Kwakende boomkikkers en haaientanden Bakker Jan Dodenherdenking Dan li 10 Luxe broodjes 3.95 5 BRODEN ÉÉNJTENTJE 4BOLUSSEN1.98 Skeets DE STEM REGIO ZEELAND DE STEM Op excursie door grensoverschrijdend en fraai natuurgebied 't Zwin IBxuidiliULi Silt eyi „Een japon voor iedere beurs. Keuze uit ruim 500 modellen van diverse bekende merken ook grote maten. Bakker Jan "Woensdag" Aanbieding VOOR Eel wijd mis is z'ev ZATERDAG 3 MEI 1997 C4| Met de verrekijker turen naar vogels in t Zwin. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Beheerder Corné Riemslag geeft uitleg, Nadere 'inspectie' van de kwal. De Lamsoor of Zwinneblomme, zoals het plantje in de volksmond heet. Door Sanne Schelfaut HAAIENTANDEN, Zwinne blomme en boomkikkers. Tij dens een wandeling door het Zwin, het grensoverschrij dend natuurgebied tussen Knokke en Retranchement, is de kans groot dat een van deze drie 'Zwinsouvenirs' worden waargenomen. Het Zwin is een zogenaamde slui ter, dat wil zeggen een achter de duinen gelegen vlakte die via een geul in contact staat met de zee. De begroeiing is aangepast aan het zilte milieu. Typerende, veel in het Zwin voorkomende planten zijn onder meer zeekraal (een de licatesse in deze streek), zeeaster en schorrekruid. Het gebied is verder bekend om de velden bloeiende Lamsoor, of Zwinne blomme zoals het plantje in de volksmond heet. Het reservaat is ook van groot belang voor de vo gelpopulatie in Europa. In de broedtijd zijn er onder meer kok meeuwen, kluten, tureluurtjes en - oorspronkelijk uit het Belgische vogelpark afkomstige - grauwe ganzen te vinden. In de trektijd passeren er duizenden vogels op hun tocht tussen broed- en over- winteringsgebieden. Steltlopers, eenden en ganzen, maar ook allerlei kleine zangvo gels, die uit watervrees de kust lijn volgen op hun tocht. Veel soorten uit het hoge noorden overwinteren hier. Ze zoeken er voedsel op de schorren en slikken en dankzij de rust in het reser vaat zijn er ook belangrijke slaapplaatsen van ganzen en een den. Toeristen De rust van de vogels wordt voor al in het voorjaar en de zomer maanden een paar uur per dag doorbroken door groepjes Zwin toeristen. De excursies worden georganiseerd door bezoekers centrum 't Zwin. Dit centrum functioneert als expositieruimte en natuurmuseum voor de in het gebied voorkomende flora en fau na. Vanaf maart heeft het bezoe kerscentrum zijn deuren weer ge opend en worden er ook weer ex cursies door het reservaat gehou den. De beheerder van het centrum is Corné Riemslag uit Zuidzande. In de beginmaanden van het sei zoen, maart tot en met mei, orga niseert hij de meeste excursies en exposities in z'n eentje. Straks, als de vakantiegangers weer vol op naar de Zeeuws-Vlaamse kust stromen, heeft hij hulp van enke le natuurgidsen want in de zo mermaanden worden er zowel 's ochtends als 's avonds natuur wandelingen gehouden. Nu valt het nog mee met de drukte, op een frisse lente-ochtend een wande ling maken door het Zwin bete kent genieten van de natuur en lekker uitwaaien langs het strand. Het bezoekerscentrum bij het Zo- merdorp is de start- en finish- plaats van de twee uur durende wandeling. De deelnemers aan deze tocht komen voornamelijk uit België, maar in het hoogsei zoen moet Riemslag regelmatig een beroep doen op z'n talenken nis want Duitsers, Walen en En gelsen vinden een rondje Zwin een meer dan leuk alternatief voor een ochtend of avond op het strand liggen. Voor we het duin overgaan en richting strand lopen, krijgt ie