Coronel reist 23.000 km om 300 meter te racen 4Schuilii de nieuwe 'prins' Ajax Betalin Jos Verstappen ondanks achtste plaats niet tevreden SPORT prijsvragen ERE divisie EERSTE divisie UITSLAGEN standen Opluchting n; DE STEM SPORT Akkoord over verdeling van tv-gelden Diskwalificatie Harteveld in finale open klasse Verstappens leven gered door hogere cockpitrand sportnieuws KORT DE STEM Verdeeldheid bi i i i i i MAANDAG 12 MEI 1997 g' Door Bert Willemsen Monaco - Tom Coronel reisde 23.000 kilometer om 300 meter te racen in de 39e Grand Prix van Monaco voor de Formule 3. De Haarlemse coureur had er een retourtje Japan-Europa voor over om in het prinsdom aan de start te verschijnen, maar knalde za terdagmiddag al in de eerste bocht tegen de vangrail. Coronel had een profetische blik. „Het wordt een hectische race, let maar eens op," zei hij enkele uren voor de wed strijd. Het werd inderdaad een tumultu euze start met Coronel in een hoofdrol. Vanaf de tweede startplaats werkte hij zich direct voorbij de traag vertrekkende Duitser Heidfeld. De Portugees Couto probeerde hetzelfde, maar raakte daar bij de achterkant van Coronels wagen. Een voorvleugel doorboorde de achter band van Coronels bolide, die in de eer ste bocht met blokkerende remmen van de baan schoof. „Ik schrok me rot," zei Coronel. „Ik had helemaal niet in de ga ten dat de band lek was. Ik deed niets verkeerd en vloog toch tegen de vang rail." Direct na de race reed Coronel recht streeks naar Schiphol. Gisteravond stap te hij op het vliegtuig naar Japan, want daar neemt hij deel aan het kampioen schap in de Formule 3. „Ik word gek van al die vliegreizen," zuchtte hij. „Maar ja, het is mijn eigen beslissing." Die keuze maakte hij eind januari 1996. Coronel sloeg aanbiedingen van Formule 3-teams uit Duitsland en Italië af, omdat hij daar sponsorgeld moest meebrengen. Hij vertrok in zijn eentje naar Japan, waar hij bij het gerenommeerde team Tom's aan de slag kon. Het racen gaat prima, want Coronel won dit seizoen de eerste twee wedstrijden voor het Japans kampioenschap met rui me voorsprong. Het dagelijkse leven be zorgt hem meer hoofdbrekens. Coronel: „In het begin verstond ik niks en wist ik niks. Nu kan ik de taal een heel klein beetje spreken, maar een gesprek voeren is er nog niet bij. Een vriend van me woont al drie jaar in Japan en heeft een Japanse vriendin. Toch heeft hij nog al tijd de grootste moeite met de taal. De opschriften op de borden zijn al hele maal niet te lezen. Die lijken wel kunst." Vijf weken in Japan, twee weken in Eu ropa. Zo ziet het levensritme van Coro nel eruit. „Als ik thuis ben, slaap ik nog maar zelden in mijn eigen bed. Want ik bezoek veel raceteams en wedstrijden." Contacten leggen en sponsorgeld lospra- ten, vormen dan de bezigheden van Cor onel. Volgend seizoen wil hij naar de Formule 3000, die het laatste voorpor taal voor de Formule 1 is. „Er zijn con tacten met goede teams," zegt hij hoop vol. „Maar het draait natuurlijk ook om geld. Ik betaal liever tien miljoen om in een goed team te rijden, dan dat ik twee miljoen krijg bij een slecht team. Hoe veel geld ik voor volgend seizoen al heb? Nog helemaal niks." Coronel werpt jaloerse blikken in de richting van Nick Heidfeld. De pas 19- jarige Duitser, die zaterdag in Monaco na het uitvallen van Coronel en Couto een onbedreigde overwinning behaalde, kan rekenen op de steun van Mercedes- Benz. Hij wordt klaargestoomd om op termijn de plaats van Michael Schuma cher en Frentzen over te nemen. Heidfeld heeft al een test bij McLaren in de For mule I achter de rug. Mercedes levert de motoren aan McLaren, dus heeft bij dat team flink wat in de melk te brokkelen. Coronel: „Op die manier kom je echt vooruit. Het Nederlandse bedrijfsleven steunt de topsporter niet zoals dat in Ja pan, Duitsland en de Verenigde Staten gebeurt." Monte Carlo. Formule 3: 1. Heidfeld (Dui) 24 ronden in 37.35,296, 2. Henzier (Dui) 37.57,694, 3. Gay (Fra) 37.58,593, 4. Saelens (Bel) 37.59,414, 5. Philippe (Fra) 38.07,350, 6. Bert (Dui) 38.10,537, 7. Leinders (Bel) 38.10,867, 8. MEdiani (Ita) 38.11,390. Tom Co ronel (Ned) uitgevallen. Zolder (Bel). Super-toerwagen. Sprint over 12 ronden: 1. Cecotto (Ven) BMW 20.14,265, 2. Winkelhock (Dui) BMW, 3. Aiello (Fra). Door Bert Willemsen Monaco - Monaco heeft een nieuwe 'prins'. Na Graham Hill (vijf overwinningen in de Grand Prix Formule 1 op het stratencircuit), Alain Prost (4) en Ayrton Senna (5) schaarde Michael Schumacher zich gisteren in het selecte gezelschap. Niet alleen door zijn derde zege, na eerdere triomfen in 1994 en 1995, maar vooral door de wijze waarop hij de concurrentie overklaste. 