'Tactisch inzicht kun je niet trainen' 4Ik zal het zelf moeten oplossen' DE STEM duur? melvaarts-l g geopend! linplanten, raniums enl ïrkplanten Kleintje .eendertse Wim Rijsbergen kent na twee jaar de tekortkomingen van NAC 59.- -412362 MAAILAND Schuttingen, turen en garages Loodgieter I Ad Timmermans Broeders B.V. Schilderwerk Schilder igen 4 Pispaal' Henk Vos wil bij Feyenoord weer vrijuit kunnen voetballen kristal scanners inclusief offerte. Voor al uw I tuin, terras en balkonj naar: lomkw. Tuincentrum osendaalsebaan 45a liw. Tel. 0165-301404. pdag 4 mei geopend. Iton of houtcombinatie.! :herpe aanbiedingen, IP.S. 040-2449876. plaatsen: resultaten boeken. Uk 't'.' 'ttkUL ,';rggj-, kr reparatie of vernieuw-] f van dakbedekking, go-.l [r, CV, sanitair en andere.| lodgieterswerkz.heden, ^6-5147767 of 5614873 j Goed, beter: Kleintje Vakbekwaam t>iedt zich aan. Uurtarief 25,-Tevens VAKBEKWAAM collega bzocht Tel. 06-54 225744. |r een begrip eubeltransport fid en België Llledige verzekering. 698, Fax:313692- yvat is niet waar? De Paus is katho liek ik heb de ballen verstand van voetbal of Seedorf hoort niet op rechts. Niks niet waar dus, het zijn drie waarheden als koeien, maar al leen Guus Hiddink denkt dat-ie een meier kan winnen in een of andere stompzinnige kwis door het dwarste jongetje van de klas te verbieden om in de as van het veld te komen. Heb ést nou toch eens in de gaten, eigenwijze Achterhoeker! Ik zeg niet dat-ie met die lichaamsbouw beter bokser had kunnen worden, maar op rechts spelen kan-ie niet. Op rechts moet je een paar man op snelheid kunnen passeren, vliegend kunnen pielen en messcherpe weg draaiende voorzetten kunnen ge ven. Dat is allemaal niks voor See dorf. Die moet gewoon doen waar hij goed in is en da's een bal aanne men, vasthouden en door het mid den verdedigers en aanvallers omver kegelen. Hou het simpel, man. Dat kan de Paus zien, maar die schijnt dan in zijn jeugd tenminste nog gevoetbald te hebben. Dat kan ik zien, al kan ik zelfs zonder keeper nog geen penalty tegen de touwen krijgen, en zou Jules de Corte nog leven, dan zou die het ook zien. Ben nou toch eens conse quent, zet dat ventje waar hij thuishoort en daar komen maar twee stekken voor in aanmerking: het centrum of de bank. Als je bang bent dat die eigenwijze opdonder je weer piepelt, dan moet je hem niet selecteren, laat staan opstellen. Doe je dat wel, omdat alle problemen uitgepraat en opgelost zijn, veroorzaak dan zelf geen nieuwe problemen door hem op rechts te zetten. Het is 't één, of 't ander. Dat was één ding dat me dwars zat en er is ook nog iets wat ik niet begrijp. Ri chard Krajicek stort geld in een fonds voor de ontwikkeling van het jeugdtennis in achterstandswij ken. Prompt krijgt-ie daan/oor de sportiviteitsprijs van zijn ex-residen tie. Waarom? Overigens vraag ik me gniffelend af hoe lang het duurt voordat ze er op het bondsbureau van de KNLTB ach ter komen dat de Paulus Potter-, de Rembrandt-, de Ruysdael-, de Ru- bens-.en de Jan Steenstraat niet, zo als in Amsterdam, op een zekere stand gesitueerd zijn, maar in de Schilderswijk. Niet dat het mij een mallemoer uit maakt, maar ik vermoed dat er nog steeds genoeg zich deftig voelend tennisvolk rondloopt dat het ver domt om daar straks te gaan dubbe len tegen pa en ma Flodder. Stél je vóór, zég.... Maar goed, van mij mogen ze kraji cek daarom best een medaille geven voor het slaan van een brug tussen de standen, want dat spreekt me zeer aan. Als ze de competitie van I die toekomstige hooligans nou ook j nog op zondagmiddag plannen, wordt-ie waarschijnlijk ook nog j bondsridder