L Duizenden Japanners aanbidden computeridooi Makkelijk, Nederlands, goed geprijsd Eenvoud is het kenmerk van de software van Davilex buro Communicator, de perfecte manus van alles? zen en Recreatie' izen en Recreatie' [Dagblad De Stem] Hl Ml ali» nm INTERNET E5 A XI 1 J I I itives m/v Hij is dertig jaar en directeur van een bedrijf met tachtig werknemers. Twee jaar geleden was de omzet vier miljoen gulden, dit jaar wordt dat ze ventien miljoen gulden. Hij is zoon van Loek Brons, eertijds onderbroeken-koning van Neder land met zijn Brons-textielketen. David Brons maakt en verkoopt software voor particulieren en klein zakelijke gebruikers onder de merknaam Davilex. Na Nederland wil hij Europa veroveren. Zijn doel: van Davilex wereldwijd een A-merk maken. Overrompelend INTERFACE l Kamagurka leeft Eindelijk een e-mailgids Artsennet Luciano Pavarotti, Pamela Anderson en Seks Bytes De Limb X 5! 9 e ADVERTENTIES in de rubriek n elke zaterdag ond> ben van zo'n 2 miljQ9 presseerde lezers, ty eren u graag over e •tentiemogelijkhedeni I.: Tel.: 073-6125225' ax: 073-6157283 ADVERTENTIES in de rubriek ken elke zaterdag onda Igen van zo'n 2 miljoa jteresseerde lezers. [seren u graag over di fcrtentiemogelijkhedeni^ II.: Tel.: 073-6125225' I Fax: 073-6157283. /ÏPERVERHUUR Hymermobile/camp t( 3. Elnagh 5 pers. '95 era 5 pers.'96 div. inruil ipers v.a. 7500,- ag gar. H.Peem» Ie Rijsbergsebaan 21 da 076-5145488. VIER camperverh. 2 t/m iers. compl. inger. v.a |Q,- pw.024-6412401 AMPERVERHUUR* g.annulering 19/7 - 15/j irise Campers, Struiken /laasbree. 0493-539650. it u er even tussenuil? es elke zaterdag de ru sk "REIZEN EN RE- EATIE" in deze krant. RHUUR kajuitzeiljachten motorsailers. MOED? chtverhuur 05 1 5-416947. I/Vatersportcentrum 't Garijp eilen voor jeugd v.8-19 jr, Iwerfkampen van 15-19jr. ■lemelv./Pinksteren spec, ursus volw. ANWB-CW0 I h valken, tjalk, bungalows leekermeer. 0566-689396 5RTINGENals u vake pverteert in de rubriek Reizen recreatie" Elke Bterdag in deze krant! Inl. |l. 073-6125225. Fax: P3-6157283. I fel ZATERDAG 3 ME11997 Location: 1 http://www.dse.nl/stem mmmmmmm Reacties: J E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl I mmtm 1 CHIPS BITES aasj i 19.30 uur Rotterdam igingen in iHaag pitzendburo, kom dan beslist oord om u alle informatie te des Executives. Neem uw c.v. Uitzendburo bespreken. de praktijk, bent u volledig in pm nieuwe opdrachtgevers te que. Het komt er dan ook op i concurrerende markt. Bij ligelijkheden voor u in het ver- In de vestigingsmanager. ctie wordt verwacht dat zij bij Daarnaast is verkooptalent of eiste. Evenals een sterke com- presentativiteit, eigen initiatief 1 bent u tussen de 25 en 30 ius tegemoet zien die gerela- beschikking over een repre- Ij Unique in principe worden van een uitstekend toekomst- or een loopbaan waarin uw erciële succes. inze informatiebijeenkomst en een recente pasfoto 1300AAAImere. verschil Tokyo (dpa) - De jonge Kyoko Date heeft het binnen de kort ste keren tot dé popster van Japan geschopt. Sinds weken staat haar debuutsong Love Communication in de top van de hitparade. Duizenden tie ners aanbidden de zeventien jarige zangeres, zoals zij tot voor kort zwijmelden voor an dere supersterren. Echter, Kyoko Date is anders. Zij is geen mens maar het resultaat van hoogontwikkelde multime dia-software. De zangeres is een virtueel idool. Het dansende en zingende com puterprogramma heeft een me terslange biografie. Ze is dochter van een sushibar-eigenaar, snoept graag chocolade en is ver zot op computerspelletjes. Alles verzonnen door het mediacon cern HoriPro Incorporate, dat DK96 (Digital Kids, later omge doopt tot Date Kyodo) begin 1995 in het leven riep. Terwijl een team haar persoon