Tsj etsj enië en Rusland sluiten vrede Duizenden doodzieke Rwandezen ontdekt ANC erkent plan moord op Buthelezi Bretonnen voelen zich verlaten door Parijse politici Australische zwemt van Cuba naar VS Merendeel huizen nog niet doorzocht Internationale instellingen negeerden corruptie Mobutu Drama in Zaïre mmentaar LAND KORT vrachtwagens steld i NS blijven gehandicapten enbaar' de thuiszorg rdachten ok DB STEM BUITENLAND A5 Uitstel debat onafhankelijkheid Londen wil in EU zelfde status als Parijs en Bonn BUITENLAND KORT Rechtbank rehabiliteert nazi-slachtoffer Doden bij Tamil-overval Sri Lanka Peru wil geld voor strijd tegen cocaïne Allochtonen op de vuist in Duitsland Noord-Koreaanse soldaten roven voedsel Tyfusepidemie Burundi ergste sinds 1945 3 MEI 1997 A4 Ritzen, niet bij het dobbe- dieplaatsen. "ten die zich aanmelden De eindcijfers van hun exa geschikte rol. Wie hoaer en zekere, zoals het voor een gemiddelde van 96 die medicijnen, daar geen genoegen mee de studente een uitzonde wet bleek dat onmogelijk cident volgde, heeft ertoe n twintig jaar opnieuw te- kans moest hebben om de hterhaald. Inzet en presta- en en meer dan nu bij het al bijzondere begaafdheid al wijzen onderzoeksgege- middelbare schoolresulta- van Onderwijs de opdracht erpen, stelde voor de helft voor goede studenten. De al zou inhouden, is niet van an immers vastgesteld wor- u dat rond de 7,3 of 7,4 ge- ~t met zo'n onzekerheid la- ijfer voor: acht. Wie dat be- willekeurig, elk cijfer impli- inder scoren en elke norm acht'. Een van tevoren be- cht doet echter meer recht bijvoorbeeld de fikse vol- n Drenth al mogelijkerwijze t alleen om talent. Prestatie ets minder uitzonderlijk be- verandert er niets. Die moe- 'st en dat is een uitstekende de briljantste niet dooreen de jacht op gevaarlijke een meldpunt waar ge- ngegeven. De transpor- jke verzoek wat aan de ussen de wielen geen zij groot dat fietsers bij een ldus de bond. n die zondagochtend op ld, worden dit pinkster- het kader van het jaar- d Sculpture Festival ge- n staan. De gezamenlijke kenen voor de kosten van an de Stichting Promotie erscherpt toezicht. er heeft geen fraude ge- g vanaf negen uur haar De kantonrechtbank in in Alkmaar ontbinding maar de organisatie legt geen beroep aan en hopen te kunnen maken," aldus geding, r het personeel op 11 de- 't, die het treinverkeer in 1 ontregelde. krijgen de komende jaren st de 25 miljoen die al be- 000 krijgt de gehandicap- apaciteit 'een substantiële ehandicaptenzorg Neder- stra van Volksgezondheid ehandicapten zullen krij gen. Dat moet blijken uit in september presenteert. Groningen wil dat straf- en als het onderzoek is af- sico te verkleinen op scha ken zijn of die niet langer siers na het onderzoek be- 1, maar de pers welke za- dan niet langer bij het OM e Groningse persofficier J. en bijeenkomst met procu- hebben, moeten vanaf 1 ja" ke indicatiecommissie. De ls vaststelt hoeveel zorg ie- ten einde. eft hierover overeenstem- ederlandse Gemeenten. De oor de indicatie voor ver- tterdam is gisteren het ge- begonnen. Geheel volgens -jes leeg. Ook enkele getui- die wel waren verschenen orden verdacht van cocaï- proces verder. van zijn Kamerlid G. Leers eid van staatssecretaris Van k schiet volgens Leers tekort functioneren van Van Dok ■Kamerlid H. Vos, voorzitter Economische Zaken. »Na' orgen overbrengen over he n en het geringe contact da^ n Economische Zaken, Me- )t haar portefeuille behoren I I I I I DINSDAG 13 MEI 1997 Rijswijk (anp) - Internationale instel den en tal van overheden hebben ja- rerdang miljarden guldens toever trouwd aan de Zaïrese president Mobu tu terwijl ze wisten dat zijn regime door en door corrupt was. Dit blijkt uit een