Casino's: 13 procent meer winst setten netië DE STEM Europartenariat biedt kleine ondernemer kans op contacten gt |TL-balken voortaan olledig te recyclen Industrie wil test met vaccin varkenspest Studie naar stroom uit zwevende windmolens NVM wint geding tegen Match Maker in 96 285 miljoen naar staat Varkenspest legt Dumeco Boxtel lam J niet over voldoende be- |23 april werd opgepakt, it dat hij ook het andere beschikt echter niet over plitie vermoedt dat de se- len de vuilniszakken met Bulgarije krijgt kredieten voor graanaankopen I „e' elektronicaconcern gaat de I j niet zelf verwerken. Ne- S telt zo'n 50 miljoen TL- lïïfen waarvan er jaarlijks 10 I m wortlen vervangen. Mo- I va? V'nc't aHeen hergebruik Le verwerking kwamen alle Ij, ?n hoor elkaar en waren Ihruiv'"u onSeschikt voor herge- lelt 0meuwe techniek is Voorkeurspositie voor Heineken Salarissen van topmanagers fors gestegen 1EI 1997 A5 I door militairen pplein gisteroch- I maanden al zeker nieuwsuitzendin- RAI in het gewest verstoord, een Jan de separatisten tweehonderd jaar J;1 van de allerheer- ling van Veneto een fan haar allerheer- het San Marco- Vandaag herrijst ierenissima Repub- Inkzij haar onwrik- zal overwinnen. Vi- Jco.'" |ng is, afgezien van 1st Marcus, de be ige van Venetië, Tietiaanse republiek, far bewoners La Se- yerd genoemd. Aan Jdjarige dogenrepu- Inds de late Middel- lote delen van het |se Zeegebied con- Kwam een einde op »7, met de bezetting iepen van Napoleon. Baar werd Venetië bij J gevoegd en in 1866 Ibij het pas gevormde t Italië. In de mytho- |de moderne Veneti- kfhankelijkheidsstre It de Serenissima een Ie rol. De politie had tekening gehouden Instraties en ongere 1 rond 12 mei, ook al hnd een zo gerucht- kctie verwacht, leven jongemannen en ter Flavio Contin die Itvoerden, zijn inmid- Intificeerd. Ze kunnen leschuldigd van sub' Jctiviteiten, criminele dng, vrijheidsbero- Igaal wapenbezit en lp de landseenheid, |in Italië levenslang het onvermijdelijke j debat na afloop dis- Be de leider van de ke afscheidingsbewe- ta Noord, Umberto fch van het 'gekken- het San Marcoplein, kns hem in scène gezet door de geheime dienst Ipartij in diskrediet te Economie i i to onze redactie economie Apeldoorn - 'Leg wereldcontacten in Apeldoorn'. Onder dat motto wordt volgend jaar op 11 en 12 juni het eer ste Europartenariat in Nederland gehouden. Het Europartenariat, ook aangeduid als Euro Business Beurs, dient al platform voor het Europese midden- en kleinbe drijf. Bedrijven tot 250 werknemers uit de vijftien landen van de Europese Unie, maar ook van daarbuiten, die vaak op ei gen kracht niet aan grensoverschrijdend vND KORT Israël I Naties tegen Martelin- Jddellijk te stoppen met pnen worden omschre- j Palestijnse verdachten [hun slaap te houden en Issie bestaat uit tien on- Bzakelijk baseren op in- |n. Volgens haar schendt fentie tegen Martelingen tord vrijgelaten Belgische seriemoorden- lomen. I besloot de man, bijge- |ns onvoldoende bewijs_ zeker een van de vier of tracht wier ledematen in in omgeving. Het ging om geïdentificeerde slacht- tverleden e filmregisseur, scenario- overleden. Hij werd ''erreri's films worden ge- pr het groteske en absur- rken is de klassieker La zakendoen toekomen, worden tijdens het Europartenariat met tevoren geselec teerde potentiële handelspartners in contact gebracht. Het Europartenariat is een uit 1988 stammend initiatief van de Europese Commissie, en wordt elk jaar tweemaal gehouden, afwisselend in Noord- en Zuid-Europa. Dit jaar zijn Piraeus in Griekenland en Clermont-Ferrand in Frankrijk aan de beurt. Apeldoorn is het trefpunt voor het achttiende Eurparte- nariat, dat door de provincies Gelder land, Overijssel en Flevoland gezamen lijk wordt georganiseerd. Voor een dergelijke business-to-business beurs komen alleen zwak ontwikkelde economische gebieden in aanmerking. Vandaar dat de vierhonderd Nederland se bedrijven alleen afkomstig mogen zijn uit probleemgebieden als Arnhem/Nij megen, de Achterhoek, Veluwe, Flevo