Gasunie krijgt toch Brits gas rzoekt onlaag pKORT L- DESTEM Fondsen houden vast aan eindloon-pensioen Borst: 'Sneller besluit over nieuw medicijn' Studentenprotest tegen plannen OV-kaart De Splenter schoenen DESTEM Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Aansluiting op pijplijn Interconnector Nationale voorleeswedstrijd ls kompas sloep er aan vliegtuig Kamer geërgerd over Taxol-affaire Pensioen op weg naar het einde 'Ontmoeting Mobutu-Kabila van de baan' Akkoord Navo en Rusland over toekomst Tweede Kamer achter uitdiepen ^esterschelde 14 MEI 1997 E4 zich op de zon te kun- o goed. Dat schrijven tse wetenschappelijke lexippus) toonden aan e zon als kompas ge- an zijn broedplaats in ge lichaamsklok van de r te plaatsen. Eenmaal oriëntatiegevoel kwijt rie Superballonnen op- e hogere luchtlagen, de aanden rond de aarde die hoogte, en, is een gevolg van de eeft een opening aan de ur te laten ontsnappen, oten. Het gas in de bal ballon zou zakken, aan- rballon heeft daar geen ijk is. Zet het heliumgas zelf groter. Het plastic et glasvezel, watdeho- afhankelijk van tempe- er de ballon kan allerlei n. tes in Mojave ontwikkelt ld als reddingsvaartuig wordt of als zich een ca ge lijf moet redden, gssloep. Ze lijkt veel op Om te kijken of het ae- oestel van 10 km hoogte Als alles werkt, komt de g vormt, in combi- broeikaseffect, een de toekomst. On- Boeing 767 van de ■TU naar de Male- r aan boord die de osfeer gaat onder- Is het wordt opgeslagen, t het snel af. Dit geldt nor andere stoffen die in ader van 'Caribic' op tien eter hoogte worden inge- ld als methaan en lachgas, is een van de weinige vaartmaatschappijen die 'es aan doet om de aan- ende kritiek op het lucht er uit de hoek van de mi- ctivisten zo veel mogelijk reren. Passagiers naar de diven krijgen op de heen- ~elfs een plastic zak mee, in ze al het niet-organi- afval dienen te deponeren een tropisch eiland nu aal slecht weg mee weet. voor de terugreis worden olie) zakken weer ingeza- waarna ze mee terugvlie- naar de Duitse Heimat. met 'Caribic' kan LTU weer eens van de positieve laten zien. De luchtvaart- tschappij, jaarlijks goed 1 een gebruik van 688 mil liter kerosine, slaagt er tot oe elk jaar in het verbruik g te dringen. Dit onder het ;o: wat goed is voor het mi- komt in dit geval eveneens igen portemonnee ten goe- Roetdeeltjes onderzoek naar de onzon- wordt uitgevoerd onder ng van prof. dr. Paul Crut- verbonden aan het Max ck-Instituut voor Lucht- rie in Mainz. De twaalf ki lter hoogte waarop het on- zoek zich afspeelt is volgens tzen van groot belang voor klimaat, maar het ont- ëkt nog aan het benodigde enmateriaal. Zeker over de loed van allerlei rondzwe- de roetdeeltjes op ons mi- is nog nauwelijks iets be- d. Het verkeer, zowel op de als in de lucht, verontrei- t de bovenste luchtlagen, ir de vraag is in welke mate. de temperatuur daar een r graden zou stijgen, heeft grote, doch onbekende ge- gen voor het klimaat op aar- Crutzen gaat er van uit dat luchtverkeer voor ongeveer tig procent bijdraagt aan vervuilen van de bovenste htlagen. hele project kost de vier kiemende Duitse onder- ksinstituten bijna drie ffll- n gulden. Een groot deel irvan komt op het bord van Europese Unie. LTU becij- t de kosten op een klein nu n, maar neemt dat gehee ir eigen rekening. LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Van Bommel-dealer OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN 137e JAARGANG Popfestivals barsten weer los PAGINA I MIN./MAX. t ♦O- YV Onstabiel Het weer blijft de komende dagen onstabiel. Een onweers bui blijft mogelijk. Vandaag zijn er ook opklaringen. 10311 "000218" DONDERDAG 15 MEI 1997 4 KATERNEN peBinnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 A6 A7 Sport B1/B2 Zeeland C1 t/m C4 Grote Gids D1t/mD7 jlV-programma's D8 Examens: j hoe je met je potlood een hoek van 40 graden gokt PAGINA Penalty van Ronaldo brengt Barcelona Europacup II PAGINA j Bergen op Zoom ontvangt vierduizend wandelaars 'v-m- Pinksteren zijn de kantoren van De Stem en ZVK op maandag 19 mei gesloten. Gelieve advertenties voor De Stem van dinsdag 20 mei, vrijdag 16 mei voor 9.00 "vr aan te leveren. Advertenties voor de ZVK van dinsdag mei, graag donderdag 15 mei voor 9.00 uur aanleveren De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wi jde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een. proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stern de eerste 2 weken gratis ontvangt. O Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Q Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt eén Parkerpen. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: .Bank/Gironr: Handtekening Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 m u m m m m Van onze Haagse redactie Den Haag - De pensioenfondsen vinden dat de pensioenen ook in de toekomst gebaseerd moeten blijven op het laatstverdien de loon. Het kabinet mag dat niet onmogelijk maken. De Vereniging van Bedrijfspen sioenfondsen (VB) en de stichting voor Ondernemingspensioenfond sen (Opf), die samen ongeveer 99 procent van de pensioen-verze kerden vertegenwoordigen, heb ben gisteren de nota 'Middelloon of eindloon' gepresenteerd. Zij vrezen dat het kabinet met belas ting-maatregelen zal bevorderen dat in de toekomst alleen nog maar middelloon-pensioenen uit gekeerd worden. Het middelloon pensioen is in veel gevallen lager dan het eindloon-pensioen. Bij het eindloon-pensioen ontvan gen gepensioneerden (inclusief AOW) 70 procent van hun laatst verdiende loon als ze veertig jaar premie hebben betaald. Bij het middelloon-pensioen bedraagt het pensioen 70 procent van het gemiddeld verdiend loon. Uit be rekeningen van de Verzekerings kamer en het Centraal Planbu reau blijkt dat het overstappen op een middelloon-systeem de loon kosten met 1 tot 2 procent zal drukken. De pensioenfondsen bestrijden dat eindloon-pensioenen uitein delijk duurder zijn. De hoogte van de pensioenen is een zaak van de sociale partners, zegt Van Rees, de voorzitter van de Opf. „Als de pensioenen lager worden, zullen de sociale partners dat op de een of andere manier willen compen seren. Bijvoorbeeld door het ver schil opnieuw te verzekeren bij particuliere verzekeraars. Dat is dan uiteindelijk nog duurder dan het betalen van een eindloon-pen sioen." De Zeeuwse kampioen Niek van Erk in actie in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Hij zag Ni- na Wïllems uit Heerlen de titel Nationale Voorleeskampioen 1997 binnenhalen. foto kees van dongen Door Peter de Leeuw Utrecht - „Wel gefeliciteerd meneer, u bent zwanger," leest Nina Willems met lichte Lim burgse tongval voor uit 'Majesteit, uw ontbijt', een kinderboek geschreven door Sjoerd Kuy- per. „Hoe het kind erin is gekomen..? Dat noe men wij in deze kringen een wonder, meneer." De leerlinge van basisschool De Piramide in Heer len heeft de zaal in Muziekcentrum Vredenburg let terlijk aan haar voeten. Als een vorstin gezeten op een troon, in het felle spotlight is zij een van de twaalf kinderen die strijdt om de titel Nationale Voorleeskampioen 1997. Voorronden op 1426 scholen in heel het land, ge volgd door lokale, regionale en provinciale voorron den hebben tien meisjes en twee jongens opgeleverd voor de finale in Utrecht. „Twaalf kanjers," meent docent Wim Bekkers van De Spindel uit Bavel. Maar, omdat je kanjers en kanjers hebt, mag Nina Willems zich van de jury het komende jaar Voorleeskampioen van Nederland noemen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De registratie van nieuwe geneesmiddelen moet veel sneller verlopen. Het mag niet meer gebeuren dat er jaren verstrijken voordat een besluit valt over vergoeding van een le vensverlengend medicijn. (ADVERTENTIE) a i a a a a a a a a a a Nairobi (rtr) - De ontmoeting tussen de Zaïrese president Mobutu en rebellenleider Kabila is van de baan. Daar mee lijkt de kans verkeken op een geweldloze machtsover dracht. Kabila's troepen staan vlak voor de hoofdstad Kinshasa. ZIE VERDER BUITENLAND - A5 DoorWierd Duk Moskou - Na maanden in tensief onderhandelen tussen Rusland en de Navo is giste ren in Moskou een akkoord bereikt over een document dat de toekomstige betrekkingen tussen de voormalige vijanden uit de Koude Oorlog vastlegt. Het document, dat door president Jeltsin een 'basisacte' werd ge noemd, zal hoogstwaarschijnlijk op 27 mei tijdens een ceremonie in Parijs worden ondertekend. Bijzonderheden over de inhoud zijn niet bekend. De doorbraak kwam na langduri ge besprekingen tussen de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Jevgeni Primakov, en Ja iler Solana, secretaris-generaal van de Navo. De onderhandelin gen, die dinsdagavond begonnen, duurden tot laat in de nacht en werden gistermorgen voortgezet. ..Het is een grote overwinning voor de rede, een grote overwin ning voor de wereldgemeenschap en een grote overwinning voor Rusland en alle regeringen in de wereld die vrede en samenwer- hng nastreven," zei Primakov tijdens een gezamenlijke pers conferentie met Solana na afloop van de besprekingen. De onder- kandelaars roemden eikaars vasthoudendheid. Solana sprak over 'zeer zware' onderhandelin gen. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 Door Frank Deij Groningen - De Nederlandse Gasunie is verzekerd van aan sluiting op de Interconnector, de gaspijp tussen het Engelse Bacton en het Belgische Zeebrugge. Via die pijp komt in 1998 goedkoop Brits aardgas op de Europese markt. ben Haag - De regeringspartijen staan waarschijnlijk achter de "oodwet van minister Jorritsma van Verkeer voor de uitdieping 'an de Westerschelde. Ze moet ®nwel haast maken met het plan voornatuurherstel. De noodwet is "wig omdat de Raad van State VOrlg jaar een streep zette door de °°Kpronkelijke plannen voor de ""dieping. Met de verdieping omt Nederland tegemoet aan een "ens van Vlaanderen. Begin 1995 s °ien beide overheden het Schel- everdrag waarin de verdieping is overeengekomen. •ZIEZEELAND - Cl Van onze Haagse redactie Den Haag - De opkomst viel tegen, maar de politieke steun voor de studenten gis teren in Den Haag was groot. Vanwege de regen en de vele tentamens waren er maar zo'n tweeduizend studenten komen opdagen om te beto gen tegen de plannen van mi nister Ritzen (Onderwijs) met de OV-kaart. Het werd toch nog een spannend dagje. Een deel van de demonstranten wilde traditiegetrouw naar het Binnenhof, waar ze op de Mobie le Eenheid stuitten. Even was de situatie gespannen. Paul Rosen- möller, fractievoorzitter van Groenlinks en geoefend in het toespreken van grote massa's mensen in de Rotterdamse ha ven, wist staande op een ME- busje de studenten weer in de richting van het Malieveld te praten. 'Ritzen, Ritzen', werd er gescan deerd. „Dan moeten jullie naar Zoetermeer," zei Rosenmöller met een verwijzing naar het mi nisterie van Onderwijs. En daar gingen de demonstranten. Ritzen wil uitwonende studen- De boze studenten hebben geen vertrouwen meer in Ritzen. foto anp ten voortaan een weekendkaart geven en zo honderden miljoen bezuinigen. Nu heeft 90 procent van alle studenten een duurdere weekkaart. Veel uitwonenden moeten immers ook door de week veel reizen. Terug op het Malieveld werden de studenten toegesproken door andere policiti van de oppositie: Poppe van de Socialistische Par tij en Van Dijke van de Reforma torisch Politieke Federatie. CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer zou ook komen, wist de organisatie. Maar het werd Ka merlid Lansink, die de studenten voorhield dat ze 'dubbel gepakt' worden door Ritzen. De Hoop Scheffer had de avond ervoor zijn kritiek al gespuid. De beoogde lijsttrekker van het CDA vindt dat de huidige keuze mogelijkheid tussen week- en weekendkaart moet blijven be staan. Als de kaart verder wordt uitgekleed, kunnen de studenten volgens hem beter hun geld te rug krijgen. Studenten betalen per maand ruim 90 gulden voor hun OV-kaart. Ook regeringspartij D66 vindt dat de huidige kaart voorlopig moet blijven bestaan. „De stu denten moeten kunnen kiezen," aldus Kamerlid Jorritsma. Als Ritzen de mogelijkheden wil verminderen, dan moeten de stu denten daarvoor gecompenseerd worden in hun basisbeurs. De studenten, die al lang niet meer geloven in Ritzen, vestigen nu hun hoop op de ministers De Boer (Milieu) en Jorritsma (Ver keer). Die hebben beiden belang bij het in stand houden van de kaart. Het milieu is er immers bij ge baat en de vervoerbedrijven wil len zo'n grote groep klanten niet graag verliezen. Dit heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Zij belooft dat zij nog voor de zomer een voorstel indient voor een nieuwe procedure. De Kamer heeft giste ren de medicijn-registratie naar aanleiding van de gang van zaken rond het middel Taxol besproken. Dit zeer dure Amerikaanse medi cijn, sinds 1995 op de Nederlandse markt, kan het leven van vrouwen met borst- of baarmoederhals kanker met zeker een jaar verlen gen. Het heeft echter ruim twee jaar geduurd voordat een besluit is genomen over