Gemeenten bezien eerst Axelse proef w Twijfels in commissie Terneuzen over subsidie kinderopvangbeleid 'Schade insteekhaven wellicht te verhalen via provincie Zeeland' Bureau Halt bestrijdt pesten onder jongeren Nieuw natuurgebied bij Canisvlietkreek POLITIE RAPPORT 'Aan schouwburg voor Terneuzen wordt nog voortvarend gewerkt' Overvalop Westdorps echtpaar Hemelsoet DE STEM ZEELAND C3 I van onze correspondent Speciale oud-papier-containers I Van onze verslaggever Inbraak in schuurtje Luchtbuks Snelheidsmaniak Auto kantelt Aanrijding Drugs Vernieling Winkeldief 'Natuurlijk' centraal op dag waterschap TERRA-NOVA I I I I I DONDERDAG 15 MEI 1997 Leuzen - Leden van de commissie Welzijnszaken van de gemeente Ter- I „euzen hebben hun twijfels over de I subsidiëring aan de Stichting Kin- Lopvang Zeeuwsch-Vlaanderen nu e stimuleringsmaatregel kinderop- ang door het Rijk dit jaar afloopt. I g Dijkhuis vond namens het CDA dat er laan het voorstel van het college om, uit- ade van de gemiddelde kostprijs, I mor de komende vier jaar subsidie ter beschikking te stellen voor de periode 1997-2000 een aardig prijskaartje hangt. „Wij hebben ons gestoord aan het feit dat er bij de berekening van de kind plaatsen een verkeerde berekening is ge maakt. Tevens is onze fractie onaange naam verrast met de grote leegstand van dertig procent." P. Broekhuysen (WD) noemde het feit dat het Rijk zich nu terugtrekt en er min der geld naar het gemeentefonds vloeit een zo langzamerhad bekend probleem. Desondanks wilde zijn fractie extra geld ter beschikking stellen. „In het voorstel wordt er vanuitgegaan dat dit na het jaar 2000 ingelopen wordt. Daar geloof ik vooralsnog niets van." SGP en GPV/RPF namen het voorstel mee terug naar de fractie. Het collegevoorstel kan rekenen op steun van D66 en de PvdA. E. Kerkhaert: „De inzet van het beleid is gericht op behoud van de kindplaatsen. De subsidie gaat van ruim zeven ton naar slechts drie ton. Tevens spant de stichting zich in om de leegstand terug te brengen tot zo'n 18 procent. Na het jaar 2000 moet de stich ting onafhankelijk van de overheid ope reren. Wel blijft natuurlijk de noodzaak bestaan voor de gemeente om voor be paalde groepen plaatsen te kopen." Wethouder Stahl probeerde de twijfe laars nog over de streep te krijgen met cijfermateriaal. „De stichting probeert 75 procent bedrijfsplaatsen te creëren. Toen de stichting begon, was dit lande lijk 25 procent en zaten wij op een derde deel bedrijfsplaatsen." De commissie had minder moeite met het beschikbaarstellen van dertigduizend gulden voor de verbouw van welzijns- centrum De Triangel ten behoeve van de jongerenstichting Kalashnikov. Hiermee komt een eind aan jarenlang zoeken naar een geschikt jeugdhonk. De verbouwing kost 78.000 gulden. Kalashnikov is gestart met de actie 'Elke steen is er een' en voor het restant 30.000) doet men een beroep op het Julianafonds. De jongeren krijgen hier door de beschikking over een eigen oe fenruimte. Jtaeuzen - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten wachten met I spanning op de resultaten van de proef in de gemeente Axel met 1de papiercontainer. lüeze gemeente zet momenteel I containers uit waar het oud pa- pier in gestopt kan worden. Axel is hiermee de eerste Zeeuwse ge- I meente die containers voor het I oud papier gebruikt. Wethouder A. van Waes legde gisteren tijdens de vergadering I van de gemeenschappelijke af- I valstoffenregeling AVZV uit, dat [in juli daadwerkelijk met de proef wordt begonnen. „We gaan ervan uit dat deze proef rende- I ment gaat opleveren. Het is de bedoeling dat in januari volgend r de papiercontainers worden I uitgebreid in andere plaatsen van j de gemeente." [Plaatsvervangend voorzitter C. Bolijn is benieuwd naar de uit- komsten van de proef. Ook de an- dere vertegenwoordigers van de j gemeenten willen dolgraag weten koe de proef uitpakt. Wethouder J. du Fossé van de ge- meente Sluis-Aardenburg