan lijkt al aan de nacht begon nen. Slechts een minuscuul schemerlampje wijst de bezoekers de weg. Of Ben een band met zijn zus heeft? „Moeilijk te zeggen,", aarzelt hij. „Ik denk dat ze wel haar lievelingen heeft. En ik denk dat wij daar ook wel bijhoren...," kijkt hij vragend in de richting van zijn vrouw. Waar je dat aan merkt? Het blijft even stil. „Misschien dat ze wat meer tegen ons zegt... Soms..."

de Stem | 1997 | | pagina 37