Weekend MElvB^o David Rohde schrijft onthutsend relaas over de val van Srebrenica TT Ik heb u lief, mijn Vlederland Film DE STEM De val van de moslim-enclave Srebrenica heeft in Nederland en daarbuiten voor veel beroe ring gezorgd. De Amerikaanse journalist David Rohde heeft in zijn boek 'Endgame' de toe dracht van dat Bosnische drama gereconstrueerd. Zijn gedetail leerde relaas heeft al tot Kamer vragen geleid. Niet eerste signaal Ramp Ingeving Complottheorieën Mill ZATERDAG 10 MEI 1997 tf Mobutu komt naar Nederland. Hij wordt bin nengehaald als een bevriend staatshoofd. Met zijn gevolg en zijn rijkdom wordt hij naar Zand- voort gereden, waar hij de rest van zijn leven als rentenier mag slijten. Onzin? Ondenkbaar? Uitgesloten? Dat zou ik maar niet te hard roepen. Niets is zeker, niet nu, niet straks, niet vroeger. Let maar eens op. De ene na de andere historische vergissing wordt aan het licht gebracht de laatste tijd. Ge neraties lang zijn scholieren volkomen ver keerd voorgelicht over ons verleden. Geschie denisboeken moeten herzien worden, mis schien zelfs helemaal opnieuw geschreven. Je kunt nergens meer van op aan. 1600: slag bij Nieuwpoort? Was het niet 1601? Was het wel bij Nieuwpoort? Is er eigenlijk wel gevochten of was het een ordinair handgemeen na kroeg bezoek? Deze week kwam er nieuws over de Hinden burg, de zeppelin die in 1937 zo dramatisch uit brandde in het Amerikaanse luchtruim. Nu blijkt dat de vliegende sigaar was beschilderd met uiterst brandbare verf. De radiocommen tator die de ramp gadesloeg, wist daar uiter aard van. Daarom brak zijn stem en begon hij zo legendarisch te snikken. De Titanic liep op een ijsberg in april 1912. Die gegevens lijken wel te kloppen. Maar het is in middels duidelijk dat het de schuld van het schip zelf was. Er zaten scheurtjes in de romp. Die ijsschots stelde niks voor, een stevige roei boot zou er geen enkel probleem mee gehad hebben. En dat orkestje dat speelde tot het bit tere einde? Vergeet het. De punt van de staan de bas zorgde voor een levensgevaarlijke barst in de vloer. De muzikanten werden over de rai ling geslagen door woedende passagiers nog voor het grote alarm klonk. Amerika is in 1492 ontdekt door Columbus. Hebben ze u dat ook verteld? Veel eerder was er al een Ierse monnik geweest. Die werd ech ter dronken en kon de weg terug niet meer vin den. Toen hij twaalf jaar later binnenliep in de haven van Dublin, werd hij door niemand ge loofd. Noormannen hadden de aarde van de Nieuwe Wereld ook al vóór Columbus gevoeld, maar zij vermoordden iedereen die ze tegen kwamen, zodat er geen getuigen waren en niks werd vastgelegd. De Griekse held Odysseus zwalkte niet rond in de Middellandse Zee, zoals ze ons op de gym nasia willen doen geloven, maar zeilde in de buurt van de Zeeuwse eilanden. Humphrey Bo- gart heeft in Casablanca nooit gezegd: 'Play it again, Sam'. En de Muur in Berlijn was een denkfout. Die is dus ook neergehaald en ver wezen naar de vuilstort van de historie. Zo komen we bij de Afscheiding van 1831. Dat is een historische vergissing geweest die zijn weerga niet kent. Meneer Tobback, een hoge Belg, heeft het zelf gezegd. De Belgen kwamen in opstand tegen koning Willem l en daar was niks mis mee. Dat hadden de Nederlanders ook moeten doen. Maar je dan helemaal afscheu ren van het Verenigd Koninkrijk der Nederlan den? Het was niet nodig geweest. De Walen hebben het gewoon doorgedreven. Gelooft u nog in de revolutionaire rol van het toneelstuk 'De stomme van Portici'? Die stomme kon best spreken, maar was alleen te beroerd om het in het Nederlands te doen! De Tiendaagse Veld tocht was in feite niet veel meer dan een meer daagse