Weekend Dat een zeug haar biggen opvreet, voorkom je door een konijn in het hok te zetten Mijmeringen in het jaar 2005 Kippenleed Kalfsleed HOE LANG MOGEN ZE LEVEN? Licht DE STEM PE STEM De varkenspest als breekijzer voor een beter varkensbestaan? Joep Dohmen las de plannen van landbouwminister Van Aartsen, zag het dierenleed in Venray en sprak met de dieren beschermers. Een verhaal over het leed van honderden miljoe nen schepsels. Uitgelekt Intensivering Apen 2-3 jaar 18 maanden 6 maanden 5 maanden 7 weken 1 dag nar 6 weken melkkoe fokzeug meststier batterij- fok- kistkalf kip konijn mest- mest- mest- mest- kuikens varken kalkoen konijn eend haantjes i i i i i ZATERDAG 3 MEI 1997 <é&h. Door Dirk Vellenga Reken eens even uit hoe oud je zult zijn in het jaar 2005. Ja, heb je dat? Dan weet je welke leeftijd je hebt, als je een trein voorbij hoort schieten die van Parijs naar Amsterdam gaat. Hij buitelt met zo'n 300 kilometer per uur door het Prinsenbeekse knikkerkuiltje, je ziet niet meer dan een vage schim. De trein zorgde acht, nee tien jaar tevoren al voor een oorverdovende herrie. Er werd vele ja ren gedebatteerd, gespit, gestort en gebouwd en en passant gingen we een nieuwe eeuw bin nen. Je staat daar te kijken in het weiland in 2005 en je bent vele jaren ouder en wijzer ge worden En je schudt je hoofd. Je denkt: hoe heeft iemand die blunderbaan kunnen beden ken? Waarom zijn we er met z'n allen ingeston ken? Niemand kon in het midden van de jaren negen tig over de horizon van de tijd kijken. Niemand kon vermoeden dat de West-Europese mens in een proces raakte dat hem een hele andere kant uitstuurde dan iedereen dacht. Het begon zo. De mens reisde, hij pakte twee of drie keer per jaar zijn koffers en ging naar Madeira, Bermuda en Australisch Nieuw-Gui- nea. Hij trok lijnen over de hele aarde. 'Vorig weekend wandelde ik nog op Jersey, morgen zit ik in Rome.' Europa had geen grenzen meer, zijn land was niet langer onafhankelijk, zijn gemeen te was opgegaan in een groter geheel. Met zijn elektronische speeltjes kon hij aankloppen in eik dorpje van de wereld. Mondialisering, globalisering, bedrijven gingen allemaal internationaal werken, ze hadden En gelse namen en gebruikten Engelse slogans. Je wist niet meer wie je baas was en voor wie je iets maakte. Thuis stortte de televisie hem in oorlo gen en rampen in vreemde landen. Er werd gesproken over de kosmos alsof het een met het blote oog zichtbare koepel was. Plane ten en kometen werden bekeken ais passerende schepen. Gegoochel met lichtjaren bracht het ontstaan van de aarde heel dichtbij en de ge boorte van de mensheid was eergisteren. Laatje opnemen in het tijdloze universum, fluisterden genezers. Vlieg mee met de engelen, riepen pre dikers. De mens vergrootte zijn schaal. Hij raakte, [os van huis en aarde en ontdekte dat het hem niet gelukkig maakte. De grote omslag kwam op die zondag toen Ne derland helemaal lamgelegd werd. Aile andere verkeer was verboden. Het was zo stil op die morgen dat sommige kerkgangers dachten dat de Heiland terugkwam op aarde. Maar het was iets anders. Onze guldens werden opgehaald door financiële vuilniswagens. Mensen stonden met tranen in de ogen langs de weg. Ze zwaai den naar het geld dat vele eeuwen van hand tot hand was gegaan. Ze voelden zich bestolen. En zo was het ook in werkelijkheid. We zouden nieuw geld krijgen, euro's. Nieuw geld dat koud was, niet stonk, niet eens een geurtje had. In Nederland en De nemarken werd het ingevoerd. De rest van