DE STEM Weinig animo voor kleinere Staten Univé, in de buurt voor alle zekerheid! univé IENT Nutsbedrijf ziet markt in individuele afvalwaterzuivering Een bloem met een wens Bestuurlijk overleg neemt kijkje in België Adviesraad Delta wil zich beter profderen 'Wat is nou precies samenwonen?' Alleen WD-fractie ziet voordelen in vermindering van het aantal leden logies C1 I Van onze verslaggever CAO-akkoord bij BOC Gas Hoek vatlies' Night bij Schelde Jazz Veiligheid Westerschelde nu is ver weg dichtbij.... Ondernemers strijden voor vijfde keer om trofee Politierechter blijft antwoord schuldig X 81 B526168cs en sdijk Isdijk isors, hoofd- laartensdijk ichnieken. itwerpen. id tot studie ling gaat -laars. iwaarte van de :hten aan: stbus 13, 4695 ■temen met de Bder telefoonnr. Zeeland 11 Architecten IStedebouwkundigen I Goes, is een -let bureau kenmerkt i veel aandacht voor len hoge kwaliteit. >r 1997 een nieuwe ve medewerker. Een zich thuisvoelt in een ante opleiding op I HTS bouwkunde, ge ervaring, waaronder bij een architectenbureau, varing op het gebied van en u beschikt over Ie vaardigheden, i jaar. jorden uitgenodigd een et curriculum vitae binnen rs. L.M. Zuidweg, i van Doorn 't Hooft, es, bij wie desgewenst i worden verkregen 28220). roek kan deel uitmaken nsible for general computer within the company. This in- c) and media handling duties. iarity with UNIX a plus. :hallenging positions please i c.v. to: *.0. box 99, 5680 AB Best, tel. ZATERDAG 3 MEI 1997 Middelburg - Een slagvaardiger I Zeeuws provinciebestuur: prima. [Maar niet door vermindering van I het huidige aantal Statenleden van 47, Dat is de mening van een ruime [meerderheid in Provinciale Staten. Dit blijkt uit reacties van Zeeuwse frac- [tievoorzitters op een plan van de I Noord-Hollandse Commissaris der Ko- Iningin J. van Kemenade om de Provin- Iciale Staten drastisch te verkleinen. Die [zijn volgens hem in ons land veel te [groot en te log. Ze moeten minimaal 35 en mogen maximaal 55 leden tellen. |ln Zeeland ziet alleen de VVD (12 ze- tels) iets in die plannen. „Gezien de hui- Idige omvang is een kleinere Provinciale IStaten voor ons bespreekbaar," zegt {fractievoorzitter J. Suurmond. „Door [een lager aantal leden kan slagvaardi ger gewerkt worden. Het nadeel is een [verhoogde kiesdrempel waardoor het [voor kleine partijen lastig wordt in de {staten te komen. Dat nadeel weegt voor {ons echter niet op tegen de voordelen |van een slagvaardiger Staten." Vierkant tegen is de SGP (6 zetels). „Er zijn problemen in bestuurlijk Neder land, maar het aangeboden geneesmid del is altijd hetzelfde: terugdringen van de invloed van kleinere partijen," zegt W. Kolijn. „Wij zijn nu eenmaal een land van minderheden en dat moet in de vertegenwoordigende lichamen tot uit drukking komen. Bovendien is de kwa liteit van de kleinere partijen boven het gemiddelde." Waar Kolijn ook bezwaar tegen heeft is het door de provincie zelf laten vast stellen van het aantal Statenleden. „Dat kan leiden tot 'politiek rekenwerk'. Als verkleining aan de orde is dient dat cen traal te worden vastgesteld. Wat ons be treft blijft Zeeland echter gewoon 47 Statenleden houden." D. Holtkamp van de PvdA (8 zetels) is het met hem eens. Uitgangspunt is een ledental van 35 tot 55. „Met 47 zitten we aardig op het gemiddelde, zeker als str aks Goeree-Overflakkee erbij komt. Dan praat je over een werkbaar aantal. Het is inderdaad niet zo'n goede ge dachte de provincie zelf te laten uitma ken hoeveel Statenleden men wil. Dat leidt gegarandeerd iedere vier jaar tot W. Kolijn (SGP)'het is altijd het zelfde: terugdringen van de invloed van kleinere partijen' FOTO'S ARCHIEF DE STEM vervelende discussies." J. Hageman van de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (2 ze tels) vindt dat slagvaardiger gewerkt kan worden door het aantal commissies terug te dringen. Niet door het aantal zetels te verminderen. „Daar zijn wij te gen want de hogere kiesdrempel die ontstaat zorgt ervoor dat eenmanspar tijen uit de Staten