'Zonkracht ligt op zes vandaag' Klacht over pestende Feyenoorders in cel Harde verwijten bij zaak Franklin Brown 'Europees hof moet regels Nijmeegse Vierdaagse toetsen' zo mooi kan wegen zijn.J Dossier-Thuiszorg, uitgelopen op klassieke ramp qhESTEM BINNENLAND A3 VS eisen geld an Rijk voor erliezen HSL Nieuwe term van het KNMI om mensen met gevoelige huid te waarschuwen Fikse geldstraf Pnem en WOB voor elektrocutie Golf van geluid door Nederland Rotterdam biedt toch hulp DECORATION SPRING FAIR '97 AMERICAHAL APELDOORN za. 3 t/m ma. 5 MEI De Nationale beurs voor Antiek, Kunst en Exclusieve Interieurs. 3 MEI 1997 rittannië en Ierland; van rustig en vrij -eer naar meer bewol- van tijd tot tijd buiige ok iets lagere maxima; uiteenlopend van een 10 in Schotland tot 18 ijk in Engeland, en Luxemburg; Eerst -aar later meer bewol- zondag kans op enkele Zaterdag nog maxima 0 graden, zondag iets 'er. en Midden-Frankrijk; westen uit toenemende ing en ook een toene- kans op buien, mis- et onweer. In de ooste- epartementen ook nog iddagtemperatuur rond 'en maar zaterdag hier nog wat hoger, rankrijk: Eerst nog zon an het westen uit meer ing en vooral zondag een regen- of onweers- axima meest tussen 20 aden. 1: Perioden met zon en in het noorden kans op en- of onweersbui. Mid- peratuur uiteenlopend graad of 20 aan zee tot in het binnenland. Flink wat zon maar ok bewolking en in het n kans op een bui, mis- met onweer. Langs de maxima van rond 20 in rdwesten tot 27 in het ten. In het binnenland a in de buurt van 30 gra- sche Eilanden: Veel zon og. Iets hogere maxima; omstreeks 30 graden, ca en Ibiza: Vrij zonnig og. Middagtemperatuur 5 graden. Rustig en vrij zonnig, g, later op de dag, in het n mogelijk een bui. Mid- peratuur meest tussen 7 graden. nland en Kreta: Droog het westen uit steeds on. Middagtemperatuur d tot ongeveer 22 gra- and: Naast zon ook wol den en later van het esten uit een toenemende p buien, misschien met r. Op zaterdag maxima graden in het noorden d 25 in het zuiden; zon eral een graadje lager, rland: Zaterdag vrij Zondag meer bewol- n kans op éèn'&üi, mis- n met onweer. Warm, op zaterdag .met een gtemperatuur fan onge- 4 graden. rijk: Zaterdag veel zon. meer bewolking en van esten uit een toenemende p een regen- of onweers- Warm; in het noorden a rond 22 graden en in iden plaatselijk meer dan ZATERDAG 3 MEI 1997 Utrecht (anp)- De Nederlandse Spoorwegen willen 'een paar ,aar' het monopolie krijgen op de J0g aan te leggen hogesnelheids- jjn (HSL) naar het zuiden, of an jers een financiële bijdrage van jet Rijk- illeen zo kunnen de rmljoenen- ,erliezen worden gecompen- jeerd. Ms met het ministerie van Ver eer en Waterstaat, waarmee nu jvordt onderhandeld, hierover reen afspraken kunnen worden gemaakt, overwegen de NS te Itoppen met de snelle trein naar Parijs. „Het is een optie, maar jjel een uiterste optie," aldus een NS-woordvoerder. De spoorwe gen bezitten zelf twee TGV's voor je route naar Frankrijk. Momenteel lijden de spoorwegen ientallen miljoenen per jaar ver- ies met de Thalys, de hogesnel- leidstrein (HSL) naar Parijs. Iet aantal reizigers is Weliswaar ïoger dan verwacht, maar de NS lebben ongunstige afspraken moeten maken met de Belgische en Franse spoorwegen. Die ko men er kort gezegd op neer dat de NS beboet worden voor het feit jat de Thalys in Nederland zo langzaam rijdt. Pas in 2005 is de HSL-Zuid ge- •eed en kan de trein ook in Ne derland vaart en dus winst ma ken. Tot die tijd moeten de NS in iotaal 200 miljoen gulden bijleg gen. De NS wijten de oplopende ver liezen aan het telkens uitstellen van de aanleg van de HSL-Zuid. M