Euro pa zou later volgen, maar niemand had enig idee wanneer dat dan was. De geldwagens die uit Brussel kwamen, haalden de Nederlandse bankgebouwen niet. Ergens on derweg verdwenen ze in het niets. De helikop ters zochten nerveus de wegen af, maar de die ven waren spoorloos. Later doken zakken met euro's op in Oost-Europa. Voor de Europese po litie iets kon ondernemen, waren de euro's al omgezet in Mercedessen. De mens ging in zijn huiskamer zitten en ween de, De schaal was te groot geworden, Hij ver langde terug naar zijn eigen centen, zijn eigen dialect, zijn eigen familie, zijn eigen buurt. Waarom zou hij steeds maar ver van huis moe ten? Hij was tevreden met wat er in zijn tuintje groeide, je kon er goed van „eten. De mensen wilden dat de koning terugkwam, net als dat eerder was gebeurd in Roemenië en Albanië en eigenlijk ook in Duitsland (keizer) en Rusland (tsaar). Ze hadden het hele jaar door een Oranje-gevoel en waren maar wat graag onderhorig aan Koning Alex en Koningin Emily. Op de plaats van Schiphol kwam een nieuw pa leis met een kolossale tuin, waar de onderdanen op zondag vrij mochten wandelen. Nu sta je in het gras en zie je hoe de supersnelle trein vaart mindert nabij het Pierre van Hooy- donk-stadion. Hij remt uit alle macht. Verderop sukkelt een kudde varkens over de spoorbaan. Glanzende, kerngezonde, roze beestjes, die vro lijk knorren. Je kijkt naar de trein. Wat is-ie lang. En wat is-ie leeg! Er zit niemand in. Je loopt terug naar je dorp en denkt: 'Konden we de tijd maar terugdraaien.' Het ellendige varkensbestaan Door Joep Dohmen De Venrayse varkensfokker stond in de biggenstal en demonstreer de zijn handwerk. Hij maakte een sneetje in het achterwerk van een krijsen de big en rukte er twee teelballetjes uit. Daar na brandde de zoon van de fokker heel handig het staartje af. De hond at het op en de fokker gooide de balletjes naar de zeug, die ze veror berde. Een andere big gilde. „Verdoven is niet nodig," zei de varkensfokker. „Dit voelen ze toch niet." Het was toen de varkenspest in volle hevig heid de Peel trof, dat minister Van Aartsen van Landbouw zijn hart liet spreken. De var kenssector moet, zei hij, veranderen van een intensieve naar een meer extensieve vorm. Van Aartsen noemde de Peel, waar hij op werkbezoek een eindeloze rij varkensstallen had aanschouwd. Venray en omgeving is de Randstad van var kensland. Het is de gemeente met de meeste varkens van het land: 468.444 vleesvarkens, zeugen, beren en biggen. Er staan lange rijen stallen waarin de beesten hokken. Venray telt veertien keer zoveel varkens als mensen. De omgeving van de plaats is tegelijk de meest verzuurde regio van West-Europa. De var kenshouderij'is uit de hand gelopen. De minister kondigde aan dat hij daarover eens met de boeren en de politiek wilde pra ten. De bewindsman zag in de ellende rond de varkenspest óók een kans om de problemen rond gezondheid, milieu en dierenwelzijn in de varkenshouderij aan te pakken. Details legde Van Aartsen neer in een vertrou welijke discussienota, die prompt uitlekte via het Agrarisch Dagblad. Van Aartsen wil, zo blijkt, gefaseerd strengere maatregelen om de huisvesting van varkens te verbeteren. De mestafzet wordt geregeld in contracten met een looptijd van vijf jaar. De aan- en afvoer van dieren moet zonder tussenkomst van der den gebeuren en de varkenstransporten moe ten diervriendelijker worden. Als het aan de minister ligt, komen er buffer zones om de verspreiding van ziekten als var kenspest te