'De Duitse volksaard ligt mij niet zo' DE STEM Beatles en Zappa op Britse Proms Belcanto Festival als Summer School Klassieke Edison voor Schwarzkopf :iële Horst Tappert (73) hoopt 300 afleveringen 'Derrick' vol te maken /an morgen.... '10 JNICATIE Spice Girls Tijdschrift! meer foto's dan woorden D1 x 79 ken wij zo spoedig i en hebt ais ekadministratie agers n met debiteuren, loudkundige stukken teursrechten ïnde Diensten en »rs en overzithten meerjarenplanning, rapportages. oorschriften en menwerking ken in een jd, ervaring en huidig al 7 BBRA). heer D. van der Maat t de heer R. Mol, 076-5250489. ei a.s. en onder ver- leschool West-Brabant eel Organisatie, ZIE ACHTERPAGINA RAGAZZI -D5 Gids Horst Tappert viert 26 mei zijn 74e verjaardag. In Duits land bijna een halve eeuw een beroemd acteur; in de rest van de wereld sinds 22 jaar be kend als vertolker van de ver maarde Oberinspektor Step- han Derrick. Over één ding zijn auteur Herbert Reinecker en Horst Tappert het eens: Derricks afscheid wordt een groot feest. Voor de goede or de: het gaat hier om de échte Derrick en niet om de Jiske- fet-parodie. Door Marcel Frost „Harry, fahr den Wagen vor" en „Ent schuldigen Sie, dass ich noch so spat store": standaardzinnen die een Der- rick-liefhebber als muziek in de oren klinken. Al ruim 22 jaar lost de befaam de Duitse Oberinspektor de ene moord na de andere op, zijn speurwerk is in meer dan honderd landen te volgen. On danks het klimmen der jaren is hoofd rolspeler Horst Tappert vooralsnog niet van plan een streep onder zijn carrière te zetten. In de Bavaria Studio's in Miinchen is de laatste hand gelegd aan aflevering 274. Gaat de bijna 74-jarige Tappert door tot de 300e Derrick? Ontspannen „Laat ik het zo zeggen: het kunnen er 300 worden, dat geloof ik wel. Zoals ik het nu kan overzien zal het in elk geval niet aan mij liggen. Maar ik weet niet wat er volgend jaar gebeurt, of het jaar daarna", zegt een optimistische, maar voorzichtige Tappert. Ontspannen zit hij in zijn kleedkamer op het München- se studiocomplex. Een kaal vertrek, zonder ook maar iets persoonlijks te hebben, op zijn naambordje aan de deur na. Een kamer verder zetelt in een soortgelijk onderkomen eeuwige assis tent Fritz Wepper, beter bekend als Harry Klein. De kans dat Klein Derrick na zijn pensionering opvolgt, is gelijk nul. „Dat is niet de bedoeling. Als ik stop, houdt het op. Dan moet Wepper zelf zorgen dat hij eindelijk zijn eigen serie krijgt. Want in de filmreeks Zwei Brü- der richt hij zich naar zijn broer Elmar, die de leidende rol heeft." Heeft Horst Tappert na al die jaren nog evenveel plezier in zijn rol van Stephan Derrick als in het begin? „Nee, want er is veel veranderd, het werk is zwaarder geworden. We moeten meer doen om de zelfde kwaliteit te leveren. In het verle den werkten we volgens mij met een professioneler team. Ik heb nu soms het idee dat alles verder sleept en daar houd ik helemaal niet van. Ik vind dat je de laatste aflevering moet maken met de zelfde concentratie, inzet en gedreven heid als de eerste. Prestatie Al na enkele jaren wist Tappert dat hij in de volksmond voor altijd als Derrick zou voortleven. Heeft het hem nooit ge stoord dat hij dat stempel nooit meer kwijt zou raken? »Weet u, ik heb zoveel gedaan in mijn leven, ik heb 22 jaar vast in een theater gezelschap gespeeld. Ik heb tal van rol len in tv-films op mijn naam geschre ven, voor een gedeelte goede, voor een deel ook slechte. Mijn grootste succes bad ik met een hoofdrol in een verfil ming van de Engelse treinroof. Boven dien, als je al zoveel afleveringen Der- dek gespeeld hebt, dan is dat ook een prestatie. Zowel op