GOED KOOP Optimisme krijgt een contact. Kritiek op Peper neemt toe Beter pensioen voor tweeverdiener en alleenstaande Bouw schreeuwt om arbeidskracht SAUCIJZEN Een pilletje in de ochtendstond Vandalen vernielen zandkastelen Met Ad van Limpt (61) overlijdt een opera-ster In kwestie-Brinkman „sa.* ..ir" Wie ondanks het voorjaar nog somber gestemd is, moet een motorfiets stemmingen. pESTEMMUIBINNENLAND BINNENLAND KORT Supermarktondernemer laakt werk Kleiduivenschutters betalen schoonmaak Van der Valk eist 60 miljoen van Curasao Sorgdrager: 'Portiers vaak crimineel' Onderzoek beleid Bouw en Houtbond FNV Verbod show Rockbitch gevraagd Re clitbank in Rotterdam kan werk niet aan 'Bouterse niet naar Nederland om zich te verweren' Weigeraars van oormerk in cassatie Politie pakt Belgen na '"schietpartij' Ook het zandbeeld dat de eerste prijs won, werd vernield. Scheveningen (anp) - Onbekenden hebben gisterochtend vroeg twee van de tien zand sculpturen op het strand van Scheveningen vernield. De bouwsels, gemaakt in het kader van het International Sand Sculpture Festi val dat jaarlijks in Scheveningen wordt ge houden, hadden tot 1 juni moeten blijven staan. Onder de vernielde bouwsels is de winnaar van de wedstrijd, getiteld 'De eindeloze zoektocht naar een betere wereld'. De tweede prijs was voor 'De onderwereld volgens de Griekse mythologie' en de derde voor 'Wilhelmus'. De bouw van de zand sculpturen is op 1 mei begonnen. De organsiatie zou volgens de politie zelf toezicht houden op de beelden. Er stonden hekken om de kunstwerken. Hoe en waarom de sculpturen zijn vernield wist de politie gisteren niet. Het winnende zandbeeld bestaat uit een wereldbol en een engel die de mensheid kust. Aan het zevende festival in Sche veningen deden tien teams van tien mensen mee. De deelnemers waren Nederlanders, Ieren, Denen en één Frangaise, in de leeftijd van 16 tot 65 jaar. De organisatie stelde de equipes samen. Elk team kreeg 34 kubieke meter (650 kruiwagens) jong zand om een sculptuur te maken in het kader van het thema 'Een koninklijke wereld'. Van Limpt, geboren in Oss en op gegroeid in de omgeving van Hel mond, kwam vrij laat in de ope rawereld terecht. Hij was al bijna veertig toen hij in 1975 met fraai resultaat - het eindcijfer tien van uitmuntendheid en een onder scheiding cum laude- aan het Conservatorium in Maastricht slaagde voor het eindexamen so lo-zang opera. Eerder had hij na de ambachtsschool een auto-uit- deukbedrijf gehad en aan de Steenweg in Helmond een café geëxploiteerd. Het zangtalent van Ad van Limpt was aan het licht gekomen toen hij als tenor deel uitmaakte van het Eindhovense mannenkoor La Bonne Espérance. Hij volgde de adviezen om zijn stem alsnog professioneel te laten vormen, hoewel dat financieel geen een voudige aangelegenheid was. Nadat hij zijn studie met succes had afgerond boekte hij vooral aan het eind van de jaren zeven tig en het begin van de jaren tachtig successen als lyrische te nor in opera-rollen op podia in binnen- en buitenland, onder meer in Lucia di Lammermoor, Rigoletto, Carmen, II Trovatore, de Vliegende Hollander en Un ballo in maschera. In verschillende gevallen behoor de Christina Deutekom tot zijn collega's in de operaproducties. In Puccini's Norma zong hij sa men met de befaamde sopraan Joan Sutherland, die zich en thousiast uitliet over Van Limpts kwaliteiten. Tot zijn belangrijk ste wapenfeiten behoorde in 1979 de hoofdrol van Pinkerton in Ma dame Butterfly