land, Noord-Overijssel of Twente. In de ze gebieden is de werkloosheid relatief hoog en blijft de economische ontwikke ling achter bij andere delen van het land. Uiterlijk 1 oktober moeten vierhonderd Nederlandse bedrijven voor deelname aan het Eurpartenariat zijn geselecteerd. In totaal zal de Apeldoornse beurs door circa 2900 bedrijven, vertegenwoordigd door ongeveer vierduizend zakenlieden, worden bezocht. Zij worden, op basis van vooraf opgestelde bedrijfsprofielen, gedurende twee dagen in contact ge bracht met Nederlandse en andere branchegenoten die grensoverschrijden de contacten zoeken. Tolken zijn paraat om taalbarrières te slechten. „Tien tot vijftien procent van de bedrij ven legt tijdens de beursdagen al contact met een buitenlandse partner en zestig procent heeft zo'n contact binnen een jaar," aldus gedeputeerde voor economi sche zaken voor Flevoland, P. Loos, tij dens de met een lasershow omlijste start bijeenkomst in paleis 't Loo in Apel doorn. Het tweedaagse evenement in rond de Americahal in Apeldoorn kost zes mil joen gulden, oftewel vijftienduizend gul den per deelnemende ondernemer uit Nederland. De Nederlandse deelnemers betalen elk vijftienhonderd gulden, de buitenlandse bedrijven betalen louter reis- en verblijfskosten. to onze verslaggever Hoofddorp/Breda - De tien Holland Casino's in Nederland heb ben vorig jaar de staatskas met 285,4 miljoen gulden gespekt; een toename van 13 procent ten opzichte van 1995. Dit blijkt uit financiële jaarverslag van Holland Casino. De Holland Casino's zijn staats bezit. De netto-winst die ge maakt wordt door de goklokalen wordt afgedragen aan de over- Washington (krf) - Bulgarije kan binnenkort beschikken over een bedrag van 75 mil joen gulden aan leningen van j de Wereldbank. De regering in I Sofia zal het geld gebruiken voor de aankoop van vitale grondstoffen waaronder graan en olie. I Daaraan bestaat in het land vol- I gens de Wereldbank 'een extreem I tekort'. Het bestuur van de We reldbank stemde in met de kre dietverstrekking nadat het Bul gaarse parlement donderdag ak- soord was gegaan met het rege ringsbeleid dat een einde moet I maken aan de huidige crisis. I Daarin zijn onder meer een aan- 1 tal afspaken met internationale I financiële instellingen opgeno men zoals het Internationaal Mo- I netair Fonds, zusterorganisatie I van de Wereldbank. I Tot die afspraken behoort het in- I stellen van een speciale valuta- commissie die via stabilisatie van roers van de Bulgaarse munt- eenheid de inflatie aan banden I moet leggen. De oprichting van 1 leze commissie is door diverse I kredietinstellingen als voorwaar- le verbonden aan financiële P- Verdergaat Bulgarije zijn prijzen en handel liberaliseren, vooral in landbouw. Daarbij is ook het volledige herstel van het particu lar bezit van landbouwgrond voorzien. Daarnaast streeft het I mnd naar aansluiting bij de Eu- I ropese Unie. heid, evenals de belasting die wordt geheven op de spelinkom- sten. De nettowinst bedroeg 134,8 miljoen gulden en aan be lastingen werd 150,6 miljoen gul den geïnd. De bruto-inkomsten van de Hol land Casino's bedroegen vorig jaar 737 miljoen gulden. Het meeste geld (ruim 45 procent) le veren de tafelspelen op, terwijl de gokautomaten goed zijn voor bij na 35 procent van de inkomsten. Het Holland Casino in Breda sloot 1996 af een bruto-inkomen van 75,7 miljoen gulden (in 1995: 70,8 miljoen gulden). De netto winst in Breda daalde met een half miljoen tot 18,1 miljoen gul den. „Dat komt omdat er op'in ventaris en gebouwen versneld is afgeschreven," zegt R. van der Weerd, directeur van de Bredase vestiging. Overigens werd deze week bekend dat Van der Weerd 'vanwege persoonlijke omstan digheden' vertrekt als directeur. Het aantal bezoeken aan de tien Holland Casino's bedroeg vorig jaar 4,8 miljoen. Dat is een toena me van tien procent. De sterke groei was er mede een gevolg van dat het in 1995 geopende casino op Schiphol voor het eerst hele maal meetelde. Holland Casino