21 concurrenten. Terwijl het wol kendek een steeds grauwere aan blik bood, brachten de monteurs twee Ferrari's voor de Duitse coureur in gereedheid. Eentje met de afstelling voor een droge race en de andere half droog, half nat. Een kwartier voor de start liet Schumacher de 'droge' wagen aan de kant schuiven en kroop in de andere. „Michel heeft het erg moeilijk gehad met die beslis sing," verklapte Ferrari-racelei der Jean Todt. „Maar hij heeft zélf de knoop doorgehakt." De belangrijkste concurrenten maakten een verkeerde keuze. Bij Williams gokten Villeneuve en Frentzen op droog weer en bij McLaren deden Coulthard en Hakkinen hetzelfde. Daardoor waren ze al bij de start kansloos. Niemand kon ook maar in het sppair ,vgiï. Schumacher blijven. De eerste ronden reed hij vijf se conden sneller dan alle anderen. Al slaakte de Duitser wel even een zucht van verlichting, nadat hij de bocht bij de ingang van de tunnel heelhuids gepasseerd was. „Daar in de Portier-bocht gleed ik vorig jaar onder vergelijkbare omstandigheden in de eerste ron de tegen de vangrails. Het was een domme fout, die me de over winning kostte. Ik ben daar lang boos over geweest. Nu reed ik in de gladde bochten als Mirabeau, Loews en Portier zo langzaam, dat ik dacht: de anderen zullen me inhalen. Het duurde een paar rondjes voordat ik besefte dat zij nóg langzamer gingen." Het was bar en boos in Monaco, dat na drie zonovergoten trainingsdagen de volle laag kreeg van Pluvius. Schumacher: „Herhaaldelijk voelde ik de ach terkant van de wagen wegglijden, maar dat kon ik meestal nog net corrigeren. Twee keer lukte het niet en maakte ik een slippertje." Na vijf van de zeventien wed strijden leidt Schumacher in het individuele wereldkampioen schap. De voorsprong op favoriet Villeneuve bedraagt zes punten. Bij de teams staat Ferrari even- Van onze verslaggever Rotterdam De raad van com missarissen van de Eredivisie NV heeft een unaniem ak koord bereikt over de toekom stige verdeling van de televi- siegelden. De bedoeling is dat de inkomsten uit verkoop van de tv-rechten via een tweeledig systeem worden verdeeld onder de achttien clubs uit de eredivsie. Vijftig procent op basis van gelijkheid, de andere vijftig procent op basis van pres taties. Commissaris Jorien van den Her ik: „Daartoe maken we een rang lijst aan de hand van de klasse ringen in de voorbije drie seizoe nen. De nummers één tot en met achttien op die ranking worden volgens een glijdende schaal be loond." De verdeling van de tv- gelden was binnen de pas opge richte Eredivisie NV al meteen een heikel punt. In de laatste ver gadering werd besloten dat de de vier commissarissen met een una niem voorstel zouden komen. De clubs zegden toe zich te confor meren aan zo'n voorstel. „En dus is er nu een akkoord," stelde Van den Herik gisteren vast. Tot medio 1999 verandert er ove rigens nog niets. Met een perfect gevoel voor de omstandigheden en een on geëvenaarde stuurkunst torende Schumacher in een drijfnat Mo naco huizenhoog uit boven zijn Vervolg van sport -B1 De Nederlandsen herstelden zich nog enigszins van de valse start van het toernooi. De bronzen me dailles voor Zwiers (-66) en Kien- huis (-72) vielen echter enigszins mager uit. Zij hadden wat geluk dat de straffen goed vielen. Titel verdedigster Jessica Gal (-56) gaf in de strijd om brons een voor- i spijopg van wazarariweg en Ta mara Meijer (-52) tikte in de laat- 1 ste seconde haar bronzen medail le af. Frangoise Harteveld bereikte als enige vrouw de finale. De zwaar- gewichte, die haar lichaamsge wicht angstvallig geheim houdt, hoefde echter maar twee potjes op de mat te staan om de finale te bereiken in de mager