wedstrijd, een voorloper van de Drie daagse van De Panne, de Zesdaagse van Ant werpen en de Omloop Het Volk. Tussen Nederland en Vlaanderen ligt al eeu wen een vage, zeg maar onzichtbare grens. Zij kijken naar Lingo en naar Henny Huisman, wij naar Paul Jambers en Goedele Liekens. Wij kun nen hun politie een beetje op orde brengen, zij kunnen ons helpen aan lekkere bieren en ter- ras-adviezen. De poulewedstrijd Nederland-België voor het WK Voetbal wordt misschien nog net gespeeld. Daarna hebben we één elftal, een soort PSV, met De Bilde en Nillis. Johan Museeuw fietst in 'onze' ploeg en dan gaat het weer een stuk be ter met het wielrennen. Met vereende krach ten winnen wij straks zelfs het Eurovisie Song festival. We krijgen er ook de Zaïre-erfenis bij. Ja, ook de minder leuke dingen moeten we van elkaar pikken. We zijn één, Vlamingen en Nederlanders, we heten Vlederland, we lossen alle problemen sa men op. En dus moeten we toestaan dat de beul Mobutu onderdak vindt in de duinen van Zandvoort. Een microkosmos van onwil Door Bert Ummelen H et was zeven uur in de ochtend B B en de evacuatie was bijna vol- tooid. Van Duijn wilde zeker heid dat de Serviërs wisten dat ze in de qaten werden gehouden. De 250 tot 300 moslim mannen, die voor het huis zaten, waren muisstil. Ze waren duide lijk bang voor wat ging gebeuren. Eerder had den de Servische bewakers de angstige mos lims verboden te bidden. Van Duijn bestookte de Servische bewakers met vragen over wat de Serviërs van plan wa ren met de gevangenen. Hij kreeg hetzelfde antwoord dat hij de afgelopen twee dagen had gehoord - de Serviërs zouden nagaan of ze oorlogsmisdadigers waren. Toen Van Duijn vertrok viel zijn oog op een stapel papieren bij het huis. Tientallen paspoorten en identi- teitskaarten van de moslim mannen lagen verspreid over de grond. Hij liep op Mane af, de jonge Servische kapitein die buiten zinnen was geraakt toen hij een nazi was genoemd. „Jullie gaan proberen deze mensen te identifi ceren?", vroeg Van Duijn. „Ja," zei Mane. „We hebben een lijst van oor logsmisdadigers. „Dan heb je hun paspoorten nodig om ze te identificeren," zei Van Duijn. „Ik begrijp je niet,zei Mane. „Die paspoorten,zei Van Duijn, terwijl hij op de stapel op de grond wees, „die heb je no dig om de moslims te identificeren of ze geven je gewoon valse namen op. „Je bent gek,zei Mane, terwijl hij zijn hoofd schudde en lachte. „Ze hebben die paspoorten niet meer nodig. Van Duijn verstijfde. De Serviërs gingen alle mannen doden. Mane bevestigde het. Hij liep weg van de Servische officier en nam via zijn radio contact op met de Nederlandse com mandopost.' De passage komt uit 'Endgame', een zojuist in de VS verschenen boek, waarin de Ameri kaanse journalist David Rohde verraad en val van de Bosnische 'safe area' (veilig gebied) Srebrenica beschrijft. In Nederland heeft de getuigenis van luitenant Van Duijn tegenover Rohde inmiddels tot Kamervragen geleid Waarom komt het niet voor in het officiële rapport over het lot van de door Nederlandse blauwhelmen verdedigde enclave? Wie Rohdes meeslepende reconstructie van de dramatische gebeurtenissen in juli 1995 leest, kan nog wel wat vragen verzinnen. Van Duijns ervaring is, afgaande op Rohdes boek, het meest uitgesproken signaal dat Dutchbat kreeg over de plannen van de Serviërs met de weerbare mannen in Srebrenica. Maar het was bepaald niet het eerste signaal. De onge filterde haat van de veroveraars tegenover de moslim vluchtelingen, de klaarblijkelijk zorgvuldig voorbereide deportaties met de scheiding van mannen van vrouwen en kinde ren als sleutel, het verschijnen van soldaten die niets van echte soldaten hadden (in moord en terreur