Schmitz wil Albanezen terugsturen Informele top Noordwijk gaat zeker door Stichting ijvert voor ruimere erkenning oorlogs-getroffenen Middelgrote steden eisen miljard extra Britse Co: Proces t< Fietsblokkade CDA kan niet verkroppen dat het niet meer meetelt in Den Haag Keiharde kritiek op Mateman en Lansink DE STEM BINNENLAND Ondanks kans op mishandeling Bond wil dat deskundige zaak Brinkman onderzoekt Student moet zich particulier gaan verzekeren DE STEM COMMENTAAR Hopeloos verdeeld NIEUWS KORT Gehandicapten houden honden en tolken Veenendaalse drugsbende opgerold Melkert blijft bij standpunt minimumloon Rijksrecherche onderzoekt lekken Fiod 'Kok vroeg gepolst over Stekelenburg' DESTEM Labour wint 419 van de 659 zetels i i i i i ZATERDAG 3 MEI 1997 A< Van onze Haagse redactie Den Haag - De extra informe le top van de Europese rege ringsleiders over het nieuwe EU-verdrag op 23 mei in Noordwijk gaat definitief door. Dat heeft minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. Het extra overleg, dat een middag en een avond zal duren, is nodig omdat de onderhandelingen voor het verdrag van Amsterdam uiter mate moeizaam verlopen. Het ver- drag moet in juni tijdens de EU- top in de hoofdstad ondertekend worden. De belangrijkste me ningsverschillen gaan over de stemmenverdeling in de Europese Raad van Ministers en het aantal EU-commissarissen. Aanvankelijk zouden de rege ringsleiders elkaar op 23 mei in Maastricht ontmoeten. De rege ring heeft nu om organisatorische reden voor Noordwijk gekozen. Van Mierlo ontkent dat een aantal Europese regeringsleiders be zwaar heeft gemaakt tegen Maastricht. Na de ruime verkiezingswinst van de Britse socialisten denkt Van Mierlo dat de nieuwe Britse rege ring onder Tony Blair iets minder dwars zal liggen dan de vorige. Labour is immers minder Euro sceptisch dan de gisteren afgetre den regering van John Major. Overigens verwacht Van Mierlo dat ook de Franse verkiezingen, op 25 mei en 1 juni, effecten heb ben op het verloop van de onder handelingen. „Ik maak mij wat de Britten be treft geen goedkope illusies," stelt Van Mierlo. „Ook de Britse socia listen wonen op een eiland. Alle moeilijkheden zijn zeker niet van de baan." Van Mierlo zal zo snel mogelijk contact op te nemen met zijn nieuwe Britse collega, ver moedelijk Robin Cook. Op 20 mei komen alle EU-minis- ters van Buitenlandse Zaken in Den Haag bij elkaar voor een con claaf over het nieuwe EU-ver drag. Die vergadering geldt als een voorbereiding voor de extra top drie dagen later. Voor die da tum wil het Nederlands voorzit terschap in een zogeheten adden dum nog een overzicht geven van de stand van zaken in de onder handelingen. Na de top in Noord wijk zal Nederland een ontwerp verdrag publiceren. Van Mierlo verwacht niet dat daarin gevoeli ge kwesties als de stemmenverde ling in de Raad van Ministers en het aantal commissarissen al gere geld zullen zijn. Besluiten daar over vallen pas op de top in Am sterdam, aldus de minister. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Schmitz van Justitie wil et nische Albanezen uit Kosovo, van wie het asielverzoek is afge wezen, in voorkomende gevallen terugsturen naar die provincie in de federatieve republiek Joegoslavië. In antwoord op schriftelijke vra gen van het D66-Kamerlid Dit- trich erkent Schmitz dat etnische Rotterdam (anp) - De Neder landse Politiebond wil dat een onafhankelijk organisatiedes kundige naar de impasse rond korpschef Brinkman kijkt. Pas daarna kan wat de NPB betreft verder worden bemid deld. Uitgangspunt blijft dat Brinkman opstapt. Dat zegt voorzitter K. de Neef van de Rotterdamse afdeling van de bond. Sinds de bonden en de onderne mingsraad maandag het vertrou wen in de kogpschef opzegden, probeert plaatsvervangend korpsbeheerder R. Jansen tussen beide partijen te bemiddelen. Tot nu toe heeft deze volgens de on dernemingsraad nog geen