Huisartsen zijn boos op Samen Beter Univéin de buurt voor alle zekerheid! DE STEM Oud-stoottroeper ontwerpt monument Lll KLEUR IV^'JIJË 't Gouddoppertje; 'Inlijven Vlaanderen is ook over twintig jaar niet gewenst' Oud papierprijs naar 'n dubbeltje per kilo Definitieve einde aan piramidespel in zicht IS WERU. Het is ongelooflijk IEF M/V TM/V en zagen Klokkenshow van maar dan 400 Klokken beschuldigingen niet terecht Commissaris der Koningin Van Gelder: Voor omgekomen geallieerde soldaten bij tankramp in IJzendijke Oud-tankcommandant Martin Reagan: UNIVR<g^ C1 Horeca sluit zich aan bij verbod nu is ver weg dichtbij. 69 B52616£ nkzij BEERS al itie in op de SCANIA behoort ijfsautobranche. werken met het hoogst moderne, e organisatie met CTIE u zichzelf in onze en mogelijkheden? iftelijke sollicitatie 'an richten aan edrijfsauto B.V., heer D. De Jonge, irecteur, ad 10, C Roozendaal 1870 I voert, met de passing ën. s ontstaan: or de npakket. stelt u ie vertaalt u Voorts overige t. t enige hte, kennis van perfecte kkeling. klanten, nnen de liteits 'en de merciële) ontwikkeling een optimale nte ervaring, ijkheids- deze functie he instelling rd en ttige ering, eling. w curriculum g naar welke en aan de rstanje. -foonnummer LA JrORTE de la Porte B.V. 301 KM Zaltbommel 5300 CC Zaltbommel er 0418-57 89 70 18-54 10 48 levert Voor schoonmaakwerk omstreken, ier en stuur dit naar: >30 VB Terneuzen is niet nodig- ..M/V* uturn: d flexibel* ,'ot BURCHTSTRAAT 8, CTOSTBURGi Van onze verslaggever Hulst - De elf huisartsen in het Land van Hulst vinden dat de Zeeuwse Patiëntenvereniging Samen Beter hen onterecht ervan beschuldigt geen oog te hebben voor klachten van patiënten. In een gezamenlijke verklaring zeggen ze Samen Beter kwalijk te nemen dat de vereniging suggereert dat de huisartsen niet gemotiveerd zijn om de patiënt optimaal te behandelen. Bij de presentatie van het jaarver- een klacht bij een formele instan- siag van de patiëntenvereniging tie zoals het Medisch Tuchtcolle- strlde Samen Beter dat veel kla- ge. IKG's werken nauw samen met de Stichting Klachtenrege ling Huisartsenzorg Zuid-Neder land. Een organisatie waarvan bijna alle huisartsen in Zeeland lid zijn en die door de contributies van de huisartsen op de been wordt gehouden. „Deze klachten regeling heeft tot doel de kwaliteit van de huisartsenzorg te bevorde ren, recht te doen aan de klager en het creëren van de mogelijkheid tot herstel van de relatie, geba seerd op onderling vertrouwen en gelijkwaardigheid van klager en aangeklaagde," aldus de huisart- gers zich door hun huisarts niet serieus genomen voelen. Daar naast had Samen Beter weinig goede woorden over voor het In formatie en Klachtenbureau Ge zondheidszorg in Zeeland (IKG). Mensenwerk „Als men bedenkt dat er alleen al in Zeeuws-Vlaanderen met de huisartsen ongeveer 300.000 pa tiëntencontacten per jaar zijn, is het nauwelijks te verwonderen dat er af en toe communicatie problemen zijn," zeggen de huis artsen. Immers, het blijft allemaal mensenwerk en ook een huisarts kan weieens zijn dag niet hebben. Wat de IKG's betreft wijzen de huisartsen er op dat die geen klachten behandelen. Ze verzor gen de opvang van vragen en klachten, waardoor ze een beeld krijgen van knelpunten in de ge zondheidszorg in hun regio. IKG's ondersteunen patiënten bij het in dienen van klachten of bemidde len bij een gesprek tussen patiën ten en de aangeklaagde zorgverle ner. Zonodig geeft men ook on dersteuning bij de indiening van „Zij zijn zeer wel in staat om alle klachten op een professionele ma nier te behandelen." Mensen die problemen hebben