gespecialiseerde milities uit Ser vië), en niet in de laatste plaats de half in stinctieve, half beredeneerde zekerheid van de moslims over hun lot: dat alles legde voor wie wilde horen en zien vanaf de dag van de verovering van Srebrenica een doem over de stad en haar bevolking. April 1993 werd Srebrenica, in het oosten van Bosnië, dank zij de onstuimige Franse gene raal Morillon, de eerste door de Verenigde Naties beschermde vluchtelingenenclave in de geschiedenis. Twee jaar later viel, mede door toedoen van een andere Franse generaal de stad in Servische handen. Naar schatting zevenduizend mannelijke moslims, bescher melingen van de statengemeenschap, werden uitgemoord. Dat we van de ernstigste oorlogsmisdaad in Europa sinds de tweede wereldoorlog weten, en dat we een idee hebben van de cynische politiek die haar mogelijk maakte, ligt niet in de laatste plaats aan David Rohde, destijds correspondent voor de Christian Science Mo nitor in Bosnië. Voor zijn dappere verslaggeving (hij was de eerste die berichtte over de massagraven rond Srebrenica en over de directe betrokkenheid van de Bosnisch-Servische legeraanvoerder Ratko Mladic bij de Bosnische holocaust) kreeg Rohde, inmiddels ingelijfd door de New York Times, vorig jaar de prestigieuze Pulit- zer-prijs. Nu heeft hij het verraad en de val van Screbrenica beschreven in een boek, dat misschien niet het laatste woord bevat over de zwartste bladzijde uit de geschiedenis van de VN, maar in de tussentijd wel belangrijk bijdraagt tot het begrip ervan. 'Endgame' is geschreven op de manier van de De Dutchbat-observatiepost Foxtrot met als vervaarlijkste wapen de opzichtig geïnstalleerde TOW anti-tankraket. Wie het wapen wilde bedienen, was zeker anderhalve minuuut lang schietschijf voor sluipschutters. fotoanp gedramatiseerde documentaire, maar zonder het effectbejag en de wat losse omgang met de feiten die het genre kenmerken. In het relaas staan zeven (historische) personages centraal: drie moslims in Srebrenica, twee Nederland se blauwhelmen en twee Servische soldaten. Aan de hand van hun lotgevallen - maar steeds in de context van Rohdes uitgebreide kennis van het Bosnische conflict en de krachten en mechanismen die het verloop er van bepaalden - wordt de tragedie verteld. Hij heeft voor de aanpak gekozen om een rea lisme te bereiken dat de uitkomst van nauw gezette observatie en ijverige recherche, de gewone journalistieke middelen, overstijgt. Het verhaal van Srebrenica valt uiteen in ver halen die alleen uiterlijk op elkaar lijken; ze hebben het skelet van de feiten gemeen, niet het vlees en bloed van de menselijke beleving. Het Srebrenica van de Nederlandse VN-sol- daten, bijvoorbeeld, leek in niets op dat van de erin samengeperste bewoners. Op zijn onnadrukkelijke manier schetst Roh de verwarring, frustratie en ontmoediging van Hollandse jongens die zo'n beetje alles anders moeten doen dan ze geleerd hebben. Wat ze geleerd hebben is onzichtbaar en mo biel te zijn: schieten en je razendsnel ver plaatsen, in je camouflagepak opgaan in de omgeving. In Srebrenica moeten ze hun heb ben en houwen wit schilderen, ze dragen op zichtige, lichtblauwe helmen. Elke beweging moet 'transparant' zijn voor de Serviërs, de tot praktisch elke prijs te vriend te houden vijand. Observatiepost Foxtrot is de eerste hindernis voor de vanuit het zuiden oprukkende Ser viërs. Het vervaarlijkste wapen waarover de post beschikt is de Amerikaanse TOW anti- tankraket. Maar in overeenstemming met de opdracht van transparantie is het wapen bo ven in de uitkijktoren geïnstalleerd. Daar kon de nachtkijker tenminste goed worden ge- soldaat ziet er weer heel anders uit. Dit was in