vergoeding. „En in de tussentijd gingen vrouwen dus gewoon dood," zo verwoordt PvdA-Kamerlid Oudkerk de er gernis in de Kamer. Enkele ziekenhuizen hebben de kosten zelf betaald, de meeste de den dat echter niet. Gevolg is ge weest dat sommige vrouwen wél Taxol kregen en daarmee een ex tra levensjaar, anderen niet. Borst heeft nu besloten dat ziekenhui zen 90 procent van de kosten voor Taxol vergoed krijgen. De overige 10 procent moeten ze zelf bijpas sen. Daarvoor heeft zij voor dit jaar 20 miljoen gulden uitgetrok ken en voor volgend jaar 30 mil joen. De Kamer heeft voor dit be sluit veel waardering. „De minis- Minister Borst heeft lering getrokken uit de Taxol-affaire. foto de stem/johan van gurf ter heeft haar verantwoordelijk heid genomen," zegt Oudkerk. Het besluit over het vergoeden van Taxol heeft veel vertraging opgelopen door de vele instanties die zich daarover moesten uit spreken. Een van die organen is de Ziekenfondsraad. De Kamer wil daar een einde aan maken. De Ziekenfondsraad moet zich be perken tot de financiële kant van de gezondheidszorg en zich niet meer bemoeien met medisch-tech- nische kwesties, zo stellen alle grote partijen. zeilen, via de aanleg van een gasleiding van Den Helder naar Bacton. Maar dat lijkt onbetaal baar. Gasunie-woordvoerder Y. Kroeger bevestigt de goede voor uitzichten. Het is aannemelijk dat Gasunie contacten heeft met een van de negen maatschappij en die capaciteit in de Intercon nector hebben gereserveerd en overeenstemming hebben met Distrigas over de doorvoer op Belgisch grondgebied. Een van deelnemers aan het project is het Russische gasbedrijf Gazprom waarmee Gasunie goede contac ten heeft. Gazprom neemt voor vijf procent deel aan het project en heeft een capaciteit van 2 miljard kubieke meter gas per jaar. Kroeger wil niet bekend maken met welke maatschappij Gas unie in zee wil gaan. Gasunie heeft nog geen contract afgeslo ten, benadrukt hij. EZN, de inkoopcombinatie van Delta Nutsbedrijven, Mega Lim burg en de Pnem, heeft al eerder een contract voor de inkoop van ruim een miljard kuub in de wacht gesleept. EZN heeft ook al overeenstemming over de door voer met Distrigas. De jaarlijkse capaciteit van de Interconnector is 20 miljard kuub per jaar, waarvan inmiddels al driekwart is 'volgeboekt'. De ontwikkelin gen geven Gasunie vertrouwen om te beginnen met de aanleg van een gastransportleiding van het toekomstige aansluitpunt in Zelzate naar Ossendrecht. Gas unie werkt samen met EZN dat op hetzelfde traject een leiding legt met een aftakking naar de warmte-krachtcentrale van El- sta in Terneuzen. Adjunct-direc teur H. de Kraa van Delta Nuts bedrijven, dat namens EZN de aanleg van de leiding coördi neert, zegt dat beide partijen de ze maand het startschot voor de aanleg hebben gegeven. Met de aanleg van beide leidingen, die naast elkaar komen te liggen en tegelijk worden aangelegd, is meer dan 100 miljoen gulden ge moeid. Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned 3: 22.11 nn /n miiou en 22.31 uur. mot Imp.: MMC Auto Nederland B.V., tel. (0252) 26 61 II. Gasunie maakte gisteren bekend de pogingen om op Belgisch grondgebied een eigen trans portleiding naar Nederland aan te leggen te staken. Dit besluit heeft alles te maken met de goe de vooruitzichten van Gasunie om aan de Belgische grens bij Zelzate gas af te nemen van een gasproducent. Bij Zelzate neemt ook concurrent Energie Zuid- Nederland (EZN) Brits gas in om onder de tarieven van Gasunie te verkopen aan industrieën in Zeeuws-Vlaanderen (de warm te-krachtcentrale van Elsta) en later aan industrieën in West- Brabant. Deze constructie maakt een eind aan de impasse waarin Gasunie, dat dolgraag een aansluiting op de Intercon nector wil om haar positie als gashandelaar te versterken, tot nu toe verkeerde. Gasunie hoeft nu namelijk zelf niet meer te on derhandelen met Distrigas, dat het Belgische gastransportnet beheert en in België een mono poliepositie heeft. Distrigas verzet zich fel tegen een eigen leiding van Gasunie op Belgisch grondgebied. Onder handelingen tussen Gasunie en Distrigas om gebruik te maken van het net van Distrigas zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Gas unie kwam daarom met een an dere optie om Distrigas te om- (AD VERTE NTIES) De Nationale Carisma Actie V- K

de Stem | 1997 | | pagina 1