Kamer eist andere dag verkiezingen Het extraatje van Zonnatura. L„DE STEMJ DE stem U R A f MEDEDELING )F Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. 'Verbranden half miljoen biggen kan in Roosendaal' le deuren kklaan 5a Daarom Zeeuws tot en met feestelijke iroomtaart van 8,99 IRATIS bij minimaal ï0(- bood schappen. AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Man dreigde koningin Beatrix te doden 6 mei 98 valt slecht bij fracties Rebellen vlak bij Kinshasa, aanval blijft uit 7 ton voor meer agenten aan kust Zeeland Deze week alleen bij Albert Heijn. 0(1 I Eversdijk eist duidelijkheid over zeedijken GEZIEN OP HET JOURNAAL Puertoricanen verwonden marinemensen Het zal die varkens worst wezen DE STEM 8 710311 000218 lllll WOENSDAG 14 MEI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland GidS ro RTV-programma s DZ Lijf S Leven Elt/mE4 Van Seggelen krijgt ook Gerards op de knieën PAGINA Tijd-rockers op muziek van Lou Reed PAGINA 'Angst voor cholesterol medische misvatting' PAGINA 10/22 Warm Vandaag in de ochtend nog een bui, plaatselijk met on weer. In de middag opklaringen. Het wordt flink warm. Weinig wind uit variabele richtingen. Van onze verslaggever Den Bosch - Tegen een 51- jarige Eindhovenaar is giste ren voor de rechtbank in Den Bosch 12 maanden ge vangenisstraf (waarvan vier voorwaardelijk) geëist om dat hij koningin Beatrix her haaldelijk met de dood heeft bedreigd. De man was zo hardnekkig dat de koningin uiteindelijk door haar medewerkers op de hoogte werd gebracht. De officier van justitie eiste ook dat de man psychiatrisch wordt behandeld. „We ontvangen wel eens een vervelend telefoontje of briefje, maar bedreigingen op dit niveau hebben we nog nooit meegemaakt," zei gis teren directeur Brouwers van de Rijksvoorlichtings dienst. De Eindhovenaar gaf tussen november 1992 en januari 1997 zes keer per brief en te lefonisch te kennen 'de ko ningin of een ander lid van de koninklijke familie te zullen liquideren'. De bevei ligingsdienst van het Ko ninklijk Huis nam de uitla tingen zeer serieus. Bij be zoeken aan Brabant werd de beveiliging van de koningin verscherpt. In januari werd de Eindho venaar gearresteerd omdat de brieven steeds dreigender werden en justitie vreesde dat de 'finale' op komst was. De Eindhovenaar verloor in 1991 bij speculaties een kwart miljoen gulden. Hij is van mening dat een beleg gingsbureau in Breda daar aan schuldig is. Juridische pogingen om zijn gelijk te halen mislukten, evenals een lastercampagne en een hongerstaking. Tegen de politie zei de man dat hij niets tegen het ko ninklijk huis heeft; toch wil de hij de koningin dood schieten omdat hij haar als hoofd van de rechtsstaat ziet. Voor de rechtbank gaf hij gisteren toe dat het fout was, de koningin te bedreigen. »Dat kan natuurlijk niet. Maar de rek was eruit." Van onze Haagse redactie Den Haag - Een Kamermeerderheid wil de landelijke verkiezin gen van 6 mei 1998 verplaatsen omdat deze datum ongelukkig valt. De WD bepleit vervroeging, het CDA ziet meer in uitstel. PvdA en D66 willen het oordeel van het kabinet afwachten. Dat bleek gisteravond tijdens een overleg met staatssecretaris Kohnstamm (D66, Binnenlands Bestuur) over aanpassingen van de Kieswet. Kohnstamm wees er op dat een kabinet niet bevoegd is een nieuwe verkiezingsdatum te prikken. Die ligt immers vast in de wet en alleen Tweede en Eerste Kamer mogen die wijzi gen. WD-Kamerlid Te Veldhuis wil de verkiezingen verplaatsen naar woensdag 29 april. Te Veld huis: „Op 30 april is het Konin ginnedag. Campagne voeren op die dag is niet