schrijft de groei verder toe aan het 'nadrukkelijker aanbieden van entertainment en horeca-fa- ciliteiten'. In Breda werden 449,000 bezoe ken geregistreerd, een toename van 5 procent. Voor dit jaar wordt in Breda weer op 5 procent groei gerekend, mede doordat er eind 1996 een nieuwe speelzaal geopend werd. Qua bezoekers aantallen hoeft Breda alleen Am sterdam, Scheveningen en Rot terdam voor te laten gaan. De goklustigen gaven in de Hol land Casino's vorig jaar gemid deld per bezoek 154 gulden uit, één gulden meer dan in 1995. De Holland Casino's tellen op full-time basis 2667 banen (in Breda: 259). en vva* pel 6el1 Een medewerker van Dumeco aan het werk op de uitsnij-afdeling in Boxtel. De vestiging sluit volgende week, nadat de varkenspest eerder al zorgde voor sluiting van de vestiging in Goor. v-. fél*' 1 V -- Door Frans van Halder Boxtel - Slachterij Dumeqp gaat na de tijdelijke sluiting van de vestiging in Boxtel, meer varkens slachten in Twello en Olst. Een nieuw ge val van varkenspest in Best heeft Dumeco-Boxtel lamge legd. „Wellicht dat we in Olst en Twel lo Boxtelse medewerkers inzet ten. Het ligt ook voor de hand dat we het vlees van daar weer te rugbrengen naar Boxtel voor het verdere versnijden," zegt direc teur marketing L. Sala. De Boxtelse vestiging van Dume co is getroffen door een vervoers- verbod voor varkens nadat op een bedrijf in Best varkenspest werd gesignaleerd. Al eerder - op 8 februari - deed zich een geval van varkenspest voor in Best. Maar door de ligging van dat be drijf bleef Dumeco net-buiten schot. Deze keer is het wel raak en zijn de poorten van de slach terij voor minimaal dertig dagen gesloten. De Dumeco-direetie heeft werk tijdverkorting aangevraagd voor het personeel. Daarbij garan deert de overheid zeventig pro cent van het loon van de mede werkers. Dumeco heeft toege zegd dat aan te vullen tot 100 procent. Overigens lag er al een aanvraag voor werktijdverkorting van Du meco bij het arbeidsbureau. De vorige aanvraag was het gevolg van de verminderde aanvoer (40 procent) van varkens door de varkenspest die begin dit jaar uitbrak. De slachterijen voeren sindsdien, een ongekend heftige concurrentiestrijd om het schaarse aanbod aan slachtvar- kens binnen te halen. „Eén dag in de week zaten onze mensen daardoor in de afgelopen periode thuis," zegt Sala. Levende varkens aanvoeren mag de komende weken niet meer in Boxtel. Sala wil dat productie probleem in Twello en Olst op vangen door daar de slachttijden te verruimen. „De capaciteit gaan we daar optimaal benutten. Het onverwerkte vlees zou ver volgens naar Boxtel gebracht kunnen worden om het hier te versnijden. Want met meer slachtingen in die andere vesti gingen is ook meer verwerking en koelcapaciteit nodig. Daar voor kunnen we Boxtel nog wel gebruiken." Dumeco is met 3500 medewer kers de op één na grootste var kensslachterij van Europa. In Boxtel werken 200 mensen. Ook wanneer een nieuw geval van varkenspest de reeds ingezette periode van dertig dagen ver lengt, zal Dumeco dat zonder grote problemen overleven, voor spelt Sala. Dat de slachterij als gevolg van de schaarste aan slachtvarkens hogere prijzen moet betalen, ook daar is Sala niet gelukkig mee. Er is geen vuiltje aan de lucht zo lang zijn bedrijf die hogere in koopprijzen maar terugziet in de verkoop. „Maar je ziet steeds duidelijker dat groothandel en consument voorzichtiger worden wanneer ze met die hogere prijzen worden geconfronteerd." Vereniging, aiuei "5;— deai iel waar de dichtstopJ™11 gavond te zien bij riii-o. I Eindhoven (anp) - TL-balken zijn voortaan volledig te recy- ren, Philips heeft een techniek ontworpen die het mogelijk aakt het kwik en fosfor in de lampen terug te winnen en te [«gebruiken. 11. e' Sks en metaal van de li .Pen Plaats. Het fosfor en IPrr,i,i a.