voorkomen. Nieuwe bedrijven ko men tenminste een kilometer van andere be drijven te liggen. Van Aartsen wil ook een hef fingensysteem: wie veel varkens vervoert of verplaatst, neemt meer risico's en moet een hogere heffing betalen. Van Aartsen wil dat de varkenssector in 2005 de maatregelen heeft ingevoerd. De Dierenbescherming mag meepraten over de nieuwe opzet van de sector. De reactie van woordvoerder Bob Nieman van de Dierenbe scherming is voorzichtig. „De minister wil iets gaan doen aan de leefomstandigheden van de varkens en de manier waarop ze getranspor teerd worden. Veel meer staat er niet in zijn plan. Maar het is goed dat er over nagedacht wordt." Nieman noemt de nota van Van Aartsen een 'prachtige kans' om de Nederlandse varkens een beter leven te bezorgen. „Het varkensbe staan moet drastisch verbeteren. De toestand is miserabel. Er is sprake van dierenmishan deling op grote schaal." Woordvoerder Geert Laugs van stichting Lek ker Dier - niet uitgenodigd voor overleg door de minister - is somberder. Hij noemt de plan nen van Van Aartsen teleurstellend. Laugs: „We hadden na de eerste woorden van de mi nister even de indruk dat hij serieus werk zou maken met het verbeteren van het welzijn van de varkens. Na het uitlekken van zijn nota stellen we vast dat het welzijn hoegenaamd geen rol speelt. Uitgangspunten zijn het te gengaan van besmettingsrisico's en het terug dringen van mestproblemen." Het is, zegt Laugs, verontrustend dat varkens volgens de minister gehuisvest worden in Groen Label-stallen. Dat zijn stallen waar op een technologische manier een oplossing ge zocht is voor het ammoniak- en mestpro bleem. Dichte stallen met lopende banden en luchtfilters. Laugs: „Een poepfabriek met leefomstandigeheden die niet wezenlijk bij dragen aan het welzijn van de dieren. De maatregelen leiden niet tot extensivering, maar tot intensivering van de sector." De stallen moeten voldoen aan de eisen van het Varkensbesluit. Dat dateert van november 1994 en is opgesteld in overleg met de boeren- organisaties. Lekker Dier en de Dierenbe scherming constateren dat de regels van dat, voor de sector soepele, besluit niet nageleefd worden. Dat blijkt ook uit controles van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Varkens zijn groepsdieren. Ze hebben een natuurlijk scharrelgedrag, hebben ruimte nodig. Het korte leven dat de mestvarkens nu rest, slijten ze in smalle, donkere hokken op koude roostervloeren die hun poten kunnen vervormen. foto jaqueline james landbouw. Die toonden medio vorig jaar aan dat tachtig procent van de varkenshouders hun zeugen in te kleine hokken hield. De be drijven lapten massaal de voorschriften van het Varkensbesluit aan hun laars. Minister Van Aartsen gaf de varkenshouders toen een half jaar de tijd om orde op zaken te stellen. De AID kreeg opdracht gedurende die periode - tot 1 januari 1997 - niet meer te con troleren. Of de hokken inmiddels wel voldoen, is de vraag. De varkenspest kwam er tussen en daar is de AID sinds februari druk mee. „Gecontro leerd is er nog niet," bevestigt een AID- woordvoerder. Laugs: „In de nieuwe plannen van Van Aartsen moeten de varkenshouders nu in 2005 aan de strengere eisen van het Var kensbesluit gaan voldoen. Dat is weer uit stel." De afstand die Van Aartsen tussen nieuwe en bestaande varkensbedrijven wil, leidt, vol gens Lekker Dier, tot intensivering en ver plaatsing van bedrijven. Laugs: „Wat ik Van Aartsen maar niet hoor zeggen, is dat er we zenlijk minder varkens in