pE STEM Jongeren draaien hun hand niet om voor grote hoeveelheden drank E1 Marshall-hulp was voor Nederland onontbeerlijk Yvoire is vooral in trek bij dagjesmensen Onthutsend relaas over de val van Srebrenica Geschikt voor alle browsers? Smit-Ik zing dit lied vo0r; just i McNeal - Ain't that - Hard to say I'm sorry tjirls - Mama tan Abraxas feat. I'll be your t I Anansie - Hedonism (iust i 3 you feel) I el Jackson - Stood onthef Ifloor 1 I Toen ik je zag Bauer Marianne - De regenboog illy Family -Fell in love 1 alien lly -1 believe I can fly prey - When I die Imaut-Ruffnedc rules da |e scene pubt - Just a girl Jhound Gang - Fire water i Schuurman - Ildmeid... I - Let a boy cry i Frightman Andrea Belli - Time to say Ssr Piet - Love U hardcore |rstreet - Don't leave me logue - Don't let go (love) I 1 Animals - Atomic hdlovers - Run a way l/lercy - Please don't go jublica - Ready to go |Blue Boy-Remember me s Henk - Ik zing dit lied voor Henk - Encore une fois f L Staring at the sun is Kraay jr. - Er zal d'r altijd 1 Itje winnen I* Gees - Alone Barlow - Love won't wait bue du Soleil - Alegria pync - Tearin' up my heart 4 - Course - Ain't nobody j fsty - Hou me vast kkuhbar - Supergabber 4 Doubt - Don't speak ^ïhemsgewijs - Ik mis jou (ernal - Don't you love me 3 Source feat. Candy btion - You got the love J illy Alberti Andre Hazes - [bent het leven >xy Brown feat. Blackstreet - fct me home Sith Jacott - Hartslag uce Springsteen - Secret Irden ackstreet Boys - Anywhere for^ eorge Michael - Star People l Kool - Let me clear my throat iture Breeze - Why don't you fence with me Jotal Touch - Standin' strong Jgether J Jean Deran - Let yourself arlo Irene - Pittige tijden [jrank Cunimondo Trio feat. L. ilarino - Feelin' oni Braxton -I don't want to fish - Brother 52 5.E.D. - 1000 jaar Faul McCartney - Young boy ?uff Johnson - Over and over Puff Daddy - Can't nobody hold tne down Jflonaco - What do you want ■rom me ipriros - Denk ook aan mij |Gino Pofiti - Viva la mamma andy Dulfer - For the love of l/ou tobbie Williams - Old before I bie Captain Jack - Together and I forever Daft Punk - Around the world 1 li- Funky Green Dogs - Fired upj Irtonica - For you I will Chris Rea Shirley Bassey - ■Disco la passione [Lisa Standsfield - The real thing FMosselman - Opzij Monstars of Space Jam - Hit'm ■high J Dignity - Talk to me Blur - Song 2 Mrs. Einstein - Niemand heeft m I nog tijd I Tony Braxton - Un-break my heart Quad City DJ's - Space jam Whitney Houston - Step by step j ICT - Lasciati Tentare i I ICT - Eyes Whitney Houston -1 believe in f I you and me Gordon - Niet een zoals jij Gerard Joling - Without your love Rowhen Heze - En dan is 't mar dom Sandy Kandau - A little bit more' j N-Trance - D.i.s.c.o. I Erikah Karst - My heart goes out I to you Spice Girls - 2 Become 1 Depeche Mode - It's no g I Mr. S. Oliver - Funkin' down the track Wet Wet Wet - If I never see you again Zucchero Sugar Fornaciari Menta e Rosmarino Puff Johnson - Forever more Flashback - Black Betty Secada - Too late, too soon Tatjana - The first time Wow! - Keer op keer (loop naar demaan) The Offspring - Gone away Johan - Everybody knows Babette - Why can't we live Weekend ZATERDAG 10 MEI 1997 WEEKEND VAKANTIE REIZEN Vechten tegen de bierkaai Om Romain van Damme get was een gortdroog berichtje Lde krant. Een kwart van de Nederlandse jeugd drinkt stevig. Twintig glazen bier of meer per week. Een simpel rekensomme tje van het Nipo dat op verzoek van overheid en hulpverleners in het glas keek. Is dat schrikken of valt het allemaal wel mee? Het is amper vier uur en hij is niet de enige die zich comforta- Ibel achter een café-tafeltje heeft genesteld. Pilsje binnen handbereik. De schooljeugd gaat aan het eind van de week al jaren i j. met een flinke omweg naar huis. „Tsja, dat is een van die trends," zegt Toon de Vos, hoofd van de af deling preventie van het Centrum Versla vingszorg in Breda. „Vaak wordt er gezegd, niets aan de hand met mij. Ik drink alleen in het weekend! Maar die weekends beginnen dan donderdagavond al en eindigen maan dagochtend. Best een lang weekend, hou je toch een verrekt kort weekje over. Een Icwart van de jeugd onder de 25 jaar dr inkt stevig, was de uitkomst van een onlangs gehouden Nipo-onderzoek. 