iiL Mobutu is bereid af te treden Brede steun voor plan-Vermeend keiler A Nederland herdenkt oorlogsslachtoffers op twee dagen Caravans vaak gevaar op de weg 0 MEDEDELING 1 DE STEM 1 Mrs. Einstein zingt nu een toontje lager DE STEM KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten! L.EENDERT V.D. BORN DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Rebellen stoppen opmars Zaïre 0 (55) MR-To France Nederland in 1998 niet op Songfestival Belgisch rapport over witwassen en fiscale fraude Veugen nieuwe voorzitter AOV I I I I I I Loon- en inkomstenbelasting fors omlaag; BTW omhoog Het plan-Vermeend I! Jantje Smit-Ik zing dit lied voor I jou ij Lutricia McNeal - Ain't that just the way Az Yet - Hard to say I'm sorry I Spice Girls - Mama Frans Bauer Marianne Weber - De regenboog Flamman Abraxas feat. Mc Lynx - I'll be Michael Jackson - Blood on the dancefloor The Kelly Family - Fell in love with an alien Skunk Anansie - Hedonism (just because you) R. Kelly -1 believ I can fly No Mercy - When I die Juggernaut Ruffneck rules da artcore scene Gala - Let a boy cry Katja Schuurman - Wereldmeid... No Doubt - Just a girl Sarah Brightman Andrea Bocelli - Time to En Vogue - Don't let go (love) Gabber Piet - Love U hardcore I) U2 - Staring at the sun t) The Blue Boy - Remember me f) Soundlovers - Run a way Blackstreet - Don't leave me Hero - Toen ik je zag fe) Sash - Encore une fois 9) Republica - Ready to go S) Cirque du Soleil - Alegria 9) Bloodhound Gang - Fire water burn 8) The Course - Ain't nobody 5) Hakkubar - Supergabber 0) No Doubt - Don't speak II) Eternal - Don't you love me 10) Bee Gees - Alone |23) Future Breeze - Why don't you dance with me 25) Foxy Brown feat. Blackstreet I Get me home 50) Willy Alberti Andre Hazes - Jij bent het I 40) 'N Sync - Tearin' up my heart 45) The Source feat. Candi Staton You got the (27) DJ Kool - Let me clear my throat j I E41) Ruth Jacott - Hartslag (76) Arnhemsgewijs - Ik mis jou (35) Backstreet Boys - Anywhere for 1 yon (32) Carlo Irene - Pittige tijden 1(34) Frank Cunimondo Trio feat. L. Marino - 1(69) Bruce Springsteen - Secret garden (46) DJ Jean Peran - Let yourself 9° 1(43) B.E.D.- 1000 jaar (47) Puff Johnson - Over and over (38) Captain Jack - Together and forever I I (33) Party Animals - We like to party (-) Gary Barlow - Love won't wait j (51) Spiros - Denk ook aan mij j; (59) Total Touch - Standin' strong, j together (57) Robbie Williams - Old before I j die (-) Party Animals - Atomic (44) Monstars of Space Jam - Hit'm high (48) Chris Rea/Shirley Bassey - Disco La Passione (53) Nasty - Hou me vast (56) Dignity - Talk to me (77) Puff Daddy - Can't nobody hold me down (49) ICT - Lasciati Tentare (52) Red 5 -1 love you...stop! 'II (-) Mosselman - Opzij (-) Toni Braxton -1 don't want to (96) Monaco - What do you want from me? (61) Lisa Stansfield - The real thing I BREDA SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA-TEL. 076-5223166 DE STEM lllll ^ODELB^AflDAG 5 MEI 1997 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport B1 t/m B8 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Defensie niet soepeler bij asbest-daims PAGINA Weinig 'Oud -Labour' in kabinet Blair "■dSL^- John Ewbank: de waarheid achter Borsatö w pami NAC helpt Feyenoord weer aan koppositie PAGINA Hugo Simon wint wereldbeker springen PAGINA Misstappen Bayern en Leverkusen PAGINA Hoek verlangt naar einde van seizoen PAGINA 6/16 Af en toe zon Aan het zonnige en warme weer is voorlopig een einde ge komen. Het