iking Jan iffl Met een zoen van... Dan liever de lucht in sas- jes 3.95 HÉ JA, DAT KEN I Kom weer naar huis zn IENTJE J1.98 jZree van de Scfooféob ZEELAND C5 \ere beurs wdellen merken, ensdag" [g_ Skeets Boobytrap Fietswinkeltje Het Parkje Rapportcijfers Eel wijd mis is z'evegoed nie vaneigen Hoogtij(d) voor nuancering *4'ïï:Ï'' onument aan het plein. Bij monu- Post, Wilhelmus, kn défilé. Ivan 19.45 uur tot Pen alle kerkklok- vertrek OBK met ar plein bij dorps- |r hijsen vlag, 20.00 puten stilte, 20.03 ging, hierna speelt fhelmus en vertrek Je trom. 18.30 uur bijeen- Pshal met kransleg- Idenkplaat Hulster |en Poolse gedenk- door koperensem- hinklijke Stedelijke I Leerlingen basis- rk verzorgen decla- uur interkerkelijke prvormde kerk aan Stille tocht naar 1 |gevallenen aan de L,eden peloton 14.6 tie reserve (Hulst en erewacht, blazen |nburg - Om 19.15 1 kingsbijeenkomst in Iskerk. Om 19.45 uur j kerkklokken. Om I vertrek stille tocht gemene begraafplaats J Idstraat, twee minu- en spelen Last Post. jldé bij graven gealli- burgemeester C. van I teerlingen van basis- Inwoners. Stille tocht larkt, spelen Wilhel- Loninklijke Muziekso- I len vlag door scouting Stille omgang om vanaf de kerk Samen de Dorspsstraat. Om I kra'nslegging bij het op de begraafplaats, tor Last Post en twee Itilte. Vervolgens zin- Imus door zangkoor en T langs oorlogsgraven, (iur van de Stichting I bnument Breskens legt uur bloemen bij massa begraafplaats, gevolgd I lande - Om 19.15 uur Jnst op het Hof te Jin. Toespraak door Jster Th. Steenkamp, intermezzo door St- l declamatie. Om 19.30 lek stille tocht naar al- legraafplaats onder be-1 T koninklijke harmonie, ging door burgemeester hp en twee leerlingen Schakel uit Vogelwaar- |n Last Post. Om 19.50 naar herdenkingplaats |e Zandeplein, om 20.00 minuten stilte, afslui- Wilhelmus door de ko- i harmonie, défilé langs j lingsmonument en bloe- DESTEM I I I I I ZATERDAG 3 MEI 1997 al recent m zaak". >117-454861 uur 's avonds op Terneuzen |L7 Die ene medewerker van ons is me d'r een. Die had al vlot in de gaten dat werken voor een krant snelheid en mobili teit vereist. In de tijd dat ie dereen nog op een schrijfma- chien rammelde had hij al een computer. En een modem om berichten snel door te sei nen. Hij had ook een pieper en een van de eerste gé-es- emmetjes was voor hem. Hij heeft ook een laptopje, een schootcomputertje, en kan ook via zijn mobieltje boeien de berichten naar de redactie doorseinen. Zoiets is mooi en geeft blijk van betrokkenheid bij het krantenwezen dat wordt gedicteerd door snel, sneller en snelst. Ook heeft hij een vierwiel- aangedreven automobiel. In principe wordt dat ding voornamelijk gebruikt voor het beklimmen van de ver keersdrempel in zijn dorp, maar in een gebied dat wordt geteisterd door polderwegen weet je natuurlijk maar nooit. Je zult er als journalist maar eens niet naar die ene nieuwsplek toe kunnen gaan. Een ramp. Maar ook al is de man inmid dels al op de rijpere leeftijd, nieuwigheden en vooral nut tige nieuwigheden hebben zijn warme interesse. Deze keer beweegt onze medewer ker zich op de skates. Vier van die mottige wieltjes met een schoen erop. Eerst stie kem geoefend op de skates van zijn zoontje, maar omdat als hij wil skaten dat geheid ruzie geeft met het zoontje heeft-ie ze zelf maar aange schaft. Een rib uit zijn lijf, maar voor de mobiliteit moet je iets over hebben. Boven dien krijg je van skaten geen zadelpijn en van fietsen nu eenmaal wel. En omdat elke 'kid' zonder remmen skeet, zijn die bij hem ook in ras tempo verwijderd. Had-ie dus niet moeten doen. Inde wetenschap dat de oude botten het nog best doen maar alleen wat makkelijker breken, heeft hij zich omgord met alle mogelijke bestrij- dings-, herstel, bescher mingsmiddelen. Kniebe schermers, elleboogbescher mers, een helm op de kop en polsbeschermers. En eerlijk is eerlijk, het gaat. Was het in het begin gescharrel, inmid dels