de stem Hoe overleef je een popfestival van drie dagen? the muziek kun ken :ELD. D1 F I L IN/1 "keuze 2,5 liter of 4,0 |unt u comfortabel en let z'n ongeëvenaarde Ijuist bedoeld? ONE l3 - 25 08 58. 117.00 uur. pkerr en verwijderingsbijdrage, d B V Tel. 0347 - 363400 Grote Gids 11111 DONDERDAG 15 MEI 1997 Pinksteren staat voor de deur en dat betekent dat het seizoen van de popfestivals weer los gaat barsten. Dynamo Open Air op Eindhoven Airport begint morgen al en gaat door op zaterdag en zondag. Het overlapt gedeeltelijk het inmiddels legendarische Pinkpop, dat op 17, 18 en 19 mei plaatsvindt in het Limburgse Landgraaf. De afsluitende dag van het Festival Mundial is 15 juni en de plaats is het Leijpark in Tilburg. The New Frontier is op 21 en (de vroege ochtend van) 22 juni in Almere. Dan is de beurt aan Parkpop: 29 juni in het Zuiderpark in Den Haag. Het dubbelfestial Torhout-Werchter vindt plaats op 4, 5 en 6 juli. Op de zesde juli is ook nog Metropolis in het Zuiderpark bij Ahoy' in Rotterdam. De programma's van de grote popfestivals staan afgedrukt op pagina D3 Dynamo keiharde start van pop-zomer Groot in 1995, bijna kopje onder in 1996. Dit jaar krabbelt het Dynamo Open Air festival (DOA) weer op, al blijft de toe komst onzeker. DOA houdt het spannend. Vast staat dat het metal-feest voor de laatste maal plaatsvindt op de Vliegbasis Eindhoven, waar bulldozers nu al plaats maken voor de bouw van 6000 woningen. MaarDOA-organisator Anti-Concerts gaat er nog een keer stevig tegenaan, met een pro gramma vol gespierde muziek. André Ver- huysen, verantwoordelijk voor het muzikale deel van het festijn, is tevreden over het pro gramma. Weliswaar moest de geplande top per Sepultura verstek laten gaan wegens een binnenbrand. Ook lukte het niet - zeer tot Verhuysens spijt - om The Prodigy naar de Lichtstad te halen. Inmiddels is ook de eerste afzegging binnen: Dissection komt niet. Het optreden van de porno-rockgroep Rockbitch werd door de Eindhovense burgemeester Welschen verboden. Niet vanwege de aard van de show, maar omdat de reacties van het publiek een gevaar zouden zijn voor de open bare orde. De tegenslagen zijn echter overkomen: met Sick Of It All, Machine Head, Type O Negati ve, Helmet, Marilyn Manson, Korn en Tiamat zet DOA alsnog een ijzersterk metal-pro- gramma neer. Bezoekers hoeven dit jaar niet extra te beta len voor het mini-festival Skatefest. Daarmee komt DOA tegemoet aan de onstuimige groei van de hardcore- en skatescene. Het Skatefest combineert rauwe punk en hardcore met sport. Er is een groot parcours uitgezet, met ramps, wheely plateaus, funboxes, rails, midiquar- ters, slidebars en meer lekkers voor de jeugd op wieltjes. Muziek ontbreekt niet, met groe pen als Ni Hao, $400 suits, SNFU, Ignite, Dis cipline, Vision Of Disorder, Travoltas, Back fire en Voodoo Glow Skulls. Ieder jaar blijft Anticoncerts na afloop van DOA zitten met tonnen afval. Vorig jaar kregen bezoekers te gen inlevering van twee volle vuilniszakken een luchtfoto op posterformaat van het festi val. Die actie was een succes, hoewel het voor de meeste posterbezitters niet eenvoudig was dat ding onbeschadigd thuis te krijgen. Daar om krijgen milieubewuste bezoekers dit jaar een heuse Garbage-cd, waarop liefst veertien groepen staan. Van Testament tot Tiamat, van Sundown tot Sentenced. Het muzikale vertier vangt morgen (16 mei) aan in een gigantische tent op de camping, die zo'n 16.000 bezoekers droog kan houden. Het campingfestival brengt een brede selectie hardcore en metal, verzorgd door aanstor mend talent uit alle windstreken. Voor het eerst blaast het campingpodium ook watts terwijl het hoofdprogramma zich op het festivalterrein afspeelt, 's Zaterdags wordt de tent namelijk een 'blackstage', waarop duis tere, extreme blackmetal te beluisteren valt. Zaterdagnacht gebeuren vreemde dingen in de tent. Diep in het duister nemen 27 klassieke musi ci plaats op het podium. De Duitse groepen Rage en Secret Discovery voeren hun reper toire uit met symfonische begeleiding. Teuto- nenmetal