is vandaag wisselend bewolkt en af en toe valt er een buitje, mogelijk met onweer. De wind is matig. tl Van onze redactie buitenland Pointe Noire - De Zaïrese president Mobutu is bereid de macht over te dragen aan een democratisch gekozen president. Hij zal zelf geen kandidaat voor zijn opvolging zijn. Rebellenleider Kabila heeft zijn troepen opgedragen hun opmars te stoppen. (-) Misha Mcrcier - En toch (-) Ome Henk - Ik zing dit lied voor Ome Henk (73) Gino Politi - Viva la mamma (70| Candy Dulfer For the love of you (67) Quad City DJ's - Space Jam (58) Flashback - Black Betty 31 (66) Toni Braxton - Un-break my heart - i §J (64) Whitney Houston-Step by step '5) (60) Gordon - Niet een zoals jij (63) Texas - Say what you want tfi (68) Depeche Mode - It's no good H (85) ICT-Eyes (54) BN'ers voor BNN -Hij gaat voor 1 C BQ' (74) Gerard Joling - Without your jj^ (90) Sandy Kandau - A little bit more (78) Mrs. Einstein - Niemand heeft nog tijd n 1 H (-) Mr. S. Oliver - Funkin'n down the track -n 34 (82) Whitney Houston-I believe m 7. you and me (--) Blur - Song 2 86 (75) Rowwen Heze - En dan is't inar dom n| 8$ (-) Funky Green Dogs - Fired up- 88 (-) Monica - For you I will (62) Tatjana-The first time 90 (71) Nana-Darkman 9 92) Spice Girls - 2 Become 1 92' (94) ErikahKarst- My heart goes on'J t° you 93 (93) The Offspring - Gone away 94 (-) Paul McCartney - Young B (95) Wet Wet Wet - If I never again 96 (87) Babette - Why can't we we 0 (-) Smoke City-Underwater love (79) Cake - The distance --) Zucchero Sugar Fornaciarr - Menta e _n (-) Rocq-E Harrell - Guitar man Dat is het resultaat van de eerste topontmoeting van Mobutu en Kabila, gisteren onder Zuid-Afri kaans voorzitterschap. Partijen werden het niet eens over de sa menstelling van het overgangsre gime. Mobutu wil dat het uit 'on afhankelijke' personen bestaat. Kabila eist dat zijn opstandelin gen-organisatie de macht waar neemt. Een politiek akkoord voor Zaïre is er dus nog niet, maar de top heeft de standpunten van beide rivalen wel dichter bij elkaar ge bracht. Mobutu en Kabila zullen elkaar over acht tot tien dagen opnieuw treffen. Waar is nog niet Van onze redactie binnenland Breda - Nederland zal volgend jaar ontbreken op het Eurovisie i Songfestival. De vijf vrouwen i van Mrs. Einstein haalden zater- dagavond in Dublin met het lied je Niemand heeft nog tijd slechts vijf punten binnen, goed voor de 22e plaats. Die score was veel te mager om Nederland in 1998 op bet programma van het liedjes- festijn te houden. De Britse for matie Ratrina the Waves won het Songfestival overtuigend met het nummer Love shine a light. ZIE OOK GIDS-A7 Brussel (afp) - Een aantal Luxemburgse banken wordt ver dacht van witwaspraktijken. Dat zou blijken uit een rapport dat w voormalig diplomaat van de Belgische ambassade in Luxem- ™rg zou hebben opgesteld. Uit het rapport zou blijken dat mder meer de Kredietbank, Pa- ribas en de Banque Internationa le Luxemburgeoise over rekenin gen zouden hebben beschikt die bedoeld waren om geld wit te wassen voor de Iraakse president Saddam Hussein, de Libische lei der Kaddafi en de Zaïrese presi- i dent Mobutu. Ook is er sprake van rekeningen op naam van Bel- I gische politici. Het zou in totaal gaan om vierduizend rekeningen. bekend. De ontmoeting van giste ren vond plaats op het Zuid-Afri kaanse marineschip Outeniqua in de haven van het Congolese Poin te Noire. Het gesprek duurde anderhalf uur. Mobutu werd gisteren op de Outeniqua opgewacht door presi dent Mandela van