lijkheid gestalte gaf, knutselde het in Japan toonaangevende Vi sual Science Laboratory aan de grafische omzetting van het pro ject. Het resultaat is een knappe vrouw van 162 centimeter, 43 ki lo en met een bedrieglijk echt ui terlijk. „Kyoko's bewegingen, vooral haar gelaatstrekken, zijn menselijker dan alle figuren voor haar", meent de firma Horipro. Na de duizelingwekkende start in de multimedia-wereld en op de radio, is het de bedoeling dat Kyoko ook op televisie carrière maakt. Voor een optreden van enkele minuten in een muziek programma moeten computer grafici echter twee weken werk verrichten. Horipro is er deson danks van overtuigd dat de soft- ware-helden de toekomst heb ben: „Binnenkort zijn er zoveel televisiekanalen, dat program mamakers bij gebrek aan echte sterren wel moeten teruggrijpen op virtuele idolen." Op de voorpagina van de Stem Online vindt u een link naar de Japanse ho mepage van HoriPro, met een lang in terview en foto's met Kyoko Date. Door Chris van Alem Houten - De Davilex Internet- cursus staat op drie in de Dutch Interactive Charts. Op zevende plaats van deze cd-rom hitlijst prijkt de cursus Windows 95 van Davilex. „Deze week is Internet gestegen naar één en Windows naar twee"; zegt David Brons in de hal van het Davilex-hoofdkan- toor in Houten. Paars, de be- drijfskleur, domineert deuren, vloerbedekking en stoelbekle- ding. Het personeel, inclusief de directeur, heeft een hoog broe ken en truien-gehalte. Een stropdas is nergens te bekennen. De gemiddelde leeftijd haalt de dertig niet. Toen Davilex tien jaar geleden van start ging, verkeerden de meeste werknemers nog in de puistjes-jaren. David Brons, scholier Heao bedrijfsinformati- ea, was daar net uitgegroeid toen zijn zakeninstinct ontlook. „Met mijn schoolmaat Lex van Oorspronk maakten we puur voor de lol op zijn Commodore 64-computer een programma om aandelenkoersen bij te houden. Daar gingen we mee naar een beurs voor beleggers waar het software-pakket Technical In vestor werd gepresenteerd. Dat kostte drieduizend gulden. Toen stond er iemand op en die vroeg: is er geen betaalbaarder pakket dat niet zo ingewikkeld is? Ik stond op en zei ja. Voor honderd negenenveertig gulden. De prijs verzon ik ter plekke." De start was overrompelend. Met tientallen vlogen de soft- ware-pakketten de deur uit. Tien jaar later is zijn eerste za kenpartner allang uit beeld en runt David Brons samen met Ro gier Avis en twee kleinere aan deelhouders een bedrijf dat ze ventien miljoen gulden omzet, tachtig werknemers telt en twee kantoren heeft in Houten en een productie- en distributiebedrijf in het Betuwse Eist. Bij vijftigduizend Nederlanders snort inmiddels Davi Cash, het programma voor privé-finan- ciën, op de computer. Davi Adres heeft vijftigduizend klan ten. Davi Music, de huis-catalo gus mét beeld en geluid voor cd's, ging in vier maanden vijf tienduizend maal over de toon bank. En menig kleine onderne mer bestiert de zaak dankzij Da vi Account, een boekhoudpro- gramma. David Brons: „Ons succes rust op drie pijlers. Het moet een Ne derlands product zijn, gemaakt voor de Nederlandse markt. Het moet makkelijk zijn en lekker goed geprijsd." Vandaar de HEMA-prijsjes als ƒ49,95, ƒ79,95 en 199. Met ƒ1499 is het uitgebreide boek- houdprogramma Davi Account Pro 6.0 top of the bill. „Dat is heel goedkoop in dit segment. Elders kost zoiets tien, vijftien duizend gulden. Prijsdoorbré- kend, dat zijn we wel." Eenvoud is de kern van alle Da- vilex-producten. „Bij sommige boekhoudprogramma's moet je eerst allerlei rekeninggegevens invoeren, de openingsbalans en wat al niet meer. Bij ons klik je aan of je bakker, slager of lood gieter bent en verder maakt de computer zelf een schema voor David Brons: „Niet te technisch, speels, aantrekkelijk geprijsd, het moet er goed uitzien". jouw bedrijf. Als ondernemer wil je geld verdienen en wil je niet constant met de boekhou ding bezig zijn. En onze boek- houdpakketjes koop je natuur lijk gewoon bij Dixons." Frustratie Davilex duikt in de gaten die grote softwareproducenten laten vallen. „Davi Dos is puur ont staan uit frustratie omdat Dos veel te moeilijk was met zijn A dubbele punt backslash en zo. Voor negenennegentig gulden hadden wij een heel succesvol product. Verder was er helemaal niets te koop voor dat soort pro blemen." Dezelfde filosofie schuilt achter de Davilex Internet cd-rom. Brons: „Je start je pc op en die doet Internet helemaal na in het Nederlands. Voor ƒ49,50 is dat toch prijsdoorbrekend en een stuk goedkoper dan naar cursus gaan." Waar andere producen ten door de kleine verkochte aantallen hun product van een stevig prijskaartje moeten voor zien, mikt Davilex op de massa. „Niet te technisch, speels, aan trekkelijk geprijsd, het moet er goed uitzien. Het moet gewoon Davilex zijn," somt Brons de kenmerken op. Het groeiend aantal pc's maakt dat het verza digingspunt ver weg ligt. Enge land en Duitsland, met aan 's lands wijs aangepaste software, liggen klaar voor verovering. De software waarin Davilex ac tief is, kent een korte levenscy clus. „In de consumentenmarkt gemiddeld één jaar, voordat een update uitkomt. Een boekhoud- pakket kan minstens een jaar of drie mee. „Voor dat soort soft ware werken we nu aan multi user-pakketten voor netwerkge bruik. De een kan naar de cre diteuren kijken terwijl de ander tegelijkertijd met het kasboek bezig is." Davi Club, voor vere nigingen ziet dit najaar het licht, het spelletje A-2 racer ligt over enkele dagen in de winkel. Brons houdt zijn productenpak ket overzichtelijk. „Drie jaar ge leden hadden we er een heleboel: een autokostenwijzer, een litera- tuurwijzer, maar dat waren alle maal te kleine producten. Als we niet minstens tienduizend stuks doen, is het voor ons niet succes vol." Wat de omzetontwikkeling tot 2000 betreft houdt hij een ruime marge aan. „Tussen de vijfen twintig en vijftig miljoen. Daar mee ben ik lekker bescheiden, nietwaar? Als je de lijn tot nu doortrekt, zou ik honderd mil joen moeten zeggen. Nu zijn we de markt heel erg aan het vero- Het was een lange zit, vorige week za terdagavond, maar nadat mijn modem (nee, nog steeds geen ISDN) op de ach tergrond het grootste gedeelte van de avond flink door had staan puffen, stond-ie dan toch eindelijk op mijn har de schijf. In de vorm van een paar mud nullen en enen was-ie uiteindelijk toch aangekomen, ondanks het feit dat de verbinding tijdens het downloaden drie maal verbroken was geweest. Een ZlP-file van maar liefst 1414 megabyte, zeg maar een nieuw persoonlijk record, want zo'n dikzak van een bestand had ik nog nooit eerder binnen gehaald. Zal je zien dat er volgende week weer een of ander magazine in de winkel ligt plus cd met daarop Netscape Communica tor, want daar gaat het hier om. Eerst even terug naar dat afbreken. Drie keer hoorde ik de telefoon in de keuken een kort en venijnig belletje ge ven, wat in mijn huishouden wil zeggen dat het modem in de PC om de een of andere reden de lijn opgehangen heeft. De eerste keer dat dat gebeurde zei ik nog iets heel onaardigs tegen mijn mo nitor omdat ik daar zag dat er net 7 megabyte binnen was en veronderstel de dat het modem was verzopen nadat net meer dan anderhalf uur voor Jan Doedel had staan pompen. Die FTP-site in Denemarken had me bij het aanmelden weliswaar wijsgemaakt dat-ie 'broken downloads' kon herstel len, maar dat moest ik nog maar zien. Maar nadat ik weer aangelogd had bij NLnet en met Netscape weer terug ge gaan was