ëkt: APM aast op twee super-duels 'Kleine' Coetzer vernedert 'grote' Graf Marcio Santos heeft weinig zin meer in Ajax Een wielrenner is niet cooV genoeg Behalve Gebrselassie versus Morceli mogelijk ook Linford tegen Lewis UITSLAGEN STANDEN pESTEM SPORT B2 'acht! Atmodikoro tekent voor drie jaar bij Rolf Muntz al naar huis SPORTNIEUWS KORT Bastiaanse vierde, startverbod Post Lomans scoort zesmaal GP Portugal toch op kalender Van Soerland niet naar WK Nederland begint tegen Duitsland X 83 I I I I I ZATERDAG 17 MEI 1997 Bergen op Zoom Telefoon (0164) 23 94 00 Breda Boschstraat 18-20 Telefoon (076) 52015 00 Techniek Telefoon (076) 522 30 70 Van Coothplein 3 Telefoon (076) 520 57 77 laker m/v t in de omgeving van Bergen op Zoom. Jielijk meubels restaureren. Daarnaast ■ene magazijnwerkzaamheden tot je irvaring en/of een gerichte opleiding in I lts-/mts-hout/meubelbewerking. Isseerd in een baan met goede |lijkheden? Neem dan snel contact met 'ecco Bergen op Zoom, Sylvia |irade 4. :teurs en tekenaars piping m/v Je in Bergen op Zoom. Het betreft hier ■tmatige basis. Je hebt een opleiding op jveau met werkervaring? Ben je lend met de systemen Propipe en/of Ji je enthousiast en gemotiveerd? Neem bet met ons op! :rgen op Zoom, Peter Sinke, Parade 4. 'cchauffeur m/v llaties in de omgeving van Bergen op Iben regelmatig vacatures voor ervaren Tfeurs. Een certificaat is geen vereiste, Jet betreft hier verschillende banen in [bndiensten. Interesse? Kom gauw langs! n op Zoom, Mariska Schoen, Parade 4. jfavond Jiseert in de periode van 19 tot en i extra inschrijfavonden. Ben je ben baan in de vakantieperiode? Of ben Q werkzaam maar ben je op zoek naar ■tdaging? Kom dan op de koopavond por jou dichtstbijzijnde vestiging. Je kunt uur terecht. Graag tot dan! ijnmedewerkers m/v ributiecentrum in verfproducten in lit mee in een pool waarbij wij je te avonden per week werk kunnen Ben je voor langere tijd beschikbaar en I Nederlandse taal goed, meld je dan snel Tirijving voor een rondleiding op 20 mei cco Breda, Monique, Van Coothplein 3. tiemedewerkers m/v pnteverwerkingsbedrijf in Zundert. Vind 1 in een tweeploegendienst geen lan hebben wij binnenkort werk voor je. lel voor je mogelijkheden! Voor vervoer rijf kan worden gezorgd. Info: Adecco i of Manon, Van Coothplein 3. ouw/gastheer Inenstudio in Breda. Het betreft een baan her week op wisselende tijden. Ben je fef en flexibel inzetbaar, heem dan contact nfo: Adecco Breda, Miranda Lazeroms, 8"20- 3fi JljUd fli iresse m/v iesbureau in Breda. Je verleent tnde taken in een klein team ten behoeve Sseurs op het gebied van sociale en ■enstverlening. Ervaring in de fiscale >n pré. Beschik je bovendien over een Vopleiding en heb je enkele jaren ervaring? Kom dan langs of bel voor meer nfo: Adecco Breda, Angelique van Bakel, 18-20. ipkracht monteur buitendienst m/v pUtie in Zeeuws-Vlaanderen. Wil je naast je n iets bijverdienen als monteur buiten- iebben volop werk voor oproepkrachten hnische achtergrond en een flinke portie ïg. Ben jij in staat zelfstandig te werken? iuw langs! Info: Adecco Temeuzen, Petra waet, Noordsfraaf 93. jnt planners m/v utie heb je een adviserende rol naar de nagers. Je gaatje bezighouden met de disering van de informatievoorziening en gekoppelde activiteiten. Ben je in het bezit I aar ervaring in een commerciële functie, iver een goed analytisch denkvermogen en iteit met informatiesystemen? Beschik je over een gedegen kennis van de Engelse dan snel contact op met ons! Etten-Leur, Veronique Verberkmoes, ilenstraat 123. bouwkunde m/v ploma aangevuld met ABW 1 en II of een ar opleidings- en ervaringsniveau? Ben je servicegericht ingesteld en ben je bereid rse plekken te werken? Is deze functie iets om snel langs