met een heus orkest, bestaande uit conservatoriummusici. Het is 'voor de derde maal dat Rage het materiaal van de cd Lingua Mortis live uitvoert. Zaterdag barst het geweld pas echt los. De af trap wordt klokslag twaalf verricht door het nog volkomen onbekende Limp Bizkit. Via Amerikaans (Sloburn) Duits (Thumb), Zweeds (Entombed), Fins (Amorphis), Neder lands (Orphanage) en Portugees (Moonspell) muzikaal geweld, komt het festival om 19 uur uit bij de eerste grote act: de levende legende Exodus. Ooit met Metallica, Slayer en Anth rax behorend tot de top van de onderwereld. Nu terug met een goud-van-oud-set. Daarna volgt Sick Of It AU, 's werelds grootste hard- coregroep. Het Newyorkse kwartet stond ook in 1994 al op DOA en gooide toen een dende rende set op de grasmat. Ook Machine Head was al eens te gast op de Vliegbasis. Afsluiter van de zaterdag is Type O Negative -dat weigerde bij daglicht te spe len. Frontman Peter Steele is net zo gek als 'ie lang is, maar wist met de cd 'October Rust' wel door te breken naar het grote publiek en uit te groeien -voor zover nog mogelijk- tot een waar sexsymbool. Zondag brengt de Zuidamerikaanse Amster dammers van Laberinto naar Eindhoven. Karma To Burn ontsloeg zanger Jay en zal de tienduizenden trachten te boeien met instru mentale muziek. Vanaf 15 uur is het hoofdpodium enige tijd een voorportaal van de hel. Eerst door de En gelse blackmetalgroep Cradle Of Filth, dat satanisme, obsceniteiten en knoerendharde muziek samenbalt tot een show van slechte smaak. Doordachter, diepgaander en - voor uit - artistieker is Marilyn Manson. De Ame rikaanse shockrocker is een fenomeen in de VS, maar hier te lande moet hij nog overtui gen. Korn heeft al tijden een toffe naam bij de jeugd. Jonathan Davies is de grondlegger en ontwerper van de trainingspakken-trend. Korn doet in twee dagen Dynamo Open Air én Pinkpop. Het laatste DOA-festijn op de Vliegbasis Eindhoven wordt afgesloten door een Duitse groep, Tiamat, dat met een grote lichtshow en een soort ambient hardrock voor spektakel moet zorgen. En dan? Waarheen zal André verhuizen? „DOA kan terecht in Budel, maar pas in 1998. Voor volgend jaar beraden we ons nog op een noodoplossing. Maar na twaalf DOA's lijkt het me ook wel leuk om een jaartje vakantie te houden. Daar zijn we wel aan toe!" Door Guuz Hoogaerts Of je nu naar Pinkpop, Dynamo Open Air of naar een kleiner fes tival gaat, voorbereiding is alle^. Drie dagen bivakkeren op een festivalcamping is pure survival. Hier volgen een paaryhandrei- kingen voor het overleven van drie dagen popfestival. Nog nooit gekampeerd op een festivalcamping? Dus nog nooit in een vochtige slaapzak gekro pen, met zand tussen je tanden wakker geworden, in de rij ge staan om de camping binnen te komen, in de rij gestaan voor de toiletten, in de rij gestaan voor oe douches, in de rij gestaan voor Mn brood in de kampwinkel en m de rij gestaan om het terrein weer te verlaten? Nog nooit drie nachten wakker gelegen, omdat oe buurman de rest van het ter rein zijn weerwolf-imitatie wil ten horen? En nog nooit van de scream-wave gehoord? Ach got- tegottegot. Jammer dat dit ver naai pas nu verschijnt, want je bad beter een maand tevoren in training kunnen gaan. De eerste vraag die je jezelf moet stellen is: kom ik voor de muziek, qf kom ik voor de sfeer? Een be langrijk deel van je kampeercol- lega's komt namelijk niet voor de muziek. Of beschouwt de muziek als een onderdeel van het totaal programma. Naast weerwolven- gehuil, het bier, de films (Pink pop), de piercings en tattoo's (Dynamo) en het bekijken van de paradijsvogels die het festival bezoeken. Terzijde: wie voor de muziek komt, dient zich te realiseren dat alle bands zien onmogelijk is. Op Pinkpop spelen over drie dagen 34 groepen, op Dynamo zijn dat er 47. Verdeeld over vier podia, dus tenzij je jezelf kunt klonen is het bekijken en beluisteren van alle groepen een mission impos sible. Hard op en neer lopen, zeg je? Jij bent echt nog nooit op een festival geweest, hè? Niet alleen zijn de afstanden