Kamer wil meer geld havo/vwo Van Aartsen biedt boeren uitweg in mestboycot Tsjetsj en Ru sluiten 8 Bretonn 'Goede regeling voor kind van duo-moeders' Studentenactie 'Onderwerp Nederland migratieland ligt gemakkelijk in de pen' Internation 'Profielen snel invoeren' Analyse DE STEM BINNENLAND DE STEM miS COMMENTAAR Goed is acht BINNENLAND KORT PESTEM Uitstel debat onaf Londen wil in EU zelfde status als Parijs en Bonn Mill DINSDAG 13 MEI 1997 Van onze redactie binnenland Den Haag - Er is meer geld nodig voor de invoering van de exa menprofielen voor havo en vwo, die de vakkenpaketten moeten vervangen. Alleen als staatssecretaris Netelenbos (PvdA, On derwijs) daarvoor zorgt, stemt de Tweede Kamer in met invoe ring in 1998. Den Haag (anp) - PvdA en D66 willen dat het kabinet snel met een regeling komt voor de juridische bescher ming van kinderen van zoge noemde duo-moeders. Daar bij gaat het om twee vrouwen met een duurzame relatie die hebben besloten een kind te krijgen om het samen te ver zorgen en op te voeden. Beide regeringsfracties willen dit punt nog deze kabinetsperiode bij voorrang regelen aan de hand van de uitkomsten van het werk van de commissie-Kortmann, die in opdracht van het kabinet on derzoekt hoe het huwelijk tussen en adoptie door twee personen van hetzelfde geslacht mogelijk kunnen worden gemaakt. PvdA-woordvoerder Van der Burg zei gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat met staatssecretaris Schmitz van Jus titie dat de maatschappelijke werkelijkheid dringend vraagt om een snelle oplossing voor duo moeders. Van der Burg wees erop dat duo moeders al geruime tijd een pro ces voeren om ook de niet-biolo- gische moeder (de 'mee-moeder') via adoptie het juridisch ouder schap te laten verkrijgen. Volgens Van der Burg en D66'er Dittrich kan het snel worden ge regeld door aanpassing van het wetsvoorstel waarmee het kabi net adoptie van Nederlandse kin deren door één persoon in begin sel mogelijk wil maken. Het kabinet besloot de commis sie-Kortmann in te stellen nadat een meerderheid in de Kamer zich vorig jaar april had uitge sproken voor het 'homo-huwe lijk' en adoptie door twee perso nen van hetzelfde geslacht. Een eventuele openstelling van het huwelijk en adoptie voor twee personen van hetzelfde ge slacht kan pas na de eeuwwisse ling werkelijkheid worden. WD-Kamerlid Cornielje vraagt, gesteund door PvdA en D66, Ne telenbos om in het kabinet meer geld los te krijgen voor de invoe ring. Hij verwees gisteravond naar een adviesraad die zich over het probleem buigt en meent dat er in vier jaar 360 miljoen gulden extra nodig is om de docenten bij te scholen. Volgens Netelenbos gaat het om 50 tot 70 miljoen per jaar. Aansluiting De profielen zijn bedoeld om ha vo- en vwo-scholieren een betere aansluiting te geven op hbo en universiteit. Ze kunnen kiezen uit vier mogelijkheden: natuur en techniek, natuur en gezondheid, economie en maatschappij en tenslotte cultuur en maatschap pij. CDA-Kamerlid Van de Camp wil de invoering een jaar uitstel len, omdat hij vreest dat de scho len anders in de problemen ko men. Netelenbos houdt echer stug vast aan een snelle invoering omdat de 'betrouwbaarheid van de overheid' in het geding is. De invulling van het 'alfa-profiel' cultuur en maatschappij op het vwo is nog steeds niet duidelijk. Netelenbos wil hiervoor in ieder geval een nieuwe vorm van wis kunde laten ontwikkelen. Alfa's Het nieuwe vak wiskunde c kan pas over enkele jaren worden in gevoerd. In de tussentijd wil Netelenbos kijken of het mogelijk is om de alfa's net