bezette open klasse. Daarin bleek Maksymov niet alleen qua kilo's tegen haar opgewassen. Na een 'Weense wals' werd de Neder landse gediskwalificeerd. Oostende. EK finaleronden MANNEN tot 65 kg: halve finales: Revazichvili (Geo) w.v. Bengtsson (Zwe) ippon, Oz kan (Tur) w.v. Benboudaoud (Fra) wa- za-ari; finale: Ozkan w.v. Revazichvilli ippon; 3e plaats: Davis (GBr) w.v. Bengtsson ippon, Benboudaoud w.v. Csak (Hon) yuko. Eindstand: L Ozkan, 2. Revazichvilli, 3. Davis, Benboudaoud, 5. Bengtsson, Cs ak, 7. Chlyk (WRu), Almeida (Por), tot 71 kg: halve finales: Vazagachvili (Geo) w.v. Kozielewski (Pol) ippon, La- rioekov (Rus) w.v. Bentes (Por) ippon; finale: Vazagachvili w.v. Larioekov ip pon; 3e plaats: Kingston (GBr) w.v. Bentes (Por) ippon, Cagliano (Fra) w.v. Kozielewski (Pol) ippon. Eindstand: 1. Vazagachvili, 2. Larioe kov, 3. Kigston, Cagliano, 5. Bentes, Kozielewski, 7. Zeleny (Let), Cainero (Ita). tot 78 kg: halve finales: Laats (Bel) w.v. Budolin (Est) walk over, Bouras (Fra) w.v. Abdoelaev (Rus) koka; finale: Laats w.v. Bouras ippon, 3e plaats: Radszat (Dui) w.v. Budolin (Oos) walk over, Reiter (Oos) w.v. Abdoelaev ip- pon, Eindstand: 1. Laats, 2. Bouras, 3. Rads zat, Reiter, 5. Budolin, Abdoelaev, 7. Lattu (Fin), Hajtos (Hon). Open: halve finales: Heyer (Dui) w.v. Pertelson (Est) waza-ari, Van Barne- veld (Bel)w.v. Tataroglu (Tur) ippon; herkansing: Van der Geest (Ned) w.v. Svirid (WRu) ippon; finale: 3e plaats: Tataroglu w.v. Van der Geest ippon, Pertelson w.v. Csosz (Hon) ippon. Eindstand: 1. Barneveld, 2. Heyer, 3. Tataroglu, Pertelson, 5. Csosz, Van der Geest, 7. Svirid (WRu), Davidashvili (Geo) VROUWEN tot 52 kg: halve finales: Clement (Bel) w.v. Munoz (Spa) waza-ari, Karitskaia (WRu) w.v. Restoux (Fra) beslissing; herkansing: Meyer (ned) w.v. Macri (Ita) yuko; finale: Clement w.v. Karits kaia waza-ari; 3e plaats: Restoux w.v. Meyer ippon, Khramova (Rus) w.v. Mu noz waza-ari. Eindstand: 1. Clement, 2. Karitskaia, 3. Restoux, Khramova, 5. Meyer, Munoz, 7. Macri, Veszi (Hon), tot 56 kg: halve finales: Lomba (Bel) w.v. Baton (Fra) ippon, Fernandez (Spa) w.v. Kucharzewska (Pol) beslis sing; herkansing: Gal (Ned) w.v. Fair- brother walk over; finale: Lomba w.v. Fernandez beslissing; 3e plaats: Baton w.v. Gal waza-ari, Kucharzewska w.v. Goeseinova (Azb) waza-ari. Eindstand: 1. Lomba, 2. Fernandez, 3. Baton, Kucharzewska, 5. Gal, Goe seinova, 7. Andersson (Zwe), Fair- brother. tot 61 kg: halve finales: Vandecaveye (Bel) w.v. Sorrentino (Ita) ippon, Verne- rova (Tsj) w.v. Tokarz (Pol) ippon; fina le: Vandecaveye w.v. Vernerova ippon; 3e plaats: Tokarz w.v. Peel (GBr) waza- ari, Van den Hende (Fra) w.v. Sorrenti no ippon. Eindstand: 1. Vandecaveye, 2. Vernero va, 3. Tokarz, Van den Hende, 5. Sor rentino, Peel, 7. Dekevitsj (WRu), Alva rez (Spa). Open: halve finales: Harteveld (Ned) w.v Richter (Roe) waza-ari, Maksymov (Pol) w.v. Olivier (Bel) ippon; finale: Maksymov w.v. Harteveld wza-ari; 3e plaats: Olivier w.v. Kovacenic (Joe) wa za-ari, Barrientos (Spa) w.v. Richter koka. Eindstand: 1. Maksymov, 2. Harteveld, 3. Olivier, Barrientos, 5. Kovacenic, Richter, 7. Potel (Fra), Dongoezatsjvili (Rus). Ferrari-teammanager Jean Todt omhelst Michael Schumacher (rechts) en Eddie Irvine (met helm), die respectiebelijk eerste en derde werden. foto reuter eens bovenaan. Toch bleef Jean Todt voorzichtig. „Het is nog te vroeg om aan een wereldtitel te denken", zei de Franse leider van het Italiaanse team. „Ik verwacht dat we pas volgend jaar constant genoeg zijn om hetzelfde niveau als Williams te halen." Daar dacht Schumacher toch even an ders over. „Voorlopig sta ik bo venaan en hoef ik de volgende ra ce niet te winnen om die positie te verdedigen. De Ferrari wordt steeds beter. Dat moet na de vol gende Grand Prix in Barcelona of op zijn laatst na de daaropvol gende race in Canada resultaat opleveren. Bovendien heeft Willi ams dit jaar problemen om de fi nish te bereiken." Dat probleem had het Tyrrell- team van Jos Verstappen gisteren niet. Beide wagens haalden het einde van de race en Mika Salo zorgde voor grote vreugde door met een vijfde plaats Tyrrell dit seizoen de