van de KNVB, omdat die dan van een hoop ellende af is. Waar ik intussen nog steeds geen touw aan vast kan knopen, is die sportiviteitsprijs. Wat heeft dat ini tiatief met sportiviteit, fair-play en sportsmanship te maken? Krajicek mag dan een hele goede tennisser zijn; een goed verliezer als Edberg, Sampras of Becker is hij nooit ge weest. Voordat hij over twee maan den de eerste bal mag slaan op de eerste dag van Wimbledon, passeert Naar Rudyard Kipling hangt daarbo- w de volgende inscriptie: 'If you can meet with triumph and disaster and treat those two imposters just the same'. Oie is Edberg, Becker en Sampras op net lijf gebeiteld. Die gaan diep en als het moet nóg dieper. En als ze wfeen, zeggen ze dat ze er alles een gedaan hebben, maar dat hun tegenstander beter was. Wie dat ge nereuze gebaar en die Wimbledon- W even vergeet, en wie Krajicek wat vaker heeft zien spelen dan al ten in juli '96, die weet dat een sportiviteitsprijs als een tang op een vet varken slaat. Vrij naar Krajicek, ®e al zijn vrouwlijke collega's vijf W geleden aldus betitelde. Dat ™>ge dus een hele oude koe ain, maar, met alle respect voor het tennis, én voor het nobele gebaar ven Krajicek: een sportiviteitsprijs neeft-ie ook daarna nog lang niet •erdiend. Ga om te beginnen die schouders eens rechten en kappen met dat gesjok iedere keer als 'disas- weer aanbreekt. Daar geef je complete tennisgeneraties van de toekomst een goed voorbeeld mee. «i niet alleen in die Haagse achter- standswijken. Léon Krijnen NAC-Feyenoord is morgenmiddag (14.30 uur) meer dan de meest beladen confrontatie die jaarlijks in Breda op het programma staat. Het is de wedstrijd die symbool staat voor de manier waarop het afgelopen seizoen voor beide clubs is verlopen. Voor NAC is dat een pijnlijke constate ring. Want waar het niet bepaald briljante Feye- noord nog volop in de race is voor het kampioen schap, zette NAC zichzelf in een vroegtijdig sta dium buitenspel. De scheidende trainer Wim Rijsbergen kan vijf wedstrijden voor het einde van de competitie niet anders stellen dan dat vooral de spelers door de mand zijn gevallen. Door Ad Pertijs Breda - Wim Rijsbergen zit zondag gewoon op de bank bij NAC. Net als in het geval van het rumoer rond de vierde of ficial bij FC Groningen-NAC, bijt de arbitrage van dienst ook in de zaak Graafschap- NAC in het zand. „Als ik er gens niet tegen kan, is het on rechtvaardigheid," zegt de Leidenaar fel. En dus bleef er in de beroepsprocedure niet veel heel van de beweringen die hadden moeten leiden tot een schorsing van de trainer. „Ik denk dat ze de zaak nu wel moeten intrekken," stelt Rijsbergen tevreden vast. Met eenzelfde felheid werkt Rijs- bergenaar zijn laatste maanden bij NAC af. Hoewel de toon soms bitter aanhoort, predikt de Lei denaar een positief geluid. „Ik zal overal blijven zeggen dat NAC een prachtige club is en dat blijft het ook voor mij. Jammer genoeg zijn er hier alleen wat dingen mis gelopen. Daar zijn we samen voor verantwoordelijk. Al vind ik nog altijd dat de spelers zich de din gen die fout liepen, het meest moeten aantrekken." Wim Rijsbergen blijft tot het laatst recht door zee, fel, kritisch en fanatiek, zonder na te trappen. Hij is er de man niet naar om ran cuneus te zijn nu na twee jaar de samenwerking met NAC ten einde loopt. „Ik ben niet afgerekend op de resultaten van de eerste sei zoenhelft. NAC en ik gaan uit el kaar en de ervaring die ik hier de afgelopen twee jaar heb opge daan, gaat mee in mijn bagage. Wat er precies mis is gegaan, weet ik wel, maar ik zal het niet naar buiten droppen." Waanzin