gebied van zelfdis cipline als van verantwoordelijkheids gevoel tegenover het publiek. Er zit heel veel werk in. Bedenk wel dat de serie in "bna de hele wereld te zien is en overal zeer geliefd is. Dat bevestigt dat wat we gedaan hebben toch niet zo heel ver keerd is geweest." Waardoor komt dat? „Ik denk dat het succes van Derrick voor een belangrijk deel voortkomt uit het feit dat we geen geweld gebruiken als het niet nodig is. Het gaat wel altijd om een moord, er is een mens om het leven gekomen. Maar het werk van de Mordkommission is een stil gebeuren, dat zich in de hoofden van de speurders afspeelt. Ze zetten mozaïeken in elkaar en benaderen op hun manier de dader. Nu heeft Derrick hog iets bijzonders: hij is eep integer ie mand, hij is fair. Hij verhoort de men sen niet; hij praat met ze. Hij stelt ze op hun gemak. Maar, hij blijft natuurlijk ook een gehaaide politieagent en haalt uit die gesprekken precies dat wat hij nodig heeft. Van al die kleine stukjes maakt hij uiteindelijk een compleet plaatje en zo lost hij de zaak op." Stoere bink Hk moet altijd lachen als een acteur wikt: ik heb een pistool op zak, ik ben Derrick met de trouwe Harry aan zijn zijde: „Ik geloof dat deze vorm van krimi een uitstervend soort is, de mensen wil len steeds meer spektakel, ontploffende huizen en wilde achtervolgingen met stunts. een nu een stoere bink. Ik vind dat er al tijd een beetje zielig uitzien, goedkoop ook. Derrick haalt het pistool enkel bij een speciale gelegenheid uit zijn bu reaulade. Ik geloof dat deze vorm van krimi een uitstervend soort is, de men sen willen steeds meer spektakel, ont ploffende huizen en wilde achtervolgin gen met stunts." Zelf heeft Tappert zich nooit laten ver vangen. „Een keer bijna, maar bij de ac tie vloog de stuntman door de voorruit van een auto naar binnen. Dat was niet de bedoeling en de man moest naar het ziekenhuis. Toen heb ik het zelf gedaan, nadat ik de chauffeur van de op me af komende wagen goed de wacht had aangezegd. Als het fout zou gaan, kon- ie rekenen op een stevige draai om zijn oren. Natuurgetrouw Volgens Tappert geeft Derrick natuur getrouw de werkelijkheid van het re cherchewerk weer. Afgezien van het feit dat een moord normaal gesproken door een heel team wordt opgelost, in plaats van dat één sluwe inspecteur met de eer gaat strijken. „Daar valt niets aan te doen, de mensen hebben een held nodig waarmee ze zich identificeren. Of beter gezegd een 'anti-held'. Ze hebben ie mand nodig met wie ze een menselijke relatie willen, iemand die ze vertrou wen. Genoeg mensen hebben gezegd: 'als ik ooit gearresteerd word, dan ho pelijk wel door Derrick'. Hij is altijd De Tros heeft eind april een exclusief Derrickcontract afgesloten met het ZDF. Dit voorziet in de exclusieve uitzendrechten voor Nederland, zowel van oude als nieuwe afleveringen. Nieuwe afleveringen van Derrick zijn bij de Tros te verwachten in het winterseizoen '97- '98. Het ZDF maakt jaarlijks circa 12 nieuwe episodes. De Tros wil die graag achter elkaar uitzenden en wacht daarmee tot zij alle 12 uitzend- klaar zijn. Herhalingen van vroegere Derricks worden gespreid over de komende jaren. De eerste reeks loopt inmiddels op de donderdagavond, steeds tegen 20.30 uur. mens gebleven, heeft een liberale kijk op het leven. Hij gebruikt dirty tricks alleen tegen zijn zin, hoewel hij dat soms gewoon moet. Wanneer heeft hij voor zichzelf de be slissing genomen dat hij Derrick zou zijn? „Dat was niet zo moeilijk, ik had alles al gedaan. Als je 22 jaar in het theater staat en sinds 1956 dingen voor tv doet en elk jaar drie of vier films maakt, dan heb je toch eigenlijk alles al gedaan