met hun huis arts kunnen beter daar aanklop pen dan bij Samen Beter, vinden de huisartsen. „Het gaat er ons dus helemaal niet om dat er niet geklaagd zou mo gen worden," aldus een van de huisartsen. „Integendeel. Maar klachten moet je proberen op een professionele manier op te lossen en niet door naar elkaar met mod der te gooien." Door Cees Maas Middelburg - De samenvoeging van Vlaanderen bij Nederland is niet aan de orde en ook over twintig jaar wellicht niet ge wenst. Een officiële scheiding tussen de Walen en de Vlamingen kan negatief uitpakken in het Europa waar de grenzen verva gen. Wel moet er veel verder en dieper worden samengewerkt met de Vlamingen om economische motieven. Dat is de reactie van de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder op de actuele discus sie die deze week is uitgebarsten na een tv-uitzending met de CD A-senator Postma. Hij stelde dat op termijn, zo'n ongeveer twintig jaar, een nieuwe staat kundige structuur zal ontstaan tussen Vlaanderen en Nederland, een confederatie die verder kan uitgroeien tot één Nederlands sprekend land. België zal dan uiteenvallen, maar Nederland met Vlaanderen zullen dan samen een zeer machtig land worden en op de achtste plaats staan van de wereldranglijst wat economische potentie betreft. Er zou een land ontstaan met 22 mil joen mensen. In dezelfde uitzending zei de Bel- fpsche oud-minister Tobback zo- ver niet te willen gaan. Hij voor- zag geen inlijving van Vlaande- ren'a' noemde hij de afscheiding 'an Nederland in 1831 'een histo rische vergissing'. De tijd terug- waaien heeft geen zin, stelde 0 back, maar meer samenwer- ™g op bestuurlijk vlak alleszins, ommissaris Van Gelder zegt dat eide analyses waarheden bevat- en. an Gelder is een groot voor stander van samenwerking, hij stond achter de cursus Vlaande ren voor Nederlanders en is advi seur van het Comité van de Re- SJo s van de Europese Unie. Ver- er is hij een persoonlijke vriend van de eerste minister van Vlaan- e[en; Vandenbrande, en hij is c lef in de Euregio Schelde end, een bestuurlijke samen hang tussen Zeeland en Vlaanderen. |nlijving is een te groot woord, ™wt commissaris Van Gelder, ti u 'k ^et ""k n'et a's Post" J "eschouw dat twee streken in j r'an6 uit elkaar worden S reven in dit Europa waar de S onzen steeds meer vervagen." 1 is het met oud-minister Tob back eens dat de revolutie van 1831 en de afscheiding die daarop volgde een historische vergissing is geweest. „Maar het terug draaien zou weieens moeilijker kunnen zijn dan velen denken. De verschillen in bestuur en zaken doen zijn groter dan men denkt. Zuid-Europa begint bij de Wes- terschelde, zeg ik weieens. Maar Postma heeft gelijk dat andere staathuishoudkundige concepten denkbaar zijn. En dat Vlaanderen en Nederland daarvan econo misch zouden kunnen profiteren onderschrijf ik ook. Maar de kern is, en dat roep ik al vier jaar, we moeten beter en meer samenwer ken, we hebben al 150 jaar met onze rug naar elkaar toe ge staan." Hoogleraar Gysels, voorzitter van de net opgerichte Unie Neder- land-Vlaanderen, een groep we tenschappers die streeft naar een fusie in een bondsstaat, heeft in dezelfde uitzending gezegd dat België met alle problemen op den duur zal verwasemen, zal oplos sen. 