voldoende wiskunde te laten volgen voor een studie psy chologie of sociologie. Ze ziet de finitief af van het idee wiskunde tot verplicht vak te maken voor alle vwo-leerlingen, inclusief de alfa-scholieren. Netelenbos heeft besloten in elk geval tot 2001 wiskunde niet verplicht te stellen voor vwo-alfa. Dramatisch Overigens dreigt er een 'drama tisch' tekort te ontstaan aan stu denten die kiezen voor een exact vak aan een van de universiteiten in Nederland. Dat stelt Commis sie Toekomst Natuur- en Techni sche Wetenschappen (Commis- sie-Verruijt) in haar eindrapport 'Wetenschap en Techniek' dat gisteren werd aangeboden aan minister Ritzen van Onderwijs. Ongeveer veertig studenten hebben gisterochtend het hoofdkantoor van het streekvervoersbedrijf VSN in Utrecht bezet. De bezettings actie was een protest tegen de voorgenomen bezuinigingen van minister Ritzen van Onderwijs op de OV-jaarkaart. Ritzen geeft jaarlijks 900 miljoen aan de OV-jaarkaart uit en wil dit terugbrengen naar 400 miljoen. De politie maakte een einde aan de actie door de studen ten het pand uit te zetten. De actie was georganiseerd door de GroenLinks-jongerenorganisatie DWARS en het Landelijk Actie Comité (LAC). foto anp MINISTER VAN Aartsen heeft zijn aanbod op tafel gelegd. Boeren die de mestregels hebben geboycot kun nen rekenen op enige clementie als zij hun acties staken. De minister wil echter niets weten van een gene raal pardon voor veehouders die zand hebben gestrooid in het rader werk van de mestboekhouding. Landbouwspecialisten in de Tweede Kamer hopen deze week met het actie comité Wij zijn 't Zat alsnog een com promis te bereiken over een terugtocht van de actievoerders. Driekwart van de mestboycotters is murw. In het parlement zijn de kaarten geschud nu na de Tweede Kamer ook de Senaat duidelijk heeft gemaakt zich te kunnen vinden in de nieuwe mestwetge ving. Uit een enquête van de stichting Wij zijn 't Zat is gebleken dat 52 procent van de actievoerende boeren de mest boycot wil opschorten tot het jaar 2000 mits zij kunnen rekenen op een generaal pardon. En 22 procent van de onder vraagden is de boycot ook zonder voor waarde zat als zij maar niet voor de rechter worden gedaagd. Actieleider Harrie Verkampen uit Ge- mert is bereid de aftocht te blazen maar niet onder de voorwaarden die de mi nister stelt. Van Aartsen heeft in de Eer ste Kamer gezegd dat een generaal par don voor 11.000 boeren een precedent zou scheppen voor nieuwe boycotacties. Hij vindt dat de geloofwaardigheid van de overheid in het geding is. En stelt dat een generaal pardon tot rechtsongelijk heid leidt ten opzichte van de 50.000 veehouders die zich wél aan de regels hebben gehouden. Als de boycotters op hun schreden terugkeren krijgen zij een boete van slechts tien procent van de overschotheffing die zij moeten betalen. Dat is een fractie van de honderd pro- Door John van Miltenburg cent boete die de minister zou kunnen opleggen. Boeren die het afsluitformu lier van de mestboekhouding over 1996 nog niet hebben ingestuurd krijgen een laatste kans dit zonder gevolgen alsnog te doen. Daarmee is de kous voor hen af. De Tweede Kamer is voor een generaal pardon als boeren hun acties onvoor waardelijk staken. De volksvertegen woordiging hoopt daarmee te bereiken dat er draagvlak komt onder het mest beleid tpt het jaar 2000. Daarna moeten opnieuw spijkers riiet koppen worden geslagen over nieuwé stappen naar een evenwicht in de mestproduktie en -ver werking. Minister Van Aartsen heeft nog niet ge reageerd op de uitnodiging van actielei der