onderzoek van het Britse dagblad Financial Times, waarvan de re sultaten gisteren zijn gepubliceerd. H gedurende de eerste jaren van zijn be wind ontving Mobutu naar schatting 40 miljoen gulden van de CIA en de Ameri kaanse regering, zo schat het voormalige hoofd van de Amerikaanse inlichtingen dienst in Zaïre, John Stockwell. De VS wa ren vooral bezorgd over de ontwikkelingen in Angola. Ze zagen in Mobutu een vesting tegen het communisme dat in de buurlan den oprukte. Tussen 1970 en 1994 ontving Zaïre voor ruim 15 miljard gulden aan donaties en le ningen uit het Westen. Het bedrag dat het land in dezelfde periode aan exporten ver diende, lag maar nauwelijks hoger. Het bui tenlandse geld sorteerde niet veel effect. Dat kon ook niet, want bijna alles ver dween in de zakken van de machthebbers in plaats van te worden geïnvesteerd. De Duitse bankier Erwin Blumenthal, die in 1978 werd toegevoegd aan de Zaïrese centrale bank, meldde al een jaar later dat het regime niet te vertrouwen was. In 1982 concludeerde hij in een rapport voor het In ternationaal Monetair Fonds (IMF): „Er is geen schijn van kans, en dan ook geen enke le schijn van kans dat Zaïres crediteuren ooit hun geld zullen terugkrijgen. Wat iede re oplossing in de weg staat is de corruptie van de mensen die aan de macht zijn," al dus Blumenthal. Tot 1982 had het IMF het regime in Kinshasa al voor ruim 400 mil joen gulden aan leningen verstrekt. Maar ook na de presentatie van het rapport ging het fonds daarmee door en werden de lenin gen zelfs opgevoerd. Tussen 1982 en 1989 kregen Mobutu en de zijnen nog eens lenin gen ter waarde van meer dan een miljard. De mogelijke reden dat zowel buitenlandse donoren als regeringen Blumenthals rap port negeerden, was dat de verschijning er van samenviel met de aankomst van Cu baanse troepen in Angola. Opnieuw werkte de westerse angst voor het communisme in Mobutu's voordeel. Een rapport van de Wereldbank uit 1989 toont verder aan dat Mobutu grote delen van de exportinkomsten van zijn land rechtstreeks doorsluisde naar zijn buiten landse rekeningen. De centrale bank in Kinshasa protesteerde niet. Daar bovenop liet Mobutu zich door het parlement hon derden miljoenen guldens toeschuiven. Zo kende de begroting voor 1989 een post van bijna vierhonderd miljoen gulden onder de intrigerende naam 'goederen en diensten allerlei'. Niemand kan precies aangeven waaraan dit geld is besteed. Het leeuwen deel ging waarschijnlijk op in Mobutu's persoonlijke bezit, dat midden jaren '80 on geveer zeven miljard gulden moet hebben bedragen. Inmiddels is zijn vermogen waarschijnlijk flink geslonken. Niemand weet hoeveel rekeningen hij heeft, en waar. Wel heeft hij momenteel ten minste twintig stuks onroerend goed als oudedags voorziening. Alleen al in de omgeving van Brussel kan hij kiezen uit een kasteel en acht andere onderkomens, mocht hij een dezer dagen besluiten met pensioen te gaan. President Mobutu DoorWierd Duk Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren in het Kremlin met zijn Tsjetsjeense ambtgenoot, Asian Maschadov, een vredesverdrag ondertekend. „Wij hebben een vredesakkoord gesloten dat van historisch belang is," aldus Jeltsin. Volgens Maschadov, voormalig bevelhebber van de Tsjetsjeense rebellen, komt met de overeen komst een einde aan 'vierhonderd jaar van confrontatie'. Het was voor het eerst dat beide presiden ten elkaar ontmoetten. De definitieve vredesregeling volgt op een voorlopige wapen stilstand die de Tsjetsjeense se paratisten vorig jaar augustus sloten met de toenmalige Russi sche veiligheidschef, Aleksandr Lebed. Rusland en Tsjetsjenië hebben afgesproken af te zien van het ge bruik van geweld bij de