contact opgenomen met het personeelsor gaan. „Jansen is natuurlijk niet onpar tijdig. Wij kunnen ons ook voor stellen dat hij geen tijd heeft voor een echt onderzoek", aldus De Neef. Hij ontkent dat er een scheuring is opgetreden in de actie tegen Brinkman. De Vereniging van Middelbaar en Hoger Politieper soneel (VMHP) liet namelijk eer der weten dat Brinkman de kans zou moeten krijgen om 'dingen te leren' „De vereniging suggereert daar mee dat er een scheuring aan het front is ontstaan, maar zij heeft nooit aan het front gestaan. Wij hebben van meet af aan zonder hen het vertrouwen in Brinkman opgezegd. Ons korps verdient bo vendien geen chef die dingen nog moet leren. Wij willen een chef die dingen meteen goed aan pakt." De drie bonden zullen de komende weken de leden raad plegen over eventuele .acties als Brinkman niet opstapt. Albanezen in het door Serviërs gedomineerde Kosovo het risico lopen te worden mishandeld. Maar volgens haar lopen Albane zen geen groot risico te worden vervolgd omdat ze elders om asiel hebben gevraagd. Dittrich vindt het standpunt van Schmitz onacceptabel. Hij wilde over de kwestie in de Tweede Ka mer een apart overleg voeren met de staatssecretaris. De D66'er stelde zijn vraag naar aanleiding van een tv-reportage enkele we ken terug, waarin melding werd gemaakt van het martelen van een door Duitsland uitgezette asielzoeker. Volgens Dittrich kan het niet zo zijn dat mensen worden terugge stuurd bij schatting van het risico dat uitgeprocedeerde asielzoe kers de kans lopen te worden mishandeld. „Dat zou het einde zijn van het asielbeleid." Politie-agenten Het standpunt van Schmitz geldt niet zonder meer voor alle etni sche Albanezen die zijn.uitgepro cedeerd, zo blijkt uit haar ant woord. Politieke opposanten, voormalige politie-agenten van etnische Albanese afkomst en le den van humanitaire organisaties worden niet uitgezet. Deze cate gorieën lopen volgens Justitie bij terugkeer in Kosovo een ver hoogd risico. Het is onduidelijk om hoeveel af gewezen asielzoekers het gaat. In Nederland hebben enkele dui zenden etnische Albanezen asiel gevraagd. Volgens Dittrich heeft Justitie tot nu toe één etnische Albanees teruggestuurd. Oriëntatiereis Schmitz bracht overigens de af gelopen dagen een oriëntatiebe- zoek aan Bosnië. Het bezoek heeft haar gesterkt in de mening dat Bosnische asielzoekers alleen op vrijwillige basis kunnen te rugkeren naar het land, zo ver klaarde ze gisteren voor de VPRO-radio. Nederland blijft wat dat betreft de lijn volgen van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR en is derhalve niet van plan in navolging van Duitsland over te gaan tot gedwongen te rugkeer van Bosnische vluchte lingen, aldus Schmitz. Den Haag (anp) - Nieuwe studenten kunnen zich. met ingang van het studiejaar 1997-1998 niet meer verze keren bij het ziekenfonds. Zij moeten bij een particuliere maatschappij aankloppen. Studenten met een aanvullen de beurs krijgen de kosten vergoed. De ministerraad heeft ingestemd met het wets voorstel van minister Borst (Volksgezondheid) waarin de verzekering wordt geregeld, zo is gisteren bekendgemaakt. Studenten zijn nu nog gratis in het ziekenfonds meeverze kerd met hun ouders. Er ko men echter 200.000 ouderen in het fonds bij omdat de in komensgrens voor deze verze kering is verhoogd. De stu denten moeten voor hen plaatsmaken om de verhou ding tussen particulier- en fondsverzekerden zoveel mo gelijk te handhaven. Particuliere verzekerings maatschappijen zijn verplicht om studenten een aparte polis met een gereduceerd tarief aan te bieden, Over vijf jaar zitten er geen studenten meer in het ziekenfonds. Van onze verslaggever Apeldoorn - De Stichting Bur- ger-Oorlogsgetroffénbn-^ ip Apeldoorn heeft in een brief aan minister Borst van VWS gepleit voor een uitbreiding van de toepassing van de Wet Uitkering Burger-Oorlogs slachtoffers (Wubo) 