Verkampen voor een gesprek. Ka merleden fungeren nu als smeerolie om partijen zonder gezichtsverlies en zon der schade voor de rechtsorde onder één noemer te krijgen. Met de landsadvocaat is afgesproken dat boycotters tot oktober van dit jaar uitstel van betaling krijgen. In de sa menleving hebben de boycottende boe ren weinig steun voor hun acties gevon den. Hun enige wapen is nog dat de mammoetprocessen die op de rol staan het overheidsapparaat, in het bijzonder Justitie, zwaar belasten. Tegen het op leggen van de overschotheffing zijn 5.100 bezwaarschriften ingediend die stuk voor stuk zijn afgewezen. Het ge rechtshof in Leeuwarden moet daarvan 4.400 bezwaren van boeren in hoger be roep behandelen. In de Brabanthallen in Den Bosch komen volgende week 73 boeren voor de economische politie rechter. „Als we de balans opmaken heeft de boycot alleen korte termijn-winst opge leverd", erkent ook Verkampen van Wij zijn 't Zat. De Tweede Kamer is de boe ren onder meer tegemoet gekomen door de voorgestelde heffingen te verlagen. Aan de normen voor bemesting is niet getornd. En de kans is groot dat de boy cotters er bij hun aftocht niet helemaal zonder kleerscheuren afkomen. Mavo Ten Strijen, Oosterhout, 732 leerlingen, waarvan 199 eindexamen kandidaten. Mgr. Frenckencollege, Oosterhout, 1098 leerlingen, waarvan 140 examen kandidaten navo en 96 vwo. DAAR zit je dan, voor het eerst van je leven in zo'n holle exa menzaal. Vannacht heb je, on danks een paracetamolletje of een stiekeme borrel amper gesla pen, je staat stijf van de stress en je wilt niet weten wat die witte vellen op je tafeltje aan ellende voor je in petto hebben. Duizenden scholieren moeten gisteren een zenuwoorlog met zichzelf hebben gevoerd, maar bij de meesten konden de her sencellen al na een paar minuten weer normaal hun werk doen. Want de examens Nederlands voor vbo/mavo, havo en vwo wa ren prettige binnenkomers. Roddelen „Leuke onderwerpen," zeggen drie mavo-leerlingen van mavo Ten Strijen eensgezind over het Nederlands examen schrijfvaar digheid, dat ook wel eens 'opstel' heet. Annemieke Birnie schreef een relaas over de kant-en-klaar- voedsel-rage. Ze noteerde netjes dat ze het 'niet lekker' vindt, maar na afloop kon ze opgelucht zeggen dat het 'niet te vreten' is. Annemieke Looijmans koos voor roddelen. „Want er wordt veel geroddeld in Oosterhout," zegt ze. „Over dat die-met-die-gaat en zo, maar ook ernstiger. Ik ben er zelf ook wel eens het slachtof fer van geweest, maar daar ga ik verder niet op in." Ondanks dat Martijn Wijnen van de dokter voorlopig niet mag sporten - hij is te snel gegroeid - schreef hij in zijn beschouwing dat de spelregels in het waterpo lo aangepast moeten worden. Annemieke Looijmans wil wel toegeven dat ze die ochtend ze nuwachtig was. „Ik werd misse lijk wakker. Op het schoolplein dacht ik: ik wil naar huis. Er hangt ook zo veel van af. Nog een jaar op deze school zou ik wel erg vinden." Docent Huub Heijens vond ook dat het examen vanwege de ac tuele en zakelijke titels goed te maken was. „Na tien minuten was iedereen met z'n onderwerp aan de slag en de meesten had den geen moeite om de 500 woor den te halen," zegt hij. De vwo'ers moesten een artikel, geschreven door minister Pronk, samenvatten en iedereen was blij dat het tenminste 'niet zo'n stompzinnig onderwerp' was, want het ging over Nederland als migratieland en het was nog te lezen ook. Aranka Gorisse vond het geen probleem om daarin de hoofd- van de bijzaken te onder scheiden. Carmen van Hagen vond dat het onderwerp 'gemak kelijk