Feyenoord thuis onder de maat Valckx brengt titel voor PSV dichtbij DE STEM Twee gouden medailles voor judoka's Feyenoord berust 149 .,2°:990'-[ Xe weinig overtuiging bij Rotterdamse ploeg in aanvallend opzicht Feyenoord staat maar twee spelers af j 2?9 tigchelaar Ben Sonnemans en Mark Huizinga veroveren Europese titel in Oostende B1 a Tomaten per 500 gram yVlSüWK ÖoGSTj Santé Malt» at 2, 81, een bedieningsafdeling- icht. Hiervoor onze excuses doet meer voor u "Breda - Etten-Leur - Oosterhout Prijs inc)-BPM en BTW, excl. koslen rijklaar maken. Sport Botterdam (anp) - Feye noord is dit seizoen nog steeds ongeslagen in de Kuip. Maar schijn bedriegt. De Rotterdammers hebben Jj titelkansen in de slot fase van de competitie wel degelijk op eigen veld be graven. De ploeg van trainer Arie Haan :ondag in de semi-topper te- FC Twente twee minuten voor tijd de (onverdiende) zege ireg: 1-1. Het was de derde op eenvolgende remise van Feye noord in eigen huis, na de 0-0 te gen Vitesse en de 4-4 tegen For- iuna. Het is dus niet zo vreemd dat PSV de aanstaande kampioen s. Thuiswedstrijden kunnen wij nog onvoldoende naar onze hand zetten," erkende Haan. „PSV kan dat wel. Daarin zit het verschil, daarin zit onze achterstand van vier punten. Ik moet wel vrede hebben met dat feit." Het Feyenoord van Haan zou het lieist in elke wedstrijd link op de counter spelen. De tegenstander het spel laten maken en zelf bij halwinst hard en snel toeslaan. In itwedstrijden durft Haan zijn ploeg nog wel met een afwach tende tactiek het veld op te stu ren. Maar op eigen bodem kan hij dat niet makén, hoe graag hij het misschien ook zou willen. Daar- is het publiek in Rotterdam toch te veeleisend, daarvoor is de reputatie van Feyenoord als top club toch te groot. In de tiende minuut van het ar moedige duel tussen de nummers twee en drie van de eredivisie be wees Feyenoord hoe goed het te genwoordig een counter kan uit voeren. Van Bronckhorst ging vanuit het eigen strafschopge bied met de bal aan de haal. Hij speelde 'Lbrsson aan, die ter hoogte van de middenlijn terug legde op Koeman. De afzwaaien de libero stuurde de sprintende teer diep, die op de rand van buitenspel mocht doorgaan en doelman Boschker met een toren hoge lob verschalkte, 1-0. Je zag Haan genieten op de bank. Feyenoord, opnieuw in de sterk ste opstelling, leek door het vroe ge succes een gemakkelijke over winning te boeken. Maar de Rot terdammers verzuimden weer eens de wedstrijd meteen af te maken. De thuisploeg was in de eerste helft het meest in balbezit, won ook de meeste persoonlijke duels, maar toonde in aanvallend opzicht te weinig overtuiging: De Feyenoorders Fraser (liggend) en Picun beseffen na het laatste fluitsignaal dat de kans op het kampioenschap verkeken is. foto wfa/robert vos Rotterdam (anp) - Feyenoord staat voor de oefeninterland van Oranje in en tegen Zuid-Afrika (4 juni) slechts twee spelers af. Doelman Ed de Goey en mid denvelder Giovanni van Bronck horst mogen de trip met bonds coach Guus Hiddink meemaken. De andere spelers moeten met Feyenoord begin juni op reis naar China. Trainer Arie Haan, in de rug ge- dekt door voorzitter Jorien van den Herik, weigert voor het 'Ajax-probléem' bij Oranje op te draaien. De Amsterdammers gaan in juni op toernee door Zuid-Amerika, inclusief alle in ternationals en kandidaat-inter nationals. Het was derhalve te verwachten dat Hiddink meer spelers van Feyenoord zou selec teren voor de erewedstrijd in Zuid-Afrika. „Aan die flauwekul doe ik niet mee," bromde Haan. „Hiddink kan de spelers krijgen