Effect van aidstherapie pevestigd De nieuwste Italiaanse topkeukens Vier Tilburgers gedood bij auto-ongeluk ZURE TANTES WORDEN TV-STERREN -MRQJ ioodsituatie destructie varkens 'Roken remt de lichaamsgroei' hheiligen laten vrieskou en regen steeds vaker achterwege 'Nederland is te slap in drugsbeleid' Kroegbaas mag lastige klanten buitenhouden BINNENLAND A3 Seropositieven mogelijk virusvrij MEI 1997 DE STEM I I I I I ZATERDAG 10 MEI 1997 Id wisselvallig^ (Verdachtenbankjes blijven leeg bij nieuwe start Ramola-proces 1 misschien met -Jl on- veel wind. Mid- fetuur van 10 gta_ lelijk in Schotland J in Wales. uxemburg: Half tot bikt en vooral in de Eiiige regen. Maxi. Iratuur ongeveer 15 Midden-Frankrijk- twaar bewolkt en 5 regen, vooral zon- J op onweer. Zater- jjk veel wind. Maxi- %ratuur rond 17 gra. gkrijk: In het westen ewolking en op bei- hansop buiige regen, ■t misschien ook on der geregeld zon en Jzuidoosten vrijwel I fMiddagtemperatuur Spn 22 graden. Iln het zuiden flink laar het noorden toe r bewolking en voor- frg een enkele bui. Jnperatuur van 16 1 het noorden tot bij- latselijk in het bin- |ln de Algarve ruim 1 het noorden en wes- Jel wolken en van tijd Jen bui. Verder vrij droog. Zondag aan Brava kleine kans op Maxima aan zee 15 graden, (re Eilanden: Wolken- naar vooral aan de I van de eilanden ook zon. Weinig of geen I Maxima ongeveer 23 en Ibiza: Flinke pe- get zon. Zondag kans pnkele (onweers)bui. [émperatuur oplopend Jeer 23 graden. Inke zonnige perioden het noorden ook wol- jans op een bui. Maxi- >n 20 en 24 graden, |oger. and en Kreta: Flinke J perioden en (aan zee tussen 22 en id: Zaterdag afwisse- l en wolken, in de loop |ag enkele buien. Zon- >al in het noorden en [buien. In het oosten It zon. Middagtempe- lan 13 graden in het tot ruim 20 plaatse- lat oosten en zuiden, (and: Veel bewolking Aden met regen. In het zondag.-ook enkele Jgen. Middagtempera- id 16 graden, ijk: Veel bewolking en tot tijd regen. Zondag en toe zon en minder jfiddagtemperatuur za- fond 16 graden, zondag Idaar boven de 20 gra- 4 5 1b r-Karpet I-Engels e-Reiger t-Spleet e-Tenant le-Donker n-Intern n-Negery k^ekelt KERSTDINER botterdam (anp) - De Rotterdamse Lchtbank biedt maandag een bijzon- Ijere aanblik als de geruchtmakende bainola-zaak opnieuw wordt behan- De verdachtenbankjes zullen deels leeg zijn. De meeste ver- Idachten volgen het proces vanuit hun Lboorteland Marokko. Zij worden (vertegenwoordigd door hun advoca- |ten. Het is de tweede keer dat de Rotterdamse Lchtbank zich over de Ramola-zaak De eerste keer in 1995 werd een .1 voor het Openbaar Ministerie. De [iétbank stuurde negentien verdachten van twee Marokkaanse drugsbenden naar huis omdat Justitie geen informatie wilde geven over vier pseudokopen door een in formant van de Rotterdamse Criminele Inlichtingen Dienst (CID). Tegen de ver dachten waren celstraffen tot twaalf jaar geëist. De infiltratiepoging, die onder lei ding van de toenmalige CID-officier van justitie mr. R. de Groot was uitgevoerd, kwam pas vlak voor de rechtszitting aan het licht. De CID hield de pseudokopen stil voor het politieteam dat het onder zoek naar de benden uitvoerde. De Groot weigerde ondanks herhaald aandringen van de rechtbank details over de pseudokopen te geven, omdat hij vreesde dat dan de identiteit van de infor mant zou worden prijsgegeven. De recht bank vond de weigerachtige houding van Justitie in strijd met een goede procesorde en verklaarde het OM