oogt de man bewonde rende blikken. Met blocnoot je, pen en skeets wordt vanuit diverse plekken nu het nieuws gehaald. Alleen is de man nu naarstig op zoek naar dat ene beschermingsmiddel: een handzaam kussen voor de achterhammen. Die zijn bont en blauw. Het zat erin. Je leert dus echt pas met val len en opstaan. (AR) De voetbalvereniging Graauw vierde van de week een feestje. Want dat hoort zo bij een vijftigste verjaardag. En dus was er - on der meer - een receptie met een heus cadeau van de gemeente: de Hulster Erepenning. Maar een verjaarspartijtje vraagt om meer. Om een felicitatiekus bijvoorbeeld. En daar was men in Graauw niet karig mee. Met een zoen van de juffrouw. En wat voor één. De ontvanger is er maar blij mee. foto camile schelstraete Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Ad Roos, Camile Schel straete, Jan Jonkman, Eugene Verstraeten en Sanne Schelfaut. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115- 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneu zen. HET buurjongetje, Edwin, is een schat van een kereltje. Hij is op een leeftijd dat hij de wereld aan het verkennen is. Dat doet hij door constant vragen te stellen. „Wat doe je?" En: „Waarom doe je dat?" Nauwelijks heb je antwoord gegeven of de volgende vraag komt er alweer aan. Maar vandaag wordt hij op afstand gehouden, omdat met de kettingzaag open-haardhout moet worden gezaagd. Op veilige afstand observeert hij. Het geluid van de kettingzaag overstemt alles zodat hij deze keer geen moeilijke vragen kan stellen. Eenmaal als de houtblokken gezaagd zijn, steekt hij de handen uit de mouwen en helpt met het opstapelen van de blokken in het schuurtje. Het wordt een hoge stapel. Opeens roept hij. Even komen. Zeker weer uitleg geven over de jaarringen of het aantal poten van een spin. Geen tijd: Het werk gaat voor. Nu roept Edwin voor de tweede keer. Zijn stem klinkt al iets bezorgder. „Er sist iets," roept hij, Dat klopt. Tijd om op onderzoek uit te gaan. In het schuurtje staat een volle gasfles open. Het bu taangas vliegt sissend naar buiten. Snel de kraan dicht. Bij het opstapelen van het hout was Edwin op de fles gaan staan waardoor de kraan open ging- Edwin krijgt nog een les. Ken je klassiekers. Het toeval wil dat dit incident gebeurde in de zeehel denbuurt. Wie riep ook weer 'dan liever de lucht in'? Precies: Van Speyk. (JJ) DIE sportieve Terneuzenaar ging elke dag braaf op zijn fietsje naar het werk. Het stak hem dan ook dat zijn vrouw voor elk wissewasje de auto nam. Zo ook op een mooie lentedag. Terwijl hij ,met de fiets naar zijn werk ging, nam de vrouw, de auto grn.een kleine hpodsphap in een Terneuzense supermarkt te halen. Op dat moment kwam de eenzame fietser langs en zag zijn auto op het parkeerter rein staan. Opeens had hij een briljant idee. Hij had de autosleutels bij zich en zon der zich te bedenken ver plaatste hij zijn eigen auto zo'n twintig meter uit het zicht. Hij verheugde zich al op het gezicht van zijn vrouw. Maar de Terneuzen aar had zich echter vergist in de dadendrang van zijn vrouw. Zodra zij buiten op de parkeerplaats kwam, had ze de auto gemist en direct alarm geslagen bij de politie. Hoe vaak de Terneuzenaar ook naar huis belde, hij kreeg steeds de in-gesprek-toon. Nu werd hij toch een beetje zenuwachtig. Uiteindelijk belde zijn vrouw hem zelf op. Hoe dit gesprek verliep, ver telt het verhaal niet. Wel dat zijn vrouw al drie weken niet tegen hem spreekt. De Ter neuzenaar is ten einde raad. Hij overweegt nu het pro gramma 'Het spijt me' in te schakelen om het weer goed te maken. (JJ) Hebt u dat nu ook? Dat als u in bijvoorbeeld Amster dam loopt om de paar mi nuten even aan de kontzak voelt of de portemonnee er nog wel is? Da's - in ons geval dan - de diepgewor telde angst van de_j3lftt(eJ,- apder, voor de vprdori?41i- hej^va» epn, grote stedjuou i: De- Zeeuws-Vlaming die van de week een tripje naar die andere grote Neder landse