die hij normaal ook kiest. Van de rest blijft hij af. Ook Van Gastel is niet beschikbaar. Hij is de laat ste wedstrijden immers niet aan de beurt geweest bij Oranje." PSV geeft Hiddink waarschijn lijk wel de vrije hand. Alleen Jaap Stam ontbreekt. Hij treedt op 7 juni in het huwelijk. Of Ruud Gullit de trip van Oran je naar Zuid-Afrika meemaakt, is nog onduidelijk. De trainer van Chelsea is specifiek door de Zuid-Afrikaanse regering uitge nodigd. De oud-international heeft al wel belangstelling getoond voor het uitstapje, maar zegt dat hij officieel van de KNVB nog niets heeft gehoord. Volgens een woordvoerder van de voetbal bond is begin deze maand een invitatie per fax naar Gullit ge stuurd. Larsson, Sanchez en Taument lieten zich door de stugge en har de defensie van FC Twente te veel afbluffen en kwamen nauwelijks in scoringspositie. Omdat aan de andere kant de Rotterdamse ver dedigers eveneens overheersten, verliep het duel zonder al te veel hoogtepunten. FC Twente raakte door de snelle en lange achter stand eigenlijk geen moment in paniek. De organisatie en con centratie bleven goed, alleen het balgevoel viel tegen. Daardoor combineerden de Tukkers soms moeizaam. Pas na een uur kwam er een beetje avontuur en oppor tunisme in het spel van FC Twen te. Met aanvaller Petrov voor ver dediger Elzinga kreeg de ploeg van trainer Meyer ook wat meer aanvalskracht. Topschutter Bos man bleef echter vrijwel onzicht baar. Handsbal Ook talent Bruggink stelde te leur. Hij viel slechts op met een overduidelijke handsbal na een vrije trap van Van Gastel. Arbiter Temmink zag er geen strafschop in. De tweede helft ging aan Feyenoord min of meer voorbij. Zonder grote leider Koeman, tij dens de rust met een knieblessure uitgevallen, maakte de thuis ploeg zowel verdedigend als aan vallend een ietwat hulpeloze in druk. Het thuispubliek roerde zich ook amper. Alleen bij de rentree van het probleemkind Vos, dit keer weer toegejuicht in plaats van uitgejouwd, veerde de aanhang even op. Toch leek Feye noord met een minimale prestatie een maximaal resultaat te boe ken. Petrov zorgde echter in de slotfase alsnog voor een terechte eindstand. Hij verraste doelman De Goey met een knappe schui ver in de korte hoek, 1-1. „Een kostbaar punt, zeker door de ne derlagen van onze concurrenten Vitesse en Heerenveen," meende coach Meyer. „Europees voetbal kan ons nu niet meer ontgaan." FEYENOORD - FC TWENTE 1-1 (1- 0). 10. Fraser 1-0, 88. Petrov 1-1. Scheidsrechter: Temmink. Toe schouwers: 28.305. Gele kaart: Boa- teng, Fraser (Feyenoord), Karne- beek, Oude Kamphuis, Bosman, Bruggink (FC Twente). FEYENOORD: De Goey; Fraser, Fer nando en Boateng; Van Wonderen, Van Gastel, Koeman (46. Graff), Sanchez en Van Bronckhorst; Tau ment (82. Tati) en Larsson (75. Vos). FC TWENTE: Boschker; Elzinga (61. Petrov), Hoogma, Ten Hag en Karne- beek; Oude Kamphuis, Van Halst, Ten Caat en Ter Avest (72. McKnon); Bruggink (87. Vennegoor of Hesse- link) en Bosman. Door Steef Arts Oostende - Nooit stond hij op hoogste schavotje. 