oplossing van hun geschillen. De gevoelige kwestie van de status van de af vallige Kaukasische deelrepu bliek wordt in het verdrag niet aangeroerd. De eerdere afspraak dat de statuskwestie tot het jaar 2001 wordt bevroren blijft van kracht. Londen (dpa/rtr/afp) - Groot- Brittannië wil een leidende rol in de Europese Unie en daar hoort een status bij die gelijk is aan die van Duitsland en Frankrijk. Dit zei de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Robin Cook, gisteren bij de presentatie van zijn beleid. Cook vindt dat er met het aantre den van het Labourkabinet een nieuw tijdperk is begonnen waarin zijn land een nieuwe rol moet krijgen. Het grote verschil met de diplomatie van de conser vatieve regering van John Major is de positievere houding van het kabinet-Blair ten opzichte van Europa en de wens de Major- kend van zelfgekozen isolering te doorbreken. Ook moet de inter nationale politiek een sterkere ethische dimensie krijgen. De Labourregering wil actief meedoen aan het bepalen van de agenda in de EU 'en niet slechts reageren op een door anderen op gestelde agenda', aldus Cook. Bij de komende EU-top in Neder land wil Londen meewerken aan een akkoord, maar het zal daarbij vastbesloten de Britse belangen behartigen'. In een concessie van het Kremlin aan de Tsjetsjeense separatisten zullen beide partijen betrekkin gen onderhouden 'volgens de principes van het internationaal recht'. Een Kremlin-woordvoer- der benadrukte dat dit niet in houdt dat Moskou de Tsjetsjeense claim van onafhankelijkheid er kent. Jeltsin en Maschadov schuiven het belangrijkste twistpunt dus op de lange baan en stellen zich vooralsnog tevreden met het wegnemen van de spanningen en het onderlinge wantrouwen. In eigen land zal Maschadov, die tij dens de ceremonie in het Kremlin zijn hoge Kaukasische bontmuts ophad, zeker op verzet stuiten van radicale militieleiders, die hebben gevochten voor onafhan kelijkheid van Rusland. De Tsjetsjeense oorlog heeft naar schatting aan 80.000 mensen het leven gekost, van wie het meren deel burgers. Veel Tsjetsjenen zeggen niet langer onder Mos kous bestuur te willen leven. Voor het Kremlin was een snelle vredesregeling met de Tsjetsjeen se machthebbers van belang, om dat Moskou zich heeft verplicht vanaf oktober het transport van olie uit de Kaspische Zee naar de Zwarte Zee-haven Novorossiisk te garanderen. De oliepijpleiding loopt deels via het gehavende Tsjetsjenië. Als het Kremlin niet aan haar internationale verplich tingen voldoet, zal Rusland wor den beboet. Bovendien verzwakt in dat geval Ruslands onderhan delingspositie met internationale oliemaatschappijen die een olie route via Georgië en Turkije pre fereren boven het transport via de licht ontvlambare noordelijke Kaukasus. Volgens Asian Maschadov komt met de ondertekening van het verdrag 'voor het eerst in de ge schiedenis van de betrekkingen tussen Rusland en Tsjetsjenië een einde aan de oorlog en begint een tijdperk van vrede'. De Tsjetsje nen zijn de afgelopen eeuwen herhaaldelijk in opstand geko men tegen de tsaristische en com munistische Russische regimes. In een poging het verzet van de Tsjetsjenen te breken werd het volk in 1944 door Sovjet-dictator Stalin in zijn geheel gedeporteerd naar Kazachstan. Pas in de jaren '50 kregen de Tsjetsjenen toe stemming om naar hun land te rug te keren. Twee mannen, die vrijwillig hebben aangeboden om dode lichamen te verzamelen, passeren twee Rwandese kinderen in het vluchte lingenkamp Biaro, 40 kilometer van Kisangani. De kinderen zijn twee van de vele ouderloze Rwandese vluchtelingen die aanwezig zijn in het kamp. foto reuter Nairobi (ap) - Een team van de Verenigde Naties heeft in een kamp dat