dereen een verrekijker omgehan gen om die ene speciale vogel zo goed mogelijk in beeld te krijgen. Ook de onvermijdelijke rubberen laarzen ontbreken niet. Omdat tijdens de wandeling meerdere slootjes genomen moeten worden en de Zeeuwse klei zich onverbid delijk vastzuigt als je te lang in de modder blijft staan, is het geen overbodige luxe om laarzen te dragen. Gewapend met videoca mera en verrekijker is iedereen er helemaal klaar voor. Zeeuws Landschap Corné begint met het theoretische gedeelte van de excursie. Stich ting Het Zeeuwse Landschap wordt tijdens zijn praatje veel vuldig genoemd en dat is niet gek want deze stichting beheert de Zwinstreek. Het Zeeuwse Land schap heeft bij het gebied meer dere informatieborden neergezet over de natuur van het Zwin en bij een van die borden legt Riem slag uit dat de stichting niet al leen het reservaat maar ook tal van andere gebieden in de streek beheert. Zoals het duingebied van de Kievitepolder waar onder meer veel nachtegalen voorko men, de om zijn gevarieerde plan tengroei bekende Zwinweide, de Wallen van Retranchement, be kend om de vele (boom)kikkers en salamanders die er voorkomen. Riemslag is vooral trots op de sterk groeiende populatie boom kikkers. „Een paar jaar geleden zaten er hier zo'n tweehonderd maar het aantal groeit snel. In middels zitten er hier bijna vijf honderd kikkers en we hopen dat de populatie rond de eeuwwisse ling is gegroeid tot meer dan dui zend exemplaren. De kikker ge dijt hier goed in het zilte klimaat en we hebben nu bijna de hoogste populatie boomkikkers van West- Europa. De stijging is vooral te danken aan de extra kikkerput ten die het Zeeuwse Landschap de laatste jaren heeft gegraven." Niet alleen met de boomkikker gaat het goed in het Zwin, ook het aantal vogelsoorten groeit nog steeds. Meer dan driehonderd soorten broeden in het gebied en ze kunnen voldoende voedsel vin den op de schorren en de slikken. Dit stuk Zwin komt bij vloed twee keer per dag onder water te staan en zorgt voor een rijke voedselvoorziening. Niet alleen door genoeg voedsel, maar ook door de relatieve rust, komen er steeds meer vogels naar het Zwin. Enkele jaren geleden was bijna het hele gebied voor iedereen toe gankelijk maar omdat het toeris me de natuur geen goed deed, werd besloten om er een reservaat van te maken. De vogels hebben het nu voor het zeggen en alleen een klein stuk van de geul is openbaar terrein. Wie aan het Zwin denkt, komt al gauw uit bij haaientanden zoe ken. Voordat het schorre- en slik- kegebied wordt ingetrokken ma ken we er eerst een flinke strand wandeling. Onze gids heeft voor de tocht snel even wat haaientan den in z'n zak gestoken om te la ten zien hoe deze miljoenen jaren oude zwarte fossielen eruit zien. In Nederland is het Zwinstrand de enige plek waar deze tanden gevonden kunnen worden en de meeste mensen die hier rondlopen lopen dan ook met de hoofden naar de grond gebogen. „Eigen lijk kun je de natuurliefhebbers hier in twee categorieën verdelen. De ene categorie kijkt alleen maar naar boven, vogeltjes kijken en de andere categorie kijkt al leen maar naar beneden, op zoek naar fossielen," lacht Riemslag. Voorj aarsstormen Wij hebben minder geluk, er wordt geen enkele tand gevon den, maar de tijd is er ook niet naar om het zand uitgebreid te inspecteren. Door de voorjaars- stormen ligt er wel genoeg zwerf vuil op het strand. Flessen, plas tic en vooral hout liggen overal verspreid tussen de kwallen die ook door de storm op het