niet-ontvankelijk. Het vonnis van de rechtbank werd door het gerechtshof in Den Haag vernietigd. Weliswaar was met de pseudokopen van de richtlijnen van justitie afgeweken, maar gezien de enorme omvang van de drugshandel was dat acceptabel, aldus het hof. De zaak werd terugverwezen naar de rechtbank. De Rotterdamse rechtbank heeft acht da gen voor het proces uitgetrokken. De kans is zeer klein dat de rechtszitting wordt bijgewoond door de verdachten. De mees ten zijn onmiddellijk na hun vrijlating in 1995 naar Marokko vertrokken waar ze in weelde leven. Uit onderzoek van de poli tie kwam naar voren dat de drugswinsten rechtstreeks naar Marokko waren ge sluisd. Rechtbank-voorzitter mr. J. in 't Velt-Me- ijer maakte in maart tijdens een pro-for- mazitting al duidelijk dat de omstreden pseudokopen niet opnieuw worden be sproken. „Het vonnis van het hof dat de pseudokopen niet hadden mogen leiden tot niet-ontvankelijk verklaring van het OM is onherroepelijk," aldus In 't Velt- Meijer. De Ramola-zaak betreft twee aan elkaar verwante Marokkaanse drugsben den die grote hoeveelheden cocaïne en heroïne verkochten aan met name Bel gische, Duitse en Franse drugstoeristen. Ze opereerden vanuit videotheken, kof fieshops, snackbars en huizen in Rotter dam-west. De benden waren volgens jus titie goed voor de verkoop van duizenden kilo's harddrugs en een omzet van hon derden miljoenen guldens. De politie kwam de drugshandelaren op het spoor na een tip dat bij de Rabobank in Utrecht geregeld grote bedragen aan buitenlands geld werd gewisseld. Enkele geldwisselaars zijn in 1995 wel veroor deeld tot celstraffen. «Arjen Broekhuizen msterdam - Een combinatietherapie kan hiv-seropositieven nogelijk binnen twee tot drie jaar geheel virusvrij maken. Dat Iwrachten onderzoekers van het Academisch Medisch Cen- |tram (AMC) in Amsterdam en van de Universiteit van Minneso- lis in de Verenigde Staten boor het aidsvirus te blijven on- terdrukken met drie (of meer) [tochtige aidsremmers, kan hiv L verloop van tijd praktischniet Leer worden aangetoond in het lymfeweefsel van de patiënt. Be groep van aidsbehandelaar brof. dr. S. Danner in het Am sterdamse AMC heeft die vast- Ming gisteren gepubliceerd in let wetenschappelijke tijdschrift ISaace. De bevindingen worden londersteund door een artikel in ander wetenschappelijk |lad: Wature. De auteurs van dit rtikel waarschuwen dat dé the- kapie tegen aids nog niet is ge- londen. bp het Europese aidscongres in Birmingham rapporteerde Dan gers medewerker Notermans vo- r.g najaar, dat bij een groot deel Jan 34 niet eerder behandelde pdspatiëüten in he't AMC het vi ms uit het bloed was verdwenen, tij enkele van hen leek het virus pok in het lymféweèïsel op z'n retour. De publicatie in Science [etreft 10 patiënten, bij wie dit i nu wordt bevestigd. Cellen [lijven nog wel in zeer geringe fiate geïnfecteerd, waardoor de Behandeling voorlopig moet Vordert voortgezet. Maar op den puur zullen de geïnfecteerde cel len afsterven en door het lichaam [orden opgeruimd. Daarna zou |r - althans theoretisch - geen [ans meer zijn dat nieuwe reser- [oirs van zich vermenigvuldi gend HIV-virus ontstaan, poe lang de combinatietherapie pet een cocktail van aidsrem mers precies moet duren om dat moment te bereiken, is nog on duidelijk. Er ligt nu alleen een theoretisch model dat de Ameri kaanse viroloog D. Ho vorig jaar op het wereldaidscongres pre senteerde. Hij ging na hoe lang het duurt om geïnfecteerde cel len, die door