voorheen door Zaïrese rebellen afgesloten werd ge houden, zesduizend zieke en stervende Rwandese vluchtelingen aangetroffen. Ook komen er nog mensen te voorschijn uit het dichte oerwoud, waar een groot aantal vluchtelingen uit angst voor de rebellen heen is gevlucht. De groep van zesduizend, onder wie veel kinderen, bevond zich in Obilo, 82 kilometer ten zuiden van Kisangani. „De mensen waren duidelijk in een wanhopige si tuatie," zei Julian Fleet van de VN-vluchte- lingenorganisatie UNHCR. „Ze maakten een uitgeputte indruk. Er lagen lijken op de grond op plaatsen waar mensen kookten en slie pen." Van de vluchtelingen die vorige maand werden opgedreven door aanvallen van Zaï rese burgers en rebellen zijn er ongeveer der tigduizend bijeengebracht in Kasese, 25 kilo meter ten zuiden van Kisangani, terwijl veer tigduizend anderen nog zoek zijn. Fleet be vond zich in een trein die 12 ton voedsel naar Obilo bracht - voldoende om zesduizend mensen een week te voeden. Hij zei onderweg langs de spoorlijn tussen Kisangani en Obilo tal van vluchtelingen te hebben zien rondlo pen die kennelijk niet wisten waar zij waren. „Ik zag een moeder met een kind verdwaasd rondlopen. We konden de trein niet laten stoppen, maar hebben haar toegeschreeuwd naar Obilo te gaan." Kaapstad (afp/rtr) - De partij van de Zuid-Afrikaanse pre sident Nelson Mandela, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), heeft gisteren toege geven dat het ten tijde van het apartheidsregime heeft over wogen Inkatha-leider Buthe lezi om te brengen, omdat hij een collaborateur zou zijn. Vice-president Thabo Mbeki heeft dit gisteren verteld tijdens een hoorzitting van de Waar heids- en Verzoeningscommissie van bisschop Tutu. „Het klopt, dat besloten werd Buthelezi te doden, maar uiteindelijk kwa men er andere orders," aldus Mbeki. Mbeki zei dat zijn partij niets te verbergen heeft over haar daden ten tijde van de strijd tegen de apartheid. Maar hij zei dat de Inkatha-leider Buthelezi foto anp Waarheidscommissie zich niet alleen moet richten op schendin gen van de mensenrechten door het ANC tijdens de bevrijdings- strijd. „Anders ontstaat de in druk dat de vrijheidsstrijd zelf een reusachtige schending van de mensenrechten was." Het ANC, behalve door Mbeki vertegenwoordigd door een aan tal ministers en staatssecretaris sen, bood in de openingsverkla ring zijn verontschuldigingen aan voor het doden van burgers tijdens de guerrillastrijd tegen het apartheidsregime. Over het conflict tussen het ANC en de Inkathapartij over de heer schappij in het toenmalige zwar te thuisland Kwazulu-Natal, dat werd geregeerd door Inkatha- chef Buthelezi, zei Mbeki dat zijn partij alleen defensieve actie had ondernomen. Het conflict kostte tussen 1985 en 1996 bijna 20.000 mensen het leven. Pas daarna kwam het tot een vredesinitiatief voor. deze dichtst bevolkte regio van Zuid-Afrika. Net als de andere partijen bracht het ANC vorig jaar al een eerste rapport uit over zijn optreden tijdens het apartheidsregime. Gisteren verscheen het tweede. Dit beschrijft gedetailleerd zo'n vijfhonderd paramilitaire opera ties tussen 1977 en 1989, met moordaanslagen en het 'oprui men' van verklikkers. De ANC-leiding stelt zich op het standpunt, dat zij collectieve verantwoordelijkheid draagt voor de militaire acties, die zijn gevoerd tegen het apartheidsre gime. Enkele honderden ANC- leden hebben een verzoek <om amnestie ingediend voor misda den en schendingen van de men senrechten tijdens het apart heidsregime. Boor Wilko Voordouw Brest - In de Parijse politieke hoofdkwartieren wordt naar stig campagne gevoerd. De spanning loopt op, over min- er dan twee weken (25 mei) 18 de eerste ronde van de