verdwijnen. En dat vind ik vanuit democratisch oogpunt een slechte zaak." F. van Kollum (GroenLinks, een zetel) onderschrijft dit standpunt. Een andere eenmansfractie in de Staten is Delta Anders. M. Wiersma van deze groepering zegt dat vermindering van het zetelaantal in principe bespreek baar is. „Maar wie die verkleining ver zint moet ook maar met de argumenten komen. Is een kleinere Provinciale Sta ten efficiënter? Krijgen Statenleden meer tijd om de hoofdlijnen in de gaten te houden? Krijg je een andere verhou ding tussen GS en PS? Ik geloof er alle maal niks van. Erover praten wil ik al tijd." Dat zegt ook P. Roose van GPV/RPF (3 zetels). „Dat wil niet zeggen dat wij het ermee eens zijn. Binnen onze fractie is het standpunt nog niet uitgekristalli seerd. Ik kan begrijpen dan men zich in Noord-Holland met zijn meer dan 80 Statenleden soms afvraagt of het zo'n groot lichaam moet blijven. Maar of dat ook voor Zeeland geldt is zeer de vraag. Dat de kleinere partijen hiervan dan de dupe worden is wel duidelijk." S. Buijs van het CDA (10 zetels) onder schrijft dit laatste. Volgens hem zit Zee land echter met zijn aantal Statenleden al zo'n beetje op de 'minimum-grens' van Van Kemenade. „Wij zijn best be reid met de VVD mee te denken over een efficiëntere manier van werken binnen de provincie. Maar om op voorhand al te zeggen dat er dan minder Statenle den moeten komen is niet de marsroute die wij in Zeeland moeten gaan." L. van Doorn van het AOV (1 zetel) denkt dat er in Zeeland weinig veran dert. „Moet ook niet. Nu zit zo'n beetje elke regio vertegenwoordigd in Provinciale Staten. Bij minder Statenleden valt die regionale verdeling weg en dat is een slechte zaak. Hoe hou je als bestuurder dan zicht op al die eilanden waaruit Zeeland toch feitelijk bestaat?" Binnen D66 (3 zetels) is over het plan- Van Kemenade nog niet gesproken, dus is er ook nog geen standpunt zegt frac tielid J. de Zeeuw. Middelburg - De ongeveer 6000 woningen in Zeeland die niet op de riolering zijn aangesloten, kunnen in de toe komst door nutsbedrijf Delta een syteem voor individuele behandeling van afvalwater (IBA) laten aanleggen en ook laten onderhouden. Delta voert op dit moment een haalbaarheidsonderzoek uit naar de oprichting van een zo genaamde IBA-wacht met als takenpakket aanleg, onder houd, beheer, financiering en certificering van IBA-syste- men. Die systemen kunnen variëren van septic tanks tot complete miniatuur afvalwaterzuiverin gen. Het nutsbedrijf loopt met de regeling vooruit op de toekom stige eisen voor de lozing van afvalwater. Met ingang van 2005 moeten panden aangeslo ten zijn op de riolering of op een andere manier aan de eisen voldoen. In de huidige situatie zorgen individuele gebruikers zelf voor aanschaf en onderhoud van aparte lozingsystemen voor afvalwater. Door de grootschalige en centrale aan pak is de IBA-afnemer goedko per uit, aldus Delta. Half juli zijn de onderzoeksresultaten bekend. ales of digital navigable maps swing market requires exten- people in 30 locations. To fates for the following func- three tier client server soft- atons use 40 UNIX nodes dis- rre used in local offices. You a locations. Ivan onze verslaggever {Hoek - De Industriebond IFNV is tevreden met het ICAO-akkoord dat de onder handelaars deze week afslo- Iten met BOC Gas in Hoek. ■Na langdurig 'touwtrekken' Ihebben de FNV-onderhande- Jlaars Robert Evers en Piet Jans- Isen een eenjarige overeenkomst ■bereikt. BOC wilde eigenlijk een ltweejarige overeenkomst zonder |ATV-dagen. Die eis is van tafel len daarom is de FNV tevreden |over het principe-akkoord. Per 1 april van dit jaar gaan de werknemers er drie procent op [vooruit en het inkomen bij ziek- |te blijft voor honderd procent poorbetaald. Bovendien krijgt het personeel een extra uitkering [van maximaal twee procent. Ret voorstel van de directie om aantal vrije weekenddagen |te verminderen is van tafel. De leden van de Industriebond FNV krijgen tot 15 mei gelegen heid om te reageren op het on- jderhandelingsresultaat. [Van onze verslaggever feraeuzen - Het jubileumpro gramma van het vijfentwin tigste Schelde Jazz Festival, Van 22 tot en met 25 mei in prneuzen, heeft langzaam aiaar ondertussen definitief prm gekregen. 