Plan Shell: injectie C02 in de grond 0 Kok ergert zich aan loslippige Vermeend Man aangehouden op Curasao na coke-vangst in Hansweert 4Hemelvaartheeft dat met geloof te maken BOSS Pestlijder op Geuzenfeesten Biervliet De Splenter —schoenen— JAZZ! Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Fryslan Foppe ^PdelboJ^ DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Ijs). NPS. 19.00 Nieuws en actualiteiten let Turks. 19.45 Nieuws en actualiteiten! I het Marokkaans en Berbers. 201U uws en actualiteiten in het Chinees, ij IC/NOT: 21.00 TeleScoop. VPRO: 22Ml 55 De avonden met om ca. 22.03 GesP'®l i uitzichtca. 22.10 Shakespeare is doooj 123.00 De wijde biik; ca. 23.10 5pec^.n pames; ca. 23.45 De mannen van de ra «jj its Bayens Big Band ives and lovers" ingende Band ziek op eel the jazz" -45 nu 29.90 Twaalf jaar voor liquidatie in koffieshop Breda IÏb, De rechtbank in Breda heeft kern daar woensdag toe veroor- Tegen de man was levens- geëist. Karei de Grote- prijs voor Roman Herzog Mobutu volgende week weer om de tafel met Kabila Vermindering broeikaseffect Veroordeling Tadic 'teken vooruitgang' J 21 202 DE STEM DE STEM 8 "71031 000218 I I I I VRIJDAG 9 MEI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 'Hardere aanpak verkeer' PAGINA Herinrichten kust hangt af van boer PAGINA Lawrence Norfolk schrijft het liefst over mislukkingen PAGINA Rotterdam krijgt nog een 'Manhattan' MIN./MAX. 5/12 mwi'i'' IB FOTOVNU png Home Amerikaanse Tlfilm uit 1977. Regie: Hal py. Hoofdrollen: Jane Fonda, Joight en Bruce Dern. at haar man is vertrokken Vietnam om zijn land te dienen, meldt Sally Hyde I als vrijwilligster bij het mi- hospitaal van Califomië. ontmoet ze Luke Martin, door een zware verwonding :en rolstoel gekluisterd zit. s zeer verbitterd over de g. Sally en Luke krijgen een Jouding. keert Sally's man terug en t van de buitenechtelijke re- t van zijn vrouw, [itsland 1, 00.50-02.55) HE) A N D E L I l/ilhelminastraat 24 - Breda - Tel. 076-5215213 Van onze verslaggever - De 37-jarige M.B. uit Is- raêl, die in januari Mastafa Oz- in de Bredase koffieshop Istanbul doodschoot, moet we- doodslag twaalf jaar de cel Zijn handlangers werden veroor deeld tot straffen van drie tot tien jaar. Aken (rtr) - De Duitse bondspre sident Roman Herzog heeft giste ren in Aken de Karei de Grote- prijs in ontvangst genomen uit van de Spaanse koning Jnan Carlos. De prijs is in 1950 ingsteld door de stad Aken, waar Karei de Gro- in 814 is begraven. De prijs :rt mensen die zich voor de Eu ropese eenheid inzetten. Onder de ontvangers van deze blijk van erkenning zijn koningin Beatrix, Winston Churchill, Konrad Ade- hauer en koning Juan Carlos. Luanda (afp) - De tweede ont moeting tussen de Zaïrese presi dent Mobutu Sese Seko en rebel lenleider Laurent-Désiré Kabila heelt volgens de Zuid-Afrikaanse vice-president Thabo Mbeki vol gende week woensdag plaats. Mbeki is in het kader van zijn be middeling in de Zaïrese kwestie inde Angolese hoof stad Luanda. I ZIE OOK BUITENLAND-A4 (ADVERTENTIE) De Nationale CarismaActie Maak een proefrit in de Carisma en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 2: 18.55, Ned- 3: 22.11, SBS6: 23'15 en 23.33 uur. "SS1 'up. MMC Auto Nederland B.V., (0252) 26 61 11. Den Haag (anp) - Minister-president Kok heeft woensdag kri tiek geuit op staatssecretaris Vermeend van Financiën. Ver meend schetste vorig weekeinde de toekomst van het belasting stelsel zoals hij die ziet, zonder dat het kabinet daarvan op de hoogte was. Kok gaf woensdag na afloop van de ministerraad te kennen dat hij 'verbaasd' was om uit de kranten te vernemen wat de hoofdlijnen van het toekomstige