ver voegde kamerverkiezingen. De koorts in de hoofdstad is nog "iet echt overgeslagen naar de Provincie. Daar leven de Fransen dagelijkse leven. Ze zijn niet onder de indruk van de dui zenden kandidaten, die de stem ming in 'hun' districten proberen |e bewerken. e West-Franse regio Bretagne aat bekend als het meest regen achtige gebied van het land. aar Vje dat tegen Bretonnen egt krijgt de wind van voren. «Het is hier vaak prachtig weer... e" de buien door," laten ver- bewoners van de granieten eus van Frankrijk weten. Bui en of geen buien, ook in Bretagne is het tijd voor de verkiezings campagne. Op 650 kilometer van Parijs moet net zo hard geknokt worden voor de stemmen als el ders in het land. Volgens eigen zeggen verslijt li berale kandidaat Yannick Mar zin deze dagen twee paar schoe nen. Hij is drogist en kandidaat in de Bretonse havenstad Brest, in het uiterste puntje van Bretag ne, ie Finistère. De dagen van de bebaarde vijftiger Marzin zijn veranderd in heuse marathons. Iedere markt moet worden be zocht. De haven dient van links naar rechts te worden doorkruist. De bejaardentehuizen mogen ze ker niet worden vergeten, net als de biljartclubs, de boeren en de vissers. In de rue de Siam, de centrale winkelstraat die uitkomt op de marinehaven, geeft hij een aai over de blonde lokken van een baby ('Wat is die lekker gegroeid zeg'). De trotse ma poseert wan neer Marzin met hen op de foto wil. Want Yannick Marzin - rege ringspartij UDF - is goed voor de jonge kinderen. Even verderop wordt een echtpaar dat al 66 jaar lief en leed deelt met '1e député' gefotografeerd. Want Yannick Marzin heeft alles over voor onze grootvaders en -moeders. In de haven gaat de toekomstige parle mentariër (als de kiezers hem een meerderheid gunnen) met enkele loodsen op de gevoelige plaat. Op de achtergrond is een boorplat- form zichtbaar. Want Yannick Marzin wil een 'doelgerichte' ac tie voor de werkgelegenheid in de uiterste westpunt van Frankrijk. Als het fototoestel heeft geklikt gaat de campagneleider van Mar zin, de jonggepensioneerde Henri ie Fourn, snel naar de ontwikkel centrale. Bliksemsnel moeten de foto's worden geplakt in het ver- kiezingskrantje, dat deze week heel Brest overstroomt. „Hoe be ter het is uitgevoerd, des te meer aandacht besteden de kiezers aan je krant," weet Le Fourn uit er varing. Zelf is hij raadslid, maar hij besteedt nu al zijn tijd aan zijn pupil. Als het tweede district van Brest in handen blijft van de regeringscoalitie UDF/RPR is dat volgens hem de vrucht van het maandenlang handen schudden en luisteren naar potentiële kie zers. „Marzin neemt het vaandel over van het terugtredende ka merlid Bertrand Cousin. Het is altijd delicaat om iemands plaats over te nemen. Zeker nu. Want er is felle tegenstand." Marzin weet bovendien dat zijn voorganger Cousin niet het on derste uit de kan heeft weten te slepen voor Brest. Na Toulon is Brest de belangrijkste Franse marinehaven. De herstructure ring van het leger laat ook hier zijn sporen na. De atoomonder- zeëer Charles de Gaulle is voorlo pig de laatste boot die op het ma rine-arsenaal wordt gebouwd. Enkele duizenden banen zullen in de komende jaren verloren gaan. Problemen of niet, alle achttien kandidaten uit het tweede kies district van Brest zijn zondag morgen op de markt Saint-Louis, hartje stad. Daar ontmoeten ze verder de kiezers uit Guilers, Bo- hars en Gouesnou, de drie zelf standige gemeenten die ook tot het district behoren. Ze snuiven de geur op van vers-geroosterde kippen, aardappelen en speklap pen, werpen een blik op de langoustines uit Douarnenez. En ze canvassen, alsof hun leven er van afhangt. De meeste markt- gangers pakken ongeïnteresseerd