strand zijn aangespoeld en nu liggen te drogen. Na de strandwandeling trekken we het reservaat in. Corné vertelt over de Zwinneblomme die jam mer genoeg nog niet in bloei staat, pas over een maandje zal er weer een paars tapijt liggen als de plant volop in bloei staat. Hij plukt zeekraal en de groep kijkt enigszins verbaasd als hij het op eet. Over de slikkerige slootjes wordt zonder veel problemen heen gesprongen en iedereen houdt z'n neus dicht als Riemslag in een put met stilstaand water de eerste sliblaag verwijdert. Een enorme zwavelstank van de zwarte modder komt ons tege moet. Deze modder schijnt nog een heilzame werking te hebben ook, maar we lopen snel door. De vogels voelen zich bedreigd in hun gebied, duidelijk te merken aan hun gekrijs. Vooral de meeu wen zijn boos, ze scheren agres sief over onze hoofden. De verre kijkers komen goed van pas om de verschillende soorten eenden en ganzen te onderscheiden. Geen concurrentie Aan de overkant van de geul is het Belgische Zwingedeelte. Ook hier loopt een groepje het natuur schoon te onderzoeken. Belgische concurrentie Niet echt want de twee nationaliteiten blijven net jes aan hun eigen kant. We lopen terug langs de duinen. Iedereen zit flink onder de modder. Op het duin zelf is het reservaat goed te overzien en straks op een warme zomeravond moet het hier prach tig zijn als de zon ondergaat. De groep is lam geworden van de zeelucht en eenmaal terug bij het bezoekerscentrum is een kopje koffie meer dan welkom. Een deelnemer steekt een flinke Ha vana op. „Ik kan echt genieten van zo'n wandeling, het ploeteren door het slik en het herkennen van bijzondere vogels en insecten. Van de zomer kom ik zeker terug. Alleen al om naar het gekwaak van de boomkikker te luisteren." I Bezoekerscentrum 't Zwin is vanaf 17 mei weer elke dag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Excursies worden ge houden op maandag (19.00 uur) en woensdag en donderdag (10.00 uur). Hoek - Om 19.15 uur samen komst in Nederlandse hervorm de kerk, toespraak R. Dekker, 19.20 uur kinderkoor Sjarim, 19.25 uur overweging door M. Faes-de Smet, 19.28 uur gedicht door mevrouw Amer van Amnes ty, 19.33 uur bijdragen leerlin gen christelijke basisschool 't Kompas, 19.38 uur bijdragen leerlingen openbare basisschool Op Weg, 19.43 uur kinderkoor Sjarim, 19,48 uur afsluiting in kerk, 19.50 uur opstellen voor optocht, uitreiken bloemen aan schoolkinderen, 19.52 uur in op tocht naar monumentje en vrij heidsboom, 19.57 uur toespraak ds. A. van der Maas, 20.00 uur één minuut stilte, volkslied door harmonie Elk Naar Zijn Krach ten, bloemenhulde, sluiting door R. Dekker. Zaamslag - Om 18.00 uur vlag gen halfstok, 18.30 uur verzame len bij voormalig gemeentehuis op plein en vertrek stille tocht naar de Poolse Brug, 19.45 uur klokgelui, 20.00 uur kransleg- ging en twee minuten stilte, ge volgd door zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus onder begeleiding van De Volharding. Terneuzen - Om 18.45 uur bezin ningsbijeenkomst in de Grote Kerk aan de Noorfstraat, 19.25 uur vertrek stille tocht vanaf de Markt naar monument aan Nieuwe Sluis met harmonie De Vliegende Hollander, 20.00 uur kranslegging door loco-burge meester, twee minuten stilte, leggen kransen en bloemen en ontbinden stoet voor stadhuis door spelen Wilhelmus. Axel - Vanaf 18.00 uur tot zons ondergang vlag halfstok, 20.00- 20.02 uur stilte, aansluitend bloem- en kransleggingen bij het Poolse monument aan de Zee straat/Oranjestraat, zingen twee coupletten Wilhelmus met me dewerking van aantal leden Koewachtse muziekvereniging EMM. Koewacht - Om 19.00 uur her denkingsbijeenkomst in r.