^s chemisch afval. Ifot n6m recycling was m S00rt ^h-balk een eigen enstelling van fosfor heeft. teCerkenh6rkennen 6" 8part ■WMm* 'leeft he machine ont welt maar gaat zelf niet de in- Met enkele ten I niven zijn al contrac tsloten. Het elektronica- Rijswijk (anp) - Akzo Nobel en Bayer willen zo snel moge lijk onafhankelijk van elkaar met veldproeven beginnen om een vaccin tegen varkenspest uit te testen. Beide bedrijven hebben een vac cin op de plank liggen dat ook na inenting als zodanig te herken nen is. Zij lobbyen in Den Haag om een versnelling in de procedu res te krijgen. Boerenorganisatie LTO-Neder- land ziet liever dat de proeven van de beide bedrijven onder re gie van het ministerie van Land bouw zullen plaatsvinden. „Dan kan er een standaard ontwikkeld worden waar de vaccins aan moeten voldoen en kunnen we sneller werken," aldus H. Boel- wijk van LTO-Nederland. Het gaat om een zogenaamd 'markervaccin'. Nadat dieren zijn ingeënt, is altijd te herkennen dat de afweerstoffen tegen varkens pest van het vaccin afkomstig zijn. Bij inenting met de bestaan de vaccins lijkt het of de dieren varkenspest hebben. Daardoor zijn ze niet meer te verhandelen. Bij maximaal gebruik wordt de markt op zo'n vijftig miljoen gul den per jaar geschat. Als alle var kens structureel twee keer per jaar een inenting krijgen, gaat het om zo'n 25 miljoen vaccins per jaar. Een duur vaccin kost volgens Boelwijk twee gulden per stuk. „Als het alleen om noodvac- cinaties gaat omdat er ergens een uitbraak dreigt, gaat het om min der geld." Een woordvoerder van Akzo be vestigt dat het een 'interessante' markt is. „Wij willen zo snel mo gelijk beginnen." Het Arnhemse concern heeft contact gelegd met de dierenartsenpraktijk in Dies- sen die de proeven wil gaan uit voeren. De Noord-Brabantse boerenbond NCB lobbyt om toe stemming voor de proeven te krijgen. Intenten tegen varkenspest is nu nog Europees verboden. Zowel voor de proeven als voor het late re gebruik van vaccins moet in Europa overeenstemming zijn. Volgens LTO-Nederland ontstaat er in Europa steeds meer twijfel over het huidige non-vaccinatie- beleid. De organisatie voerde on langs gesprekken met Belgische en Duitse collega's. „Die vinden dat de discussie over vaccinatie zo snel mogelijk moet worden op gestart." De landbouworganisatie stelt dat de vaccins van Bayer en Akzo geen rol meer kunnen spelen bij de huidige uitbraak van varkens pest. concern biedt de techniek aan en krijgt het glas, fosfor en het kwik terug. Met Nederlandse verwerkers zijn nog geen con tracten gesloten omdat die vol gens Philips nog niet over de juiste verwerkingstechnieken beschikken. Amsterdam (anp) - De restau rant- en caféketen Planet Hol lywood gaat Heineken een voor keurspositie geven boven andere bieren die in haar futuristische café's te koop zijn. Dat hebben beide gisteren bekendgemaakt. Wie in Planet Hollywood een biertje vraagt, krijgt voortaan automatisch Heineken. Rijswijk (anp) - De stagnerende ont wikkeling in windenergie kan een im puls krijgen. Met zwevende windmo lens op ruim tweehonderd meter hoog te kan twee tot drie keer zoveel stroom opgewekt worden als met de laag-bij- de-grondse windturbines. Bedrijven en instellingen als Akzo Nobel, Kema, TU Delft en ECN willen een haal baarheidsstudie naar de zweefturbines uit voeren. De molen bestaat uit een ballon in buis- vorm met daarin een lichtgewicht turbine. Het geheel hangt aan een met supervezel versterkte kabel. Daarlangs kan de gepro duceerde stroom worden afgevoerd. Bij zware storm kan de windmolen met de ka bel naar beneden worden gehaald. Door de ballon ook nog eens met foto-vol- taïsche folie te bekleden kan het rendement nog eens worden verhoogd. Wegens de gro te hoogte en het oppervlak is de 'bezon- ningsfactor' hoog. Als alle partijen het snel eens worden, kan over vijf jaar het eerste prototype de lucht in. Volgens bedenker ir. A van Maldegem heeft de zwevende luchtballon nog een paar voordelen. In het mei-nummer van het blad De Ingenieur, waarin hij zijn plannen ont vouwt, stelt hij dat door de buisvorm van de ballon de wind in een geconcentreerde stroom lang de bladen gaat. Dit verhoogt de productie. Door de