de aidsremmers geen nieuw virus meer kunnen produceren, te laten afsterven en op te ruimen. Hij kwam aan een termijn van drie jaar. Ho's optimisme is gebaseerd op de theorie dat na het bloed en de lymfeklieren het hiv ook niet meer op andere plaatsen in het lichaam zal worden aangetrof fen, zoals in het centraal zenuw stelsel en het hersenvocht. De minimale behandeltermijn van drie jaar zou vooral gelden voor patiënten die na hun infectie met hiv niet te lang wachteirmet be handeling. Voor wie pas laat be gint, of wie in de afgte^j^, al verschillende aidsremmers heeft gebruikt en daar tegen re sistent HIV heeft ontwikkeld, ziet het perspectief er veel som berder uit. Voor de laatste groep kan de nieuwe therapie op z'n best uitstel van executie beteke nen. Patiënten bij wie hiv lange tijd onvindbaar is in bloed of lymfeweefsel hebben kans dat hun afweer, in combinatie met het nauwgezet volgen van de be handeling, het hiv op termijn de baas wordt. Zij blijven welis waar geïnfecteerd, maar zouden niet meer aan de gevolgen van aids hoeven te overlijden. 5 Het met zeildoek afgedekte autowrak. FOTO JAN STADS Van onze verslaggever Tilburg - Vier inwoners van Til burg zijn in de nacht van don derdag op vrijdag om het leven gekomen bij een ongeluk op de "f weg van Hilvarenbeetmaar Tib burg. De auto waarin zij zaten, botste met^ftte^fteid tegel? een boom en vloog direct ui brand doordat de benzinetank ontplofte. Het vuur was zo hevig, dat passanten geen hulp konden bieden, evenmin als de toege snelde politie en brandweer. De slachtoffers zijn het echtpaar Ceel Hartogs (28) en Monique Jaarsveld (26) en hun vrienden Bart Hendriks (26) en Sandra van Dungen (26). Hun lichamen waren dermate verkoold dat het Rampen Identificatie Team slechts aan de hand van gebits- gegevens kon vaststellen om wie het ging. De weg waar de vier om het leven kwamen, staat bekend als zeer gevaarlijk, zij het vooral vierbaans stuk. Dat de auto, een politie op uit bandensporen over op het tweebaans gedeelte. Het BMW cabriolet, veel te hard ge- honderden meters in de midden ongeluk gebeurde echter op een reden moet hebben, maakt de berm. (ADVERTENTIE) ynuow -tesm "Je hr. .isiriisr rnloz os >mimi N:H DE NIEUWSGIERIGE I VERVOLG VAN VOORPAGINA ft al is het aanbod van ruim een Tiljoeti geruimde varkens twee ïer zo groot als de landelijke pestructiecapaciteit. Een deel van Ps varkens is geslacht en daarna pageschikt gemaakt voor mense- Rse consumptie. In stukken en ►okken worden ze opgeslagen in Pwemen tot er rüimte vrijkomt l'l de destructiebedrijven, fa er medio volgende week naar ratting zo'n half miljoen jonge SS® ter destructie bijkomen, is i' sprake van een regelrechte Padsituatie. Vandaar dat er op Joog niveau aan wordt gedacht Pi afvalverbrandingsinstallaties m te schakelen. Behalve de HVR in Roosendaal zouden ook de VAM in Wijster, de AVIRA in Duiven en de AVR in Roozenburg in aanmerking ko men. HVR is de enige avi in Bra bant die door de Vereniging van Afvalverwerkers is gevraagd om deel te nemen aan het overleg met het crisisteam. Het Roosendaalse bedrijf hoeft volgens hem geen extra maatre gelen te treffen op het gebied van uitstoot. „We hebben hier een in stallatie met luchtfilters die aan de hoogste kwaliteitsnormen vol doet, de grenswaarden voor de uitstoot van stoffen is met onze nieuwe installatie nog nooit over schreden." Op het terrein van arbeidshygiëne zijn en de verwerking van de beesten zijn volgens Kamerbeek wel wat