1940- 1945. De belangenorganisatie ijvert voor een wetswijziging, zodat het voor honderdduizenden oorlogs getroffenen mogelijk wordt ook een erkenning te krijgen alleen al door het feit dat zij bombarde menten, beschietingen, verplichte tewerkstelling, evacuatie en on derduiken hebben meegemaakt. Zo'n erkenning heeft, aldus de SBO, een 'belangrijke sociaal- psychologische betekenis in het verwerkingsproces van oorlogs problemen'. Dat heeft directeur P. Bosman van de Stichting Burger-Oorlogs getroffenen gisteren bekend ge maakt. De belangenorganisatie wil een verruimde interpretatie van de Wubo-regeling. De SBO stelt minister Borst voor ook de mensen die niet een oorzakelijk verband kunnen aantonen tussen Minister Borst ...'mogelijkhe den onderzoeken'... foto dijkstra gezondheidsklachten en hun oor logstrauma alsnog in aanmerking te laten komen voor de wettelijke erkenning van oorlogsgetroffe nen. Burgerslachtoffers van de Twee de Wereldoorlog kunnen vanaf 1984 een aanvraag indienen voor een uitkering in het kader van de Wet Uitkering Burger-Oorlog slachtoffers 1940-1945. Aan de aanvragers worden twee strenge Door Paul Kokke Den Haag - De frustratie zat diep, vorige week vrijdag bij het CDA. „Dit is het failliet van het emancipatiebeleid van het kabinet", schuim bekte fractievoorzitter De Hoop Scheffer. Hij had er alle reden toe. Het ka binet had immers, onder zware druk van premier Kok, PvdA'er Johan Stekelenburg tot burge meester van Tilburg benoemd. CDA-kandidate Yvonne van Rooy delfde het onderspit. En dat kwam bij de christen-demo craten hard aan. Keihard. Failliet emancipatiebeleid of niet, het kabinet had het CDA wederom met de neus op de fei ten gedrukt. Na tachtig jaar in het centrum van de macht te hebben ver keerd, telt het CDA momenteel niet mee. Drie jaar bleke opposi tie tegen het beleid van paars heeft aan die situatie niets kun nen veranderen. Dat was de fei telijke reden van De Hoop Scheffers woede. Fractie en par tij staan machteloos aan de kant toe te kijken hoe PvdA, WD en in mindere mate D66 in het land de dienst uitmaken. En ze breken zich het hoofd over de vraag hoe ze straks in de ver kiezingscampagne de strijd aan kunnen binden met het duo Kok-Bolkestein. CDA-troepen Sinds enige weken staat Jaap de Hoop Scheffer aan het hoofd van de CDA-troepen. Hij reist mo menteel stad en land af om op spreekbeurten kond te doen van het warme, sociale gezicht van het CDA als alternatief voor het zakelijke beleid van het kabinet- Kok. Op die spreekbeurten ko men steeds weer dezelfde the ma's naar voren. Zorg voor el kaar, een samenleving met na druk op samen, veiligheid, mo reel besef, waarden en normen. Het economische verhaal ont breekt vooralsnog. Dat kan ook moeilijk anders. Want het CDA weet dat een groot deel van de zegeningen van het paarse be leid te danken is aan het voorbe reidende werk van drie kabinet- ten-Lubbers. Bovendien bestaan er nauwe lijks wezenlijke verschillen tus sen het CDA en het paarse kabi net op dit punt. De Hoop Schef fer weet dat als hij het econo misch beleid van het kabinet lij dend voorwerp van zijn kritiek zou maken, hij de kous op de kop zou krijgen. Toen het kabinet twee weken geleden zijn begro tingsakkoord voor 1998 presen teerde, was de financieel specia list van het CDA, Gerrit Terps tra, er als de kippen bij het ak koord te prijzen. „Wij zijn altijd tevreden als het kabinet uitvoert wat het CDA wil", sprak Terps tra enigszins voor zijn beurt. Zijn fractievoorzitter probeerde de schade nog te herstellen door aan te kondigen dat het CDA met een tegenbegroting zou ko men. Maar los van die gebruike lijke tegenbegroting kwam De Hoop Scheffer niet veel verder dan dat hij een verdere uitwer king van de Agenda 2000 had gemist over de ruimtelijke in in frastructurele toekomst van Ne derland. Magere punten Het zijn magere punten voor de grootste oppositiepartij. Waar