De ijzeren greep van Desi Bouterse Sala 'Hervormingen de héle natie Jeltsin dwingt voldoende concessies af Ik weet wat ik verdien, maar hoeveel kan ik lenen?" atum Lgen Latisch lijkt nabij Analyse IMMENTAAR DESTEM BUITENLAND A5 'nd KORT Diplomatic Britse koningin leest sinds 18 jaar weer een Labour-troonrede voor Westen blij met Navo-akkoord BUITENLAND KORT n\ 15 MEI 1997 A4 Jderne,-tijdsgevoel en is dus el te koop. Zelfs kinderoe Biet Inhet doorgaans v| ■estaat daar zelfs een instel lerloze echtparen en vrou zo'n stel op te treden. Geld \lleen de onkosten komen t schokkende voorbeeld van fer van twee eigen kinderen fcr haar hulp aan een Neder- im haar reiskosten naar Me den. Geen mens die dit ge- 'leken is dat de Engelse zich ■onenigheid over nakoming ';fddorpse echtpaar een diep Re kunstmatige inseminaties [zijn voldoende om zelfs de Jertuigen. echter toch aan het denken dan een verlangen naar torg, een groot geluk. Voor ■oor moet wijken. De con se- pp zo'n aangrijpende wijze Inselijke waardigheid. Leven mom niet te koop te zijn. Ik te liggen, maar we zullen fidanks niet altijd op afroep moderne mens weer leren Ie- DONDERDAG 15 MEI 1997 »leeghuizen nen uitsluitend eenper- T Het College voor Zie- [rziene bouwmaatstaven blijkt dat bewoners in privacy krijgen. Gemid- eghuis 10 procent meer Imers voor meer dan vier van pensioen' h van een nabestaanden- laren daar wel recht op [gelijke behandeling. Tot Ike Behandeling na een lerzekeraar. Na het over- ■994 kreeg ze geen nabe lvan de verzekeraar dat Eerscheid gemaakt is op [erboden. aan claims 114,6 miljoen gulden be lt justitie maar uiteinde- |oen gulden meer dan in i vergoeding-voor'de tijd achten. Ten opzichte van dvocaat P. Bakker Schut latste jaren uit"'scorings- In werken, met als gevolg taan tomend weekeinde in het [)e Raad van State heeft hadden aangetekend te- boor het festival, afgewe- |edragen voortdurend ge- minginnedag en 4 en 5 ar nu eenmaal pal voor Waarom dan nu ineens n die 6 mei te keer gaan lanleiding was er echter Jinsdagavond zou de Ka- en aantal wijzigingen in :swet bespreken, waaron- in voorstel van het kabi- m als dat nodig is een met de verkiezingsdatum uiven. Nu kan dat volgens niet. Die koppelt de ver- gsdatum aan de dag dat mdidatenlijsten worden steld. Dat gebeurt op de dinsdag van maart; de zingen moeten 43 dagen a plaatsvinden. Het kabi- nu de ruimte om de ver ben maximaal een week of twee dagen later dan de wet volgende datum te ;n. Bijvoorbeeld als de ;zingen midden in de va- dreigen te vallen, ge de reacties van CDA en hoeft het kabinet niet te dat dit voorstel het niet alen. Maar of het kabinet zo gelukkig mee is dat de fracties ook meteen de bij het woord willen voe- sterk de vraag. Staatsse- -is Kohnstamm heeft aan- digd de kwestie in het ka- te zullen bespreken. Hij chter al doorschemeren ht van de noodzaak van huiving overtuigd te zijn. Van Dooren is dat niet. 6 niet onoverkomelijk, zegt >orzitter van de Kiesraad, ovendien kleven ook aan ta van WD en CDA nade- ilt 29 april echt midden in kantie. En met 20 mei is ;tingsduur van de huidige er langer dan vier jaar, weer op gespannen voet met de grondwet. wArmand Snijders Paramaribo - Terwijl Nederland pro- I Dési Bouterse de duimschroe- ,en aan te draaien en procureur-gene- iaal Docters van Leeuwen heeft aan- «iiondigd dat de Surinaamse ex-dic- lator binnen een jaar voor de rechter j f|üet verschijnen op verdenking van jandel in cocaïne, krijgt hij in eigen land steeds meer macht in handen. Siten met president en partijgenoot Ju- "s Wijdenbosch heeft hij Suriname in een '«ren greep en worden de overige coali- Mpartners buitenspel gezet. Het Structu re] Aanpassings Programma (SAP) is grotendeels in de ijskast gezet, de sane- ntgvanhet enorme ambtenarenapparaat al maanden niet meer bespreekbaar, de Vederlandse belastingdeskundigen wor den min of meer het land uitgezet, de ossvrijheid beetje bij beetje beperkt. En over een onderzoek naar de