en informeer naar je den! Info: Adecco Etten-Leur, Anselma Prins, lolenstraat 123. jp-er economisch juridisch m/v amheden bestaan uit het behandelen van n bezwaarschriften, het geven van divers dvies, het schrijven van pleitnota s en he i ervan bij de rechtbank of Raad van State. eao-ej diploma aangevuld met de Hogere Bestuursambtenaar (specialisan f heb je een universitaire opleiding met ee fstudeerrichting en ervaring? Dan is deze prima vooruitzichten wellicht iets voor jou- :o Etten-Leur, Anselma Prins, nolenstraat 123. ihillende relaties in Etten-Leur hebben we voor lts-ers met diploma, in alle nc g aan de slag? Kom dan snel langs en schnj Adecco Etten-Leur, Nathalie Eillebrecht, nolenstraat 123. meester/toezichthouder m/v elatiein Hoeven. Benjeinhetbezi loma's en EHBO-reanimatie? Leeftyüs- 20-24 jaar. Heb je interesse? Neem da iet ons op! Info: Adecco Etten-Leur, oes, Bisschopsmolenstraat 123. -eafiemedewerkersm/v elatie in Hoeven. Ie houdt toezich P van het park. Ben je geïnteresseerd in der en je tussen de 20 en 24 jaar? Nee iet ons op! Info: Adecco Etten-Leur, oes, Bisschopsmolenstraat 123. tednjffn Breda. Het betreft «nfunchW, isis. Je wordt opgeroepen als de goede mondelinge behee/sl"^rcpn van al is een must, evenals het behe t b je interesse, neem dan snel c°n3 fo; Adecco Breda, Astnd, Van Coothplein vernederingen m haar vi]f- C tienjarige loopbaan als prof- Krtlnnrrl Arvtin/ih IieilJaiAö~rr tennisster beleefd. Amanda Coetzer, de kleine, maar pitti- 5e Zuid-Afrikaanse, diende 6-0 6-1 in de kwartfinales van Berlijn een doffe dreun uit jje bijkans in heel Duitsland te voelen was. Mijn lieve God, ze gaat toch nog «el een game winnen," verzucht te de als altijd chauvinistische Duitse tv-verslaggever bij een 6- j 4-0-tussenstand. Waarop Graf prompt haar enige game verover de. Nog nooit verloor Graf met dergelijke cijfers. In 1991 werd de Spaanse terriër Arantxa San chez Vicario in de halve finales van de Franse Open 'recordhoud ster': 6-2 6-0. Het merkwaardige was dat Graf, voor het eerst weer in een toernooi na een pauze van honderd dagen wegens een knie blessure, na afloop weinig emo ties toonde. Ze liet geen traan, ze maakte geen wanhopige indruk, de 'gravin' leek het smadelijke verlies gelaten te accepteren. „Ik ben er niet zo ondersteboven van. Erger zou ik het hebben gevon den als ik na een zware strijd had verloren. Van strijd was vandaag dus duidelijk geen sprake." Sinds 1984 won de nu 27-jarige Graf in Berlijn 58 partijen, ze verloor slechts drie keer. Negen maal greep ze de hoofdprijs, ze dacht op weg te zijn naar haar tiende triomf. Slechts 56 minuten nam haar treurig stemmende op treden in beslag. Coetzer wist te voren dat ze Graf kon hebben. Dat was tenslotte in januari bij de Australian Open tijdens grote hitte in de achtste finales ook ge beurd. Maar van de cijfers die nu na afloop op het scorebord ston den, moet de Zuid-Afrikaanse slechts hebben gedroomd. Het einde kwam bij de vijfde dubbele fout van Graf. „Ik heb er absoluut geen spijt van naar Berlijn te zijn gekomen," al dus Graf. „Ik had van tevoren al aangekondigd dat ik nog niet fit was." Gisteren was de speelster uit Brühl bevangen door een on gebruikelijke nervositeit. „Ik voelde me nerveus omdat ik wist dat ik niet optimaal kon spelen. Ik ben heel ver verwijderd van het niveau waar ik toe in staat ben. Hoe ver? Laten we zeggen 99 procent." Toch verklaarde Graf zich niet al teveel zorgen voor de nabije toekomst te maken. Maan dag speelt ze in Straatsburg in de voorbereiding op de Franse Open. „Aan Parijs denk ik nu nog niet. Dat komt later aan de orde. Rome. Mannen, 4,4 miljoen gulden. Kwartfinales: Ivanisevic (Kro/6) - Draper (Aus) 6-4 6-4, Corretja (Spa/10) - Alami (Mar) 4-6 7-5 6-3, Rios (Chi/7) - Courier (VSt) 6-3 3-6 7-6. Berlijn. Vrouwen, 1,8 miljoen gul den. Kwartfinales: Coetzer (ZAf) - Graf (Dui/1) 6-0 6-1, Pierce (Fra/12) - Ma- joli (Kro) 6-1 6-4, Novotna (Tsj/2) - Appelmans (Bel) 1-6 6-2 6-0, Mary Joe Fernandez (VSt/10) - Koerniko- va (Rus) 6-1 6-4. Cardiff. Vrouwen, 190.000 gulden. Kwartfinales: Grande (Ita) - Van Roost (Bel/1) 1-6 6-2 7-5, Ruano- Pascual (Spa) - Langrova (Tsj/4) 6-4 6-2, Dechaume-Balleret (Fra) - Lu- biani (Ita) 2-6 6-4 6-2, Pitkowski (Fra/5) - Carlsson (Zwe/2) 7-5 6-4. Van onze verslaggever Breda - NAC heeft het con- tract met Maarten Atmodi- I koro met drie jaar verlengd. De 26-jarige vleugelverdedi- j ger had een verbintenis tot het eind van dit seizoen. At modikoro starttte zijn loop baan als profvoetballer bij I SW. Via de fusieclub SW- Dordrecht belandde hij op de Krommedijk bij Dord- recht'90 om in 1995 Voor Ware (anp) - Rolf Muntz heeft het open Engels golf- kampioenschap voortijdig verlaten. De Nederlandse professional haalde voor de achtereenvolgende bij een hoog gedoteerd toernooi van de PGA Euro pean Tour de cut niet. In het Alamo Engels Open kwam Muntz gisteren uit op een score van 145 slagen (72-73). De. Engelsman Roger Chap man blijft het veld leiden. De 38-jarige speler liet opnieuw een keurige 66 noteren. Met een totaal van 132 (-12) heeft Chapman een slag voor sprong op de Zweed Denis Edlund, die zijn ronde be sloot met een eagle op de ne gende hole. De 29-jarige Muntz liet in zijn tweede ronde vier birdies noteren maar stelde daar vijf bogeys tegenover. Door dat tegenvallende resultaat staat hij op de jaarranglijst niet meer bij de beste 120 Europe anen. Is dat aan het einde van let seizoen nog het geval, lan moet hij zich kwalifice ren voor de Tour van 1998. »Zo ver is het nog lang niet," was zijn reactie. „Ik heb steeds het gevoel dat de goe ie vorm er bijna is. Maar de lijn tussen succes en falen is hgolf uiterst dun." Alamo. Engels Open. Stand na tweede ronde: 1Chap- jnan(Eng) 132 slagen, 2. Edlund Zwe) 133, 3. Webster (Eng) 134, ATownsend (VSt) 135, 5. Emer- P(Eng). Westwood (Eng), Clarke (NIe) 136. Cut gemist: Muntz (Ned) 145 (72 73). jkaunton (Eng). Brabazon Trophy. Stand na eerste ronde: 1. Binney (Sch) 66, 2. Garcia (Spa) 68, 3. o.a. Miller (Ned) 69; 51. Seton Ned), Ruiz-Fonhof (Ned) 73, 83. Cafeber (Ned), Kraay (Ned) 75. ,ng (VSt). Byron Nelson Clas sic. Stand na eerste ronde: 1. Stan- kowksi (VSt), Hart 64, 3. Woods Watson (VSt), Rinker H' Per>7 (VSt), Sutherland vSt), Johnson (VSt) 65. 'Wmmgton (VSt). LPGA-kam- P'Mnschap, vrouwen, land na eerste ronde: 1. Davies u! 5 2 Steinhauser (VSt), Mucha (VSt), Johnson (VSt), Sarkr (VSt) 68. Door Maurice Ambaum Utrecht - De meimaand is dit jaar de pronkmaand van de internationale atle tiek. Toronto is zo trots als een pauw op de 'sprintrace van de eeuw'; de olympisch kampioenen Donovan Bai ley (100 meter) en Michael Johnson (200) meten op de 150 meter hun krachten. De Adriaan Paulen Memo rial (APM) in Hengelo affi cheert al maanden met hèt duel op de incourante dub bele mijl: de Ethiopiër Hai- le Gebrselassie versus de Algerijn Noureddine Mor celi. Hengelo krijgt zaterdag 31 mei mogelijk nóg een kraker: Linford Christie tegen Carl Lewis, op de 100 meter. Beide sprint-vetera nen zijn aan hun afscheidstoer- nee begonnen en pikken waar ze kunnen een graantje mee uit de goedgevulde ruif. Christie, olym pisch kampioen op de 100 meter in 1992 in Barcelona, neemt voor het eerst deel aan het prestigieu ze atletiekevenement in Neder land. De organisatie van de APM presenteerde Christie gisteren in Utrecht met gepaste trots. De naam van Lewis ontbreekt nog op het lijstje vedettep. Jos Her mens, verantwoordelijk voor de samenstelling