in 1988 vonden de eerste ge- iprekken plaats tussen de spoor wegmaatschappijen en commit teerden de NS zich aan afspraken die nu zeer ongunstig uitpakken. In 1988 gingen de NS er nog van uit dat de HSL-Zuid er al in 1998 zou liggen. Later is die datum verschoven naar 2000, en na nog ;nig uitstel, te wijten aan finan- ;iering en procedures, is 2005 nu liet streefjaar. De NS willen nu een vergoeding voor de schade die zij hebben ge leden door al het uitstel. De ver- ;oeding kan bestaan uit een con- :essie, waardoor de spoorwegen enige jaren het monopolie hebben op het nieuwe snelspoor, of an ders een rechtstreekse financiële compensatie. jJED^NS verwachten dat de Thalys zeer winstgevend is na 2005. Daarom wordt concurrentie ver dacht van andere spoorweg maatschappijen of van lucht vaartmaatschappijen. Cam: roerd-Wonder alie-Italie taai-Laatst gieken-Denker aken-Varken meer-Remise terk-Ekster 'loer-Eervol enor-Mentor teil-Distel wildvreemd >I|om 's>|U!| ui|ed jaaiueoj uba bnï Door Marije Randewijk Na de gevoelstemperatuur kent Nederland nu ook de zon kracht. Een term, bedacht door het KNMI, die mensen met een gevoelige huid moet waarschuwen voor de zon. Zonder ook maar enige hape ring leest de nieuwslezer de tekst van zijn blaadje: „En tot slot de weersverwachting. Het KNMI voorspelt voor vandaag overwegend zonnig weer, met in het noorden kans op bewolking. De temperatuur kan oplopen tot 23 graden en de zonkracht van vandaag is zes." Zes wat..? Zonkracht? Na de gevoelstemperatuur heeft het KNMI deze week een nieu we term geïntroduceerd in de weersberichten op radio en tv: de zonkracht. Een grootheid die de intensiteit van de ultraviole- te straling (UV-straling) meet en de luisteraars waarschuwt wanneer zij attent moeten zijn op zonnebrand. Mensen met een gevoelige huid, die snel ver brandt, kunnen daardoor tijdig hun voorzorgsmaatregelen tref fen. Maatregelen die ook het ri sico op huidkanker beperken. Spectrophotometer De kracht van de zon wordt door het KNMI gemeten op de schaal van één tot tien, maar verder dan acht kwam de spec trophotometer in De Bilt de laatste drie jaar nooit. De om vang van de UV-straling hangt van vijf verschillende factoren af: de hoogte van de zon, de be wolking, de hoeveelheid ozon in de atmosfeer, de stofdeeltjes in de lucht en de weerkaatsing van straling via de grond of bebou wing. „In Nederland zijn zon kracht zes en zeven in de zomer de meest voorkomende waarden en ook de meest interessante," weet KNMI-woordvoerder Mark Allaart. Zonkracht onder de vijf wordt in de weerberich ten dan ook niet gemeld. Om het begrip toegankelijk te maken voor leken, heeft het KNMI een rekensom bedacht aan de hand waarvan mensen kunnen bepalen hoe lang ze in de zon kunnen vertoeven zon der dat ze bang hoeven te zijn voor zonnebrand. Bij elk huid type (1 t/m 4) hoort een zon krachtgetal. Dat getal moet worden gedeeld door de zon kracht van die dag en dan weet de betreffende persoon het aan tal minuten dat hij in de zon kan zonder een rood kleurtje te krijgen. Stopwatch Voor mensen met huidtype 2, een normale Nederlandse huid, is dat getal honderd. Wanneer de zonkracht zoals gisteren zes is, kunnen de betreffende perso nen zonder problemen hun huid een kwartier tot twintig minu ten bloot stellen aan UV-stra ling. „Het is natuurlijk niet zo dat mensen met een stopwatch in de zon hoeven te liggen om te klokken wanneer de tijd om is. Maar op deze manier kunnen ze er rekening mee houden als ze gevoelig zijn voor de zon,aldus Allaart. De huidorganisaties in Neder land zijn zeer tevreden over het initiatief van het KNMI. „Het is goed dat het