Unilever boert goed in Europa t: KIJKDAGEN DE STEM Resultaat KNP BT stijgt bescheiden te Nederv/eert Van Mooks: 'Weggepest door Vermeend' Gedwongen ontslagen van de baan bij De Boer/Unigro Asperge-oogst tegenwoordig vroeg op gang Na jaren van kwakkelen Outplacement en Loopbaanbegeleiding VAN EDE PARTNERS A6 ECONOMIE KORT Schiphol moet Eindhoven Airport helpen Benzine en diesel duurder Ook NS-goederért gaat personeel werven Polygram: films voor het grote publiek Crediteuren Van Besouw krijgen niets Europese bedrijvenbeurs in Apeldoorn ZATERDAG 3 mei, ZONDAG 4 mei MAANDAG 5 mei Bezoek onze showipm Nederv/eert Pannenweg 108 0495-626665 I ZON N ER AN DA' e Bergen erken en n aan de ater, het beheren r een toe emeenten odaties; eiten. reanimatie; heden en zwem- ring en basis passing; ewonnen ri, ringen in Van onze verslaggever Rotterdam - Na jaren van kwakkelen in Europa heeft Unilever (wasmiddelen, voeding en persoonlijke verzorging) in zijn be langrijkste afzetmarkt de weg omhoog weer gevonden. tratief (076)5201500 k (076)5223070 n(076)52Ö5777 n (0162) 43 32 50 n (0165) 565353 f £<JÜ'ÜJ3> t ers m/v e omgeving van zijnmedewerkers, liefst oma evo/evl. Heb je ook ~n snel contact met ons Dr. van Dregtstraat 1 m/v al zijn wij op zoek naar ns een commerciële omvat het telefonisch te het voeren van de orde- Adecco Roosendaal, n Poll. -khoudkundige Oosterhout. De werk- kas/bank/giro verwer- ministratie, facturering, j, telefoon aannemen en kzaamheden. Heb jij een db-opleiding, kun je wer- n heb je relevante erva- ons op. Info: Adecco riska Simons. werkers m/v gaat op afspraak naar o.a. n gezondheidscentra om pen t.b.v. een informatieve ime baan met uitzicht op reekt deze baan je aan en ~.it van eigen vervoer, co Breda, Boschstraat 18- nnendienstm/v - or deze functie is een ngelse, Duitseen Franse ronde Heao-CE opleiding merciële ervaring en leidinggevende capacitei- bel voor meer informatie. 18-20, omgeving Bergen op Zoom. taresse-opleidingen be- Duits in woord en geschrift ij een flexibele duizendpoot? 'k contact met ons op! Info: arade 4, Mariska Schoen. el binnen- als,buitenschil- opleidingen enige ervaring snel contact op! n. Parade 4, Peter Sinke. edewerker m/v ergen. Naast diverse admi- en ga jij je ook bezighouden vmateriaien. Heb je ervaring aanpakker, neem dan snel -rgen op Zoom, Parade 4, ewerker bedrijf in kantoormeubelen veelzijdige functie waarbij je met klanten en leveranciers een vergelijkbare functie? formatie contact met ons op- hplein 3, Astrid Habraken. ikm/v n in de omgeving van werk voor zelfstandige koks. tg en ervaring, laat het ons :en opleiding hebt, kun je oosendool, itascha Pols De bedrijfswinst (voor bijzondere posten) in Europa bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 942 miljoen gulden. Dat is een stij ging van 42 proeent ten opzichte van dezelfde periode in 1996. Unilever maakte gisteren bekend dat de netto-winst in het eerste kwartaal wereldwijd steeg met 11 procent tot 898 miljoen gul den. Zoals gebruikelijk hebben valu- taire ontwikkelingen een groot effect op de winst. Tegen gelijke wisselkoersen steeg de winst met 2 procent. Uitgedrukt in dollars en ponden (munten die sterker zijn geworden) was er zelfs spra ke van een daling. De Amsterdamse beurs had op betere cijfers gerekend, het aan deel Unilever sloot 3,60 gulden lager op 377,80. Wereldwijd groeide de omzet van Unilever in het eerste kwartaal met 5 procent tot een kleine 21 miljard gulden. In Europa steeg de omzet licht (plus 1,5 procent) tot tien miljard gulden. De hogere winsten ko men vooral tot stand