Zuid-Afrika, die al twee nachten op het schip had doorgebracht. Kabila was za terdagavond gearriveerd op de ijsbreker. De aan kanker lijdende Mobutu (66), die meer dan dertig jaar fei telijk alleenheerser was over Zaï re, keek somber toen hij arriveer de. Kabila (56) had eerst alle ex cuses bedacht om niet te komen, totdat een gefrustreerde president Mandela hem per satelliettele foon toeschreeuwde dat hij dien de te verschijnen. Na het gesprek verscheen Kabila breedlachend. Hij zei dat Mobutu hem acht da gen de tijd had gevraagd om na te denken over het verzoek om af te treden. Als gebaar van 'goede wil' beval de rebellenleider zijn troe pen om hun opmars op alle fron ten voorlopig stop te Zetten. Van een echt staakt-het-vuren kan volgens Kabila echter pas sprake zijn nadat Mobutu is afge treden. Volgens ooggetuigen zou den de troepen van de opstande lingenleider tot op 65 kilometer van de internationale luchthaven van hoofdstad Kinshasa zijn op gerukt. Kabila beheerst al drie kwart van Zaïre. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wil niet rea geren zolang er geen akkoord is. In een trein op weg naar het vlieg tuig voor repatriëring naar Rwanda zijn gisteren meer dan honderd Hutu-vluchtelingen ge stikt of doodgedrukt. Hulpverle ners en journalisten zagen tien tallen lichamen uit de open wa gons tuimelen toen de trein het station van Kisangani binnen reed. ZIE OOK BUITENLAND - A4: Mobutu Sese Seko, president-directeur 'BV Zaïre' Oud-strijders in de druilerige regen tijdens de Nationale Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. Van onze redactie binnenland Amsterdam - Op een groot aantal plaatsen in Nederland zijn het afge lopen weekeinde de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en de oor logen daarna, zoals in Indonesië, herdacht. In afwijking van voorgaande jaren von den de plechtigheden in zeven plaatsen dit jaar niet op 4 mei, maar al op 3 mei plaats. De streng-christelijke gemeen schappen hadden hun zondagsrust hei lig verklaard en herdachten hun oor logsdoden zaterdag. „De schimmen van onze oorlogsdoden blijven ons vergezellen, omdat zij ons iets te zeggen hebben. Dat het kwaad niet in 1945 uit de mens is verdwenen, dat het dus opnieuw kan gebeuren en dat we daarom waakzaam moeten zijn." Die woorden sprak minister Borst van Volksgezondheid gisteravond tijdens de Nationale Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. Ze riep op attent te zijn op signalen van onverdraagzaamheid, vreemdelingenhaat en agressie. „Pas als we dat kwaad in onszelf, in onze samen leving durven erkennen en benoemen, pas dan kunnen we misschien voorko men dat het, als het de kop opsteekt, op nieuw gaat woekeren, en wij opnieuw machteloos moeten toekijken," waar schuwde Borst. In Amsterdam begon gisteravond om streeks zeven uur de Stille Tocht vanaf de Weteringschans naar de Dam. Aan de plechtigheid aldaar ging een herden kingsdienst in de Nieuwe Kerk vooraf. Schrijfster Tessa de Loo deed daar een beroep op verdraagzaamheid jegens an dere culturen, die anno 1997 in Neder land een veilige plek denken te vinden. Na afloop legden koningin Beatrix en prins Claus een krans bij het Nationaal Monument op de Dam. Onder de dui zenden aanwezigen waren, behalve het koninklijk paar en burgemeester Patijn, ook kroonprins Willem-Alexander, ver tegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, minister-president Kok en leden van het kabinet. In Den Haag legde Tweede-Kamervoor zitter Bukman gisteren een krans bij de Erelijst