Goudschandaal als spannend jongensboek Manager klaagt veel en weet erg weinig de stem A7 ECONOMIE A8 Favoriet Studiefinanciering T-formulier Roof zonder zonde /IEI 1997 57 59 9V« 9ft 97'/. 97'/. 79'/. 78ft 26ft 26ft 70s/. 71ft 14s/. 14 30ft 31'/. 115 117 29ft 29ft 30'/. 32'/. jrs 107'/. 108'/. 1 88 87 hk 80 82 58 57 35 36s/, 116'/. 116ft 57 57 54'/. 53 .53 54 i. 16?/. 167ft 24s/, 24s/, 30 31'/. 35s/. 36'/. 57 57'/. 88'/. 90 132ft 132'/. fen 123'/. 125ft ZATERDAG 10 MEI 1997 ieskoers ige koers tkoers gisteren pn den claim ■dividend I daan /bieden _daan/laten I >den en ex dividend en en dividend I daan en laten ex dividend I daan en bieden ex dividend 1,90 3,40 a 0,50 0,90 5,80 7,80 3,60 5,40 2,20 3,40 1,30 2,10 17,00 20,00 8,30 10,20 6,20 7,80 51,20 54,00 41,30 44,20 18,10 19,90 6,20 4,50 14,70 21,50 8,60 a 13,50 4,40 7,20 a 2,20 3,50 1,10 1,50 16,00 20,30 11,50 a 15,40 22,50 t H 8 27,90 14,40 18,00 1 2,00 0,70 L <20 jrv*rtUp9'b 1 7,10 3,20 b 13,00 7,00 c on 30,40 o,ou 31,50 I 4,30 a 2,50 1,60 1,90 1 2,20 2,30 6,50 6,90 6,60 6,50 2,00 a 1,90 a 0,80 a 0,70 5,60 5,60 1,80 3,00 1,10 1,40 2,40 2,70 16,30 16,90 I 10,60 10,80 f 10,30 9,70 1,40 1,50 7,50 7,70 4,50 4,40 a 2,40 2,20 10,50 b 11,00 b 3,70 4,20 a 5,50 a 5,40 b 5,50 a 6,90 Jet Turn-key bouwen van ;baar op nieuwe huisves- mate gestalte geven urn aan te geven; zakelijk verder te ontwiK it u verdere informatie Middelbeers. ÏMENT CONSULTANT^ 6) 5654321 - fax: (076) lanciering (subsidie, Essentieel in onze jnsultantsteam (gem-J stratie en handelt veel k op directieniveau. ZJJ portages, mailings, (actuele eigenschappen databases en persoo 076-5654321- m richten. - 4837 BEj3re4§- Het zou de grootste goudmijn ter wereld zijn. Duizenden mensen Roomden zichzelf al rijk. Maar afgelopen week kwam uit dat on der de vlag van de Cana dese maatschappij Bre- X een van de grootste zwendelpraktijken uit de geschiedenis schuil gaat. Een mysterieuze dode, de slag om miljar den dollars, politieke in triges op het hoogste ni veau: filmregisseurs kij ken likkebaardend toe hoe zich dezer dagen een financiële thriller zonder weerga ontvouwt. Door Jan Ligthart OP HET eerste gezicht lijkt het debacle rond de mijnbouwmaat- schappij Bre-X een simpel ver haal van list en bedrog. Met drie hoofdrolspelers - David Walsh, John Felderhof en Michael de Guzman - en hebzucht als mo tief. Alleen de vraag wie uitein delijk de grote charlatan was of is, blijft voorlopig onbeantwoord. De onaanzienlijke aandelenhan delaar David Walsh koopt in 1993 een optie op de mijnrechten voor een perceel regenwoud van 15.000 hectare op het Indonesi sche eiland Kalimantan. De Ca nadees, die in 1989 Bre-X Miner als had opgericht, zit financieel in het slop. Hij en zijn vrouw zijn juist failliet verklaard omdat ze voor 80.000 gulden in het rood staan met hun creditcards. Desondanks weet Walsh 150.000 gulden bij elkaar te schrapen voor de optie op het land bij het plaatsje Busang. Kalimantan is, evenals de omliggende eilanden, rijk aan delfstoffen en mineralen. Walsh is ervan overtuigd dat de bodem bij Busang goud moet be vatten. Walsh neemt de in Nederland ge boren maar als tiener in Canada opgegroeide John Felderhof in dienst. Felderhof is een gerespec teerd geoloog maar heeft sinds de jaren zestig geen fatsoenlijke 'ontdekking' meer op zijn naam geschreven en zit eigenlijk op eenzelfde dieptepunt