door her structurering van bedrijven en aanpassing van het product-as sortiment. „We zijn niet ontevre den over Europa. De marges zijn sterk verbeterd,." aldus een woordvoerder. Vooral in voeding-branche wer den in Europa betere resultaten geboekt. „IJs ging heel goed," zegt de woordvoerder. „Vanwege de vroege Pasen heeft de handel al vroeg ijsproducten ingekocht. Andere uitschieters zijn margari ne (sterke exportgroei naar Rus land) en diepvriesproducten (ac tiviteiten met een lage toegevoeg de waarde werden afgestoten). De stijging van de bedrijfswinst van 88 miljoen naar 77 miljoen «ulden. In maart had KNP BT al gewaarschuwd voor een licht achterblijvend kwartaalresul taat, Wel ging de omzet omhoog; 'an 3,4 miljard naar 3,7 miljard. Voor het hele concern handhaaft KNP BT zijn verwachting dat het resultaat een wezenlijke verbete ring te zien zal geven ten opzich te van 1996. De directie gaat er dan wel vanuit dat de papier- Markt niet verslechtert. Bij de divisie KNP BT Distribu tion lag het bedrijfsresultaat in "et eerste kwartaal ongeveer op net niveau van dezelfde periode "i 1996, terwijl de omzet met bij na 15 procent steeg tot 2,56 mil jard gulden. BT Office Products en de papierhandel deden het be ter dan vorig jaar. De resultaten 'i rie grafische machines hadden jast van de achterblijvende afzet jn Frankrijk en margedruk bij In to Products. Voor 1997 verwacht KNP BT voor Distribution hoge re resultaten. KNP BT Packaging zag het be- dnjfsresultaat dalen van 79 mil- (ADVERTENTIE) PERSOONLIJKE ONTWIKKELING EN INZETBAARHEID Voor Noord-Brabant en Limburg Bel voor informatie 040 245 72 20, ir. W.H.M. van Lange ZATERDAG 3 MEI 1997 in Europa had ook te maken met 'technische effecten'. Door de goede resultaten van de pen sioenfondsen konden overschot ten worden opgenomen. Hierdoor kwam 66 miljoen ten goede aan de bedrijfswinst. Ook dit jaar gaat Unilever door met reorganiseren in Europa. Daartoe is in het eerste kwartaal een bijzondere post van bijna tweehonderd miljoen gulden op genomen. Unilever denkt dat het nog een reeks van jaren ongeveer zeshonderd miljoen gulden aan jaarlijkse herstructureringsla sten nodig heeft voor Europa. De oude situatie waarbij elk land zijn eigen voedings- of wasmid- delenfabriek had, verdwijnt langzaam uit beeld. Kleine fa brieken gaan dicht, terwijl grote eenheden gaan produceren voor meer landen Noord-Amerika, de tweede markt voor Unilever, liet in het eerste kwartaal een heel ander beeld zien dan Europa. Door ac quisities steeg de omzet met 10 procent tot 4,3 miljard gulden. De bedrijfswinst daalde daaren tegen met 11 procent tot 241 mil joen gulden. Oorzaken zijn dat de bedrijven in voeding en luxe toilet-artikelen naüiet goede slotkwartaal van 1996 een langzamere start ken den. Verder drukten hogere re clamekosten de wtót- In de regio Afrika/Midden-Oos- ten daalde de omzet vanwege een reorganisatie in Turkije. In Azië/Pacific stegen de omzetten en winsten sterk, met name in de wasmiddelen- en persoonlijke verzorging-branche. In Latijns- Amerika steeg de omzet maar daalde de winst als gevolg van hogere marketing-inspanningen. Amsterdam (anp) - Het papier- en drukmachineconcern KNP BT heeft in het eerste kwartaal van 1997 de nettowinst uit ge wone bedrijfsuitoefening bescheiden zien stijgen van 50 mil joen naar 52 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat daarentegen daalde van 130 miljoen naar 122 miljoen. Het resultaat uit gewone be- joen tot 62 miljoen gulden. Dit drijfsuitoefening voor belastin- werd veroorzaakt door duurdere gen ging eveneens naar