'ider meer de Jazzgiganten os Dulfer, Boogie Boy, en de 'ac° Saint Abels Group zijn te wren op de gratis podia in het wntrum van de stad. Beuw is dat op zaterdag de Gro- ■6 Kerk in de Noordstraat in het 'rogramma is opgenomen. In de wrk staat een Ladies' Night ge- 'rigrammeerd, met Denise Jan- en Lillian Boutté. De entree 'draagt vijfendertig gulden, iaden geven deze avond ook «gang tot Porgy Bess. 'ok voor de gala-avond met Thielemans moet entree orden betaald. Naast de 'street- ade' en de horecabedrijven op 'terdag zijn verder alle vaste vrij toegankelijk. De podia ijn te vinden op diverse straten de binnenstad. Ook zijn bij "chillende horecagelegenhe- orkesten te horen, waarbij de adruk ligt op dixieland en oude N. Saterdag is het feest op de Markt. P middag staat in het teken van l« big bands. De Schelde Festival PjgBand sluit zondag het festival F met een optreden. Als laatste Fsmijter geven zij het nummer "e Big Bang ten gehore. Van onze verslaggever Middelburg - Het Bestuurlijk Overleg Westerschelde gaat op korte termijn met de zuiderburen van gedachten wisselen over de maatregelen tegen overstromingen. Ingrepen op Belgisch grondgebied - er zijn plannen voor een stormvloedkering bij Oosterweel - beïnvloeden het getij op de Westerschelde en om gekeerd. 'Paerezêêkers', heten ze in het dialect van het Land van Axel. Paardenbloe- men. In berm. en weiland, waar eigenlijk niet, staan ze er op dit moment bij hon derden. Onkruid eigenlijk, maar met dat felgele bloemhoofdje toch een schoon heid. De jonge uitspruitsels van de paar- denbloem kunnen zelfs als groente wor den gegeten. De meeste zijn inmiddels uitgebloeid, dus staan nu in charmante pluizenbol. En als kind wist je al: diep ademhalen, hard blazen en als al die ge pluimde zaadjes in die ene ademtocht waren verdwenen dan, dan mocht je een wens doen. FOTO WIM KOOYMAN Binnenkort gaat de verdieping van de Westerschelde, nodig om grotere schepen richting Ant werpen te laten varen, van start. „Door deze verdieping neemt de hoofdgeul verder in omvang toe en kan het getij weer sterker bin nendringen. Berekeningen geven aan dat door de verdieping de hoogwaters in de Westerschelde toenemen met twee centimeter in het westelijk deel en vijf centi meter meer oostelijk," schrijft ir. J. Vroon in een notitie ten behoe ve van het bezoek aan België. De zuiderburen zijn momenteel bezig met het inrichten van ge controleerde overstromingsge bieden, de zogenaamde potpol- ders. Die gebieden overstromen zodra bij Antwerpen een bepaald hoogwaterpeil wordt bereikt. „Modelberekeningen laten zien dat de potpolders de hoogwaters op de Zeeschelde tijdens storm met enkele decimeters verla gen." Aanleg van een storm vloedkering in België leidt ertoe dat bij sluiting hiervan het wa terpeil in het oostelijk deel van de Westerschelde met enkele de cimeters zal toenemen. Hierbij komt de omstreden ontpoldering langs het Nederlands deel van de Schelde om de hoek kijken. Als zo'n 400 ha ontpolderd wordt, Van onze verslaggever Middelburg - De Verbruikersadviesraad (VAR) van Delta Nuts bedrijven wil zich beter profileren om meer bekend te worden bij de Zeeuwse bevolking. In het jaarverslag over 1996 wordt immers geconstateerd dat het moeilijk blijft de VAR goed voor het voetlicht naar de kleinverbruiker te krijgen. over de activiteiten. De directie De VAR kan zijn taak hierdoor niet optimaal vervullen. Doel is immers het bevorderen van het algemeen maatschappelijk func tioneren tussen Delta en haar huishoudelijke en zakelijke kleinverbruikers. De raad heeft zowel een klank bord-, een advies- als een com municatiefunctie. „Om dit zo goed mogelijk te vervullen is daarom besloten het meer profi leren van de activiteiten gestalte te geven." Verbruikers van Delta worden zodoende onder andere regelma tig geattendeerd op het bestaan van de VAR door middel van het plaatsen van advertenties. Te vens wordt een folder uitgegeven (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon errit iejonge axel bereikbaar in heel Europa Oran(eatr..