Teleurgesteld in bepaalde club mensen en spelers is hij wel. Dat steekt de oud-verdediger van Feyenoord niet onder stoelen of banken. „Spelers zijn niet kritisch genoeg naar zichzelf," zegt hij niet voor de eerste keer. Bij NAC lopen er te veel die volgens hem simpelweg de kwaliteit missen om topvoetbal te spelen. Ondertussen verdienen ze wel gigantische sala rissen. „Dat is de waanzin van het hedendaagse voetbal. Ik ben - binnen het voetbal althans - voor een prestatiemaatschappij. Wie niks presteert, verdient niks. Ik ben ervoor minder salaris te geven en de prestaties meer te belonen. Maar welke club durft dat? Er zijn er altijd die toch sowieso veel be talen en dan moet de rest mee. „Ik ben niet jaloers op mensen die veel geld verdienen, zolang ik als trainer daarvoor maar iets terug mag eisen. Maar tegenwoordig moet je al^oppassen om die jon gens niet al te veel druk op te leg gen. Zelfkritiek zie ik niet meer. Wanneer er verloren wordt, zoe ken ze uitvluchten. 'Ach, dan win nen we de volgende keer wel.' Maar ze vergeten dat die ene kans nooit meer terugkomt." Hij klinkt zuur, maar is dat vol gens hem niet. Het is slechts een vaststelling, een conclusie. „Ik zeg niet dat geld spelers lui maakt," verduidelijkt hij. Het probleem bij NAC zit dieper. „De wil om te winnen, moet in je lijf zitten. Dat heb ik nu nog. Karei Bonsink (de assistent-trainer, red.) en ik vragen ons na een trainingspartijtje geregeld af, waarom wij die bezieling wel heb ben en zij niet. Ais voetballer dacht ik nooit aan geld, maar al leen aan de komende wedstrijd. Dat mis ik nu bij spelers. Ze heb ben het te gemakkelijk. Alles is geregeld. Het bad staat klaar, de kleding ligt netjes klaar. Het is geen verwijt naar hen, maar iets wat bij deze tijd hoort. Ik zie het overal om me heen. Het heeft met alles te maken. Als mijn zoon een leuke trui ziet hangen, wil hij die hebben. Waar hij die 300 gulden vandaan haalt, wordt niet over nagedacht." Overleven „Het is niet voor niets dat wij zo veel Braziliaantjes in het jeugd- team hebben lopen. Zij willen maar een ding en dat is overleven. Daarvoor komen ze helemaal uit Brazilië. Diezelfde gedrevenheid hebben ook mensen als Tony Vid- mar en Graham Arnold. Of dacht je soms dat die gasten naar Breda zijn gekomen omdat het zo'n ge- Wim Rijsbergen: „Zelfkritiek zie ik niet meer. Wanneer er verloren wordt, zoeken ze uitvluchten. 'Ach, dan winnen we de volgende keer wel.' Maar ze vergeten dat die ene kans nooit meer terug komt." FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP zellig stad is. Nee, ze willen het hier maken, geld verdienen. Dan mag je best een keer dronken wor den, maar de andere dag weten ze wat hen te doen staat. In de jeugd loopt nu ook een spits uit Angola, Paulo Tavarez. Als die jongen er komt, mag hij zichzelf trots op de borst slaan. Hij heeft het dan alle maal aan zichzelf te danken en zo hoort het ook. Het is een jongen naar mijn hart." Rijsbergen weet diep van binnen dat huidige Westerse generatie kansloos is tegen jongens als Ar nold en Tavarez. Dat is nog zijn meest pijnlijke constatering in de richting van zijn spelers. „De spe lers die ik wil, vind je bijna ner gens meer. Niet voor niets zoekt iedereen een 'type Wouters'. Wij hebben ook geen natuurlijke lei der binnen de ploeg." Als er al zo eentje de kop opsteekt, vertrekt hij snel naar Ajax, Feye noord of PSV en is hij onbereik baar voor NAC. Kees van Wonde ren is zo'n speler. Rijsbergen had hem graag bij NAC willen hou den, maar hij begrijpt ook wel dat de Gelderlander koos voor Feye noord. „Kees nam geen gok, hij geloofde in zichzelf. Wie