naar de server in kwestie, werd de draad weer keurig opgepakt waar hij gebroken was. Ik schold overi gens nóg een keer hartgrondig op alles wat internet is toen het voortgangsven1 stertje weer op nul procent begon, maar dat bleek na drie keer ademhalen nul procent te zijn vanaf het punt waar de breuk ontstaan is, tot de laatste by te. De automatische schaar- en lijmpot werkte verder perfect en begon ge woon door te metselen waar hij geble ven was: dus op 7 miljoen en nog wat bytes. Na nog twee uitglijders, waarbij niet na te gaan was wat de oorzaak was, mocht ik de 'preview' van Communica tor de mijne noemen, hetgeen me vooralsnog alleen maar weer een hele hoop tijd kost voordat ik weet wat er nu allemaal weer mee kan. Het eerste wat na installatie opvalt is het smoel van de opvolger van de> 'ou de' Netscapes, en de voorkant bevalt me prima. Nieuwe lijnen, nieuwe ven- Door Léon Krijnen sters, nieuwe icoontjes, smullen voor de liefhebber van de Graphical User In terface (GUI), Zoals de een van een Mac en de ander van een PC gecharmeerd is geven sommige mensen de voorkeur aan de Internet Explorer van Microsoft en de meesten aan Netscape. Ik zet ie dere dag wel even Explorer aan, en met enige regelmaat zelfs de Hot Java Browser om te bekijken hoe die alle maal hun eigen interpretatie aan de zelfde HTML-codes geven en dan erger ik me meestal. Wat met zoveel inspan ning en zorgvuldigheid in elkaar gezet is en gecontroleerd met de ene brow ser, wordt door de andere achteloos opzij geschoven, genegeerd of ver kracht. Dat die enorme ego's aan het roer van Microsoft (Gates) en Netscape (Andreessen) nou eindelijk eens aan ta fel gaan zitten en een verdrag tekenen waarin ze voor eens en voor altijd plechtig beloven om dezelfde HTML- standaard na te leven. Een open brief van die strekking schijnt overigens de afgelopen week richting browser-fabri- kanten gegaan te zijn, dus ik ben blijk baar niet de enige die er genoeg van heeft. Intussen blijft een van de meest simpe le redenen dat ik al meer gecharmeerd was van Netscape dan van Explorer "is het hele ordinaire feitje dat ik met de rechtermuisknop onder Netscape terug kan bladeren en onder Explorer niet Verder was de afhandeling van E-mail onder Netscape al wat simpeler dan on der Explorer. In het postkantoor van Netscape 3.0 hoefde ik maar op één knop te drukken om post te verzenden of te ontvangen en in Explorer moet ik nog een paar handelingen verrichten voor er iets de deur uitgaat of de brie venbus binnen glijdt. Dat zijn dus maar kleine dingen, maar iedere autoverkoper weet juist dié het hem kunnen doen en dat de vorm van de asbak of een overbodige sierstrip bepalend kan zijn voor aanschaf van een auto van een ton. Maar ik ben nou ook weer niet zó gek dat ik een pro gramma van 1414 megabyte ga installe ren omdat ik met het ophalen en ver zenden van post maar op één knopje hoef te drukken inplaats van op twee. Wat zit er dus nog meer in die Commu nicator? Om te beginnen dat mooie postkantoor dat de 'Messenger' heet, en dat zowel de nieuwsgroepen als de E-mail onder één dak afhan delt. Terwijl de HTML-bewerker die in Netscape 3.0 nog 'Editor' heette, nu omgedoopt is tot 'Composer'. Met die Composer schijn je, want dat heb ik nog niet kunnen proberen, een com plete web-site op je eigen PC te kun nen bouwen, waarna je vervolgens met één click, de hele reutemeteut, alle HTML-pagina's inclusief graphics en eventuele scripts, naar de server kan verhuizen. Ook verrekte handig: met Composer kun je vanuit de losse pols frames en tabellen bouwen en kun je Java-applets en afbeeldingen vanuit een andere applicatie, Photo Shop bij voorbeeld, naar de web-pagina's sle pen en daar los laten. Wat er allemaal kan met 'Collabra' en 