'Stevig' balan ceert op meer dan twintig glazen bier per week. Van de meisjes drinkt vier procent der gelijke hoeveelheden. Uitermate alarmerend noemt de landelijke organisatie achter de campagne Drank maakt meer kapot dan je lief is het weer toenemende drankgebruik on der jongeren. Het is bovendien de bevestiging van een eind vorig jaar gehouden onderzoekje in Bergen op Zoom en Halsteren. De gemeentebesturen wilden wel eens weten hoe het zat met het drinkpatroon van de jongeren. Was toch even schrikken toen de antwoorden vertaald werden in procenten. Van de 15-jari ge scholieren bleek toen 14 procent iedere week meer dan tien glazen bier te drinken. Bij de jongens was dat zelfs 20 procent. Boven dien zei 43 procent van de ondervraagden dat er thuis ook wel eens alcohol op tafel kwam. «Maar of er nou plotseling zoveel meer ge dronken wordt? Poeh, dat durf ik ook weer niet te zeggen," zegt Femke. Ze is negentien en werkt in het Zeeuws-Vlaamse Retranche- ment in de horeca. «Volgens mij wordt er namelijk al jaren stevig gedronken. Als je uitgaat, zie je de meeste jongeren wel met een glas bier in hun handen staan. Zelf drink ik dan een 'Tuborgje', maar meestal blijft het bij eentje en drink ik verder spa. Eerlijk waar!" Kim is vijftien en stapt zonder problemen wel eens een disco of jongerencafé binnen. Nee, dat mag eigenlijk niet. Te jong. Maar hoe moet je dat controleren, verzuchten de eige naren van disco's en jongerencafés. „We hou den dat zoveel mogelijk in de gaten," zeggen se in koor. „Maar iemand van veertien ziet er tegenwoordig uit als achttien. Ongetwijfeld %t er wel eens eentje naar binnen." Ook bij Rob van de Graaf, eigenaar van het Zevenbergs café 't Stappertje gebeurt dat wel eens. „We proberen dat zeker te voorkomen, «j een jongen zie je trouwens vrij snel dat-ie te jong is. Bij de meisjes is dat veel moeilijker ja, er is in Nederland geen legitimatie plicht." Daarmee is natuurlijk niet gezegd dat al die longeren tijdens een avondje stappen innig de alcohol omarmen, njianceert Toon de Vos. Een kwart van de Nederlandse jeugd drinkt stevig. FOTO KEES VAN DONGEN „Uiteraard gaat het vaak goed. Toch zou het geen kwaad kunnen als de maatschappij eens een duidelijke streep trekt. Want in alle ge dragingen van de jeugd, gaat de leeftijd om laag. Dat geldt voor de drugs, voor het gebruik van pillen, voor de sex. Dus ook voor het gebruik van alcohol. Het zou inderdaad niet gek zijn wat te doen aan de bereikbaarheid van die al cohol." Maak het de jeugd maar wat moeilijker, be doelt Toon de Vos. „Maar ik begrijp ook wel dat het niet zo gemakkelijk is. In principe mag je onder de zestien zonder begeleiding een café niet binnen. Moeilijk hoor, want je kunt natuurlijk niet overal agenten voor de deur zetten om dat eens fijn te controleren." Geen beginnen aan, weet ook de (jonge) jeugd die dan ook fÊÊÊt meestal zonder problemen vro- -~V' lijk cafés en danstempels binnen i,' 'f: schuifelen. „In die disco's en 5 f cafés zie je duidelijk dat ze steeds j jonger aan de alcohol gaan, veer- tien jaar is tegenwoordig heel ge woon," vindt Femke. En Kim van vijftien: „Ik drink ook wel eens een mixje hoor. Pasoa of iets dergelijks. Niet te veel, want dat is veel te duur, man. Je bent dan toch al gauw een gulden of zes kwijt voor een drankje. Een biertje kost veel minder, maar dat