bij de Nederland se Opera Stichting in Amster dam. Zijn meest recente rol speelde hij in de Scheveningse Phantom-versie van Joop van den Ende. Van Limpt, die vanuit Helmond naar België was verhuisd maar tegenwoordig in Son en Breugel woonde, wordt morgen gecre meerd in het crematorium te Heeze. Ad van Limpt, die het van uit- deuker tot opera-ster bracht. FOTO VNU (ADVERTENTIE) 500 gram vanj&49r J?' QS3 van 12 EXPORT PILS tray 24 blikjes a 0,33 liter vanjJér56~ AVIKO AARDAPPELKROKETTEN 0F 04 AARDAPPELSCHUVEN "I zak 450 gram NU Aanbiedingen geldig van ma .12 t/m wo. 14 mei 1997 A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS o ftveptv/piorl a. N t u aanëeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde Meer nVAr A!s a 022^610620 draait, hoort u snel waar de dichtstbijzijnde dealer zit, V er motorfietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5. uei '5een\ 'awep uba 1-incl Rijswijk (anp) - De Stichting van de Ju-beid, het overlegorgaan van vak beweging en de werkgevers, wil een beter pensioen voor tweeverdieners en alleenstaanden. Velen van hen ko men niet toe aan een pensioen van 70 procent over hun laatst verdiende loon. Oorzaak van de lagere pensioenen is dat de meeste regelingen zijn verouderd. Die gaan nog uit van het kostwinnersprinci pe: de man die de kost verdient voor het gezin. De basis voor dat pensioen is de AOW die gehuwden samen ontvangen. Maar de AOW kent het kostwinnersbe ginsel niet meer. Alleenstaanden ontvan gen nu 70 procent van de gehuwden- AOW en tweeverdieners 50 procent. De partner van een tweeverdiener krijgt weliswaar hetzelfde percentage, maar haar of zijn pensioen is nog vaak geba seerd op het kostwinnersprincipe. Zij halen daardoor niet 70 procent (AOW en pensioen) waar de pensioenfondsen bij de premieheffing vanuit gaan. Al leenstaanden komen uit op 55 procent van het laatst verdiende loon en de twee verdiener zit daar vaak nog onder. Om die pensioenen te kunnen optrekken, zijn vele miljarden nodig. „Willen we te gelijk de kosten van de pensioenen in de hand houden, dan ontkomen we niet aan het snijden in bestaande regelingen," zegt H. Muller die namens de FNV lid is van de Stichting van de Arbeid. Een mogelijkheid om te kunnen snoeien is het laten vervallen van het nabestaan denpensioen. Ook het op jongere leeftijd gaan betalen voor pensioen kan bijdra gen tot het compenseren van de hogere kosten voor de alleenstaanden en twee verdieners. De voorstellen passen in de plannen voor de modernisering van de pensioenen waarover in de Stichting van de Arbeid al eerder overeenstemming is bereikt. De vakbeweging en de werkgevers gaan de adviezen de komende tijd bespreken met hun achterban. Rijswijk - Ruim 40 procent van supermarktondernemers vindt zijn werk zwaar en slopend. Ze raden hun kinderen af in het le- vensmiddelensvak te stappen. Dat komt naar voren uit een onder zoek van het nieuwsblad Distrifood. Vooral een toekomst als zelf standig ondernemer zien de supermarktondernemers somber in. Dat komt mede door de langere openingstijden. De kruideniers maken daardoor lange dagen. Van vrije tijd is nauwelijks sprake. De toenemende wetgeving maakt het werk van de supermarkton dernemers eveneens zwaarder. Rijswijk - Kleiduivenschutters gaan per geschoten schijf een paar centen milieuheffing betalen. Het geld is nodig om over dertig jaar alle banen in Nederland te hebben schoongemaakt. De accommo daties zijn vervuild met het lood van de hagel dat de