Rotterdam in ban van Europacup II MANFIELD De voorleestroon Surinaamse medicijnman 'waande zich god' Processierups is geen plaag meer Gasunie aangesloten op Britse gasleiding Avondklok in straat voorkomt veel ruzies BOX OFFER A2 pESTEM BINNENLAND A3 Goede Tijden-acteur mishandeld door Spanjaarden I Politie wacht tevergeefs bij Hazeldonk Klachten over geweld in Sophia Kinderziekenhuis Aanklachten tegen 'voodoo-genezer' steeds geringer Politie verwacht dit weekeinde weer lange files 15 MEI 1997 rittannië en Ierland- at fn en meest droog in het zuidoosten Van d donderdag kans 0D Verdere stijging Va£ tuur tot 17 graden in "and" jna 25 graden e" Luxemburg; Eerst olkenvelden en bijna oog. Vrijdag zonnig en met maxima van onge graden, en Midden-Frankrijk- ng naar zonnig en warm n het westen beide da- g wel wolkenvelden en k wat regen. Middag- atuur ongeveer 26 grt rankrijk: Zonnig en eer. In het uiterste wes- derdag nog wolkenvel- kans op een buitje. Vrij- alle zuidelijke regio's ele fikse regen- of on- ui. Middagtemperatuur er 26 graden, vlak bij lager. al: Donderdag nog pe- met zon en meest droog, meer wolken en enkele dddagtemperatuur van en langs de noordwest- t iets boven de 20 in het Zowel zon als wolken en een vrij grote kans op soms met onweer. Maxi- eveer 23 graden, in het esten lager. 'sche Eilanden: Flink n, in het noorden ook velden en kleine kans bui. Middagtempera- "geveer 25 graden, ca en Ibiza: Geregeld aar ook kans op een ste egen- of onweersbui, 'emperatuur ongeveer en. Flinke perioden met zon og. Vrijdag in het noor eer wolken en kans op ui. Middagtemperatuur er 26 graden, nland en Kreta: Veel axima ongeveer 25 gra- ndinwaarts nog enkele hoger. Rond de Egei- ee eerst een stevige noor- d. nd: Overgang naar zon- erg warm weer. In het eerst nog wolkenvelden s op een regen- of on- ui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, rland: Eerst veel zon en Vrijdag toenemende p onweer. Middagtempe- ongeveer 25 graden, rijk: .Vrij zonnig en Middagtemperatuur on- 28 graden. ARTJE orro ede oonplaats van deze man Igorde de naam van zijn 'P- roor de kost? opvallen; 2. Rome, kern, boeg; 4. bat, torn, temee, 6. Osaka, abeel, terra; 7. paltrok, abt; 9. aga, heien, mie; 11. visaas, es, rek; 13. ave, waas, inne; 15. tak, nasaal, svaalt; 2. ook, alsnog, lil, 4. terts, klef, kauwen; 5. draai, pats, Laos; 7. arena, ehar, sla; 9. pate, beits, ora; 11. aloe, strofe, 13. Leo, Sara, aam, ns; 15. naga, mast, desk, I I DONDERDAG 15 MEI 1997 •)|30P ijl uauais 'S9|j do >pn>| 'uaAjnJO «onze redactie binnenland Solterdam - Supporters van de finalisten van de Europacup II, Pjj-is Saint Germain en Barcelona, die gisteravond in de Rot- „rdamse Kuip werd gespeeld, hebben de politie in de Maasstad j; in Zuidwest-Nederland de hele dag en avond flink bezig ge- houden. I, jjet centrum van Rotterdam l(trden gistermorgen vier Span en aangehouden nadat zij jnder bedreiging met geweld ttoodjes hadden gestolen bij broodjeszaak El Panadero. jcteur Paul Schotel, beter he lend als travestiet Meta in de jIL-soap Goede Tijden Slechte Tijden, werkt in de broodjeszaak ja ging de groep van ongeveer gen Barcelona-supporters ach- lema nadat ze wegliepen zonder te betalen. Buiten de broodjes- gak werd hij mishandeld, aldus js eigenaar van het etablisse ment. De acteur raakte lichtge wond en kon even later de politie je daders aanwijzen. De vier tonden het bijwonen van de wed strijd wel vergeten, later op de dag werd ook een Franse supporter door een groep Spanjaarden in elkaar geslagen. Ce politie in de Maasstad om schreef de sfeer als 'gespannen'. Justitie zal op 'supporters' die zij gisteren heeft aangehouden, snel recht toepassen. Morgen is daar voor een speciale zitting bij de rechtbank in Rotterdam. Voor de Franse en Spaanse sup porters waren activiteiten geor ganiseerd, die pas in de loop van de ochtend op gang