eerste punten voor het wereldkampioenschap te bezor gen. Jos Verstappen moest genoe gen nemen met een klassering als achtste. Dat was een gevolg van een mislukte kwalificatie training. Na een schuiver tegen de vangrails kwam de Limburger niet verder dan de laatste start plaats. „Daardoor kan ik niet tevreden zijn", zei Verstappen. „Al had ik wel een superstart. In de eerste ronde ging ik vijf wagens voorbij. Maar er viel heel moeilijk te rij den met een wagen die op een droge baan was afgesteld. Salo had het voordeel dat hij bij een botsinkje de helft van de voor vleugel verloor. Daardoor wer den de voorwielen minder krach tig tegen het wegdek gedrukt en lag de auto beter. Ik heb nog ge probeerd ook een stuk voorvleu gel kwijt te raken, maar dat lukte niet. De baan was ontzettend ver raderlijk. Er reed niemand bij mij in de buurt en het was zo saai, dat ik bijna in slaap viel. Daardoor heb ik ook nog een schuivertje gemaakt." Monte Carlo. Grand Prix van Monaco, formule 1, vijfde WK-race: 1. Michael Schumacher (Dui) Ferrari 208,692 km in 2.00.05,654, 2. Barrichello (Bra) Ste wart-Ford 53,306, 3. Irvine (Ier) Ferrari 1.22,108, 4. Panis (Fra) Prost-Mugen 1.44,402, op één ronde: 5. Salo (Fin) Ty- rrell-Ford, 6. Fisichella (Ita) Jordan- Peugeot, 7. Magnussen (Den) Stewart- Ford; op twee ronden 8. Verstappen (Ned) Tyrrell-Ford, 9. Berger (Oos) Be netton-Renault, 10. Katayama (Jap) Minardi-Hart. Stand WK: 1. Michael Schumacher 24 punten, 2. Villeneuve (Can) Williams- Renault 20, 3. Irvine 14, 4. Coulthard (GBr) McLaren-Mercedes, Berger, Frentzen (Dui) Williams-Renault, Hak kinen (Fin) McLaren-Mercedes 10, 8. Panis 9, 9. Barrichello 6, 10. Ralf Schu macher (Dui) Jordan-Peugeot, Fisichel la 4, 12. Herbert (GBr) Sauber, Alesi (Fra) Benetton-Renault 3, 14. Salo 2, 15. Larini (Ita) Sauber 1. WK-constructeurs: 1. Ferrari 38, 2. Williams-Renault 30, 3. McLaren-Mer cedes 20, 4. Benetton-Renault 13, 5. Prost-Mugen 9, 6. Jordan-Peugeot 8, 7. Stewart-Ford 6,8. Sauber 4. Van onze verslaggever Monaco - De veiligheidsvoor zieningen die de internationa le autosport federatie (FIA) aan het begin van vorig sei zoen voor de Formule 1 ver plicht stelde, hebben tijdens de Belgische Grand Prix het leven gered van Jos Verstap pen. Dat verklaarde FIA-pre- sident Max Mosley zaterdag in Monaco. Verstappen vloog op 25 augustus van vorig jaar in Francorchamps hard van de baan. Door een ma teriaaldefect werd zijn Arrows in de bocht bij Stavelot onbestuur baar en reed keihard tegen een wal van autobanden. Verstappen had daarbij het geluk dat de ge- polsterde bovenkant van de cock pit op bevel van de FIA verhoogd was. Dat brak de klap van zijn gehelmde hoofd tegen de zijkant '|rVan de auto."Wèl moést 'Verstap pen een nacht doorbrengen in een ziekenhuis in Luiken klaagde hij nog weken later over nekklach- ten. „De veiligheidsmensen van de FIA hebben de helm van Verstap pen en de bescherming rond de zitplaats van zijn wagen bestu deerd," aldus Mosley. „Weten schappelijk onderzoek wees uit dat zonder de verbeterde be scherming het ongeluk fataal zou zijn geweest. Voor mezelf en voor Formule 1-dokter Sid Watkins met zijn veiligheidsexperts geeft dat een grote bevrediging. Het bewijs is geleverd dat we met de uitkomsten van wetenschappe lijk onderzoek de veiligheid van de coureurs kunnen verhogen. Vorig jaar in Francorchamps stapte Verstappen op eigen benen uit het wrak. Met de veiligheids voorzieningen van twee jaar gele den was hij dood geweest." De FIA onderzoekt momenteel de mogelijkheid om in de Formule I gebruik te maken van airbags. Overleg over Hesp uitgesteld Kerkrade - Het overleg tussen Roda JC en Barcelona over een mo gelijke transfer van doelman Ruud Hesp naar Catalonië is uitge steld tot woensdag of donderdag. Barcelona, mogelijk de nieuwe club van trainer Louis van Gaal, is deze week in Nederland voor het spelen van de finale om de Europa Cup II, woensdag in Rotter dam. Hesp heeft nog een doorlopend contract in Kerkrade. Kuip is voor de finale van het Europa-Cuptoernooi voor beker winnaars nog lang niet uitverkocht. Zowel Barcelona als Paris SG heeft eind vorige week vele duizenden kaarten