dat doet, durft risico's te nemen," zegt Rijs bergen. Er klinkt bewondering in door. Bij NAC moet hij het doen met spelers die onbewust kiezen voor hun eigen beperkingen. „Voetballen kunnen ze allemaal," zegt Rijsbergen. Hij staat er dan ook niet van te kijken dat NAC in staat is geweest om Ajax pootje te lichten. „Dat we zo wisselvallig zijn, heeft te maken met het feit dat spelers niet altijd weten wat ze op een be paald moment in de wedstrijd moeten doen. Ze doorzien situa ties niet. Voor de wedstrijd kan ik ze op het bord bepaalde dingen uitleggen, maar iedere situatie in het veld is weer anders. Die dui zenden varianten kan ik moeilijk tevoren met ze doornemen." Hij neemt het ze amper kwalijk. De beteren spelen immers bij Ajax, niet bij NAC. „Conditioneel kan ik ze op hetzelfde peil bren gen als Ajax, maar daarmee ben je er niet. Tactisch inzicht is niet te trainen. Dat zit in je. Waarom verkoop jij geen 100.000 boeken en Harry Mulish wel. Terwijl jij toch ook 'hij wordt' met 'dt' schrijft." Schlemielig Als hij terugkijkt op zijn laatste jaar bij NAC, overheerst het beeld van de in zijn ogen onnodig ver speelde punten. „Het was heel schlemielig, ondeskundig en hard tegelijk," omschrijft hij de manier waarop NAC tegen onder meer clubs als FC Groningen, FC Twente en De Graafschap in de laatste minuten punten weggaf. „Alles bij elkaar misschien wel negen punten. Tel die punten eens op bij het huidige totaal en je be seft dat we er zonder al die gekke dingen heel anders voor hadden gestaan." Blessures, gele kaarten en falende aankopen kleurende rest van het bij de verwachtingen achtergeble ven resultaat. „Het is duidelijk dat de aankopen niet in het team pasten," constateert Rijsbergen. Hij wil er niet al te diep op in gaan. „Maar duidelijk is dat ik niet de spelers heb kunnen halen die ik er graag bij wilde hebben. Ook dat hoort bij het vak. Niet al le spelers zijn haalbaar of betaal baar. De aankopen waren een re sultaat van een gezamenlijk over leg. Achteraf kun je alleen maar concluderen dat we samen dingen niet goed hebben gedaan. Geloof maar dat ook Herbert Neumann dat weet. Hij zal straks niet met dezelfde groep aan het werk gaan." Rijsbergen ging ondanks zijn twijfels vorige zomer gewoon met de nieuwkomers in zee. Zo zit hij in elkaar. „Ik kende die jongens alleen van 'zien spelen'. Ik wist niet hoe het was om met ze samen te werken. Ik wil dat altijd eerst ervaren, alvorens ik een oordeel geef. Zo gaat dat straks ook bij FC Groningen. Ik heb die club geko- Door Jacques Hendriks Rotterdam - „Het is een gek wereld je, laten we alsjeblieft hopen dat het niet nog gekker wordt." Henk Vos (28), aanvaller én aangevallen bij Feyenoord, schudt zijn hoofd. „Sup- portersrellen, de dode hooligan in Beverwijk, Franse voetballers die geschorst worden wegens het ge bruik van (soft-)drugs, daar kun je toch met je pet niet meer bij." En wat dacht-ie van de uitingen van pu re haat die hij, nota bene door de eigen 'aanhang', naar zijn hoofd geslingerd krijgt de laatste tijd? Met als dieptepunt twee weken geleden de wedstrijd Feye noord - Fortuna (4-4). Naast Henk Vos waren er nog wel een stuk of acht Feyenoorders die in aanmer king kwamen voor kritiek na de op z'n zachtst gezegd bizarre vertoning, maar Vos moest het als enige ontgelden. „Ik denk dat het vrij uniek is dat voetballers door de eigen aanhang zo uitgescholden worden. Behalve dan bij Feyenoord. Hier is blijkbaar ieder seizoen wel iemand de pispaal. John Metgod heeft het meege maakt, John van Loen, Mario Been, en nu ben ik aan de beurt. En ik zeg je, als ze zo naar je