995.- in een asje Mobutu kiest het hazenpad Eindelijk weg uit Zaïre 2e Pinksterdag OPEN! le EN 2e PINKSTERDAG I :eker s\[MD Ben Mandemakers is de beste in kei En de grootste! Europa's grootste meubelshow in Baarle-Nassau CDA stelt vragen aan Sorgdrager over Juliet-fiasco één piek ZekaTel -en u? BE TER [MEUBEL Geld voor veiligere WesterscheldetunneL keukencentrum Mandemakers i merk ;dden en Jkussens STEENBERGEN I fieekerd E1 t/m E5 kleintjeskrant DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D President verlaat Kinshasa Pinksterweekeinde begint met zon en files ïarkenspest in Berkel-Enschot Delta Anders tegen beleid openbaar vervoer Wij gaan een spannende en uitdagende ioekomst tegemoet Kies uit méér dan 70 slaapkamers, méér dan 500 banken en fauteuils en méér dan 100 kasten en eethoeken *é/T\ Opez// Mobutu is op zoek naar een leger de stem P! Gegarandeerd: ABSOLUUT de laagste prijzen van Nederland! (en omstreken) ndustrieterrein Reinierpolder eJ Sm »\\ee ,o*€ dstraat 55 Axel 0115-563565 DE STEM flelAARGANG 6 katernen I «Binnenkrant A2 I weiland A3 A4 land A5 „je A6 t/m A8 A8 BI t/m B3 d Cl t/m C5 01 t/m D2 I jiv-program. D3 t/m D5 wai 06 Ruud Gullits Chelsea favoriet in Cup Final Gerda Havertong, het lot en het ongeluk Gilzenaar in musical van Frank Sanders 8 710311n000225 lllll ZATERDAG 17 MEI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA PAGINA Indonesië gaat onrustig richting verkiezingen Ifinshasa (rtr/afp/anp) - Aan het bewind van de Zaïrese presi- Iint Mobutu is gisteren een einde gekomen. Hij heeft afstand Ifdaanvan de macht, al wil hij de titel van president houden. lie Zaïrese rebellen eisen nu dat lït leger zich onvoorwaardelijk I an tien overgeeft. Dat heeft 'mi- I lai onze verslaggever n Haag - Op een boerderij in Itetó-Enschot is gisteren var- laispest geconstateerd. Dat I heeft het ministerie van Land- I bouw bekendgemaakt. Het be- I drijf met 1750 beesten ligt buiten I ailenu al bestaande pestregio's. t gebied met een straal van I tien kilometer rond het varkens- I bedrijf geldt een vervoersverbod I voor alle Vee en mest. Dat ver- I voersverbod moet een verdere verspreiding van de ziekte voor- komen. ■Het ligt in de lijn der verwach ting dat naast de veestapel van I het besmette boerderij ook op an- I lire bedrijven in de buurt bees- I ten preventief zullen worden ge- zegt een woordvoerder I van Landbouw. Het is nog een I raadsel hoe het bedrijf besmet is I geraakt. Er zijn nog geen contac- I tm met andere varkenshouderij- I aan het licht gekomen die de besmetting zouden kunnen ver- I toen. „Het gaat om een uit hak buiten de bekende pestge- feden en dat baart ons zorgen," aldus de woordvoerder. ta onze verslaggever Middelburg - De milieupartij 1 Anders heeft gisteren ge- steerd tegen het Zeeuwse d over openbaar vervoer. Statenlid Wiersma stemde in de «euwse Staten als enige tegen ..g van de zogeheten De mer-gelden. Dat is geld waar- onder meer betere voorzie- voor openbaar vervoer i worden gemaakt. Wiers- ®a is het niet eens met de lijst die 'Provincie heeft gemaakt. Goe- 'f Projecten, zoals bijvoorbeeld busbaan bij een nieuwe ro- ®de in Goes, ontbreken volgens jtesma: „Het openbaar vervoer Zeeland staat al jaren op ach- srstand en het provinciaal be- "w geeft verkeerde signalen af Mar de gemeenten en de water- ™ppen, die daadwerkelijk iets ""toen doen." (ADVERTENTIE) nister' Bizima Karaha van Buiten landse Zaken van de rebellen gis teravond tegen de pers in Lubum- bashi gezegd. Hij zei ook dat de re bellen niet in één regering met aanhangers van Mobutu willen sa menwerken. Mobutu