schutters ge bruiken en met kunststofsplinters van de geraakte schijfjes. In to taal is er rond de vijftig miljoen gulden nodig om de banen te sa neren. Willemstad - Het Van der Valk hotel op Curasao eist van de plaat selijke overheid een schadevergoeding van 60 miljoen gulden. Dit heeft mr. R. Blaauw, de advocaat van het hotelconcern, gisteren in Willemstad bevestigd. Van der Valk beschuldigt de overheid er van afspraken over de aanleg van een strand niet na te komen. Die afspraken zouden drie jaar geleden zijn gemaakt met het toenma lige eilandsbestuur. Gouda - Een 23-jarige inwoner van Gouda is zaterdagochtend vroeg door de portier van een discotheek in zijn woonplaats be schoten. Hij kreeg een kogel in zijn heup. De man had al enige tijd ruzie met de portier. De vete laaide op toen hij de disco in de Zeugstraat wilde bezoeken. De portier schoot op de bezoeker, waarna deze er vandoor ging. Later meldde het slachtoffer zich in het ziekenhuis. De politie is nog op zoek naar de portier. Portiers en uitsmijter behoren volgens minister Sorgdrager van Justitie steeds vaker tot criminele bendes. Zij wil hen daarom on der de wet op particuliere beveiligingsdiensten brengen. De por tiers moeten dan aan bepaalde opleidingsvereisten voldoen en een vergunning hebben. De minister hoopt het (illegale) wapenbezit onder hen daarmee terug te brengen. Utrecht - Een commissie uit de bondsraad van de Bouw en Hout bond FNV gaat een onderzoek instellen naar onder meer het ont slagbeleid bij deze vakorganisatie. De bondsraad (parlement) heeft dat met zestig tegen elf stemmen besloten. Bondsraadlid W. Stoeltie heeft dat gisteren bevestigd. Aanleiding voor het onder zoek zijn volgens Stoltie de ernstige beschuldigingen van F. Nij- hof, die is ontslagen als voorlichter van de Bouw en Houtbond FNV. De kantonrechter heeft de bond in deze zaak in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot een schadevergoeding. Hetzelfde geldt voor nog vier medewerkers die de laan uit zijn gestuurd. De ont slagregelingen zouden de bond in totaal 1,7 miljoen gulden heb ben gekost. Arnhem - De fractie van GPV/RPF in de gemeenteraad van Arn hem wil dat het college van B en W een optreden van de Engelse porno-rockgroep Rockbitch verbiedt. Zij acht de show strijdig met het gemeentebeleid. De groep staat voor 18 mei geboekt in het volgens de fractie zwaar gesubsidieerde jongerencentrum De Ja- cobiberg. Fractievoorzitter P. van Dijk noemt het 'een onmogelijkheid dat we in een tijd van financiële krapte dit soort perverse shows met gëmëëntegeld mpg$jly)j#kpn'. Boven%p,yril;de,gemgente Arn,-, hem een vrouwvriendelijk beleid voeren en dat past volgens de fractie niet bij het goedkeuren van het optreden van Rockbitch. È'ercïér verbood dé burgemeester van AlmeïoééntweeSe optreden w in zijn stad en zijn collega van Eindhoven een optreden van de groep tijdens het rockfestival Dynamo Open Air. El 1997 nnië en Ierland: In geland geregeld enig geluk droog. el zon, maar ook ijd buien. Middag- rond 14 graden, in Londen circa 17. uxemburg: Over- - oger en zonniger mumtemperatuur van 16 aan zee tot ennen. Midden-Frankrijk: de oostelijke de- eerst nog plaatse- t regen. Verder ge- droger en stijging eratuur; maxima n 16 graden langs tot 22 rond Annecy. ijk: Aanvankelijk buien, met name in en zuidoosten; wei- weer. Dinsdag dro- eer zon. Maandag n 17 tot 22 graden, t hoger. link wat zon, soms en paar wolkenvel- agtemperatuur aan graden rond Porto