fiscale beleid zullen zijn. De stukken daarover zijn nog niet in het bezit van het kabinet. Vermeend heeft te horen gekregen dat hij wordt geacht om in het vervolg 'bij voorkeur de geëigende wegen' te bewandelen als hij zijn plannen wenst te venti leren. Overigens bevatten de contouren van Vermeends stelsel volgens Kok weinig verrassends. De staatssecretaris denkt eraan de loon- en inkomstenbelasting te verlagen in ruil voor een verho ging van de BTW, met name op milieubelastende en luxe goede ren. Daarnaast wil hij een nieuwe belasting op winsten uit de ver koop van aandelen en opties. Ver meend opperde tevens het aantal De Geuzen hebben gisteren Biervliet weer ingenomen en dat betekent feest. De 25ste editie van het evenement staat in het teken van de bevrijding van Biervliet in 1573 en het 600ste stervens- jaar van Willem Beukelszoon, de uitvinder van het haringkaken. De historische optocht trok gis termiddag vele duizenden bezoekers. Ze kregen allerlei taferelen voorgeschoteld. Zelfs een heuse pestlijder ontbrak niet in de bonte stoet. ZIE OOK ZEELAND - C4 FOTO WIM KOOVMAN Vermeend. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP aftrekposten te reduceren, zonder overigens de hypotheekrente-af trek op de tocht te willen zetten. ZIE OOK COMMENTAAR - A4 Van onze verslaggever Willemstad - Op Curasao is gisteren een Nederlander aangehouden in verband met de vondst van een grote hoe veelheid cocaïne op het Ne derlandse schip Fogo Isle in de haven van Hansweert, twee weken geleden. Het is de zesde aanhouding in deze zaak; vijf verdachten zitten al in de cel. De Fogo Isle was afkomstig uit de haven van Willemstad. Vol gens geruchten bevond zich aan boord een partij cocaïne van mo gelijk zestienhonderd kilo met een straatwaarde van vele tien tallen miljoenen guldens. De Zeeuwse Justitie is in verband met de voortgang van het onder zoek tot dusverre zeer terughou dend met het verstrekken van in formatie. Er was aanvankelijk sprake van dat de Fogo Isle in Yerseke in be slag was genomen, maar dat blijkt in Hansweert gebeurd te zijn. Het schip ligt nu aan de ket ting in de haven van Vlissingen. Volgens een justitie-woordvoer- ster in Willemstad wordt de aan gehouden man naar Nederland overgebracht. De man woonde in één van de rijkste buurten van het eiland. In de tuin van zijn woning lagen twee reddingsbo ten, afkomstig van de Fogo Isle. Het schip lag twee weken bij de Curagaose Droogdok Maat schappij in reparatie voordat het de reis naar Nederland maakte. Het onderzoek op Curagao wordt voortgezet. Met name wordt on derzocht of de drugs inderdaad op Curagao aan boord van de Fo go Isle zijn gebracht en welke personen daarbij waren betrok ken. Enkele jaren geleden werd op een buitenlands schip dat bij het Curagaose Dok was ingela den al eens een grote partij co caïne ontdekt. Sindsdien is de controle bij de maatschappij aanzienlijk verscherpt. „We gaan toch een uitvoerig onderzoek verrichten naar hetgeen is ge beurd in de periode dat de Fogo Isle voor reparatie hier lag," al dus een woordvoerder van de maatschappij. De douane heeft deze week op nieuw een hoeveelheid cocaïne ontdekt op een vrachtschip af komstig uit de Cariben. Ditmaal in de haven van Vlissingen. Het ging om zeven kilo cocaïne. Vol gens woordvoerder P. Mulder van de douane is er geen verband met de Fogo Isle. Door Frank Lambregts Breda - Terwijl een nationaal comité verwoede pogingen doet om bevrij dingsdag te bevrijden van de arbeids plicht, is vrijwel iedereen op Hemel vaartsdag gewoon vrij. Zonder het te vragen, elk jaar opnieuw. Volgens een eeuwenoude traditie, die geworteld is in een langzaamaan