wat dit beroep je te bieden heeft. Je hebt niet meer het gevoel dat je nog iets moet inhalen, want je hebt alles al gezien. Vlak voordat mij de rol van Derrick werd aangeboden, was ik op tournee met De dood van een handelsreiziger, ik was toen 49. Dat was voor mij de kroon op mijn werk. Ik heb me afgevraagd: wat komt nu nog? Er is niet meer. Slechte films hadden we in Duitsland al genoeg en ik had geen zin meer om daarin mee te spelen. Maar goed, aan de andere kant moest ik ook geld verdie nen. Toen ik de aanbieding voor Der rick kreeg, wist ik 24 uur later dat ik dat wel wilde." Had hij op dat moment al het gevoel 'met die rol wil ik oud worden'? „Nee, ik wist .niet dat het zo'n succes zou worden, zeker niet internationaal. We wilden ons gewoon van de rest on derscheiden, een tegenhanger zijn van de indertijd populaire Der Kommissar. We wilden een vrijgezel neerzetten, die leefde voor zijn beroep. We kregen van de politie veel tips hoe we dat het beste konden doen en mede daardoor zijn we nog steeds geloofwaardig. Maar we kunnen niet op details gaan letten, daarvoor hebben we geen tijd. Alles moet in 60 minuten gedaan zijn: aan loop, moord, oplossing. Je zult ons niet vaak het laboratorium zien inschake len, tenzij het heel belangrijk is." Concurrent Wat is het verschil met 'concurrent' Der Alte? „Vroeger was Siegfried Lowitz als Der Alte een krasse tegenpool van Tapperts Derrick. Nu sluipt Rolf Schimpf in zijn rol van Leo Kress een beetje onze rich- I I ZATERDAG 10 MEI 1997 Londen (rtr) - Werken van de Beatles en Frank Zappa zijn doorgedrongen tot de Prom-concerten, de climax van het klas- sieke-muziekseizoen in Londen. ting uit, omdat hij denkt dat daar het succes ligt. Hetgeen niet klopt, want als twee mensen hetzelfde dóén, wil dat nog niet zeggen dat dat hetzelfde fs. Ik zie hem niet als een concurrent. Ik kijk niet eens, sinds Lowitz hem niet meer speelt. Dat is namelijk een van de groot ste Duitse acteurs ooit: hij boeit, maakt indruk, eerlijk en open. We hebben samen veel in het theater ge speeld. Zo kon hij prachtig 'de drinker' neerzetten in het werk van Hans Falla- da, daarvoor kreeg hij toen ook de Goldene Kamera. Toen was Lowitz al 54, tegenwoordig krijgen kinderen van 14 zo'n prijs. Een trieste ontwikkeling, want ze hebben het niet verdiend. Je kunt niet één rol spelen en dan prijzen in de wacht slepen, dat is onmogelijk. Ze moeten zich eerst bewijzen, ze zijn dom als ze het niet doen." Noorwegen De vorige Duitse president, Richard von Weizsacker, zei dat Derrick veel heeft gedaan voor het aanzien van de Duit sers in de wereld. „De ambassadeurs zeggen dat ook vaker, maar ik hoor dat helemaal niet graag. Ik ben geen verte genwoordiger van het Duitse, ik ben een vertegenwoordiger van een mens die in symbiose wil leven met alle volkeren van de wereld. Ik heb met verschillende andere landen een sterkere binding dan met Duitsland", zegt Tappert, die een tweede huis in Noorwegen bezit. „De Duitse volksaard ligt mij niet, maar dat is niets van nu hoor. Dat begon op de lagere school, ik was een jaar of ze ven, acht. Die eeuwige betweterij, die geen effect heeft. Die jaloezie, waarvoor geen enkele reden is. Altijd jezelf meten met dat wat andere mensen hebben. Daar heb ik geen zak mee te maken. En maar praten en praten zonder te hande len", windt Tappert zich op. Hij neemt een slok uit de fles mineraalwater die voor hem op tafel staat. Zwijgzaam staart hij voor zich uit. Hoe zeer lijkt deze aimabele man nu op zijn wereldbe roemde alter ego. Gehuil Mag je in Duitsland wel succes hebben? „Jawel, maar je moet opletten. Geluk kig sta ik daar inmiddels boven, ik ge niet vooral