Algarve. n de oostelijke cos- ewolkt en als het te- een bui. Verder flink "axima aan noord- n de 15 en 20 graden, ta's tussen 20 en 25 Eilanden: Wolken- oral aan de zuidkant anden ook flink wat hien een bui. Mid- atuur ongeveer 24 n Ibiza: Warm, maar op een paar stevige onweersbuien. Mid- atuur ongeveer 25 et noordwesten eerst lden en kans op buii- wellicht met onweer, el zon. Middagtempe- graden, soms wat ho nd en Kreta: Veel ima aan zee van 22 tot i, landinwaarts plaat iets hoger. Rond de Zee een vrij stevige ind. In het zuiden en rst geruime tijd buiige ms met onweer. In het i noorden mee zon en 'e regenkansen, in de westelijke deel- nd 17 graden, verder nd: Eerst een grote buiige regen, soms met In de loop van dinsdag n en droger. Maxima insdag tussen de 22 en n. jk: In het westen eerst bewolking en op een f onweersbui. In het ink wat zon. Middag- tuur in Tirol oplopend aden, naar het oosten "at warmer. cryptogram 2. House; 5. nu; 6. 9. vooruitzicht; 11- tweekamp; 13. rondba- 16. Bari; 17. uiterst; 19. p; 20. krieken. 1. Toeleverancier; 3. bruikers; 4. afkickcentrum; md; 7. spuit; 8. hitje; 10. 14. zitkamer; 15. inram- hip. MAANDAG 12 MEI 1997 A3 Rotterdam (anp) - De kritiek op burgemeester Peper van Rot terdam in de kwestie rond korpschef Brinkman neemt toe. De politiebond ANPV vindt dat niet Brinkman maar Peper het drama in de Rotterdamse politietop heeft laten escaleren. „De burgemeester neemt zijn verantwoordelijkheid niet," aldus landelijk voorzitter J. van Noortwijk. Eerder afgelopen week uitte de politiebond ACP dezelfde kritiek. „Peper drukt zijn snor," zei lan delijk voorzitter P. Kruizinga toen. Vervolgens vonden ook raadsleden van de PvdA en WD in Rotterdam dat de burgemees ter het laat afweten. De burge meester was op dat moment in Durban, bij een poëziefestival. Volgens de ANPV heeft Peper een zware verantwoordelijkheid als korpsbeheerder omdat hij de korpschef naar Rotterdam heeft gehaald. „Ik kan me niet voor stellen dat het beleid waar nu zo veel problemen over zijn ont staan helemaal door Brinkman is bedacht. Hij is duidelijk met een opdracht aan het werk gezet." De spanningen rond Brinkman, een voormalige generaal-majoor, kwamen tot een uitbarsting toen de ondernemingsraad twee we ken geleden het vertrouwen in hem opzegde en zijn vertrek eis- Itpn J. rjqcf -R+rwV De korpschef probeerde de afger lopen njg^xjpg strakker leiding te geven aan de'clistricten die vol gens hem lijken op 'eilanden'. Ook wilde Brinkman het instem mingsrecht van de onderne mingsraad beperken. De onder nemingsraad verwijt Brinkman dat hij de gevolgen van zijn strakkere beleid onvoldoende doorziet en de kwaliteit van het politiewerk op andere fronten ondermijnt. Het wel of niet opstappen van Brinkman vindt de ANPV niet het hoofdprobleem. Van Noort wijk: „Een andere korpschef zit met hetzelfde probleem, namelijk het beleid van Peper. Wij hebben al maanden geleden onze zorg ge uit in een brief aan de burge meester, maar daar is nog geen antwoord op gekomen." Verder is de druk op Brinkman om op te stappen de verantwoordelijkheid van de ondernemingsraad, aldus de vakbondsbestuurder. Peper heeft zich tot nu toe niet met het conflict bemoeid omdat hij het een zaak vindt tussen Brinkman en de ondernemings raad. Wel heeft Peper(jglap$sypj;-h|t! vangend korpsbeheerder R. Jan sen opdracht gegeven tcj^ bemid deling. Van Noortwijk: „Dat is zwak. Hij heeft Jansen voor zijn karretje gespannen." Zoetermeer (anp) - De vraag naar werknemers in de bouw neemt dit jaar spectaculair toe. Er zijn zo'n vijf- tot zesduizend geschoolde extra mannen en vrouwen in de sector nodig om de productiestijging bij te benen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid EIB in op dracht van de Stichting Bouw-Vak-Werk. moeten dit jaar ook nog eens bestand tot 2000 op peil te hou den, zijn jaarlijks 30.000 toetre ders nodig. Er is vooral behoefte aan geschoold personeel. 