in de pen lag' en kwam dus gemakkelijk aan haar 500 woor den, waarvoor ze er eerst nog wel een stuk of vijftig moest weg strepen. Meike Windhorst daar entegen moest er na haar klad versie nog wat woorden bijver- zinnen. Docent Harry Linssen vindt sa menvatten in het algemeen een De spanning stijgt ten top. De rector van het Mgr. Frenckencollege maakt de envelop met exa menopgaven open. foto cor viveen moeilijk examenonderdeel. „Dat vergt ook bij begaafde leerlingen veel van intelligentie en taalver mogen," zegt hij. Informatie Hij toont zich echter tevreden over de examenopgave van dit jaar. „Een goed maatschappelijk onderwerp, van een juiste moei lijkheidsgraad en goed gestruc tureerd," legt hij uit. „In de eer ste 73 regels werd wel een veel heid aan informatie gegeven, maar daarna werd de tekst ope ner en gestructureerder." Özden Kog moest bij het biolo- gie-examen op D-niveau uitleg gen waarom een boom bij gebrek aan magnesiumzouten minder hout kan maken. En daar kwam hij amper uit. „Toch was het wel een redelijk examen," zegt hij. „Maar ik ben dit jaar niet zo goed in biologie, geloof ik." Loes van Opstal en Kim Kou mans voeren na datzelfde exa men nog even een erfelijkheids discussie. Inzet is de vraag hoe groot de kans is dat het derde kind van een echtpaar linkshan dig wordt, als het echtpaar al een linkshandig kind heeft. Loes gaat uit van 25 procent, maar Kim acht de kans 0 procent. „Want ze hebben er toch al één?" Zij hebben het examen tot de laatste minuut uitgezeten. Maar biologieleraar Wil Verhulst van mavo Ten Strijen heeft er zich over verbaasd dat sommige leer lingen al na drie kwartier him spullen inleverden. „Ikzelf heb er toch wel een uur over gedaan voordat ik alles goed doorgele zen had. Ik hoop maar dat ze de doordenkertjes goed gezien heb ben." Doordenkertjes? „Ja die zaten er toch wel wat in. Bij de opgave over sporten en ge wicht moeten veel gegevens met elkaar gecombineerd worden." Toch vond Verhulst het examen voor zijn leerlingen wel te ma ken. „Het D-examen begon pit tig, maar het moet wel lukken. Ik vond de binnenkomertjes van het C-examen aardiger." Tekstverklaring De meeste havisten mochten uit slapen, want pas 's middags hoefden ze Nederlandse teksten te verklaren. Maar echt vrolijk werden ze daar niet van. 'Een te genvaller' vinden drie havo-kan didaten van het Mgr. Frencken college. „De opgaven van vorig jaar waren gemakkelijker." „Die eerste tekst, over soaps, vond ik moeilijker dan de tweede tekst. Ik moest hem wel een paar keer lezen," zegt Ramon Berbers. Daar is Bart van Baal het dan weer niet mee eens, want hij houdt wel van soaps. Gistera vond heeft hij, om de zenuwen in bedwang te houden, nog van de ene naar de andere zitten zap pen. Esmee Lyklama vond de 2,5 uur, die voor het examen stond, te weinig. Ze had er graag nog een half uurtje bij gehad. Volgens docente Wilma Roefs ging het echter om 'aangename teksten en leuke onderwerpen', die goed aansloten bij de bele vingswereld van haar leerlingen. „En van twee vrouwelijke au teurs, dat is ook opvallend," zegt ze. De vragen heeft ze nog niet goed kunnen bekijken. Ze vermoedt niet dat bij Neder lands tekstverklaring veel slachtoffers te betreuren zijn. „Als het echt verschrikkelijk is geweest, zien ze er heel anders uit." Uitslagen C-niveau biologie: 3D, 4C, 5B, 6A, 7D, 9B, 10B, 11C, 12C, 13A, 14C, 15A, 16B, 17B, 19C, 21C, 22C, 25A, 26B,29C, 3IA, 32D, 33C, 34A, 36D, 38A, 44D, 46A. EEN ACHT is een aas in de ogen van minister Ritzen, niet bij het dolt len of kaartspelen maar in de loterij voor