-k. kerk met medewerking van oud- Koewachtenaar en brigadegene raal W. Verschraegen. Ouderen- koor Koewacht onder leiding van Piet Apers, De Vlasvlegeltjes onder leiding van Marlies Meul- dijk en Rita Lijbaart, pastor Mirjam Smits, het koperensemle Cantabile Musica onder leiding van Bart Borgt en Fia de Waele- Geerards. Bloemenhulde door gemeentebestur, familieleden van gevallenen en leerlingen van De Eikelaar. De erewacht wordt gevormd door leden van de Bond van Wapenbroeders, afdeling Zeeuws-Vlaanderen. Sas van Gent - Om 19.45 uur bij eenkomst in r.-k. kerk aan de Markt. Koorzang en koraalmu- ziek door parochieel gemengd koor en harmonie De Vereenigde Vrienden. Om 20.20 uur rouw mars naar monument aan hei I Keizer Karelplein. Bij monn-f ment Last Post, Wilhelmus, kranslegging en défilé. Hoofdplaat - Van 19.45 uur tol 20.00 uur luiden alle kerkklok. ken, 19.55 uur vertrek OBK r stille trom naar plein bij dorps. I huis, 19.59 uur hijsen vlag, 20,0(1 uur twee minuten stilte, 20.031 uur kranslegging, hierna speelt I OBK het Wilhelmus en vertrek tocht met stille trom. Hulst - Om 18.30 uur komst in stadshal met kransleg.l ging bij gedenkplaat Hulster! slachtoffers en Poolse gedenk-1 plaat. Muziek door koperensenJ ble van Koninklijke Stedelijk! Harmonie. Leerlingen basis.) school De Ark verzorgen decia-1 maties. Om 19.00 uur interkerkelijke! dienst in hervormde kerk aat| Houtmarkt. Stille tocht naar| monument gevallenen aan Glacisweg. Leden peloton 14.(1 van nationale reserve (Hulst-f Axel) vormen erewacht, Last Post. Sluis-Aardenburg - Om 19.1s| uur herdenkingsbijeenkomst irl de St.-Baafskerk. Om 19.45 uur| luiden alle kerkklokken. 20.00 uur vertrek stille tock|| naar de algemene beg aan de Landstraat, twee minu-| ten stilte en spelen Last Bloemenhulde bij graven gealli-l eerden door burgemeester C. vai| Liere, zes leerlingen van 1 scholen en inwoners. Stille tochtl naar de Markt, spelen Wilhel-I mus door Koninklijke Muzieksc l ciëteit, hijsen vlag door scouting! Aardenburg. Breskens - Stille omgang oir.l 19.40 uur vanaf de kerk Samen Op Weg in de Dorspsstraat. 0i| 19.55 uur kranslegging bij massagraf op de begraafplaats! gevolgd door Last Post en twet| minuten stilte. Vervolgens gen Wilhelmus door zangkoor es| rondgang langs oorlogsgravenl Het bestuur van de Stichtins| Oorlogsmonument Breskens om 15.30 uur bloemen bij massa-| graf en begraafplaats, door anderen. Kloosterzande - Om 19.15 uuil samenkomst op het Hof tl Zandeplein. Toespraak doel burgemeester Th. Steenkampj muzikaal intermezzo door St,l Cecilia en declamatie. Om 19.3(1 uur vertrek stille tocht naar ai- gemene begraafplaats onder bel geleiding koninklijke harmonie! kranslegging door bui Steenkamp en twee leerlinge! van De Schakel uit Vogelwaar f de, spelen Last Post. Om 19.51 uur terug naar herdenkingplaail op Hof te Zandeplein, om 20.ll uur twee minuten stilte, afsluif ting met Wilhelmus door de to ninklijke harmonie, défilé herdenkingsmonument en bloe-| menhulde. (ADVERTENTIES) Tevens verkoop van eenmaal recent gedragen japonnen uit eigen zaak". Brouwerijstraat 9, Oostburg, tel. 0117-454861 open van maandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur 's avonds Iedere zondag open van 13 tot 17 uur Noordstraatpromenade - Terneuzen Tel. 0115-619817 Die ene medewerker van ons is me d'r een. Die had al