Ilfll Aardbeving Oost-Iran: 2400 doden in duur? De kroon op de Deltawerken Weinig interesse voor slotstuk op Nieuwe Waterweg Computer Deep Blue wint van Kasparov Grote vechtpartijen Den Helder en Deventer &ïrlB. su*» KOOP MET ZEKERHEID Sierhekwerkl Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Laat Deep Blue maar schuiven !\SZODEN CHERMING tCHT •Tr^'r3 Met v.d. Born valt te praten! BREDA LEENDERT V.D. BORN f 161-412362] DE BIEBERC Vaste planten, 400 soorten nergenl goedkoper. I Buxus, vele matenj scherp geprijsd. Bieberglaan 40 Breda. Tel. 076-565640oj Nieuwbouw i-Leendertse Hulporganisaties sturen geen teams naar Iran L Turks meisje week gegijzeld en verkracht Zuid-Afrika: nog 2400 aanvragen voor amnestie Sherry zou geen kater opwekken Koerden op de vuist met Turken, Antillianen met Molukkers de stem v y^3 %»'WVd |(K«1 n|*w«H Klusbedrijf R Advies (Mal»» r*W< "V 1* n, SPINVELD 33 EN 37, 4815 HR BREDA, Tel. 076-5223166 5 137e JAARGANG 2 KATERNEN pe Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport BI t/m B8 STRATINCEN lingen. fcverp, inclusief offerte nw. hg 1.00 mtr. gegalv.J 60,- p.m. incl. paaltjes] P 0168-403238/06-5277804T ftheran (afp/dpa/rtr/anp) - Een verwoestende aardbeving heeft in het oosten van Iran ruim 2400 mensen het leven gekost. Volgens het Iraanse persbureau Irna zijn er zesduizend gewon- I GRASMAAIER I motor te koop 10165-317503 I Tk TUINHUISJE" 2.03I 1250om bij 200cm dik 28rr| la 1.250,-, 0165-5453831 ZITMAAIER 11 PK bèrJ zelfstart, zonder vangbl 90cm br. 0165-379693. Voor al uw en grote en kleine ver- I bouwingswerkzaamheden. I 076-5214984. hmerd door te hoge kosten?| hulp door ervaren juristen bcht, woon- en huurrecht, lit (ziekte, WW en WAO), Éht enz, enz. frORT" 076-5309830 Irostenindicatie. [zingen ulst. jaar een begrip meubeltransport rland en België ig personeel. -volledige verzekering. 311698. Fax: 313692- Reddingswerkers graven in de puinhopen van ingestorte dorpen naar overlevenden en slachtof fers. Het epicentrum van de beving lag 310 kilometer ten zuidoosten van de stad Mashad in het grensge bied met Afghanistan. De meeste doden, ongeveer tweeduizend, vielen in dorpen in de omgeving van de stad Qaen. Bijna vierhon derd mensen in de stad Birjand kwamen om. Ook in Mashad, met twee miljoen inwoners de tweede stad van Iran, was de beving goed te voelen. Volgens de Iraanse televisie zijn alle honderdvijftig dorpen in het dunbevolkte gebied tussen Qaen en Birjand in puinhopen veran derd. Tienduizend huizen zijn in gestort. Minister van Binnen landse Zaken Besharati schat de schade op minstens 120 miljoen gulden. De aardbeving met een kracht van 7,1 op de Schaal van Richter vond zaterdag kort na de middag plaats. Na de krachtige beving zijn nog zeker honderddertig na schokken gemeten, met krachten tussen de de 2,8 en 5,5. Het is de ergste beving sinds 1990, toen in het noordwesten van het land bij na veertigduizend doden vielen. De hulpverlening is inmiddels goed op gang gekomen. Onder de (ADVERTENTIE) De Nationale Carisma Actie I"1/1 MMC Aulo Nederland B.V., (0252126 61 II. getroffen bevolking zijn duizen den tenten uitgedeeld. Uitrusting voor drie veldhospitalen is on derweg. Artsen helpen de zwaarst gewonden in een provi sorisch ingerichte noodkliniek in een sporthal in Qaen. De verzor ging van slachtoffers is moeilijk doordat elektriciteit en waterlei ding zijn uitgevallen. Bij de reddingswerkzaamheden zijn honderden hulpverleners met voertuigen en een aantal he likopters ingezet. Hulpgoederen worden met transportvliegtuigen naar de getroffen plaatsen ge bracht. Iran heeft de internatio nale gemeenschap om steun ge vraagd. Frankrijk stuurde giste ren een vliegtuig met 39 ton hulp goederen. Duitsland is ook bereid te helpen, net als de VS. Een woordvoerder van het Witte Huis zegt