studieplaatsen. r Tot nu toe moeten alle universitaire studenten die zich aanmeld,, voor een vak met een studentenstop, loten. De eindcijfers van hun J menlijst spelen daarbij slechts een ondergeschikte rol. Wie l scoort, heeft weliswaar meer kans, maar geen zekere, zoals het voor beeld van Meike Vernooy uitwees. Zij had een gemiddelde vanjt maar trok desondanks een 'niet' voor de studie medicijnen. De Erasmus Universiteit in Rotterdam nam daar geen genoegen us en probeerde voor deze briljante aankomende studente een uitzonde ringspositie te creëren. Binnen de huidige wet bleek dat onmogel De maatschappelijke discussie die op dit incident volgde, heeft ertoe geleid dat het lotingssysteem na ruim vijf en twintig jaar opnieuwte- gen het licht gehouden werd. Het idee uit de jaren zestig dat iedereen een kans moest hebben omd» studie van zijn voorkeur te volgen, bleek achterhaald. Inzet en p tie zouden eveneens beloond moeten worden en meer dan nut.,,,,, systeem van 'gewogen' loting. Maar vooral bijzondere begaaffi moest gehonoreerd kunnen worden, ook al wijzen onderzoeksgeq^ vens uit dat er weinig relatie bestaat tussen middelbare schoolresulta ten en universitair succes. De commissie Drenth die van de minister van Onderwijs de opdracht kreeg een nieuw toelatingssysteem te ontwerpen, stelde voor de helli van de beschikbare plaatsen te reserveren voor goede studenten. Ds rest zou moeten loten. Wat goed in dit geval zou inhouden, is niet» tevoren te bepalen. Pas na de examens kan immers vastgesteld wor den, waar de grens ligt. De vorige jaren zou dat rond de 7,3 of 7,4g( weest zijn. De minister wil eindexamenkandidaten niet met zo'n onzekerheid la ten leven. Hij stelt daarom een absoluut cijfer voor: acht. Wie dat be- haalt of daarboven zit, heeft vrije toegang. Een verstandig idee. Elke grens is natuurlijk willekeurig, elk cijfer impli ceert teleurgestelden die net een tiende minder scoren en elke norm leidt tot didactisch ongewenste 'puntenjacht'. Een van tevoren be paald, hoog gemiddeld eindcijfer als een acht doet echter meer recht aan beloning naar talent en prestatie dan bijvoorbeeld de fikse vol doende in de vorm van 7,3 die bij het plan Drenth al mogelijkerwijze gegarandeerde toelating kan opleveren. In het voorstel van de minister gaat het niet alleen om talent. Prestatie blijft evenzeer van belang, juist voor de iets minder uitzonderlijk be gaafden. Want voor de overige studenten verandert er niets. Die moe ten 'gewogen' loten. Inzet blijft dus vereist en dat is een uitstekende zaak. Want zonder inspanning komt zelfs de briljantste niet dooreet academische studie. Meldpunt voor gevaarlijke vrachtwagens Den Haag - De fietersbond ENFB opent de jacht op gevaarlijke vrachtwagens. Vandaag begint de bond een meldpunt waar ge vaarlijke combinaties kunnen worden aangegeven. De transpor teurs krijgen vervolgens het nadrukkelijke verzoek wat aan de veiligheid van de voertuigen te doen. Het gaat de ENFB om vrachtwagens die tussen de wielen geen zij afscherming hebben. De kans is hierdoor groot dat fietsers bij een botsing onder de wielen terechtkomen, aldus de bond. Zandsculpturen worden hersteld Scheveningen - De twee zandsculpturen die zondagochtend op het strand van Scheveningen zijn vernield, worden dit pinkster- weekeinde hersteld. De bouwsels zijn in het kader van het jaar lijkse Scheveningen International Sand Sculpture Festival ge maakt en hadden tot 1 juni moeten blijven staan. De gezamenlijke opdrachtgevers van het gehele festival tekenen voor de kosten van het herstel. Volgens