aanvullende maatregelen nodig. „Maar wij voorzien tech nisch gezien geen problemen, mocht men een beroep op ons wil len doen," aldus Kamerbeek HVR is de kleinste van de twee Brabantse afvalverbranders, de andere staat op Moerdijk. De ver gunde capaciteit van HVR ligt op 41.000 ton op jaarbasis, technisch kunnen de ovens van HVR 67.000 ton afval per jaar aan. De warmte die bij de vuilverbranding vrij komt wordt door HVR benut voor een naastgelegen kwekerij en de droging van zuiveringsslib. Van onze verslaggever Nijmegen - Roken remt de lichaamsgroei. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een wetenschappelijk onderzoek van het Centrum voor Groei- diagnostiek in Nijmegen. Het onderzoeksinstituut heeft vanaf februari 1990 tot op he den de groei van leerlingen van het eerste en tweede leerjaar van een Nijmeegse lts gevolgd. Bij vijftig leerlingen zijn een maal per week met speciale middelen, zoals een meetstoel, lichaamsmetingen verricht. Met deze methode kan de groeisnel- heid per week worden vastge steld. De onderzoekers van het Cen trum voor Groeidiagnostiek hebben de groeiontwikkeling van een representatieve contro legroep van niet-rokers inmid dels goed in beeld gekregen. Om de negatieve gevolgen van ro ken op de lichaamsgroei zeer verfijnd weer te kunnen geven, wil het onderzoeksinstituut in september een aanvullend on derzoek uitvoeren bij rokende tieners. De wetenschappers willen de lichaamsgroei van twintig tot vijfentwintig van deze rokende jongeren wekelijks volgen. Na vijf tot zes weken zullen deze jongeren worden gevraagd het roken te staken. In de navolgen de weken gaat het meten door. Het doel is exact weer te geven, hoeveel de groei (in millimeters) per individu wordt geremd door het roken. Om dat te kunnen doen, wordt overigens een zeer gedetailleerd dossier aangelegd over de lichamelijke ontwikke ling van de proefpersoon. Dat is nodig om uit te sluiten dat an dere oorzaken ten grondslag liggen aan de negatieve invloe den op de groei. Groeimeetkundige A. Langhout van het Centrum voor Groei diagnostiek: „Roken heeft, zo ver is inmiddels duidelijk, een negatieve invloed op de groei. Roken veroorzaakt koolmo noxidevergiftiging (lage dose ring) in het lichaam, hetgeen een schadelijk effect op de groei heeft. Eigenlijk is alles wat energie kost slecht voor de lichaamsgroei. Zoals een griep je, weinig slaap en drinken. Het gevaar van het melden van dit soort bevindingen is wel dat jongeren, waarbij de lichaams groei te sterk is, zich gaan ver grijpen aan de sigaret of de drank in de hoop om de lichaamslengte te kunnen druk ken. Daar zouden we absoluut ongelukkig mee zijn." NWim Doesborgh |®ze voorouders wisten precies hoe ll'0? *n s^ee^ za^- V°ór ijshei- 1 bloemen buiten,/veelal kun je naar fluiten./wacht af tot ze W1 voorbijjde bloemen zijn dan IJ' was een befaamde weerspreuk. Qsheiligen, dat zijn de H.H. Ma- Pancratius, Servatius en „ueAisfll'P"® ueA puej'lou>| '3ldwe|J3UJ5 [uapigps 1 r.if?tiuS' die op respectievelijk 11, 1113 en 14 mei hun feestdag heb- p hun feesten werden gevierd, wist L zou er gegarandeerd een dip in I weer komen. Eind april, begin mocht het dan nog zo'n fraai F eweer zijn, met de ijsheiligen Ken61 zotl(*er Pardon vrieskou, re- Plokenhff on§emak 0Ptreden. Pas (falie ['«Igevroren** L?aa\moet f°ed verloPen zijn, |L: ^mtvorst goed en wel ver- L.'