anderen zoals Paul Rosenmöller (GroenLinks) en Jan Marijnissen (Socialistische Partij) regelma tig met hun oppositietactiek we ten te scoren, blijft het CDA bleekjes achter. Het opofferen Den Haag (anp) - CD/Actueel, het huisorgaan van het CDA, noemt de pogingen van Kamerleden Mateman en Lansink om 'alsnog voor herverkiezing in aanmerking te komen 'een genante vertoning'. Mateman en Lansink zijn twee van de zittende CDA-Kamerle- den die van partijvoorzitter Helgers te horen hebben gekregen dat zij plaats moeten maken voor een nieuwe generatie christen democratische parlementariërs. Het duo heeft de afgelopen we ken hemel en aarde bewogen om die beslissing teruggedraaid te krijgen. „De publiciteitsshow van enkele CDA-Kamerleden, die aanvoe len dat ze de langste tijd op het Binnenhof hebben doorge bracht, kan worden bestempeld als een genante vertoning", schrijft de commentator. Het partijbestuur wordt aangeraden zich niet van de wijs te laten brengen door 'publicitaire erupties van vooral persoonlijk ongenoegen'. van Enneüs Heerma ten gunste van Jaap de Hoop Scheffer heeft de partij tot op heden weinig ge bracht. Een hot item is de tragedie rond de varkenspest. De Hoop Schef fer dreigt de steun aan land bouwminister Van Aartsen in te trekken omdat die van de situa tie gebruik zou maken de var kenssector te saneren. Daarbij vergetend dat die sector niet aan een drastische inkrimping valt te ontkomen. Zelfs de varkens houderij verschilt op dit punt niet met de minister van mening. Het is opmerkelijk om te zien hoe het CDA door de diverse an dere partijen regelmatig links en rechts wordt ingehaald. In ja nuari presenteerde het Weten schappelijk Instituut van het CDA het rapport 'De verzwegen keuze van Nederland' over christen-democratisch familie- en gezinsbeleid. Een van de be langrijkste voorstellen van dat rapport is het invoeren van een zorgloon wanneer een van de twee ouders de opvoeding van het kind voor zijn rekening wil nemen. Terwijl de discussie over dat rapport in het CDA nog vol op aan de gang is en De Hoop Scheffer op al zijn spreekbeur ten roept hoe fantastisch dat rapport is, presenteerde het ka binet deze week al een concreet en veel verdergaand voorstel. En dan is er nog de heibel in de partij over de kandidaatstelling van Kamerleden. Niet alleen hebben diverse CDA-Kamerle den en andere partijcoryfeeën openlijk hun gal over het ver nieuwingsbeleid van partijvoor zitter Helgers gespuwd. Ook de positie van de in de partij weinig populaire voorzitter is onder druk komen te staan. De eenheid in de partij, ondanks de klem mende oproep van CDA-grond- legger Piet Steenkamp de rijen te sluiten, is momenteel ver te zoeken. Het is een trieste balans voor een partij die drie jaar geleden zich nog in de warme gevoel van de macht wist te wentelen. Het CDA heeft, ondanks het enthou siasme van De Hoop Scheffer, nog steeds weinig smoel. De par tijbijeenkomsten in het land lij ken vooral te zijn bedoeld om het lage moreel weer wat op te vijzelen. Het gaat goed met het CDA, roe pen Helgers en De Hoop Schef fer in koor. Maar het is nauwe lijks meer dan goedkope peptalk aan het bed van een zieke pa tiënt. Helgers en De Hoop Schef fer hebben nog een jaar de tijd om een goed werkend medicijn te vinden. Dan zijn er verkiezin gen. VANAF DE AANVANG van het Nederlandse voorzitterschap van de Ei ropese Unie was het duidelijk dat de hervorming van het verdrag v; Maastricht een nauwelijks haalbare kaart is. Minister Van Mierlo»} Buitenlandse Zaken heeft er steeds rekening mee gehouden dat N derland de opdracht aan opvolger Luxemburg moet overdragen. Weinigen zullen durven beweren dat Nederland niet zijn best heeft daan om de onmogelijke opgave alsnog uitgevoerd te krijgen. De pn blemen en de meningsverschillen zijn echter groot. Daar komt nogi dat de grote lidstaten zich weinig gelegen laten liggen aan voorzitter, de