December- widen durft al helemaal memand meer :aten. Maar het volk laat zich bedot- en teert voorlopig op de zoethouder- I jjesdie het koningskoppel Bouterse-Wij- ènbosch uitdeelt. De benoeming van Bouterse tot adviseur van staat, eerder deze maand, veranderde met veel aan de positie van Bouterse, al leen wordt het beestje nu bij de naam ge noemd. Sinds het aantreden van de door de Natio nale Democratische Partij (NDP) gedomi neerde regering-Wijdenbosch, in oktober Desi Bouterse foto anp vorig jaar, was al duidelijk dat Bouterse de sterke man zou zijn. In de loop der maanden trad hij steeds nadrukkelijker op de voorgrond: eerst als speciale afge zant van Wijdenbosch op reis naar Brazi lië en China, nu dus als adviseur van staat, een wereldwijd unieke functie. De overige vier coalitiepartijen waarmee de NDP het land bestuurt, kunnen slechts met gekromde tenen toekijken. Want ter wijl de omvangrijke aanhang van Bouter se en de NDP jubelt, mort de achterban van de andere partijen. Met name de Ba sispartij voor Vernieuwing en Democratie (BVD) krijgt het verwijt de kiezers bedro gen te hebben, omdat vice-voorzitter Ma rijke Dwjalapersad bij het aangaan van het samenwerkingsverband met de NDP heeft verzekerd dat een prominente rol van Bouterse niet geaccepteerd zou wor den. Dwjalapersad doet er nu het zwijgen toe. De BVD heeft, evenals de overige partners, niet zoveel in de melk te brokke len, zeker niet na de enorme uitglijders van de onervaren Dwjalapersad die in haar hoedanigheid van parlementsvoor zitter aan de lopende band blundert en vooral in het buitenland Suriname te kijk zet met ondoordachte uitspraken. Het parlement vergadert mede als gevolg van haar gestuntel slechts sporadisch, bijeen komsten die meestal vroegtijdig met ruzie en gescheld worden afgehamerd. Maar Bouterse heeft het parlement met nodig. Hij is heer en meester in Suriname: voor het eerst sinds de door hem geleide staatsgreep van 1980 op democratische wijze. Hij heeft in Wijdenbosch een trou we bondgenoot, die eerst nog werd gezien als een marionet van de oud-bevelhebber, maar zich inmiddels heeft ontpopt tot een krachtig leider. Daarmee vormt hij tevens een bedreiging voor de naar steeds meer macht hunkerende Bouterse. Mocht de populariteit van de president echter te groot worden, dan kan Bouterse nog altijd met hem afrekenen op zijn zwakste punt: de drank. Want van Wijdenbosch is be kend dat de fles tot zijn grootste vrienden behoort en volgens ingewijden is die band sinds zijn aantreden als staatshoofd al leen maar steviger geworden. De regering-Wijdenbosch krijgt tot op he den nog het voordeel van de twijfel van het Surinaamse volk, niet in de laatste plaats door de douceurtjes die worden uitgedeeld. Dwars door alle onderhande lingen tussen de Onderwijs-minister en de vakbonden heen, kondigde Wijdenbosch aan dat de ontevreden leerkrachten een maandelijks belastingvrije toeslag krijgen van 16.000 Surinaamse guldens (ongeveer tachtig gulden). In verhouding tot het ge middelde maandsalaris van 50.000 gulden een aardige opsteker. Waar het geld vandaan moet komen is nergens op de begroting terug te vinden. Bovendien is Suriname nagenoeg bank roet. Een soortgelijke actie ondernam Wijdenbosch ook al ten aanzien van ver plegend personeel, daarbij eveneens de minister buitenspel zettend. Ministers in Suriname zitten er een beetje voor spek en bonen bij, want Wijdenbosch bepaalt op aangeven van Bouterse de agenda. De bevolking kijkt het weliswaar met ge mengde gevoelend aan, maar veel mensen zijn toch hoopvol gestemd. „We kunnen in ieder geval meer kopen met ons salaris," concludeert ambtenaar Reino Sitel. „Na tuurlijk is dat ook de verdienste van de vorige regering, maar de huidige leiders geven ons tenminste het gevoel dat ze werkelijk aandacht voor de problemen van het volk hebben." Maar los van de ca deautjes die worden uitgedeeld aan het volk heeft de regering-Wijdenbosch nog weinig opvallend gepresteerd. Het