( 5 - Telefoon 0115 562710 van Delta overlegt vier keer per jaar met de VAR over aangele genheden die de kleinverbruikers rechtstreeks raken. Het gaat on der andere om de tariefstructuur, het incassobeleid, het aan- en af- sluitbeleid en het onderhoud en verbruikerstoestellen. „Voor de verbruiker is het van belang dat deze de VAR weet te vinden als ze bepaalde onderwerpen aan de or de zou willen stellen." De Verbruikersadviesraad is na melijk gebaat bij opmerkingen van de verbruikers over het reilen en zeilen van Delta. „Die signa len zijn van wezenlijk belang als de VAR zijn klankbord-, advies- en communicatiefunctie goed wil uitoefenen. Dan pas kunnen de belangen van de huishoudelijk kleinverbruiker en de zakelijk kleinverbruiker goed worden be hartigd. Een goed functionerende VAR kan worden beschouwd als belangrijke smeerolie." De VAR heeft vorig jaar toezicht gehouden op dat gedeelte van het beleid dat belangrijke gevolgen kan hebben voor de kleinverbrui ker. Voorbeelden hiervan zijn de tariefstelling en de introductie van Groene Stroom. Ook de taak verbreding van energiebedrijven is een belangrijk gespreksonder werp in het verslagjaar geweest. Van onze verslaggeefster Zeeuws-Vlaanderen - De Ju- niorkamer Zeeuws-Vlaande- ren houdt dit jaar voor de vijf de keer de Beste Onderne- mings Visie Trofee (BOV-tro- fee). Het thema in 1997 is 'De mens achter de onderneming'. Deze week ontvingen een groot aantal ondernemers in Zeeuws-Vlaanderen de uitno diging mee te doen aan deze BOV-verkiezingen. In de loop van dit jaar bezoekt de jury de aangemelde bedrijven en maakt een analyse. In novem ber of december wordt de winnaar bekend gemaakt. De wisseltrofee wordt uitgereikt door de winnaar van vorig jaar Van de Vijver Cammaert uit Schoondijke. De BOV-tro- fee heeft de laatste vier jaar een vaste plaats verworven bij de ondernemers in het Zeeuws-Vlaamse. De uitrei kingsbijeenkomst is dan ook uitgegroeid tot een groot 'bu siness to business evenement'. Door Ronald Verstraten Terneuzen - Het vonnis is ge veld, de straf aanvaard, maar na afloop van de rechtszitting, gisteren in Terneuzen, bleven vader en dochter R. toch met de prangende vraag zitten: „Wat is nou precies samenwo nen? Is dat één, twee, drie da gen per week? Bij welke in stantie je het ook vraagt, nie mand kan het zeggen." De Terneuzense A.R. stond voor de politierechter, omdat zij in de periode van 1 juli 1995 tot 1 fe bruari 1996 bijstandsfraude zou hebben gepleegd. Haar werd ten- lastegelegd dat zij haar uitke ringsbriefjes niet goed had inge vuld, omdat zij in die periode met iemand had samengewoond. R. bestreed dat: „Mijn toenmalige vriend kwam een paar keer per week. Ik zag dat niet als samen wonen." De ex-man van R. had na hun scheiding regelmatig de sociale dienst in Terneuzen opgebeld met de boodschap dat zijn ex-vrouw een vriend had. Dat was voor R. aanleiding om de zaak te bespre ken met haar maatschappelijk werkster. „De sociale dienst zegt dan, dat je samenwoont als er twee huishoudens worden samen gevoegd. Dus ik zag zo af en toe blijven slapen niet als samenwo nen. Tegen mij is nooit gezegd wat nu precies de limit is," vertelde zij. Hoe vaak de vriend bleef slapen, wilde politierechter Fibbe vervol gens weten en daar kon vader R., die als belangstellende in de zaal zat, precies antwoord op geven. Even later beëdigd als getuige, be vestigde hij dat het om enkele ke ren per week ging. Hij werkte na melijk met de vriend van zijn dochter samen en als deze haar opzocht, moest hij hem op het werk vervangen. „De volgende ochtend was hij dan weer op het werk. Hij at zelfs niet bij haar," aldus vader R. Observaties, gedaan door de so ciale recherche, kwamen er op neer dat de auto van R.'s vriend, inmiddels ook al weer -ex, inder daad af en toe