was eerder op de dag uit de hoofdstad Kinshasa naar zijn verblijf in Noord-Zaïre vertrok ken. De enkele weken geleden be noemde premier Likulia Bolongo neemt zijn taken als staatshoofd over. De Zaïrese grondwet staat een president toe zijn functies neer te leggen zonder zijn titel op te ge ven. Voor de bekendmaking van Mobu tu's besluit, hadden de Zaïrese re bellen de druk op Kinshasa verder opgevoerd. Hun opmars naar de stad zou donderdag zijn gestaakt, maar een Amerikaanse regerings functionaris zei gisteren dat de re bellen de stad dicht zijn genaderd. De rebellie van de Tutsi's in het oosten van Zaïre is de aan pros taatkanker lijdende president noodlottig geworden. De 66-jarige Mobutu zou Kinshasa hebben ver laten nadat de militaire leiders hem hadden verteld dat zij de stad niet zouden verdedigen. Volgens sommige berichten wil hij in Marokko in ballingschap gaan. Diplomatieke kringen in Marokko melden dat Mobutu de Marok kaanse autoriteiten heeft gevraagd daar een tussenlanding te mogen maken. Mogelijk reist hij door naar het Zuid-Franse Roquebru- ne-Cap-Martin, waar hij een villa bezit. Rebellenleider Kabila heeft nog geen reactie gegeven. Hij keer de gisteren uit Kaapstad in Lu- bumbashi terug en ging direct met zijn kabinet in beraad. Mobutu had woensdag bij de Zuid-Afri kaanse president Mandela bedon gen dat hij tot maandag de tijd zou krijgen om te reageren op een vre desvoorstel. Kabila ging hiermee na het gesprek met Mandela ak koord. Het voorstel hield onder meer in dat Mobutu binnen een et maal zou aftreden en de macht zou overdragen aan een overgangsre gering waarin de rebellen en ande re politieke krachten een plaats zouden krijgen. De Zuid-Afri kaanse regering heeft verrast op Mobutu's besluit gereageerd. ZIE VERDER BUITENLAND - A5: - Mobutu, president-directeur van 'BV Zaïre' gpasst? Brazzaville - Kwaad drentelt de hooggeplaatste Zuidafri kaan over het platform van de pier. Met een woest gebaar overhandigt hij zijn zaktele foon aan een van zijn mede werkers. Zijn speedboot rich ting Kinshasa wil kennelijk niet komen. Twintig meter verder vindt op de tweede pier een tegenovergesteld ta fereel plaats. Vier inwoners van Kinshasa zijn zojuist uit een klein bootje gestapt en staan elkaar blij op de schou ders te slaan. Eindelijk weg uit Zaïre. De vier zijn van Portugese af komst en hebben zojuist een ad ministratieve hel doorstaan. Wie dezer dagen de oversteek tussen Zaïre en Congo wil maken, dient een ijzeren geduld, een flinke stapel dollars en een ongelooflij ke dosis geluk te hebben. Nu de troepen van rebellenleider Kabila al dagenlang voor de deur van Kinshassa staan, wordt aan beide kanten van de rivier met argwaan gekeken naar iedereen die Zaïre in of uit wil. Aan Con golese zijde worden alle nieuw komers grondig gefouilleerd en papieren minutieus bestudeerd, huiverig als men hier is dat Zaï rese criminelen naar Brazzaville uitwijken. Emigratie-officieren in Kinshasa laten op hun beurt alleen diegenen door die bereid zijn flink in de buidel te tasten. En als het gezicht hen niet aan staat of de kleur van het over hemd van de passagier hen niet bevalt, dan helpen zelfs de dol lars niet meer. „We komen hier maar voor een paar dagen," zegt een van de vier zojuist gearriveerden. „Maar het is wel ontzettend fijn om even uit Kinshasa weg te zijn." Zijn reis gezel lijkt inmiddels de aanvan kelijke blijheid weer kwijt te zijn: „Ik ben al twee keer eerder uit Kinshasa moeten vluchten, in 1991 en 1993. Beide keren is mijn huis en alles wat erin zat, volle dig vernield. Ook nu heb ik weer alles