zoge heten honderd-dagenplan, waarmee men in de eerste maanden na het aantreden van de nieuwe ploeg het land wilde schoonvegen en waarmee men de funde ring zou leggen voor een gezonde econo mie in een vernieuwd Suriname, is een zachte dood gestorven. De gaten in de we gen die destijds werden gedicht, zijn in middels al weer opengespoeld en van alle grootse plannen om het land weer nieuw leven in te blazen is tot op heden weinig terechtgekomen. Integendeel, de proble men stapelen zich op: de rijstsector is na genoeg failliet, de bauxietindustrie krijgt de ene na de andere staking te verwerken, het toerisme komt met van de grond en het onderwijs brokkelt verder af. Voor Bouterse en zijn vrienden maakt dat echter met veel uit, voor hen is de tijd van oogsten aangebroken: alle essentiële pos ten binnen leger en overheidsbedrijven zijn in handen van de NDP-sympathisan- ten en de overheidsmedia overladen het volk met positieve berichten over de han del en wandel van Wijdenbosch. Kranten en radiostations die zich wagen aan meer kritische berichtgeving worden regelma tig bestookt door leden van de NDP, die hen subjectieve verslaggeving verwijten. Maar ook zonder de steun van de media is Bouterse in staat zijn ijzeren greep op het land te houden. Dat heeft hij in de jaren tachtig bewezen. Door Bob van Huët Londen - Oudgedienden en nieuwelingen van Labour moesten zich in de arm knij pen om het te geloven. Het was de eerste keer sinds het einde van de jaren zeventig dat koningin Elizabeth een troonrede voorlas die niet was opgesteld door een Con servatieve regering. Met het traditionele theater van pracht en praal opende de vor stin gisteren in het House of Lords de nieuwe zittingsperiode van het Britse parlement. Ook voor de koningin leek het - wennen.i (Bot tweemaafitoe: las ze over hervormingen waarvan, na drukkelijk, 'de héle natie' zou j Congo/Kinshasa (rtr/afp) - Diplomatieke inspanningen een bloedige veldslag om I ie Zaïrese hoofstad Kinshasa af te wenden zijn gisteren ge strand. Terwijl de troepen van Laurent Kabila van alle kanten dreigend de hoofdstad naderden, bleef de rebellenleider zelf weg van een 'lande top-ontmoeting met de I Zaïrese president Mobutu. Waarnemers legden Kabila's af wezigheid uit als een teken dat deze niet meer geïnteresseerd is in een lontmoeting met Mobutu om een vreedzame, politieke op lossing te bespreken. Kabila's 'troepen zijn de Zaïrese ri''profiteren. Alsof datlirbheti'Ver- hoofdstad nu tot op minder dan 100 kilometer genaderd. Verder zouden zijn manschappen bezig zijn in grote getalen en in het ge heim, in Kinshasa te infiltreren. De EU reageerde gisteren be zorgd over de aanhoudende be richten dat de mensenrechten op grove wijze worden geschonden ia gebieden die in handen zijn van het Zaïrese verzet. VERVOLG VAN VOORPAGINA Boris Jeltsin legde in een inter view voor de Russische televisie de nadruk op het 'bindende' ka rakter van het akkoord. „De Na- vo is bereid Ruslands veiligheid 'e garanderen," aldus Jeltsin. ..Onze zorgen zullen na de on dertekening verdwijnen." De president herhaalde Rus lands bezwaren tegen de voorge nomen uitbreiding van de Navo jnet voormalige Oostbloklanden maar wij moeten de realiteit er kennen en het gevaar tot een mi nimum reduceren'. Niet duide lijk werd in hoeverre de Navo te gemoet is gekomen aan die Rus sische bezorgdheid. Westerse landen reageerden gis teren verheugd op de uitkomst van de besprekingen in Moskou. hen zeer verheugd over wat uit Moskou hoor," zei de Ame rikaanse minister van Buiten leden niet altijd zo was geweest. Ingewijden weten dat het staats hoofd niet helemaal op haar ge mak is met Blairs constitutione le hervormingsdrang, die moge lijk ook onderdelen van het ko ninklijke protocol kan treffen. Labours meesterstrateeg en re gisseur Peter Mandelson sloeg het archaïsche theater met ge noegen gade en liet glimlachend weten geen reden te zien de Brit se 'prinsjesdag' te veranderen. In een