beneden, grondstoffen en lagere verkoop- Leo van Mook in de hal van de silo. foto cor viveen Van onze verslaggever Oosterhout - De Oosterhout- se gebroeders Van Mook leg gen het hoofd in de schoot. De belastingwetgeving van de hyperactieve staatssecre taris Vermeend maakt het werken voor directeur-groot- aandeelhouders onmogelijk, vinden zij. En dus treden de drie gebroeders terug uit de directie van het kleine beurs- fonds Mulder Boskoop. „Als L directeüf-grootaande'ël-"1 houder voel je je net een konijn, met die Vermeend," zegt direc teur L.G.M. van Mook. „Hij spant een net voor elke uitgang van het hol, en wil je eruit dan moet je ruim afrekenen. De vrij heid van de ondernemer gaat er in dit land op die manier hele maal aan. Dan kom je op een punt dat je zegt; doe het zelf maar!" Vorig jaar vluchtten duizenden ondernemers de grens over om aanslagen van Vermeend te ontwijken. Ver meend vindt dat ondernemers die hun zaak verkopen een ho gere belasting moeten betalen dan de circa vijftien procent die ze nu afdragen. Vanaf dit jaar krijgen zij bij emigratie al een voorheffing aan de broek. „Natuurlijk hadden wij vorig jaar kunnen weggaan. Maar ik wens mij niet uit dit land te la ten pesten. Want ondanks alles vind ik Nederland nog steeds een heel mooi land," zegt Van Mook. De frustratie zit echter diep na de schermutselingen tussen Van Mook en de fiscus. De fiscus claimde begin jaren '90 vennootschapsbelasting ten bedrage van drie miljoen gulden bij Mulder Boskoop. De aanslag vonden de Van Mooks zo absurd dat zij zelfs weigerden om in de balans een voorziening voor de claim te treffen. Na lange, stroperige procedures trokken de gebroeders Van Mook aan het langste eind. De 'M'aStingdieftéf ttWBëtlaim in. Maar de vreugde in Oosterhout kreeg een bittere nasmaak, toen bleek dat het bedrijf de kosten van bijna twee ton nergens kon verhalen. „Daar heb je echt sla peloze nachten van." Hoog salaris De frustratie over deze zaak heeft nog geen tijd gehad om te slijten of de volgende problemen kondigen zich al aan met een nieuw wetsontwerp van Ver meend. De broers zien de bui al hangen. „In dat wetsontwerp moeten directeuren-grootaan deelhouders zichzelf een hoog salaris toekennen. Doen ze dat niet, dan moeten ze over een fic tief bedrag toch belasting beta len," zegt L.G.M van Mook. „Als ze gratis geld lenen aan het be drijf, moeten ze zelf een fictieve rente bij hun inkomen optellen." Dit soort regelingen roept om problemen en dus nieuwe proce dures. „De eigen belastingdienst heeft nota bene Vermeend ge waarschuwd voor de complexi teit van die regelgeving," zegt Van Mook. Hij weet al hoe het dan gaat: „Dan doe je in 1998 aangifte over 1997. In 2000 krijg je het standpunt van de inspec teur en dan kun je vijf jaar wachten voordat je bent uitge procedeerd." Geschikte opvolgers Dus verlaten de gebroeders nu. de fiscale loopgraven. Twee 'brile'rs' èthjAen al directie. Broer A.L. van Mook verlaat de onderneming per 27 juni. De twee overgebleven broeders L.G.M en L.H.M. stel len hun directiezetels ter be schikking en verdwijnen zo snel als er geschikte opvolgers zijn gevonden. „Wij blijven wel com missaris en zullen op afstand leidinggeven, maar niet meer over de dagelijkse gang van za ken." Toen de Van Mooks eind jaren tachtig het beursgenoteerde Mulder Boskoop overnamen, stonden ze in Boskoop niet echt op de Oosterhouters te wachten. Mulder Boskoop maakte toen met verlies betonmixers, maar de Oosterhoutse staal- en silo bouwers werden met de nek aangekeken uit angst voor deze kleine raiders, die het bedrijf zouden