een strooibiljet aan van de com munisten, groenen, liberalen of socialisten. Alleen de vertegen woordiger van het extreem rechtse Front National, dat hier vier jaar geleden 8 procent van de stemmen haalde, wordt minder welwillend tegemoet getreden. Velen weigeren het foldertje, van waaraf Jean-Marie le Pen de in woners van Brest vriendelijk te gemoet blikt. Nadat hij de folder van het Front aan kandidaat Pacreau terug heeft gegeven met een nors 'ik mot jou niet', zegt een boer uit Guilers dit keer socialistisch te gaan stemmen. „Rechts doet niets voor onze streek. Het marine-ar senaal is op sterven na dood. Ge lukkig dat de varkensprijzen als gevolg van de varkenspest in Ne derland de laatste weken goed zijn. Voor die Parijzenaars is het welzijn in onze streek een soort ver-van-mijn-bed-show. Parijs vindt de Bretonnen werkelijk de bewoners van het einde van de wereld." Key West (ap) - De Australische lange-afstandzwemsteir Susie Maroney is er in geslaagd de afstand tussen Cuba en Florida zwemmend te overbruggen. De 22-jarige Maroney, die met het oog op de aanwezigheid van haaien in een kooi zwom, legde 180 kilometer af in precies een etmaal. Maroney's begeleidingsteam sprak van een record, maar dit wordt betwist door Walter Poenisch. Het record dat de toen 64-jarige Poenisch in 1978 vestigde, is echter omstreden, aangezien Poenisch naliet on afhankelijke waarnemers te la ten verifiëren dat hij geen hulp kreeg. Zo'n vijftig andere po gingen om de Florida Straights over te steken, mislukten. Eigenlijk is de afstand tussen Havana en Key West slechts 145 kilometer, maar door stro mingen en weersomstandighe den moest Maroney 180 kilo meter zwemmen. Maroney kwam gisteren omstreeks het middaguur aan land op een stukje strand bij Key West. Zij was 24 uur eerder van de Male- conkade in Havana in zee ge sprongen. De 8,5 bij 2,4 meter grote kooi die haar tegen haai en moest beschermen, was be vestigd aan een boot die haar begeleidde. De kooi was geen luxe: het team van Maroney signaleerde tot tweemaal toe een haai, een keer een grote ha merhaai en een andere keer een groot en zwart exemplaar. De Australische rustte elk urn- even uit door te watertrappen. Van teamleden die op de ran den van de kooi zaten, kreeg zij sportdrank en babyvoedsel met yoghurt en bananen aange reikt. Maroney zwom tweemaal Het Kanaal over en vestigde diver se recora's in het lange-af- standzwen'.unen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Donderdag wordt vanuit Noor wegen een mobiel veldhospitaal naar het rampgebied gestuurd. Vanuit dit ziekenhuis wordt de komende maanden de hulpverle ning gecoördineerd, aldus de woordvoerster van het Rode Kruis. Frankrijk stuurde al een vliegtuig met bijna veertig ton medicijnen. De Iraanse Rode Halve Maan installeerde drie veldhospitalen in het rampge bied. De hulpverlening wordt be moeilijkt doordat water- en elek triciteitsvoorzieningen niet meer functioneren. De Iraanse Rode Halve Maan heeft dringend behoefte aan voertuigen. De vliegtuigen met hulpgoederen uit het buitenland landen in de stad Mashad, die ten noorden van het rampgebied ligt. Voor het verdere transport van de goederen zijn vrachtwagens no dig. Het Iraanse leger en de Revolu tionaire Garde staan de mede werkers van de Rode Halve Maan terzijde bij de hulpverlening. Toch zijn de overlevenden in veel dorpen nog aan zichzelf overgele verd bij het bergingswerk. Vol gens sommige berichten is 70 procent van de ruhm 15.000 inge storte huizen twee dagen na de aardbeving nog niet doorzocht. De verhalen van overlevenden in het zaterdag getroffen gebied maken duidelijk wat .de aardbe ving heeft aangericht. „Alles is zwart geworden, de h.flmel was