in zijn leven als Walsh. Sleutelfiguur De geoloog kent op zijn beurt al sinds een tiental jaren de derde hoofdrolspeler, en waarschijnlijk ook de sleutelfiguur, in dit ver haal: Michael de Guzman. Deze Filipijn, eveneens geoloog, wordt de baas op de mijnlokatie zelf en stelt daar een onderzoeksteam van tien landgenoten. In oktober 1995 maakt Bre-X, dat het Busang-terrein inmiddels heeft gekocht, bekend dat het k is in Busang. Het bedrijf spreekt de verwachting uit dat er 30 miljoen ounces goud (goed voor bijna tien miljard dollar) ge wonnen kan worden. De aande- len Bre-X schieten in waarde om hoog. In de zestien maanden die volgen, stelt Bre-X de verwachtingen over de mijnopbrengst vier maal naar boven toe bij. Met als 'hoog tepunt' de uitlating van Felder- "1 in februari van dit jaar dat er -•ui w V - V" V-A -*■ - - - Het veelbesproken goudmijn-terrein in de Indonesische jungle bij Busang. wel voor 200 miljoen ounces aan goud (goed voor minstens 150 miljard gulden) uit de Busang- bodem valt te halen. En telkens weer vliegen de aandelenkoersen Bre-X omhoog. Begin jaren ne gentig was een aandeel een paar gulden waard, medio '96 bereikt het aandeel een waarde van 400 gulden, waarop elk aandeel in tienen wordt gesplitst. In Nederland zou Bre-X nooit zo ver zijn gekomen. De beurs staat hier niet toe dat er ongebreideld positieve verwachtingen worden uitgesproken terwijl er niets con creets tegenover staat. Maar in Canada mag je als beursgeno teerde ondernemer zo ongeveer roepen wat je wilt. Gek genoeg zijn het niet alleen de kleine aandeelhouders die in de val van Bre-X trappen. Ook de grootste spelers op wereldmarkt raken opgewonden van de verha len van Walsh en Felderhof. Dat heeft tot gevolg dat Bre-X in december van de Indonesische autoriteiten een aantal restricties krijgt opgelegd. Bre-X wordt plotseling opgescheept met een tweetal partners: de Freeport- McMoran Groep uit Amerika en de Nusamba-groep uit Indonësie. Bre-X blijft weliswaar de groot ste aandeelhouders, maar raakt zo wel 55 procent van de belan gen in de mijn kwijt. De Nusamba-groep is een onder neming van president Suharto, zijn zonen en zijn beste vriend en zakenpartner Muhammad Has san. Dit selecte gezelschap weet zich door deze manoeuvre in één keer een miljard dollar rijker. In theorie althans. Het Indonesische bewind doet ondertussen ook aan vriendjes politiek. De Freeport-McMoran Groep is de grootste, machtigste en rijkste mijnonderneming ter wereld. Al sinds jaar en dag in vesteert deze machtige onderne ming fors in de Gordel van Sma ragd. Zo wordt ook de grootste goudmijn ter wereld, op Irian Ja- ya, door Freeport geëxploiteerd. Eén van de directeuren en aan deelhouder van Freeport is Henry Kissinger, oud-minister Buiten landse Zaken onder president Nixon. Slechts weinigen in Ame rika en Europa hebben zulke goe de contacten in Azië als Kissin ger. Met dergelijke zwaargewich ten aan boord is het voor Free port niet moeilijk om zich via de Indonesische autoriteiten een aandeel van vijftien procent in de Busang-deal te wurmen. Investering Freeport zegt 400 miljoen dollar toe voor het project en belooft een investering van een miljard dollar als de mijn geëxploiteerd gaat worden. Tot dat moment gaat het Bre-X nog voor de wind. De onderne ming heeft inmiddels duizenden grondmonsters genomen die tel kens weer het concrete