vroeg zich wel af of de verenigingen in I Axel, die het oud papier ophalen, door de proef niet buitenspel worden gezet. Ze lopen dan na melijk een belangrijke inkom- I stenbron mis. Volgens Van Waes is daar geen sprake van. „De containers wor den uitgezet in de zogenaamde witte vlekken van de gemeente. Dat zijn de plaatsen waar de ver enigingen het oud papier niet op halen. Daarnaast hebben we ook gekeken naar die verenigingen waar het ophalen van het oud pa pier als het ware 'boven het hoofd' aan het groeien is. In de praktijk wordt het zo dat vijftig procent van het oud papier door de gemeente wordt opgehaald. De overige vijftig procent wordt door de verenigingen opge haald." Het algemeen bestuur van AVZV ging gisteren overi gens akkoord met een subsidie verhoging van het oud papier voor de verenigingen van zeven naar negen cent per kilo. Het ver zoek om de subsidie te verhogen, komt van de verenigingen om de zaak rendabel te houden. AVZV heeft 171.000 gulden over uit de papierpot van 1996. Dit be drag wordt aan de gemeenten ■uitgekeerd'. De gemeenten kun nen dit overschot gebruiken om de subsidieverhoging voor 'het oud papier te betalen. I Van onze verslaggever Middelburg - Boeren die schade ondervinden van de (toekom stige) aanleg van de nieuwe insteekhaven op de Axelse Vlakte langs het kanaal van Gent naar Terneuzen, kunnen proberen I die te verhalen via de provincie Zeeland. I Dat blijkt uit het ambtelijk voor- I stel aan Gedeputeerde Staten van I Zeeland voor de benodigde ont- I Smndingsvergurming. I De vergunning is aangevraagd I door Zeeland Seaports (het voor- nialige havenschap) te Terneu- I zen. Zeeland Seaports wil ver- schillende graafwerkzaamheden I laten uitvoeren op de Axelse Vlakte. De belangrijkste daarvan is wel het graven (in fasen) van «n negenhonderd meter lange I insteekhaven aan het kanaal. De I "dmtelijke-ordeningsaspecten van de procedure om de aanleg mogelijk te maken is, zo staat in het GS-voorstel, bijna rond. Zo dra deze procedures volledig zijn j «gerond, kan het karwei van I s«rt gaan. I Aan de haven grenzende land- houwers vrezen echter schade. J boor het graven van de haven I komt namelijk het hoge kanaal- I Peil verder landinwaarts te lig- De agrariërs verwachten daardoor vernatting en verzilting van hun percelen. Namens de landbouwers heeft ook de LTO- raad Zeeland de provincie op dat aspect gewezen. Tevens is GS verzocht aan te geven hoe de boe ren eventuele schades kunnen claimen. GS vinden de angst vanuit de landbouwsector op zich wel reëel. Daarom is in de voorwaar den bij de vergunning een aantal preventieve maatregelen opgeno men. Verder komt er een meet- netwerk om de veranderingen in de grondwaterstand te kunnen volgen. Verder kan GS op basis van de Ontgrondingenwet altijd nog besluiten om schadevergoe dingen toe te kennen als daar om wordt verzocht. De ontgrondingsvergunning is onder die waarborgen gisteren door het dagelijks provinciebe stuur vastgesteld. Daarmee is de realisatie van de insteekhaven een stap dichterbij. zuiden van Westdorpe moet h® stuk natuurgebied komen enkele tientallen hectares, et het aanbrengen van beplan- ®g, verschillende laagtes, poe- en' Putten en struikjes wordt aarschijrdijk binnen enkele Waanden begonnen, evendien komt er een stuk bos n worden er enkele weilanden ugelegd. De concrete inrich- i Ün ^voering is in handen d. e Dienst Landinrichting, «aatsbosbeheer heeft inspraak I 8®ad bij de inrichting. Ook het Avro-presentator Bas Westerweel laat een kind zien hoe zijn moeder zich uit de simulator bevrijdt. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Westdorpe - De grote informatiebus van Veilig Verkeer Nederland stond gister middag gestationeerd op de Markt in Terneuzen. Niets nieuws dus. Maar dit maal was het niet Marijke Hemelsoet, WN-coryfee in Zeeland, die campagne voerde. Avro-presentator Bas Wester weel heeft namelijk voor vier dagen de taken van Marijke overgenomen. Hij doet dat overigens ook met de taken van haar man, Eddy Hemelsoet. Vanaf gisteren tot en met zaterdag neemt Bas Westerweel voor het Avro-programma 'Voor elkaar' de plaats in van het echtpaar Hemelsoet. En Marijke en Eddy? Die vieren vakantie op Malta. 