kleine landen. Het besluit van de Franse president Chirac om elr/ mei vervroegde verkiezingen te houden, was een keuze voor eigent lang. Chirac houdt zich nu bezig met binnenlandse zaken, Europa t; even niet mee. Van Mierlo en minister-president Kok doen nu nog een ultieme pog» om de Europese landen min of meer op één lijn te krijgen. Er komt eei extra top in Noordwijk. Daar moet het nodige massagewerk verrit! worden om de lidstaten zo ver te krijgen dat ze tijdens de top in Air sterdam bereid zijn het nieuwe EU-verdrag te ondertekenen. Hopen mag altijd, maar het ziet er niet naar uit dat de tussentop Noordwijk het door Van Mierlo gewenste resultaat zal opleveren jongste aanvaring met Iran heeft opnieuw geleerd dat de Europa landen hopeloos verdeeld zijn. Nadat een onafhankelijke Duitse rechtbank had uitgesproken dat! hoogste Iraanse leiders verantwoordelijk waren voor de moordaansli op Koerdische verzetslieden, riepen de EU-landen hun ambassade», uit Teheran terug. Tegen de zin van een aantal prominente lid: die zich desondanks bij het collectieve besluit neerlegden. Iran heeft deze verdeeldheid perfect uitgebuit. In eigen land werdd anti-westerse stemming opgevoerd, waardoor de nervositeit bij et aantal van de aan hun economische belangen denkende Europese lai den toenam. Frankrijk staat te popelen om de betrekkingen te hervat ten en de Italiaanse ambassadeur resideert weer in Teheran. Iran heeft inmiddels laten weten dat Duitsland en Denemarken nit meer welkom zijn, met welke strafmaatregel de machthebbers in Tehe ran het initiatief naar zich toe hebben getrokken. Het uiteindelijke re sultaat is voorspelbaar. De meeste landen kiezen eieren voor hun gat en knopen de diplomatieke betrekkingen met Iran weer aan. Metd aantekening dat zij de kritische dialoog zullen voortzetten. Een dij loog die tot nu toe geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Voor de zo veelste maal heeft de Europese Unie op het terrein van het buitenland beleid een brevet van onmacht afgegeven. De zogeheten 'Autolozen' hebben gistermiddag de Utunnel in Amsterdam geblokkeerd. Ze gingen op de weg zitten en fietsten vervol gens op hun gemakje door de tunnel. De Autolozen vinden de autodrukte in Amsterdam buiten alle proporties en pleitten met hun ac tie voor een intensiever gebruik van de fiets als vervoersmiddel. foto wfa 'eisen gesteld:vzéfiiófeteh aantonen daadwerkelijk slachtoffer te zijn geworden van oorlogshandeling en ze moeten aantonen dat hun gezondheidsklachten een recht streeks gevolg zijn van de oor logsgebeurtenissen. Er zijn momenteel 7500 tot 8000 Nederlanders die een toeslag of een periodieke uitkering krijgen in het kader van de Wubo-rege ling. Er liggen nog zo'n 25.000 tot 30.000 aanvragen voor zo'n Wu- bo-toeslag en/of uitkering. Liefst zeventig procent van de aanvragen om een Wubo-uitke- ring wordt afgewezen. Dit komt onder andere doordat het oorza kelijk verband tussen de gezond heidsklachten en het oorlogstrau ma moeilijk aantoonbaar is. Ook is lastig om aannemelijk te maken op welke wijze een inkomstender ving in de afgelopen jaren te ma ken heeft gehad met een oorlogs trauma. Minister Borst heeft on langs in de Vaste Kamercommis sie voor volksgezondheid, welzijn en sport aangegeven te willen zoeken naar mogelijkheden voor alternatieve vormen van erken ning van burger-oorlogsgetroffe nen, die nu nog buiten een wette lijke regeling vallen. Rijswijk - Door een nieuwe landelijke regeling behouden mensen die gebruik maken van blindengeleidehonden en doventolken de ze voorzieningen. De staatssecretarissen Terpstra (Volksgezond heid, Welzijn en Sport) en De Grave (Sociale Zaken en Werkgele genheid) hebben dit besloten. De nieuwe regeling voorkomt dat deze hulp valt onder de de nieu we Wet Voorzieningen Gehandicapten, die gemeenten het recht geeft over de toewijzing te beslissen. Daardoor zouden deze