Grote zorg over werkgelegenheid 'Niet bang voor illegaal dumpen afval' Het Zwincollege wint Blauwbilgorgelbeker Terneuzen krijgt vier ton extra voor perceel grond aan Zuiderpark POLITIE RAPPORT STOELEN van Gispen in Arbeidsvoorziening wijst op dreigend verlies arbeidsplaatsen bij grote werkgevers Sas van Gent wil aanleg fietspad aan oostzijde Braakmanweg Philippine rgen. worden 1 jaar PAAR 65 jaar Billy Beste KEES SMIT DE STEM ZEELAND C3 Musicalfreaks houden weer Free Podium Markt 12 Oostburg Wethouder bij opening vernieuwd kringloopstation Terneuzen over strakkere regels: Vandalisme Zakkenroller Ruit kapot Mishandeling Illegaal Boetes Kat beschoten Inbraak Aanrijding Winkeldievegge Axel wil 26 mille uittrekken voor 'muziek bij huwelijk' M'u'jfé; -yd pum, huwelijk, verloving, pmen, Abraham enz. inch B.T.W., één grote licht. 40 mm 26.- inch B.T.VV. fcg. Foto's worden niet 13 of geef uw tekst 2 dagen Ivan onze kantoren, li aan: De Stem, Postbus 'Kleintjes Afdeling'. mehsten, foto's en tekeningen menen te weigeren. ■drachtgever van deze «ver bekend te zijn. Indien liet opgave van een lit, is men verplicht zich te Ivan misbruik. Uitgever is tlitgever bekend te maken. Jirdelijk voor de in de Inende teksten. Hoera pnte Monique en ome Willy. Kinderen en kleinkinderen ikke, pikke, porretje wie heeft hier 'n snorretje en wordt op 12 of 13 mei wie oh wie is zij? De werkelijkheid is onze droom die we samen uit hadden kunnen laten komen Smonme Volgens jou is iedere 40+er een sul, maar vandaag ben je zelf de lull! Hartelijk gefeliciteerd met je 40ste verjaardag. De Pop. Wie elke dog verrast wil worden met nieuws uit binnen- en buiten land, leest natuurlijk De Stem. Want De Stem informeert en becommentarieert. Houdt u op de hoogte. Geeft feiten en achtergronden. Betrokken, maar altijd helder, overzichtelijk en to-the-point. Politiek, sport, cultuur, geestelijkle ven en noem maar opVoor jong en oud. Regionaal en internationaal- Van Tholen tot Timboektoe, van Nieuwdorp tot New York. I I DINSDAG 13 MEI 1997 l/an onze verslaggever Tkroeuzen - Arbeidsvoorziening Zeeland maakt zich ernstige zorgen over werkgelegenheid in Zeeland in de toekomst. Dit ondanks goede cij fers en resultaten in 1996. Arbeidsvoorziening wijst erop dat in de „^gelegenheidsstructuur van de regio Zeeland de chemie- en kunststoffen-in dustrie oververtegenwoordigd is. De af hankelijkheid van deze conjunctuurge- voelige activiteiten draagt volgens Ar beidsvoorziening Zeeland bij aan de kwetsbaarheid van de Zeeuwse werkge legenheid. „Met name met het oog op het dreigend verlies aan arbeidsplaatsen bij grote werkgevers als De Schelde Groep in Vlissingen, Philips Terneuzen en over enkele jaren bij EPZ locatie Borssele," zo vermeldt het jaarverslag. De Arbeidsvoorziening maakt deze op merking bij de bekendmaking van haar cijfers over het vorig jaar. Uit dit jaar verslag blijkt dat de Arbeidsvoorziening Zeeland een goed jaar achter de rug heeft. De Arbeidsvoorziening heeft het afgelopen jaar meer werklozen aan een baan geholpen. In totaal kregen in 1996 4233 werklozen een baan. Dat zijn er bij na vierhonderd meer dan het jaar ervoor. Er is in 1996 meer aandacht besteed aan het plaatsen van werklozen. Daardoor zijn in vergelijking met 1995 meer werk lozen en minder werkenden aan de slag geholpen. In totaal werden er het afgelopen jaar 5325 mensen aan een reguliere arbeids plaats geholpen. Dat zijn er tweehon derd meer dan in het jaar ervoor. De arbeidsbureaus in Zeeland hebben met dit resultaat hun taakstellingen voor 1996 gehaald. Op de provincie Flevoland na krijgt Zeeland de laagste bijdrage van de rijksoverheid, maar boekte het