van mijn internationale faam. Of ik nu in Italië ben, of in België, waar ik binnenkort weer een prijs ga ophalen. In Nederland ben ik in 1994 onderscheiden met de Zilveren Tulp, een moment om nooit te vergeten. Bij de staande ovatie stond ik op mijn tanden te bijten en zei voortdurend tegen me zelf: stop nu eindelijk met dat innerlijke gehuil." Privé kennen we Derrick helemaal niet. „Nee, want dat past niet in de opzet. Er is twee keer een vrouw aan zijn zijde ge zet, maar voor haar bleef niets om te spelen, ze sneeuwde onder. Je kunt één keer een meisje bij hem laten slapen, omdat ze in gevaar is, niet vaker. Co- lumbo is veel slimmer dan ik: die praat altijd over zijn vrouw, maar niemand heeft ze ooit gezien. Daar ben ik jaloers op, het effect is geweldig. Het lijkt trou wens bijna een wet: je moet een politie man alleen zijn werk laten doen, tenzij je zijn vrouw in levensgevaar kunt laten verkeren. Houd dat eens bijna driehon derd afleveringen vol; een vrouw die constant in levensgevaar is." Echtgenote In Tapperts leven is wel plaats voor een vrouw, zijn derde echtgenote Ursula. „Ik ken haar sinds 1949, we zijn in 1957 getrouwd. Met haar kijk ik ook om de zoveel weken naar de nieuwe Derrick die dan door het ZDF wordt uitgezon den. Niet voor mijn plezier, ik contro leer of alles zo overkomt als het bedoeld is. En dan zit ik te kijken en denk: 'Dit hadden we nog beter kunnen uitlichten, dat had anders gekund'. Dat is niet prettig hoor, zo'n eerste uitzending. Als ik dezelfde aflevering jaren later nog eens bekijk, denk ik pas: 'ach, zo erg was het ook niet'. Gelukkig heb ik dan de mening van mijn vrouw en die is erg belangrijk voor mij. Ze heeft namelijk een oordeel dat voor de volle 100% professioneel is, om dat ze zelf jarenlang geacteerd heeft. Een wijze vrouw, die gefundeerde kri tiek kan leveren. Zo zei ze eens: 'Dit was helemaal niets, het ligt niet aan jou, of aan de regie, maar aan het scenario. Dit had je nooit mogen verfilmen'." Herbert Reinecker (82), schrijver van de Derrick-verhalen, vindt dat Derrick niet op straat mag doodbloeden. „Dat vind ik mooi van hem, dat is zijn manier van 'dankjewel' zeggen. We hebben sa men zoveel succes gehad dat we geen zin hebben om met een cliché te eindi gen. Ik moet er niet aan denken dat Derrick op straat wordt neergeschoten en daar leeg ligt te bloeden, weerzin wekkend. Hij moet gewoon met pen sioen gaan, met een groot afscheids feest. Voor die party nodigt hij zijn hele cliëntèle uit, een gezellige avond met veel bier en schnaps. En dan wordt er natuurlijk weer iemand vermoord." Tijdens de reeks Promenade concerten in de Royal Albert Hall wordt dit jaar The Yellow Shark opgevoerd van Zappa, de excentrieke voorman van de Mothers of Invention die in 1993 aan prostaatkanker overleed. „De elite zal het verschrikkelijk vinden maar de Albert Hall zal uitverkocht zijn", schreef de krant The Times. Beatles-songs als Penny Lane, Eleanor Rigby, I'll follow the sun, en Honey Pie worden ge zongen door The King's Singers, een koorensemble. Proms-direc- teur Nicholas Kenyon: „De lied jes van Lennon en McCartney zijn de klassiekers van van daag". De Proms worden tussen juli en september gehouden en culmineren in een spetterende slotavond met patriottische lie deren als Land of Hope and Glo ry. De concerten danken hun naam aan de goedkope kaarten die krap bij kas zittende muzieklief hebbers in staat stelden in de Al- bert Hall te 'promeneren' (wan delen) in plaats van te betalen voor de dure zitplaatsen. Van onze kunstredactie Dordrecht - Het Belcanto Festival Dordrecht zal in september voor het vijfde achtereenvolgende jaar plaatsvinden. Net