voor zieningen niet zijn gegarandeerd. Veenendaal - De politie in het district Heuvelrug heeft de afgelo pen w;eek een harddrjigsbenije opgerold. Na invallen opelf adres- sërtYri Veenendaal, Altter'óhgen en De Klomp zijn'LHf'verdachten aangehouden, in leeftijd variërend van 17 tot 34 jaar. De politie RV/ACCtehfft.fte bende eryafl^gt^ij jarenlang XTCj.cqcgp/mprheroï- ne op bestelling aan particuliere afnemers bezorgde. Bij de inval len trof de politie een paar honderd gram harddrugs, een vuurwa pen en munitie aan. Den Haag - Minister Melkert van Sociale Zaken blijft bij zijn standpunt dat het mogelijk moet zijn alleenstaande langdurig werklozen te verplichten tijdelijk werk onder het minimumloon te accepteren. Het voorstel van Melkert om bedrijven de mogelijk heid te bieden voor maximaal twee jaar minder dan het minimum loon te betalen, stuitte vorige week op heftige kritiek in de Twee de Kamer. De bewindsman wil de mogelijkheid hebben al leenstaanden daartoe te dwingen. De verplichting geldt in zijn wetsvoorstel niet voor kostwinners. D66 en PvdA vinden dat de verplichting volledig uit het voorstel dient te verdwijnen. Het de bat over het minimumloon wordt dinsdag voortgezet. Amsterdam - De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar het lekken naar de pers door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (Fiod). Justitie in Amsterdam heeft hiertoe opdracht gege ven op verzoek van advocaat mr. C. Korvinus. De raadsman staat een van de verdachten in het zogeheten Halt- onderzoek (een reeds jaren lopend onderzoek naar belastingfrau de) bij. Aanleiding voor Korvinus' verzoek was een recent artikel in het dagblad Het Parool over de zaak in kwestie. Volgens de raadsman is de kans groot dat de Fiod daarvan de bron is Tilburg - Minister-president Kok is al in november vorig jaar door de Tilburgse wethouder W. Luijendijk gepolst over de benoeming van J. Stekelenburg tot burgemeester van Tilburg. Luijendijk bracht de wens voor de mogelijke kandidatuur van Stekelenburg naar voren tijdens een bezoek van Kok op 3 november aan Til burg. „We hebben toen een signaal gegeven, puur als boodschap, we zouden het op prijs stellen als...", aldus de wethouder gisteren in een interview. De kwestie is pikant omdat Kok van vriendjes politiek is beschuldigd. Hij zou persoonlijk de keuze voor Steke lenburg boven Y. van Rooy in het kabinet hebben doorgedrukt. Luijendijk benadrukt dat Kok hem slechts heeft aangehoord. Van onze Haagse redactie Den Haag - De 21 middelgrote steden verenigd in de G-21 eise: een miljard gulden extra van het kabinet, zo werd gisteren I* kend. Zonder dat geld dreigen 'bijna, onoverkomelijke problemen', schreven de gemeentebesturen deze week in een brandbrief aan de ministers Zalm (Financiën) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken). „Terwijl de Rijksoverheid in ju belstemming verkeert over de fi nanciële en economische per spectieven, dreigen gemeenten in een financiële afgrond te vallen", aldus de brief die op initiatief van het Arnhemse college is ver stuurd. Tot G21 behoren Almelo, Arn hem, Deventer, Dordrecht, En schede, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hengelo, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Schiedam, Venlo, Zwolle, Breda, Eindhoven, Helmond, Den Bosch en Tilburg. Stadsvernieuwing, verbeten»! van verpauperde wijken en sti mulering van de lokale econoifl' kost veel geld. Het Rijk stel daarvoor weliswaar extra midde* len beschikbaar, maar die ver dwijnen volgens de onderteken aars buiten hun schuld 'sneeuw voor de zon'. Zo heeft het Rijk veel taken over gedragen aan de gemeenten, clusief de financiële risico's daarbij horen. Dat betreft c meer huisvesting van schol® uitvoering van sociale zekerheid bijstand en de Wet Voorziening® Gehandicapten. Juist op de® voorzieningen wordt een grot0 beroep gedaan als gevolg landelijke