uitkleden. Maar lang zaam keerde het tij, vooral toen de Van Mooks het bedrijf uit de verliezen en naar mooie winsten leidden. Twee jaar later moch ten de vijf gebroeders zich koes teren in de warme liefde van de beleggers. Het aandeel Mulder Boskoop kreeg van het zaken blad Quote het predikaat 'aan deel van het jaar'. Die roem ver bleekte later, toen het bedrijf in de rode cijfers terecht kwam. Over 1995 bedroeg het verlies bijna een miljoen gulden. Vorig jaar was er qltijd nog een verlies van eeh'hblf miljoen gulden, zo werd gisteren bekendgemaakt. Het bedröjLhaaitrinet 75 werk nemers in zowel Boskoop als Oosterhout nog een omzet van vijftien miljoen. „Toch is dat verliescijfer niet zo slecht. Het bedrijfsresulaat is nu nagenoeg nul. Het verlies be staat nog uit rentelasten en voorzieningen," zegt Van Mook. „De markt accepteert weer klei ne prijsverhogingen en wij ho pen te profiteren van de econo mische groei. We zijn nu op de goede weg." De beurs was minder enthou siast. Die strafte de cijfers af met een daling van tien procent naar 44,50 gulden. Blijven de grootaandeelhouders van Van Mook hun beursfonds trouw? „Daar kan ik als gedelegeerd commissaris niets over zeggen," zegt L.G.M. van Mook. Een tota le terugtrekking ligt toch voor de hand? Van Mook wil het niet tegenspreken; „Alles is moge lijk." prijzen voor golfkarton. Als de oud-papierprijzen dit jaar niet verder stijgen, verwacht KNP BT bij deze divisie een bevredigend rendement. KNP verhoogt de ko mende maanden wel de prijzen van kartonnen verpakkingen. Bij KNP Leykam, de kleinste di visie die vorig jaar wel verant woordelijk was voor de halvering van de concernwinst, lag het be drijfsresultaat met 8 miljoen ho ger dan de 7 miljoen gulden over de eerste drie maanden van 1996. KNP Leykam staat al enige tijd in de etalage en zucht nog altijd onder lage papierprijzen, terwijl de vertraagde opstart van een omgebouwde papiermachine in Maastricht flinke aanloopverlie zen opleverde. In de rest van 1997 blijft er voor Leykam sprake van prijsdruk, maar een duidelijke resultaatsverwachting spreekt het concern niet uit. Een in ja nuari aangekondigde reorganisa tie bij Leykam, die 1000 van de 4600 banen zal kosten, moet de kosten structureel met honderd miljoen gulden omlaagbrengen. Grubbenvorst (anp) - De oogst van asperges is dit jaar vroeger dan normaal op gang gekomen. De aanvoer op de veiling in Grubbenvorst be draagt momenteel al circa 120.000 kilo per dag. De kwa liteit is goed, evenals de prijs, aldus een woordvoerder. Een kilo van de beste soort brengt op de veilingklok ongeveer vijftien gulden op. De teelt van de asperge, ook wei de koningin onder de groente of het witte goud genoemd, is een ingewikkeld en secuur werkje. Niet elk perceel is er geschikt voor. Het grondwater mag niet te hoog staan, de bodem moet grof korrelig en goed waterdoorlatend zijn en er mag niet veel leem in zitten. Het duurt een paar jaar voordat de planten bruikbare stengels op leveren. Daarna kan de teler ge durende maximaal tien jaar oog sten. Dan breekt een lange perio de aan waarin het perceel braak moet blijven liggen. Deskundigen houden het op twintig jaar, telers willen het nog wel eens na een jaar of zes opnieuw proberen. Dat betekent dat de teelt van as perges zich elk jaar verplaatst. Oude percelen blijven leeg, nieu we komen er bij. Vijftig jaar gele den groeide de groente alleen in de omgeving van Wychen. Inmid dels zijn er bedden in Oost-Bra bant, Noord-Limburg en West- Brabant. Ook in Duitsland, vlak Op de veiling wordt op dit ogenblik 120.000 kilo