dat eerst de Rode Kruis en de Rode Halve Maan een schatting moeten ma ken van de schade. Er is grote be hoefte aan gespecialiseerde art sen, bloed, medicijnen, kookgerei en melkpoeder, aldus de Iraanse autoriteiten. Ook in Afghanistan beefde de aarde, maar het aantal slachtoffers lijkt daar beperkt. Er' zou wel aanzienlijke schade zijn. Volgens het Internationale Rode Kruis verloren in de stad Herat vijf mensen het leven toen een muur van een ziekenhuis instort te. Iran is bereid te helpen bij het transport van hulpgoederen naar het buurland. De regering in Te heran steunt de oppositie in het door de fundamentalistische Ta liban beheerste Afghanistan. De aardbeving is een van de ergste van de afgelopen tien jaar. Iran is eerder dit jaar al getroffen door drie zware aardbevingen. In februari vielen in de provincie Khorasan bij twee bevingen bijna tachtig doden. Op de laatste dag van die maand eiste een aardbe ving in het noordwesten van Iran ongeveer duizend levens. een proefrit in de Carisma en maak kans op 1 jaar gratis 'estrijden. Kijk vanavond naar televisie. Ned. J: A 20-20, Ned. 3: 21.56 en 22.11 uur. Den Haag (anp) - Het Neder landse Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen sturen geen hulpgoederen of medische teams naar het door de aard beving getroffen gebied in Iran. „De ervaring leert dat de Ira- niërs het goed zelf afkun nen," zegt een woordvoerder van Artsen zonder Grenzen. „Tegen de tijd dat wij ter plekke zijn is de ergste nood al gelenigd." Het Rode Kruis maakt wel 50.000 gulden over waarmee haar zusterorganisatie De Rode Halve Maan in Iran zelf voedsel en dekens kan kopen. De Rode Halve Maan kan eenzelfde bedrag tegemoet zien van de stichting Mensen in Nood. De Nederlandse regering heeft nog geen besluit geno men over een bijdrage, aldus een woordvoerder van Ont wikkelingssamenwerking. Het departement buigt zich vandaag over de vraag of Ne derland hulp gaat bieden. De woordvoerster van het Rode Kruis deelde mee dat haar organisatie een onderzoek in stelt of het nodig is de ko mende dagen fondsen te wer ven voor de slachtoffers. DE STEM 8 710311"000218" I I I I I MAANDAG 12 MEI 1997 Dertigste Nacht van Zaamslag met veel regen Goud voor Huizinga en Sonnemans Feyenoord geeft moed op, PSV bijna kampioen Club Brugge verdringt Lierse SK PAGINA Scheveningen straft fouten van Hoek af PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA Beter weer Vanaf morgen wordt het geleidelijk beter weer. De zon keert terug en de temperatuur stijgt enkele graden. Vandaag valt er nog een enkele bui en zijn er opklaringen. T* w De twee armen van de stormvloedkering bij Hoek van Holland beschermen miljoenen mensen tegen de vernietigende kracht van de zee. foto Hoek van Holland (anp) - Slechts een paar honderd mensen waren zaterdag langs de Nieuwe Waterweg getuige van de voltooiing van de Deltawerken. Na vierenveertig jaar bouwen en vech ten tegen de zee sloot koningin Beatrix de nieuwste en voorlopig laatste stormvloedkering. Dat gebeurde bij Hoek van Holland, in gepast Holland se sfeer met loden luchten en wind kracht vijf. Met een symbolische draaibeweging van een lier kwamen de kolossale drijvende deuren uit de oevers. Een half uur later za ten ze dicht, waarna een vuurwerk van de aannemers en de Koninklijke Marine deze historische mijlpaal markeerden. Drie zangkoren uit Zeeland, Brabant en Zuid- Holland lieten Hollandse liedjes horen. Minister Jorritsma van Verkeer en Water staat loofde de bouwers van het anderhalf miljard gulden kostende project. Voor het eerst was een groep aannemers en niet Rijkswaterstaat verantwoordelijk voor een groot waterbouwkundig project. Volgens Jorritsma is Neptunus een zware slag toegebracht. „De zee is een sluipend roofdier dat bij storm kon oprukken tot Rotterdam en Dordrecht. Vanaf