38 000 mensen worden vervangen die de bedrijfstak verlaten. Daar- nee komt het benodigde aantal mensen op zeker 35.000. Dit jaar tornt het totale aantal werkne mers in de bouw volgens de EIB op 260.000, een stijging van 2,2 procent. Het EIB voorspelde al eerder een krapte op de arbeids markt. Dat viel echter mee, door dat de bouwproductie in de jaren W3-1995 ruim drie procent on der de geschatte groei bleef. Ver der daalde het ziekteverzuim door de privatisering van de Ziektewet met 4 procent en ver benen er in enkele jaren tijd 14.000 mensen weer op het toneel die eerder uit de branche waren jerdwenen. Ook op de middel- termijn neemt de vraag naar personeel in de bedrijfstak oe, zij het in gematigder tempo dan in 1997. Om het werknemers- Rotterdam (anp) - De werkdruk bij de rechtbank in Rotterdam is zo hoog, dat de politie en andere opsporingsdiensten in het Rijn mondgebied opdracht hebben ge kregen niet alle vormen van cri minaliteit aan te pakken. Zij moeten zich concentreren op de veiligheid van burgers. De aan pak van fraude, milieudelicten, verkeersovertredingen en fiscale en economische delicten is terug geschroefd tot het niveau van twee jaar geleden. Rijswijk (anp) - De voormalig le gerleider van Suriname, Desi Bouterse, komt niet naar Neder land om zich te verweren tegen aanklachten dat hij verantwoor delijk is voor grootscheepse co caïnesmokkel naar ons land. Bouterse zal zich overigens op niet een manier verdedigen in een Nederlandse strafzaak tegen hem. Advocaat André Haakmat verklaarde gisteren in het tv-pro- gramma Het Buitenhof dit recen telijk zelf van Bouterse te hebben vernomen. Haakmat was minis ter onder Bouterse in het begin van de jaren tachtig. Later is hij ook voor hem uitgeweken naar Nederland. Volgens Bouterse heeft verdediging geen zin omdat Nederland niet uit is op een eer lijk juridisch proces. Het zou via een strafzaak tegen hem doelbe wust de politieke situatie in Suri name willen destabiliseren. Leeuwarden (anp) - Drie Friese boeren die principieel weigeren oormerken aan te brengen bij hun koeien, gaan in cassatie bij de Hoge Raad. Zij werden eerder door het Gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld wegens het overtreden van de regelge ving. Het hof achtte hen schuldig, maar legde geen straffen op. De drie biologische boeren behoren tot een groep van ongeveer hon derd veehouders die hun koeien niet wensen te registreren via de gele oormerken. Vianen (anp) - De politie heeft zaterdag bij Oosterhout na een korte achtervolging twee inzit tenden van een Belgische auto aangehouden. Zij deed dit nadat automobilisten hadden gemeld dat er op de Lekbrug vanuit de wagen geschoten was op een Ne derlands bestelbusje. De twee werden voor verhoor meegeno men, maar op het politiebureau bleek dat er niet geschoten was. Het betrof slechts enige opwin ding over het rijgedrag van de 'beschoten wagen'. Een van de Belgen had zijn hand uit het raampje gestoken richting busje. Een passant dacht toen dat er werd geschoten en belde