bewijs aanleveren dat het ware el dora do in de vulkanische grond van Busang is gevonden. En kleinere aandeelhouders kunnen hun ge luk niet op: menigeen is op papier al miljonair geworden. Maar dan, in de eerste maanden van 1997, slaan de geologen van Freeport alarm. Zij hebben bo demmonsters genomen op nog geen anderhalve meter van de boorgaten van Bre-X en komen nergens goud van betekenis te gen. Michael de Guzman moet als chef-geoloog van Bre-X tekst en uitleg komen geven. Op 19 maart vertrekt de 43-jarige Filipijn met een helikopter naar de Busang-mijn voor overleg met het Freeport-team. Na zeventien minuten vliegen springt hij boven de jungle uit de helikopter, zo luidt de officiële verklaring. Zijn dodelijke vrije val van 250 meter hoogte eindigt in een moeras. De Guzmans dood blijft niet on opgemerkt. Aandeelhouders in Amerika en Canada ruiken on raad en slaan massaal aan het verkopen. Het aandelenpakket Bre-X verliest in enkele dagen een miljard dollar aan waarde. Na De Guzmans dood wordt ont dekt dat de Filipijn vier vrouwen had, die elk voor de anderen ver borgen bleef. Er wordt gezin speeld op de labiele geestestoe stand van De Guzman en de In donesische autoriteiten doen zijn dood af als zelfmoord, te meer omdat bij de man eerder hepati- tis-B in de terminale fase was aangetroffen. Zijn familie ont kent dit en stelt dat Michael on langs nog met vlag en wimpel door een medische controle in Singapore was gekomen. Daags na De Guzmans dood komt Freeport met haar eerste resultaten naar buiten. De aan delen Bre-X glijden nog verder onderuit. Maar de leiding van Bre-X, Walsh en Felderhof, be zweren dat het Busang-terrein wel degelijk goud bevat. Een on afhankelijk bureau zal opnieuw bodemmonsters- nemen, en die zullen aan alle twijfels een einde maken. Dat doen de resultaten van on- derzoeksbedrijf Strathcona in derdaad. Nog nooit, zo schrijven de onderzoekers, werd in de ge schiedenis van de mijnindustrie zo grondig, op zo'n grote schaal en over zo'n lange periode fraude gepleegd met bodemmonsters. De monsters van Bre-X bevatten goud, ja, maar het gele metaal komt niet uit de Busang-putten. Het gaat namelijk om goud dat wordt gevonden aan de aardop pervlakte, bijvoorbeeld in rivie ren, en niet in de bodem. De bo demmonsters van Bre-X zijn ver valst: er is goud aan toegevoegd. Het rapport roept ook vraagte kens op. Want het blijkt een won der dat de fraude al niet veel eer der aan het licht is gekomen. De geologen van Bre-X zijn namelijk structureel tegen alle bestaande regels ingegaan, zonder dat ie- FOTO REUTERS mand daar kennelijk aanstoot aan nam. Zo werden de boormonsters in zijn geheel verpulverd, terwijl standaard de helft bewaard dient te blijven voor controle. En over bewaren gesproken: alle belang rijke documenten over de grond monsters werden bewaard in een schuur bij de mijn. Normaal wor den van dat soort papieren ko pieën gemaakt die op een andere plaats worden bewaard. Ook dat gebeurde niet. Wat er wel ge beurde, hoe toevallig, is dat bij een brand in januari van dit jaar alle documenten verloren gingen. Het effect dat het vernietigende rapport heeft op de aandelen koersen haalde de afgelopen week wereldwijd de kranten. Was de totale waarde van Bre-X vorig jaar nog tien miljard gul den, nu zien duizenden aandeel houders hun miljoenenbezit ver schrompelen tot de waarde van