als elk van de vier afgelopen jaren heeft het Dordtse initiatief ook nu weer moeten knokken voor zijn bestaan. Dit jaar moest het Belcanto Fes tival een forse tegenslag incasse ren. Er komt namelijk helemaal geen geld uit Den Haag. Het fes tival in Dordrecht is niet opgeno men in het Kunstenplan van het ministerie van O C W. Met steun van de plaatselijke overheid en bedrijfsleven kan het Belcanto Festival in afgeslankte vorm doorgaan. De kern van het verhaal is een verschuiving van het aantrekken van sterren naar een Summer School voor veelbe lovend talent. De Summer School is een voort zetting van de masterclasses die de afgelopen drie jaar in Dord recht een succes waren. Het Bel canto Festival is trots op de re sultaten. Diverse.talenten zijn via Dordrecht uitgezwermd over de grote podia. Ines Salazar zingt Tosca in Rome, Roberto Aronica zingt, inmiddels aan alle grote operahuizen, Lisa Houben won het Milanese Puccini Concours, Quirijn de Lange studeert verder aan het Curtis Institute of Music in Philadelphia, Marie Sarah Mens bevindt zich aan het Verdi- conservatorium in Milaan onder de hoede van Rodolfo Celletti, de steun en toeverlaat van het Bel canto Festival Dordrecht. Behalve de intensieve Summer School biedt het Belcanto Festi val Dordrecht een aantal opera voorstellingen, volledig geënsce neerd en met orkest. In de open lucht (binnenplaats Het Hof) zal te genieten zijn van twee korte opera's van Domenico Cimarosa. Het Belcanto Festival duurt van 5 september tot en met 14 septem ber. Elisabeth Schwarzkopf. foto anp Hilversum (anp) - De sopraan Elisabeth Schwarzkopf heeft gisteravond in Hilversum een Edison gekregen voor haar hele repertoire. Er werden in totaal veertien Edisons voor klassieke muziek uitgereikt. De winnende cd's werden uit 182 inzendin gen gekozen. certgebouworkest, het koor van de Nederlandse Opera, het Zaans Jongenskoor en de Jongens Mu ziekschool Waterland, die met als dirigent Pierre Boulez, Moses und Aron van Arnold Schöberg op cd zetten, krijgen ook een Edi son. Mezzo-sopraan Anne Sofie von Otter en pianist Brengt Forsberg hebben dezelfde onderscheiding gewonnen met liederen van onder anderen Ravel, Saint-Saëns en Fauré. De London Sinfonietta, met Barry Tuckwell op hoorn en Lucy Shelton als sopraan, krijgt een Edison voor het op cd zetten van muziek van Oliver Knussen, die ook dirigeerde. EMI Classics krijgt de prijs voor de cd Grote dirigenten uit het verleden en er is nog een aparte Edison voor Nederlands werk voor de uitvoering door fluitist Jacques Zoon en de pianist Bernd Brackman voor de muziek van onder anderen Loevendie en Pij per. Gideon Kremer kreeg ten slotte een zogenoemde Edison Extraordinair. De Wiener Philharmoniker onder leiding van Bernard Haitink kreeg er één voor de cd van de Achtste Symfonie van Anton Bruckner. De Staatskapelle van Dresden met als dirigent André Previn viel in de prijzen met com posities van Jean Sibelius. Solisten, koor en orkest van Les Arts Florissants ontvingen een Edison voor de uitvoering van II Sant'Alessio van Stefano Landi, onder leiding van William Chris tie. Het Alban Berg Kwartet werd geëerd voor de strijkkwar tetten van Haydn. Cellist Pieter Wispelwey en pia nist Paolo Giacometti kregen een Edison voor hun gezamenlijke cd met werk van Max Reger. Het Montiverdi Choir onder leiding van John Eliot Gardiner verdien de de onderscheiding met Jubi late Deo, muziek van onder ande ren Monteverdi, Bach en Purcell. The Englisch Baroque Soloists, ook onder leiding van Gardiner, vielen in de prijzen met hun uit voering van Monteverdi's L'inco- ronazione di Poppea. Het Con- r

de Stem | 1997 | | pagina 29