'Num mer vijf' zijn bijnaam in judowereld. Zaterdag brak jjen Sonnemans met die kwa lijke gewoonte en veroverde eerste grote titel tijdens e Europese kampioenschap- Pen judo in Oostende. Nie mand was gelukkiger met zijn Souden plak. Ook Mark Hui zinga niet, die als enige Ne derlander zijn titel succesvol «rdedigde. Set tweetal zorgde voor een eestroes in het Nederlandse amp dat afgelopen weekeinde in 'i aal zes medailles (twee goud, ilee zilver, twee brons) verover en »We halen hier bijna een van de prijzen weg," over eet JBN-voorzitter Koos Lette en) zijn euforie. „En dat is heel meer dan de Tsjechen hebben Spresteerd," schaterde hij. De «gde bestuurder kon het niet aten nog eens te sneren naar 1 mm Visser, de geschorste Nij- actv'Se olubcoach, die via een ^deurtje, een Tsjechische ttjditatie, toch tot het toernooi »efd toegelaten. fpft ^et was meer het privé- coS T Van <"°r van ^er ^eest' j van Kenamju. Hij was niet S[. Lran<^ van de mat weg te wiehl' n za® ziin zoon> zwaarge- Dennis' na een sterk toer- pas 'n de eindstrijd onderuit n t88en de Turkse 'man- Turt Tatar°glu- De mwoog met zijn 135 kilogram de H fSt kilo zwaarder dan aarlemmer en bleek onver- Ben Sonnemans straalt na zijn eerste grote hoofdprijs, foto anp Mark Huizinga juicht, nadat hij in de finale de Oostenrijkse Rus Klischin heeft verslagen, foto anp zettelijk. Een dag later liep hij opnieuw op de reusachtige Turk stuk in de strijd om het brons in de open klasse. De 25-jarige Sonnemans maakte het succes voor de Haarlemse sportschoolhouder compleet. Verdwaasd liep de marechaussee na de finale tot 95 kilo door de opwarmhal. „Dit is het dan. Zo voelt het dus," steunde hij. Vijf keer scoorde hij een vijfde plaats, slechts op het EK in Birmingham, drie jaar geleden, bereikte hij het podium. En nu lukte het plotse ling allemaal wel. En dat was zeer onverwacht. Ruim een maand geleden raakte Sonnemans zwaar ziek. „Een klein wondje infecteerde door een oefening op de touwbaan. Dat ging schuren met als gevolg dat ik wondroos opliep. M'n hele voet zwol op. Ik lag met 39 gra den koorts in bed. Toen de dokter erin sneed, kwam er alleen maar mayonaise en ketchup uit." Het leverde een onwelkome week van inactiviteit op. „En dat haal je niet meer in. Ik heb daar ook geen poging toe gedaan." De weg naar de finale leverde hem echter weinig problemen op. In de halve eindstrijd had hij voor het eerst de volle vijf minu ten nodig om de Portugees Soares te verslaan. Toch leek het nog mis te gaan. Binnen een minuut keek hij al tegen een grote achterstand aan (waza-ari) in de finale tegen de Fransman Lemaire. Het bracht hem niet van de wijs en met een beenstut legde hij zijn te genstander op de rug. „Ik weet niet waarom het nu wel lukt. Misschien omdat ik bij de marechaussee met hele andere zaken bezig ben. Ik heb het de af gelopen tijd zo druk gehad, dat ik af en toe zat te knikkebollen in de auto." De prestatie van Mark Huizinga (-86) deed niet onder voor die van Sonnemans. De re gerende kampioen keerde pas on langs terug van een zware knie blessure. „Ik had pas twee toer nooien gedraaid. En die gingen zeer slecht. Rome won ik welis waar, maar ik had het gevoel nog helemaal niet. Ik maak acties uit het niets. En dat flitsende was ik kwijt." Op het moeilijkste moment her vond hij zijn krachten. In de hal ve finale stond hij voor een bijna onmogelijke opgave om de Belg Daan de Cooman en drieduizend judo-gekke fans eronder te hou den. Hij wist een kleine voor sprong niet te verdedigen door dat hij tegen zijn tweede straf op liep. Tien seconden voor tijd mat de scheidsrechter tot verbijste ring van het thuisplubliek ook De Cooman nog een straf toe, waar door Huizinga's koka in de eerste minuut toch voldoende was voor een plaats in de finale. De eindstrijd werd een spekta kelstuk van de eerste orde, waar in zowel Huizinga als de Oosten rijkse Rus Klischin voor het volle punt gingen. Drie keer redde de Nederlanders zich met acrobati sche toeren uit een soetemi, om in de laatste minuut definitief toe te slaan. De mannen maakten de afgelo pen EK voor