een pak oudpapier: enkele dub beltjes. Strafmaatregelen In Indonesië wordt razendsnel gereageerd op de onthullingen. De Indonesische minister van Mijnzaken Ida Bagus Sudjana kondigt strafmaatregelen aan. En Nusamba-président Hassan meldt dat zijn onderneming zich uit het project terugtrekt. Maar de opmerkelijkste zet van Indonesische kant vindt plaats buiten de schijnwerpers van de wereldpers. De Newmont Mining Corporation, een Amerikaanse mijngigant die een koper- en goudmijn op het eiland Sumbawa exploiteert, krijgt een verplichte contractwijziging opgelegd. In donesië eist 50 in plaats van de huidige 20 procent van het aan delenpakket. Newmont lijkt ove rigens niet van zins een tien jaar oude afspraak op slag te verande ren. Deze nieuwe zet van de Suharto- clan lijkt op de daad van een ver wend kind dat zijn speelgoed is afgepakt en daarom maar grijpt naar het speelgoed van een ander kind. Uiteindelijk is het dat ook. Maar met het oog op de verkie zingen kan deze zet wel eens goed uitpakken in nationalistische kringen, waar veel tegenstand bestaat tegen al die buitenlandse ondernemingen die grote winsten uit Indonesië opstrijken. Aan de andere kant heeft Indone sië onherroepelijk schade geleden in de zaak Bre-X. Niet alleen vanwege het fraudeschandaal. Ook de manier waarop de Soe- harto's een greep in de Busang- ruif wilden doen, is door de inter nationale bedrijfswereld als schokkend ervaren. Dat met Ne wmont Mining Corporation nu hetzelfde dreigt te gebeuren, maakt het alleen nog maar erger. En dat voor een land dat onlangs in opspraak kwam vanwege ver meende giften aan de verkie- zingskas van president Clinton. En dat bovendien recentelijk in onafhankelijke onderzoeken ge noemd werd als het meest cor rupte land ter wereld. Maar ook elders in de wereld zal de dreun van Bre-X nog lang na galmen. De talloze beursgeno teerde Canadese exploitatie-be drijfjes gaan duistere tijden tege moet. Wie durft er immers zijn geld nog in 'broertjes en zusjes' van Bre-X te steken. Ook het imago van de Canadese autoriteiten ligt aan diggelen. Hoe kon immers een beursgeno teerd bedrijf op zo'n grote schaal mensen, bedrijven en zelfs rege ringen in de maling nemen. En in Amerika zal in de luxe kan toren van de grote investeerders menig hard woord vallen over het gemak waarmee gepokte en ge mazelde business executives in de val van Bre-X zijn getrapt. Ondertussen is er slechts een handvol mensen beter geworden van het schandaal. De goudhan delaren op de eerste plaats. Het feit dat de goudvoorraad de ko mende jaren niet aanzienlijk groeit, betekent immers goed nieuws voor de goudprijs. Maar ook twee van de drie hoofd rolspelers zijn er beter op gewor den: David Walsh en John Fel derhof verzilverden vorig jaar een aantal Bre-X aandelen, toen deze op hun hoogste punt ston den. Het echtpaar Walsh kon 35 miljoen dollar op de bankreke ning bijschrijven, Felderhof zelfs 42 miljoen dollar. Walsh heeft een aardig optrekje op de Bahama's gekocht, Felder hof stond de pers deze week te woord vanuit zijn verblijf op de Kaaiman Eilanden. Beiden ver klaarden geschokt te zijn door de jongste ontwikkelingen. Van fraude wilden zij niets weten. Dat De Guzman in het complot van de nog onbekende meester- oplichters zat, is nu wel duide lijk. Zonder hem waren de dui zenden vervalste bodemmonsters nooit mogelijk geweest. Van het