Nederland moeten komen." De totale Nederlandse veestapel telt ruim 70 miljoen dieren, waarvan 14,4 miljoen varkens. Het aantal dieren dat de bio-industrie ver bruikt, is echter veel groter. Zo'n 400 miljoen per jaar. De industrie laat de beesten maar even in leven. Vorig jaar werden alleen al 300 miljoen kippen en kuikens geslacht. De misstanden in de varkenssector zijn illus tratief voor de situatie in de hele bio-indus trie. De basis van die industrie is gelegd in de jaren zestig toen consumenten meer en goed koper vlees wilden. Bedrijven werden met steun van het ministerie van Landbouw uitge breid en geautomatiseerd. De Rabobank stak er miljarden in en is nu in feite de grootste varkensboer. De Dierenbescherming pleit al jaren voor in voering van een varkensvriendelijk systeem. Varkens zijn groepsdieren. Ze hebben een na tuurlijk scharrelgedrag, willen buiten wroe ten in modder, hebben ruimte nodig. Het kor te leven dat de mestvarkens nu rest, slijten ze in smalle, donkere hokken op koude rooster vloeren die hun poten kunnen vervormen. Fokzeugen worden vastgebonden en kunnen hun hele leven geen kant op tussen de ijzeren hekken. Het castreren van de biggetjes, zoals door de fokker in Venray, is gebruikelijk in de branche. Omdat vlees van geslachtsrijpe man nelijke varkens een vieze geur kan versprei den, worden de biggen na de geboorte zonder verdoving gecastreerd. Het Varkensbesluit laat dat toe. Alleen varkens ouder dan vier weken moeten verdoofd worden. Maar in de praktijk worden biggen gecastreerd als ze twee weken oud zijn. Volgens de Dierenbescherming is het een pijn lijke ingreep. Nieman: „De beesten krijsen zo hard dat sommige boeren oordoppen dragen. Er zijn geluiden tot 60 decibel gemeten." Pijnlijk is ook het knippen van tandjes en staarten. Dat gebeurt omdat de biggen elkaar bijten. Uit verveling en bij gebrek aan wroet- mogelijkheden op het beton. Het Varkensbe sluit zegt al twee jaar dat knippen niet routi nematig mag, maar enkel als daar 'aanleiding' toe is. De meeste varkensboeren knippen ge woon door. Het welzijn van de dieren ontmoet tot nu toe weinig begrip bij de sector. Het is een harde branche, waar varkens geen schepsels van God zijn, maar hompen vlees. Varkensboeren zijn gevoelloos geworden voor het gegil. De normen zijn in dertig jaar bijgesteld. De sec tor denkt nu zoals de varkensfokker uit Ven ray. Volgens hem bomt het niet wat hij in zijn te kleine hokken fokt, als het maar geld ople vert. „Als het moet, fok ik apen," zei hij. En de consumenten van de varkenshaasjes, koteletten en frikadellen? Die zijn boos over een bericht dat in Hilvarenbeek zwerfkatten wellicht worden doodgeschoten omdat ze het varkenspestvirus kunnen verspreiden, en zijn doof voor het gejammer en gekerm in de stal len. Maar zo ruw was de varkensfokker uit Venray ook weer niet. Want huppelde daar niet heel leuk een wit langoor-konijn in het hok van een zeug die op het punt stond te werpen„Baren de zeugen hebben nogal eens de neiging de eerste de beste big te verslinden,zei de var kensfokker. „Als ze iets willen verslinden, kunnen ze beter dat konijn van vijf gulden op vreten dan een big." Kippen zijn de grootste slachtoffers vai de bio-industrie. Driehonderd miljoe worden er jaarlijks in Nederland slacht; legkippen en vleeskippen. H( slechtst ziet het eruit voor haantjes vj het legras. Die leven een paar uur ei verdwijnen daarna in een plastic zal met koolzuurgas. De dood kan een ha! uur op zich laten wachten. Sneller is eei machine die