KNMI mensen'over de UV-straling informeert zo dat ze bewuster met zon om gaan," vindt de woordvoerder van de Huidfederatie. Zijn col lega van de Huid- en Lichaams verzorging Associatie Neder land valt hem bij. „Rekening houden met de zonkracht is geen verkeerd idee. Misschien dat op deze manier meer men sen verantwoord zullen zonnen, waardoor ze achteraf niet lan ger op de blaren hoeven zitten." De eerste zonaanbidders hebben bezit genomen van het Vlissingse strand. De temperatuur lag rond de 24 graden celcius, met een licht briesje en een zonkracht van zes. foto wfa Amsterdam (anp) - De advocaten van een Ajax-supporter die na de veldslag bij Beverwijk in de cel is gezet, hebben een klacht ingediend bij de Nationale Ombudsman. De man, een direct familielid van de om het leven gekomen Carlo Picornie, zat in de cel naast Feyenoord-supporters die hem zouden heb ben getreiterd. Twee weken na de rellen tussen aanhangers van Ajax en Feye- noord op 28 maart meldde de man zich vrijwillig bij de politie. Hij is daarop in verzekering ge steld en bracht ónder meer een nacht door in het politiebureau in IJmuiden. In de cellen om hem heen bevon den zich vier of vijf Feyenoord- aanhangers die, volgens advoca ten G. Hamer en P. Ficq, 'aan houdend en luidkeels' Feye- noord-liederen zongen. Marteling Het was voor hun cliënt een mar teling om te moeten luisteren naar gezang van de mogelijke moordenaars van Picornie, aldus de brief aan de Ombudsman. De volgende dag is aan de offi cier van justitie gevraagd om overplaatsing. „Een en ander laat echter onver let dat aan klager onnodig leed is aangedaan," aldus de advocaten. Inmiddels wordt de man ver volgd in verband met zijn be trokkenheid bij de rellen. Hoewel de klacht is gericht tegen de officier van justitie in Haar lem, was de brief daar gisteren nog niet gearriveerd. Bovendien is het niet het Openbaar Ministe rie dat uiteindelijk bepaalt in welke inrichting iemand wordt geplaatst, dat is het penitentiair selectiecentrum. Overplaatsing binnen de inrich ting is de verantwoordelijkheid van de betreffende directie, al dus een woordvoerster van het OM in Haarlem. Den Bosch (anp) - De Pnem (Pro vinciale Noordbrabantse Energie Maatschappij) en de WOB (Wa terleidingsmaatschappij Oost- Brabant) zijn gisteren elk veroor deeld tot 10.000 gulden boete. Het gerechtshof in Den Bosch achtte beide bedrijven schuldig aan het 'medeplegen van nalatig heid waaraan de dood van een mens te wijten is'. In juli 1993 werd een 30-jarige inwoner van Oisterwijk geëlek- trocuteerd toen hij onder de dou che stond. In zijn huis was het elektriciteitsnet geaard op de wa terleiding. De WOB had de oude loden leidingen vervangen door kunststof buizen die de elektrici teit niet geleidden. Door kortsluiting ontstond de le vensgevaarlijke situatie. Het hof meende dat de twee bedrijven niet voldaan hadden aan hun 'zorgplicht'. De Pnem en WOB hadden al voor het ongeval aan bewoners van de woningen een brief gestuurd waarin zij hen aanraadden te kijken of de aar ding op het waterleidingnet was aangesloten. Rotterdam (anp) - De vertraging in de strafzaak tegen Franklin Brown 'is te wijten aan het weinig alerte opereren van de ver dediging' en de verdachte en zijn raadsman hebben 'in de me dia hun persoonlijke publicitaire belangen' voorrang gegeven. Het Openbaar Ministerie heeft zich schuldig gemaakt aan 'peste rij' door de verdachte langer in de cel te laten zitten, terwijl zij al wist dat zijn gevangenhouding niet langer gevorderd zou wor- nsin.i den. Deze harde verwijten vielen gis teren over en weer bij de behan deling van de strafzaak tegen de (ADVERTENTIE) U geeft om uw Jijf en u doet er ook iets voor. Met die afweging heeft Inventum een serie "design" weegschalen ontworpen die precies de tijd aanvoelt waarin we leven. De uitgebalanceerde vormgeving TVpe PW250 huisvest de nieuwste computertechniek, t extreme precisie, betrouwbaarheid en een lang leven. Geen bewegende delen meer, een microprocessor doet het werk. Wilt u dat hij uw ideale gewicht bepaalt? Onthoudt wat uw gezinsleden eerder wogen? Kies uit 5 verschillende uitvoeringen, vanaf 79,95. Nijmegen (anp) - De gehandicaptenorganisaties willen het re- Iglement van de Vierdaagse laten toetsen door het Europese Hof van Justitie. Rat bleek gisteren, nadat een laatste gesprek met de Vierdaag- se-organisatie over de deelname van rolstoelers aan het evenement Mets had opgeleverd. Vierdaagse- wganisator KNBLO overweegt de rolstoelers wel te laten deelne- Meti, maar zonder het vierdaagse- kruisje uit te reiken, he rolstoelers zouden een certifi- caat krijgen. De gehandicapten widen echter dat de rolstoelers een prestatie leveren die gelijk is aan die van wandelaars en dat zij °°k recht hebben op een kruisje. Het bestuur van de wandelaars- tand KNBLO neemt maandag een beslissing. Verrassingen wor den niet verwacht, want de alge mene ledenvergadering van de tand stemde al twee keer tegen een voorstel om rolstoelers als wlwaardige deelnemers aan de Vierdaagse te laten deelnemen. Bemiddeling door een ambtenaar van het ministerie van VWS Mocht gisteren niet baten. Vol gens voorzitter J. Hubers van de KNBLO leveren ook rolstoelers die aan de tocht meedoen 'een sportieve prestatie van de eerste orde'. Maar het reglement is on verbiddelijk: alleen degene die de tocht te voet aflegt krijgt een kruisje. De Gehandicaptenraad, de Nederlandse Bond voor Aan gepast Sporten (NEBAS) en de Werkgroep Integratie Gehandi capten vinden dat rolstoelers vol waardig moeten kunnen deelne men. De organisaties zeggen al een ac tieplan klaar te hebben voor na de verwachte beslissing van de KN BLO om een 'mentaliteitsveran dering' te bewerkstelligen. Zwolle - Een golf van geluid zal Nederland op Bevrijdingsdag overspoelen. Vanaf Zwolle zal via Apeldoorn, Arnhem, Oosterbeek en Wageningen het ritme kort- kort-kort-lang tot aan Amster dam worden doorgegeven door honderden mensen. Niet alleen door muziekinstrumenten maar ook met fietsbellen, handgeklap en autoclaxons wordt het morse teken voor de V van Vrede over genomen. Rond 21.00 uur moet het geluid in Amsterdam arrive ren. Het morseteken is daar het begin van het slotconcert van het Bevrijdingsfeest. ER HEERST chaos in de thuiszorg. Cliënten krij gen minimale hulp of ze staan maanden op de wachtlijst. Bureaucratie, geldgebrek en conflicten zijn de trefwoorden. De modernisering van de thuiszorg is uitgelopen op een klassieke ramp. Door Arnold Mandemaker Een ramp ontstaat als alles wat fout kan gaan ook fout gaat. Als de ene misslag de andere uit haalt. Dat is volledig van toepas sing op het inmiddels meters dik ke 'Dossier-Thuiszorg'. Een po ging de niet zo efficiënt georgani seerde sector in één klap bij de tijd te brengen, is uitgelopen op een chaos. Die vaststelling komt niet alleen van cliënten die maanden op een wachtlijst moeten staan voordat ze hulp krijgen. Niet alleen van de werkers 'in het veld' die moe ten toezien dat ze steeds minder tijd hebben om een minimaal hulpprogramma af te raffelen. Niet alleen van directies die geen uitweg meer zien in hun financië le noden. Nee, het zijn de woor den van minister Els Borst van Volksgezondheid, anderhalve maand geleden uitgesproken in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer. Directeur