daarvoor te groot, het officieuze Handboek der Festivalpelgrims schrijft voor dat een echte festivalganger niet hard loopt. Tenzij je bent aangewezen om je veertig vrien den van bier te voorzien, dan is haast geboden. Verder sjok je voornamelijk rond. Het is nu donderdag, bedenk dat je vandaag en morgen voor het laatst gezond eet. Maak daar ge bruik van, haal veel verse groen te en fruit in huis. Zoveel, dat je er ook nog wat van mee kunt ne men naar het festivalterrein. Zo lang er geen glas omheen zit, mag je zoveel eten drinken meenemen als je maar wilt. Be halve wanneer je levensmotto 'wie het breed heeft, laat het breed hangen' is. Weliswaar is er van alles te verkrijgen op het fes tivalterrein, maar wel voor prij zen waar de middenstand aan de Zuid-Franse kust zich ook niet voor schaamt. De festivalorgani satie is niet echt blij met blik, maar er mogen voor eigen ge bruik wel de nodige dorstlessers het campingterrein op. Slapen op festivalcampings is niet echt verboden (regel 18 van het HdF), maar het maakt wel het onderscheid tussen de boys and the men, de hardcore festi valpelgrims en de beginners. Slapen doe je maar thuis, zowel op Pinkpop als op Dynamo is er 's nachts voldoende te beleven. Zo spelen er in Eindhoven op vrijdag en zaterdag een flink aantal bands op het campingter rein, terwijl Pinkpop-camping- gasten op zondag per bus naar discotheek De Peppermill in Heerlen kunnen om daar de nacht weg te dansen. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar op de camping. Hoe blijf je wakker? Koffie of een paar energy drinks werken het best. Stimulerende natuurlij ke en chemische middelen kun nen, net als alcohol, het beste met mate gebruikt worden. Want pas op: The Day After (dinsdag voor Pinkpop, maandag voor Dynamo) is beyond your wildest dreams. Neem de kater van car naval, vermenigvuldig die met zes, tel daar blaren, maagzuur en mysterieuze ontlastingkleuren bij op, en je krijgt een beetje een idee van The Comedown. Al je principes over persoonlijke hygiëne kunnen het best even in de ijskast worden gezet. Drie da gen festival is als drie weken met de rugzak naar Indonesië: smerig worden is onvermijdelijk. Die splinternieuwe Tommy Hilfiger- sweater of dat fijne Donna Ka- ran-jurkje dat je vorige week hebt gekocht, omdat je graag de coolste van de camping wilde zijn, kun je toch het beste thuis laten. Na een rondje bellen werd dui delijk dat geen enkele krant voornemens is een sfeerfoto te plaatsen van een rijtje plassende mannen. Wat niemand ervan zal weerhouden om niet de bosjes in te gaan, maar bedenk dat Pinkpop nog altijd worstelt met de milieuvergunning, en het ver hogen van de verzuring van de grond helpt niet echt. Nog even terug naar de hygiëne: net als slapers horen douchers en tandenpoetsers bij de watjes. Wat daarentegen wel kan, is spotten met de hygiëne. Neem zijden kamerjas, kasjmir pantof- De meeste kampeerders komen niet voor de muziek. fels, ziekenhuiswitte badlakens mee en wandel met pijp in de mond en krant onder de arm 's morgens naar je tent. Camping genoten zullen denken dat ze nog steeds hallucineren. Je tent is hoogstwaarschijnlijk groen, blauw of grijs (zie alle luchtfoto's van vorige festival edities), dus bedenk eens iets an ders. Creëer je eigen backstage- area, inclusief rood-wit ge streept afzetlint, blote meiden, gasten die louter cocktails drin ken (mixdrankjes zijn tegen woordig ook in blik verkrijg baar), terwijl gelegenheidssecu- rity de ongenode gasten op af stand houdt. Media-aandacht is bij dit soort acties (ook de zijden kamerjas-act van daarnet) overi gens gegarandeerd. Bedenk dat wij ook volgend jaar weer met iets op de proppen moeten ko men, en dan is verwijzen naar lu dieke acties uit het nabije verle den wel zo aardig. 'De ijsman kome' in abstracte versie Live knarst en pompt, meezingen is toegestaan 'Basquiat' van Julian Schnabel terug in Breda PAGINA D4 Fotograaf Paul den Hollander legde oude herbaria vast M PAGINA D6 Miniatuurtjes van debutante Esther Jansma

de Stem | 1997 | | pagina 25