de levende haantjes ver snippert. De hennetjes van het legras verhuizei als ze 21 weken zijn naar een legbedrijl Het is een onnatuurlijk leven in pelde legbatterijen: minieme hokjes var draadgaas. De hennen kunnen niet hun vleugels uitspreiden. De batterij maakt het natuurlijk gedraj van de kippen - een stofbad en scharre len - onmogelijk. Opsluiting maakt agressief, ze pikken elkaar dood als a de kans krijgen. Met een warm mei wordt daarom de (gevoelige) snavel al gesneden. Zonder verdoving. Na drie honderd eieren gaan de hennen naareei soepfabriek. De bio-industrie heeft onderwijl i: speeld op de veranderende consumen- tenbehoefte en 'scharrel'-eieren dacht. De omstandigheden voor schar- relkippen zijn iets beter, maar niet goed genoeg. Beter af zijn de legkippen dit een vrije uitloop naar buiten hebben. Vleeskippen leven kort. De kuikens worden in zes weken vet gemest, tienduizend lotgenoten zitten ze in schuur zonder ramen. Vleeskippen li den aan chronische stress en groeien hard dat een deel vroegtijdig bezwijk! De rest belandt in de slachterij waar met een snelheid van honderd beesten per minuut elektrisch worden verdoofd Als het goed is. Door een te zwakkt stroom worden, volgens Lekker Dier, miljoenen kippen onverdoofd geslacht en als ze pech hebben levend gekookt. riMuad Melkkoeien zijn melkmachines, maai worden het minst slecht behandeld dooi de bio-industrie. Ze lopen in een wei mogen jaren leven. Om de melkproduc tie hoog te houden wordt ervoor dat de melkkoeien elk jaar een kalf krij gen. Een pasgeboren kalf wordt bij de moeder weggehaald. Als het een vrou- welijk dier is, wordt het opgefokt tol melkkoe. Stiertjes vergaat het minder goed. Ze gaan naar een mesterij waar ze meestal een ellendig kort leven slijten in piepkleine kist, een methode die oi meer in Engeland verboden is. is nauwelijks mogelijk, contact met an dere kistkalfjes is er niet. De kalfjes staan of liggen op een rooster in het schemerduister. Omdat consu menten denken dat blank kalfsvlees lek kerder is - wat niet zo is - krijgen dc kalfjes een ijzerarm dieet. Dat voor permanente bloedarmoede. In het voer zitten wél grote hoeveelheden anti biotica, nodig om de beesten op de been te houden. Een half jaar na de geboorte worden de 150 kilo wegende kistkalve ren, die nauwelijks kunnen lopen, het slachthuis ingejaagd. Dikbillen zijn vleesstieren, gekweekt op erfelijke afwijkingen, die van het run! een vleeskolos maken. Ze zijn bedacht vanwege hun grote opbrengst aan bief stukken. Dat gaat ten koste van hun or ganen en ze zijn daardoor bevattelijks voor ziekten. Een dikbil-kalfje wordl vanwege zijn afmetingen gewoonlijk met een keizersnede geboren. Als het er uit gehaald is, gaat het rechtstreek! naar een mesterij en kan de moederkot een nieuwe dikbil werpen. Dansen is plezier voor twee. Leraren en veert qen geloven dat nog. Docenten vanwege h ring en broodwinning, gevorderde brugpiepe I dat het een van de weinige mogelijkheden zonder gevaar voor politiek correcte terec ging, met tastbare opwinding seksueel te b, ren Voor de rest van de mensheid is dans o te kijken. Vanuit een veilige schouwburgs beschermend met glazen volei Vroeger veraffe ci vanachter een beschermend met tafeltje. Dansen is hogeschoolwerk voor specialiste trainde balletters, ver doorgeoefende ziivei ren, verveeld ervaren nachtdubontkleedsters pep en speed gevulde doorhalers. De lol dans ligt in de waarneming. Gedeeld gend verdwenen. De danser verricht, al dan niet I voldoening, zijn prestatie