van het deelne- )i ov^ërSveld, is nog steeds in onder handeling met 'King Carl'. „Een psychologisch spelletje. Lewis heeft zelf niet zo'n trek om in Hengelo te lopen. Maar zijn ma nager Joe Douglas wil wel dat hij in Nederland start. Nu is het de kunst om Lewis op een geschikt moment te polsen en te contract eren. Na een lekkere training of als hij in een goede bui is. De af gelopen twee weken kon dat niet, want Lewis heeft een lichte bles sure. We moeten eerst wachten totdat hij volledig is hersteld en dan gooien we een visje uit. In de hoop dat we financieel tot over eenstemming kunnen komen. Wat Lewis wil, wijkt behoorlijk af wat wij bieden." Sevilla Hermens krijgt wellicht hulp uit Sevilla. De Spaanse stad lonkt naar de organisatie van het vol gende wereldkampioenschap en heeft grote namen nodig om in druk te maken op de keuzeheren van de internationale atletiek-fe- deratie. Sevilla wil Lewis paaien om ook als ambassadeur op te treden. Aangezien de meeting in Spanje twee dagen voor de APM plaatsvindt, is een dubbel-con- tract voor de sprinter mogelijk: Sevilla én Hengelo. Op school was Jos Hermens vroe ger nooit een ster in economie. Maar de manager blijkt wel goed opgelet te hebben tijdens de les waarin werd uitgelegd hoe zo slim mogelijk met geld moet wor den omgaan. Voor een atleten- budget van 800.000 gulden heeft hij liefst zeven (oud) olympisch kampioenen gecontracteerd: Hai- le Gebrselassie, Noureddine Mor celi, Linford Christie, Lars Rie del, Jurgen Schuit, Astrid Kum- bernuss en Ellen van Langen. Daarnaast zet eind mei ook een hele stoet toppers als Hicham El Guerrouj, Kim Batten, Patrick Sjöberg, Patrick Sang, Letitia Vriesde en Gete Wami koers naar Hengelo. Opvallend veel Europe se en Afrikaanse toppers, opval lend weinig Amerikaanse groot heden. Hermens: „Dat heeft te maken met de hoge koers van de dollar. Amerikanen zijn op dit moment te duur. Voor vijf Amerikaanse toppers kan ik bij wijze van spre ken tien sterke Europeanen krij gen. En dan kies ik voor die tien Europeanen. Want Hengelo wil nog steeds stijgen op de interna tionale lijst. Dat betekent dat we op veel onderdelen toppers moe ten hebben, zodat we genoeg punten krijgen om onze status te verstevigen." Tweede viool Een sprintduel tussen Christie en mogelijk Lewis is leuk en aardig, maar de twee kanonnen zullen in Hengelo toch de tweede viool spelen. De hoofdrol tijdens de APM is dit jaar weggelegd voor Gebrselassie en Morceli. Beide toppers strijden om de winst op de dubbele mijl. Een zeer lucra tieve zege, overigens. De winnaar die dé afstand in minder dan 8 minuten aflegt, ontvangt één mil joen dollar van sponsor Adidas. Het wereldrecord staat nu op naam van de Keniaan Daniel Ko men (8.03,54). Hermens heeft ook nog pogingen ondernomen om Komen naar Hengelo te halen, maar de recordhouder heeft geen trek in een confrontatie met Ge brselassie en Morceli. Christie bekende gisteren dat hij het laatste weekeinde van mei liever in Toronto dan in Hengelo loopt. Maar voor de sprintrace van de eeuw zijn slechts Bailey en Johnson geïnviteerd. De overige topsprinters moeten tandenknar send toekijken, zo ook Christie. „Ik vind dat ik in Toronto hoor te lopen. Ik ben met 14.70 seconden de snelste man ooit geweest op de 150 meter. Als een super-race op die afstand wordt gehouden, dan hoort de recordhouder er bij te zijn." Belo Horizonte - De Brazili aanse international Marcio Santos, die in zijn land tot 1 augustus op uitleenbasis bij Atletico Mineiro uit Belo Ho rizonte speelt, heeft weinig trek om naar Amsterdam te rug te keren. Hij acht de kwa liteit van het huidige Ajax te laag om zich nog met het oog op de aanstaande WK in Frankrijk in de 'picture' te kunnen spelen voor het Brazi