stad - Rotterdam - maakte, die kan over die verdorvenheid inmiddels ook meepraten. De trein vanaf Kruiningen-Yerseke genomen, want da's wel zo gemakkelijk als je de weg in al die drukte niet kent. En het Centraal Station, dan sta je gelijk in het cen trum. Waar gebeurd. Komt-ie de stationshal uit, wordt hij gelijk aangesproken. Of hij een fiets wil kopen? Jaze ker, want Iaat nu enkele weken daarvoor 's mans fiets in één van de grote steden van Zeeuws-Vlaan deren - ja, daar dus ook al - zijn gestolen. Een fiets dus. Wat doet dan die aanbieder? Die slaat zijn jas open, haalt een forse kniptang tevoorschijn en zegt met een wijds gebaar naar de naast gelegen fietsenstal ling: 'Welkom in mijn win keltje, welke had u gehad willen hebben?' ER wordt weer gespeeld in het parkje. Jarenlang lag het veldje er troosteloos bij. Het parkje, waar heel veel eeuwen terug een kerk stond die door een brand werd verwoest, is weer een beet je levend geworden. Kinderen spelen weer verstop pertje achter de struiken, jon gens voetballen weer en gebrui ken de bomen weer als doelpa len. Als vanouds. Ja, het leeft weer in het parkje en dat doet haar deugd. Want in haar jeugd versleet zij menig uurtje op deze plaats. Samen met vriendjes en vrien dinnetjes hield ze fietscross- wedstrijdjes over de schelpen paden die langs het kruisvormig skelet van de kerk lagen. Menig litteken op haar benen en armen herinnert aan die wedstrijden. Ook fikkie steken had hun voor keur en menigmaal werden de kids door een boze buurman uit het park gestuurd als het droge hout weer ietwat te veel vlam vatte. Het kon hen niet schelen, de volgende dag stonden ze er weer. Het was de verzamelplek van de buurtjongelui, er werden 'gehei me' clubjes opgericht met zoge naamd geheime hutten (altijd in het parkje, dus eigenlijk wist ie dereen alles van elkaar). Deze plek was van de jeugd, er was altijd wat te doen en ouders moesten hun kinderen vaak 's avonds laat uit de struiken vis sen want hun kroost wilde er nog lang niet weg, ze hadden de grootste lol. Maar zij en haar vriendjes wer den ouder en ontgroeiden hun speelplaats. Maar 'hun' plek werd niet overgenomen door an dere kinderen. Het parkje ver pauperde als het ware. Diepte punt was een paar jaar geleden, toen de gemeente besloot om een flink aantal bomen en struiken weg te halen en af te zagen. Al leen omwonenden die hun hond uitlieten, zag je er nog rondlo pen. Niks geen wedstrijdjes, fik kies of picknicks meer. Maar sinds een paar maanden is de trieste situatie langzaam aan het veranderen. De bomen groeien weer, de paden zijn weer 'beschelpt' en zowaar, een niéuwe generatie 'kids' heeft het park ontdekt. Er wordt weer ge ravot en gevoetbald. Ze liep van de week langs'een 'druk park en er verscheep een brede glimlach op haar mond. Het parkje leeft weer! (SS) HET duurt nog wel even tot de gemeenteraadsverkiezingen, maar bij verschillende partijen is de stoelendans om de raadszetels al begonnen. Besturen en commissies buigen zich in al dan niet donkere ach terkamertjes over de samenstel ling van de lijsten. Da's niet ge makkelijk, toch zeker niet als de kandidaten elkaar staan te ver dringen. Zoals bij het CDA in Hulst bijvoorbeeld, waar twee mensen graag wethouder willen worden. Wie je ook naar voren schuift, het levert altijd scheve gezichten op. Misschien moet men eens te rade gaan bij een ob jectief iemand, een buitenstaan der. Waarom bijvoorbeeld niet naar de burgemeester, de onafhanke lijk voorzitter van de gemeente raad, gestapt met de vraag om de zittende raadsleden eens een rapportcijfer te geven? Dat nog niemand op dat idee gekomen is. Of misschien toch? (EV) Da's geen aonstellerai, da keuj duideluk zien, da's gemeend, echt waor. Ge zie z'astwaore verstijven, ze nijpt eur lippen eel ard op makaor. Eur ogen oren groot, de paniek loopt'r zowa d'uit en ze verbleek emaol. Ouwden z'eur eigen nie in dan kroop z'onder de taofel! Z'is van