tienhoofdige Filipijnse team'rond De Guzman zijn er een aantal inmiddels spoorloos ver dwenen. Rest de vraag wie er be halve de (vermoorde?) chef-geo loog nog meer bij deze boeiende intrige betrokken waren. Onge acht het antwoord op die vraag: schrijvers als John Grisham en Clive Cussler hadden geen boeiender scenario kunnen be denken. Drie financiële deskundigen schrijven afwisselend over geldzaken in de privésfeer Hoezo luie jongeren? Honderdduizen den jongeren ploeteren in hun vakantie wekenlang om een inkomen te verdie nen dat niet veel hoger ligt dan het mi nimumjeugdloon. Behalve zere knieën ran het aardbeien plukken, kan vakan- jewerk in enkele gevallen ook een pijn- kjke consequentie hebben voor studiefi nanciering, kinderbijslag of belasting aanslag. Maar dan moet er wel zeer fors bijgeklust worden. voor scholieren is een vakantiebaantje naast een must: je telt niet meer mee als le niet op de een of andere manier bij verdient. Van iedere tien scholieren van tot en met 17 jaar verdienen er zes in e zomermaanden een flinke duit bij: Semiddeld zo'n achthonderd gulden. Is een scholier 18 jaar geweest dan werkt ®iekwart en verdient daar zo'n veer tienhonderd gulden netto mee. scholieren onder de vijftien doen ijverig mee: één op de drie verdient zo'n lerhonderd gulden in de zomervakan- 'e' Omdat ze nog helemaal niet mogen erken, behoren ze eigenlijk tot het zwarte circuit. ri'k°er 's van oudsher favo- m n de vroege ochtenduren wordt ni.oUenpellen, tomaten en aardbeien Si d e6n vakantiecentle Een baantje in de vakantie is voor veel jongeren een vanzelfsprekendheid. FOTO MARC BOLSIUS bijver- tj e!s3es kiezen ook vaak voor een baan- m "et winkelbedrijf. Verder zijn ba- vomni ,?e horeca redelijk populair. En vnm u kiezen n°g regelmatig kriek zwaardere werk in de fa- W6? j3n deze actieve jongeren zien KInderen vaak met gemengde ge- ens °P Pad gaan. Natuurlijk, het is aan te moedigen dat jongeren ervaren wat het betekent om te moeten werken voor je geld. Maar het enthousiasme van veel ouders wordt toch vaak getemperd door de angst dat een dergelijke bijver dienste de kinderbijslag in gevaar kan brengen. Of nog erger: dat de uitbeta ling van de studiefinanciering wordt stopzet. Kortom, vooral in deze zomermaanden vragen veel ouders van opgroeiende kinderen zich af wat nu precies de ge volgen kunnen zijn van de bijverdien sten van hun kind. Om maar met de deur in huis te vallen: ouders hoeven in de meeste gevallen nergens bang voor te zijn. De overheid is vriendelijk voor inkomen uit een va kantiebaantje. De verdiensten zijn meestal niet zo hoog, dat andere inkom stenbronnen gekort worden. Zo mag in de zomermaanden door 15-, 16- en 17-jarigen netto het lieve somme tje van 1700 gulden worden bijverdiend, vóórdat de kinderbijslag in gevaar kan komen. En voor alle jongeren die studiefinan ciering ontvangen, lijkt de regeling nog rianter: zij mogen jaarlijks maar liefst 15.000 gulden netto bijverdienen. Er zullen weinig vakantiebaantjes te vin den zijn waarmee een studerende zoon of dochter dit bedrag overschrijdt. Maar er zit wel een addertje onder het gras. Het toegestane bedrag aan bijver diensten voor 18-jarigen en ouder is niet beperkt tot de zomermaanden, zoals dat bij jongere scholieren het geval is. Dit maximale bedrag geldt voor het totaal aan bijverdiensten het hele jaar door. Studenten hebben