liaanse elftal. „En daarop is alles voor mij ge richt," zo erkende Santos tegen over deze krant, „Ik besef dat ik tot 1999 onder contract sta bij Ajax, maar het spelpeil is zozeer in verval geraakt dat ik afvraag of het voor mijn toekomst als in ternational goed is om bij deze club te blijven spelen." Volgens Santos is het huidige Ajax geen schijn meer van het droomteam dat er stond toen hij tekende. „Ik ben bang dat ik uit beeld raak wanneer ik in Neder land blijf spelen. Bondscoach Za- galo heeft zijn ogen vooral ge richt op Brazilianen die actief zijn in landen met een sterke competitie. Helaas hoort Neder land daar niet onder," aldus San tos. Tijjani Babangida is nog niet terug in Nederland om vandaag met Ajax tegen FC Twente te spe len. De Nigeriaan verblijft al eni ge tijd in zijn geboorteland, om dat zijn vader is overleden. Ook Jaap Stam heeft zich bij bondscoach Hiddink afgemeld voor de vriendschappelijke inter land van Nederland tegen Zuid- Af rika. De wedstrijd vindt op 4 juni in Johannesburg plaats, drie dagen later treedt de verdediger van PSV in het huwelijk. De inter land staat in het teken van de af wezigen. Van Ajax doet niemand mee, aangezien de club in dezelf de periode al een commercieel in teressante buitenlandse trip had geregeld. Feyenoord staat slechts de gebruikelijke twee internatio nals van de laatste tijd af, De Goey en Van Bronckhorst. De club wil zijn spelers verder niet als stand-in van afwezige Am sterdammers laten fungeren. Vrijwel zeker is ook Seedorf niet aanwezig in Johannesburg. Real Madrid heeft dan waarschijnlijk nog volop belangen in de compe titie. Stad Rotterdam Verzekerin gen blijft shirtsponsor van Feye noord. Beide partijen bereikten gisteren overeenstemming over een nieuw contract, met een loop tijd van vier jaar tot 2001 en een optie voor nog een extra jaar. Jürgen Klinsmann voetbalt het volgend seiz oen bij Sampdoria in Genua. Mo menteel speelt hij bij Bayern München. Sampdoria-directeur Salvarezza heeft de overgang gis teren bevestigd. International Klinsmann heeft in Zuid-Duits- land nog een contract tot juni 1998, maar mag toch vertrekken. Clubs uit Albanië en Bosnië- Herzegovina mogen komend sei zoen niet deelnemen aan de Eu ropese bekertoernooien. Door Ad Pertijs Utrecht - Kijkend in de spie- 8" is de KNWU (eindelijk) 'ot de conclusie gekomen dat er hoognodig wat gedaan loet worden aan het teruglo- P®de aantal (van 7000 naar j™0 binnen vijf jaar) actieve e°efenaars van de wieler sport. Om te beginnen, trekt e wielerunie meer dan drie oti uit om de sport toeganke- W te maken. nVkM 8 van 10 procent od i ^00rzetten, houden we P den duur geen renner meer er' stelde KNWU-penning- tor! er ®oudewijn Driesen gis- senTt'11 ^ftrec'lt tijdens de pre- van een globaal plan ren aanPah- Dat het aantal wiel- Unfer? Sterk terugliep, was de langer duidelijk, al- 1 ontbrak het de KNWU vol- s voorzitter Atsma aan de middelen om de daling een halt toe te roepen. Sinds de komst van de Rabobank is er echter weer van alles mogelijk in wie- leriand. „Wij willen het Neder landse wielrennen terugbrengen naar waar het ooit geweest," vatte een woordvoerder gisteren kernachtig de alomtegenwoor digheid van zijn bank in het va derlandse cyclisme samen. De bank nam het teruglopende aantal jeugdrenners afgelopen winter onder de loep door mid del van een onderzoek onder zo wel niet als wel wielrennende scholieren. Een aantal uitkom sten ligt voor de hand. Wielren ners zijn veel meer tijd kwijt aan hun sport dan bijvoorbeeld voet ballers. Daarnaast is het duur der en is de kans dat je wint klei ner. Wat wel opvalt, is dat de jeugd de wielersport als gevaarlijk ziet en dat wielrennertjes door de meiden niet bepaald als 'cool' worden