de tweede wereldoorlog een knekelveld van vermoorde Serviërs, slachtoffers van met de nazi's pacterende Kroaten en moslims. Hij ziet de vrouwen en kinderen tdie na de verove ring op trucks worden weggevoerd en de brhikt. Wié hét wapen wil bedienen, is zekenmannemdie, wachtenduop htm executie, naast anderhalve minuuut lang schietschijf voor sluipschutters. Het is, met het oog op de tijd die nodig is om het te laden, ook bedoeld om paarsgewijs te worden gebruikt. De Serviërs hebben even wel maar zes van de systemen in de enclave toegestaan, en die zijn verdeeld over de pos ten. Het Srebrenica van de VN is voor de moslim verdedigers van de stad een regelrechte ramp. In het kader van de demilitarisering van het gebied hebben ze de paar, op de Serviërs ver overde, zware wapens moeten inleveren, en ze hebben de meest strategische heuvels rond de stad moeten opgeven. Daar staan nu de 'neu trale' VN-observatieposten. Om het half jaar wordt de bemanning afgewisseld. Machteloos moeten de moslims toezien hoe de Serviërs telkens van de gelegenheid gebruik maken om terreinwinst te boeken in het hoogland. Denk maar niet dat de blauwhelmen Srebr enica zullen verdedigen. Lafaards zijn het, gekomen om hun zakken te spekken dankzij de sluikhandel in de hongerende enclave. Omgekeerd hebben de Nederlanders weinig op met hun beschermelingen. Verwensingen zijn op de muren van observatiepost Foxtrot gekalkt. En het Srebrenica van de Servische elkaar gehurkt zitten in een voetbalstadion niet als slachtoffers. Niet eens als mensen. Net als zijn leiders bezigt hij als-ie het over ze heeft het aanwijzend voornaamwoord dat in het Servo-Kroatisch op dingen slaat, niet op mensen. Op donderdag 13 juli wordt het de wat oude re luitenant Ron Rutten te machtig. Hij heeft de lichamen van in de rug geschoten moslims gevonden en er haastig foto's van gemaakt. (Foto's die de wereld nooit zal zien, omdat ze in Nederland, bij het ontwikkelen op het mi nisterie van defensie, 'per ongeluk' vernietigd worden.) Op de weg terug naar de Nederland se basis is hij beschoten. Als hij even later naar de deportaties gaat kijken, blaft hij de Servische kapitein Mane toe: „Je herinnert me aan vijftig jaar geleden. Je herinnert me aan de nazi's." De Serviër is ziedend. „Noem me geen nazi," schreeuwt hij. „Mijn grootvader vocht met de partizanen tegen de nazi's." Luitenant Van Duyn, bang dat het mis gaat, komt tussenbei den. Hij stuurt Rutten weg en zegt sussend te gen Mane dat hij zo van streek is omdat zijn familie joods is. Hij vertelt over de bezetting van Nederland en de deportatie van honderdduizenden jo den. Mane begrijpt het, maar één ding be grijpt hij niet: dit zijn geen joden, dit zijn De 'nasleep' van Srebrenica: een stoffelijk overschot uit een massagraf wordt onderzocht. FOTO EPA moslims. Dezelfde Leen van Duyn is het die, in een in geving, de Serviërs heeft aangeboden te hel pen bij de deportaties. Hij denkt nog altijd dat hij daar goed aan heeft gédaan. De Neder landse hulp bij het in bedwang houden van de radeloze moslims voorkwam dat de Serviërs op hen in zouden slaan, zegt hij. Hij heeft niet 'gecollaboreerd', maar levens van vrouwenen kinderen gered. Het is ver van Rohde om de Nederlandse blauwhelmen, al was het maar 'bij suggestie', te blameren. Eerder komen ze uit zijn boek naar voren als mede-slachtoffers. Srebrenica was 'een microkosmos', schrijft hij ergens, een brandpunt van het onvermogen en het cy nisme van de internationale gemeenschap te genover de Bosnische crisis. Het Nederlandse politieke leiderschap was, geheel in strijd met de ongeschreven regel van het internationale engagement met Bosnië, bereid om Neder landse militairen