asperges per dag aangevoerd. foto anp over de grens, stappen steeds meer boeren over op de asperge teelt. Volgens F. van Beerendonk, voorzitter van de vakgroep tuin bouw van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB), wordt het Nederlandse areaal jaarlijks kleiner. Momenteel is dat nog ongeveer 2400 hectare, goed voor een opbrengst van ze ven tot acht miljoen kilo. Een groot deel daarvan gaat naar het buitenland. Van Beerendonk denkt dat de Nederlandse oogst over een aantal jaren hooguit toe reikend zal zijn voor de thuis markt. Asperges groeien onder de grond, in het donker. Om het steken ge makkelijker te maken, worden in het prille voorjaar de karakteris tieke bedden of ruggen aange legd. Ook dat moet heel secuur gebeuren; de planten moeten pre cies in het midden zitten. Is dat niet het geval, dan steken ze vëel te vroeg hun kopje aan de zijkant uit het bed. De oogst begint meestal op kleine schaal eind april. Telers proberen die periode de laatste jaren te vervroegen door de bedden af te dekken met plastic. Ook zijn er percelen waarin warmwaterpij- pen zijn aangebracht. Daardoor komen de asperges eerder tot vol le wasdom. Voor de teler bete kent dit dat hij eerder kan leve ren. Dat heeft twee voordelen; de Van onze verslaggever Rijswijk - Gedwongen ontslagen bij de fusie van de super marktconcerns De Boer en Unigro zijn niet meer aan de orde. De directies hebben toegegeven aan de eis van de bonden op dit punt. Eerder gaven De Boer en Unigro aan dat enkele tientallen ge dwongen ontslagen niet uit te siuiten waren door de fusie. Nu zal echter een banengarantie in het sociaal plan worden opgeno men. Onverlet blijft dat als gevolg van het samengaan van de concerns 250 a 300 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Dit zal vooral gebeuren op de distributiecentra en de hoofdkantoren. Het toegeven van de directies dat er geen gedwongen ontslagen vallen is na veel touwtrekken met de bonden tot stand gekomen. De directies wilden eigenlijk nog wachten tot 12 mei, wanneer zij de bonden concretere cijfers over de personele consequenties van de fusie hoopten te geven. De bonden wilden niet wachten. Zij vonden dat de meer dan elfdui zend werknemers het recht had den snel te weten waar zij aan toe zijn. De bonden vinden het jammer dat er nog steeds onzekerheid be staat over de toekomst van de distributiecentra en de hoofd kantoren. De komende drie jaar zullen De Boer en Unigro het aantal distri butiecentra van negen naar vier a vijf terugbrengen. De Boer heeft drie distributievestigingen (waarvan één in Klundert). Uni gro heeft in Nederland zes distri butiepunten. Ook zullen er wijzigingen op de twee hoofdkantoren in Hooge- veen (De Boer) en Houten (Uni gro) komen. Een beperkt aantal kantoorfuncties wordt onderge bracht in een nieuw hoofdkan toor, waarvan de lokatie nog niet bekend is gemaakt. prijs is dié eerste dagen hoog en het oogstseizoen duurt langer. Dat laatste is weer van belang omdat zich dan wat minder pie ken voordoen, waardoor de inzet van arbeidskrachten gemakkelijk is te regelen. Dat laatste is sinds jaar en dag een groot probleem. De groei van asperges luistert nauw naar het weer. Is het koud, dan gebeurt er amper wat. Stijgt de tempera tuur, dan steken de stengels on middellijk massaal de kop op. Snel steken is dan het parool om dat de asperge onder invloed van het daglicht heei vlug aan kwali teit inboet. Ook dat oogsten is een secuur werkje, dat bovendien de nodige kruim kost. Daarom is het vaak moeilijk er voldoende mensen voor te vinden. In het verleden leidde dat veelal