beleid, zoals eigen W dragen in de gezondheidszorg minder studiefinanciering. Door Bob van Huët Londen - Voor de Britse Con servatieven was het een nacht van zeldzame vernederingen. Een glorieus, door Margaret Thatcher begonnen, 'tijd perk' werd abrupt beëindigd. Tony Blair, op papier de jongste en minst ervaren Labourleider ooit, bracht de Conservatieve Partij de grootste zetelschade toe sinds anderhalve eeuw. Zeven Conservatieve ministers, waar onder prominente kandidaten voor de opvolging van de bijna alweer vergeten John Major, ble ken zelfs niet in staat een riante stemmenvoorsprong te verdedi gen op uitdagers van Labour en de Liberaal-Democraten. Malcolm Rifkind, Michael Por- tillo, Michael Forsyth; ze werden allemaal slachtoffer van een ge disciplineerde oppositie die voor het eerst sinds mensenheugenis besloot strategisch te stemmen. Daar waar de Liberaal de meeste kans maakte, kreeg die stilzwij gend stemmen van labouraan- hangers, en omgekeerd. Maar de allergrootste vernede ring voor de Conservatieven werd pas gistermiddag compleet. Na hertelling ging de laatste ze tel over de grens met Wales ver loren aan de Liberaal-Democra ten. In Schotland was de partij van John Major gisternacht al van de kaart geveegd. Drie Schotse ministers sneuvelden in het geweld. Een half miljoen Schotten hadden weliswaar nog op de Conservatieve Partij ge stemd, maar als gevolg van het bikkelharde meerderheidsstelsel was dat verloren moeite. Het leidde tot een nooit eerder vertoonde situatie: de Britse Conservatieven zijn gedegra deerd tot een exclusief Engelse partij. Men heeft niet één zetel in Schotland en Wales. Er ontstond een surrealistisch probleem. Zonder Conservatieve Lagerhuisleden ten noorden van Londen (anp) - De Labour- partij heeft bij de parlements verkiezingen van donderdag 419 van de 659 parlementsze tels gewonnen. Dat blijkt uit de defintiéve uitslag. 41.1! De socialisten kreeg 44,4 procent van de kiezers achter zich en gin gen er 146 zetels op vooruit. De Conservatieven verloren 170 ze tels en komen uit op 165 zetels. Nog maar 31,4 procent van de stemmers steunde premier Major en diens partijgenoten. De derde partij van het land, de Liberaal-Democraten, ging er flink op vooruit, van 18 naar 46 zetels. De partij kreeg 17,2 pro cent van de stemmen. Plaid Cym- ru, de nationalistische partij in Wales, behaalde 4 zetels en de Schotse nationalisten van de SNP zes zetels. De overigen kre gen 19 zetels. De nieuwe Britse premier Tony Blair heeft John Prescott be noemd tot vice-premier. Robin Cook wordt minister van Buiten landse Zaken en Gordon Brown minister van Financiën. Prescott wordt behalve vice-pre mier minister van Transport en Milieu. Verder heeft Blair Marga ret Beckett benoemd tot minister van Handel. De blinde David Plunkett wordt minister van Onderwijs. Jack Straw wordt minister van Bin nenlandse Zaken en Deiry Irvine wordt minister van Justitie. Door Natasja Mets Was Dusko Tadic de 'beul van Omarska', een Servische na tionalist, sadist en moorde naar van zijn beste vriend, of 9 was hij een brave huisvader! en trouwe vriend van alle| moslims in zijn dorp? Precies een jaar na het begin vanj zijn proces, op 7 mei, doet hetl VN-tribunaal voor oorlogsmis-] daden in voormalig Joegoslavië} uitspraak over de schuld of on-| schuld van Dusko Tadic. Tadic,I een Bosnisch Servische café-1 houder uit het van oorsprong! overwegend door moslims be-l woonde dorpje Kozarac, wordt beschuldigd van deportatie van moslims naar de concentratie-i kampen Omarska, Kerateim en Trnopolje, van dertien moorder en zestien mishandelingen. Tadic zou onder andere een geJ vangene hebben gedwongen totj het afbijten van de testikels van een andere gevangene en hij zou gevangenen hebben gedwongen tot het drinken van motorolie] waarna ze stierven. Meer dan vijftig ooggetuigen kwamen naar Den Haag. De ver-

de Stem | 1997 | | pagina 4