teruggestuurd naar Rotterdam. De Spaanse club had 28.000 tickets besteld, de Franse club 15.000. Vandaag en morgen zijn er nog toegangsbewijzen, in prijs varië rend van 75 tot 100 gulden, verkrijgbaar bij de Kuip. Verkoop ge schiedt op vertoon van een clubcard, van welke profclub dan ook. Op de dag van de wedstrijd blijven de kassa's gesloten. De Belgische international Gunther Schepens vertrekt na het seizoen naar Karlsruher SC. De 24-jarige middenvelder en inter national, die uitkomt voor Standard Luik, tekende voor drie jaar. Karlsruhe moet bijna 3,5 miljoen gulden voor Schepens betalen. De Deense international Brian Laudrup is voor de tweede keer in zijn loopbaan gekozen tot voetballer van het jaar in Schotland. De aanvaller van Glasgow Rangers werd eerder in 1995 door de Schotse media tot beste speler uitgeroepen. Ook dit seizoen speel de hij een belangrijke rol in de negende opeenvolgende landstitel van zijn club. De Italiaanse voetballer Cristian Biancone van de derde divisie club Lodigiani is wegens dopegebruik geschorst tot 24 oktober. Biancone reageerde positief op een test die hem op 29 maart na een wedstrijd tegen Acireale werd afgenomen. In zijn urinemon ster werden sporen van een op cocaïne gebaseerde substantie ge vonden. Roemeense fans steken stadion in brand Boekarest - Roemeense voetbalfans hebben zaterdag brand ge sticht in een stadion, voorafgaande aan de derby tussen Steaua en Dinamo in Boekarest. De politie was gedwongen 2000 toeschou wers te evacueren. Honderden stoelen werden verwoest. Veel bezoekers verzetten zich, toen de politie probeerde hen uit het stadion te verdrijven. Bij de daaropvolgende vechtpartijen werden dertig mensen gearresteerd. Niemand raakte noemens waardig gewond, de wedstrijd in de hoofdstad begon met een ver traging van vijf minuten. Lotto 19: 8-20-25-9-35-4. Reservege tal: 43. Cijferspel: 693403. Toto 19: 1-3-2-1-1-2-2-1-2-1-1-2. Belgische lotto: 1-4-7-12-31-42. Reservegetal: 10. Jokergetal: 5359778. Duitse lotto: 1 - 8 -11 -19 - 47 - 49. Re servegetal: 37. Supergetal: .8. Spel 77: 0878972. Super 6: 907134. UITSLAGEN Fortuna - NEC 3-1; AZ - Willem II 1-0; Ajax - Heerenveen 2-1; RKC - Graaf schap 0-3; Groningen - PSV 0-1; Vole- ndam - Sparta 0-2; Utrecht - Vitesse 1-0; Feyenoord - Twente 1-1 STAND PSV 31 22 5 4 71 80- 21 Feyenoord 31 20 7 4 67 56- 29 Twente 31 18 5 8 59 52- 29 Ajax 31 15 10 6 55 47- 27 Vitesse 31 14 9 8 51 50- 35 Heerenveen 31 13 11 7 50 54- 38 Roda JC 30 14 7 9 49 48- 38 Graafschap 31 12 6 13 42 46- 49 NAC 30 10 9 11 39 39- 45 Utrecht 31 7 14 10 35 37- 40 Sparta 31 10 5 16 35 36- 46 Fortuna 31 8 11 12 35 32- 48 Groningen 31 7 12 12 33 35- 52 Willem II 31 8 7 16 31 31- 48 Volendam 31 7 10 14 31 29- 52 AZ 31 6 7 18 25 25- 41 NEC 31 5 10 16 25 30- 58 RKC 31 6 7 18 25 29- 60 PROGRAMMA Maandag: Roda JC - NAC. Vrijdag: NEC - Roda JC. Zaterdag: AZ - FC Groningen, Hee renveen - FC Volendam, NAC - RKC, PSV - FC Utrecht, Vitesse - Fortuna S., Willem II - De Graafschap, Ajax - FC Twente. Maandag 19/5: Feyenoord - Sparta. KARAKTERISTIEKEN AZ - WILLEM II 1-0 (1-0). 28. Mutsaers 1-0. Scheidsrechter: De Graaf. Toe schouwers: 7022. Gele kaart: Fortes Rodriquez, Verhagen (AZ), Prom- mayon, Schenning, Van der Vegt (Willem II). AZ: Moens; Doesburg (68. Verha gen), Wijker, Den Turk en Fortes Rodriquez; Snijders, Mutsaers en Heus; Latuheru, Gillhaus (66. Bociek) en Goudmijn (76. Zijm). WILLEM II: Mampaey; Prommayon, Hyypia, Schenning en Van Hintum; Van den Berg, Loeffen en Van der Vegt; Ceesay, Sanou en Kolkka. FORTUNA - NEC 3-1 (1-0). 