kwamen. Po litie en gemeente probeerden de Franse supporters zoveel moge- Ejkop de zuidelijke oever van de te houden, en de Spaanse op de noordelijke oever. Hazeldonk de grensovergang Hazeldonk stond gistermiddag een heel cor- agenten de honderd ver wachte bussen met Paris Saint Germain-supporters op te wach- De poltiebazen zijn het uit stapje van Spaanse supporters naai- de binnenstad van Breda nog niet vergeten. Dat is inmid dels al enkele jaren geleden toen in De Kuip tegen Manchester United werd gevoetbald. Het was toen best gezellig in de Bredase binnenstad, maar deze keer moesten de supporters linea recta naar Rotterdam-Zuid. De Fransen lieten het oponthoud aan de grens gelaten over zich heen komen. Maar na een klein half uurtje wachten werd toch voorzichtig geïnformeerd of het nog lang zou duren? „We wach ten op de andere bussen. D'r ko men er toch nog een heleboel?," zo luidde het antwoord. Een supporter haalde zijn schou ders op.„Een heleboel hebben die andere afslag genomen." Andere afslag? „Ja, linksaf naar Rotter dam." Voor de politiemensen viel op dat moment pas de Franse franc. Net voor Antwerpen kan de afslag Rotterdam genomen worden, via de Liefkenshoektun- nel en de Zoomweg-Zuid. Een helikopter van het KLPD, die te hulp werd geroepen, beves tigde even later dat er tussen Antwerpen en Hazeldonk slechts een paar verspreide bussen re den, Agenten op de A16 ten noor den van 'de Moerdijk' meldden dat een paar Franse bussen zon der begeleiding waren gepas seerd uit de richting Roosen daal/Bergen op Zoom. Vanaf dat moment reden de motoragenten zich haast suf om de verspreide bussen toch in colonne naar Rot terdam te krijgen. Dat zal de Zundertse politiechef Jan Gorissen op dat moment een zorg zijn geweest. 'Zijn' Ha zeldonk bleef van problemen ver schoond. „Maar zie dit maar als een voor proefje van wat ons te wachten staat als in het jaar 2000 het Eu ropees Kampioenschap Neder land en België aandoet." IVERV0J.G VAN VOORPAGINA „Nee hbor, ik Vind het niet erg dat ik niet gewonnen heb," zegt Maike Franken (12), de Brabant sekampioene uit Ba vel. „Ik vond het hartstikke leuk om mee te doen." Zenuwachtig om de voor leestroon te bestijgen was ze wel. „Ik heb bijna niet geslapen. Ik lag maar te tellen hoeveel uur het nog duurde voordat ik moest voorlezen," biecht ze op aan Frank Groothof, de presentator van de middag, bekend van zijn tol in Sesamstraat. Na die beken tenis leest ze voor uit 'Word toch wakker!' van Ellen Tijsinger. De titel van het boek was gisteren dus zeker niet op Maike Franken van toepassing. Joost steekt z'n vinger op," leest Niek van Erk (11) voor en hij steekt z'n vinger op. De kam pioen van Zeeland, afkomstig van Openbare Basisschool De Oude Vaart in Terneuzen, maakt het verhaal aanschouwelijk. Iets verderop luidt de tekst in Confet ti conflict van Carry Slee: „Mark steekt z'n duim naar de anderen °P- En Niek steekt zijn duim Mar de zaal op. Ook het neertel len van een kwartje laat hij ge paard gaan met het welbekende gebaar. „Ik zou volgend jaar best weer mee willen doen," zegt hij ja afloop en is net zo min als Maike Franken teleurgesteld °ver de uitslag. De Voorleeswedstrijd in Muziek centrum Vredenburg is onderdeel van de Nationale Voorleesdag. Stichting Lezen, waarin uit gevers en bibliotheken samen werken, heeft de dag gisteren voor de vierde maal gehouden. „Uit onderzoek blijkt dat dertig procent van de ouders hun kinde ren niet voorleest. Of daarmee stopt als de kinderen zes of zeven zijn. Nu kunnen ze zelf lezen, is dan de redenering, maar kinde ren van zes of zeven beginnen pas en wat ze op dat moment kunnen lezen, sluit niet aan bij hun we reld. Doorgaan dus," raadt May- ke van Keep van de Stichting Le zen aan. Dat voorlezen en lezen belangrijk zijn voor iedereen, staat volgens haar buiten kijf. „Voorlezen is niet alleen van belang voor de