vergeten geloof. Wat we op die dag vieren? Dat er vijf Ikea's open zijn, evenals Pot Stoutenbeek in Axel, 'het grootste vijvercentrum van Nederland' in Steenbergen en de grote ge ranium- en perkplantenshow in Prinsen beek. Terwijl in Breda een woninginrich- tingbedrijf om onduidelijke redenen een 'Noodverkoop!' houdt, schuifelen in Den Hout duizenden mensen met hun ziel on der de arm langs marktkramen en verge ten ambachtslieden. In Breda wordt de hoogmis van de jazz gevierd. Hemelvaart is een godgegeven vrije dag, net als de kerst-, de paas- en de pinkster dagen. Met dank aan Jezus Christus, die niet alleen ter wereld kwam, maar ook stierf aan het kruis, na zijn dood verrees en bij wijze van glorievolle bekroning daarvan ten hemel werd opgenomen, waarna hij ook nog eens de Heilige Geest langs stuurde om neder te dalen over zijn leerlingen. Allemaal vrije dagen. Je wenst elkaar alleen geen 'zalige Hemel vaart', zoals je dat met Pasen en Kerstmis wel doet. „Anders wek je het idee dat je zo iemand snel naar de andere wereld zou willen hebben," legt de pastoor uit. Hemelvaart is geen moeilijk woord, zoals Pinksteren. Je mag verwachten dat men sen, na enig nadenken, wel achter de die pere betekenis ervan kunnen komen. De antwoorden die enkele keukentoeristen geven op de vraag 'waarom bent u van daag vrij?', zijn echter verbijsterend. Tussen de modelkeukens van Hans Ver kerk moet een echtpaar uit Oosterhout heel diep nadenken. Ze weten dat het He melvaart is. Maar waarom? De man: „Ik zou het echt niet weten. Nog nooit bij stil gestaan en dat ben ik niet van plan ook. Gewoon lekker een vrije dag." Een jongedame die met vriend keukentjes gaat kijken, weet dat er iemand is gaan 'hemelen'. Na enig peinswerk vermoedt ze dat het om Jezus moet hebben gegaan. „Ja, ik zag hem vanmorgen nog omhoog zwe ven," grapt de vriend. Een jongedame uit Breda is met haar schoonmoeder keukens aan het snuffelen. „Hemelvaart, ik heb geen idee, heeft het misschien iets met het geloof te maken?," vraagt schoonmoeder. Oud-godsdienstleraar en oud-pastoor van Den Hout J. Walraven (66) heeft thuis een paar goede stoelen om op te zitten en heeft zich omringd met een paar duizend boe ken. Hij houdt zich verder niet ledig met hebzucht. „Het is levensgevaarlijk om daar voortdurend mee bezig te zijn," zegt hij bedachtzaam. „De mensen raken ver stopt voor het hogere." Walraven denkt met weemoed terug aan vroeger, aan de nadagen van het rijke Roomse leven. „Hemelvaart was een groot feest," weet hij nog. „De kerk werd mooi versierd en er was veel wierook. De mis dienaars waren gestoken in rode toga's en het koor had wat ingestudeerd. Wist je dat de allermooiste melodieën van de liturgie werden gezongen rond Hemelvaart?" Viri Galilaei, quid admiramini aspiciéntes in caelum? (Mannen van Galilea, wat staat gij verwonderd naar de hemel op te zien?). Walraven: „Ach, voor de oorlog klaagden de Zeeuwse dominees al over het slechte kerkbezoek met Hemelvaart. Maar in onze katholieke kerk in Kwadendamme had je toen de drie-heren-mis: de priester, de diaken en een sub-diaken, alle drie gesto ken in goudbrokaat. Dat maakte ver schrikkelijk indruk. Het had iets monu mentaals. Oudere mensen vinden er tegen woordig dan ook niks meer aan. Toen de Latijnse teksten zonodig in het Neder lands moesten worden vertaald, hebben we de mensen de kerken uitgejaagd. De kerk heeft niks feestelijks meer en de com mercie heeft het overgenomen. Tegen woordig moet het allemaal design zijn, ge loof ik hè?" Het blijft slecht Depressies blijven het weer bepalen. Er is veel bewolking, nu en dan regen en een matige wind. PAGINA Van onze redactie