vind ik niet zo lekker." Leonie zit met hetzelfde probleem. „Ik vind een wit biertje best lekker, maar dat kost ook al 3,75. Daarom drink ik meestal 'gewone' biertjes. De meeste vriendinnen doen dat. Om een uur of tien, half elf 's avonds zijn we weg. Tot een uur of drie. Als het heel gezellig is, kan het wel wat later worden. Dan kom je toch aan die tien, vijftien pilsjes. Sommigen drinken nog meer." Over jong gesproken. Een van de activiteiten van het Centrum Verslavingszorg is voorlich ting geven over de gevaren van alcohol en ro ken. In een ludieke bui heeft het Centrum Verslavingszorg die campagne in een Busje komt zo-toer verpakt. Dat busje stopt inmid dels al bij de hoogste groepen van de basis scholen. Toon de Vos: „Elf, twaalf jaar oud. Als wij dan vragen, hoe zit het met alcohol, nou, ze weten er alles van. Onze activiteiten spitsen zich nu vooral toe op die leeftijdsgroep, want je moet wel vóór de vraag zitten. Ik bedoel, ze moeten wel weten wat de gevaren zijn als ze overstappen naar het voortgezet onderwijs." Maar soms is het ook dan al te laat. „Onze jongste klant is dertien jaar," zegt Jan van de Broek, directeur Centrum Verslavingszorg in Middelburg. „Dertien, kom, bijna veertien jaar, en verslaafd aan alcohol. Dat is een uit zondering, gelukkig. Maar het probleem is dat je pas over een groot aantal jaren de ge volgen ziet van overmatig drankgebruik." Aanvankelijk blijft de schade na een avondje heftig stappen beperkt tot knallende koppijn en een katterig gevoel. „Op zich hoeft dat geen ramp te zijn," vinden Toon de Vos en Jan van de Broek. „Het wordt natuurlijk wat an ders als het steeds vaker gebeurt. Dat het een gewoonte wordt en geloof ons, zoiets gaat on gemerkt, het is sluipend gif." En voor je het weet maak je deel uit van het legertje alcoholisten dat inmiddels 320.000 leden telt. Toon de Vos: „Die mensen drinken gemiddeld 84 pilsjes in de week, Verder heb je dan nog de probleemdrinkers. Die grenzen dus aan het alcoholisme." „Per 1000 inwoners zijn er dat twintig tot vijftig. Neem nou eens een stad als Breda. Als je alle probleemdrinkers uit die stad bij el kaar brengt, heb je toch een behoorlijk deel van het NAC-stadion vol." Zaterdagavond puilen de meeste disco's en jongerencafés uit. Peter van zeventien (havo) duikt ook vaak onder in het zwetend gedrang dat gedragen wordt door rook en alcohol. „Soms drink ik te veel," geeft Peter onom wonden toe. „Dan heb ik trouwens de volgen de dag best spijt." Waarom hij dan toch zo veel dr inkt? „Om er bij te horen. Je stapt met een groepje. Er wor den rondjes gegeven en als je dan een colaatje neemt of een spaatje, ben je een watje. Dan hoor je er niet meer bij. Ja, zo simpel is het eigenlijk. Want je wilt er toch bij horen? Niet dan?" Toon de Vos lacht. „Watjes gaan voor elf uur op stap ja. Daar heb je weer een van die trends. Tot elf uur zijn al die zaken toch leeg? Dan zie je werkelijk niemand. En dat stoer willen doen, drinken om er toch maar bij te horen, tjsa, ook dat is klaarblijkelijk niet uit te bannen." Jan van de Broek uit Middelburg herkent veel van die verhalen. „Ik hoor het natuurlijk ook. Dat jongeren tijdens het stappen wel twintig, dertig pilsjes drinken. Dat zal best gebeuren. Neem de studenten, die drinken behoorlijk veel, maar houden meestal na hun studie wel op. Inderdaad, als ze dat niet doen, hebben ze een probleem." Vanuit zijn werkkamer bij het Centrum Ver slavingszorg in de Zeeuwse hoofdstad kijkt hij naar een groepje jongeren dat bij een su permarkt staat. Blikjes in de hand. „Ik kan niet zien wat voor blikjes, maar het kan best zijn dat het van die mix-drankjes zijn. Wodka met jus, of cola met jenever." Zo voor het grijpen in de schappen van onder andere Albert Heijn, „Maar niet voor kinde ren onder de zestien jaar," zegt een woord