politie. Van onze verslaggever Son en Breugel - Op 61-jarige leeftijd is afgelopen donder dag na een langdurige ziekte de Brabantse operazanger Adriaan van Limpt overleden. (ADVERTENTIE) DE POLITIE hield gis termorgen van zes tot half tien een groot scheepse drugs-controle nabij discotheek The Li mit in Hilvarenbeek. De bezoekers van de weke lijkse after party bleken een heel scala aan ver dovende middelen met zich mee te dragen. Door René van der Lee De zondagochtend gloort nog als op de Tilburgseweg in Hilvaren beek een groepje trimmers pas seert. Honderd meter verderop houdt de politie een Ford Sierra met daarin twee meiden aan; ze zijn op weg naar de after party die in discotheek The Limit woedt. Het tweetal blijkt drie- en-een-halve xtc-pil bij zich te hebben, voor eigen gebruik. De bestuurster lurkt aan een plastic flesje cola, wat er volgens een po litiedeskundige op duidt dat ze de voorbije nacht al meer xtc ge slikt heeft: „Xtc breekt de suiker- voorraad af. Met cola vul je dat weer aan." Het is nog maar amper licht als de politie operatie The Limit start. Onmiddellijk na de afslag- Hilvarenbeek wordt iedereen aangehouden die op weg is naar de gelijknamige disco in het dorp. De controle is vooral gericht op drugs, want de politie heeft 'meer dan een donkerbruin vermoeden' dat de afterparty's op zondag morgen hun succes voornamelijk te danken hebben aan de stimule rende werking van xtc-pillen. De 25 politiemensen worden bij gestaan door de Rotterdamse The Limit in Hilvarenbeek, waar in de vroege ochtend een zogenoem- FOTO VAN EIJNDHOVEN Politiecontrole bij discotheek de After Party wordt gehouden drugshond Grando, een routinier op dit gebied. Gedreven besnuf felt hij elke aangehouden auto, van het dashboard-kastje tot en met de kofferbak. Een jongen uit Eindhoven klaagt: „Ze pakken altijd de house-liefhebbers. Maar bij de hardrockers worden net zo veel drugs gebruikt, ga maar eens bij Dynamo Open Air kijken." Veel jongeren hebben er al een nachtje stappen op zitten. Maar er zijn er ook die vanmorgen om half zes de wekker hoorden rin kelen en nu, broodnuchter, gaan housen in The Limit, ,,'s Morgens is het veel gezelliger," zegt een jongen uit Den Bosch, die samen met zijn vriendin en een vriend op stap gaat. Het trio blijkt drugsvrij, wat niet gezegd kan worden van twee neven uit Woudrichem. In him oude Kadett vindt de politie vier xtc-pillen, een zakje speed en nog wat hasj. De chauffeur waggelt uit zijn au to en mag even later verder. „Het is vooral de bedoeling om de om vang van het drugsgebruik in kaart te brengen," verklaart poli tieman Leon Buijs. Een 23-jarige man uit Haaren wordt wel vastgehouden. Achter volgd door de politie, blijkt hij een plastic tas met ruim twee honderd xtc-pillen uit zijn auto te hebben gegooid. In de disco theek blijkt de sfeer wat minder uitbundig dan normaal. Het is so wieso al niet zo druk, zegt eige naar Toon van Ginhoven. „En ie dereen heeft het natuurlijk over de actie. Ik heb er geen moeite mee, hoor. Alles wat de politie te genhoudt, krijg ik niet binnen. Ik doe wat ik kan, iedere bezoeker wordt hier drie keer gecontro leerd. Maar het is echt niet buiten te houden. Als ze in Tilburg op de Heuvel gaan controleren, vinden ze ook van alles." Dat een after party alleen vol te houden is met een paar xtc-pillen, noemt Van Ginhoven onzin: „Jij kunt toch ook wel een nachtje overslaan? Je moet de slaap alleen later inha len."

de Stem | 1997 | | pagina 3