'Die kleinstaterij,' zei Gysels, 'laten we daarmee ophouden en naar de grotere verbanden kij ken.' Commissaris Van Gelder is het daar mee eens. Ook met de voorspelling dat Begië als staat kundige structuur op den duur zal 'verwasemen'. „Als je de si tuatie analyseert en aan de toe komst denkt is de gedachtengang van Gysels een hele logische," al dus Van Gelder. Zeeland Oud-stoottroeper Ko Filius uit Oost-Souburg ontwierp het monument. Van onze verslaggever IJzendijke/Oost-Souburg - Oud-stoot troeper Ko Filius uit Oost-Souburg heeft een monument ontworpen ter na gedachtenis van 27 Engelse en tien Ca nadese soldaten die op 20 oktober 1944 het leven lieten bij een rampzalig on geval op de boerderij van de familie De Dobbelaere-Govaert in IJzendijke. Door een reeks ontploffingen, vermoede lijk veroorzaakt door nitro-glycerine, werd de schuur een ruïne, tanks tot schroot her leid en vielen er tevens veel gewonden. Het monument komt te staan op de hoek Isabellaweg-Westdijk van waar men een onbelemmerd uitzicht heeft op de boerde rij waar in 1944 een reeks ontploffingen plaatsvond. Bedoeling is het te onthullen op 20 oktober 1997, precies 53 jaar na het drama. „Het wordt een sober maar indrukwek kend monument," zegt secretaris Geert Aalders van het comité Monument IJzen dijke, dat momenteel naarstig bezig is met fondsenwerving. Het wordt 1.90 meter hoog, 4.05 meter breed en 2.00 meter diep. Nadat GS in zijn laatste vergadering toe stemming had gegeven het monument in de berm van de weg te plaatsen is een aan vraag voor een bouwvergunning naar de gemeente Oostburg gegaan. „Wij rekenen op de nodige medewerking," zegt Aalders. De kosten van het monument en de onthul ling daarvan worden geschat op 15.000 gulden. Een deel van het geld is al ingeza meld in Engeland. Een plaatselijke bank in IJzendijke, ,waar het comité zijn rekening heeft, stortte daar 1000 gulden op. In Ne derland heeft een aantal mensen a raison van vijf gulden per letter al namen van 24 van de 37 omgekomen soldaten, die op het monument komen te staan, geadopteerd. Sieraard Het monument bestaat uit drie muren die a-symetrisch in een hoek van 45 graden op elkaar staan. Op de linker muur komt een plaquette waarop kort de rampzalige ge beurtenis wordt weergegeven. Op de mid delste muur komen de marmeren platen met daarop de namen van de 37 omgeko men soldaten. Daarvoor komt een uit drie 'etages' bestaand natuurstenen bordes. „Het wordt een sieraad in het landschap," voorspelt Aalders. De 1500 bakstenen waaruit de muren on der leiding van penningmeester/aannemer Lucien van Poucke worden opgetrokken, kunnen tijdens de Folkloristisch Dag in IJ zendijke 'gekocht' worden. „Voor één gul den per stuk, de prijs die wij er ook voor betalen," zegt Geert Aalders. „Bij de bouw FOTO JAAP WOLTERBEEK zijn eveneens de gebroeders Steenkiste uit IJzendijke, ooggetuigen van de ramp in 1944, betrokken." Voor de platen met inscripties tekent steenhouwerij Dominicus uit Westkapelle, die het comité ook opmerkzaam maakte op Ko Filius. Die heeft eerder al het oorlogs monument in West-Souburg ontworpen. „Meneer Dominicus steunt ons van harte," zegt Aalders. „Hij kan zich de slag om West-Zeeuws-Vlaanderen nog goed voor de geest halen. Hij hoort, bij wijze van spreken, de bombardementen nog." Erewacht Filius zelf was op slag enthousiast. „Tij dens een reünie van oud-stoottroepers wist ik ruim 1500 gulden binnen te halen en af gesproken is dat wij tijdens de onthulling de erewacht vormen. Wij zijn heel blij dat we dat mogen doen. Het ontwerp is inmiddels voorgelegd aan de Engelse oud-tankcommandant Martin Reagan, een van de overlevenden van de ramp. Vorig jaar schreef hij een verslag van de gebeurtenissen in IJzendijke, waar in hij via De Stem de wens voor een monu ment voor zijn gevallen kameraden uit sprak. Naar aanleiding hiervan is het comité, met als voorzitter emeritus-pastoor F. Buijsse, opgericht. Van onze verslaggever Acomb (Engeland) - „Het is