taalontwikkeling van een kind, we weten inmiddels ook dat het dat is voor de psycho-sociale ont wikkeling. Bovendien... kinderen lezen gewoon graag voor." Meisjes meer dan jongens, be aamt Wim Bekkers, de leerkracht van Maike Franken. „Jongens van die leeftijd vinden het niet stoer om voor te lezen." Zijn col lega uit Terneuzen, Adri Paauwe, bevestigt dat. „De meeste jongens schamen zich er voor, denk ik. Nee, Niek niet, die doet dat wel even. Hij is nota bene de jongste van de klas." De twaalf kanjers hebben gisteren weer bewezen dat voorlezen hartstikke leuk is. Franse touringcars met supporters van Paris Saint Germain verzamelen zich op het douaneterrein bij Hazeldonk om onder begeleiding van motorpolitie naar Rotterdam te reizen. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Someren (anp) - De eikenpro- cessierups is voortaan in Zuid-Nederland wellicht geen plaag meer maar een beheers baar probleem. Dat zei H. Stigter van de Plan- tenziektekundige Dienst in Wa- geningen gisteren in het Brabant se Someren na een in zijn ogen geslaagde proef met het vroegtij dig opzuigen van larven van de rups. Stigter maakte gebruik van een rijdende zuiger die de gemeenté Someren inzet om hondenpoep te verwijderen uit plantsoenen. Ook zette hij'een industriële stofzui ger in en een groot huishoudelijk model. In alle gevallen lukte het de larven weg te halen. De deskundige van de Wagening- se instelling gaat nu alle daar voor in aanmerking komende ge meenten oproepen zo snel moge lijk te beginnen met het verwij deren van de beestjes. In voor gaande jaren gebeurde dat pas in juni, wanneer de rupsen vol groeid waren. De processierups veroorzaakte de afgelopen jaren in de zomer veel overlast. Elk beestje produceert 700.000 brandhaartjes. Die kun nen irritaties veroorzaken aan de huid, de ogen en de luchtwegen. Ernstige aandoeningen zijn niet uitgesloten. Vorig jaar hebben in Zuid-Nederland vermoedelijk meer dan 100.000 mensen er last van gehad. Uit eerdere tellingen is gebleken dat het aantal eitjes in vergelij king met vorig jaar is gehalveerd. Hoe dat komt, is niet helemaal duidelijk. „Het betekent wel dat er vermoedelijk veel minder rup sen zullen uitkomen. Dat, gecom bineerd met een vroegtijdige aan pak en de toenemende politieke wil in allerlei gemeenten om er echt iets aan te doen, rechtvaar digt de verwachting dat het pro- De stofzuiger waarmee de Plantenziektekundige Dienst uit Wa- geningen de larven van de eikenprocessierups te lijf is gegaan. FOTO ANP bleem vanaf nu beheersbaar is", aldus Stigter. Volgens hem is de bestrijding in een vroegtijdig stadium heel goed mogelijk, met name in kleinere bomen. De larven zijn met het blote oog al waarneembaar. Om dat ze nog geen brandharen heb ben, hoeven de bestrijders zich niet te hullen in beschermende pakken. Bovendien is het volume van de diertjes veel kleiner dan wanneer ze volgroeid zijn. Er is nog een andere reden waar om Stigter blij is dat de proef in Someren succesvol is verlopen. In de voorgaande jaren zijn de opge zogen volwassen rupsen steeds opgevangen in met water gevulde mestkarren, die werden gehuurd bij boeren. „Ten gevolge van de varkenspest kan dat straks een probleem op leveren." Rijswijk (anp) - De Inspectie voor j Gezondheidszorg onderzoekt 0 er sprake is van wantoestan- en °P de afdeling kinder- en Jeugdpsychiatrie van het Rotter- Mise Sophia Kinderziekenhuis, en aantal ouders heeft bij de in- Pectie een klacht ingediend. Mgens hen hangt er op de afde- g een 'gewelddadig hectische' eer terpiegend personeel zou kinderen hardhandig tot stilzwijgen brengen. e, Sophia Kinderziekenhuis ntkent de aantijgingen. Het zie- klau onderzocht ook de to a Van de ouders en kwam do u conc^usie dat er niets aan >s- De directeur van de «deling kinder- ohiatrie en jeugdpsy- kent prof. F. Verhulst, ont- Dr u™i8t ^em er onoorbare ben i op zijn afdeling heb- hr ?a^sSevonden. De inspectie °pt naar onderzoek over enke len af te ronden. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Met de arresta tie van 'winti-medicijnman' Frits R. (46) dacht de Amster damse politie de hoofdrolspe ler te hebben gepakt in een duivels drama. Verstopt in poppen, die gerangschikt wa ren om een altaar, werden in zijn huis de gemummificeerde lijkjes gevonden van kinde ren. Rituele moorden, was de eerste gedachte, kindermoord en 'voodoo', zwarte magie. Bovendien werden in zijn huis bolletjes heroïne en cocaïne ge vonden. Een mummie-lijkje lag, uit een pop gehaald, op tafel, op een foto van de vriendin van R. die ruim drie maanden eerder on der dubieuze omstandigheden de dood vond. Daarna volgde een nog verbijste render reeks verdenkingen. Ja renlange gewelddadige verkrach ting van een jonge vrouw, die bij hem genezing zocht voor haar buikpijn. Ook moest R. de hand hebben in de plotselinge dood door vergiftiging van de moeder van die vrouw, die ook steun bij hem gezocht had. Zwarte magie Na haar dood had hij zich, met list en bedrog, meester proberen te maken van haar kapitaal. Hij had de kinderlijkjes opgegraven of ergens weggenomen en die ver plaatst, om ze bij zijn zwarte ma gie te gebruiken. Hij had een pe perdure gouden aansteker gesto len of geheeld. Maar van die duivelse drama's bleef gister, toen Frits R. voor de Amsterdamse rechtbank terecht stond, weinig over. Bij de baby lijkjes bleek het om vier onvol dragen foetussen te gaan van drie jongetjes en een meisje, van zes tot acht maanden. Die zaten in poppen, die R. uit Suriname ge kregen had. En in het requisitoir schrapte de officier van justitie de moord of medeplichtigheid daaraan en vroeg ook vrijspraak van de ten laste gelegde valselijke overboekingen van geld van de rekeningen van de gedode vrouw. Wat overbleef waren het vervoe ren of verplaatsen van de mum mielijkjes, de verkrachting en on tucht en de heling van de aanste ker. Daarvoor was de totale eis een jaar cel en tbs. Uiteindelijk bleef de zaak van de uit Paramaribo afkomstige 'voodoo-medicijnman' en zijn poppen in de rechtszaal wazig. Want was de WAO'er nu wel of niet een waarachtige winti-gene zer die mensen hielp dankzij zijn grote gevoeligheid en kennis van helende bosneger-rites uit het binnenland van Suriname? 'Wizzyman' Is hij een 'bonuman', een goede hulpverlener, of een boosaardige 'wizzyman'? Of is hij, zoals werd geschetst in psychiatrische rap porten van het Pieter Baan-cen- trum dat hem onderzocht, de naar schizofrenie neigende man met een ziekelijke stoornis die hem verminderd toerekenings vatbaar maakt? Die de winti-cul- tus en de status van hulpverlener gebruikt om te kunnen leven met zijn eigen paranoïde psychoses? Volgens de onderzoekers bestaat grote kans dat hij, met zijn zieke lijke grootheidswaan, steeds op nieuw makkelijk te beïnvloeden, verwarde mensen in zijn ban krijgt. Hij zou daarmee al bezig zijn bij andere vrouwen. Met de overleden mevrouw Rom- bley (44), ook afkomstig uit Suri name, was hij een relatie begon nen toen zij, na de dood van haar Nederlandse man, weduwe werd. Hij had de vrouw met haar doch ters geholpen met een louterend ritueel 'nieuwjaarsbad', een was sing of 'wassie'. Volgens het rap port was hij zich in haar gezin 'als een godheid gaan manifeste ren, waar iedereen zich aan moest onderwerpen; hij waande zich de onaantastbare, almachti ge leider, die kon beschikken over leven en dood'. De officier: „Een ongebreidelde machtsuitoe fening in dat gezin." Zo raakte ook de dochter Marja in zijn ban. Jarenlang bleef zij hem thuis op zoeken, zonder dat haar buik pijn-klachten verminderden. Met seks kon hij de kwade geest - de 'slang' - in haar lichaam uitdrij ven en haar genezen. Hij dreigde Door Frank Deij Groningen - De Nederlandse Gasunie is verzekerd van een aan sluiting op de