donker door stof, de bergen tril den," aldus een inwoner van het totaal weggevaagde dorp Hadji- Abad. In het plaatsje Abiz zijn ongeveer honderd scholieren omgek omen toen het schoolgebouw instortte. In de puinhopen staat nog een schoolbord rechtop met de mode deling 'Vader heeft brood ge-ge ven'. Behalve met de naschokken in het rampgebied heeft Iran giste ren ook nog eens te maken geha d met een aardbeving met eei t kracht van 4,8 op de schaal van Richter in het noordwesten van het land. Daar werden de steden Ardabil en Nir getroffen. Het Iraanse persburau IRNA meldde niets over slachtoffers of schade. In de regio Ardabil zijn nog steeds naschokken van de zware beving van eind februari, die dui zend levens eiste. Berlijn - Een Oostenrijkse rooms-katholiek die in 1943 wegens dienstweigering door de nazi's is geëxecuteerd, is gisteren door een rechtbank in Berlijn gerehabiliteerd. Volgens de rechters was het doodvonnis dat een nazi-krijgsraad destijds uitsprak, politiek gemotiveerd. De nazi's veroordeelden Franz Jagerstatter in Eïrandenburg ter dood wegens zijn verzet tegen het nazi-bewind in Oostenrijk en wegens dienstweigering. Colombo - Separatistische Tamii-rebellen hebben gisteren een afgelegen politiebureau in het noordoosten van Sri lLanka over vallen en 15 agenten en burgerwachten en vijf burgers gedood. Dat is van de autoriteiten en het leger van het Aziatische eiland vernomen. Daarnaast verwondden de overvallers zeker twintig mensen. Het Srilankaanse leger is een grootscheepse operatie begonnen om de aanvallers op te sporen. De Tamil-Tijgers vechten al sinds 1972 voor een onafhankelijke staat voor de 2 miljoen Tamils in het noorden en het oos-ten van het eiland. Lima - De Peruaanse regering wil de komende vijf jaar 1'. mil jard dollar hulp van de rijke landen in de strijd tegen de coca teelt. De boeren in het Zuid-Amerikaanse land moeten worden gehol pen bij het overstappen naar andere producten zoals koffie, mais of katoen, aldus minister van Volksgezondheid Marino Costa Bauer zondag. Peru is de grootste producent ter wereld van het cocablad, het basisproduct voor de drug cocaïne. Euskirchen - In totaal circa tweehonderd leden van twee rivali serende groepen allochtonen hebben gisternacht op een kermis slag geleverd in het Duitse Euskirchen. Er vielen vier gewonden, zo deelde de politie gisteren mee. Etnische Duitsers afkomstig uit Rusland vochten met een groep Turken en Libanezen. Par tijen gingen elkaar te lijf met alarmpistolen, honkbalknuppels en messen. Het duurde uren voordat 167 politiemannen een eind konden maken aan de gevechten. Zij hielden negentien mensen aan. In de nacht van zaterdag op zondag hadden dertig etnische Duit sers en Turken op eikaar ingeslagen. De kermis duurt tot van avond. Hongkong/Peking - Hordes soldaten van het Noord-Koreaanse leger stropen het land af en roven onder bedreiging met hun wa pens voedsel. Dit heeft de Amerikaanse zender CNN gisteren gemeld onder aanhaling van een blad in Hongkong. De autori teiten zijn overgegaan tot standrechtelijke executies van dieven of hamsteraars van voedsel, aldus Chinese bronnen. „De hon gersnood in het land tikt als een tijdbom," zei Tun Myat van het Wereldvoedselprogramma van de VN gisteren in Peking. Bujumbura - De tyfusepidemie in Burundi heeft tussen januari en maart naar schatting twintigduizend mensen geïnfecteerd. Daarmee is de epidemie de ergste sinds de- uitbraak van tyfus tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Wereld Gezondheidsorga nisatie WHO heeft dit gisteren bekendgemaakt. Volgens de WHO-vertegenwoordiger in Burundi, Bernard Lala, is het exac te sterftecijfer niet vast te stellen.

de Stem | 1997 | | pagina 5