achter moeten laten. Maar wat moet ik anders? Ik ben daar geboren en getogen. Dat is mijn thuis." Voorlopig kan de man nog gerust zijn. Niets wijst op een naderen de veldslag in Kinshasa. De troe pen van Kabila zijn nog altijd zestig kilometer van de stad ver wijderd en dat is al dagen zo. Ook de situatie in Brazzaville duidt nog niet op een naderend onheil. De geruchten over een op handen zijnde interventie door Westerse troepen houden aan, maar op en rond de luchthaven van de Congelese hoofdstad is al les rustig. Belgische, Portugese, Franse, Amerikaanse en Engelse soldaten laden er zojuist binnen gevlogen tenten en voedselvoor raden uit, spelen badminton of liggen languit in het gras. Gade geslagen door tientallen Zaïrese vluchtelingen die doelloos langs de landingsbanen en kampemen ten zwerven. Van oplopende spanning is weinig meer te mer ken dan de toename van het aan tal buitenlandse journalisten in Brazzaville en het feit dat de ho tels inmiddels volledig volge boekt zijn. Bij een eventuele eva cuatie van westerlingen uit Kins hasa zal er nog wel een mouw aan gepast kunnen worden. Of dat ook geldt voor het nijpende gebrek van brandstof voor vlieg tuigen, zowel voor militaire als commerciële, is de vraag die hier gisteren nog niemand kon beant woorden. (ADVERTENTIES) se Kabeltv en Telecommunicatie 2e elders in deze krant h»„,?oek onze site P:// www.ZekaTel.nl De mooiste collectie Onberispelijke service De grootste keuze S Jaar garantie Nu reserveren, levering tot 12 maanden later zonder meerprijs Levering door heel Nederland Rechtvaart 8, Kaatsheuvet, 0416-279269. Finse Golf 2, Woerden. 0348-480460. Geopend maandag t/m zaterdag, vrijdag koopavond. Volg de borden! ÉlP"© BAARLE DE Zit Uirnhou NASSAU 1NIQ3TE DELQ VOOR HEEL NEDERLAND tseweg S, Baarle-Nassau, Tel.: 013-5078868 PAGINA •i'/ijii 1 ZATERDAG MIN./MAX. 12/25 ZONDAG MIN./MAX. 12/25 I MAANDAG i MIN/MAX. 12/20 Onweer Vandaag en morgen is er eerst kans op mist, daarna wordt het wisselend bewolkt en 's middags en 's avonds is er grote kans op onweer. Maandag komen er buien. Den Haag (anp) - De Tweede-Kamerfractie van het CDA wil van minister van Justitie Sorgdrager weten welke conclusies zij verbindt aan de uitspraak die de rechtbank in Breda donderdag deed in de Juliet-zaak. Het college sprak een aantal leden van een volgens justitie zeer gewelddadige bende vrij. Het vakantieverkeer zorgde gisteren aan het begin van het Pinksterweekeinde voor een fiks aantal files op de Neder landse wegen. Zoals hier bij de Galderse Meren bij Breda, waar de Al 6 en de A58 elkaar ontmoeten. Ook daar moesten de auto's aanschuiven. Geluk kig zorgde de zon ook voor het nodige watervertier. Vooral op de A16 en de A28 waren er veel files. In de rich ting Rotterdam stond tussen knooppunt Galder en Etten- Leur een file van vijf kilometer. Tussen Breda en de Moerdijk- brug bereikte de file 's avonds een lengte van tien kilometer. Maar ook elders was het zeer druk; aan het begin van de avond stonden er op vijfen twintig plaatsen files. Het aan tal ongevallen op de snelwegen was echter op een hand te tel len. Het Korps Landelijke Politie diensten denkt dat een miljoen mensen er dit weekeinde tus senuit knijpt, waarvan drie kwart in eigen land blijft. Dit weekeinde vinden boven dien twee grote popfestivals plaats, waar tienduizenden muziekliefhebbers worden ver wacht: PinkPop in het Lim burgse Landgraaf en Dynamo Open Air op vliegveld Wel schap bij Eindhoven. Met name na afloop zorgen de ze festivals altijd voor files. FOTO COR VIVEEN Dit kwam doordat de 'kroonge tuige' in de zaak