rede die langer was dan voorgaande jaren, werden 26 wetsvoorstellen aangekondigd. De meeste stonden al in het ver kiezingsprogramma van Labour. Prioriteit is gegeven aan maatre gelen om het onderwijs en de ge zondheidszorg te verbeteren. Zo komen er kleinere klassen en kortere wachtlijsten voor pa tiënten. Referenda zullen nog dit jaar worden gehouden over een Schots parlement en Welshe ver gadering. De aangekondigde hervorming van het Hogerhuis is verschoven naar de volgende troonrede. Labour-premier Tony Blair noemde zijn plannen 'ambitieus maar praktisch'. In de eerste ca tegorie valt zeker de belofte 250.000 werkloze jongeren aan een baan te helpen, of aanvul lende onderwijsfaciliteiten te bieden. Werkgevers kunnen daarvoor 720 tot 900 gulden sub sidie krijgen, afhankelijk van hoe lang een jongere werkloos was. Voor jongeren die criminele en 'a-soeiale' wegen bewandelen, komen er strengere strafwetten. Jeugdige recidivisten komen ook sneller voor de rechter en kun nen worden verplicht slachtof fers te betalen voor geleden schade. Kinderen van tien jaar en jonger kan een nieuw uit gaansverbod worden opgelegd dat hen verbiedt 's avonds na tienen over straat te zwerven. Minder bekend waren de wets voorstellen voor beperking van sigarettenreclame, een referen dum over een gekozen burge meester voor Londen, hernieuwd lidmaatschap van Unesco, een totaal verbod op handvuurwa pens en een nieuwe 'etherbelas ting' voor gebruikers van draag bare telefoons. Tijdelijk oppositieleider John Major zei tegen zijn opvolger dat die van hem een 'sprankelende economie' had geërfd. Hij waar schuwde de Labourregering het niet te verknallen en ook geen misbruik te maken van de enor me meerderheid in het Lager huis. Alle wetsvoorstellen zouden vol doende en serieuze behandeling moeten krijgen in het parlement. De eenzijdige manier waarop Tony Blair het traditionele vra- genkwartier had hervormd was volgens Major een slecht begin geweest. Bij de traditionele redevoering van de Britse vorstin waren alle leden van het Lager- en Hoger huis aanwezig, behalve de twee afgevaardigden van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. Als verwacht maakte kamer voorzitter Betty Boothroyd be kend dat Gerry Adams en Mar tin McGuinness geen gebruik zullen mogen maken van de la gerhuisfaciliteiten, zolang ze weigeren trouw te zweren aan het Britse staatshoofd. Leden van de 'House of Lords' wachten op de koningin om het parlement te openen, foto reuter Zaken, Madeleine Alb- [W. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Klaus Kin- sprak over 'goed nieuws' en Franse regering prees de doorbraak als 'een essentiële ge beurtenis in de definiëring van p flauwe architectuur van de wiropese veiligheid'. 'olgens Sergej Karaganov, bui- enland-expert van Jeltins presi- uentiële adviesraad, verkeerde ft Kremlin in een moeizame Positie. „Het was een no-win si tuatie voor Jeltsin. Als hij geen overeenkomst sluit, krijgt hij itiek. Sluit hij er wel een, dan °tnt hij ook onder vuur te lig- 8W. Communistische en natio- aastische palementariërs, fel 8. ant tegen de Navo-uitbrei- heten zich negatief uit over e overeenkomst. Communist ™iatoli Loekjanov prees echter de vasthoudendheid van mi- ,'ster Primakov in de onderhan delingen. oris Jeltsin kan de komende ogen rekenen op forse kritiek de oppositie. Die zal het ak- ord aangrijpen om het publiek wijzen op de 'uitverkoop' van slands veiligheidsbelangen, door Jeltsin aan het Westen. DE RUSSISCHE president Jeltsin heeft zijn onderhan delingspartners over de uit breiding van de Navo met een aantal Midden- en Oost- Europese landen voortdu rend op het verkeerde been gezet. Het ene moment zette hij zich fel af tegen het voor nemen om uit te breiden om vervolgens enkele dagen la ter te melden dat de kwestie nagegoeg geregeld was. Een paar weken geleden verras te hij vriend en vijand door aan het slot van zijn bezoek aan Duitsland te verklaren dat een akkoord binnen