ook buiten de zomer maanden vaak een fikse bijverdienste. De studiefinanciering is geen vetpot, veel studenten kunnen er niet van rond komen. Er wordt dan ook massaal bij geklust. Een extra maandinkomen van 400 tot 500 gulden is heel normaal. Toch loopt de studiefinanciering ook met dit soort bijverdiensten gelukkig nog geen gevaar. Want met een maandelijkse bij verdienste van 500 gulden resteert altijd nog een bedrag van 9.000 dat extra in de zomermaanden zou kunnen worden verdiend. Wel is het goed in de gaten te houden dat door bijvoorbeeld een meevaller van een dertiende maand of andere nabeta ling die 15.000 gulden niet wordt over schreden. Want behalve terugbetaling van het teveelverdiende inkomen moet de student dan ook een boete van 300 gulden per maand betalen voor iedere maand dat ten onrechte gebruik is ge maakt van de ov-studentenkaart. Bo vendien wordt over de terugbetaling èn over de boete rente gerekend. Bij een goed betaalde vakantiebaan kan in sommige gevallen ook de fiscus nog aankloppen bij een bijklussende zoon of dochter. Heeft de vakantiewerker in het zomerkwartaal (vanaf 1 juli t/m 31 sep tember) geen andere bijverdienste, dan hoeft er in principe niets aan de hand te zijn. Zolang de bijverdienste in één kwartaal lager is dan 1917 gulden kan door de werkgever ontheffing bij de Be lastingdienst worden aangevraagd, C. Graafsma B. Bakker waardoor er geen premies worden inge houden. Dit scheelt voor alle partijen een heleboel rompslomp. Want als er geen ontheffing is aangevraagd, worden van het inkomen premies ingehouden alsof dit inkomen het hele jaar door wordt verdiend. Zolang de bijverdiensten in een jaar echter onder de belastingvrije voet blij ven van 7100 gulden worden deze pre mies in feite ten onrechte ingehouden. Achteraf kunnen deze premies wel met een T-formulier teruggevraagd worden, maar dit vormt een heel gedoe voor alle partijen. Tot slot nog een punt waar jongeren met studiefinanciering en een aanvullende beurs op moeten letten, willen zij niet alsnog voor een onplezierige verrassing komen te staan. Ondanks de genoemde ontheffing kunnen zij toch een belas tingaanslag krijgen. Dat komt omdat over 45 procent van hun aanvullende beurs in principe ook belasting betaald moet worden. Normaal gesproken heb ben zij hier geen last van, omdat die 45 procent nooit meer dan 3000 gulden per jaar is en dus ruim onder de belasting vrije voet van 7100 gulden blijft. Maar zodra er wordt bijverdiend, kan de be lastingvrije voet makkelijk worden overschreden. En dan zullen alsnog pre mies betaald moeten worden. Belasting betalen verhit de gemoederen. Al eeu wenlang. Het heeft ook tot de meeste wonderlijke de batten geleid. Zo vroeg de theoloog Thomas van Aquino zich in de 13e eeuw af of 'roof zonder zonde' mogelijk is. Hij wist natuurlijk al op voorhand dat de bevestiging van zijn stel ling bij de belastingdienst lag, mits 'de koning belasting heft overeenkomstig de rechtvaar digheid'. In de huidige tijdsgeest kun nen we de vraag van de kerk geleerde beter vanuit het slachtoffer formuleren. Is be lastingvermindering mogelijk zonder zonde? En ook ditmaal luidt het antwoord volmondig ja, mits de geboden ruimte maar goed wordt benut. Kijk maar naar de hypotheek-af trek, de koopsom-polissen, de spaarloonregelingen en vooral niet te vergeten de onbelaste vermogens- en koerstwinsten