na Noord-Holland toch het beste resultaat. Uit het jaarverslag van Arbeidsvoorzie ning Zeeland blijkt dat het aantal vaca tures op de arbeidsmarkt in Zeeland is afgenomen. In 1996 waren er 18.500 va catures, terwijl er een jaar eerder onge veer duizend meer waren. Ondanks dit steeg de werkgelegenheid het afgelopen jaar. De stijging van 2,3 procent kwam met name voor rekening van de sectoren handel, horeca en zake lijke dienstverlening. Het personeelsbe stand van overheidsinstellingen nam daarentegen af. Ook in Zeeland is de trend van flexibili sering van arbeidsverhoudingen duide lijk zichtbaar, zo blijkt uit de cijfers van Arbeidsvoorziening. Dit geldt met name voor de grotere werkgevers en in de me taalsector. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen krijgt ruim vier ton meer van bouwbedrijf Imotec voor de verkoop van een perceel grond aan de Zuiderparklaan voor bungalowbouw. Er wordt namelijk 315 vierkante meter grond meer verkocht en Imotec betaalt een hogere prijs per vierkante meter: 180 in plaats van de eerder overeengekomen 150 gulden. Het college deelt dat mee in een in de Zuiderparklaan en aanpas- voorstel aan de raad. De vier ton sing van de Zuiderparklaan zelf. extra is overigens relatief omdat Bouwbedrijf Imotec liet weten de gemeente 250.000 gulden aan alleen de kosten binnen het voor- onvoorziene kosten kwijt is aan malige De Sterre-terrein te wil- van het rioolstelsel len betalen. Voor het college was dat reden opnieuw met het be drijf te overleggen. De gemeente raad besloot eind vorig jaar dat de kosten niet mogen oplopen. Vandaar dat Imotec nu meer grond koopt en een hogere prijs per vierkante meter betaalt. Daarnaast is het eerder voorziene wandelpad grotendeels vervallen en geïntegreerd in een in- steekweggetje. In deze opzet wor den de infrastructurele werk zaamheden, waaronder het ver wijderen van bomen en opstallen, door de gemeente verzorgd. Dat was een wens van Imotec. Het standaard-verkoopbesluit wordt aangevuld met enkele bij zondere voorwaarden. Een van die voorwaarden is dat minimaal de helft van de te creëren kavels als vrije kavels op de markt moe ten worden gebracht. Bouwbedrijf Imotec- betaalt de totale koopsom van 2.674.800 gulden in een keer aan de ge meente met als uiterste datum 15 juli. Imotec berekent overigens wel een hogere prijs per vierkan te meter door aan particulieren als gevolg van het doorberekenen van renteverliezen alsmede risi co-afdekking. Van onze correspondente Clinge - De musicalfreaks van Musical Exchange houden vrij dag 16 mei een Free Podium. Dit jaar niet in de Toubadour in Clin ge maar in Het Hemelrijk in Sint Niklaas, de zaal waar de vocalis ten elke week repeteren. Free Podium is bedoeld als een kennismakingsavond en boven dien is er de gelegenheid om zich te manifesteren op het podium met een lied, sketch of dansje. Al les kan, zelfs het vertellen van een goeie mop. Omdat de groep echter enorm gegroeid is, vindt de organisatie het noodzakelijk dat de deelnemers zich van tevo ren opgeven, maar laat de moge lijkheid van een creatieve bevlie ging ter plekke volledig open. Het plezierig bij elkaar zijn is het doel van de avond en de creatieve explosies van vocalisten en in- strumentisten horen daarbij. Van onze verslaggever Philippine - De gemeente Sas van Gent wil overgaan tot de aanleg van een tweezijdig te berijden fietspad aan de oostzijde van de Braakmanweg in Philippine. Aan de westzijde moet dan een trottoir komen dat aansluit op het trot toir van het Havenplein. De kosten worden geraamd op 84.500 en de voorzieningen maken onderdeel uit van de verkeersafwikkeling van het plan Kanaalpark naar het