handbereik was. De Duitse bondskanselier Kohl kon zijn verbazing niet verbergen toen zijn 'vriend' Bo ns zijn optimistische visie we reldkundig maakte. Zelfs uit de Verenigde Staten - het land dat binnen de Navo voortdurend als de grote aanja ger van de uitbreiding heeft ge fungeerd - kwamen temperende geluiden. De veronderstelling van Jeltsin dat het handvest op 27 mei in Parijs zou worden ge tekend, werd door de Amerika nen als veel, te voorbarig be stempeld. Er waren nog te veel breekpunten in de onderhande lingen. De defensieve reactie uit de Verenigde Staten was verklaar baar. De ervaring had geleerd dat Jeltsin zijn handreikingen steeds liet volgen door een tira de tegen de in zijn ogen brutale pogingen van de Westerse lan den om hun militaire en politie ke invloed richting Rusland uit te breiden. Het hoorde bij het politieke spel dat door Jeltsin op sluwe wijze werd gespeeld vanaf het mo ment dat er sprake was van uit breiding van de Navo met een aantal Oost-Europese landen. De toenadering tussen de Wes terse verdedigingsalliantie en Door Harry Vermeulen de voormalige communistische landen was na de Koude Oorlog en de ineenstorting van de Sov jet-Unie onvermijdelijk. Op het moment dat de Ameri kaanse president Clinton de uitbreiding van de Navo tot een van de hoofdthema's van zijn niet zo succesvolle buitenlands beleid verklaarde, was het pro ces onomkeerbaar. Jeltsin heeft vanaf het eerste moment gewe ten dat hem het mes op de keel was gezet. Het bereiken van acceptabele voorwaarden was voor de Rus sische president daarna het eni ge dat telde. Om dat doel te be reiken heeft de oude vos zijn he le arsenaal aan politieke trucs opengetrokken. Soms sprak hij harde en dreigende taal, op an dere momenten was hij bereid om serieus te onderhandelen. De Navo-lidstaten hebben hem die speelruimte ook steeds ge gund. Zij beseften terdege dat Jeltsin het thuisfront moest to nen dat met Rusland nog steeds niet te spotten valt. Jeltsin vroeg gelijkwaardigheid in de onderhandelingen en hijheeft die gekregen. Ook om andere redenen was het tactisch verantwoord om Rus land voor de buitenwacht als gelijke te behandelen. Welis waar is het land militair in ver val, maar het beschikt nog over een enorme hoeveelheid wa pens. Voor alles moest voorko men worden dat de Navo-kwes- tie tot een nieuwe crisis in de verhoudingen zou leiden. De onderhandelaars zijn in hun opdracht geslaagd. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Primakov en de secreta ris-generaal van de Navo, Sola- na hebben overeenstemming bereikt over de toekomstige re latie van Rusland en de Navo na de uitbreiding van het Westerse militaire bondgenootschap. Dat betekent dat Jeltsin voldoende concessies heeft weten af te dwingen. Naar alle waarschijnlijkheid wordt het handvest op 27 mei in Parijs ondertekend. Op de begin juli in Madrid te houden top worden de nieuwe Navo-lidsta- ten aangewezen. Polen, Honga rije en Tsjechië maken de beste kans. Slovenië en Roemenië staan op dit moment eveneens hoog genoteerd. Het is aanne melijk dat zij bij een volgende ronde worden toegelaten. Rusland zelf zal het moeten doen met structureel overleg in de op te richten Navo-Rusland- raad, die in Brussel wordt ge vestigd. Voormalig Sovjet-pre sident Gorbatsjov sprak ooit over het Europese huis waarin Rusland thuishoort. In militair opzicht zal het nog wel even du ren voor het zover is. Unicef personeel bezocht de afgelopen twee weken diverse Noord-Koreaanse provincies om een beeld te krijgen van de toenemende hongersnood onder kinderen. Dit kind heeft een arm-omvang van nauwelijks 9 centimer. foto reuter VN ontkent kannibalisme in N-Korea Genève - Berichten over kannibalisme in de Noord-Koreaanse provincie Jilin als gevolg van ernstige voedseltekorten in het land zijn absoluut onjuist. Dit zei teamleider Runar Sörensen van het VN-Kinderfonds Unicef in Pyong Yang gisteren in een vraagge sprek met het anp. Volgens Sörensen zijn het indianenverhalen die in de wereld zijn gebracht door Chinese vrachtwagenchauf feurs die op Noord-Korea rijden. Noord-Korea richtte zich afge lopen maand voor het eerst tot de internationale gemeenschap met de noodkreet voor voedselaanvoer. 