binnenland Rotterdam - Shell werkt aan een plan om de uitstoot van koe dioxide (C02) van Pernis sterk te verminderen door het vrijk mende broeikasgas op te vangen en in de grond te injecterr C02 komt vrij bij de verbranding van fossiele brandstoffen. Diverse milieu-organisaties zijn bereid het plan onder voorwaar den te steunen. Greenpeace is te gen. Die organisatie vindt dat Shell beter kan investeren in maatregelen om de uitstoot van C02 te verminderen dan in de op slag ervan. De oliemaatschappij wil uitein delijk jaarlijks één miljoen ton C02, en dat gedurende een perio de van vijftien jaar, in de grond injecteren. Onduidelijk is in hoe verre Shell al een lokatie op het oog heeft. De C02-injectie in de grond moet een bijdrage leveren aan de vermindering van het broeikaseffect. Shell en de Stichting Natuur en Milieu hebben eind vorig jaar het initiatief genomen tot een haal baarheidsonderzoek. Mogelijk wordt een deel van de opgevan gen kooldioxide aan de glastuin bouw geleverd, waar planten het gas op een natuurlijke wijze kun nen afbreken. Shell rekent op financiële steun van de Nederlandse regering, die 750 miljoen gulden ter beschik king heeft gesteld om de C02- uitstoot in Nederland te vermin deren. Het ministerie van VROM bevestigt dat Shell in het kader van het C02-reductieplan een subsidieverzoek heeft ingediend voor een haalbaarheidsonder zoek. Het kabinet neemt vermoe delijk in juni een beslissing. Het ministerie van VROM aarzelt nog over de wenselijkheid van ondergrondse opslag. Een woord voerder wijst erop dat het plan van Shell niet voorziet in een schonere productie, maar erkent dat ondergrondse opslag de uit stoot van het broeikasgas wel sterk kan verminderen. Nederland moet de komende jaar de C02-uitstoot sterk minderen. Sinds 1990 is de stoot van kooldioxide met zj procent toegenomen, terwi; regering heeft beloofd in hef 2000 op hetzelfde niveau te als in 1990. „Het punt is economie zo hard groeit, d toenemende energieverbru C02-beleid inhaalt," aid VROM-woordvoerder. In het milieu-jaarversls Shell deze week publj meldt de oliemaatschappij vorig jaar verantwoorde! voor de uitstoot van 105 ton C02. Shell wil dat de komen de jaren sterk terugdringen dooi te stoppen met het zogenoemde affakkelen van overtollig gas. Verdere reductie is volgens Shell echter moeilijk, omdat de meeste C02 vrijkomt bij energie-inten sieve raffinage, zoals in Pernis. Den Haag (anp) - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken ziet in de veroordeling van de Bosnische Serviër Dusko Tadic door het Joegoslavië-tribunaal 'een teken van vooruitgang'. De opheldering van misdaden in ex- Joegslavië en de berechting van de schuldigen zijn hiermee ge diend, vindt Van Mierlo. Het tribunaal acht Tadic schul dig aan misdaden tegen de men selijkheid. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) HUGO BOSS HERENSCHOENEN OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN I De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en I streek» binnen- en buitenland en van al het andere dat zich I afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en I cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. I g Uw abonnementskeuze is: g D een proefabonnement van 6 weken voor 31,- g of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* i Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 I g U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: I Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: g Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, g Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 0AGBIAD VOOR ZUIDWfST-NfDfRlAND

de Stem | 1997 | | pagina 1