eigenlijk ongelooflijk. Dat mijn wens om een monument voor mijn gevallen kameraden in IJzendijke op te richten zo snel bewaarheid wordt. Af en toe moet ik mijzelf knijpen om te zien of ik niet droom." Oud-tankcommandant Martin Reagan, die op 20 oktober 1944 ter nauwernood aan de reeks ontploffingen op de boerderij van De Dobbelaere ontsnapte, kan het nog steeds nauwelijks geloven dat zijn droom bewaarheid wordt. In november vorig jaar uitte hij in De Stem zijn wens om zijn ge sneuvelde kameraden met iets tastbaars te herdenken en op 20 ok tober dit jaar kan hij de onthulling van het monument bijwonen. Hij verliest het hem toegezonden ontwerp van het monument geen moment uit het oog. „Fantastisch wat Ko Filius, zelf een oud-strijder heb ik begrepen, heeft gemaakt. Met een simpele gedenksteen zou ik al heel verguld zijn geweest. Dankzij de inzet van het comité Monument IJzendijke en de vrijgevigheid van de Zeeuws-Vlaamse bevolking wordt het iets heel moois." Reagan is momenteel druk bezig andere overlevenden en nabestaan den van omgekomen militairen op te sporen. „Er zijn er inmiddels een aantal gevonden, hopelijk kan ik voor oktober met nog meer contact leggen." Martin Reagan...ontroerd... REPRO WIM KOOYMAN (ADVERTENTIE) DPCnA IlnivA DrA/4o /ÏV7<\ 511 5/1 AA 17TTI7M-Ï FITD DVM TTniuA WAot-RroWt QC t»l imci «ü/l na m U—U BREDA Univé Breda, Van Goorstraat 1, tel. (076) 531 54 44 ETTEN-LEUR OVM Univé West-Brabant, Markt 85, tel (076) 504 00 49 GROEDE O.B.M. Groede, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65, O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland", Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markt 5, tel. (0165) 30 15 05 Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. \^S VERZEKERINGEN 1 J %/J Daar plukt de vruchten van! I i l l ZATERDAG 10 MEI 1997 Van onze verslaggever Terneuzen - De verenigingen die zich in Zeeuws-Vlaande ren bezig houden met de inzameling van oud papier krijgen daar een dubbeltje per kilo voor. Dat is drie cent meer dan de huidige bodemprijs. De voorgenomen verhoging van de subsidie geldt met te rugwerkende kracht tot 1 ja nuari dit jaar. Dat staat in een voorstel van het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Afval Ver werking Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) aan het algemeen be stuur van dit samenwerkings verband van de zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten op het ge bied van afvalverwijdering en verwerking. De ambtenaren van AVZV leg gen momenteel de laatste hand aan de jaarrekening 1996 van het openbaar lichaam. Uit de voorlopige cijfers blijkt onder meer dat het budget voor de inzameling en verwerking van oud papier niet volledig inge zet behoefde te worden. Daarom leeft binnen het dage lijks bestuur de gedachte om het subsidiebedrag aan de in zamelende verenigingen met terugwerkende kracht en blij vend te verhogen tot een dub beltje per kilo. De achterliggende gedachte is onder meer dat een hogere pa pierprijs de inzameling van oud papier in de regio stimu leert. Dat heeft vervolgens weer een gunstig effect voor AVZV. Want als er meer kilo's oud papier worden ingezameld moet het samenwerkingsver band per saldo minder betalen voor de afvalverbranding. Het dagelijks bestuur van AVZV heeft deze plannen voorgelegd aan de technische werkgroep van het openbaar lichaam. Die vergadert 12 mei over de kwestie. Een dag later komt het algemeen bestuur van AVZV in vergadering bij een om zich uit te spreken over het voornemen de papierprijs te verhogen. De leden van het algemeen bestuur krijgen eerst te horen wat de visie