streek! Totaol! Da gao nie over eeh, want nou ist ost 'n eel menseleven gelejen, maor evegoed. En t'maok nie uit wanneer, geloof maor nie datt'r da d'ook maor iets toedoet. Snachs zouw't nog te begrijpen zijn, maor t'is netzo goed op klaorlichten dag, en at'r nou van ze leven echt iets eel erg gebeurd, dan begreepte nog zukken gedrag. Mijn tante Marthao, e mens op jaoren, ajao, z'ètt'n lesten oorlog nog meegemaokt. Ier int Land van Ulst oor, en deur zo eelvel geweld is die echt niet geraokt. Aoi z'in Axel geweund, dan wast iets anders, aoi z'r wa d'aon overgouwen of int Westen vaneigen, maor da d'is dan natuurlijk 'n eel ander paor mouwen. Maor ier! Da geef z'ook toe, maor doet'r maor 's wa tegen niewaor? t Kom van die vliegmasienen, die jaogers, diege zoveel zag t'leste oorlogsjaor. Die stuikten enees uitte wolken en dan schote z'op al wat'r liep of ree. 'n Vreed akeluk lawijt was da, zeese, en da d'ist, daor zit ze nou altijd mee. Kou zijnt die straoljaogers die zo leeg overkommen, ze deenk weer aon dien oorlog. Ze weet vaneigen zelf ook wel dan die nie gaon schieten, stel d'ouw voor, maor toch. t Overval eur en op zich is da d'ook weer te begrijpen, ge weet 't aon ouw eigen: zo ist'r niks en ne sekonde laoter deenkte dagge z'op ouwe kop gao krijgen! Zij etta d'ook, maor erger en nou kommen de lesten tijd die dinges ost eiken dag. Ik oor ook liever de raodio vaneigen, maor ik raok toch nie zo geweldug van slag. Maor zij! Daa's bar en boos! Z'is echt op eur dood en z'ette schurft aon dien bucht. Da zeg ze dan ook alt: Van mijn part vloge ze stik voor stik in de lucht! In politiek en bestuurlijk Ne derland wordt nogal eens ge sproken over het gebrek aan interesse dat de gemiddelde in woner aan de dag legt voor het reilen en zeilen van de samen leving. Het is een ontwikkeling die zowel op nationale als op lokale schaal is te zien. Ik ben dan ook altijd aangenaam ver rast wanneer ik bijvoorbeeld door inwoners van Terneuzen aangesproken wordt op het ge meentelijk beleid. Een bloed hekel heb ik echter aan onge nuanceerd commentaar dat kant noch wal raakt. Natuur lijk heeft iedereen recht op een eigen mening. En natuurlijk is niet iedereen tot in detail op de hoogte over het waarom van bepaalde beslissingen. Maar de schrik sloeg mij de af gelopen week om het hart toen ik het onzalige en vooral onge nuanceerde commentaar van mevrouw Sarneel las. Wanneer iemand als mevrouw Sarneel kolommen mag vullen in een regionaal dagblad, lijkt het mij toch niet te veel gevraagd om een beetje, let wel: een beetje, beter geïnformeerd te zijn over het betreffende onderwerp. 'De kijk op de wereld door me vrouw Sarneel' met als titel 'bi bliotheekbezuinigingen' van zaterdag 26 april was echter zo ongenuanceerd dat ik de be hoefte kreeg te reageren. Het lijkt wel of mevrouw Sar neel, niet geremd door enige vorm van kennis over het be treffende onderwerp, een aan leiding zoekt om weer te vitten op de gemeente Terneuzen. Om één of andere vreemde reden wordt Terneuzen 'met Hulst vergeleken. Terneuzen bezui nigt een ton in drie jaar op de bibliotheek en in Hulst 'worden ettelijke tonnen aan de biblio theek gegeven', zo vergelijkt mevrouw Sarneel. Dit zegt ech ter in het geheel niets over Ter neuzen. Sterker nog, het is een compleet overbodige vergelij king. Ik wil u de reële cijfers niet onthouden. Terneuzen geeft jaarlijks een subsidie van één miljoen gul den aan de bibliotheek. Daar naast stellen wij de huisves ting, die een huurwaarde verte genwoordigt van ƒ400.000 op jaarbasis, voor het symbolische bedrag van 1 ter beschikking. Naar mijn mening zijn uit ette lijke, om precies te zijn veer tien, tonnen die Terneuzen be schikbaar stelt. Mevrouw Sar neel echter vindt dit een 'koop je'- In ditzelfde kader noem ik ook nog maar even het feit dat het verfje en de vloerbedekking, die zo gewaardeerd worden door mevrouw Sarneel, voor een groot deel bekostigd zijn I lezers reageren op