bepaald elegant en respectvol ten opzichte van de koningin. Verkiezingscampagnes op 4 mei zijn bepaald niet kies en 3 mei valt op een zondag. Cam pagnes op 5 mei zouden wel eens meer tégen dan vóór de politiek kunnen uitwerken. Mogen we zo'n dag van nationale eenheid wel belasten met laatste-dag- campagnes?" Voor uitstel pleit het feit dat Nederland van 26 april tot 5 mei 'tulpvakantie' houdt. Stemmen midden in een vakantieperiode kan de opkomst verlagen. CDA-Kamerlid Mate- man bracht gisteren nog een tweede argument in voor uitstel: de gemeenteraadsverkiezingen die in de eerste week van maart worden gehouden. Mateman wil de afstand met de Kamerverkie zingen liefst zo groot mogelijk houden om te voorkomen dat lan delijke onderwerpen lokale cam pagnes overheersen. Hij stelde daarom als alternatief woensdag 20 mei voor. Voorkeurstemmen De Kamer stemde gisteren in met een nieuwe regel voor voorkeur stemmen. Nu is een kandidaat die de helft van de kiesdeler haalt (voor de Tweede Kamer circa 30.000 stemmen) 'gekozen. Straks is een kwart van de kiesdeler vol doende. De kiesdeler is het aantal uitgebrachte stemmen, gedeeld door het aantal zetels. PvdA-Ka- merlid Rehwinkel wil de regel al leen veranderen voor de verkie zingen van de Tweede Kamer en Provinciale Staten, niet voor ge meenten groter dan 20.000 inwo ners, zoals het kabinet voorstelt. „Dat leidt tot een politiek die meer is gericht op personen dan op inhoud. Het kan leiden tot ronselen van voorkeurstemmen," aldus Rehwinkel. Stembureaus blijven voortaan tot acht uur 's avonds open. Tot nu toe sloten ze om zeven uur. Het extra uur moet meer mensen de kans geven om te stemmen. Middelburg - De Zeeuwse politie krijgt van minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) iets meer dan 700.000 gulden voor de inzet van dertig extra politiemensen in de zomermaanden. De roep van politieke partijen, burgemeesters en de politie zelf om voldoende agenten tijdens het toeristenseizoen is daarmee door het Rijk verhoord. De politie was al bereid meer mensen in het seizoen naar de kust te sturen. Geldgebrek stond dit tot dusver echter in de weg. ZIE ZEELAND - C1 'Mobutu speelt morgen zijn laatste kaart', lezen inwoners van de Zaïrese hoofdstad Kinshasa in een plaatselijke krant. De bevolking hoopt dat president Mobutu vandaag tijdens overleg met rebellenleider Kabila de macht overdraagt, zodat een veldslag om de hoofdstad Uitblijft. foto reuter (ADVERTENTIES) Bent u theeliefhebber, dan is het nü het momei om te genieten van de geur en de smaak van pui natuur Want als u nu twee pakjes van die heerlijk kruldenmelanges koopt van Zonnatura, krijgt u ee theeglas cadeau. Zonnatura kruidenthee, Ontbijtmelange, Sterrenmix, Oriëntmix, Goede Nachtrust, Venkel en Kamille, Q per doosje J59" En nu, bl) twee doosjes naar keuze: theeglas cadeau.* Aanbieding geldt t/m zaterdag 17 mei a.s. *Zolang de voorraad strekt Van onze redactie buitenland kèV' Kinshasa - De druk op de Zaïrese hoofdstad Kinshasa is gisteren toegenomen. De rebellen kondigden 's middags aan dat zij binnen twee uur in de stad zouden staan, maar dit bleek niet het geval. Later maakte de radiozender van de rebellen in de zuidoostelijke stad Lubumbashi bekend dat de hoofdstad alleen wordt aangevallen als het overleg vandaag tussen opstandelingenleider Kabila en pre sident Mobutu mislukt. De regering van president Mobutu kondigde gisteren in Kinshasa de avondklok af. Tussen 20.00 uur en 06.00 uur plaatselijke tijd mogen de 5 miljoen bur gers zich niet meer op straat begeven. Militairen mo gen gericht schieten op