Knipscheer van de stichting Thuiszorg Rotterdam gaf deze week een veelbeteke nend signaal af: hij stopte alle nieuwe aanvragen als uiting van frustratie en woede over voortdu rend geldgebrek. Tegelijkertijd riep hij een spookachtig visioen op van hulpbehoevende ouderen die thuis in hun eigen rotzooi dreigen te creperen. En dat in een land dat bulkt van het geld. Reconstructie Hoe kon het zover komen? Het is een verhaal van bestuurlijk ge klungel en verkeerde inschattin gen. Een reconstructie. In de zomer van 1994, tijdens de onderhandelingen voor het eerste paarse kabinet, kwam een sterke WD-wens op tafel: meer markt werking in gezondheidszorg. Vol gens de liberale doctrine zou de zorg goedkoper worden met com- »Een bedlegerige vrouw wordt geholpen met wassen door een verpleegkundige van de Thuiszorg. foto anp merciële aanbieders op de markt. Hier werd de eerste fout ge maakt. Ten onrechte ging men er van uit dat de zorgsector zich zou gedragen als een 'gewone' markt waar prijs wordt bepaald door de werking van vraag en aanbod. Zorg is echter geen economisch goed. „Marktwerking was nooit een doel op zich. Het was een middel om meer doelmatigheid te berei ken," luidde onlangs de verdedi ging van Borst. .Maar dat doel is nooit bereikt, moest zij toegeven. „We zijn toe aan een rustpunt," verzuchtte Borst. Zij heeft daar om alle markt-experimenten in de zorg tijdens deze kabinetspe riode 'bevroren'. Fout nummer twee werd gemaakt op de burelen van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. De vernieuwing van de thuiszorg werd ingezet door een departement in verwarring. Als gevolg van een interne reorgani satie (die ook op een complete mislukking is uitgelopen, maar dat terzijde) was de afdeling Rijswijk (anp) - Thuiszorg Rotterdam zal bejaarden die dringend hulp in de huishouding nodig hebben toch helpen. Dit is gisteren afgesproken in een langdurig overleg met staatssecretaris Terps tra (Welzijn). De instelling krijgt daarvoor geen extra geld van het ministerie van Volksgezondheid. 'Schrijnende gevallen' kunnen er op rekenen dat er iemand langs komt om te helpen met bij voorbeeld stofzuigen, strijken en dwei len. Er komt een onderzoek naar de financiële problemen van Thuis zorg Rotterdam, zei Terpstra in een toelichting na afloop van het gesprek. Algemeen directeur J. Knipscheer bevestigde de uit komst van de ontmoeting. Het gesprek was georganiseerd nadat Thuiszorg Rotterdam don derdag had laten weten geen nieuwe aanvragen meer te accepte ren. De instelling zegt 11 miljoen gulden tekort te komen. 'thuiszorg' uit elkaar geslagen. Er zat nog precies één ambtenaar die echt kennis had van de sector. Die ene ambtenaar moest met een aantal nieuwkomers een klus op knappen die Borst later om schreef als 'zo'n beetje de meest ingewikkelde die we ooit voor ons hebben gehad'. Een onerva ren ambtelijke staf moest probe ren om lijn te brengen in de we reld van de thuiszorg, waar 130 instellingen 600.000 cliënten hel pen. Inschatting Fout nummer drie was de ver keerde inschatting van het risico- afschuivend gedrag van verze keraars. Langdurige zorg, bijvoorbeeld voor een gehandicapte cliënt, valt onder de collectieve regeling voor onverzekerbare risico's, de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Kortdurende zorg (bijvoorbeeld hulp na een been breuk) wordt betaald door het ziekenfonds of de particuliere verzekeraar. In de praktijk blijkt dat fonds en verzekeraars zoveel mogelijk zorg-kosten proberen door te schuiven naar de AWBZ. Dat leidt tot heen en weer ge schuif met cliënten. Een hoop ge doe, om niet te