Nederland. De Ne derlandse vrouwen zagen hun he gemonie overgenomen door het gastland, dat de EK omtoverde tot de open Belgische met in to taal negen plakken, waarvan zes gouden. ZIE VERDER SPORT - B2 I I MAANDAG 12 MEI 1997 Rotterdam (anp) - Feyenoord heeft PSV zondag nog net niet gefeliciteerd met de landstitel. Maar na de nieuwe afknap per op eigen veld, zondag tegen FC Twente (1-1), legden trainers, spelers en bestuursleden zich gelaten neer bij het komende kampioensfeest in Eindhoven. „Het is voorbij," verwoordde routinier Henk Fraser de algehele stemming in de Kuip. Van diepe teleurstelling was echter geen sprake in het Rot terdamse kamp. Zowel coach Arie Haan als voorzitter Jorien van den Herik toonde zich zeer tevreden over het bijna afgelo pen seizoen. „De spelers en het bestuur verdienen een groot compliment," meende Haan. „De technische staf heeft het heel goed gedaan," zei Van den Herik op zijn beurt. Kortom, Feyenoord telde zondag zijn zegeningen. Van den Herik en Haan waren trots dat hun ploeg zo lang met PSV in de race was gebleven. „En dat tegen alle verwachtin gen van de zogenaamde ken ners in," schamperde het duo in koor. „We hebben dit seizoen aan de meeste doelstellingen voldaan. Maar er is nog veel werk te doen." Haan en Van den Herik blikten, hoewel de tweede plaats in de eindstand van de eredivisie nog niet helemaal zeker is, al gretig vooruit naar de rentree in de Champions League. Feyenoord moet dan in augustus twee wedstrijden (uit en thuis) spe len in de tweede voorronde om zich te plaatsen voor het grote werk (met 23 andere teams) en het grote-geld. Bij uitschakeling gaan de Rot terdammers als geplaatste club door naar de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi. „In komsten hebben we dus altijd op Europees niveau, maar hoe veel hangt af van het verloop van de voorronde," merkte Van den Herik op. „Ik begroot in elk geval niet al te veel." Haan wil het komende seizoen ingaan met een selectie van 20 tot 22 spelers. Koeman (stopt) en Taument (naar Benfica) val len af. Bosvelt (van FC Twen te), Kornejev (Heerenveen) en Glaucio (Excelsior) melden zich. Wellicht dat een paar spe lers uit de huidige selectie (Zwijnenberg) nog vertrekken. „We zijn met de selectie nog niet klaar voor het nieuwe sei zoen," zei Van den Herik. „Er komt zeker nog één speler bij." Door Jaap Bakker Groningen - Niet fraai, wel degelijk. Met het voetbal dat PSV dit seizoen zo vaak laat zien, werd gisteren in het Oosterpark ook het verzet van FC Groningen gebroken. De overwinning was terecht maar tegelijk gelukkig, omdat het enige doelpunt voortkwam uit een 'zondagsschot' van Stan Valckx, de cen trumverdediger die eigenlijk nooit scoort. Met zijn rake knal, na 56 minu ten, maakte Valckx zijn ploeg zo goed als kampioen. De vraag die na gisteren alleen nog rest, is wanneer PSV het feest kan gaan vieren. Concurrent Feyenoord staat na het gelijkspel van giste ren tegen FC Twente op vier pun ten achterstand. Blijft dat ver schil komend pinksterweekeinde even groot, dan speelt PSV een week later, op zondag 25 mei, op eigen veld zijn kampioenswed strijd tegen Willem II. Een ander scenario is voor Eind hoven en omgeving minder vro lijk. Als PSV zaterdag, ook in ei gen stadion, FC Utrecht verslaat en Feyenoord maandag onderuit gaat tegen Sparta, wordt de kop loper op die dag kampioen zon der zelf in actie te komen. Dick Advocaat wordt vaak ver weten te voorzichtig zijn woor den te kiezen. Die reputatie maakte hij gisteren volledig waar. „Normaal gesproken mag het nu niet meer mis gaan," zei Advocaat na de overwinning. 