'Voor elkaar', vorig tv-seizoen ook al te zien bij de Avro, geeft druk bezette men sen de kans om op vakantie te gaan. Tijdens die vakantie worden hun werkzaamheden overgenomen door de programmamakers, in de persoon van Bas Westerweel. Vrijwilligerswerk En het echtpaar Hemelsoet uit Westdorpe is zeer druk bezet, met name door vrijwilli gerswerk. Eddy is chauffeur bij de vuilop haaldienst in Sas van Gent, actief bij de vrijwillige brandweer in Westdorpe en sinds kort betrokken bij het carnaval in de ge meenschap. Marijke is in heel Zeeland zeer bekend als vrijwilliger van WN. Zij voert onder meer campagne en bedenkt nieuwe acties. Bovendien is zij vrijwilliger bij de EHBO in Westdorpe, raadslid voor Gemeen tebelangen in Sas van Gent, lid van de mo torclub en zet zij zich ook nog in voor be jaarden. Kortom, echte vrijwilligers. En uitermate geschikt voor het programma 'Voor elkaar', aldus Miranda Ruchtie van het Avro-pro gramma. Twee maanden vergde de voorbe reiding. Alle werkzaamheden van de twee moesten bekend zijn. Familie, vrienden en collega's werden op de hoogte gesteld. Alles moest leiden tot een echte 'overval'. Die kwam gisterochtend. Marijke hield na mens WN samen met de politie een contro le in Sas, toen Eddy met zijn vuilnisauto passeerde. Precies op dat moment kwam Bas Westerweel aangereden. Toen deze vervol gens het hele plan uitgelegd had, konden beide Westdorpenaren slechts nog uitbren gen: „Op vakantie? Dat kan toch zomaar niet. We hebben de komende dagen ontzet tend veel te doen." Maar ze moesten wel. Het tweetal werd naar Westdorpe gebracht. Via hun huis, waar nog kleren werden opgehaald, gingen ze naar de helikopter die klaarstond op het veldje bij het scoutinggebouw in Westdorpe. Met de helikopter naar Schiphol, waar om half een het vliegtuig vertrok naar Malta. Bas Westerweel kon toen meteen aan de slag. Na een rondrit met de vuilniswagen door Sas van Gent volgde gistermiddag de WN-campagne in Terneuzen. Bingo Vandaag is er een voorlichtingsochtend met een verkeersspel in Reuzenhoek, waarna Westerweel vanmiddag het werk van Marij ke bij de bingo voor bejaarden in Concordia in Westdorpe overneemt. Vanavond moet Westerweel in de weer tijdens een grote brandweeroefening in basisschool De Kree- ke in Westdorpe. Morgen voert het Avro- programma gesprekken met familie en vrienden over het echtpaar Hemelsoet. Za terdag staat dan in het teken van de thuis komst van Eddy en Marijke. Met een groots onthaal worden ze 's middags rond vier uur opgewacht in Westdorpe. De vier drukke dagen voor Bas Westerweel zijn dan ten einde. Het programma 'Voor el kaar', wordt vanaf 20 oktober elke maandag bij de Avro uitgezonden op Nederland 1 om 21.00 uur. Sas van Gent - Dienst Landinrichting en Beheer in Goes begint I ®amen met Staatsbosbeheer op korte termijn met de inrichting 'an een natuurgebied tussen het kanaal van Gent naar Terneu- en bi] Sas van Gent en de Canisvlietkreek. waterschap De Drie Ambachten is als beheerder van waterwegen en waterpeil betrokken bij de tot standkoming van het natuurge bied. Door het grote verschil in nattigheid van de grond zal het gebied geschikt zijn voor kikkers en salamanders. Het gebied moet eigenlijk nog groter worden. Het overleg met boeren die gronden hebben in het gebied loopt nog. Belangrijkste gespreksonderwerp is de vergoe ding die de boeren krijgen voor het afstaan van grond. Van onze verslaggeefster Terneuzen - „Een nieuwe aan pak voor een nieuwe generatie jongeren," zegt Rudolf Dek ker van Bureau Halt over het nieuwe project om pesten on der jongeren tegen te gaan. Gisteren presenteerde Dekker een nieuwe verzamelmap aan