plunderaars. De mededeling van de regering leidde direct tot opschudding in de stad, waar het tot dan toe tamelijk rustig was. Het verkeer op de belangrijkste wegen was plotseling sterk afgenomen. Ambtenaren vroegen toestemming hun'bureau te verlaten om nog op tijd in hun vaak ver van het stadscentrum gelegen woning te komen. De rebellen zetten gisteren hun opmars in de richting van de hoofdstad voort. Zij veroverden de belangrij ke brug over de rivier de Kwango op de weg tussen Kenge en Kinshasa, op 180 kilometer van de hoofd stad. De zender van de rebellen riep de inwoners van de hoofdstad op, in huis te blijven en niet in paniek te raken. De regeringsmilitairen werden opgeroepen de kant van de rebellen te kiezen en buitenlanders werd aangeraden Kinshasa te verlaten. Ook de regeringszender liet zich niet onbetuigd. Die waarschuwde de bevolking voor de 'propagandisti sche leugens' van de rebellen en meldde dat het rege ringsleger de opmars van de rebellen zou hebben ge stuit. Hoewel de rebellen op een militaire overwinning lij ken af te stevenen, gaat het overleg tussen rebellen leider Kabila en president Mobutu vandaag op het Zuid-Afrikaanse marineschip Outeniqua voor de kust van Congo door. De Zuid-Afrikaanse president Mandela en vice-president Mbeki hebben volgens een regeringswoordvoerder in Johannesburg een overeenkomst opgesteld over een vreedzame machts overdracht in Zaïre, die Kabila en Mobutu zouden moeten tekenen. De rebellen beklemtoonden gisteren dat de bijeenkomst de laatste kans is om een geweld dadige machtswisseling te voorkomen. Ruim een week geleden leverde het eerste, zeer moeizaam tot stand gekomen, overleg tussen beide leiders niets op. Mbeki heeft Mobutu ervan proberen te doordringen dat hij moet afzien van het plan om de macht over te dragen aan de zaterdag tot parlementsvoorzitter ge kozen aartsbisschop Laurent Monsengwo. De kerke lijk leider is voor zowel de Zaïrese politieke oppositie als de rebellen als tijdelijke president onaanvaard baar. (ADVERTENTIES) tfouten voorbehouden. |l,V'm- Pinksteren ^jnaeTantoren var^^Ierrm^VK op maondag 19 mei gesloten. Gelieve advertenties voor De Stem van dinsdag 20 mei, I |v,n|dag 16 mei voor 9.00u aan te leveren. avertenties voor de ZVK van dinsdag 20 mei, graag I I 0nderdag 15 mei voor 9.00u aanleveren. I tejss -"-—"O H. Eversdijk foto anp Den Haag - CDA-senator H. Eversdijk, tevens dijkgraaf van waterschap De Drie Ambachten in Terneuzen, wil precies weten wat minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat wist van de slechte toestand van de zeedijken in (onder meer) Zeeland. Tijdens een debat in de Eerste Kamer zei hij gisteren, het op zijn minst vreemd te vinden dat de minister in december 1995 zogenaamd van niets wist. „Er zijn dan twee mo gelijkheden. De minister jokte, of ze wist het echt niet en dat is ook heel erg." Eversdijk wil daarom precies weten hoe de vork in de steel zit. Het herstel van de zee weringen gaat, zo is inmiddels bekend, op z'n minst 1,25 miljard gulden kosten. ZIE ZEELAND-C1 Professionals in insectenverdrijving Eikenprocessierupsen, Houtworm, Spinnen, Mieren en andere last ver oorzakende insecten, voor Particulier en Bedrijf. I 6 maanden garantie I SPIDER BUSTERS BV. 0183-505990 Bij aanschaf van een montuur,gratis zonneglazen op sterkte Enkelvoudige glazen t/m groep 6/2 ►DE COCK OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 OOSTBURG DORPSSTRAAT 19 BRESKENS TEL.