te offeren om de moslim vluchtelingen in Srebrenica te redden. Neder land (Kok, Voorhoeve, Van Mierlo) koos voor Navo-luchtacties om Srebrenica te redden, wat ook de gevolgen voor zijn blauwhelmen waren. In het avondjournaal van maandag 10 juli kondigde minister Voorhoeve de 'onver mijdelijkheid' van luchtacties aan. Hij noem de de kans op Nederlandse slachtoffers 'groot'. Tot inzet van het Navo-luchtwapenis het nooit gekomen, terwijl dat van meet af aan had gegolden als het uiterste middel - in feite, gezien de potsierlijke onderbewapening van de blauwhelmen, het enige middel - om de veiligheid van de vluchtelingenenclaves te garanderen. Rohde voegt zich in een breed ge zelschap als hij de schuldigen aanwijst: de Franse generaal Bernard Janvier, comman dant van de VN-troepen in voormalig Joego slavië, en Yasushi Akashi, de speciale afge zant van VN-chef Boutros Boutros Ghali. Dat Janvier gedreven werd door pro-Servische gevoelens staat wel vast. Akashi deelde met hem in elk geval het uitgangspunt dat de vei ligheid van de blauwhelmen belangrijker was dan hun missie. (Dat ook Boutros Ghali pro- Servisch was, staat, weet ik uit eigen erva ring, voor niet de minste diplomaten in New York vast.) Wat ongewoon is aan de val van Srebrenica, is de snelheid waarmee die zich voltrok, schrijft Rohde in een 'Epiloog'. Precies die snelheid - in combinatie met de weigerachtig heid om het Navo-luchtwapen in te zetten- heeft allerlei complottheorieën tot leven ge wekt. Men kan kiezen of Srebrenica is verra den door de Amerikanen, de VN-bureaucra- tie, of de Bosnische regering. Rohde is. geneigd waarde te hechten aan het luide gerucht dat Janvier, midden in de gij®" laarscrisis (de Serviërs hadden blauwhelmen gegijzeld als reactie op luchtaanvallen, en ve len waren Frans), een deal sloot met Mladic Gijzelaars vrij, dan geen luchtaanvallen meer. De gijzeling leidde hoe dan ook tot een einde van de luchtacties. 'Deal of geen deal', schrijn Rohde, 'de gijzelaarscrisis versterkte de boodschap die de VS, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en de VN door de oorlog heen aan de Bosnische Serviërs hadden gegeven: het wes ten heeft niet de wil om het tegen jullie op te nemen'. David Rohde - Endgame, the betrayal and fall of Srebrenica: Europe's worst massacre since world war II. Uitg.: Farrar, Straus Giroux, hew York. Prijs: 24. Helleven is een film. Zeker als je het gevoel he een decor te stappen. En zo'n indruk krijgt ij een die voor het eerst New York bezoekt. Na lijk zijn de hoogte, drukte en luxe van Manh; enorm maar niet overweldigend. Want alles i genlijk' al bekend. Van foto, film en televisii werkelijkheid biedt eerder herkenning, dan (jekking. Zoals het verwacht was, is het. De schuivende Lincolns, toppunt van chic en c mak, want wie zich door zo'n meterslange, gr deerde limousine naar zijn afspraken rijden moet zich eerst op onwaardige wijze dubbel wen om een zitplaats te bereiken. De tiende den kanariegele taxi's die van het stadsverkee kralenketting maken, slechts her en der ondt ken door een contrasterende kleur privé auf biel. De in de zon weerkaatsende kerstpiek bruiloftstaarten van vroeg twintigste eeuwsr] kenkrabberarchitectuur, die aangeven dat toen de functie had van efficiency nu. De bov les uittorende dakhuizen in de vorm van eer deleeuws kasteel, van een chalet of door n wit strand omringd badvillaatje, als om aan nen dat de kapitaalkrachtige New Yorker ov< exclusieve individualteit beschikt. De slecht een kant van de straat groen uitlopende t pjes, die bewijzen dat .natuur en hoogbouv duw tegenwerkende krachten zijn. En de vaak beschreven, maar desondanks wachte harmonie tussen geldstad