'Nu kan het gewoon niet meer mis gaan,' zou stoerdere taal zijn ge weest. „Maar in deze situatie kun je beter speler zijn dan trainer," voegde Advocaat er met een glimlach aan toe. De Hagenaar heeft dit seizoen la ten zien over het beste elftal van Nederland te beschikken, maar oogstrelend was het spel van PSV deze competitie maar mondjes maat. Zeker als de vertoningen worden vergeleken met die van afgelopen seizoen. Juist op het moment dat de ploeg op een dood spoor was beland, deed de club met het aantrekken van Gilles de Bilde een gouden greep. Concurrent Feyenoord werd in de strijd om de gunsten van de Belg afgetroefd en heeft dat op de ranglijst inmiddels moeten bekopen. Bevlieging In het Oosterpark, waar PSV vo rig seizoen door een 1-0-neder- laag nog onoverkomelijke schade leed in de titelrace met Ajax, was de overwinning ditmaal niet te danken aan een bevlieging van De Bilde, Jonk, Nilis of Zenden, maar werd de winst weer in de fensief opzicht geboekt. Doelman Jan-Willem van Ede, die in de slotfase na een botsing met Haaris Huizingh met een ge broken onderarm moest worden vervangen door jeugdinternatio- nal Wilburt Need, zag maar zel den een bal dreigend op zijn doel komen. Bovendien zorgde een verdediger aan de andere kant van het veld ook nog eens voor de volle buit. Na een aanval die was opgezet door Nilis en Zenden schoot Valckx, van een meter of twintig afstand van het doel, zon der aarzeling snoeihard en loep zuiver raak. Voor Valckx was het zijn eerste treffer van deze com petitie. Veel rust bracht de voorsprong in de gelederen van PSV niet te weeg, maar de Groningers, die woensdag ook al tegen Ajax speelden (1-1), hadden him krachten inmiddels verspeeld. In zes minuten blessuretijd kwam invaller Need dan ook niet in de problemen. Gezapig De spannende slotfase - de marge was tenslotte slechts een doel punt - was niet typerend voor de voorgaande minuten. PSV was de ploeg die het spel maakte, die dreigender was, maar in leuke momenten voor het doel resul teerde dat zelden. „Weinig hoog tepunten, een beetje gezapig," oordeelde Advocaat over de eer ste helft. Hij had in totaal twee kansen geteld: eentje voor Nilis en een voor De Bilde. Het Bel gisch koppel was echter niet scherp genoeg om voor de afron ding te kunnen zorgen. Van de flanken (Petrovic en Zenden) kwam bovendien geen dreiging, van het middenveld (Jonk en Co- cu) weinig. Halverwege het duel paste Advo caat zijn elftal aan, met als voor naamste ingreep de verhuizing van Zenden naar het centrum en de nieuwe rol van Nilis, een beet je achter de twee spitsen. „Ik hoopte op meer ruimte en diep te," zei Advocaat. Ruimte kwam er na de treffer van Valckx zeker, maar Zenden miste tot tweemaal toe het overzicht om PSV in vei ligheid te brengen. Voor de voor bereidingen op het titelfeest maakte dat uiteindelijk weinig uit. FC GRONINGEN - PSV 0-1 (0-0). 57. Valckx 0-1. Scheidsrechter: Reygwart. Toeschouwers: 10.500. Gele kaart: Huizingh (Groningen), Stam, Numan (PSV). Bijzonderheid: PSV was in de laatste minuut gedwongen zijn derde doel man in te zetten. Van Ede, de ver vanger van eerste keus Waterreus, verliet geblesseerd het veld, Need was zijn vervanger. FC GRONINGEN: Lodewijks; Veen- hof, Koeman en Schoenmakers; Els- hot, Gorré (85. Sörensen), Kooistra (72. Liefden) en Gall; Magno, Hui zingh en Huistra (49. Koen). PSV: Van Ede (89. Need); Vampeta, Stam, Valckx en Numan; Petrovic, Jonk, Cocu en Zenden; De Bilde (90. Faber) en Nilis (82. Van der Doelen).

de Stem | 1997 | | pagina 13