werkhoogte en het feit dat de wie ken in een omhulsel zitten, is er 20 procent minder gevaar voor vogels. De kans op wegslingerend ijs van de rotoren is ook minder groot door het omhulsel. Met name de bevestiging van de kabel, het ontwerp van een lichtgewicht turbine en het aërodynamisch gedrag van de zweven de windmolen vraagt nog verdere studie. De introductie van windmolens in Neder land stagneert. Vorig jaar werd nog geen 50 megawatt bijgeplaatst terwijl op 100 me gawatt was gerekend. Voor rendabele pro ductie zijn eigenlijk molens tot honderd meter nodig. Die hebben een extreem zwa re fundering nodig. Bezwaren over hori zonvervuiling en de lawaaioverlast staan grootschalige windmolenparken in Neder land in de weg. Plaatsing op zee, waar het altijd harder waait, vraagt ook ingewikkel de funderingstechnieken. Van Maldegem schat de risico's van de zweefturbine laag in. Het heliumgas is on brandbaar, waardoor er geen kans op ont ploffen is. Bij een lekkage komt het geheel langzaam naar beneden. Als de kabel knapt kan er geregeld worden dat er auto matisch gas uit de ballon loopt waardoor die langzaam zakt. ZATERDAG 10 MEI 1997 A6 ECONOMIE KORT Werkgelegenheid automatisering stabiel Voorburg - De werkgelegenheid in de automatisering stabiliseert zich. Aan informatici dreigt een tekort. Dit blijkt uit Automatise ring in beeld, een gezamenlijke uitgave van het CBS en de bran che-organisatie Fenit. De werkgelegenheid groeide tussen 1987 en 1991 met 40 procent tot 165.000 werknemers. Daarna bleef het stabiel op ongeveer 161.000 werknemers en beslaat het 2,8 procent van de beroepsbe volking. De samenstelling van de automatiseerders steekt met 90 procent mannen schril af het bij het totaal van de werkzame be volking. Daar is eenderde van het vrouwelijk geslacht. Ruim tweevijfde van de automatiseerders is tussen de 25 en 45 jaar en het aantal jongeren daalt. Vier procent is jonger dan 25 jaar. In 1987 was dat nog 11 procent. Voor programmeurs en systeemanalisten ziet de arbeidsmarkt er rooskleurig uit. In dit segment verwachten de organisaties tot het jaar 2000 een groei van 8,4 procent. Omdat het aantal schoolver laters achterblijft bij de vraag, ontstaan er waarschijnlijk tekor ten op de arbeidsmarkt. Pinpas klanten Amsterdamse kredietbank Amsterdam - Cliënten van de Crediam Kredietbank Amsterdam kunnen vanaf augustus een speciale pinpas krijgen die kan hel pen bij schuldsanering. De voormalige Gemeentelijke Krediet bank is de eerste instelling die met een dergelijke kaart komt. Crediam voert hierover onderhandelingen met banken die de pas moeten uitgeven. Klanten die kiezen voor de Crediam-pas laten (een deel van) hun salaris of uitkering overmaken op een speciale rekening die de kredietbank voor hen opent. Deze instelling zorgt er vervolgens voor dat de vaste lasten, zoals huur, elektra, telefoonrekeningen en verzekeringspremies, op tijd worden betaald. Het bankpasje is vervolgens zodanig geprogrammeerd dat de klant bij voorbeeld geen grote bedragen ineens van zijn rekening kan halen of dat hij niet rood komt te staan. Nagenoeg onveranderde winst Viba Zoetermeer - Vereenigde Ingenieursbureaux (Viba) heeft vorig jaar een nagenoeg onveranderde nettowinst geboekt van 3,2 mil joen gulden. De omzet steeg fractioneel naar 49,5 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag. Viba kon vorig jaar profiteren van een algemene goede gang van zaken in diverse bedrijfstakken. Malaise in de vliegtuigbouw, zo als blijkt uit de ondergang van Fokker, en de daarbij behorende toeleveranciers, traditionele goede afnemers van de bevestigings middelen van Viba, gooiden in deze sector roet in het eten. Het handelsbedrijf denkt in 1997 iets meer te kunnen profiteren van de gunstige vooruitzichten voor de Nederlandse economie. Het ziet er ook naar uit dat Viba orders kan binnenhalen die het verlies aan orders uit de vliegtuigindustrie kunnen compenseren. De kosten zullen met 10 procent toenemen door projecten die ge richt zijn op de