32. Burke 1-0, 80. Simons 2-0, 85. Poetilo 2-1, 86. Simons 3-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 6000. FORTUNA: Van Zwam; Ricksen, Dirkx, Roest en Kool; Usta, Loontjens (63. Van Bommel), Burke en Paauwe; Van der Weert (73. Simons) en Ju frey (89. Hamming), NEC: Roorda; Kemble, Maes, Nijho» en Sobiech; Van Eijkeren, Janss Langerak en Ellerman; Sumiala» Poetilo. FC UTRECHT - VITESSE 1-0 (0-0) Hernandez 1-0. Scheidsrechter: v3l de Ende. Toeschouwers: 11.000. GeU kaart: Jochemsen (Vitesse). FC UTRECHT: Postma; Asmus, v*n Burik, Nascimento en Obradovit Robbemond, De Jong, Witschgi Hernandez; Vanenburg (67. Vif en Mols. VITESSE: Westerveld; Sturing, Kyi. per, Vierklau en Goossen; Jochem sen, Del Olmo (46. Sjoekov), Van^ Brom (81. Curovic) en Korsten (78. Mise); Makaay en Mahlas. RKC - DE GRAAFSCHAP 0-3 (0-1), Van der Haar 0-1 (strafschop), Schultz 0-2, 90. Breetveld 'o-i Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers 3200. Gele kaart: Van Dijk (RKC). RKC: Van Dijk; Leemans, Bogers Brands en HUI (65. Van Arumj; Aerde, Alfred Schreuder en Van Die. men; Boogers, Wijnhard (79. Strep, pel) en Dos Santos (46. Muller). DE GRAAFSCHAP: Olyslager; Wilnis Hendriks, Vreman en Lindenbergh Lukassen (88. Oosterhuis), Godeeer Fuchs; Schultz, Van der Haar Breetveld) en Viscaal (84. Victoria! VOLENDAM - SPARTA 0-2 (0-1). ft Groenendijk 0-1, 80. Dennis de Nooij- er 0-2. Scheidsrechter: Luinge. schouwers: 3500, Rode kaart: 50. Bh ken (Volendam, 2xgeel). Gele kaart Persijn, Plugboer, Govedarica (Vole- ndam), Gerard de Nooijer, Groenen dijk (Sparta). VOLENDAM: Zoetebier; Persijn, Bin ken, Marbus en Plugboer; Steur, Valk, Govedarica en Hans Bond \li Leeflang); Tumari (72. De Bruyn)en Samardzic. SPARTA: Metgod; Berhalter, Gerard de Nooijer, Marillia en Alflen; Nieuwenburg, Van der Laan, Groe nendijk; Krijgsman, Dennis de Nooij er en Fortes (87. Renfurm). TOPSCORERS 1. Makaay (Vitesse), Tomasson (Hee renveen) 18. 3. Nilis (PSV) 17. 4. Bosman (FC Twente) 16. 5. Mols (FC Utrecht), Sanchez (Feye noord) 13. 7. Sibon (Roda JC) 12. 8. Marcelo (PSV), Van der Laan (Spar ta) 11. 10. Taument (Feyenoord) 10. UITSLAGEN Den Bosch - Cambuur 0-1; Emmen - Dordrecht 2-1; GA Eagles - Veendam 2-1; Excelsior - TOP 2-3; WV - Hel mond Sp. 3-1; Telstar - Heracles 2-1; RBC - Haarlem 6-0; Eindhoven - Den Haag 2-3 KARAKTERISTIEKEN STAND Emmen 31 18 7 6 61 56- 32 MW 31 17 10 4 61 50- 30 Cambuur 31 17 7 7 58 55- 32 Vw 31 15 9 7 54 52- 33 GA Eagles 31 16 6 9 54 55- 41 Zwolle 31 14 9 8 51 49- 36 Den Haag 31 13 9 9 48 40- '39 Den Bosch 31 14 5 12 47 44- 37 TOP 31 13 7 11 46 44- 44 Veendam 31 12 9 10 45 38- 30 Eindhoven 31 12 8 11 44 48- 47 Dordrecht 31 12 5 14 41 35- 42 RBC 31 10 5 16 35 39- 46 Heracles 31 7 10 14 31 42- 46 Helmond Sp. 31 8 5 18 29 34- 58 Telstar 31 7 6 18 27 33- 62 Excelsior 31 6 5 20 23 32- 58 Haarlem 31 4 6 21 18 29- 62 PERIODESTAND Emmen 6 5 0 1 15 11- 4 MW 6 4 2 0 14 8- 3 VVV 6 4 0 2 12 15- 11 GA Eagles 6 3 2 1 11 10- 9 TOP 6 3 1 2 10 10- 7 FC Zwolle 6 2 4 0 10 9- 6 ADODenHaag6 3 1 2 10 9- 11 RBC 6 2 3 1 9 13- 7 Cambuur L. 6 2 2 2 8 8- 5 Den Bosch 6 2 1 3 7 6- 7 Dordr. '90 6 2 1 3 7 5- 8 Veendam 6 1 3 2 6 9- 7 Excelsior 6 1 2 3 5 9- 11 Helm.Sport 6 1 2 3 5 6- 9 Eindhoven 6 1 2 3 5 10- 14 Telstar 6 1 2 3 5 6- 10 Haarlem 6 1 2 3 5 7- 18 Heracles 6 0 2 4 2 6- 10 Emmen, ADO Den Haag en Cambuur periodekampioen. PROGRAMMA Vrijdag: Haarlem - Telstar. Zaterdag: Cambuur - FC Zwolle, Dor- drecht'90 - FC Den Bosch, GA Eagles - Emmen, Helmond Sport - Excelsior, Heracles - WV, MW - RBC, TOP Oss - Eindhoven, Veendam - ADO Den Haag. FC DEN BOSCH - CAMBUUR 0-1 (Ml, 64. Berghuis 0-1. Scheidsrechter: Luy- ten. Toeschouwers: 2137. Gele kaart Goulooze, Van den Berg (Cambuur). EMMEN - DORDRECHT 2-1 (1-1). a Lems 0-1, 31. Van Raalte 1-1, 72. Van Oostrum 2-1. Scheidsrechter: Buiting, Toeschouwers: 6025. Gele kaart: Arts (Emmen), De Laat, Summerville (Dor drecht). GO AHEAD EAGLES - VEENDAM 2-1 (0-0). 53. Tammer 1-0 (strafschop),61. Venema 1-1, 80. Clescerico 2-f, Scheidsrechter: Schuurmans. Toe schouwers: 4600. Gele kaart: Boere- bach, Michels, Waslé'nder (GA Eag les), Van Wattum, Slor (Veendam). EXCELSIOR - TOP OSS 2-3 (1-2). 6, Taihuttu 0-1, 19. Van Bremen 1-1,3(1, Taihuttu 1-2, 59. Glaucio 2-2, 76. Van Grunsven 2-3. Scheidrechter: Koop man. Toeschouwers: 800. Gele kaart Conrad, Van Bremen (Excelsior). WV - HELMOND SPORT 3-1 (2-1). 10, Evans 1-0, 11. Stegeman 1-1, 33. Evans 2-1, 54. Evans 3-1. Scheidsrecit ter: Van Beek. Toeschouwers: 3133, Gele kaart: Corneille (VVV), Boessen, Braem (Helmond Sport). TELSTAR - HERACLES 2-1 (2-0). 33. Panhuis 1-0,45. Kruijer 2-0,77. Nijhuis 2-1. Scheidsrechter: Braamhaar. Toe schouwers: 900. RBC - HAARLEM 6-0 (0-0). 