voor Gevallenen op het Binnen hof. De Erelijst werd in mei 1960 aange boden door koningin Juliana en ver meldt zeventienduizend namen van Ne derlanders die de Duitse overheersing niet overleefden. Ook op de erebegraaf plaats De Grebbeberg in Loenen, in Kamp Westerbork en op de Waals- dorpervlakte in Scheveningen vonden herdenkingen plaats. In Urk, Genemuiden, Bunschoten, Kes- teren/Opheusden, buurtschap Overberg bij Amerongen, Sprang-Capelle, Arne- muiden en Grafhorst namen inwoners al zaterdagavond om acht uur twee mi nuten stilte in acht. Om religieuze rede nen weken deze gemeenschappen af van de traditionele herdenking op 4 mei. In enkele van de zeven plaatsen hadden in woners toestemming te kiezen de oor logsdoden ook op zondag te eren. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei pleit er niettemin voor de eenheid in de herden king te behouden. „Wij zijn niet echt ge lukkig met vervroegde herdenkingen, maar we zullen er niets tegen onderne men," zegt woordvoerder A. Meeuse. „Met een regeringsbesluit heeft het ka binet-De Jong in 1968 geprobeerd een einde te maken aan de slepende discus sie over de herdenkingsdatum. Wij pro beren zoveel mogelijk de eenheid in de herdenking te bewaren. Het komt er tenslotte per persoon op aan of en hoe de Dodenherdenking wordt beleefd." ZIE OOK ZEELAND-A5 Van onze redactie binnenland Huizen/Heinkenszand - Het is bar en boos gesteld met de caravan op de Nederlandse wegen. Hooguit één op de vijf voertuigen voldoet ge heel aan de eisen. De rest vertoont kleine tot grote gebreken. In vijf procent kan dat leiden tot verkeersonveilige situaties. Die conclusie trekt Veilig Ver keer Nederland (WN) op basis van recente controlegegevens. De gebreken variëren van on juiste bandenspanning, via de fecte remlichten tot scheuren in de chassisbalken. Woordvoerder Woudenberg van WN pleit voor een verplichte APK-keuring voor alle cara vans. Ook moet een derde, ver hoogd remlicht verplicht wor den. WN signaleert als belangrijk probleem dat veel mensen van alles en nog wat meezeulen in hun caravan. Overbelading of verkeerde belading is een veel voorkomend euvel. Ook het rijden met een caravan is vaak onder de maat. Dat bleek afgelopen zaterdag nog eens bij een controle in Hein- kenszand. Van de dertien deel nemers legden slechts twee be stuurders de rijtest met goed ge volg af. Utrecht (anp) - De algemene vergadering van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) heeft ing. P. Veugen (62) uit Sittard gekozen tot nieuwe voorzitter van het verbond. Hij volgt ir. H. Baron op, die er eind vorig jaar de brui aan gaf uit onvrede over de koers van de AOV-fracties in Eerste en Twee de Kamer en na een intern con flict rond de beoogde samenwer king met andere ouderenpar tijen. (ADVERTENTIES) l.v.m. Hemelvaartsdag zijn de kantoren van DE STEM op donderdag 8 mei 1997 gesloten. Gelieve advertenties voor DE STEM van vrijdag I 9 mei, dinsdag 6 mei voor 17.00u aan te leveren. I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLANO (ADVERTENTIE) see you 1 keukens Keiler keukens Ettenseweg 74 q 4706 PB Roosendaal tel- (0165) 55 65 00 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het nieuwe be lastingstelsel waarmee staatssecretaris Vermeend (Financiën) de volgende eeuw in wil, kan rekenen op brede steun in de Tweede Kamer. Vermeend wil de loon- en in komstenbelasting fors verlagen en tegelijkertijd luxe en milieu vervuilende artikelen duurder maken. Ook wordt fors gesneden in de aftrekposten, al laat Ver meend