en de kijker schou- Als het hem bevalt met een glimlach, maar onder de Indruk van de inzet en de lang vol den lichamelijke arbeid. was dat anders. Bij kleine kinde culturen is het nog zo. Een kring d. gen verzamelde zich. Om feest te vieren of wen. Een eerste of een stel begon. Langzan volgden anderen, werden in de kring gei stapten er weer even uit om lucht te krijger! toe en hervatten het bewegingsspel. Dans1 doeld om de eigen emotie uit te drukken, j Na eeuwen van beschaving werd dans to' sierlijkheid. Koningen, vorsten en pausen verluchtiging van hun ontvangsten dansen, eigen hofhouding en naderhand door de specialiseerde en bekwame leden daarvan, pressie meer van enig eigen doorgeleefd maar vastgelegde codes en patronen. Era- en bij voorkeur ingewikkeld. Toch was de afstand tot de tijd van eigen niet onoverbrugbaar. De Zonnekoning da mee. Zijn maitre danseur en tevens hofer ensembleleider Jean-Baptiste Lully ontwier ten, componeerde de muziek erbij en tikte staf op de grond de bewegingsmaat. Zo h toen hij een keer per ongeiuk op zijn ei stampte met zijn stok, het meteen het eind loopbaan en leven betekende. Hij overleed zelf toegebrachte verwondingen. De gel was tragisch, want de uitvoering waarop h luk plaats vond,, werd georganiseerd om h van Lodewijk XIV te vieren. Lully zorgde ervoor dat zijn koning, moch drang voelen, mee kon doen. En dat gebeu Hij was ongeveer de laatste waarlijk gi vorst die het tot dansroem bracht. In de eeuwen was die nog alleen weggelegd neelkledij verklede namaakprinsen en hu Het staatshoofd betaalde nog slechts en amuseerd. In recenter jaren is dans tot een serieuze k uitgegroeid. Choreografen bedachten na tijd van hofcultuur en daarop volgende pe mysterieuze, groot geënsceneerde nieuwe vorm van uitdrukdans. Geen i van de danser, maar een bedoeling van d per. Verlatenheid, mislukte relaties, seksualiteit, milieuproblematiek, onmo van contact, het is allemaal in dans tere men. Duncan, Jooss, Bausch, Van Manen, ne, Graham, Béjart. Kylian, Van Schayk, zij allen staan voor serieuze dans benemende thema's. Wie een avond n gaat, krijgt in atletische lichaamstaal de blematiek voorgeschoteld. Niet echter bij een nieuwe ster aan het ment, een jonge Engelsman die in Den bij het Danstheater en wiens naam de dig dekt. Paul Lightfoot, Lichtvoet. En I humoristisch is zijn werk, zonder dat het o wordt. Het blijft serieuze dans, maar met oog, zodat publiek en uitvoerenden wee samen genoegen kunnen beleven. Lightfoot is 31 en schrijft pas sinds 199 danks heeft hij al vijftien balletten op zijn thema's zijn niet lichter van aard dan di zwaar op de hand zijnde collegae. Ook bi broze wereld en kwetsbare mensen. Maar minste zelfspot in, komische elementen, ting, grapjes, en normaal i uitzichtsloos leven. Zijn nieuwste'r twee weken geleden in première in Den zaal zat afwisselend ademloos mee te tuchtig te lachen. Wat hij Rimsky-Korsakovs Spaanse fantasiemuzie de, zweepte op, sleepte mee. Het was tl tig feest en ernstige inhoud. Een verlokker: van vreugde en spel, doorweven met van nimmer beklemmende dreiging. 'Shangri-la' heet dit ballet en het v een idyllische, alleen in de verbeelding Plek. Dat is zijn werk ook. Een hemel waarvan iedereen weet dat hij niet die zo verlokkelijk is dat het de moeite er naar te verlangen. Niet uitzichtsloos hoop op beter, maar simpelweg om t sleur en somberheid met wat 'fantasie ken. Lightfoot is een vormgever van draa beid. Eindelijk weer dansplezier voor ied

de Stem | 1997 | | pagina 12