51. Van Loenhout 1-0, 63. Dorst 2-0, 68. Ma gielse 3-0, 75. Van Loenhout 4-0,83. Roeken 5-0, 89. Kortland 6-0. Scheids rechter: Oskam. Toeschouwers: 1050. Gele kaart: Hopstaken (RBC). Bijzon derheid: 88. Gijzen (Haarlem) mist strafschop. EINDHOVEN - ADO DEN HAAG 2-3(1- 1). 35. Edwin Gründholz 0-1,45* ers 1-1, 58. Vroomans 2-1, 68. Price2- 2, 84. Kruit 2-3. Scheidsrechter: Gerrit sen. Toeschouwers: 1585. Gele kaart: Vroomans, Van Houts (Eindhoven), Burgos, Thies (ADO Den Haag). TOPSCORERS 1. Van Oostrum (Emmen) 25. 2. Tammer (Go Ahead Eagles) 23. 3. Taihuttu (TOP Oss) 17. 4. Bruin (FC Zwolle), Platvoet (MW), Vroomans (Eindhoven) 13 7. Dijkhuizen (Cambuur Leeuwar den), Meijer (Veendam) 12. 9. Van Roon (Telstar), Arts (Cam buur Leewarden) 11. 11. Pieren (WV) 10. ZONDAGVOETBAL HOOFDKLASSE A Papendr. - Hollandia 1-4; AFC wijk - VCS 4-1; 0SV - DWV Holland 4-1; AFC'34 - DCG 2- DHC 2-1 STAND -UVS 2-1; Elink- afg; Tonegido - •0; Feyenoord - AFC'34 Feyenoord Hollandia Elinkwijk Holland VCS UVS Tonegido DWV DHC AFC DCG 0SV Papendr. 24 15 6 24 12 10 24 12 24 11 24 10 24 10 24 8 3 51 2 46 8 40 7 39 8 36 8 36 7 33 10 32 6 31 9 27 9 27 10 24 13 20 4 18 10 54- 27 44- 24 34- 26 38- 31 41- 41 35- 36 31- 28 34- 30 29- 29 33- 35 23- 26 27- 31 26- 47 19- 57 Wilhel.'08 24 7 4 13 25 32- 47 EHC Norad 23 6 5 12 23 32- 40 Volharding 24 3 3 18 12 22- 64 PROGRAMMA Baronie - Panningen; Wilhel.'08 - Geldrop; Halsteren - Deurne; SVN - DBS; TSC - WSC; Gemert - EHC Norad; Meerssen - Volharding. HOOFDKLASSE C De Treffers - Babberich 2-1; Enschede - Ste- vo 0-2; Quick'20 - SVB0 5-1; Appingedam - FVC 3-2; Achilles'94 - Hatert 0-3; HSC'21 - Drachten 4-1; 0VC'85 - Rheden 3-1 STAND STAND FC Lisse 25 15 6 4 51 69- 38 Schevening 25 15 6 4 51 65- 35 Noordwijk 25 15 5 5 50 53- 32 ASWH 25 13 5 7 44 47- 38 Achilles V 25 13 3 9 42 32- 31 Katwijk 25 10 9 6 39 45- 36 Hoek 25 11 3 11 36 39- 43 Kozakken B. 25 8 7 10 31 26- 34 Rijnsb.B. 25 7 9 9 30 41- 49 Quick Boys 25 8 4 13 28 32- 30 ARC 25 8 4 13 28 31- 39 Heerjansd. 25 5 6 14 21 27- 60 Veere 25 4 6 15 18 26- 53 Kloetinge 25 4 5 18 17 35- 49 HOOFDKLASSE C Urk - WOG 4-0; Drachtst. B - ACV 0-0; EM - Genemuiden 1-0; BI. Wif34 - DOS K.jr Olympia'28 - Spakenburg 2-1; Be Quick?»' HZW 0-1; Putten - Flevo Boys 1-0 STAND WOG 25 14 Urk 25 11 Genemuiden 25 10 HOOFDKLASSE B Panningen - Volharding 2-1; EHC Norad - Ba ronie 3-4; WSC - Gemert 5-1; DBS - TSC 0-1; Deurne - SVN 3-1, Geldrop - Halsteren 0-1; Meerssen - Wilhel.'08 2-3 STAND HSC'21 25 17 6 2 57 85- 33 De Treffers 25 14 5 6 47 43- 29 Babberich 25 13 6 6 45 36- 22 Appingedam 25 12 7 6 43 31- 21 Quick'20 25 12 6 7 42 48- 25 Rheden 25 10 5 10 35 30- 35 Achilles'94 25 9 7 9 34 33- 38 Drachten 25 10 4 11 34 31- 40 Stevo 25 8 6 11 30 35- 33 Hatert 25 7 8 10 29 35- 43 0VC'85 25 7 7 11 28 31- 41 SVB0 25 8 2 15 26 27- 45 FVC 25 4 6 15 18 36- 75 Enschede 25 4 5 16 17 32- 53 PROGRAMMA Katwijk - Veere; Kloetingé - Quick Boys; Noordwijk - ARC; Achilles V - Schevening; Hoek - Kozakken B.; Rijnsb.B. - FC Lisse; Heerjansd. - ASWH. HOOFDKLASSE B D0V0 - Barendr. 1-0; DTS'35 - Capelle 1-5; IJ'meervog. - Excelsior M 0-1; Marken - Vole ndam 3-0; Rozenburg - Bennekom 2-2; Zw. Wif28 - Huizen 2-0; SH0 - GVW 2-2 Putten 25 ACV 25 Drachtst. B 25 Be Quick'28 25 Elburg 25 HZW 25 DOS K. 25 Spakenburg 25 Flevo Boys 25 0lympia'28 25 BI. Wit'34 25 9 11 8 12 8 10 6 47 50- 29 6 41 48- 30 7 38 38- 29 5 38 32- 30 5 36 31- 20 7 34 19- 21 9 32 33- 32 9 32 26- 31 10 31 28- 10 31 26- 9 30 40- 12 29 32- 11 26 24- 13 24 29- HOCKEY STAND Baronie 24 16 TSC 24 16 WSC 24 14 Panningen 24 14 Halsteren 23 10 Meerssen DBS Geldrop Gemert SVN Deurne 3 53 62- 4 52 43- 4 48 44- 5 47 31- 8 35 47- 10 32 So il 31 42- 8 9 29 30- 6 11 27 33- 8 10 26 27- 4 13 25 37- ZATERDAGVOETBAL HOOFDKLASSE A Veere - ASWH 5-0; FC Lisse - Katwijk 3-1; Ko zakken B. - Rijnsb.B. 2-2; Schevening - Hoek 3-0; ARC - Achilles V 2-1; Quick Boys - Noord- wijk 0-1; Heerjansd. - Kloetinge 2-1 GVW 25 Zw.Wit'28 25 IJ'meervog. 25 Marken 25 Capelle 25 Excelsior M 25 Barendr. 25 D0V0 Huizen Bennekom SH0 Rozenburg Volendam DTS'35 14 5 11 11 6 47 3 44 7 6 43 5 9 38 7 8 37 7 8 37 7 9 34 6 10 33 8 9 32 0 8 31 0 8 31 8 10 29 7 11 28 4 19 10 47- 26 36- 17 37- 21 39- 38 40- 28 47- 38 27- 24 36- 47 40- 38 36- 37 36- 37 32- 44 25- 39 29- 73 HOOFDKLASSE MANNEN Bloemendaal - Kl.Zwits. 