(0117)453657 TEL(0117) 385300 f Maak een proefrit in de Carisma en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 2: 18.55, Ned. 1: 19.56, SBS6: 21.00 en Ned. 2: 23.13 uur. Imp. MMC Auto Nederland BV., tel. (0^52) 26 61 II. San Juan (ap) - Twee opvarenden van een Nederlands fregat zijn ge wond geraakt toen Puertoricaanse vissers uit protest tegen interna tionale militaire oefeningen bij het Caribische eiland een Neder lands-Belgisch vlooteskader aan vielen. Het uit vijf Nederlandse en een Belgisch schip bestaande eskader was voor anker gegaan in de wa teren bij de plaats Vieques. Bij de schermutselingen van zondag zouden de vissers en de Nederlan ders elkaar met allerlei voorwer pen hebben bekogeld. Een woord voerder van de Nederlandse mari ne zegt dat twee opvarenden van het fregat Tjerk Hiddes gewond zijn geraakt. Een van hen heeft ernstig oogletsel. Vieques wordt door de marine van de VS en tien andere landen gebruikt als mili tair oefenterrein. Dat wekt toene mend verzet bij de 9.000 inwoners omdat de oefeningen het milieu zouden schaden. Volgens de mari ne is een incident als dat van zon dag nooit eerder gebeurd. Mo menteel oefenen Amerikaanse, Duitse, Nederlandse, Belgische en Britse eenheden er gezamenlijk. Van onze verslaggever Roosendaal - Brabant kan op papier de uitwassen van de varkenspest op eigen bodem afhandelen. Maar dan moet minister Van Aartsen van Landbouw vandaag wel be sluiten dat 500.000 jonge big gen, die bij hun moeder wor den weggehaald, in de afval- ovens van HVR in Roosendaal worden verbrand. Oppositiepartij CDA deed giste ren in de Kamer een laatste po ging om het doodspuiten van big getjes te voorkomen. CDA en SGP pleitten ervoor om biggen pas drie weken na-hun geboorte af te ma ken, maar kregen de rest van de Kamer niet mee. Vanochtend praat het crisisteam van het mi nisterie van Landbouw met een aantal vuilverbranders over hun rol in de bestrijding van de var kenspest. Hamvraag daarbij is oi de te doden biggen nu wel of niet als chemisch afval beschouwd moeten worden en wat de ver branding van de half miljoen roze beestjes kost. „De biggen kunnen volgens ons niet naar de gewone destructor omdat ze daar tot veevoer ver werkt worden. Dat is vanwege het gif waarmee ze worden ingespo ten niet verantwoord," aldus een woordvoerder van het ministerie van Landbouw. Het is bedoeling de biggen te laten inslapen met T61, een middel dat in de ogen van de minister veel schadelijke stof fen bevat. Alleen de speciale in stallatie van Afvalverwerking Rijnmond in Roozenburg zou in aanmerking komen om 500.000 biggen te verbranden. Dat bete kent wel dat de vervoers- en ver- brandingskosten oplopen tot 3500 gulden per ton biggen of zo'n 3,5 miljoen gulden in totaal. Produ cent Hoechst Roussel Vet NV van T61 heeft gisteren echter een brandbrief gestuurd naar het cri sisteam van het ministerie van Landbouw. Daarin staat dat de concentratie van het schadelijke mebenzoniumiodide uit T61 in een big ver onder de toegestane grenswaarde ligt. Anders gezegd: de ingespoten biggen moeten vol gens de producent niet als che misch afval, maar als bedrijfsaf val worden beschouwd. Gaat Van Aartsen daarmee ak koord, dan zouden de afvalovens van de HVR in Roosendaal de big gen kunnen verwerken. Daar kan men volgens een woordvoerder de klus klaren voor om en nabij de 350 gulden per ton. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 OOK OP BINNENLAND - A3: Slechts 'kwestie van tijd' voor varkenshouders Boekei (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. §er maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkëfpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats.- Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1