weigerde zijn in het vooronderzoek afgelegde, zeer belastende verklaringen ter zitting te bevestigen. Het Open baar Ministerie had straffen tot achttien jaar geëist. De langste straf die de rechtbank oplegde was echter acht jaar. CDA'er Koekkoek vraagt Sorg drager of een dergelijke situatie in de toekomst met andere wet geving kan worden voorkomen. „Of blijft dit een risico van het gebruik van kroongetuigen, ook na de invoering van nieuwe wet geving?" In de Juliet-zaak sloot het OM in Breda een overeenkomst met de 31-jarige Brit Perry P., zelf een kernlid van de vermeende orga nisatie. Onderdeel van die af spraak was dat hij ter zitting als getuige zou verschijnen. De man weigerde echter, omdat naar zijn smaak officier van justitie mr. C. van Spierenburg zich evenmin aan de gemaakte afspraken had gehouden. In zijn eigen straf zaak werd P. veroordeeld tot vier jaar cel. P.'s weigering werd het OM uit eindelijk fataal. De rechtbank achtte een zittingsverhoor van P. noodzakelijk om zijn eerder af gelegde verklaringen te kunnen toetsen. Daar was alle reden toe, aldus het vonnis, omdat P. eer der vage en tegenstrijdige ver klaringen had afgelegd. Volgens de Bredase persofficier van justitie mr. W. Koops heeft P. zich als 'een ongeleid projec tiel' gedragen. De rechtbank ka pittelde het OM voor de gebrek kige schriftelijke verslaglegging van de deal. Maar volgens Koops was ook bij een goede verslag legging het risico blijven be staan dat P. zijn afspraak niet zou zijn nagekomen. Overigens achtte de rechtbank de overeen komst met P. op zich toelaat baar. Het OM beraadt zich nog op het instellen van hoger beroep. Èen aantal verdachten zal dat wel doen. ZIE VERDER BINNENLAND - A3: - 'OM Breda heeft meer hulp nodig' - 'Niets geleerd van het Hakkelaar-proces' - 'Dit overkomt ons echt geen tweede keer' Van onze verslaggever Den Haag - Het kabinet trekt 155 miljoen gulden extra uit om de veiligheid in de toekomstige toltunnel onder de Westerschel- de te vergroten met meer vluchtgangen en extra dikke brand werende bekleding. De ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) hebben dit gis teren aan de Tweede Kamer ge meld. De meest ingrijpende maatregel is het verdubbelen van het aantal dwarsverbindingen tussen de twee tunnelbuizen van de 6,6 ki lometer lange geboorde tunnel. De onderlinge afstand tussen de dwarsverbindingen wordt van 500 meter naar 250 meter terug gebracht. Door de dwarsverbin dingen kunnen mensen bij een ongeluk naar de andere tunnel buis vluchten. Ook wil het kabinet dat de tun nel niet onherstelbaar bescha digd raakt als er een benzine tankauto in brand vliegt. Om dat te voorkomen komt er een extra dikke, brandwerende bekleding in de buizen. Verder komen er enkele minder kostbare voorzieningen. Het gaat daarbij onder andere om een flexibel systeem voor snelheids- regulering en scheiding van rij stroken, bredere toegangsdeuren naar de dwarsverbindingen en aanpassingen in het ventilatie systeem bij rookontwikkeling. Ook zal bij een calamiteit in een van de tunnelbuizen direct het verkeer in de andere tunnelbuis worden stilgezet, zodat vluch tende mensen onbelemmerd naar de veilige tunnelbuis kunnen. Over het plan heeft het kabinet al overeenstemming bereikt met het Zeeuwse provinciebestuur en de gemeenten Terneuzen en Bor- sele. (ADVERTENTIE) Dc Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij ti De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32.50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode.Plaats.- TelefoonBank/G ironr Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1