'Conference' weet ik nog niet eens. Waarbij aangetekend dat ik met de Pro versie ongetwijfeld een hoop toeters en bellen heb geïnstalleerd die alleen in een lokaal netwerk zinvol zijn. Hoe de kalenders en dergelijke werken hoop ik de komende weken allemaal eens uit te vissen. Dat Communicator op mijn PC nu al een blijver is staat buiten kijf. De browser zelf, maar ook Messenger en Composer heb ik de eerste week nog niet plat gekregen, zodat ik dit week einde met een gerust hart voorganger Netscape 3.0 naar de prullenmand ver wijs. De previews van Communicator zijn te downloaden vanaf tientallen FTP-ser- vers over de hele wereld. Een overzicht van die download-sites kunt u vinden via de site van Netscape. Een goede raad: als u de complete versie gaat downloaden, doe dat dan in het week einde, en bij voorkeur op zondagmor gen, dan zijn er niet zoveel files op de elektronische snelweg. Communicator is er niet alleen voor Windows 95 (en NT), maar ook nog voor Windows 3.1, Macintosh Power PC en Unix en Linux. Niet schrikken ais het na twee uur fout gaat, want dat van die 'broken downloads' dat is te genwoordig écht waar. 'Kamagurka leeft' is het motto van een hele leuke website waarmee Rob Stout deze unieke stripte kenaar en tv-maker eer bewijst. Op de Kamagur- ka-site zijn teke ningen van en inter views met de veel zijdige Belg verza meld. Heel handig zijn de rijk geïllusteeerde overzichten van de stripboeken die Ka magurka heeft ge publiceerd en de platen en cd's die hij (soms in samen werking met Herr Seele) maakte. Kamagurka is overigens ook in ruime mate aanwezig op The Wildsite, de bijzondere website van het Belgische tv- en opinieblad Humo. Links naar Kamagurka en Humo via de voorpagina van De Stem Online. Nederland heeft eindelijk een gids voor e-mailadressen, dankzij een initiatief van het Internet-tijdselirift Link. Volgens de hoofdredacteur van het tijdschrift, E. Brink huis, is er grote behoefte aan een gids, de naar schatting 600.000 e-mailadressen zijn nog niet verzameld. Wie nu een adres zoekt, moet nog de telefoon pakken en de per soon in kwestie naar zijn of haar virtuele postbus vragen. Brinkhuis verwacht dat er binnen drie maanden een kwart miljoen adressen in de gids staat. In mei kan er alleen wor den ingevoerd, vanaf 1 juni kan in de gids worden gebla derd. De eigenaren moeten hun adres zelf invoeren, maar Brinkman vertrouwt erop dat zij hun gegevens graag be kend maken. Ter aansporing zijn er in de eerste twee maanden prijzen te winnen ter waarde van een ton totaal. Op 21 april heeft minister Borst Artsennet officieel geo pend. Deze Internetsite is gericht op het verbeteren van contacten tussen medici. De initiatiefnemers zijn de Landelijke Vereniging van KNMG (Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst), LHV (Landelijke Huisartsen Vereniging), LVSG (Landelijke Vereniging van Sociaal- Geneeskundigen) en de Orde van Medisch Specialisten. De site biedt mogelijkheden om een besloten discussie te voeren, nieuws op medisch gebied, een agenda met belang rijke evenementen en bijeenkomsten, een gastenboek en een medisch archief. Dit archief is te doorzoeken met de zoekrobot 'Excite', en levert nogal wisselende resultaten op. Tot slot biedt Artsennet nog een aantal links naar andere medische sites, waarbij opvalt dat een belangrijk medisch tijdschrift als 'The Lancet' niet in het lijstje voorkomt. Links naar artsennet én The Lancet vindt u op de weke lijkse verzameling links op De Stem Online. FOTO: THEO VAN ZWAM veren, maar op een gegeven mo ment consolideert dat wel." Dat de creatieve bron ooit op droogt, gelooft hij niet. „'t Klinkt misschien raar, maar het is net alsof je je afvraagt of Mi chael Jackson nog een hit zal