op huizen en aandelen. Haast wekelijks worden cijfers gepu bliceerd die de records van vo rig jaar alweer verslaan. Met als gevolg dat de overheid steeds meer sappige vruchten aan haar immer dorstige mond voorbij moet laten gaan. En de bedragen die ermee gemoeid zijn, tikken hard aan. Zo raamt het ministerie van Financiën dat de hypotheekaftrek dit jaar zal oplopen tot 25,5 miljard te gen nog 19,8 miljard gulden in 1993. Ook andere fiscale aftrekpos ten nemen een grote vlucht. Handenwrijvend wisten de verzekeraars te melden dat ze afgelopen jaar 155.000 koop som-polissen aan de man heb ben gebracht. Verwacht wordt dat de totale aftrekpost voor de oude dag dit jaar uitkomt op 4,8 miljard, de helft hoger dan in 1993. Een ander snoep je dat de belastingbetaler graag van de schaal grist, is de spaarloonregeling. Sparen met steun van de baas en de fiscus. In 1996 waren er 2,3 miljoen rekeningen. Opnieuw een schadepost van pakweg 4 mil jard voor de staat. In totaal loopt de overheid door hypotheekaftrek, koop sompolissen en spaarregelin gen dit jaar naar schatting 17 miljard aan inkomsten mis. En dan hebben we het nog niet over de uiterst vruchtbare bo men waar de overheid niet eens aan mag schudden. Deze week werd bekend dat de hui zenprijzen in het eerste kwar taal opnieuw met 10 procent zijn gestegen. Bij een geschatte waarde van het totale huizen- bezit van 600 miljard gulden is dat een meevallertje van 60 miljard gulden voor de wo ningbezitters, dat bij verkoop belastingvrij kan worden opge streken. Hetzelfde geldt voor aandelen. Het Centraal Planbureau cal culeert de koerswinst op aan delen voor particulieren in Door C emens 1996 op 70 miljard gulden. Pensioenfondsen en verzeker aars zagen gelijktijdig hun ver mogen ook nog eens met 100 miljard stijgen tot 900 miljard gulden. Allemaal geld waar de over heid wettelijk met haar vingers vanaf moet blijven. Geen won der dat het tandengeknars steeds luider klinkt. Als al deze zaken belast waren, had de overheid op termijn pakweg tussen de 100 en 110 miljard aan extra inkomsten gehad. Een niet te versmaden bedrag op de 160 miljard gulden die er dit jaar naar verwachting aan belasting binnenkomt. Nog steeds bestaat de hoofdmoot van dit bedrag uit indirecte be lastingen als accijns en btw en natuurlijk de loon- en inkom stenbelasting. Daarmee weerspiegelt ons be lastingstelsel met name het verleden, toen we als nijver volkje vooral met werk de kost verdienden. Dit beeld is echter snel aan het veranderen. Ver mogensopbrengsten vormen een steeds groter deel van ons inkomen. In de afgelopen tien jaren groeide het particuliere vermogen 2,5 maal zo snel als het netto nationaal inkomen. Dan is het logisch dat ook de opbrengsten uit dit vermogen veel sneller groeien dan de op brengsten uit arbeid. En dat begint nu zichtbaar te worden. Op dit moment broedt het kabinet op wat ze zelf 'het belastingstelsel voor de 21e eeuw' noemt. In lijn met de rest van Europa zullen daarbij de tarieven voor de loon- en inkomstenbelasting eerder omlaag dan omhoog gaan. Wil de overheid dus blij ven 'roven zonder zonde' dan ontkomt ze niet aan het belas ten van nu nog verboden vruchten. Misschien wordt de vermo gensbelasting afgeschaft. Maar in ruil daarvoor zullen op brengsten uit die vermogens ongetwijfeld wel vakkundig aangepakt worden. In die zin was de snelle aankondiging