Interconnector, de gaspijp tussen het Engelse Bacton en het Belgische Zeebrugge. Via die pijp komt in 1998 goedkoop Brits aardgas op de Europese markt. Den Haag (anp) - Politie en ANWB verwachten komend pinksterweekeinde lange files in verband met het begin van vakanties en diverse eve nementen die veel publiek zullen trekken. Vooral morgenmiddag en maan dag worden hardnekkige opstop pingen voorzien. Dit weekeinde gaan naar schat ting één miljoen Nederlanders op vakantie. Ongeveer driekwart hiervan blijft in eigen land. Er zijn twee belangrijke popfesti vals waar tienduizenden muziek liefhebbers worden verwacht: PinkPop in Landgraaf (zaterdag tot en met maandag) en Dynamo Open Air bij vliegveld Welschap (morgen tot en met zondag). Veel mensen zullen in Zeist, Om men en/of Ede een kijkje nemen bij country fairs die daar tradi tioneel veel dagjesmensen trek ken. In Friesland zijn op tweede Pinksterdag veel lokale wegen afgesloten in verband met de Elf stedentocht voor fietsers. Op het circuit van Zandvoort staan in ternationale pinksterraces op het programma. Verwacht wordt dat de avond- spits morgen vroeg in de middag al zal beginnen op wegen richting de kust, de Veluwe of bungalow parken. Voorbeelden zijn de Al Amsterdam-Apeldoorn, A2 Utrecht-Maastricht, N59 Rotter- dam-Zierikzee, en A16 Rotter- dam-Breda. In het buitenland zal volgens ANWB en politie een vergelijk bare golf vakantiegangers en dagjesmensen bezit nemen van het asfalt. In Duitsland gaat het om de doorgaande wegen naar het zuiden. In België wordt het druk op de wegen naar de kust, evenals in Frankrijk. Ook de uit valswegen van Parijs zullen druk bezet zijn. Gasunie maakte gisteren bekend de pogingen om op Belgisch grondgebied een eigen transport leiding naar Nederland aan te leggen te staken. Dit besluit heeft alles te maken met de goede voor uitzichten van Gasunie om aan de Belgische grens bij Zelzate gas af te nemen van een gasprodu- cent. Die zorgt ervoor dat Gas unie het gas bij het exportpunt bij Zelzate kan aftappen. Elsta Bij Zelzate neemt ook concurrent Energie Zuid Nederland (EZN) Brits gas in om onder de tarieven van Gasunie te verkopen aan in dustrieën in Zeeuws-Vlaanderen (de warmtekrachtcentrale van Elsta) en later aan industrieën in West-Brabant. Deze constructie maakt een eind aan de impasse waarin Gasunie, dat dolgraag een aansluiting op de Interconnector wil om haar positie als gashandelaar te ver sterken, tot nu toe verkeerde. Gasunie hoeft nu namelijk zelf niet meer te onderhandelen met Distrigas, dat het Belgische gas- transportnet beheert en in België een monopoliepositie heeft. Distrigas verzet zich fel tegen een eigen leiding van Gasunie op Bel gisch grondgebied. Onderhande lingen tussen Gasunie en Distri gas om gebruik te maken van het gastransportnet van Distrigas zijn tot nu toe op niets uitgelo pen. Gasunie kwam daarom met een andere optie om Distrigas te omzeilen, via de aanleg van een gasleiding van Den Helder naar Bacton. Maar die optie lijkt on betaalbaar. Contacten Gasunie-woordvoerder Y. Kroe- ger bevestigt de goede vooruit zichten. Het is aannemelijk dat Gasunie contacten heeft met een van de negen maatschappijen die capaciteit in de Interconnector hebben gereserveerd en overeen stemming hebben met Distrigas over de doorvoer op Belgisch grondgebied. Een van de deelne mers in het project is het Russi sche gasbedrijf Gazprom met wie Gasunie goede contacten heeft. Gazprom heeft voor vijf procent deelname in het project en een capaciteit van 2 miljard kubieke meter gas per jaar. Kroeger wil niet bekend maken met welke maatschappij Gasunie in zee wil gaan. Gasunie heeft nog geen contract afgesloten, be nadrukt hij. Contract EZN, de inkoopcombinatie van Delta Nutsbedrijven, Mega Lim burg en de Pnem, heeft al eerder een contract voor de inkoop van ruim een miljard kuub in de wacht gesleept. EZN