beschouwd. Zij praten en flirten liever met de steviger gebouwde voetballers. Op de scholen wordt blijkbaar amper over wielrennen gepraat. Het ge brek aan Hollandse helden zou hierbij een rol spelen. Meisjes praten op school überhaupt niet over sport. Jongens wel, maar dan voornamelijk over voetbal. Frank van der Meijden, woord voerder van het Rabo-wieler- plan, pikt eveneens het gevaar en de eentonigheid als opval lendste punten uit het onder zoek. „De kans op blessures is veel kleiner dan in de voetbal sport, maar de beelden van val partijen geven de jeugd kenne lijk een ander beeld. Het is een kwestie van goede voorlichting om deze drempel te verlagen. Voor eentonigheid geldt hetzelf de. De deelnemers zelf zien de sport niet als saai, maar de bui tenwereld kennelijk wel." De KNWU ziet het rapport als een goed uitgangspunt voor een nieuwe wervingscampagne. Zelf heeft de Unie onderzocht waar om veel wielrenners de competi tie-sport de rug toe keren. „Naast de teruglopende presta ties van onze profs en de geringe belangstelling bij de jeugd is dat een derde groot probleem binnen de KNWU," aldus Driesen. Het onderzoek wijst volgens hem uit dat veel leden de indruk had den dat de breedtesport bij de clubs teveel in dienst stond van de topsport. Daarnaast is de ver houding tussen de energie die in de sport gestopt wordt en het plezier dat men ervoor terug krijgt kennelijk zoek. Driesen: „Slechts twintig procent is te vreden met hij terugziet van alle geleverde inspanningen." De KNWU denkt dit gevoel van onvrede mede te kunnen onder vangen door meer individueel gerichte wedstrijden. Binnen kort start een proef waarbij ren ners in eigen tempo een wed strijd als de Ronde van Midden- Nederland kunnen rijden. „Geen toertocht, maar een koers waar bij alleen je eigen tijd telt." Net als in een marathon krijgt ieder een de gelegenheid de finish te halen en zijn tijd in wat voor ka der (persoonlijk record, trainingsgroep) ook te plaatsen. In het huidige geval worden ren ners die op te grote achterstand rijden uit koers gehaald. Een betere indeling van de cate gorieën (gedacht wordt de vete ranen-klasse meer naar leeftijd op te splitsen), en minder regels en formaliteiten, moeten de drempel voor de grote massa verder verlagen. Interim-mana ger Peter Nieuwenhuijzen: „En we zullen eerst een grotere om vang moeten krijgen, voor we doelgericht toppers kunnen op leiden." Ook in de jeugdcategorieën gaat de klasse-indeling op de helling. Leeftijd is straks niet het enige onderscheid. „Het is onvoorstel baar dat het hele jeugdwielren- nen nog exact dezelfde structuur kent als vijftien jaar geleden," zegt KNWU-medewerker Dam. „Wie met jeugd werkt, moet we ten dat bij hen trends en ge woonten heel snel veranderen. Het wordt hoog tijd dat de KN WU daar op inspeelt." Hoogeveen - Wilco Zuijderwijk heeft vrijdagavond, evenals vorig jaar, de proloog van Olympia's Ronde gewonnen. Hij reed de vijf kilometer in Hoogeveen in 6 minuten en 19 seconden. Dat bete kende een gemiddelde snelheid van 47,413 km/uur. Remco van der Veen eindigde als tweede op drie seconden. Nog een tel meer had de Italiaan Andrea Collinelli nodig. Wilfried Bastiaanse uit Hoogerheide, lid van De Jonge Renner, werd vierde op vijf seconden, Tom Cordes (Baarle-Nassau) legde beslag op de tiende plaats. Bredanaar Tommy Post en Erwin Kistemaker mogen vandaag niet meer van start gaan in Olympia's Ronde. De twee doen als gast- renner bij respectievelijk de ploegen Piels en Vredestein mee aan de meerdaagse wedstrijd. Volgens de reglementen van de Konink- lhke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) mag dat niet. Hoogeveen. Olympia's Ronde. Proloog: 1. Zuijderwijk (Poeldijk) 5 km in 6.19 (47,413 lcm/u), 2. Van