nu slaat de val dicht zo dra de dreiging te groot wordt. Het roof dier veilig buitengesloten." Of dat werkelijk zo is, zal pas vandaag blijken. In de loop van de dag zal de storm vloedkering volledig zijn getest. De hele constructie is zeshonderd meter breed. De kromme en holle deuren zijn eigenlijk een soort schepen die normaal in dok liggen in de oevers. Bij storm varen de 'schepen' naar buiten, in bedwang gehouden door grote vangar men die aan de wal scharnieren. De storm- stuw komt automatisch in actie bij een peil van drie meter boven NAP, wat gemiddeld eens in de vijf jaar voorkomt. Jorritsma heeft voor dit peil gekozen na overleg met de burgers in zuidelijk Zuid-Holland. Die wilden al een sluiting bij een lager peil, waardoor de deuren om de paar jaar dicht zouden gaan. Het Havenbedrijf van Rotterdam pleitte voor een veel latere sluiting, waardoor de deuren nog maar eens in de tien jaar dicht zouden gaan om zo de scheepvaart zo min mogelijk te hinderen. Van onze redactie buitenland New York - Gary Kasparov zag zaterdagavond iets 'zeer menselijks' in het schaakge drag van zijn tegenstander, de computer 'Deep Blue'. Het maakte hem bang, en die angst bleek gisteravond te recht. De supercomputer won de zesde en beslissende partij. De eindstand in de strijd tussen mens en machine kwam daar mee op 2 1/2-3 1/2. Kasparov verzocht de organisa tie van de tweekamp tussen hem en de computer in New York om de uitdraai van de wat zaterdag in het brein van 'Deep Blue' om ging. Hij heeft bovendien om verzegeling van die uitdraai ge vraagd. Kasparov kwam zater dag opnieuw niet verder dan re mise. „Het is zoiets als de Watergate- tapes," zegt arbiter Carol Ja- Kasparovs angst voor 'Deep Blue' bleek gisteravond laat terecht. foto reuter recki over de registratie van Deep Blue's berekeningen. „Het is een manier om er zeker van te zijn dat er niet met de computer wordt geknoeid." „Er zijn vele, vele ontdekkingen geweest in deze partij en een daarvan was dat de computer soms zeer menselijke zetten speelt," aldus een verwarde Kasparov zaterdag. Computergigant IBM, die de tweekamp tussen mens en ma chine sponsort en ook het prij zengeld van 1,1 miljoen dollar ophoest, weigerde aanvankelijk aan Kasparovs bizarre verzoek gehoor te geven, maar ging toch overstag. Ook tijdens de tweede partij, die 'Deep Blue' won, vertoonde de computer volgens Kasparov te kenen van menselijke intelligen tie. Tijdens de vierde partij waren er technische problemen, waar door het apparaat enkele malen opnieuw opgestart moest wor den - en ook dat werd door som migen uitgelegd als een mense lijk trekje. De computer zou hiermee aangeven dat de stress in de partij tegen de beste warmbloedige schaker ter we reld hem af en toe te veel werd. Ook de vierde partij eindigde in remise. Volgens de Hongaarse Judit Pol- gar, de beste vrouwelijke scha ker ter wereld, was Kasparov in de eenzijdige psychologische oorlogvoering tegen de compu ter zaterdag al aan de verliezen de hand. „Ik denk dat Kasparov zich een beetje nerveus of geïn timideerd voelt door de compu ter," zei ze. Na de derde remise op rij (Kasparov won de eerste partij) stak Kasparov zijn bewondering voor de machine niet onder stoe len of banken. „Ik ben niet bang om toe te geven dat ik bang ben." 