fluiten, dan gaat dat door merg en been. Zoiets gun je niemand," verzekert Vos. Kan het nog gekker? Ja. Op de Open Dag, uitgerekend de feestelijke, officiële sei zoensopening, waarop het 'nieuwe' Feye noord zich jaarlijks voorstelt aan Het Le gioen, kreeg de Roosendaler afgelopen zomer een klap in zijn gezicht van een 'supporter'. Zo maar. „Soms speelt het wel door mijn hoofd: 'wie weet, is er di- reet zo'n gek die me opwacht na een wed strijd of training'. Daar moet toch je niet aan denken." Waarom? Henk Vos weet het niet. „Vori ge week vrijdag zijn we met een stuk of tien spelers plus de vrouwen op initiatief van Ronald Koeman naar een concert van Marco Borsato gegaan. Naar zo'n avond ga je toch ook niet om herrie te schoppen en die man uit te fluiten. Hij geeft alles, probeert het publiek spekta kel voor te schotelen. Nou, dat doen wij ook in zekere zin, al is dat in de laatste twee thuiswedstrijden niet erg goed ge lukt." Toekomst Na 'Fortuna' leek de maat vol. Trainer Arie Haan liet doorschemeren dat er op zo'n manier voor Vos geen toekomst meer in de Kuip was, Vos zelf zou ook wegwil- len ondanks een nog tot 1 juli 1998 door lopend contract. „Uit de lucht gegrepen," zegt Vos over die berichten. „Ik heb sinds die wedstrijd bijna niet meer met de pers gesproken, het leek me het beste niet meteen mijn hart te luchten, dus ik weet niet waar die verhalen vandaan kwamen. De techni sche staf plus de spelersgroep hebben me juist vertrouwen gegeven. Ronald Koe man heeft als aanvoerder namens de groep tegen mij en in een open brief naar enkele landelijke kranten gezegd dat mijn medespelers me blijven steunen. Ook hij snapt die supporters niet. Als je één speler uitfluit, dan dupeer je daar het hele elftal mee, niet alleen die ene voet baller." Vanwege dat vertrouwen en de vele tien tallen steunbetuigingen van wél goedwil lende supporters - „Dat geeft een kick en moed om door te gaan" - maar ook om dat Feyenoord nog altijd de kansen op deelname aan de zowel sportief als finan cieel aantrekkelijke Champions League in eigen handen heeft, zegt Vos geen mo ment overwogen te hebben om Rotter dam-Zuid voortijdig gedag te zeggen. „Ik heb het uitstekend naar mijn zin bij Feyenoord. En ik ga echt niet op de ioop voor zo'n stelletje. Het zijn er maar een paar. Maar die paar fanatiekelingen be palen vaak de stemming op de tribune. Tegen Fortuna leek het daardoor ook wel alsof de hele Kuip me uitfloot." Waarom? „Ik weet niet wat er aan me mankeert, het zal wel een optelsom zijn van een aantal kleine dingen," zucht Vos nog maar eens. „Ik wil niet zeggen dat ik in België (Germinal Ekeren, Standard) en Frankrijk (Sochaux) nou altijd dé pu bliekstrekker was, maar iedereen had wel respect voor me." „Ronald Koeman miste tegen Fortuna een penalty. Niemand die er wat van zei. Stel dat hij die tweede strafschop, een paar minuten later, ook gemist had. Ze ker weten dat nog niemand wat had ge zegd. George Boateng verdedigde uit door het midden, waar vervolgens een te- gengoal uit voortkwam. Hoor je ook nie mand over." De klos Waarom? Henkie Vos is gewoon de klos, daar komt het op neer. Omdat hij net als zoveel van zijn voor gangers in de Kuip een te weinig scoren de spits is? Omdat hij te flegmatiek is in de ogen van de kritische aanhang? Om dat hij buiten het veld een uiterst goed lachse jongen is, altijd in voor een gein tje? Of toch omdat hij het één keer aandurfde met witte voetbalschoenen het veld te be treden? 