en buiten wie in het immense Central Park opblikt n omringende bebouwing krijgt even het id< hij in een Alpenlandschap staat. De dreiger hoog stekende toppen zijn even onregelma vormd en ontoegankelijk hoog als de baz pen van een hooggebergte. De bezoeker de les al te weten van Amerika en reageert d. verbaasd als hij aangesproken wordt do aids-bedelaar. Ook niet als hem opvalt dat c beambte die de brievenbus op straat Ie angst voor naalden grote sjouwershandsd draagt. Evenmin als zijn Engels door de Lil Armeense, Iraanse, Pakistaanse of Bulgaar chauffeur niet verstaan wordt. Of als hij vliegveld rijen moedertjes met hoofddoe jerrycans vol moslim-Lourdeswater op pa controle ziet wachten. Nog minder dat de zingen in keukens en andere personeels! veeleer in het> Chinees, Spaans, Italiaans ol gesteld zijn dan in het officiële Engels. Twi straatnaam- en subwayboFdjes in wijken n grote concentratie buitenlanders van deze komst verrassen hem vanzelfsprekend J niet. Taxi's met op hun dak een bord waarop kend doodshoofd en de geschreven toe kankerland passen in zijn verwachting', van Amerika gezondheidsland net als aa1 gen van alcoholvrije wijn in een supermar een etalage waarin een bewegende pop rebbe met de Thora in zijn hand de ze spreidt over de uitgestalde niet altijd kosh voorraad, blijft vreemd. Een vluchtig be vestigt de vooroordelen. Bijvoorbeeld dat een land is van religie en show, zo mogeli combinatie. Geen wonder dat de overvo trick's Kathedraal op de vijfde zondag met regelmaat in applaus losbarst. Als O'Connor zijn mompelende preek beëind celebrant koor, dirigent en organist beda het gehele ensemble voorgangers in d« verdwijnt. Of dat de Verenigde Staten een land groot, groter, grootst. Zodat de episco een eeuw geleden besloot dat haar k groter diende te zijn' dan die van de ka zelfs nog groter dan welke ook, de gri wereld. Geslaagd is dat triomfalistisch st] niet. Het bouwwerk is pas voor drievié Oplevering is voorzien op de dag van feest. Of dat er in de witte Amerikaanse ma niets boven carrièere gaat. Zelfs het in en verkiezingscampagnes zo op de vooi zette gezin niet. In het World Trade Cen om een winkel geopend die zich spec Positiekleding voor de jonge carrièrevrc Of dat de Amerikaan slecht geïnformee al over het buitenland. Je kunt hem dus mouw spelden en dat gebeurt ook. Z< restaurant dat zich authentiek Russisch wodkalijst bevat echter geen enkel di Russische afkomst. Wel uit Canada, Sar Polen, Londen, California, Zweden en land. De wodka blijkt dan echter de go' se Ketel Een-jenever. Met de wijn van h ken een pak. De kaart begint met tw> snoeverij over hoeveel wijn er uit de U afhankelijke Staten komt, hoe goed di ke bekroningen waar verkregen zijn. geïnteresseerde die doorbladert, cons ter dat de meest Russische wijn uit de 'ey komt, een wijngebied in Califori vindt zijn oorsprong in Frankrijk, Itali Nieuw Zeeland. Dat de Amerkaanse kinderlijks houdt, zelfs in haar serieus Want wie herdenkt nu de overlijden* dierbare, op drie en dertig jarige leeft oe met een op zijn graf gedeponee Mickey Mouseballonnetje dat de afg toze letters gelukwenst? Of dat het blanke Amerikaanse lever 's van de bezorgdheid van de jiddis Want waarom zou een busmaatsch chassidische Williamsburg anders ad' de kreet dat zij op hun dagtochtjes mand zijn kwijtgeraakt? Maar Amen oen land van slechte verstaanders te keerverbod dat als extra informatie de auto geen vijf minuten, zelfs geen den, neen helemaal niet achtergelat den, is anders onverklaarbaar.Het lev en reizen steeds vaker een tocht door mm. Maar het zelf meemaken en zi dat de werkelijkheid met meer nuanc mascope te belichten valt.

de Stem | 1997 | | pagina 38