kruispunt Spuikompark/Havenplein in Philippine, Het voorstel komt donderdag 15 mei om 19.00 uur aan de orde bij de vergadering van de commissie Gemeentefinanciën en Onderwijs in het gemeentehuis aan de Westkade in Sas van Gent. Tijdens deze vergadering komt ook het voorstel aan de orde om het pand Molenstraat 52 in Westdorpe te kopen. Deze ruimte, die nu nog dienst doet als opslagruimte, zou dan beschikbaar komen voor de vrij willige brandweer en de gemeentewerkplaats in Westdorpe, Nu zitten die samen in een ruimte aan de andere kant van de straat. Hit gebouw is te klein en het college wil nu het andere pand ook ter beschikking stellen. Overigens betwijfelt brandweercommandant C. de Hulsters of de extra ruimte voldoende zal zijn. Veel zal afhangen van hoe de beschikbare ruimte verder verdeeld wordt, aldus De Hul sters. Met de aankoop van het pand is 132.000 gemoeid. Vorig jaar ging de raad al akkoord met het uittrekken van 130.000 voor de aankoop. (ADVERTENTIE) ZIJN Alles moet weg! Waanzinnig hoge kortingen op alio diames-, heren-, kinder- en sportschoenen. OP a OP. Wees er dus snel bij. Het vernieuwde kringloopstation aan de Stationsweg in Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen is niet bang dat er door de aangescherpte regels voor het inleveren van afval bij het kringloopstation meer afval illegaal zal worden gedumpt in de polders. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet liet dat gis terochtend weten na afloop van de officiële opening van het vernieuwde kringloopsta tion aan de Stationsweg in Terneuzen. Stahl-Hemelsoet, die de zieke portefeuille houder wethouder K. van der Hoofd ver ving, zei niet bang te zijn voor een grote toe name van het illegaal dumpen van afval in de polders door de nieuwe regeling. „Dat proberen we trouwens ook te voorkomen door de herkomst van illegaal afval te trace ren. Dat lukt in veel gevallen ook wel." Bo vendien, aldus de wethouder, zijn de meeste mensen ervan doodrongen dat ook illegale afvalstortingen uiteindelijk door zullen werken in de portemonnee door het heffen van hogere belastingen. Kosten Met het inleveren van een versleten auto band stelde de wethouder het kringloopsta tion aan de Stationsweg opnieuw in bedrijf. De gemeente heeft zoals gemeld onder meer een pasjessysteem ingevoerd om misbruik van het kringloopstation te voorkomen. Bo vendien brengt Terneuzen voor bepaalde af- valsoorten voortaan kosten in rekening. Zo betaalde de wethouder keurig vier gul den voor de autoband, die ze daarna zelf bij de juiste container mocht zetten. Stahl noemde het nieuwe systeem een stap vooruit in de verdere beheersing van de afval stroom. Dat het voor de gemeente bittere noodzaak was om het gratis storten van autobanden op het kringloopstation aan banden te leg gen, blijkt uit de cijfers. Vorig jaar kreeg het station liefst veertien ton aan autobanden te verwerken. Onder meer die afvalstroom drijft de kosten op die de gemeente kwijt is aan het kringloopstation. Wethouder Stahl vertelde dat de jaarlijkse kosten zijn opgelo pen van 68.000 gulden in de beginfase tot een miljoen gulden nu. Meer tarieven Naast de herinrichting van het kringloop station zijn nog meer tarieven ingevoerd. Voor normaal huis-tuin- en keukengebruik blijft het station gratis voor de inwoners van Terneuzen. Maar voor bepaalde afvalstoffen moet boven een bepaald tonnage worden be taald. Zo komt bijvoorbeeld bij een grote verbou wing een hoop puin vrij, dat naar het kring loopstation wordt gebracht. Als dit materi aal boven een bepaalde hoeveelheid komt wordt hiervoor een tarief in rekening ge bracht. Hulst/Sluiskil - Diverse men sen zijn het