'Deep Blue' kan 200 miljoen schaakposities per seconde be rekenen. (ADVERTENTIE) MEMISA WERELDDOKTERS IN AFGHANISTAN Rotterdam (anp) - De Rotter damse politie heeft zaterdag nacht een eind gemaakt aan de ontvoering van een 18-jari ge Turkse. Zij is sinds de ont voering, vandaag een week geleden, een aantal malen verkracht. De politie heeft zeven aanhou dingen verricht. Vier verdachten zijn gisteravond vrijgelaten na dat proces-verbaal tegen hen was- opgemaakt. De 30-jarige hoofd verdachte en het echtpaar ir wiens woning de politie het meis je vond, blijven in voorlopig! hechtenis. Het meisje was maandag naai een stage-adres vertrokken maai nooit aangekomen. Het was niel meteen duidelijk dat het om eer ontvoering ging. Woensdag belde zij naar haar ouders met de bood schap dat zij met een man ver bleef die met haar wilde trouwen Zaterdag belde zij opnieuw en ze: dat ze was ontvoerd en ergens ir Rotterdam was. De ontvoerde) eiste 50.000 gulden of een huwe lijk met haar. De politie kwam echter achter di verblijfplaats van het meisje er deed er een inval. De hoofdver dachte, eveneens van Turksf komaf, is illegaal in Nederland en wil een verblijfsvergunning krij gen. Door het huwelijk hoopte hij de legale status te verwerven. Johannesburg (dpa/anp) - Zo'r 7600 Zuid-Afrikanen hebben bi de Waarheids- en Verzoenings commissie een verzoek om am nestie ingediend voor misdader en schendingen van de mensen rechten tijdens het apartheidsre gime. De aanvraagtermijn liep zaterdag af. Die dag zijn nog 2400 verzoeken ingediend. Wie amnestie wil krijgen, moet aan nemelijk maken op grond van po litieke motieven te hebben ge handeld. De commissie moet in december klaar zijn. netiWterk Ki)l< vanavond naar Netwerk, 20.20 uur, Nederland 1 Jerez (afp) - De Spaanse wijnproducent Jose Estévez zegt dat wie zijn sherry drinkt, nooit een kater krijgt. Volgens hem komt dat omdat zijn volgens een Zwitserse methode gemaakte sherry veel minder histamine en veel meer vitamine BI bevat. His tamine veroorzaakt hoofd pijn en vitamine BI bespoe digt de afbraak van alcohol in het lichaam. Deventer (anp) - De politie korpsen van Deventer en Den Helder hebben dit weekeinde de handen vol gehad aan mas sale vechtpartijen. In Deven ter gingen Turken en Koerden elkaar te lijf; in Den Helder kwam het tot een treffen tus sen Molukkers en Antillianen. Bij de vechtpartij zaterdagmid dag in het centrum van Deventer tussen Turken en Koerden vielen door messteken twee lichtgewon den. Zij konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De Deventer politie, die met veertig man in actie kwam, arres teerde zes mensen van 15 tot en met 29 jaar, onder wie de ver moedelijke dader van de steek partij. Na de eerste verhoren mocht de 15-jarige gisteren naar huis, de anderen zitten nog vast op verdenking van openlijke ge weldpleging. Een groep van zo'n vijftig Turken had gedemonstreerd bij het Turkse consulaat. Ze kregen het aan de stok met Turkse Koerden en Nederlanders van de Deventer Steungroep Zaterdag Moeders en leden van de plaatselijke afdeling van Amnesty International. Die stonden met een stand op de markt. De politie had assistentie nodig van de korpsen uit onder meer Apeldoorn en Zutphen. Volgens de politie had de gemeente geen toestemming gegeven voor de de monstratie bij het consulaat. De politie van Den Helder moest in de nacht van zaterdag op zon dag enkele charges uitvoeren om te voorkomen dat een groep woe dende Antillianen het politiebu reau binnendrong. De onrust ont stond na de aanhouding van een 16-jarige jongen uit Heerhugo- waard, een kornuit van de bela gers. Aan de onrust ging een mas sale vechtpartij in een kroeg vooraf. Een groep Molukkers kreeg ruzie met de Antillianen. Een 27-jarige Heldenaar probeerde dit te sus sen, maar werd met een bierflesje op het hoofd geslagen. De 16-ja- rige jongen zou dat gedaan heb ben. De aanhouding leidde tot woede bij zijn vrienden, die verhaal kwamen halen bij het bureau. De aanvallers bekogelden de agen ten met §tenen en andere voor werpen. ZIE STEM-COMMENT AAR - A4 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v, acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode:Plaats: TelefoonBan k/G iron r Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4S00 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1