een woordvoerder van de Stichting Promotie Den Haag zorgt de Haagse politie voor verscherpt toezicht. Groepschef Awater mag bij NS blijven Alkmaar - NS-groepschef Miekie Awater heeft geen fraude ge pleegd met taxibonnen en mag vandaag vanaf negen uur haar werk hervatten in het rayon Alkmaar. De kantonrechtbank ia Alkmaar heeft dat gisteren bepaald. De NS hadden voor de kantonrechtbank in Alkmaar ontbinding van Awaters arbeidsovereenkomst geëist, maar de organisatie legt zich bij de uitspraak neer. „We tekenen geen beroep aan en hopen met mevrouw Awater een nieuwe start te kunnen maken," aldus een woordvoerder na afloop van het kort geding. Uit protest tegen het ontslag brak onder het personeel op 11 de cember vorig jaar een wilde staking uit, die het treinverkeer is Noord-Holland in de ochtendspits totaal ontregelde. Meer geld voor lichamelijk gehandicapten Rijswijk - Lichamelijk gehandicapten krijgen de komende jaren meer geld voor zorgvoorzieningen. Naast de 25 miljoen die al be schikbaar is gesteld voor 1998,1999 en 2000 krijgt de gehandicap tenzorg in 1998 extra geld om de zorgcapaciteit 'een substantiële impuls' te geven. Die toezegging kreeg de Vereniging Gehandicaptenzorg Neder land gisteren van staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid en Welzijn. Hoeveel geld lichamelijk gehandicapten zullen krij gen, kon de bewindsvrouw nog niet zeggen. Dat moet blijken uit de begroting voor 1998, die het kabinet in september presenteert. OM: 'Maak strafdossier openbaar' Groningen - Het Openbaar Ministerie in Groningen wil dat straf dossiers in de toekomst openbaar worden als het onderzoek is af gesloten. Het OM hoopt daarmee het risico te verkleinen op scha declaims van verdachten die vrijgesproken zijn of die niet langer worden vervolgd. Door openbaarmaking van alle strafdossiers na het onderzoek be paalt niet het Openbaar Ministerie (OM), maar de pers welke za ken naar buiten komen. Claims zouden dan niet langer bij het OM worden neergelegd, maar bij de pers. De Groningse persofficier J- de Valk zal het voorstel inbrengen in een bijeenkomst met procu reur-generaal A. Docters van Leeuwen. Gemeente bepaalt benodigde thuiszorg Rijswijk - Mensen die thuiszorg nodig hebben, moeten vanaf 1 ja nuari 1998 eerst naar een gemeentelijke indicatiecommissie. De tijd dat de thuiszorg zowel zorg levert als vaststelt hoeveel zorg ie mand nodig heeft, is daarmee voorgoed ten einde. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) heeft hierover overeenstem ming bereikt met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De gemeenten zijn al verantwoordelijk voor de indicatie voor ver pleeg- en verzorgingshuizen. Ramola-proces zonder verdachten Rotterdam - Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren het ge ruchtmakende Ramola-proces opnieuw begonnen. Geheel volger® verwachting bleven de verdachtenbankjes leeg. Ook enkele getui gen kwamen niet opdagen. De rechtbank stuitte bij drie getuigen die wel waren verschenen op een muur van zwijgzaamheid. Zij worden verdacht van cocaï nesmokkel. Dinsdag gaat het Ramola-proces verder. CDA kraakt beleid Van Dok Den Haag - Het CDA heeft bij monde van zijn Kamerlid G. LeelS de frontale aanval geopend op het beleid van staatssecretaris van Dok van Economische Zaken. Van Dok schiet volgens Leers tekor bij het ontwikkelen van beleid. Leers heeft zijn opvattingen over het functioneren van Van Vt> neergelegd in een brief aan het PvdA-Kamerlid H. Vos, voorzittc van de Vaste Kamercommissie voor Economische Zaken. ™a' mens de CD A-fractie