. luidde een andere volks- plloken bloemetjes, zouden door de 1!lgen onbarmhartig worden Fisheid: pas na half mei zou er niks meer te vrezen zijn van barre weers omstandigheden. Wat hebben die vier heiligen nu ei genlijk met dat verlate vriesweer te maken? En kwam hun ice power werkelijk altijd tot explosie? Welnee, Servatius, Bonifatius en Pancratius (vroeger Drie Gestrenge Heren genoemd) hebben net zo min als hun collega Mamertus (een soort reserve-ijsheilige) iets met vriezen van doen. Servaas kwam ergens uit het Oosten voordat hij bisschop van Luik werd en vervolgens in Maast richt terechtkwam. Misschien dat hij het in onze gewesten erg koud vond in vergelijking met zijn ge boortestreek, maar verder? Pancra tius, kwam uit het warme Phrygië en werd op veertienjarige leeftijd in Rome onthoofd, toen hij reclame maakte voor Christus. Hij wordt aangeroepen tegen kinderziekten en soms tegen herpes. Maar niet tegen vrieskou. Mamertus was aartsbisschop van het Franse Vienne en stelde de 'Kruisdagen' in, drie dagen van boe tedoening voorafgaand aan Hemel vaartsdag. De man was dus in elk geval in mei actief, zij het niet met koudeluchtstromingen. Bonifatius tenslotte is niet de Bonifatius die bij Dokkum in 754 werd vermoord. Dat laatste zou nog kunnen verklaren waarom het in Noord-Nederland met de ijsheiligen soms bitter koud was. Nee, de ijs-Bonifatius leefde vierhonderd jaar eerder in Tarsus in Silicië. De brave borst, zo luidt de legende, leefde in zondige verhou ding met zijn meesteres Aglaë die er de wat merkwaardige hobby op na hield relikwieën van martelaren te verzamelen. Toen Bonifaas door haar naar Tarsus werd gestuurd om een collector's item op te halen, stierf hij daar zelf de marteldood. Maar ijs? Ergo de vier heiligen zitten met hun feestdag, of ze willen of niet, nu eenmaal vast in een deel van mei, waarin klimatologische omstandig heden het weer in onze contreien een fikse domper kunnen bezorgen. En dus zijn ze ijsheilig. Wat gebeurt er namelijk in deze periode? De zon wordt steeds krachtiger, terwijl de Atlantische Oceaan en de Noordzee nog hartstikke koud zijn. Het tem peratuurverschil tussen water en continent is dus groot. Een hoge- drukgebied boven water zorgt er voor dat behoorlijk koude lucht over ons land wordt gejaagd. Met alle ge volgen vandien voor het lenteweer dat vaak in maart of april al van start is gegaan. Vroeger konden de ijsheiligen flink te keer gaan. Zoals in mei 1935, toen er op het feest van Bonifatius in Noord-Nederland tien centimeter sneeuw lag. „Maar de laatste jaren valt het allemaal nogal mee," weet metereoloog Thijs Zeelen uit Kessel. „In onze eigen berekeningen komt vanaf 1984 tot vandaag op geen en kele dag van de ijsheiligen vorst Spannende film. Er zijn valse dollars in omloop die zo goed zijn nagemaakt dat ze alleen in een laboratorium van echt zijn te onderscheiden. Het gaat om enorme hoeveelheden. De valse dollars komen uit een bomvrije ondergrondse drukkerij ergens in het Midden-Oosten en naar verluidt zit Irak of Libië achter dit complot dat als kennelijk doel heeft de dollarkoers uit evenwicht te brengen. Is dat een spannend verhaal of niet? Ziet u in de verfil ming ervan Tom Cruise, Charlie Sheene, Eddie Murphy en Bruce Willis al als stoere mariniers met zijn vieren de door duizend zwaarbewapende bandieten bewaakte drukkerij veroveren? In de film zal, net als in het echt, het bestaan van die drukkerij worden ontkend, want de onaantastbaarheid van de dollar moet hoe dan ook boven alle twijfel zijn verheven. 