vlot in de gaten dat werken voor een krant snelheid en mobili teit vereist. In de tijd dat ie dereen nog op een schrijfma- chien rammelde had hij al een computer. En een modem om berichten snel door te sei nen. Hij had ook een pieper en een van de eerste gé-es- emmetjes was voor hem. Hij heeft ook een laptopje, een schootcomputertje, en kan ook via zijn mobieltje boeien de berichten naar de redactie doorseinen. Zoiets is mooi en geeft blijk van betrokkenheid bij het krantenwezen dat wordt gedicteerd door snel, sneller en snelst. Ook heeft hij een vierwiel- aangedreven automobiel. In principe wordt dat ding voornamelijk gebruikt voor het beklimmen van de ver keersdrempel in zijn dorp, maar in een gebied dat wordt geteisterd door polderwegen weet je natuurlijk maar nooit. Je zult er als journalist maar eens niet naar die ene nieuwsplek toe kunnen gaan. Een ramp. Maar ook al is de man inmid dels ai op de rijpere leeftijd, nieuwigheden en vooral nut tige nieuwigheden hebben zijn warme interesse. Deze keer beweegt onze medewer ker zich op de skates. Vier van die mottige wieltjes met een schoen erop. Eerst stie kem geoefend op de skates van zijn zoontje, maar omdat als hij wil skaten dat geheid ruzie geeft met het zoontje heeft-ie ze zelf maar aange schaft. Een rib uit zijn lijf, maar voor de mobiliteit moet je iets over hebben. Boven dien krijg je van skaten geen zadelpijn en van fietsen nu eenmaal wel. En omdat elke 'kid' zonder remmen skeet, zijn die bij hem ook in ras tempo verwijderd. Had-ie dus niet moeten doen. In de wetenschap dat de oude botten het nog best doen maar alleen wat makkelijker breken, heeft hij zich omgord met alle mogelijke bestrij- dings-, herstel, bescher mingsmiddelen. Kniebe schermers, elleboogbescher mers, een helm op de kop en polsbeschermers. En eerlijk is eerlijk, het gaat. Was het in het begin gescharrel, inmid dels oogt de man bewonde rende blikken. Met blocnoot je, pen en skeets wordt vanuit diverse plekken nu het nieuws gehaald. Alleen is de man nu naarstig op zoek naar dat ene beschermingsmiddel: een handzaam kussen voor de achterhammen. Die zijn bont en biauw. Het zat erin. Je leert dus echt pas met val len en opstaan. (AR) L de Or. oni buurjongetje, Edwin, is een i kereltje. Hij is op een leeftijd dat aan het verkennen is. Dat doet hij wagen te stellen. „Wat doe je?" En: je dat? Nauwelijks heb je antwoo:- de volgende vraag komt er alweer a; Maar vandaag wordt hij op afsta: omdat met de kettingzaag open-ha, worden gezaagd. Op veilige afstail hij. Het geluid van de kettingzaag o; zodat hij deze keer geen moeilijk stellen. Eenmaal als de houtblokken steekt hij de handen uit de mouwer het opstapelen van de blokken in Het wordt een hoge stapel. Da's geen aonstellerai, da keu Ge zie z'astwaore verstijven,I Eur ogen oren groot, de panie Ouwden z'eur eigen nie in dai Da gao nie over eeh, want nou En t'maok nie uit wanneer, ge Enochs zouw't nog te begrijpe en at'r nou van ze leven echt i Mijn tante Marthao, e mens o Mr int Land van Ulst oor, en Aoi z'in Axel geweund, dan u of int Westen vaneigen, maor Maor ier! Da geefz'ook toe, n t Kom van die vliegmasienenl Die stuikten enees uitte wolk, n Vreed akeluk lawijt was da Nou zijnt die straoljaogers dil Ze weet vaneigen zelf ook wee, t Overval eur en op zich is da zo ist'r niks en ne sekonde lac Zij etta d'ook, maor erger en h Ik oor ook liever de raodio val Maor zij! Daa's bar en boos! Z Da zeg ze dan ook alt: Van mi

de Stem | 1997 | | pagina 40