van het kabinet om de optiere gelingen aan te pakken die be stuurders in het bedrijfsleven miljoenen opleveren, een da verend schot voor de boeg. Door Hans Bos Maastricht - De gemiddelde Nederlandse leidinggevende weet te weinig, doet te weinig en krijgt daar (in eigen ogen) ook nog te weinig voor betaald. Van de profielschets van de doorsnee 'chef' hoeven we beslist niet vrolijk te worden, zo blijkt uit het onderzoek 'Manager in beeld'. De manager als de bloem der na tie? De kurk waarop wij drijven? Vergeet het maar. De doorsnee leidinggevende is net zo doorsnee als zijn ondergeschikte: hij werkt hard, maar weet weinig, en doet niets om daar verbetering in aan te brengen. De gemiddelde manager is boven de veertig, te laag opgeleid, volgt nauwelijks praktijkcursussen, bemoeit zich niet met beleid (maar voert dat alleen uit), weet niets van automatisering, perso neelsbeleid, administratie en kent het verschil niet tussen re clame, marketing en pr, zo blijkt uit het jongste onderzoek van bu reau Graydon naar de stand van zaken met de huidige vaderland se leidingevende. De manager is niet alleen onwe tend, hij is niet eens in het verga ren van kennis geïnteresseerd. Adviseurs inschakelen als de ma nager het zelf niet meer weet? Ben je gek, dat varkentje wast-ie liever zelf. De concurrentie ob serveren om te kijken hoe deze het doet? Ammezolen. Onze ma nager begrijpt niet eens hoe hij de concurrent zou moeten bestrij den. Met alle gevolgen van dien, want jaarlijks gaan zesduizend bedrijven op de fles. Een terugke rende schadepost van vier mil jard gulden. 120.000 bedrijven verkeren in ons land chronisch in financiële problemen. Klagen, daar is de manager goed in. Over de betalingsmoraal van zijn klanten, die hem soms maan den op zijn geld laten wachten. Zonder dat onze man daar overi gens iets aan blijkt te doen. Het aardigste is dat zeventig procent van onze mannen tegelijker tijd toegeeft zelf wel eens een aanmaning te ontvangen wegens te late betaling. In het doorsnee Nederlandse be drijf wordt de klant niet optimaal bediend, is de service slecht en duurt het lang voordat klachten zijn opgelost, zo blijkt. Er wordt wat afgepiept, nodeloos gerin keld en doorverbonden in ons be drijfsleven. En zestig procent van de managers denkt ook nog eens dat het personeel zijn leidingge vende kwaliteiten waardeert. Dat houdt echter in dat in ruim 143.000 Nederlandse bedrijven de werksfeer ronduit te wensen overlaat. Als Europa het van onze mana gers moet hebben, kunnen we het wel vergeten, zo blijkt uit het on derzoek van onderzoeksbureau Graydon onder 320.000 kleine en middelgrote bedrijven. Van de duizend verstuurde enquête-for mulieren zijn 311 stuks terugge komen. Hun antwoorden moeten representatief zijn voor de naar schatting een half miljoen lei dinggevenden in ons land. Nog geen negen procent van de mana gers is vrouw. De gemiddelde leidinggevende is voor geen meter geïnteresseerd in het Europa van morgen. Van de ondervraagde managers weet 84 procent niets van de Euro. Bijna zeventig procent is er bovendien van overtuigd dat de invoering van deze nieuwe Europese munt niet doorgaat. Bij de meeste be drijven is niet eens sprake van een import/exportbeleid; de keu ze van de landen waarmee zaken wordt gedaan, geschiedt meer op toevalligheid dan op beleid, zo meldt Graydon.

de Stem | 1997 | | pagina 9