De stem Oe redactie behoudt zich tekort °°reen Lhef/n 1 korten en te bewerken feen hu»», opriJ I abhcat/e betekent niet automatisch dat de factie het met uw standpunt eens is door de gemeente Terneuzen. Me dunkt dat het ontbreken van deze feiten genoeg zegt over de kennis van mevrouw Sarneel. Het lijkt er echter op dat ze meer weet dan wij, want ze spreekt over 'alle bezuini gingen die ze (de bibliotheek, RB) de laatste jaren al voor de kiezen gekregen hebben'. Ik weet niet beter of er is in de af gelopen jaren slechts één keer bezuinigd op de bibliotheek: 70.000 en dat was zo'n vier jaar geleden. Bij alle andere bezui nigingsrondes is de bibliotheek volledig buiten schot gebleven. Wat mij verder opvalt is dat mevrouw Sarneel niet verder wil of kan kijken dan haar lief is. Zo worden alle Nederlandse gemeenten geconfronteerd met bezuinigingen en dus moet een gemeentebestuur ondanks die bezuinigingen zorgen dat alle gemeentelijke voorzieningen op peil blijven, niet alleen het 'lievelingsplekje' van mevrouw Sarneel. En zo wordt in heel de Nederlandse bibliotheekwereld nagedacht over het efficiënt aanwenden van de beschikbare financiële middelen. Als we dit vervolgens koppelen aan de fei ten, dan blijft van het verhaal van mevrouw Sarneel weinig over. Goed, ik ben het met haar eens dat de bibliotheekdirec teur z'n werk goed doet en ik denk ook dat hij oeverloos ge zwets weet te scheiden van zin nig commentaar. Mevrouw Sarneel, denk in het vervolg eens aan de nuance. Drs. R.C.E. Barbé, Burgemeester Terneuzen Aflevering 509 „REAGEREN OP DIE rubriek van jullie heeft geen zin zeker eeh, want daar hoor je toch nooit (nie)meer van? Ik heb al vijf, zes weken geleden wat in gestuurd, maar nog altijd niks in de krant gezien! Dit verwijt kregen we korte lings voor de voeten geworpen. Wis en zeker heeft reageren zin, maar we komen niet elke week bij elkaar om de afleveringen voor te bereiden. Soms maken we er zes of acht ineens gereed. Dat was de voorbije weken toe vallig ook zo. We' gaan nu alles systematisch wegwerken en we beginnen met een schenking van Ben Neve uit Kloosterzan- de. Die bezorgde ons een hele stapel liedteksten in boekvorm als 'Het Zingende Boertje' en zo en wat dingen die nieuw waren voor ons. Een voordracht - meestal aangeduid als komisch - die besloten wordt met een bijpas send lied. 'De Gewillige Geest' bijvoorbeeld of 'De Uitgelaten Vrijer', 'De Vliegende Polak ken' etcetera. Duidelijk dingen van voor de oorlog, want enke le ervan zijn bepaald niet vlei end voor de joodse medebur gers: 'Een sjofel gekleed Israë liet...' en meer van dat soort za ken. De meeste van de teksten lijken ons tamelijk onbekend en daarom nemen we een lied op dat in de jaren vijftig door Ed dy Christiani gezongen werd en dat wel door bijna iedereen ge zongen zal kunnen worden en misschien nog met reden ook. De muziek is van Heinz Mihm, de Nederlandse tekst van J. Feldman (Slow-Fox). Kom weer naar huis! Als je verandert van gedachten! Kom weer naar huis! Ons eigen nestje van weleer. Kom weer naar huis! Want ik blijf altijd op je wachten! Kom weer naar huis! Dan zet ik rozen voor je neer! Je oude stoel staat klaar. Hier bij het raam. Steeds denk ik: kwam je maar, En fluister even zacht j.e naam. Kom weer naar huis, Als je verandert van gedachten! Kom weer naar huis En't zal voorgoed vergeten zijn. O kom naar huis! Laat mij niet langer wachten! O keer terug! En breng weer zonneschijn. Kom weer naar huis! Je was mischien wat onbezonnen! Kom weer naar huis! Want ondanks alles blijf ik trouw. Kom weer naar huis! We zijn toch eens zo goed begonnen! Kom weer naar huis! Het is zo eenzaam zonder jou. De hond heeft ook verdriet; Die arme hond! En eten wil hij niet, Hij loopt maar steeds onrustig rond. Kom weer naar huis, Als je verandert van gedachten. Kom weer naar huis, Dan zal de rest vergeten zijn O kom naar huis! laat mij... enzovoort. Pegam

de Stem | 1997 | | pagina 41