van de technische werkgroep is. Het plan zal veel verenigingen in Zeeuws-Vlaanderen in ieder geval als muziek in de oren klinken. Onder aanvoering van de harmonie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent spande een aantal verenigin gen in het Zeeuws-Vlaamse zich begin dit jaar al in voor een betere vergoeding. De ver enigingen vinden dat zij zich de nodige inspanningen ge troosten om het papier in te za melen, hetgeen de gemeenten een aanzienlijk bedrag aan in zamel- en verwerkingskosten bespaart. Van onze verslaggever Sas van Gent - Het piramidespel is in Zeeuws-Vlaanderen spoedig definitief verleden tijd. Volgens J. van Harn van Hore ca Nederland, afdeling Zeeuws-Vlaanderen sluiten horecagele genheden zich aan bij het voorgenomen verbod en zullen er op korte termijn geen bijeenkomsten meer plaatsvinden. Het kabinet ging deze week ak koord met een wetsvoorstel van minister Zalm van Financiën en minister Sorgdrager van Justi tie. De uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer was al om dit spel van 'misleiding en bedrog' een halt toe te roepen. Een wijzi ging van de Wet op de Kansspe len is dan noodzakelijk. Van Harn is blij met de stap van het kabinet. „Nu heeft de Rijks overheid haar verantwoordelijk heid genomen. Wij als onderne mers moeten zo'n besluit volgen. Zo gaat dat in een democratie," zegt Van Harn. Even leek het erop dat de hore cagelegenheden waar de pirami debijeenkomsten plaatsvinden de verantwoordelijkheid in de schoenen kregen geschoven, al dus Van Harn. En dat zij maar voor een oplossing moesten zor gen. „Nu is het klip en klaar duidelijk. Het Rijk moet voor toezicht zorgen," zegt hij. Strijd Van Harn bevestigt dat het defi nitieve einde van piramidebij eenkomsten in Zeeuws-Vlaan deren in zicht is. Hoewel dat volgens burgemees ter C. van Liere van Sluis-Aar denburg nog best een aardige tijd kan duren. „Ik hoop in ieder geval dat het nog dit jaar tot een algeheel verbod komt," zegt Van Liere. Hij strijdt sinds vorig jaar tegen het piramidespel. Mede werking en steun kreeg hij in het begin nauwelijks, maar pas na de gijzeling in Sluis werd hij ge hoord. „Mijn inspanningen heb ben nu resultaat gehad," stelt Van Liere tevreden vast. Ook burgemeester J. van Rest van Sas van Gent is tevreden met het kabinetsbesluit, zodat er een einde komt aan de bijeen komsten in de Vlaanderenhal in Sas. Maar ze is zich er wel van bewust dat het nog een tijdje zal duren voordat het verbod defini tief ingaat. „Tot die tijd blijft het toch gewoon een kwestie van ernaar kijken, en het zien gebeu ren," zegt Van Rest. Klagen Burgemeesters in Zeeuws- Vlaanderen klaagden al eerder over het gebrek aan wettelijke middelen om de piramidespelen uit hun gemeente te kunnen hou den. „Alleen de verstoring van openbare orde en veiligheid kunnen we nu aanpakken. En dat is in Sas niet het geval," zegt Van Rest. Overigens waarschuwt de bur gemeester van Sas van Gent voor de creativiteit van de piramide organisaties. Deze zoeken nu nieuwe wegen om aan het ver bod te ontsnappen en hun spelen toch te kunnen voortzetten. „Ik hoop alleen maar dat de mensen verstandig genoeg zijn om er niet in te trappen." (ADVERTENTIE) A. VAN DOOREN ZN. ISOLATIE B.V. Showroom: Expeditieweg 10 J 4715 RM Rucphen Telefoon: 0165-343153 Fax: 0165-343510 Geopend: maVvrij.: 08.00-17.00 uur zat.: 10.00-15.00 uur en eventueel 's avonds op afspraak. RAMEN DEUREN Kunststof met'een grote K (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon errrit bereikboor in heel Europa ejonge axel Oranjestraat S - Telefoon 01 IS S62710

de Stem | 1997 | | pagina 19