der Ven (Nieuwegein) 0.03, 3. Collinelli (Ita) 0.04, 4. Bastiaanse (Hoogerhei de), 5. Leipheimer (VSt) 0.05, 6. Hiemstra (Marum), 7. Deckers (Bel) 0.06, 8. Theus (Bergeyk), 9. Van der Wolf (Rotterdam), 10. Cordes (Baarle-Nas sau). Ronde van Asturië. Vierde etappe Llanes - Gijon: 1. Smetanin 160 km in 4.00.36, 2. Van Dij- ck (Bel), 3. Gelfi (Ita), 4. Pereira (Por), 5. Flores (Spa), 6. Guidi (Ita), 7. Etxebarria (Spa), 8. Olano (Spa), 9. Sghaolin (Ita), 10. Gontjenskov (Oek); 53. Voskamp, 113. De Koning 7.38, 129. Dubbeldam 10.40, 133. Blijle- vens. Algemeen klassement: 1. Olano (Spa), 2. Escartin (Spa) 0.06, 3. Clavero (Spa) 0.21, 4. Rafael Diaz (Spa), 5. Hamburger (Den), 6. Jimenez (Spa) 0.25, 7. Uria (Spa) 0.32, 8. Benitez (Spa) 0.34, 9. Rominger (Zwi) 0.35, 10. Perez (Spa) 0.40; 22. Ivanov (Rus) 1.31, 33. Voskamp 2.10,116. De Koning 19.27,125. Blijlevens 21.59,129. Dubbeldam 22.46. Vredeskoers. Achtste etappe Opava - Pustevny: 1. Koedrajavzev (Rus) 184 km in 5.05.00, 2. Voigt (Dui) 0.05, 3. Wesemann (Dui) 0.07, 4. Babaitzjev (Rus), 5. Totschnig (Oos). Algemeen ldassement: 1. Wesemann 35.24.50, 2. Voigt 0.37, 3. Henn (Dui) 0.43, 4. Babaitzjev 0.55, 5. Totschnig 1.33. Ronde van de Aude, vrouwen. Achtste etappe Axat - La Llagonne: 1. Jackson (Can) 62,9 km in 2.36.54 (26,463 km/uur), 2. Boebnenkova (Rus) 2.02, 3. Van de Vijver (Bel), 4. Sa- mochvaïova (Rus) 6.46, 5. Rasa Polikeviciute (Lit), 6. Marsal (Fra) 11.03. Algemeen klassement: 1. Jackson 23.09.26, 2. Boebnenkova 2.53, 3. van de Vijver 3.57, 4. Rasa Polikeviciute 7.52, 5. Samochvalova 8.37. Wassenaar - Bram Lomans heeft zijn faam als straf corner en -bal kanon helemaal waargemaakt op de eerste dag van het EC-l-toer- nooi hockey voor clubteams. De voor HGC uitkomende Bredanaar scoorde tegen het Russische Ska Samara liefst zesmaal. HGC won met 8-0. Wassenaar. EC landskampioenen, eerste dag. MANNEN Groep B: HGC (NED) - SKA SAMARA (Rus) 8-0 (1-0). 23. Lomans 1-0 (sc), 43. Lomans 2-0 (sb), 45. Lomans 3-0 (sb), 49. Delissen 4-0, 53. Lo mans 5-0 (sc), 55. Lomans 6-0 (sc), 62. Lomans 7-0 (sc), 64. Stephan Veen 8-0. Andere uitslag groep B: Egara (Spa) - Racing Club (Fra) 2-0 (0-0). Groep A: Harvestehuder THC (Dui) - Grammarians (Gib) 4-2 (2-2), Minsk (WRu) - Pocztowiec (Pol) 3-1 (2-1). VROUWEN Groep A: HGC (NED) - STADE FRANCAIS (FRA) 11-0 (4-0). 3. Moreira de Melo 1-0 (sc), 20. Van der Wielen 2-0 (sb), 29. Van der Wielen 3-0, 32. Moreira de Melo 4-0, 37. Plesman 5-0, 38. Kerckhoff 6-0, 51. Kooien 7-0, 52. Moreira de Melo 8-0, 55. Kooien 9-0 (sc), 66. Van der Wielen 10-0 (sc), 69. Van der Wielen 11-0 (sc). Andere uitslag groep A: Glasgow Western (Sch) - Siavliai (Lit) 2-1. Groep B: Hightown (Eng) - Donchaka (Rus) 3-2 (3-1), Berliner HC (Dui) - Valdeluz (Spa) 4-3 (2-1). Lissabon - De Grote Prijs van Portugal voor Formule 1-coureurs zal op 9 november worden gehouden. Dat heeft de minister van Economische Zaken gisteren bekendgemaakt. De internationale autosportfederatie FIA liet donderdag nog we ten dat de GP van Europa, op 26 oktober in Jerez (Spa), de laatste WK-race zou zijn. Die datum was aanvankelijk voor het circuit van Estoril voorzien, maar de verbeteringen aan het circuit schoten niet snel genoeg op volgens de FIA. Nu denken beide partijen daar kennelijk al weer anders over. „De minister van Economische Zaken en de voorzitter van de FIA heb ben 14 mei telefonisch contact gehad en vervolgens op schrift ge zet dat de Grand Prix van Portugal op 9 november 1997 wordt ge houden," stond in het perscommuniqué van het ministerie. Nieuwegein - Joris van Soerland ziet af van de WK badminton volgende week in Glasgow. De Amsterdammer van Brabantse komaf had zich eerder al afgemeld voor de landenwedstrijd. De 