schrijven. Na tien jaar heb je toch zoveel ervaring dat je altijd wel iets vindt waar de mensen behoefte aan hebben." Davilex betaalt zijn eigen groei uit de cashflow. „Daar komt geen bank aan te pas. D'r komen hier wel van die investeerders en venture-capitalists langs die voorrekenen hoe je versneld kunt groeien of die komen ver tellen dat je je bedrijf moet split sen in een aantal bv-tjes. Maar wij kunnen hier maar één ding: een software-pakketje maken en er daar een heleboel van verko pen. De rest is moeilijkdoenerij erom heen." Het bericht moet in nogal wat kranten de lezer opgevallen zijn de afgelopen week: Pa mela Anderson die in een rechtszaak aangeklaagd is omdat ze weigert om in seks scènes op te treden. Dat is dan toch net zo iets als Lucia no Pavarotti die een contract tekent om in de Amsterdam Arena op te draven, maar ver volgens weigert om te zingen, of zien we dat verkeerd? Hoe dan ook, en al dan niet toevallig, verschenen er on langs zowel van Pavarotti als van Anderson een cd-rom, en allebei stellen ze niet al te veel voor. Op die van Ander son staan twaalf foto's die als screensaver gebruikt kunnen worden, een kalender, en een agenda. Dat is alles, waarbij aangetekend dat kalender en agenda zeker een aantal han dige en nuttige functies heb ben. Maar gratis of goedkope en betere kalendertjes hangen voor het grijpen op internet, net zoals sites waar tiental len, zo niet honderden, betere foto's van Anderson voorhan den zijn dan op de cd-rom van Philips. Of, voor de echte liefhebbers, en ondanks de weigering van Pamela, met nóg minder kleren. Ook de cd 'Pavarotti in the Amsterdam Arena', die sinds gisteren in de winkel ligt, is een beetje nep. De titel sugge reert dat de cd opnames van het Koninginnedagconcert bevat, dat de Italiaanse tenor in de Amsterdam Arena heeft gegeven. In werkelijkheid is de cd al geruime tijd klaar. Het schijf je bevat zeventien studio nummers uit de periode 1965- 1996. Platenmaatschappij PolyGram beweert dat de Arena te veel nagalm heeft om er een live-concert te re gistreren. De samenstelling van de cd is evenmin ge slaagd. Van de negentien nummers die Pavarotti in Amsterdam zong, staan er ze ven niet op de cd. PolyGram houdt het er op dat het de playlist van de tenorissimo te laat binnen kreeg. Van mis leiding wil de platenmaat schappij evenwel niet spre ken. De cd heet bewust niet Live at the Amsterdam Are na, maar geeft 'een goede in druk van het gemiddelde Pa- varotti-concert'. Spotgoed koop is-ie wel: net geen vijf tien gulden. De eerste enige echte seksdis- kette prijkt er op Seks Bytes, twee floppies van de Rutgers Stichting. Het is een soort multimedia-achtige seks- voorlichting. Floppies je com puter in en voila: de info over genitaliën rolt over je scherm. Voorbehoedsmiddelen, tong zoenen, homoseksualiteit, masturbatie: over alles is wel wat te vinden. Aangevuld met talloze eigen ervaringen van jongeren. Nuttige info wel licht, maar de presentatie stelt toch een beetje teleur. Het zijn voornamelijk teksten die je in beeld krijgt, met af en toe een quizje, tekeninge tje of een enkele foto. In het cd-rom tijdperk' verwacht je toch wat meer van iets derge lijks: geluid, filmpjes, inter actieve mogelijkheden. Seks Bytes biedt dat allemaal niet, wellicht vanwege de geringe mogelijkheden van een dis kette. Een meerwaarde heeft de diskette-vorm dan ook nauwelijks. Het had net zo goed in een boekje gedrukt kunnen worden. Seks Bytes zou leuk zijn als gratis voor lichtingsmateriaal. Maar de prijs van ƒ24,95 is veel te fors. The Incredible Pavarotti: Phi lips Interactive Media: 14,95. Pamela Anderson Screensaver: Philips Interactive Media: 24,96. Seks Bytes: Rutgers Stichtinq: ƒ24,95. R

de Stem | 1997 | | pagina 17