de aftrek van hypotheek rente ongemoeid. Het gaat om een lastenverschui ving van circa tien miljard gul den. Mensen houden netto meer over, maar tegelijkertijd gaan de prijzen omhoog. Vermeend wil onder meer het BTW-tarief met één tot drie pro cent verhogen, al erkent hij dat daarvoor afstemming nodig is met buurlanden. PvdA-Kamerlid Van der Ploeg is ronduit enthousiast over de voornemens van zijn partijge noot Vermeend. „Dit plan is so ciaal, groen en uitdagend. Het stimuleert de werkgelegenheid werkelijk fantastisch. Hiermee kunnen we de volgende eeuw in." Hij is het met Vermeend eens dat er compensatie moet komen voor mensen met de laag ste inkomens. Die zouden er, zonder aanvullende maatrege len, bij dit belastingsysteem op achteruit gaan. D66 en CDA zijn eveneens posi tief. D66-Kamerlid Ybema stelt dat Vermeend nogal wat D66- ideeën heeft 'geleend'. Zo stelt de staatssecretaris voor om de laagste schrijf in het belasting tarief, nu 37,5 procent, terug te brengen tot onder de dertig pro cent. Ybema: „Wij hebben altijd het handhaven van de drie belas tingschijven bepleit, maar dan op een veel lager niveau: tarie ven van 25,40 en 50 proeent. Het huidige basistarief van 37,5 pro cent is veel te hoog." De hoge be lastingen op loon en inkomen maken arbeid duur. Nederland dreigt zich daardoor internatio naal uit de markt te prijzen. De WD wil niet reageren op 'niet-officiële' plannen. WD- Kamerlid Hoogervorst vindt dat Vermeend beter 'zijn kaken op elkaar had kunnen houden'. In grijpende wijzigingen van het belastingstelsel acht hij 'politiek te gevoelig om er luchtballonnen over op te laten'. Vermeend zei afgelopen week einde in de Volkskrant over zijn voorstellen: „Ons stelsel ademt nog' de sfeer van de jaren vijftig en zestig. Het is geënt op het principe van de kostwinner en op een gesloten economie die niet internationaal georiënteerd is. Het is niet meer bij de tijd." Ook is het huidige stelsel vol gens hem 'niet bestand tegen constructies om belastingen te ontwijken'. Fiscaal specialist Timmermans van werkgeversvereniging VNO- NCW omarmt slechts één onder deel van het plan-Vermeend: „Het lijkt me verstandig om al leen de loonbelasting te verlagen en de BTW niet te verhogen." De Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs (NFB) zegt dat Vermeend in grote lijnen de voorstellen volgt die de organi satie recent heeft gedaan. De NFB zou wel liever één belas tingschijf zien. Ook is de organi satie tegen het invoeren van be lasting op vermogen. Vermeend legt zijn plan nog voor de zomer voor aan het kabinet. Uiterlijk september moet er dan een compleet uitgewerkt voor stel liggen. Lastenverzwarend: hoog BTW-tarief van 17,5 procent omhoog; minder aftrekposten voor loon- en inkostenbelasting; hypotheekrente blijft aftrekbaar, maar minder netto effect door lagere tarieven; beperking overdracht aftrekposten en belastingvrije som aan partner; lagere belastingvrije som; belasting op koerswinsten. Lastenverlichtend: lagere tariefschijven voor loon- en in komstenbelasting; invoering van arbeidstoeslag voor werkenden; iaag BTW-tarief van zes procent voor milieuvriendelijke diensten en pro ducten; ruimere aftrek voor milieu-investerin gen; lagere aankoop- en motorrijtuigen belasting voor energiezuinige auto's; vermogensbelasting verdwijnt op termijn; kapitaalbelasting voor bedrijven ver dwijnt. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:.Plaats Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND l,

de Stem | 1997 | | pagina 1