24-jarige sportman kampt met een terugslag, na zijn rentree in maart. Düsseldorf - De Nederlandse tennisploeg speelt maandag in Düsseldorf tijdens het toernooi om de wereldbeker voor landen teams de openingswedstrijd tegen Duitsland. Beide ploegen zijn ingedeeld in de zogenoemde blauwe groep. De andere landen in deze poule zijn Zweden en Spanje. In de rode groep spelen de Verenigde Staten, Australië, Kroatië en Tsjechië. Nederland speelt zonder Richard Krajicek. De ploeg bestaat uit Jan Siemerink, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. Michiel Schapers fungeert als coach. Bij de Duitsers ontbreekt Boris Becker. Geselecteerd zijn Michael Stich, David Prinosil en Martin Sinner. Siemerink staat in de eer ste partij tegenover Stich, daarna treffen Prinosil en Haarhuis el kaar, gevolgd door het dubbelspel. BASKETBAL Lissabon. Vriendschappelijke wedstrijd. Mannen. PORTUGAL - NEDERLAND 79- 84 (44-45). Topscorers: Huybens 20, Goedee 15, De Waard 13. ge paarden: 1. Pollmann-Sch- weckhorst (Dui) Paloma 0-62,90, 2. Lansink/High Vally Z 0-69,30, 3. Peter Weinberg (Dui) Pia Nigra. Dressuur, Intermediaire n: 1. Bontje (Ned) Olympic Silvano N 1329 punten, 2. Salzberger (Dui) Rusty 1292, 3. Menkova (Rus) Post 1292. BILJARTEN VOETBAL Velden (Oos). Grand Prix drieban den BWA. Eerste ronde: Weijenburg (Ned) - Gmeiner (Oos) 3-0 (15-6 15-9 15-7 /l,097-0,564), Stroobants (Bel) - Havermans (Ned) 3-0 (15-13 15-6 15-14/1,184-0,916), Schirmbrand (Dui) - Habraken (Ned) 3-1 (15-13 15-12 10-15 15-12/0,808-0,776), Scherz (Oos) - Van Manen (Ned) 3- 2 (15-4 4-15 15-4 10-15 15- 14/1,092-0,981), Caudron (Bel) - Moker (Dui) 3-0 (15-13 15-2 15- 6/1,406-0,677), Kronlachner (Oos) - Pills (Oos) 3-2 (15-14 15-9 10-15 10-15 15-4/0,890-0,791), Sténzei (Oos) - Bastl (Oos) 3-2 (4-15 15-11 15-7 13-15 15-5/1,033- 0,883, hep^~ pens (Bel) - Efler (Oos) 3-2 (9-15 15-1 15-7 9-15 15-14/1,125-0,928), Raymond Ceulemans (Bel) Goudswaard (Ned) 3-0 (15-5 15-3 15-3/2,500-0,687), Velthuis (Ned) Suu (Fra) 3-0 (15-8 15-8 15- 13/1,153-0,763). PAARDENSPORT Wiesbaden. CSI. Springconcours, tabel A, voor jon ge paarden: 1. Fervers (Dui) Parow 0 strafpunten, 52,20 seconden, 2. Simon (Oos) Ambiente 0-54,80, 3. Engemann (Dui) Westside Lady 0- 55,60, 5. Lansink/High Vally Z 0- 56,80. Springconcours, tabel A: 1. Mar kus Fuchs (Zwi) Interpane Adelfos 0-52,51, 2. Holstein (Ier) Sir Mi chael 0-55,59, 3. Rodrigo Pessoa (Bra) Lora Piane Fidji 0-56,10. Springconcours tabel A, voor jon- EREDIVISIE NEC - RODA JC 2-1 (1-1). 20. Poutilo 1-0, 28. Martens 1-1, 47. Sumiala 2-1. Scheidsrechter: Tem mink. Toeschouwers: 3500. Gele kaarten: Pothuizen (NEC), Mar tens (Roda JC). NEC: Roorda; Verhoeven, Pothui zen, Nijhof en Sobiech; Langerak, Koning (76. Van Eykeren) en Jans sen; Ellerman, Poutilo en Sumiala. RODA_JCL_Hesp; Senden, Vrede, Schops"(587 Van der Heyden) en Van Haaren;_Martens, Ooijer en Doomernik; Van Houdt (85. Hee- ren), Sibon en La wal (76. Plet). Stand onderaan, vanaf de veer tiende plaats: Willem II 31-31 (- 17), Volendam 31-31 (-23), NEC 32-28 (-27), AZ 31-25 (-16), RKC 31-25 (-31). EERSTE DIVISIE HAARLEM - TELSTAIT1-1 (1-0). 20. Keur 1-0, 85. Jansen. Scheids rechter: Schuurmans^- Toeschou wers: 18 72. Gele kaarten: Strobbe en Keur (Haarlem), Panhuis, Fran- kel, Kruijer en Van Eekeres (Tel star). Duitsland, competitie: Hansa Ros tock - Bayern München 0-3, For- tuna Düsseldorf - Karlsruhe 0-3. Stand aan kop: Bayern 32-67, Bayer Leverkusen 31-63. Spanje, competitie: Tenerife-Atle- tico Madrid 2-3. Turkije, competitie: Besiktas - An- talyaspor 4-0, Genclerbirligi - Fe- nerbahce 4-1. Stand: Galatasaray 32-76, Besiktas 33-71, Fenerbahce 33-70, Trabzonspor 32-66. Gala tasaray kampioen.

de Stem | 1997 | | pagina 15