de begeleidingscommissie van het bureau op het stadskan toor in Terneuzen. „Jongeren pesten tegenwoordig geraffineerder dan vroeger," zegt Dekker. De Zeeuws-Vlaamse scholen vonden een andere aan pak noodzakelijk. De bestaande lespakketten waren verouderd. Veel te prekerig en het effect was niet echt groot. Daarom heeft Bureau Halt in sa menwerking met zeven scholen uit de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten een nieuw project opge zet voor zowel basisscholen als middelbare scholen. Medewer kers van adviesbureau Adverti sing House hebben met de infor matie van Bureau Halt twee op waarheid gebaseerde musicals en een toneelstuk geschreven. Voor de basisscholen zijn twee musicals gemaakt die over pesten gaan. De bedoeling van de musi cals is om spelenderwijs de kin deren bewust te maken van de gevolgen van pesten. De eerste musical is een kerstspel, de ande re kan uitgevoerd worden als af sluitingsmusical, zoals op vele scholen vaak gebeurt door kinde ren uit groep acht. Er wordt on der meer gebruik gemaakt van muziek van de liedjes van Marco Borsato. Voor het voortgezet onderwijs is een toneelstuk geschreven. Dat stuk is meer gericht op geweld. Het toneelstuk is niet helemaal af. Het schetst een situatie, die de kinderen zelf moeten aanvullen. Ook is er een aantal discussie punten in het toneelstuk opgeno men, waar in de klas over doorge praat moet worden. Voor het on derwijzend personeel is een handleiding aan de verzamelmap toegevoegd over hoe zij het pro ject het beste kunnen aanpakken. Bureau Halt heeft van 'Den Haag' extra geld voor het project gekregen. Het verbaasde Dekker dat naast Heikant - Uit de schuur van een 42-jarige bewoonster van de Vylainlaan verdween dins dag een zwarte mountainbike ter waarde van ruim 1100 gul den. Terneuzen - Een 22-jarige Ter- neuzenaar heeft dinsdag een bekeuring van driehonderd gulden gekregen omdat hij vanaf een flat aan de Jacob van Lennepstraat op gebouwen en passerende auto's schoot met een luchtbuks. De melding kwam rond 20.00 uur bij de po litie binnen. De buks is in be slag genomen. Terneuzen - De politie heeft dinsdag even na middernacht een 27-jarige snelheidsmaniak uit Terneuzen aangehouden in zijn woonplaats. Vanaf Bres- kens tot aan Terneuzen haalde de man in zijn auto snelheden tot 161 kilometer per uur ter wijl slechts de helft is toege staan. De auto werd in beslag genomen. De bestuurder kreeg een bekeuring van 1134 gulden. Terneuzen - Een 23-jarige au tomobilist uit Hoek is gister ochtend op de Haarmanweg de controle over zijn voertuig ver loren toen hij in de berm te rechtkwam. Daardoor kantelde de auto. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto liep deukschade op. Koewacht - Een 63-jarige au tobestuurder uit Hulst is gis terochtend na een voorrangs- fout in aanrijding gekomen met een 58-jarige Koewachtse au tomobilist. Het ongeval ge beurde op de Hazelarenstraat. De man uit Koewacht liep door de botsing een pijnlijke nek en hoofdpijn op. De auto's raakten flink beschadigd. Draaibrug - Tijdens een con trole op de rijksweg nabij Draaibrug zijn gistermiddag een 36-jarige man uit Malde- gem en een 18-jarige man uit Brugge aangehouden in ver band met drugsbezit. De Bel gen waren respectievelijk in het bezit van 6 en 10 gram wiet. Ze kregen een bekeuring van 100 gulden en moesten hun roesmiddel inleveren. Kapellebrug - De gloednieuwe auto van een 60-jarige inwoner van Kapellebrug is gisteren vernield. De auto stond gepar keerd nabij een supermarkt aan de Gentsevaart en werd be krast. Kapellebrug - Een 52-jarige man uit Brussel is gisteren in een supermarkt aan de Gentse vaart betrapt op winkeldief stal. Hij wilde zonder af te re kenen buiten stappen met wat rookwaar. Na het betalen van een bekeuring van 220 gulden mocht de Brusselaar zonder rookwaar huiswaarts keren. Van onze verslaggever Terneuzen - Er wordt nog steeds voortvarend gewerkt aan de totstandkoming