wil ik je onze zorgen overbrengen over het uitblijven van toegezegde informatie en en het geringe contactda' er bestaat met de staatssecretaris van Economische Zaken, Me vrouw Van Dok-Van Weele, over de tot haar portefeuille behoren de taken", schrijft Leers aan Vos. Riiswijk (anp) - Internationale i Ungen en tal van overheden hebb rerüang miljarden guldens tc trouwd aan de Zaïrese president h tu terwijl ze wisten dat zijn r door en door corrupt was. Dit blijkt uit een onderzoek van het dagblad Financial Times, waarvan «uitaten gisteren zijn gepubliceerd. Ai gedurende de eerste jaren van zi wind ontving Mobutu naar schatt: miljoen gulden van de CIA en de l kaanse regering, zo schat het voor hoofd van de Amerikaanse inlicht dienst in Zaire, John Stockwell. De I ren vooral bezorgd over de ontwikke in Angola. Ze zagen in Mobutu een tegen het communisme dat in de bu den oprukte. Door WierdDuk Moskou - De Russische presidi in het Kremlin met zijn Tsj Maschadov, een vredesverdrag vredesakkoord gesloten dat va Jeltsin. Volgens Maschadov, voormalig bevelhebber van de Tsjetsjeense rebellen, komt met de overeen komst een einde aan 'vierhonderd jaar van confrontatie'. Het was voor het eerst dat beide presiden ten elkaar ontmoetten. De definitieve vredesregeling volgt op een voorlopige wapen stilstand die de Tsjetsjeense se paratisten vorig jaar augustus sloten met de toenmalige Russi sche veiligheidschef, Aleksandr Lebed. Rusland en Tsjetsjenië hebben afgesproken af te zien van het ge bruik van geweld bij de oplossing van hun geschillen. De gevoelige kwestie van de status van de af vallige Kaukasische deelrepu bliek wordt in het verdrag niet aangeroerd. De eerdere afspraak dat de statuskwestie tot het jaar 2001 wordt bevroren blijft van kracht. Londen (dpa/rtr/afp) - Groot- Brittannië wil een leidende rol in de Europese Unie en daar hoort een status bij die gelijk is aan die van Duitsland en Frankrijk. Dit zei de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Robin Cook, gisteren bij de presentatie van zijn beleid. Cook vindt dat er met het aantre den van het Labourkabinet een nieuw tijdperk is begonnen waarin zijn land een nieuwe rol moet krijgen. Het grote verschil met de diplomatie van de conser vatieve regering van John Major is de positievere houding van üet kabinet-Blair ten opzichte van Europa en de wens de Major trend van zelfgekozen isolering te doorbreken. Ook moet de inter nationale politiek een sterkere ethische dimensie krijgen. De Labourregering wil actief meedoen aan het bepalen van de agenda in de EU 'en niet slechts reageren op een door anderen op gestelde agenda', aldus Cook. Bij de komende EU-top in Neder land wil Londen meewerken aan een akkoord, maar het zal daarbij vastbesloten de Britse belangen behartigen'. boor Wilko Voordouw Brest - In de Parijse politieke hoofdkwartieren wordt naar stig campagne gevoerd. De spanning loopt op, over min der dan twee weken (25 mei) ïs de eerste ronde van de ver vroegde kamerverkiezingen. De koorts in de hoofdstad is nog niet echt overgeslagen naar de Provincie. Daar leven de Fransen hun dagelijkse leven. Ze zijn niet echt onder de indruk van de dui zenden kandidaten, die de stem ming in 'hun' districten proberen te bewerken. De West-Franse regio Bretagne staat bekend als het meest regen achtige gebied van het land. ar wie dat tegen Bretonnen zegt krijgt de wind van voren.P et is hier vaak prachtig weer... assen de buien door," laten ver- s okte bewoners van de granieten neus' van Frankrijk weten. Bui-

de Stem | 1997 | | pagina 4