tot het aanne men van illegale, vaak buiten landse, arbeidskrachten. Vorig jaar startte de NCB een campag ne om daar wat aan te doen. Vol gens Van Beerendonk heeft dat beleid vruchten afgeworpen. Te lers doen veel vaker een beroep op uitzendbureaus. Op 24 juni is het allemaal weer gedaan. De oogst stopt op die da tum vrij abrupt. Alleen de bed den die definitief uit de productie gaan, leveren nog wat op. De planten op de andere percelen krijgen de kans uit te groeien. Dat is een absolute voorwaarde om volgend jaar opnieuw te kun nen oogsten. Eindhoven - Schiphol krijgt een belang van 51 procent in Eindho ven Airport. Nog voor de zomer willen de vliegvelden een intentie verklaring ondertekenen, waarin de nieuwe verhoudingen worden geregeld. Schiphol wil Eindhoven Airport helpen bij de ontwikke ling die nodig is om het vliegveld in Eindhoven rendabel te maken. Rotterdam - De prijzen van benzine en dieselolie gaan maandag met een cent per liter omhoog. De prijzen van ongelode benzine, ongelode superbenzine en super met loodvervanger komen daar door per liter op respectievelijk 2,05,2,10 en 2,17 gulden. Een liter diesel gaat omhoog naar 145,8 cent per liter.Dat blijkt uit wijzi gingen van de adviesprijzen die marktleider Shell en de energie handelaren verenigd in NOVE gisteren hebben bekendgemaakt. De hogere prijzen zijn een gevolg van hogere productnoteringen en een stijging van de dollarkoers. Utrecht - Na NS Reizigers gaat ook NS Cargo personeelsadver- iféfities plaats&fcwBeiroinafkankelijke NSLgoëderendochter hqeff honderdvijftig machinisten nodig, maar kan die niet vinden bin nen het eigen bedrijf, waar binnen enkele jaren ruim zesduizend banen verdwijnen. De vakbonden reageerden afgelopen week al verbolgen over soorgelijke advertenties van NS Reizigers, dat honderden machinisten en conducteurs zoekt. Zowel Reizigers als Cargo zeggen dat er binnen het NS-concern onvoldoende geschik te kandidaten te vinden zijn. De bonden vinden dat de NS mensen die minder geschikt zijn een betere opleiding moeten geven. Hilversum/Hollywood - De filmdivisie van Polygram gaat zich bezighouden met de distributie van bioscoopfilms voor het grote publiek in de VS. Daarmee gaat het relatief kleine Polygram de concurrentie aan met de grote Amerikaanse filmmaatschappijen, Dit heeft de Philips-doehter gisteren bekendgemaakt. Polygram voegt al zijn binnenlandse distributieactiviteiten in Amerika sa men in de nieuwe firma Polygram Filmed Entertainment Distri bution (PFED). Polygram produceert al jaren films, maar richtte zich tot nu toe bijna geheel op het alternatieve filmcircuit. Tilburg - De gewone crediteuren van de NV Koninklijke Van Be souw in Goirle, die juni 1995 failliet ging, krijgen definitief geen uitkering. Dat heeft de curator in het faillissement mr. J. Veldman desgevraagd gisteren verklaard. Apeldoorn - De Europese bedrijvenbeurs Europartenariat wordt op initiatief van de Europese Commissie 11 en 12 juni 1998 in Apeldoorn gehouden. Vooral kleinere bedrijven krijgen zo de kans internationale contacten te leggen. Het Europartenariat heeft als doel het bedrijfsleven in economisch niet optimaal ontwikkelde regio's een stimulans te geven. Tijdens de beurs in Apeldoorn staan de provincies Gelderland, Flevoland en Overijssel centraal. De drie Commissarissen van de Koningin in Flevoland, Overijssel en Gelderland gaven gisterochtend het startsein voor de werving van bedrijven voor de, beurs. (ADVERTENTIE) Nu is er een Zonneranda voor iedereen [yarTlO '-16U-] DE VERANDA VOOR ALLE SEIZOENEN

de Stem | 1997 | | pagina 7