'Palestijnen mogen eigen staat' Jeruzalem - De oppositionele Israëlische Arbeidspartij heeft gis teren voor de eerste keer de vorming van een zelfstandige Pales tijnse staat omarmd. Met een overweldigende meerderheid stem den de partijleden in met een toevoegsel in de partijstatuten dat zegt dat men rekening houdt met de oprichting van een Palestijn se staat met een beperkte militaire macht. „De Arbeidspartij er kent het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking," aldus het toevoegsel. De regeringspartij van premier Netanyahu, Likud, blijft tegen een Palestijnse staat en wil niet verder gaan dan een beperkte vorm van autonomie. 'Verdrag Amsterdam te laag milieugehalte' Den Haag - Alle deelnemers aan de Eurotop in Amsterdam krij gen deze week een brandbrief van Greenpeace en Natuur en Mi lieu. Beide milieu-organisaties vinden dat het milieu volstrekte onvoldoende aan bod komt in het Verdrag van Amsterdam, dat de hervorming van de Europese Unie moet bezegelen. De EU-rege- ringsleiders en de'Franse president Chirafe kUïiftétï défee week dié'' brandbrief op hun deurmat verwachten, zo kondigde lobbyist Hallo, van Natuur en Milieu gisteren in de Tweede Kamer aan. Hij nam deel aan een hoorzitting die de Kamerfracties over het Verdrag van Amsterdam hadden georganiseerd. Turkse troepen vallen Noord-Irak binnen Zakho - Enige duizenden Turkse soldaten zijn gisterochtend met steun van tanks en zware artillerie Noord-Irak binnengevallen. Irak eiste hun onmiddellijke terugtrekking. Turkije valt geregeld het door Koerden beheerste Noord-Irak binnen om rebellen te be strijden die strijden voor een eigen Koerdische staat. De PKK vecht onder andere vanuit Noord-Irak voor een eigen Koerdische staat. Zij rivaliseert met Barzani's Democratische Partij van Kur distan (DPK), uit het noordwestelijke deel van Noord-Irak. 'Europarlement definitief in Straatsburg' Straatsburg - Frankrijk krijgt van de andere Europese partners zijn zin: het Europees parlement komt definitief in Straatsburg en hoeft niet langer zijn handen vrij te hebben om meer in Brus sel te vergaderen. Volgens europarlementariër Piet Dankert (PvdA) zijn de onder handelaars van de regeringen overeengekomen dit vast te leggen in het nieuwe Europese verdrag, dat tijdens de top in Amsterdam rond moet komen. De leider van de euro-liberalen, Gijs de Vries (WD), meent echter dat er nog heel 'wat water door de Rijn zal stromen'. Het europarlement hoort als volksvertegenwoordiging thuis in het machtscentrum van de Europese regeringsleiders en dat is Brussel, aldus De Vries. Berisha pleegde een coup Rome - De Albanese president Sali Berisha heeft gisteren bekend gemaakt dat hij nog deze week het parlement wil ontbinden om de verkiezingen van 29 juni mogelijk te maken. Maar negen van de tien partijen van de regering van nationale eenheid zijn het niet eens met het nieuwe kiesstelsel en hebben al aangekondigd dat zij de verkiezingen zullen boycotten. Dinsdag nam het parle ment - tijdens de afwezigheid van Fino - een nieuwe kieswet aan die niet overeenstemde met het eerder aangenomen voorstel. Zo wel Europees onderhandelaar Vranitzky als het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben gisteren onmiddellijk protest aangetekend tegen de geweldloze coup van de democra ten. Vranitzky vliegt vandaag naar Tirana in een laatste poging om de breuk tussen de democraten en de andere partijen nog te helen. (ADVERTENTIE) Rabobank Een belletje en u weet het. Want de Rabobank Leenlijn vertelt u snel welk bedrag u maximaal kunt lenen. 24 uur per dag! U ziet het: met de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in! De Rabobank Leenlijn: 0900 - 9275 (20 ct/min).

de Stem | 1997 | | pagina 5