van de nieuwe schouwburg in Terneuzen. Diverse werkgroepen zijn inmid dels aan de slag met de nodige voorbereidingen en het college streeft ernaar in juni aan de raad bekend te maken welk bureau de externe projectleider zal leveren. Wethouder P. Hamelinck zei dit gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie Cul tuur. Hij reageerde hiermee op woorden van W. de Zeeuw (WD), die vond dat het inmiddels aardig windstil is geworden rondom het nieuwe theater. „Ik vraag me af of er niet meer druk op de ketel gezet moet wor den. Er staan immers nog steeds diverse vragen open die ons alle maal bezighouden, Hoe zit het bijvoorbeeld met de subsidies, wie gaat de schouwburg bouwen, wie wordt de projectleider en hoe zit het met de fundraising. Vra gen waar we toch antwoord op willen hebben." Hamelinck zei dus dat het zeker niet windstil is. „Zo is een werk groep ingesteld die het program ma van eisen gaat bekijken. Daarnaast is het streven van het college erop gericht de raad in ju ni een voorstel te presenteren met betrekking tot het contractmana gement. Er wordt door heel veel mensen hard aan het nieuwe theater gewerkt. Zowel van bin nen- als buiten de gemeente." De meeste commissieleden stem den gisteravond in met het voor stel de Stichting Jazzclub Zeeuws-Vlaanderen een extra subsidie te geven van vijfduizend gulden voor de 25e editie van het Schelde Jazz Festival. Dit bedrag komt bovenop de structurele sub sidie van twintigduizend gulden. De extra subsidie wordt beschik baar gesteld vanwege onder an dere het jubileum en de promo tionele waarde van het festival voor de Scheldestad. De SGP ging vanwege principiële redenen niet akkoord met het voorstel en GPV/RPF wacht nog even af. C. Leunis liet weten de extra subsidie wat aan de ruime kant te vinden. „Het gaat me niet om de subsidie op zich maar wel in relatie tot de opstelling van het college over de lijst van bezuini gingen. De extra subsidie komt immers uit de pot van de podium kunsten. Wij stellen voor dat het theater ook in de lijst van ombui gingen wordt meegenomen, maar dat is het college niet van plan. Vandaar dat ik wat moeite heb met de extra vijf mille voor de jazzclub. Ik zet het licht daarom nog niet op groen." De meerderheid van de commis sie daarentegen vindt de extra subsidie voor het Schelde Jazz Festival een prima zaak. Terneuzen - Met het thema 'Het waterschap: natuurlijk' houden de waterschappen in Zeeland op zaterdag 24 mei een open dag, van 10.00 tot 16.00 uur. Waterschap Hulster Ambacht verzorgt op 24 mei rondleidingen op de rioolwaterzuiveringsinstal laties in Hulst en Kloosterzande en opent gemaal Paal bij Paal. Op het dijksmagazijn in Walsoorden zijn dia's te zien over dijk- en we- genbeheer. Waterschap De Drie Ambachten opent de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Frankrijkweg bij Sluiskil. Bo vendien zijn er een wandeling door de Braakmanbossen, vaart ochten op het kanaal en fietsrou tes. De rioolwaterzuiveringsin stallatie in Retranchement wordt geopend door Het Vrije van Sluis. Verder zijn er excursies in na tuurgebied De Blikken en Oude- landse Polder en Duinen. (ADVERTENTIE) Rudolf Dekker van Halt, wethouder Stahl en maker Ronald Bos (vlnr) bij de presentatie van de an- ti-pest-plannen in Terneuzen. foto camile schelstraete de gebruikelijke lespakketten, er niet al een bestaand project over pesten bestond. „Het leuke van ons project is daarom, dat het in heel Neder land gebruikt kan worden," zegt Dekker. „We hebben een regio naal project opgezet, wat uitein delijk een landelijk tintje heeft gekregen." Er is nu perkgoed te kust en te keur. Voor uw tuin of balkon. Dagelijks vers aangevoerd. Verzeker u het hele seizoen van een Jlsprookjestuin met o.a. rijkbloeiende geraniums, afrikanen, viooltjes etc. i &bsda&iseweg 70 4561 re huist ra.: 0114-31 37 38 ui' 0114-31 3? 69 groekvoooiffkihc-ioinwinkel-floohxwekerii

de Stem | 1997 | | pagina 21