zeggen gedonder, over hun hoofden heen. Fout vier. Het risico-mijdend gedrag van commerciële bureaus voor thuis zorg. Vantevoren was er al voor gewaarschuwd door de traditio nele bureaus: pas op voor de com merciële jongens. Die zullen de makkelijke klussen aan, maar la ten zeer hulpbehoevende patiën ten aan ons over want daar valt weinig aan te verdienen. Het antwoord van VWS heette 'contracteerplicht': commerciële bureaus moeten hetzelfde 'pak ket' hulp aanbieden als de niet- commerciëlen en ze mogen geen cliënten weigeren. In theorie vol doen de commerciële bureaus aan die eis, maar in de prakijk wor den 'lastige' en veeleisende cliën ten als hete aardappelen naar el kaar toe geschoven. Ongelijkheid Fout vijf. Gerommel met eigen bijdragen. Er was in het verleden veel ongelijkheid in tarieven en bijdragen-regelingen. VWS kwam met een theoretisch helde re structuur, die in de praktijk juist een bureaucratische chaos veroorzaakte. Tienduizenden cliënten hebben nog altijd geen rekening ontvangen over de hulp in januari omdat verzekeraars, instellingen en ministerie nog al tijd oneens zijn over de hoogte van de bedragen. De bureaucratie slurpt geld op dat bestemd is voor zorg. En dat zijn geen 'aanloop-problemen', zoals de WD volhoudt. „Dit zit in het systeem," oordeelt PvdA- parlementariër Margo Vliegent- hart, een van de weinigen in de Tweede Kamer die nog enig over zicht heeft in dit complexe dos sier. Borst heeft de Kamer beterschap beloofd. Nog voor augustus moet 'Dossier-Thuiszorg' op orde zijn, 'anders is het zwaar weer'. „We hebben ons verkeken op de com plexiteit. Ik neem daarvoor de volledige verantwoordelijkheid," zei Borst in de Kamer. Zij kent de consequenties van die uitspraak: is de chaos over drie maanden nog onverminderd groot, dan wordt het politiek prijsschieten op de aimabele minister. Maar dat kan nauwelijks een troost zijn voor de honderddui zenden die de dupe zijn van be stuurlijk geblunder en organisa torisch onbenul. Rotterdamse politieman F. K., be ter bekend als Franklin Brown, die ervan wordt ver/lacht zes col lega's cipr Wéë' pölitiebureaus' të hebben aangerand. De zaak werd gisteren niet inhou-i delijk behandeld.De' 'verdediging wil nog getuigen horen en daar was geen tijd voor, mede omdat de verdediging die ondanks eer dere verzoeken daartoe wel erg laat had aangevraagd, aldus offi cier van justitie mr. R. Gerding. Het late oproepen van de getuigen was gemakkelijk verklaarbaar, aldus raadsman mr. A. Moszko- wicz. De politieman was pas laat actief mee gaan werken aan de voorbereiding op de rechtszaak. Hij was in het huis van bewaring door 'een hel' gegaan. Hij had tijd nodig gehad zich te hervinden, al dus mr. Moszkowicz. Hij wil onder andere een van de aangeefsters door de rechtbank onder ede laten horen. Deze vrouw heeft via de computer e- mails gestuurd aan haar collega 'die ik niet aan mijn kinderen voor zou willen lezen'. Als zij niet gediend was van de seksuele toe nadering van haar collega moet ze dat dan maar eens uit komen leg gen. De vrouw kan desnoods achter gesloten deuren worden gehoord om haar privacy te beschermen, aldus Moszkowicz. De rechtbank besloot alle door Moszkowicz ge vraagde getuigen te laten komen. Franklin Brown reageerde na af loop van de zitting opgelucht. „Bij de inhoudelijke behandeling zal blijken dat er hele grote leu gens bij de verklaringen zitten." De zaak wordt verder behandeld op 20 juni. (ADVERTENTIE) LAAN VAN ERICA 50 I Openingstijden: di t/m vr: 11.00 tot 22.00 uur en za t/m ma: 11.00 tot 18.00 uur Toegangsprijs: ƒ17,50 per persoon PARKEREN GRATIS A

de Stem | 1997 | | pagina 3