'If the world questions our money, the world will questi on itself' zal aan het slot van de film de Amerikaanse president (een rol van Michael Douglas) zeggen. Waar na de aftiteling begint te lopen, begeleid door Money van Pink Floyd. MERIJN Hilversum (anp) - Tweederde van de Nederlanders vindt dat Nederland te slap is in zijn drugsbeleid. Dit blijkt uit een opi nieonderzoek voor de themaweek 'De geest uit de fles' dat me dio mei op de NCRV-radio op alle vijf zenders is te beluisteren. Het onderzoek is uitgevoerd door de afdeling SPO van de om roep in samenwerking met de dienst Kijk-en Luisteronderzoek van de NOS. procent) dat ze een prettiger leven hebben dan hun ouders, terwijl 30 procent denkt een even prettig le ven te hebben. Slechts 6 procent vindt het leven minder prettig dan dat van hun ouders. Als reden voor het prettiger leven noemt 53 procent weer materiële factoren, maar ook vrijheid, min der verplichtingen en openheid (28 procent) en meer mogelijkhe den (17 procent). Redenen dat het leven minder prettig is dan dat van de ouders zijn druk en span ning (31 procent), relaties en om gangsvormen (24 procent), sociale factoren (23 procent) en vroeger was het gezelliger (18 procent). Een meerderheid van de onder vraagden is het ook eens met de volgerïdè'iuifejJï'dk)én: sport wordt steeds commëffciërer (90 procent), de samenleving wordt steeds ge- welddadigyno(93!9^rocent), dé werkdruk neemt steeds toe (91 procent), de mensen worden steeds egoïstischer (89 procent), de media brengen steeds meer sensatie (88 procent) en de mensen worden steeds minder gelovig (82 procent). Overigens is eenderde van de be volking het met bovenstaande stelling niet eens. Vrouwen zijn het er vaker mee eens dan man nen. Ook ouderen, lager opgelei den en mensen met minder poli tieke interesse vinden vaker dat Nederland een te slap drugsbeleid voert. De stelling maakte deel uit van een reeks vragen met betrekking tot het onderwerp veranderingen. Een meerderheid (81 proeent) van de Nederlanders van 15 jaar en ouder vindt dat in de samenleving de afgelopen 25 jaar het nodige is veranderd, 41 procent spreekt zelfs van sterke veranderingen. Van deze veranderingen zijn er meer negatief (75 procent) dan po- fsitief (59 procent). De sterkste positieve veranderin gen liggen op het materiële vlak; 'technologie, nieuwsvoorziening, recreatiemogelijkheden en wel vaart. De sterkste negatieve wijzi gingen liggen op het immateriële vlak; misdaad, met name het ge voel van onveiligheid, tolerantie en normen en waarden. Toch menen de meeste mensen (60 Den Bosch (anp) - Kroegbazen mogen lastige klanten weren. Dat heeft het gerechtshof van Den Bosch bepaald, nadat eerder de kort-gedingrechter in Maastricht tot hetzelfde oordeel was geko men. Het gerechtshof sprak zich gisteren uit over het café-verbod voor de duur van twee jaar dat de uitbater van Des Artistes aan het Vrijthof in Maastricht een bezoe ker oplegde. De rechters vinden dat de café baas in zijn recht staat. Het Hof bevestigde in zijn arrest de door slaggevende overweging van de rechtbankpresident, dat 'voors hands aannemelijk moet worden geacht dat de bewuste bezoeker door zijn, naar eigen zeggen, drukke gedrag de sfeer in het café negatief beïnvloedt en door op ruiend gedrag spanningen op roept'. Het Hof stelt daarbij vast dat de uitbater de bevoegdheid heeft orde en rust afdoende te be waken. De advocaat van Des Ar tistes, mr. H. Wagemans, noemt het arrest van groot belang voor alle horecabedrijven in Neder land. Volgens hem is het