afgelopen weekein de slachtoffer geworden van vandalisme. De auto van een 49-jarige Hulstenaar, gepar keerd aan het Vogelwaarde plein, werd bewerkt met een scherp voorwerp. Op de Ka naalkade in Sluiskil werden ze ven banden van twee auto's lek gestoken. Een Sluiskilse fami lie raakte daardoor voor ruim duizend gulden gedupeerd. Tenslotte werden de buiten spiegel en een band van de auto van een 59-jarige Axelse ver nield. De auto stond gepar keerd op het Burchthof. Twee auto's waren zondag doelwit van vandalisme. Op de Kloosterlaan in Sas van Gent werd met een scherp voorwerp het voertuig van een 37-jarige Sasenaar onderhanden geno men. Hetzelfde gebeurde bij de auto van een man uit Klooster- zande, die zijn voertuig had ge parkeerd op de Broodmarkt in Hulst. Hulst - Tijdens het winkelen op de Gentsestraat is een 49-jarige vrouw uit het Belgische Haal- tert van honderd gulden be roofd door een zakkenroller. Sluiskil - Een 29-jarige Axel aar in beschonken toestand heeft afgelopen zondagmiddag een ruit van een huis aan de Veldstraat vernield. De man werd aangehouden, verhoord en kreeg een dagvaarding mee. Oostburg - Een 40-jarige Oost burger is in de nacht van zon dag op maandag in een café in zijn woonplaats zonder enige aanleiding door een onbekende man geslagen en geschopt. Van de dader ontbreekt elk spoor. Terneuzen - Afgelopen week einde is een 25-jarige Marok kaan, die al zes jaar illegaal in Nederland verbleef, uitgezet naar zijn geboorteland. De man viel door de mand tijdens een actie van Houdgreep, het pro ject dat drugsoverlast in het centrum van Terneuzen binnen de perken moet houden. Terneuzen - De politie in Ter neuzen kon drie achterstallige boetes innen. Een 24-jarige Terneuzenaar, die zondag in de binnenstad van Terneuzen werd aangehouden, bleek voor 930 gulden bij justitie in het krijt te staan. Nadat hij een nachtje had doorgebracht op het politiebureau werd hij gis teren na betaling in vrijheid ge steld. Ook een 23-jarige man uit Sluiskil en een 27-jarige vrouw uit Sas van Gent hadden een boete openstaan, respectie velijk 135 en 600 gulden. Ze werden gisteren betaald. Terneuzen - Zondagavond is in de omgeving van de Van Kins- bergenlaan een kat beschoten. In het oog werd een luchtbuks kogeltje aangetroffen. De 21- jarige eigenaresse kon nog niet melden of het dier blijvend let sel heeft opgelopen. Terneuzen - In de kelderbox van een 64-jarige bewoner van de Diepenbrockstraat is afgelo pen weekeinde ingebroken. Hierbij verdween een aanzien lijke hoeveelheid ereedschap. Terneuzen - Toen een 42-jarige automobilist uit Koewacht gis termiddag rond twee uur vanaf een uitrit de Rosegracht in Ter neuzen opreed, gaf hij geen voorrang aan een 25-jarige Terneuzense autobestuurder. Bij de aanrijding die volgde, ontstond veel materiële schade. Hulst - Gistermiddag werd een 60-jarige vrouw uit Vogelwaar de in een winkel aan de Gent sestraat in Hulst betrapt op diefstal. Zij bleek onrechtmatig in bezit van twee portemonnees en een paar sokken, totale waarde 53,85. Het kwam haar op een boete van 220 gul den te staan. Van onze verslaggever Axel - Het dagelijks bestuur van de gemeente Axel wil 26 mil le uittrekken om bruidsparen in de gelegenheid te stellen hun eigen muziek tijdens de trouwplechtigheid ten gehore te bren gen. Het geld dient ook voor de vervanging van de verouderde geluidsin stallatie in de raadzaal. Volgens het college van burgemeester en wethouders komt het name lijk vaak voor dat echtelieden in spe die wens hebben. In de meeste ge meenten is dat mogelijk omdat die over de benodigde apparatuur beschikken. Axel heeft die echter nog niet. Daarom wil het college een cd-speler en cassette-deck aanschaffen. Verder is het ook noodzakelijk om de geluidsinstallatie in de raadzaal te vervangen. De huidige spullen zijn meer dan twintig jaar oud en hebben de beste tijd gehad, aldus B en W. De aankoop van al deze apparaten komt alles bij elkaar dus op 26.000 gulden. B en W vragen advies over deze uitgaaf aan de commissie Fi nanciën. Die komt donderdag 15 mei bijeen vanaf 19.00 uur in het stadhuis. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het Zwincollege uit Oostburg behaalde giste ren een glorieuse overwin ning op De Rede uit Terneu zen. Zij streden in de finale om de Blauwbilgorgelbeker. De strijd werd gevoerd tussen de mavo 3b-klassen van bei de scholen in de bibliotheek van Terneuzen, rechtstreeks uitgezonden door Omroep Zeeland. Blauwbilgorgel is de naam van het spel waaraan veertien mavo- 3 klassen uit Zeeland meededen. Het doel van dit spelproject is om het lezen onder jongeren te bevorderen en werd georgani seerd door Omroep Zeeland in samenwerking met de openbare bibliotheken. De onderdelen van het spel hadden dan ook alle maal betrekking op het lezen van boeken en kranten. Cees Buddingh schreef een ge dicht met de titel Blauwbilgor gel, waarnaar het spel is ge noemd. Gedichten maken is dan ook een onderdeel van de wed strijd. In totaal acht scholen de den mee aan de strijd. Het Zwin en De Rede kwamen na een aan tal voorrondes als finalisten uit de bus. De strijd ging in het begin gelijk op. Het spel bestond uit vijf on derdelen waarop punten konden worden behaald. In het eerste onderdeel moest een groep leer lingen vragen beantwoorden met behulp van naslagwerken. Een ware speurtocht door informa tieve boeken op zoek naar ant woorden over de Olympische Spelen en dans. De meidengroep van De Rede had moeite met de vragen over dans en - hoe raar het ook klinkt - de jongens van Het Zwin konden een enkele vraag over de Olympische Spe len niet beantwoorden. Ruim een half uur hadden de leerlingen de tijd om zich suf te zoeken naar voor hen soms haast onmogelijke vragen. Onderwijl speelde de rest van de klassen in de andere onderdelen van het spel. Onder begeleidend getoeter en gejuich, waarin Het Zwin beter was dan De Rede, speelden twee dames van ieder klas het tweede onder deel. Zij moesten vragen beant woorden over het boek van de week, 'Rooie' van Willem van Toorn. Een makkelijk boek, von den de vier meiden en dat bleek ook want beide teams hadden al le vragen goed. De stand was nog gelijk, maar daar brachten de leraren veran dering in. Dit onderdeel was voor hen: De docentenquiz over actualiteiten. Gerard Kouwijzer van De Rede stelde zijn klas te leur door minder goede ant woorden te geven dan zijn tegen stander Rudi Meijer van Het Zwin. Een poëtisch moment in het chaotische geheel van tetterende vijftienjarigen, was de strijd om Het winnende team van Het Zwincollege uit Oostburg. het gedicht van de week. De op dracht luidde een gedicht over het thema vriendschap te schrij ven. Diederik Veerman van Het Zwin maakte volgens de jury een iets vlotter lopend vers dan zijn rivale Linda Koster. Weer een extra puntje voorsprong voor Het Zwin dus. Het laatste, maar doorslagge vende onderdeel was de actua- quiz voor de leerlingen. Helaas lukte het De Rede niet de achter stand in te halen. Zij verloren dik met 7 tegen 20 punten, onder meer door een heel fout ant woord. Hoe kun je Mobutu nou president van Israël noemen. De FOTO CAMILE SCHELSTRAETE uitslag van de speurtocht veran derde niet veel aan de stand. Ook hiermee was Het Zwin beter. Een glorieuze overwinning, waar getoeter en gejuich op zijn plaats is.

de Stem | 1997 | | pagina 13