continuïteit en de groei van de onderneming. Toch verwacht de directie dat de uitkomsten van dit jaar niet echt zul len afwijken van de resultaten van 1996. Bijna gebjk resultaat Witteveen+Bos Deventer - Ingenieursbureau Witteveen+Bos heeft vorig jaar een nagenoeg onveranderde winst geboekt van 5,3 miljoen gulden. De omzet daalde licht van 94,4 miljoen naar 93,4 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag. - _or, rajt Witteveen+Bos richt zich vooral op grote projecten zoals de me trolijn van Amsterdam-Npord naar het zuiden van de hoofdstad.. Binnen Europa richt het bureau zich vooral op Duitsland en Bel-; gië en, in combinaties, op de Oost-Europese markt. Planet Internet naar België Antwerpen - Internetaanbieder Planet Internet is sinds gisteren operationeel in België. De multimedia-divisie van KPN contro leert een belang van 50 procent en werkt daarbij samen met Bel gische firma Gevaert, die de andere helft van de aandelen heeft. Planet ziet zichzelf als een Vlaamse aanbieder, maar de inbelpun- ten zijn over het gehele land verspreid. De Belgische Internetaanbieder gaat op dezelfde manier'te werk als zijn Nederlandse tegenhanger. Niet alleen krijgt de beller toe gang tot het wereldwijde computernetwerk, maar ook wordt de elektronische lezer redactioneel nieuws voorgeschoteld. In Ant werpen draait een redactie met vier medewerkers. VS claimen winst in hormonendispuut Washington - De Europese Unie heeft onterecht een importver bod ingesteld tegen Amerikaans rundvlees. Dat staat in een tus sentijds rapport dat de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Genève naar beide partijen heeft gestuurd, aldus Amerikaanse regeringsfunctionarissen in Washington. In Brussel was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. De EU weert sinds het eind van de jaren tachtig het rundvlees uit de Verenigde Staten omdat de kunstmatige groeihormonen die de Amerikanen gebruiken, schadelijk voor de mens zouden zijn. Vol gens de VS zijn deze echter identiek aan natuurlijke hormonen en daardoor niet gevaarlijk voor de gezondheid. De WTO steunt nu de VS in hun standpunt dat voor het argument van de Europea nen geen wetenschappelijke bewijzen zijn aan te voeren, aldus de niet met name genoemde regeringsfunctionarissen. Nieuwegein (anp) - De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) heeft een geding gewonnen tegen een zogeheten Match Maker, die zich bediende van de titel makelaar in onroerend goed. Het is de eerste zaak die de vereniging tegen een Match Maker heeft aangespannen. De rechtbank in Arnhem heeft de betrokken huizenbemiddelaar uit Tiel veroordeeld om zich te ont houden van de titel makelaar in onroerende goederen of enige an dere titel waardoor de indruk kan ontstaan dat de betrokkene makelaar is. De titel makelaar in onroerend goed is beschermd en kan pas na beëdiging door de rechtbank worden gevoerd. Het staat echter iedereen vrij te bemiddelen bij de aan- en verkoop van huizen. Vorig jaar hebben de Match Ma kers zich na de nodige startpro blemen op de Nederlandse onroe rend goedmarkt gestort. In Ne derland zijn naar schatting van de NVM zo'n honderdzeventig van deze huizenbemiddelaars ac tief. Tegen dertien van hen heeft de vereniging actie ondernomen, omdat ze zich ten onrechte de ti tel makelaar in onroerend goed zouden dragen. Twee schrijnende gevallen, waaronder die uit Tiel, pakt de NVM via de juridische weg aan. Tien personen zijn bij de Economische Controle Dienst aangemeld en naar één persoon heeft de vereniging een brief ge stuurd. Amsterdam (anp) - Bestuurders van grote beursgenoteerde on dernemingen hebben vorig jaar niet alleen hun inkomen zien stij gen door mooie optieregelingen, maar ook door een hoger salaris. De bezoldiging van 123 topmana gers van 27 grote Nederlandse bedrijven steeg vorig jaar met 6,1 procent tot 211,3 miljoen. Ge middeld verdienden ze 1,7 mil joen. Dat blijkt uit de jaarversla gen die de afgelopen weken zijn gepubliceerd.

de Stem | 1997 | | pagina 7