2-3; HGC A®1' dam 2-5; Dan Bosch - EHV 7-1; Kamp HOM 1-3; Pinoke - Tilburg 5-3; Gronings Oranje Zw 1-3 STAND 36100- 38 33 67- 38 31103- '8 26 80- 55 28 55- 53 25 70- 60 24 59- 57 18 50- 58 16 48- 75 14 33- 51 7 35- 1»1 4 24- 9» Amsterdam 22 16 Den Bosch 22 16 HGC 22 14 Bloemendaal 2212 Pinoke Oranje Zw Kl.Zwits. HDM Tilburg Kampong Groningen EHV 22 12 22 12 22 9 22 8 22 5 22 7 22 2 22 1 4 1 3 4 4 1 6 2 12 6 11 0 15 3 17 2 19 Osaka (anp) - Frankie Fre dericks maakte zaterdag tij dens de tweede Grand- Prix- wedstrijd van het nog jonge atletiekseizoen, in de Japanse stad Osaka, de meeste indruk. De Namibiër 'vloog' op de 200 meter naar een winnende tijd van 19,90 seconden. Dat was 0,15 seconde sneller dan twee- vöudig olympische kampioen, de Amerikaan Michael Jo hnson, eerder dit jaar. In to taal sneuvelden in Japan vijf beste jaarprestaties. Fredericks, die een lichte rug- wind van 0,4 meter per seconde Amsterdam (anp) - Het vrij recent nog zo trotse Ajax wekt tegenwoordig medelij den op, zo on-Amsterdams slecht is het spel. Ajax schreeuwt naar het einde van de competitie en won in de martelende slotfase van het seizoen zowaar van Heeren veen, hoewel onverdiend; 2-1. Het was een cruciale zege, want Heerenveen is een geduchte con current in de strijd om UEFA-be- kervoetbal. Ajax-armen gingen omhoog van opluchting en er ont stond vreugde door het verlies van Vitesse, ook al zo'n rivaal. Ajax verhoogde de marge met Vitesse tot vier punten en met Heerenveen tot vijf. Moet kunnen, met nog drie duels te gaan. Een van de drie valt af in de dans om het gouden kalf. In de Arena waren 'de teleurge- stelden' verzameld. Voor Ajax is het seizoen eigenlijk één grote sof, Heerenveen verloor donderdag de bekerfinale van Roda JC. Trainers zijn dan zielknijpers en zowel Louis van Gaal als Foppe de Haan wenste zijn mannen na afloop te complimenteren. Van Gaal omdat de Ajacieden, van wie sommigen zich de laatste jaren bijna vertil den aan de bekers, knokten voor elke meter. Dat zijn ze normaal ei genlijk helemaal niet gewend. De Haan was lovend omdat de Frie zen zich goed hadden hersteld en eigenlijk hadderï moeten winnen in Amsterdam. Daarover was'ie- dereen hét eens. 1 De Haan wilde het leed dat Fries land is aangedaan ook niet over drijven. „We zijn allemaal norma le mensen en je moet ook in je ver lies groot kunnen zijn. Ais iemand reëel is, dan ben ik het wel." Toch plofte hij zaterdag, na zijn preek, uitgeteld op de sofa neer. Beeld- sprakerig: „Je moet de spelers weer vóór de bokkenwagen krij gen, zorgen dat ze er niet op zitten Door Henk Mees Berkel-Enschot - De betalingen in het amateurvoetbal zullen ook volgend seizoen nog geen officieel karakter hebben. De meningen over de invoering van de categorie 'non-amateurs' die 15.000 gulden per jaar betaald mogen krijgen, lopen nog zo ver uiteen, dat de KNVB de voor stellen opnieuw vooruitschuift. de planning was voorzien dat bij de KNVB-vergadering amateur voetbal (24 mei) en de bondsverga- dering (9 juni) spijkers met koppen geslagen zouden worden. Inspraak rond de jaarwisseling door de clubs uit de hoogste klassen maak te al duidelijk dat de amateurclubs zich liever niet binden aan nieuwe regels. Vooralsnog blijft daardoor de re geling onkostenvergoedingen van kracht. Tot ongenoegen van het sectiebestuur amateurvoetbal. „Het huidige reglement amateur bepalingen moet worden herzien. Turijn (anp) - Bert van Vlaan deren is zondag achtste ge worden in de marathon van Turijn. De 33-jarige atleet uit Maartensdijk liet met 2 uur, 13 minuten en 45 seconden éen matige tijd over de af stand van 42 kilometer en 195 meter noteren. Het persoon lijk record van Van Vlaande ren, die drie weken geleden uitviel in Rotterdam, staat smds april 1995 op 2.10.36. De eerste drie plaatsen gingen naar Kenianeh. Joseph Chebet, vorig jaar op zijn eerste buiten landse trip winnaar in Amster dam (2.10.57), zegevierde in de knappe tijd van 2.08.23. Tweede werd Elija Lagat, die vorig jaar de halve marathon van Egmond

de Stem | 1997 | | pagina 14