voor het eerst dat in hoger beroep is uitge sproken dat de uitbater van een café bevoegd is om uit te maken of iemand zich al dan niet hinderlijk gedraagt. Een simpel briefje, met een afschrift naar het hoofd van de plaatselijke politie, is voortaan voldoende om zo iemand buiten de deur te houden. (ADVERTENTIE) voor. Dus dat geeft de betrekkelijk heid van de ijsheiligen als 'zekere' vorstbrengers wel aan. Van de ande re kant is het ook voorgekomen dat weken na de ijsheiligen nog eens vorst optrad, zodat je na de 14e lang niet zeker bent dat de min-tempera- turen voorgoed voorbij zijn. In Kes sel hebben we bijvoorbeeld in 1990 op 27 mei nog 5 graden vorst aan de grond gemeten." Ook dit jaar kijken Servaas en zijn collega's werkeloos toe. Servé Vaes- sen, de populaire weerman van TV- 8, kan met de beste wil van de we reld geen vorst ontdekken als hij in zijn glazen bol kijkt naar 11 tot 14 mei. „Al kunnen wij in ons vak nooit met honderd procent zekerheid zo veel dagen vooruit kijken, toch ligt eerder een weersverbetering dan een kou-periode in het verschiet," voor spelt hij. Het is duidelijk: de ijsheiligen laten de mensen aan het eind van de twin tigste eeuw gewoon koud. Tinello in Kaatsheuvel voert ruim 30 markante designmodellen Tijdloos en modem. Strak en sfeervol. Functioneel en comfortabel. Italiaans design, maar uitermate geschikt voor Hoilandse 'kaas koppen'. Vier onmogelijke combinaties voor één keuken? Welnee, bij Tinello staan maar liefst 30 kwaliteitsmodellen met deze gewaagde eigen schappen. Ongetwijfeld de grootste collectie van de Benelux. Niemand minder dan de wereldberoemde Italiaanse meubelontwerper Vico Magistretti is verantwoordelijk voor de design-keukens van Schiffini. Tinello herkende de unieke klasse onmiddellijk en gaf 5 paradepaardjes een ere plaats in de showroom. Op-een prachtige houten vloer stralen de exclusieve keukens hun sublieme kwaliteit uit. Maarzij bezitten meer dan kwaliteit en schoonheid alleen. Wie verder kijkt, ziet dat geen ergonomische mogelijkheid onbenut is gelaten. Zo zijn de bodems van de extra brede laden van slagvast glas, zodat je na het opentrekken van de bovenste la tegelijkertijd in die eronder kunt kijken. En dankzij het 'Box One System' passen onmisbare keukenhulpjes als messen, snij planken, bordenrekken en afvalemmers in alle laden en kastjes. Bovendien werkt Schiffini veel met functionele aluminium achterwanden, waar aan een bijna onbeperkt aantal accessoires geklikt kan worden. De keukens vallen verder op door ruimte scheppende gedecoreerde glazen deurtjes en eigenzinnig ontworpen afzuigkappen, waardoor deze fabrikant soms de Italiaanse Bulthaup genoemd wordt. TINELLO Van de grootste keukenproducent in Italië, Scavolini, voert Tinello maar liefst 26 modellen. Strakke keukens met ronde kastjes en deurtjes, geknikte aan'recht'vormen, mediterrane kleur stellingen en bijzondere handgrepen geven een ongedwongen beeld. Losse werkunits en kook -en werkeilanden zorgen ervoor dat de keuken alles behalve recht-toe-recht-aan Is. Opvallend slim vervaardigd is de manshoge ronddraaiende apothekerskast, net zoals de royale uitklapbare snijplank, waarachter een messenblok en andere handigheidjes verborgen zitten. marmeren keukenbladen en kleine mozaïek-tegel tjes die Tinello in alle soorten en maten verkoopt. Tinello Keukens, Bevrijdingsweg 6, 5171 PS Kaatsheuvel, Telefoon 0416-277917, Fax 0416-283076, vrijdag koopavond. KEUKENS V

de Stem | 1997 | | pagina 3