heeft ook al overeenstemming over de door voer met Distrigas. De jaarlijkse capaciteit van de Interconnector is 20 miljard kuub per jaar, waar van inmiddels al driekwart is 'volgeboekt'. De ontwikkelingen geven Gas unie vertrouwen om te beginnen met de aanleg van een gastrans- portleiding van het toekomstige aansluitpunt in Zelzate naar Os- sendrecht. Gasunie werkt samen met concurrent EZN die op het zelfde traject een leiding legt met een aftakking naar de warmte krachtcentrale van Elsta in Ter neuzen. Adjunct-directeur H. de Kraa van Delta Nutsbedrijven, dat na mens EZN de aanleg van de lei ding coördineert, zegt dat beide partijen deze maand het start schot voor de aanleg hebben ge geven. Met de aanleg van beide leidingen, die naast elkaar komen te liggen en tegelijk worden aan gelegd, is meer dan 100 miljoen gulden gemoeid. Van een verslaggeefster'"'1-"'JL" Rotterdam - In de Korenaardwarsstraat in Rotterdam wordt zaterdag een klok onthuld. Het uurwerk is een sym bool van de door de bewoners gemaakte afspraken om weer rust in het straatje te krijgen. Die was twee jaar geleden ver te zoeken. De Korenaardwarsstraat in Rotterdam is een kleine, smalle straat met huizen uit de jaren twintig die vijf jaar geleden zijn gerenoveerd. Er wonen 35 gezinnen van elf verschillende nationaliteiten. Na aanhouden de klachten over lawaai van laat buiten spelende jeugd, spraken de bewoners af dat doordeweeks kinderen om 21.00 uur naar binnen gaan. In de vakantie of in het weekend gaat de 'avondklok' een uur la ter in. „Het liep hier een paar jaar ge leden nogal uit de hand," zegt opbouwwerker T. Sehreuder van het bewonersactie-comité. „Het zijn gehorige huizen, er staan veel auto's in de straat geparkeerd. Als kinderen een leren bal tegen een muur aan knallen geeft dat nogal wat ge luidsoverlast. Dat leverde pro blemen op. Ouders gingen kin deren uitschelden, anderen gingen zich ermee bemoeien. Het stond op escaleren en het was niet prettig wonen." In een poging de sfeer en leef baarheid te redden kwamen de bewoners in een vergadering bij elkaar. „Daar is geconclu deerd dat mensen alleen plezie rig samen kunnen wonen in zo'n straatje als je afspraken maakt. Volwassenen en kinde ren hebben een aantal ideeën aangedragen. Zo mag er wel gevoetbald worden, maar al leen met een plastic bal, en mo gen kinderen 's avonds na ne genen niet meer buiten spelen," aldus Sehreuder. De meeste mensen houden zich aan de afspraken, zegt de op bouwwerker. „Het is al die tijd rustig geweest. Het belangrijk ste is dat ruzies niet meer met gescheld opgelost worden om dat de mensen elkaar nu ken nen en met elkaar praten." De straat won vorig jaar de zo geheten Opzomerprijs. Een deel van het geld wilden de be woners besteden aan een nieu we klok. „Het heeft even ge duurd voordat die er kwam, maar zaterdag wordt 'de nieu we tijd' onthuld," zegt Sehreu der. (ADVERTENTIE) dat zij geen relatie en kinderen zou krijgen, dat haar eierstokken zouden afsterven en het slecht met haar af zou lopen als zij de seks zou weigeren. Goeroe-achtig Frits R., een kleine donkere man, en met zijn krullende bos haar, gouden bril, grote gouden ring en bijzondere jasje een goeroe-ach- tige verschijning, ontkende bijna alle feiten. Dat in de Surinaamse poppen lijkjes zaten had hij tot zijn schrik pas later ontdekt; hij was, zei hij, nog bezig te achter halen wie en wat daar achter stak. Steeds weer schoof hij het op één grote familievete tegen hem, een samenzwering van fa milieleden van hem en van zijn overleden vriendin. Volgens zijn advocaat vindt hij tbs-behandeling niet nodig en wil hij alleen hulp van een psychiater in verband met zijn arrestatie en voorarrest. Hij vroeg om vrij spraak, of hooguit een voorwaar delijke straf. De rechtbank doet op 28 mei uit spraak. VAN 149,95 VOOR 109,- ZWART, BLAUW EN BRUIN MAAT 36-42

de Stem | 1997 | | pagina 3