voerster van Neerlands grootste grutter bijna streng. „Onze caissières zijn zeer goed geïnstrueerd. Die weten dat ze dergelijke blikjes niet aan de jeugd onder de zestien jaar niet mogen verko pen." Prachtig gezegd, maar de praktijk leert toch iets anders. Kim van nog steeds vijftien heeft bij diverse vestigingen van de supermarktke ten geen enkele moeite om een aantal 'alcoho lische blikjes' langs de kassa's te loodsen. Geen enkele keer wordt er gevraagd of ze wel zestien is. „Maar ik weet zeker dat het niet zo vaak ge beurt," blijft de woordvoerster van Albert Heijn stug volhouden. „Natuurlijk doen we onderzoek en uit een van die onderzoeken is gebleken dat het toch vooral jongeren van achttien jaar en ouder zijn die de blikjes ko pen. Vergist u zich niet, zo een blikje kost toch al gauw een gulden of drie, vier. Voor ie mand onder de zestien jaar een heel bedrag." Kim: „Dat van die prijs klopt wel. Het is vrij duur, maar als je wilt kun je toch altijd aan drank komen. Een vriendje van zeventien jaar haalt het toch zo voor mij? Je hebt nu ook van die kleine flesjes. Feigling bijvoorbeeld, daar zit wel twintig procent in." Het kan nog sterker. Voor veel jongeren is het geen enkel probleem bij de slijter op de hoek een fles whiskey te halen. Geen haan die er naar kraait. „Op dat moment zijn dat nog geen klanten voor ons," zegt Jan van de Broek. „Ik heb het al gezegd, als ze zo blijven drinken, komen we die pas over een jaar of twintig tegen." Kapot gegaan aan bijvoorbeeld de bacootjes, geliefd drankje bij de discogangers. „Nou, daar drink ik er op een avondje uit toch wel een stuk of zeven, acht van," zegt Louis. Geen stoere praat, verzekert de 17-jarige mavo scholier. „Nee, dan ben ik absoluut niet dron ken, dan rij ik nog rustig met mijn brommer naar huis." Gewenning heet dat, „Een groot gevaar," waarschuwt Toon de Vos. Die normering schuift maar op. Het wordt gewoon. Het ge vaar van die alcohol wordt nog altijd onder schat. Ieder hennepplantje dat op een ven sterbank staat, wordt vernietigd. Maar nie mand staat er bij die kassa van de supermarkt of ingang van de disco te controleren." Soms, geeft Toon de Vos toe, is het vechten te gen de bierkaai. Dat moment van zwakte duurt maar kort, de strijdlust is snel hervon den. „Die NIPO-enquête heeft nu weer uitge wezen dat er door de jeugd meer gedronken wordt. Weinig nieuws voor ons. Dat wisten we al. Daarom moeten we die strijd nog eer der aangaan. Preventief bezig zijn. Die jonge ren blijven waarschuwen." Maar niet alleen die jongeren, zeggen Toon de Vos en Jan van de Broek. „Ook de ouders. Mis- j schien nog wel belangrijker. Die 1 I moeten er zeker bij betrokken worden. Want thuis komt ook de alcohol op tafel. Zeker mag er eens een biertje gedronken wor den op een feestje, daar maakt nie mand een probleem van." Het wordt weer wel een probleem als er thuis regelmatig ge dronken wordt. Pa en ma drinken toch ook behoorlijk? „Dan wordt het echt al een stuk moeilijker om tegen de kinderen te zeggen, laat dat spul eens staan. Daar heb je trouwens die normering weer. Is drie pilsjes voor ie mand van veertien jaar te veel, of vijf, of mis schien wel zeven?" „Zeven?," schaterlacht Paul van 16 op de Roosendaalse Markt. „Man, die heb ik al op voor ik ga stappen! WEEKEND Leonie is zeventien en vult een avondje stappen met tien tot vijf tien pilsjes. „Maar eerder tien dan vijftien hoor," probeert ze de verbazing bij de wagensteller weg te nemen. Trouwens, sinds kort gaat ze in het weekend nog maar één keer op stap. De schoolonderzoeken en het wo-eindexamen, weet je. Op een druilerige vrijdagmiddag herhaalt een scholier in een Roosendaals café de vraag. „Hoeveel ik drink als ik ga stappen? Nou, tot ik dronken ben!" Stoere jongenspraat of de waarheid? INTERNET

de Stem | 1997 | | pagina 37