bij haar voor de deur stond. Er werd aangifte van steunfraude gedaan en de sociale dienst stelde vast dat de gemeente voor een kleine veertienduizend gulden was benadeeld. „Dat vind ik altijd een beetje een wonderlij ke redenering van de sociale dienst, dat je alles moet terugbe talen als je een fout maakt," zei officier van justitie mr. J. Huijgen daar over. Volgens hem had R. echter 'de grens overschreden'. Hij baseerde zich daarbij vooral op een verkla ring die zij tegenover de sociale dienst had afgelegd. Daarin was opgeschreven dat zij zou hebben gezegd dat haar vriend een paar dagen per week bij haar inwoon de. Om die reden eiste hij een werkstraf van veertig uur, die Fibbe ook inderdaad oplegde. Hij was van mening dat de relatie, „zoals wel vaker", geleidelijk aan was gegroeid naar samenwonen. Dat de vriend alleen maar af en toe bij R. sliep en verder voorna melijk aan het werk was, maakte volgens hem niet uit. „Dat heb je in huwelijken soms ook." Afgaan de op de observaties van de socia le recherche vond Fibbe wel dat de periode van de fraude zich be perkte tot twee maanden. Op de vraag wat nu eigenlijk 'samenwo nen' was, moest ook hij het ant woord schuldig blijven. verlaagt dit het hoogwaterpeil met vijf centimeter. De waterstanden langs de Wes terschelde worden sinds de vori ge eeuw gemeten. „Als deze waarnemingen worden geanaly seerd dan blijkt dat het hoogwa ter sneller stijgt dan de zeespie gel op de Noordzee. Blijkbaar treden er veranderingen in het estuarium op waardoor het wa ter gemakkelijker kan binnen dringen. Dat blijkt ook uit de voortplantingssnelheid van de getijgolf. Deze is toegenomen: in de loop van deze eeuw is de tijds duur tussen het moment van hoogwater in Vlissingen en Ant werpen met 40 minuten afgeno men." Volgens Vroon is de meest voor de hand liggende verklaring dat het estuarium door inpol deringen en verdieping van de vaargeul dieper en smaller is ge worden. Een effect dat straks bij een verdere verdieping nog wordt versterkt. In de opvattingen over veiligheid treedt de laatste jaren een veran dering op. „Het is de vraag of het alsmaar verhogen van de dijken nog altijd wel het passende ant woord is op de stijging van de zeespiegel. Bij een eventuele dijkdoorbraak worden de gevol gen immers steeds rampzaliger. Ook is het de vraag of dijkverho ging de meest economische op lossing is," zo staat te lezen. Vroon sluit niet uit dat onderde len uit het natuurherstelplan Westerschelde in combinatie met de veiligheid (vergroting kom- berging en vergroten voorland voor de dijk) goedkoper is dan natuurherstel geheel buitendijks en een (versnelde) ronde dijkver zwaringen. „In de Westerschelde zou het doel van 'keren van het hoogwa ter' verlegd kunnen worden naar het 'beheersen van de stijging van het hoogwater'. Geen puur Nederlandse discussie want ook in Engeland wordt omwille van de veiligheid land teruggegeven aan de zee," staat te lezen. Het Bestuurlijk Overleg Wester schelde hoopt 15 mei meer in zicht te krijgen in eventuele ver dere Belgische plannen met be trekking tot de Westerschelde. Zijn er nog meer ingrepen te ver wachten die van invloed zijn op de veiligheid tegen overstromen? Bijvoorbeeld een volgende ver dieping van de vaarweg, aanleg van overstromingsgebieden na bij de Nederlandse grens en mo gelijke aanleg van havendokken in open verbinding met de Schel de. Ook wil het overleg weten hoe gedacht wordt over intensie vere samenwerking met Neder land op het gebied van veilig heid. (ADVERTENTIE) BREDA Univé Breda, Van Goorstraat 1, tel (076) 531 54 44 ETTEN-LEUR OVM Univé West-Brabant, Markt 85, tel (076) 504 00 49 GROEDE O.B.M, Groede, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65, 0.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland", Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markt 5, tel. (0165) 30 15 05 Méér weten over Univé? Kont eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. ^✓VERZEKERINGENJL-J J Daar plukt de vruchten van!

de Stem | 1997 | | pagina 35