'Moet je niet doen, houden we niet van in Rotterdam. Doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg', werd hem langs alle kanten toegebeten. Misschien is Henk Vos wel te bonkig ge worden, oogt hij daarom niet meer zo sierlijk als die snelle linksbuiten van pakweg tien jaar geleden, het grote talent dat puur op intuïtie leek te voetballen en kenners deed likkebaarden met zijn oogstrelende acties? „Ik ben bij RBC begonnen als pure links buiten, maar heb daama door de hele voorhoede gezworven," verdedigt hij zijn 'nieuwe' speelwijze. „In Frankrijk, bij Sochaux, moest ik puur in de punt spe len, nu gebruikt de trainer me vooral om de boel open te breken. Ik moet voortdu rend bij de zestienmeterlijn heen en weer bewegen en ballen doorkoppen of te rugleggen. Ik kan echt nog wel voet- ballen maar ik heb een andere taak en probeer die zo goed mogelijk uit te voeren." Fris Om die taak zo goed gelijk uit te voeren, Henk Vos weer fris in zijn hoofd worden. Niet met twee molenstenen om de nek plus het lood in zijn schoenen het veld be treden, bang om na een keer balver lies alweer uitgefloten te worden. „Ik heb in mijn carrière al veel pieken en dalen meegemaakt, maar ook hier zal ik sterker uit tevoorschijn komen. Dat kan maar op een manier: door weer lekker vrij te kunnen voetballen. Niet overge concentreerd, want dan gaat het juist fout." Hulp van buitenaf (van de trainer een haptonoom, desnoods zelfs een zielen knijper) zegt Henk Vos niet nodig te heb ben: „Dit zal ik zelf moeten oplossen. Ach, ik heb een vrouw en twee gezonde kinderen, een jongen en een meisje, dat is toch het belangrijkste." VERVOLG OP SPORT B2 zen, omdat ik denk dat ze bij me past, maar pas in de praktijk zal blijken of dat ook zo is. De 'praktijk' betekent opnieuw afwachten of zijn eigen ambities gelijke tred houden met die van de spelers. Want, geeft hij tussen de regels door toe, dat is nog het meest frustrerende van dat mooie trainersvak. „Niet een falende speler wordt na twee maanden ontslagen, maar de trainer. Aan de ene kant is dat de waanzin van deze wereld, aan de andere kant is het de realiteit. Een trainer wordt puur beoordeeld op zijn resulta ten. Hans Westerhof verwoordt dat mooi in een interview met hem in VI. „Toen ik bij FC Gro ningen kwam, was ik een verade ming. Nu ik ben ontslagen, noe men ze me een 'softy'." Praatgroepen NAC-Feyenoord staat zondag symbool voor het verschil tussen als trainer slagen of falen. „Feye noord heeft niet altijd briljant ge speeld," weet ook Rijsbergen. Toch doet de ploeg uit Rotterdam nog mee in de.race. om de titel en kon Haan voor twee jaar bijteke nen. „Feyenoord presteerde als team beter dan wij," verklaart Rijsbergen het feit waarom de rol van tegenstander NAC in de com petitie al is uitgespeeld. NAC ging de crisis afgelopen winter te lijf met praatgroepen. De trainer trekt er een vies gezicht bij. „Het is toch van de gekke dat wij die nodig hadden. Daarnaast lossen gesprekken niets op als mensen ergens niet volledig achterstaan." Zo moet hij ook lachen om de vraag of Rijsbergen zijn ploeg de ze week prikkelend heeft gewezen op de harde confrontatie- van het afgelopen najaar of het feit dat bij winst enkele van de UEFA-Cup- kandidaten weer een beetje in zicht komen. „Voor zo'n wedstrijd als tegen Feyenoord ga ik er vanuit dat de naam van de tegenstander alleen al voldoende is om ze te motive ren. Als we destijds met Feye noord zo'n wedstrijd moesten spe len, dan hoefde de trainer ons niets te vertellen. Dan schopten we uit onszelf de vlaggenmasten uit de grond. Zondag verwacht ik niet anders van mijn spelers." (JBE politie-ontvangers) nu vanaf 14 - Breda Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 3 MEI 1997

de Stem | 1997 | | pagina 27